Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
79
Cevap
0
Tıklama
20
Öne Çıkarma
Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler

Q Question-X Konu Sahibi
5 ay (659 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >


Canonical tarafından geliştirilen sektörün en çok kabul ettiği başarılı bir linux işletim sistemidir, linux tarafındaki windows denebilir konumu itibariyle, normal sürüm 6 ayda bir büyük çaplı güncelleme ve düzenli olarak birçok normal güncelleme almakta, LTS sürümü 2 senede bir büyük çaplı güncellemeleri almakta diğer güncellemeler aynı, herhangi bir ücreti yoktur lakin sembolik olarak donate e açıktır.  


Not-1: Bazı popüler ve güzel oyunlar native olarak linux tede var(CS Global vs.), ek olarak steam proton ile steam daki oyunları oynıyabilirsiniz, steam ayarlardam aktive etmeniz yeterli, aşağıda anlatmış oldugum uygulamayı kullanırsanız steam dışında kalan oyunlarıda oynıyabilir ve gerek duyduğunuz birçok windows uygulamasını kullanabilirsiniz.


Not-2: "Wine"(ara uyumluluk katmanıdır, windows çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak windows uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, wine "ilk elden" belli başlı dev sistemler için geliştiriliyor sadece, ubuntu debian macos gibi, wine güncel grafik teknolojilerini desteklemekte DX12, DLSS, RAY TRACING vs. gibi, anti hile yazılımı kullanan oyunlarda desteklenmekte, aynı zamanda open source dur incelemek isterseniz.Lutris üstünden kullanmanız tavsiye edilir.


Not-3: "Darling"(ara uyumluluk katmanıdır, macos çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak macos uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, gelişim sürecindedir ve kıvama gelmemiştir lakin ilerliyen zamanda macos tarafındaki uygulamalarda emrinize amade olucak.Macos unix tabanlıdır bu bağlamda böyle bir katmana gerek duyuluyor.Unix ve linux oldukça benzerdir kardeş denebilir.


Not-4: Yazılım için anlatmaya gerek yok zaten.Microsoft tarafındaki .Net Core/SQL Server üstünede çalışmanız mümkün eğer öyle bir projede çalışıyorsanız.


Not-5: KDE Connect kullanarak sisteminiz ile android cihazlarınız arasında tam bir eko sistem kurabilirsiniz.


Not-6: Ofis işlerinizi vs. "Libre Office" ile halledebilirsiniz, hali hazırda kurulu gelmekte.


Not-7: Arayüz özelleştirmelerinin detaylı şekilde incelenmesini tavsiye ederim, varsayılan halde kullanmak zorunda değilsiniz, herhangi birşey yüklemeden ubuntu hali hazırda size birçok seçenek sunmakta, ek olarak "dconf editor" kurarak harika değişiklikler yapabilirsiniz, bu editor işletim sistemine extra birşey yüklemez hali hazırda olan ayarları daha detaylı olarak değiştirmenizi sağlar, kullanımı basittir, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.


Not-8: "Synaptic Package Manager" kurmanız tavsiye edilir, paket yönetiminizi(yükleme/kaldırma vs.) bu uygulama üstünden yapabilirsiniz, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.


Not-9: İşletim sistemi içerisinde ubuntu hesabınıza giriş yaptıktan sonra terminal den "sudo ua attach <size verilen lisans anahtarı>" komutunu kullanarak cihazınızı hesabınıza bağlıyabilir ve lisanslanmış şekilde sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz, bu lisans ücretsizdir(hesap başı 3 cihaza kadar), avantajları sistem kapanmadan kernel güncelliyebilme hizmeti, müşteri destek vs.. gibi şeyler.Lisans anahtarınızı ubuntu web sitesine giriş yaptıktan sonra "UA" sekmesinden alabilirsiniz.


Not-10: Kurulum işlemi ardından karşılama ekranında size sistem "donanım" bilginizi Canonical göndermek istermisiniz şeklinde bir soru soruluyor, bunu kabul etmeniz tavsiye edilir.Sadece sistem donanım bilginizi gönderiyor bu bağlamda bir sıkıntı yok.


