Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
31
Cevap
1166
Tıklama
5
Öne Çıkarma
Nagehan Alçı: 'Öğretmenler de öğrenciler de rahata alıştı'
V
3 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan uzaktan eğitimle ilgili olarak "Öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı sanki. Hakikaten isyan ediyorum. Okulları açmaya ne zaman öncelik vereceğiz?" dedi.
Habertürk yazarı Nagehan Alçı, 'Okulları kapalı tutarak bir nesli mahvetmek üzereyiz' başlığıyla yayımlanan yazısında Türkiye'nin okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkeler listesinde en üst sıralarda olduğunu belirtti.
"Pandemi başladığından yani Mart 2020’den beri -aradaki kısa bir süre belli sınıflar için uygulanan haftada 2 gün modelini saymazsak- milyonlarca öğrenci okula gidemiyor" diyen Alçı, çocukların neredeyse okula gitme alışkanlığını kaybetmek üzere olduğunu söyledi.
"Ocak ayının ortasına geldik bile sevgili okurlar, 10 aydan bahsediyorum, martta bir sene olacak" ifadesini kullanan Alçı, şöyle devam etti:
"Okula gidemeyen çocuklar her gün sokaklarda, mağazalarda. Hafta sonu kısıtı bittikten sonra pazartesi sabahtan itibaren her yer hınca hınç doluyor. Biz büyükler çocuklarımızı dip dibe dükkanlara sokuyoruz ama öğretmenler gözetiminde okulları riskli buluyoruz…
Peki dünya ne yapıyor? Bunu konuşuyor muyuz? Buna bakıyor muyuz?

Okullar her yerde mi bu kadar uzun süredir kapalı?

Hayır. Kesinlikle değil.
Avrupa’da okulları kapatmamak için büyük bir direnç var.
Hangi ülke ne yapıyor?
Almanya’dan bahsedeyim mesela…
Yalnızca pandemi başında kısa bir süre okulları kapattılar. Ona da her eyalet kendi sayılarına bakarak karar verdi. Yazdan önce okullar yeniden açıldı. Sonbahar boyu açıktı.
Angela Merkel 'Gerekirse her yeri kapatalım ama okulları açık tutalım' dedi.
Noel tatilinden sonra yükselen sayılar yüzünden mecburen eyaletlerin bir kısmında okullar kapalı kaldı ancak ülkede büyük bir tartışma var ve eyalet eyalet ne zaman eğitimin yeniden başlayacağı açıklandı.
İlkokullar her halükarda kapatılmamaya çalışılıyor. Berlin’de, Hessen’de bugün yüz yüze eğitim yeniden başlıyor. Bremen ve Hamburg zaten hiç kapatmadı, yalnızca tercihi anne-babalara bıraktı.
Almanya gibi teknik altyapısı bize göre çok daha güçlü bir ülke bile uzaktan eğitim için altyapısının yeterli olmadığını kabul ediyor, mümkün olduğunca uzaktan eğitimden uzak duruyor. Uzaktan eğitim verdiği sınıflarda bile sınavları okullarda yapıyor.

Fransa’ya bakalım...
Fransa okulları kapatmamak konusunda en kararlı ülke.
Üniversiteler hariç okullar açık. Fransa’da 'Okullar sokaklardan daha güvenlidir' mottosu ile hareket ediliyor. Her yeri kapasalar bile okulları kapamıyorlar.
İtalya’da noelde kapanan ilkokullar geçen Perşembe yeniden açıldı, liseler de bugün açılıyor.
Bu ülkelerdeki vaka sayıları bizden çok farklı değil sevgili okurlar! Hatta şimdi son kapanmalarla biz daha iyiyiz bile denebilir. Üstelik internet altyapıları bizden çok daha güçlü. Buna rağmen uzaktan eğitimin işlemediğini söylüyor ve tercih etmiyorlar. Okullarında önlem alıyor ve eğitime devam ediyorlar.

Muhalefetten de eğitimcilerden de neden ses yok?

Bizde tuhaf olan okulların kapalı olmasının konu bile edilmemesi. Sevgili dostlar, Afrika ülkelerinde bile bu kadar uzun süre okulunu kapalı tutan yok! Bakın Tunus’ta açık mesela…
Daha da tuhaf olan Türkiye’de muhalefetten de eğitimcilerden de okulları açma yönünde bir talep, bir çağrı olmaması…
Mesela vaka kaça düşünce açılacak? Nasıl bir plan çerçevesinde dönüş olacak? Hangi sınıflara öncelik verilecek? Bilen yok!
Halbuki bu iş adım adım organize edilip ilan edilse, olası bir artışla da yine kademe kademe kapansa çok daha doğru değil mi?
Üniversite ve liseleri bir kenara koyuyorum. Hadi ortaokullular da idare eder diyelim ama ilkokul çocuklarının bu kadar uzun süre yüz yüze eğitimden mahrum kalmasının telafi edilemez zararları var.
Bu gidişle bir kuşağı kaybedebiliriz. Kovid için risk grubu içinde bile olmayan gelecek nesilleri eve kapayarak ne kadar büyük bir risk aldığımızın farkında mıyız? Yaşlılarımızı riske atmamak için çocuklarımızı riske atıyoruz! Halbuki yaşlılarımızı çocuklarımızı riske atmadan korumanın yollarını arayabiliriz…
Her yer açıkken çocukları okula değil, markete götürebilmek sizin içinizi acıtmıyor mu?
Öğretmenler rahata alıştı
Öğretmenler olduğu yerden uzaktan eğitime devam ediyor. Onlar da farkında uzaktan eğitimin neredeyse hiçbir geri dönüşünün olmadığının. Ne sınav var, ne sağlıklı bir kontrol.
Hele Anadolu’da, köylerdeki durumu unutun!

