basitçe bir işlemciyi çalıştığı hızdan daha hızlı bir frekansta çalıştırmadır.overclok iki şekilde olur ya fsb hızını arttırırsın yada çarpanla oynarsın günümüz işlemcilerinde çarpan kilitli olduğu için sadece fsb hızı ile overclock yapılıyor.(amd lerde çarpan kilidi kırılabiliyor)
daha detaylı bir açıklama yapabilirmisiniz.... bende pIII 600 war 128mb ram gigabyte anakart fln fln bu makinaya daha neler yapabilirim mesela ve nasıl
Gigabyte anakart overclock açısından kötü. Seni uğraştırır. Potansiyele gelirsek, tahminim 112 Mhz bus hızı ile 672 ye çıkarsın. Daha fazlası şansına kalmış.
Çipin overclock ozelliği yok. Ancak AGP bus hızını arttırarak bu işi yaparsın. Eskiden beni vardı. %12 artışı rahat karşılıyordu. Ama yinede pek işine yaramaz.
Anakartın bus hızı 1:1 oranında CPU ya 66 Mhz düşecek oranda AGP ye ve çeşitli oranlarda RAM ve PCI lara yansır. Dolayısıyla AGP ye düşen frekansı arttırmanın tek yolu anakartın bus hızını arttırman olur. Tabii bu durumda sadece ekran kartı değil, CPU, RAM ve diğer tüm kartlarında overclock olmuş olur. Ama başka şansın da yok.
ben Ati 8Mb Rage Pro ekran kartımı Rage Pro Tweaker programıyla overclock yaptım. overclock suz haliyle 26 kare/saniye görüntü veriyordu, overclock yapınca 53 kare/saniyeye çıktı ve oyunlarda gayet güzel hızı var (800*600 16Bit). üstüne ekstradan fan takılı.
Celeron 500@624
bende pIII 600 war 128mb ram gigabyte anakart fln fln
bu makinaya daha neler yapabilirim mesela ve nasıl
teşekkürler şimdiden
makinanın özellikleri
p3500
64 mb ram
10 gb harddisk
gigabyte anakart
Celeron 500@624
Edited by - powerstorm on 29 March 2001 17:21:49
gerisini anlamışsındır herhalde
PoWeR_UsEr
ne ypatın kesin başka birşey yapmışısındır
Celeron 500@624
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Fan aldınız mı acaba bir bilgi vermemişsiniz sonradan ?
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Seni sikayet ettim.
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Eyvallah mobiline sağlık kardeşim
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lambane -- 20 Şubat 2011; 12:12:17 >