Not-11: Sistem kurulup güncellemeleri yapıldıktan sonra şu paketleri sırasıyla terminalden veya paket yöneticisinden kesinlikle kurun işinize yarıycaktır.
-sudo apt install libdvdnav4 gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-plugins-ugly libdvd-pkg
-sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg
-sudo apt install ubuntu-restricted-extras
-sudo apt install gnome-shell-extensions


Not-12: Ubuntu nun varsayılan kırmızı/turuncu renklerinden hoşlanmıyorsanız native "Gnome" arayüzünüde kullanabilirsiniz, giriş ekranındaki ayar iconundan "gnome" u seçmeniz yeterli olucaktır , ek olarak extension uygulamasından ubuntu ile alakalı extensionları yeniden aktive etmeniz önerilir , tweak uygulamasından temayı "adwaita" olarak değiştirmeniz önerilir yekparelik açısından.


Not-13: Aynı disk , disk imajını veya sistem yedeğini tamamen farklı donanıma sahip PC lerde bile sıkıntısız şekilde kullanabilirsiniz, kişiye göre değişmekle beraber bu inanılmaz yararlı bir özellik.Windows ta bunu yaparsanız saniyede kaç tane mavi ekran/çökme/vs. olur bilinmez.^^


Not-14: "Timeshift" uygulaması ile sisteminizi yedekliyebilirsiniz ve farklı bir sistemi bu yedek ile kurabilirsiniz.


Not-15: "ULauncher" kesinlikle tavsiye ederim , macos tarafındaki "spotlight" a karşılık gelmekte işlev olarak.ISO İndir


"LTS Versyon Önerilir"


https://ubuntu.com/download/desktop

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Question-X -- 8 Ocak 2022; 15:12:12 >


Bu mesajda bahsedilenler: @burak jr
Ben Ubuntu'yu Windows'a alternatif görmüyorum. Seviyorum, bazen kullanıyorum; ama birebir alternatif olarak görmüyorum.

Çok basit bazı şeyler için terminal kullanmak bana salakça geliyor. "Çok basit" olan her şeyin gui'si elbet bulunur; ama ona mı uğraşacağım lan?!
Yoruma Git
Yorumun Devamı Huseyin-ZST - 5 ay +36
Bilgisayarınız Windows 11 desteklemiyor mu? Windows 10 kullanın.
Yoruma Git
Gunpower-storm - 5 ay +19
Windows alternatifi olarak Ubuntu önermek aptallık ya. Birbirinden çok farklı ikisi de. Gerekli driverların çoğu yok. Ayrıca Windows'un Ubuntu'dan daha fazla açığı olduğu k...
Yoruma Git
Yorumun Devamı bseeek - 5 ay +12

B BaDRuLe
5 ay (894 mesaj)
Geçmişte kullandığım Suse, knoppix, mint, red hat ve daha sayamayacağım bir çok Linux sürümünden Ubuntunun yeri gönlümde ayrıdır. Zamanında dvd isteyerek arkadaşlarıma da dağıtıp onların da nasiplenmesini sağlamıştım.

Wine emülatörü ilk çıktığında baya tutarsızdı. Son zamanlarda deneme imkanım olmadı fakat ilk fırsatta evdeki rasberry pi ye pios kurarak deneme niyetindeyim.

Windows tekeli bambaşka bir kıskaç.kurtulabilen seviniyor =)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B bseeek
5 ay (587 mesaj)
Windows alternatifi olarak Ubuntu önermek aptallık ya. Birbirinden çok farklı ikisi de. Gerekli driverların çoğu yok. Ayrıca Windows'un Ubuntu'dan daha fazla açığı olduğu konusuna katılmıyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

W Wollowon
5 ay (327 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: bseeek

Windows alternatifi olarak Ubuntu önermek aptallık ya. Birbirinden çok farklı ikisi de. Gerekli driverların çoğu yok. Ayrıca Windows'un Ubuntu'dan daha fazla açığı olduğu konusuna katılmıyorum.
Dostum iyimisin, söylediklerine inanmıyorsundur inş.

-------------------------------------------------------------

Boşuna "birçok linux sistemi varmış gibi görünsede aslında tek bir sistem(ubuntu) var" denmiyor, uzun bir süredir kullanıyorum her türlü oyunumuda oynuyorum işimide yapıyorum, tek sıkıntım anti cheat kullanan online oyunlar sıkıntı oluyor, valve bu sene çözülüceğini söyledi.

