M

Yarbay
28 Ağustos 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
98 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
M
3 yıl
Millenicom 100 Mbit Fiber Tecrübesi//1 Aylık Kullanım Tecrübesi
Herkese merhaba,
4 temmuz itibariyle yaptığım aboneliğim ancak dün itibariyle tamamlanmış olsa da aldığım sonuçlardan memnun kaldığım için benim gibi abonelik sürecinde ping, hız gibi konularda soru işaretleri olanlara faydalı olur düşüncesiyle böyle bir video hazırlamak istedim. İlk testi 5 ghz WiFi ile ikincisini de 2.4 ghz ile yaptım. Ciddi bir hız farkı var. Tam performans için 5 ghz ağa bağlanmak şart ancak teknolojiyle çok alakası olmayan biri 40 mbit hızdan da memnun kalır. Testi birden fazla kez ve en yoğun saatlerde de denedim ve sonuç hep aynıydı ancak apartmanda hepi topu 10-12 abonenin olduğunu düşünürsek çok bir yoğunluk olduğunu da söyleyemem zaten.

Bana ilk önce ZTEnin bir modem ini vermişlerdi, sanırım hg298 gibi bir modeldi ancak abonelikte bir problem yaşandığı için ikinci kez bir arkadaş geldi ve tp linkin görece daha yakışıklı bir modemini verdi. Modeli archer c5v. Çekim kalitesi gayet iyi. 160 m2 evin ortasında konumlandırınca her odada ve balkonda çekiyor. ZTE modem alan arkadaşların rahatlatmak adına iki modemin de sinyal gücünün neredeyse birebir aynı olduğunu söylemeliyim. Görsel dışında bir fark göremedim Gelen arkadaş BTK'nın kullanılacak modemlerin sinyal gücünün çok yüksek olmamasını istediğini, bu sebeple de çok performans beklemem gerektiğini söylemişti ama şuan gayet memnunum.
Videoyu izlemek için tıklayınız

EKLEME;
Performans hala aynı. Bir düşüş veya herhangi bir siteye karşı bant daraltması yapıldığını görmedim.
M
3 yıl
Modem tavsiyesi?
Arkadaşlar merhaba,

oturduğum binada millenicom fiber altyapısı var. 100 mbit olan paketi almayı düşünüyorum. Bunun için bir modem önerebilir misiniz?

3 önceliğim var; 5 ghz olması, menzilin iyi olması, stabil olması.

Bu istediklerimi karşılayan cihazlar 450 lira civarında. Sanırım keenetic extra dsl istediklerimi karşılıyor ve oldukça popüler bir cihaz. Benim istediğim basit bir modem+kaliteli bir router ile bunu 300-350 lira arasına düşürmek. Ne tavsiye edersiniz. Bir tarafım hiç uğraşma hazır paket al diyor, diğer tarafım da 100-150 lira az para değil diyor

3+1 160 m2 bir ev, menzil konusunda problem olacağını sanmıyorum ama sinyal gücü de önemli tabii ki.

Son bir soru. 2.4 ghz ağlar benim uydunet modemimde çok yavaş, 5 ghz ile 4 kata kadar hız farklı oluyor. 5 ghz ile 100 mbit rahat alırken 2.4 ile 25 anca alıyorum. Bu tüm 2.4 ghz modemlerde mi böyle? Eğer değilse 2.4 ghz de olabilir.
M
5 yıl
Aliexpress amfi hoparlör bağlama
Arkadaşlar merhaba, evdeki 5+1 müzik sisteminin amfisi bozulmuştu. Ben de hoparlörlerini sevdiğim için değerlendirmek istedim uygun fiyata bi amfi bulup satın aldım, amfi bu arkadaşlar;https://s.click.aliexpress.com/e/bv3747Wp
Elimde 20 watt 4 ohm dört tane hoparlör var. Göreceğiniz üzere amfi 2 çıkışlı. Bunları 2şer 2 şer seri veya paralel bağlarsam sıkıntı olur mu?
M
5 yıl
1998-2005 Arası Passat Almak?
resimag.com/9d013d7e4f.jpeg
< Resime gitmek için tıklayın >
M
6 yıl
Bir Ankaralının Gözünden LPG İncelemesi
İki yakıt için de en ucuz 5.37, 2.76; ortalama değer 5.5, 2.99. Öncelikle bu hesabı ayda 1.500 km yapan ve 5 yıllık/80 bin km kullanımdan sonra arabası lpg yüzünden sübap eriten, ortalama bir memur için yaptığımı söyleyeyim.