Ama öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı sanki…

Hakikaten isyan ediyorum! Okulları açmaya ne zaman öncelik vereceğiz?
(Bana karşı çıkacak olanlara yarın uluslararası kuruluşların bu konudaki çağrılarını anlatacağım…)"

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/20210111/nagehan-alci-ogretmenler-de-ogrenciler-de-rahata-alisti-1043554537.html/Hasta olan kişilerin, ölen kişilerin vebalini alabilecekseniz açabilirsiniz okulları.Bizim okulda 3 4 öğrencinin ailesinde (dede, ninelerinde) korona çıktı. Çocuklar biz gitme...
Yoruma Git
Yorumun Devamı star scream - 3 yıl +17
C
3 yıl
Yüzbaşı

C
3 yıl
Yarbay

rahatlıklar ülkesiyiz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

S
3 yıl
Binbaşı

Hasta olan kişilerin, ölen kişilerin vebalini alabilecekseniz açabilirsiniz okulları.Bizim okulda 3 4 öğrencinin ailesinde (dede, ninelerinde) korona çıktı. Çocuklar biz gitmedik dedemize filan da deseler de okula almadık, hatta bir kadın çocuğuyla okula geldi bizde hastalık yok neden çocuğumun okula gelmesini engelliyorsunuz diye yaygara kopardı.Sonra da o çocukların ve ailelerin korona olduğunu öğrendik.Çalıştığım okul ufak bir ilçenin ufak bir okulu, bir de büyük okulları düşünün önünü almak gerçekten çok zor.Çocuklar illa maskeleri indiriyorlar , ne kadar uyarsan da anlatsan da olmuyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
N
3 yıl
Binbaşı

Heryerin açık olduğu zaman okulların kapalı olması saçma. Zaten eğitim de geriyiz, iyice boka batmayalım.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
W
3 yıl
Yarbay

Rahatlığa alıştı hadsiz kim gelirse onun davulunu çalanlar alıştıA
3 yıl
Binbaşı

Ülkede hala daha öğretmen ve doktor düşmanlığı devam ediyor bu kafayla devam edin< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

0
3 yıl
Yarbay

Öğretmenim okullar açılsın istiyorum. Dershaneden bozma özel okullar açıkken devlet okulları neden kapalı kalsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0rka -- 13 Ocak 2021; 12:31:27 >

S
3 yıl
Teğmen

Önceden çok mu çalışıyorlardı? Fizik bilmeyen mühendis, İngilizce bilmeyen turizmci, matematik bilmeyen mimar dolu ülke.K
3 yıl
Yüzbaşı

Uzaktan eğitim rahat mı hahahaA
3 yıl
Yüzbaşı

Bu kişinin laflarını dikkate alan var mıO
3 yıl
Binbaşı

Kendisi ve Kocası da alıştı...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

R
3 yıl
Yüzbaşı

Artık herkes prim yapmak için öğretmenlere saldırıyor.T
3 yıl
Yarbay

Ülkeyi nagehan mı yönetiyor ?
Babam her gün ders veriyor okul daki gibi aynı saatlerde uzaktan ders, gece gündüz demeden telefon ve whatsapp ile ulaşan öğrencilerde cabası, pandemi den önce mesai saatinden sonra genelde işi olmaz eve gelir kafasına göre takılırdı.
Öğrenciler şimdi gece 1 de bile whatsappdan yazıyor..

çok rahat ortam

Tek iyi yön ne biliyor musunuz ?

Yol,Yemek parası yok sürekli sıcak ortam fakat iş yükü çok fazla evdeki insanların hiç gürültü yapmaması gerekiyor resmen ev düzeni değişiyor.T
3 yıl
Yarbay

Boka batmak iyidir.
Okullar tekrar açılınca toplu taşımalar dolacak. İşe gidenler daha fazla riske girecekler. Otobüsler ve Dolmuşlarda yer kalmayacak.

Belki Kırıkkale Karakeçili,Bahşılı gibi toplu taşımanın olmadığı yerler için geçerli olmaz ama Türkiye'nin %95 inde geçerlidir.
Bu mesajda bahsedilenler: @NuTeRX
K
3 yıl
Yüzbaşı

Okullar açılınca eğitim seviyemiz yükselmeye mi başlayacak? Fazlasıyla boka battık zaten, bundan sonra daha fazla batsak ne batmasak ne?
Bu mesajda bahsedilenler: @NuTeRX
E
3 yıl
Yarbay

Nagehan devir degisince ne yapacak acaba, roka selam janim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

M
3 yıl
Yüzbaşı

Öğretmenlerin daha az yorulduğunu düşünmüyorum ama bir nesli kaybedeceğimiz konusu bir gerçek bence de. Ilkokul ve liselerde sınav bile yapmıyorlar, çoğu eminim ders bile çalışmıyor şu an.G
3 yıl
Yüzbaşı

Okullar açılınca İstanbul'da zaten dolu olan yerler daha fazla dolacak metro metrobüs otobüs bunlardaki yoğunluk artacak sonra salgın yükselecek ve tekrar kapanış.

bunu ön görmek için acaba yaşamak mı gerek ?T
3 yıl
Teğmen

Okullarin acilmasini istemeyenler ya haram para kazanan malum memur sınıfı yada tembel belesten okul gecen ise yaramaz öğrencilerdir. Çalışanlar önemsiz ama bunlar cok onemli bak hele.