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.

G Gorkemq
5 ay (388 mesaj)
Aslında Canoncial bir sonraki Microsoft olma yolunda ilerliyor ama neyse şimdilik o noktadan uzakta. Ekosistemi kendi bünyesinde birleştirip veri toplama yolunda ilerliyor diyelim daha çok. "Windows gibi olsun ama Windows olmasın" diyen gündelik kullanıcılar için Zorin OS veya Ubuntu önerirdim ben de.
H Huseyin-ZST
5 ay (7583 mesaj)
Ben Ubuntu'yu Windows'a alternatif görmüyorum. Seviyorum, bazen kullanıyorum; ama birebir alternatif olarak görmüyorum.

Çok basit bazı şeyler için terminal kullanmak bana salakça geliyor. "Çok basit" olan her şeyin gui'si elbet bulunur; ama ona mı uğraşacağım lan?! şunu ekle, dur bunu da ekle, şu nasıl yapılıyormuştu? Copy - paste... yğeh yani. Ubuntu'yu daha çok spesifik işler için kullanıyorum. Gündelik bilgisayarımda Windows abi. Kusura bakmayın. Ubuntu'yu seven ve kullanan bir olarak söylüyorum bunu.

Windows için güvenlik açığı meselesine takık olmaya da hastayım. Sanki bana server işletiyorsunuz... Kaçınız hacklendi bugüne kadar? Zero. Null. Nada... Son beş yılda kaç kere virüs yediniz? Ben kendiminkini söyleyeyim: 1994'den beri online'ım. Hiç hacklenmedim. Son 10 yıldır hiç virüs yemedim. Antivirüs programı da kullanmıyorum. O zaman "wtf is veri güvenliği"? azcık tanınan biri olsak veya güvenli olması gereken verimiz olsa ve bu biliniyor olsa anlarım. Anında hacklenirsin. Ama öyle tipler değiliz ki? Dünya varlığımızdan haberdar değil yani...

Server kuracak olsam balıklama atlar linux kurarım. Lafım yok. Seviyorum da ayrıca... Ama yani, edi ile büdü yani...

Onun yaptığı işi öbürü yapamaz anlamında demiyorum bu arada. Linux da kütür kütür her işi yapar, Windows da... Kullanımdan bahsediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 2 Eylül 2021; 21:6:9 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B bseeek
5 ay (587 mesaj)
He aynen aynen, kendinizi kandırın. Linux'ün daha kırk fırın ekmek yemesi lazım. Server yazılımından öteye geçemez Linux. Ha ek olarak mis gibi RedHat disrtroları varken Debian tabanlı OS kullanan da iş bilmiyordur kanımca. Yada Windows'u özlemiştir ama Windows kullanmayı gururuna yediremiyordur.

Ek olarak bana saçma sapan bi steam fotosu atmışın. Bi de güvenlik bilmemnesi zart zurt diyorsun. Sistem güvenliği hakkında hiç bir bilgin yok. Linux daha güvenli falan değil.

Ayrıca Ubuntu linux üzerine kurulmuş bir sistem değildir. Ubuntu Linux çekirdeği üzerine kurulan Debian dağıtımının değiştirilerek sunulduğu bir OS'tir. Öyle "çoğu linux sistemi olsada Ubuntu babasıdır" gibi saçma sapan bir cümle kuramassın. Yerler seni burada. Sıra ubuntu'ya gelene kadar kapı gibi Android var, RedHat var, Arch var. Linux de Unix tabanlıdır. Unix'ten kaynak alan başka bir OS çekrdeği ise BSD'dir, BSD'de MacOS'un kökünü oluşturur. Yani o onun babası, bu bunun anası gibi saçma sapan cümleler kurma.