-LPG kiti
Yeni kitler çok hızlı lpgye geçiyor ve tüketimleri olabildiğince az. Şuan en revaçta olan ve tutulan kit atiker gold, eğer "atiker alınmaz ya" diyenler için brc için de hesap yapacağım. Çünkü eski atikerle şimdiki arasında çok fark var. Atiker 1600, Lovato 2100, brc 2400. Tercih sizin, amaç ekonomi olduğu için tabiki atiker tercihimiz oldu ve gayet memnunum. Daha fazla km yapıyorum, parasını çıkartırırım veya marka algısı önemli diyorsan daha pahalı bir kit alabilirsiniz.

-Yakıt
Yakıt farkından başlayayım. Kulaktan dolma "lpg 3 lite fazla yaktırır, 2 litre fazla yaktırır" gibi şeyleri bir kenera bırakın. Lpg en fazla 1.2 kat fazla yaktırır. Bu uzun yolda 5 litre benzin yakan bir arabanın 6 litre lpg, 10 litre yakan için 12 litre lpg yakması demek. Kaldı ki bu fazla yakmanın en büyük nedenlerinden birisi lpg daha ucuz olduğu için dikkat etmeme durumu ve doğal olarak lpgnin getirdiği 40 kg ekstra ağırlıktır. Ortalama 8 litre yakan bir araba 9.6 litre lpg yakar en fazla. Araya hiç benzin hesabı katmadan farkı yazalım; birisi 42.96 TL , diğeri ise 26.5 TL yakıyor. Fark düz hesap 16.5 lira. Yani ankara Antalya arası 160 lira avantajınız var.

-Benzin kullanımı
Şimdi gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere ;lpg geçiş süresi. Ben en soğuk havada bile 2 kmden daha fazla sürdüğünü hatırlamıyorum. Normal şartlarda 500 metre bile sürmez. Eskiden öyle bir problem vardı ama şimdi çok az bir motorun ısınması bile yetiyor. Şimdi hava 2-3 derece civarı, biraz daha soğusun video atacağım. Sadece işine giden birisi 100 kmde ağır kış şartlarında her seferinde motor soğuk çalıştırılırsa 8 km benzinde gidilmiş olur.(ki bunun gerçekçi bir kullanım olmadığını hepimiz biliyoruz.) bu adam hiç mi uzun yola gitmeyecek, hiç mi motor sıcak binmeyecek, hiç mi yaz aylarında kullanmayacak bu arabayı, hep sabahları mı çalıştıracak hiç öğlen çalışmayacak mı? 100kmde 5 çalıştırmada ortalama 5 km geçmez; Bu da ortalama 2.5 lira benzin masrafı demek.

-lpg benzin kombine
Şimdi sadece 95 km lpg, 5 km benzin ile hesap yapalım. 25.2 lira lpg, 2.5 lira benzin ile 100kmde 27.7 lira yakıt harcar, diğer yandan benzin 43 lira harcar. Fark 15.3 lira. Ne demiştik ayda 1500 km yapıyordu, yakıt kârı ne oldu; 230 lira. Dikkatini çekiyorum uzun yol hesaba katmadım. Sadede gelelim 80 bin km için 12.240 lira yakıt farkı olur.

-Lpg bakım, sorun, işletme masrafı vb.
Şimdi lpgnin genel masraflarına bakalım masrafını geleyim, artık sızdırmazlık raporuna para vermenize gerek yok çünkü bayilerin kendisi veriyor. İşletme ücreti bugün itibari ile 81.5 lira, bide formlar var onlar da 20 lira tutuyor. Toplam 100 lira diyelim. Yani tüpün taktırması+100 lira oldu. Muayene ücretini eklemek yanlış olur, bu araba her halükarda muayeneye girecek. Zaten daha zaman varsa taktırdığınız yer size yardım ediyor, muayene zamanı fatura kesiyor.
Bakım ise 10 bin kmde bir filtre, yani 30 lira.
Sorunlar kısmına gelirsek ortalama 70-100 bin kmde sübap eritme problemi var. Bu yeni arabaların hepsinde var malesef. Bilinçli bir kullanıcı bu sorunun emarelerini fark eder, belirtilen km geldiğinde sübapları çelik ile değiştirir(tabi burda genel bakıma da girmiş olur araç) ortalama 2 bin TL masraf açar.

Şimdi toplayalım 1600 TL lpg+100 tl işletme+8 kere lpg bakımı 240 tl+ motoru yaptırma masrafı 2000 bin TL= 3940, hadi 4000 olsun. Hadi bide ben o markayı kullanmam diyenler için brc takalım 2400 liraya, 4800 lira oldu.