Her türlü işin ne? Word, excel mi? Hadi bi CAD yazılımı kullan bakalım. HW acceleration gereken bir kaç iş yap. Ve gör Linux'ün daha ne kadar eksik olduğunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bseeek -- 2 Eylül 2021; 21:41:52 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Wollowon

M mito1172
5 ay (18317 mesaj)

T TSuNaMi_
5 ay (2621 mesaj)
bi bitmediniz yahu….< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M MrChame
5 ay (146 mesaj)
Abi Linux Sayfasına Bu Konuyu Açmaya Korkuyor sanırım Windows tarafında Linux Cahili Çok sanıyorsun ama Burda Herkes PCye en az 2 veya 3 sistem kuruyor windows da linux da diğer alternatiflerde kuruluyor tek makineden işlemlerini yapıyorlar Windows malesef mahkum olduğumuz bir sistem zorunluluk nedeniyle kullanıyoruz bir çok program desteğini tam olarak vermektedir linux tarafında ise hala daha bir çok programın tabanı oturmamıştır belirli başlı sorunlar çıkartmaktadır bunları wine tarzı programlarla yapsan bile bi noktada sorunla hatayla karşılaşabiliyorsun MacOS o tarafta daha oturmuş bir sistem veya daha çok program desteği sunuyor linuxda sonsuz alternatif olmasından dolayı tamda birbirlerini tutmuyor programlamalarda hepsi aynı yerde farklı hatalara verebilir peki neden Ubuntu Ben ubuntu döneminde bile 2000li yıllar PCLinuxOS kullanıyordum o yıllarda bu sistem aynı windows gibi .dep kurulum paketleri vardı exe gibi setup şeklinde kendini kuruyordu kullanımı çok iyiydi çevremde çoğu kişiye tavsiye ettim kurulumunu yaptım çok oyunla programla işin yoksa tabiki Linux Kullan ama bir noktada yine windowsa el bağlıyorsun

ubuntu o zamanlar sitesinden KAyıt yaptıranlara CD gönderiyordu yurtdışından bende bir çok kere almıştım şimdi ubuntuyu kötülemek gibi olmasın böyle yorum yapıyorum ama ubuntu en bilindik en yaygını neredeyse linux doğuşu ubuntudan ibaretmiş gibi milletin kulağına aşina olmuş artık
S SHADOW
5 ay (3574 mesaj)
windowsa arada isim dusuyo diyenler virtualbox uzerine win10 sanal makine kurarak islerini halledebilirler, ben uzun suredir manjaro kullaniyorum gerektiginde win10 vm acip isimi halledip kapatiyorum

tavsiye ederim
bu arada linux hala serverdan oteye gidemedi diyenlere de kesinlikle katilmiyorum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K kingofpotatoes
5 ay (679 mesaj)
Linux sistemler çok karışık. Basit bir internet tarayıcısını kurmak için bile tonla kod yazmak gerekiyor, her seferinde şifre istiyor vs. Ayrıca oyun oynuyorsanız Linux desteği olan oyun sayısı aşırı derecede az ve popüler oyunların bir iki tanesi haricinde destek yok. Wine denen programla oynanıyormuş sanırım ama YouTube'tan gördüğüm kadarıyla fps konusunda Windows çok daha başarılı oluyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

C Coolman 02
5 ay (717 mesaj)
Zorin OS ve Linux Mint windowstan linuxa geçenler için daha iyi bir tercih olur bence< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


F Finn Mertens
5 ay (1642 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: bseeek

He aynen aynen, kendinizi kandırın. Linux'ün daha kırk fırın ekmek yemesi lazım. Server yazılımından öteye geçemez Linux. Ha ek olarak mis gibi RedHat disrtroları varken Debian tabanlı OS kullanan da iş bilmiyordur kanımca. Yada Windows'u özlemiştir ama Windows kullanmayı gururuna yediremiyordur.

Ek olarak bana saçma sapan bi steam fotosu atmışın. Bi de güvenlik bilmemnesi zart zurt diyorsun. Sistem güvenliği hakkında hiç bir bilgin yok. Linux daha güvenli falan değil.

Ayrıca Ubuntu linux üzerine kurulmuş bir sistem değildir. Ubuntu Linux çekirdeği üzerine kurulan Debian dağıtımının değiştirilerek sunulduğu bir OS'tir. Öyle "çoğu linux sistemi olsada Ubuntu babasıdır" gibi saçma sapan bir cümle kuramassın. Yerler seni burada. Sıra ubuntu'ya gelene kadar kapı gibi Android var, RedHat var, Arch var. Linux de Unix tabanlıdır. Unix'ten kaynak alan başka bir OS çekrdeği ise BSD'dir, BSD'de MacOS'un kökünü oluşturur. Yani o onun babası, bu bunun anası gibi saçma sapan cümleler kurma.

Her türlü işin ne? Word, excel mi? Hadi bi CAD yazılımı kullan bakalım. HW acceleration gereken bir kaç iş yap. Ve gör Linux'ün daha ne kadar eksik olduğunu.
Dediklerine katılsam da aslında CAD'ın word, excelin olmaması linux'un değil o programların eksikliği. Talep olsa pek ala linux için de çıkartılabilir bu yazılımlar. Olay tamamen talepte bitiyor. İnsanlar windows kullanıyorsa şirketler de yazılımlarını windows uyumlu çıkarır bu kadar basit.
G Guest-3B02C0FA0
5 ay (117 mesaj)
Arch kullanıyorum ve kesinlikle katılıyorum. Vm'de w8 var. (w10'da sürüyü zorla imzalamayı bir türlü kapatmama rağmen cihazlarda fb alınca görmüyor ama w8de görüyor. Ondan dolayı w8.1 deyim)< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @SHADOW

M Maxwell1
5 ay (961 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kingofpotatoes

Linux sistemler çok karışık. Basit bir internet tarayıcısını kurmak için bile tonla kod yazmak gerekiyor, her seferinde şifre istiyor vs. Ayrıca oyun oynuyorsanız Linux desteği olan oyun sayısı aşırı derecede az ve popüler oyunların bir iki tanesi haricinde destek yok. Wine denen programla oynanıyormuş sanırım ama YouTube'tan gördüğüm kadarıyla fps konusunda Windows çok daha başarılı oluyor.
Söyledikleriniz doğru değil.İnternetten tarayıcı yükleme dosyasını indirip iki kere üstüne tıklayıp kurdum.Oyun olarak steam ayarlardan proton aktive edip arkanıza yaslanabilirsiniz.Diğer platformlar içinde wine + lutris ile basit şekilde işi çözersiniz.Anti cheat desteği bahsedilği gibi bu yıl içinde gelicek.Performans durumu bazen windows tan daha iyi bazen daha kötü.Linux te geçiş ve oturma süreci söz konusu oyun tarafında.

İnsanlar da bir akıl tutulması yaşanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxwell1 -- 3 Eylül 2021; 14:50:50 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G Guest-3B02C0FA0
5 ay (117 mesaj)
.deb dosyasını diyorsan eğer o her zaman işe yaramıyor ve kodlarla yüklemek bence daha kolay en fazla kopyala yapıştır yaparsın. Wine hala pek iyi çalışmıyor. Lutriste ise başlangıç arayüzüne sahip oyunlarda açılmama ya da uzun bir süre sonra açılma gibi sorunlar vardı.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Maxwell1

. .BUTTERS STOTCH.
5 ay (2096 mesaj)
Soru ekleri ayrı yazılır Türkçe cahili. Desteklemiyor mu ? Bıktınız mı ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S SHADOW
5 ay (3574 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3B02C0FA0

Arch kullanıyorum ve kesinlikle katılıyorum. Vm'de w8 var. (w10'da sürüyü zorla imzalamayı bir türlü kapatmama rağmen cihazlarda fb alınca görmüyor ama w8de görüyor. Ondan dolayı w8.1 deyim)
win makineye ne kadar ram veriyosunuz hocam
ben win10 için 4 processor 6 gb ram veriyorum herhangi bir donma yaşamadım şimdilik

bu arada dediğim şekilde linux + vm yapacak olanlara 16 gb ram tavsiyemdir, vm e 6 8 ram verebilince daha akıcı çalışıyor.
8 gb ramli laptobumda da genymotion ile android vm kullanıyorum zaten android vm için cok ram vermeseniz de iş görüyor ancak daha onda win10 denemedim, ileride onu da 16 ram yapmayı planlıyorum.
R reknekerki
5 ay (41 mesaj)
linux un günlük kullanımda windows alternatifi olması için 1000 fırın ekmek yemesi lazım.

whonix,qubes,tails tarafında alternatifi yok ama onlarda %1 in bile kullanmadığı sistemler.