-Sonuç
Totalde sonuç ne olur 12.240-400= net 8.240 TL kârınız oluyor.(brc ile 7600 civarı). Tabiki arabayı satarken lpgli olması da daha pahalıya satmanız demek, dizel ile aynı mantık. Arabanın zaten kmsi geldiği için değişmesi/bakıma girmesi gereken yerleri lpgye yıkmak ya da denk geldiğiniz kötü lpg montajı/kötü usta masrafını lpgye yıkmak etik olmaz. Uzun lafın kısası; su-i misal emsal olmaz.

Daha fazla yazmayacağım, kararı siz verin. Daha önce hiç lpg kullanmamış, zaten çok km yapmayan kişiler, lpg fiyatları çok uçuk yerlerde oturanlar için dediklerim geçerli değildir.
M
6 yıl
Peugeot 208 1.0
Merhaba arkadaşlar, 208 1.0 üzerine bir çok video çektim ama buna bu sefer biraz daha uğraştım. Yorumlarınızı, eleştirileriniz benim için önemli. Umarım beğenirsin, herkese iyi seyirler
Videoyu izlemek için tıklayınız
M
6 yıl
Peugeot 208 1.0
Merhaba arkadaşlar, 208 1.0 üzerine bir çok video çektim ama buna bu sefer biraz daha uğraştım. Yorumlarınızı, eleştirileriniz benim için önemli. Umarım beğenirsin, herkese iyi seyirler
Videoyu izlemek için tıklayınız
M
6 yıl
2016 Toyota Corolla Multidrive S TEST
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 80 bin km makyajlı ve makyaj öncesi corolla tecrübemizi size aktarmak istedik. İnşallah beğenirsiniz, Hepinize iyi seyirler
Videoyu izlemek için tıklayınız
M
6 yıl
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Son Hız Denemesi
Merhaba arkadaşlar,

Dün akşam 2013 model 1.6 multidrive s touch aracımızla hem son hız hem de 0-100 süresini değerini ölçeyim dedim. Araba 70 bin kmde ve bakımı yapılmadı daha. deneme benzinde oldu ama sebebi tüpün bitmesi yoksa tüpte basardım 😀

Daha önce de denemelerim olmuştu ama hiç gps ile ölmemiştim. Kullandığım program Ulysses speedometer, çok iyi bir programdır. Bildiğiniz gibi her arabada fabrikasyon ibre hata payı vardır, gps ile gerçek hızı ölçebiliriz. Mesela ibrede 200 derken aslında 191-192 gibi bir hızla gideriz ya da 0-100 yaparken ibre 108 gibi bir hızı gösterdiğinde 100e ulaşmış oluruz. Corolladaki ibre hata payı biraz fazla malesef. Hıza göre 6-10 km arasında değişiyor. İbrede 217 görebildim en fazla daha da gitmedi açıkçası. Yol tabiki yokuş aşağıydı ama virajlıydı da. Ankaraya bilenler için havalananından demetevlere doğru dönerken çevre yolunda denedim.

Peki o hızlarda güven veriyor mu? malesef... 200den sonra pek güven vermiyor. Mazda 3, golf 7 ile 210 gibi hızlarda daha rahat dönüyorum. Hız arttıkça burnunun hafifliği hissediliyor, zaten otoban hızlarında da yan rüzgarlardan etkilenen bir araba. Ama performansının 1.6 atmosferik bir arabaya göre çok iyi olduğunu düşünüyorum. Sizin de denemeleriniz varsa paylaşırsanızz sevinirim. Herkese keyifli sürüşler 😊
< Resime gitmek için tıklayın >
M
6 yıl
2011 Mazda 3 1.6 dizel vs 2016 Vw Golf 1.6 tdi dsg kapışma
Videoyu izlemek için tıklayınız
Aslında teknik verilerde golf daha üstün ama vites değiştirmeden yapılan yarışlarda mazda 3 motorunun biraz daha ciğeri olduğunu düşünüyorum ama 7 oranlı dsgye yetişmek mümkün değil malesef herkese iyi seyirler

İki aracın da zeperfs verilerini ekliyorum. (zeperfs dünya üzerindeki saygın otomotiv dergilerinin ölçümlerini toplayan bir sitedir. Sürelerin üstünde hangi dergilerin ölçtüğü görülebilir.)
http://www.zeperfs.com/en/fiche6516-vw-golf-vii-1-6-tdi-dsg.htm
http://www.zeperfs.com/en/fiche2946-mazda-3-1-6-cdvi.htm

Bu değerler de bizim testimizi doğruluyor. Başta mazda 3 alıyor, daha sonra golf peşinden yetişiyor ve geçiyor.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.