Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
34
Cevap
0
Tıklama
44
Öne Çıkarma
MSI MEG B550 UNIFY İNCELEMESİ [ 5950X Testler ] [ Anakart NASIL Seçilir ? ]

M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >
Arkadaşlar selam ,

Bugün beraber yakından bakacağımız ürün , MSI ' ın MEG serisinden B550 yonga setli Unify modeli. Unify serisinin B550 çipsette 2 modeli var , Unify ve Unify X. Benim test masamdaki ürün ise , Unify modeli. Birbirinden farkları ise , Unify 4 ram slotuna, Unift X ise 2 ram slotuna sahip.

Şimdi anakart hakkında konuşmaya başlamadan önce, bu anakartın en belirgin özelliği olan 90A 14+2 Fazlı Vrm Yapısından, genel olarak bu VRM'lerin ne iş gördüğünden , bize kaç gram lazım olduğundan bahsetmek istiyorum, bilgim dahilince, dilim döndüğünce.
VRM' lerin Anakart Seçimindeki Yeri Ve Önemi Hakkında Yorumlar


Öncelikle şunu söylemeliyim, bir sistemin en önemli yapı taşı , tabiri caizse omurgası Anakart'tır. Tüm sistemin bel kemiği olan anakartın seçiminin önemi de aslında kullanıcı profiline göre değişiklik gösteren bir kavram. Bunu şöyle açıklayabilirim, bilgisayarında günlük işlerini yapan, oyun oynayamak amaçlı kullanıcıları standart kullanıcı , hız aşırtma yapan yada deneyimlemeyi seven, sisteminin performansını sınırlarda kullanmayı isteyen ve seven standart üzeri kullanıcı , şeklinde iki tip kullanıcımız olsun. Bunları bir kenara not ettik, en sonda tekrar gündeme getireceğiz.

Anakartın temel çalışma prensibinde, güç kaynağından gelen akımın yani voltajın, bileşenlere dağıtılıp işler yani çalışır hale gelmesi yer alıyor. İşte herşey burada başlıyor. VRM '' diye kısaltacağımız Voltaj Regülatör Modüllü , İşlemci ve diğer bileşenlere temiz ve stabil, ihtiyaç dahilince voltaj yani ceryan iletimi yapar. Ateşleme mekanizmasının beyni diyebileceğimiz VRM' ler , anakartta işlemci soketinin etrafında konumlanmış siyah gri tonlarındaki köşeli,kare yapıdaki küçük küplerdir. Genel anlamda ne kadar çoksa o kadar iyidir mantığı yaygın olsa da, bir çok markanın bunları dizerken kullanıcıyı yanıltacak şekilde üretim yaptığının da altını çizelim. (Doubler dediğimiz katlayıcılar, VRM kalitesini arttırmadan matematiksel değer yükseltmesi ile sadece kullanıcı yanıltmaya yarıyor.) Bazı modellerde , teknik özellik tablolarında belirtileden VRM / Faz yapısı ile anakartın sahip olduğu aslında farklı olabiliyor. Bu konuya kullanıcı kendisi dikkat etmeli ve detaylı araştırma yapmalı arkadaşlar.

Konumuza dönersek , Faz yapısının , VRM' lerin ana amaçlarından birisi , çok farklı seriler ve farklı güç tüketim değerlerindeki işlemcilerin aynı anakart üzerinde sorunsuz kullanılabilmelerini sağlamaktır. Yani kaliteli bir VRM yapısına sahip bir anakart, üzerine düşen sorumluluğu yerine sorunsuz getirebilirken , kalitesiz VRM lere sahip bir anakart , işlemci performansınızı tam alamamanıza sebep olabilir , donanımsal dahi sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Bir VRM'nin ilk işi, 12 voltluk gücü bilgisayarınızın güç kaynağından kullanılabilir bir voltaja dönüştürmektir. İşlemciler için bu tipik olarak 1,1V ila 1,3V arasındadır. Son dönemde Ryzen işlemcilerde ise 1.48V ya kadar sıçramalar görebiliyoruz. İşlemci içerisindeki hassas elektronikler, o uzay mühendisliği icadı minnak oluşumlar , çok fazla volt ile kısa devre edilebilir. Bir işlemciye güç verirken hassasiyet de çok önemlidir ve gerekli voltaj olabildiğince tam olarak sağlanmalıdır. ( Bu konuda Asus X570 Prime Pro anakart ile yaptığım 8pin vs. 8+4pin cpu güç beslemesi testinden bahsedeyim, söz konusu 3900X ile performans konusunda birşey değişmezken (( çünkü zaten kaliteli bir anakarttı )) , sadece diğer +4 pin güç girişini takarak tam stabilite ve neredeyse hatasız bir akım elde etmiştim. 1.2V ile prime95 smallfts testini geçemeyen 3900X, +4 pini takınca testi geçmişti. ) Bu nedenle VRM'ler önemsenmeyecek kadar basit bileşenelr değillerdir. Genel olarak işin özünde voltaj dengeleme ve voltaj düşürme, musluğa göre su verme işini sırtlayan, testiyi taşırmadan dolduran bileşenlerdir.

VRM, işini yapmak için üç bileşen kullanır: MOSFET'ler, indüktörler (bobinler de denir) ve kapasitörler. Ayrıca hepsini kontrol etmek için, bazen PWM denetleyicisi olarak adlandırılan bir entegre devre (IC) de vardır. Sadece matematiksel rakamlardan ziyade, aslında bütüncül bir parçada ayrı ayrı kaliteli bileşenler, kaliteli anakartları oluşturur. Buda işin özünde , performans kaybı olmadan, hareket kabiliyeti yüksek olan, özellikle de sistemin kararlı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan bir tasarımı oluşturur.

Genelde VRM' leri 8+2 , 6+3 gibi rakamlarla belirtirler. + ' dan önceki kısım işlemci tarafına giden voltajı , sonraki kısımda ram ve diğer bileşenleri temsil ediyor. Rakamsal bazdan ziyade bileşen kalitesi burada önem arzediyor. Bu bileşenlerin kalitesini kullanıcı nasil bilebilir diye sorarsanız, almadan önce bilmeyi geçin bulmak bile işkence zaten, standart özellik tabloları gibi açık açık belirtilen şeyler değiller. Bu konuda en güzeli, internet ortamında derlenen kaynaklar ve işini hakkıyla yapan bilgili editörlerin incelemelerine bakmak. Yani yeni bir anakart çıktı ve gözünüzü diktiyseniz, incelemesini bekleyip detayları görmekte yarar var.

Anakartın işlemci destek listesinde işlemcinin adı var, soket destek veriyor nasılsa, mantığı , çağ dışı bir mantıktır. Çağ dışı olmasının sebebi de şudur, artık 5-8 yıl öncesinde değiliz, şuanda yeni AMD ve İntel işlemcileri , özellikle üst seviye olanlar , çok fazla çekirdeğe ve frekans değerine sahipler. Buda ciddi voltaj ve dalgalanma demek. CPU ya verilecek akım , anakart VRM üzerinde ne kadar fazla dağılırsa , yani bölüşülürse, hem stabil bir akım elde edilir hem de anakart ve üzerine takılı bileşenlerin ömrü o kadar uzun olur. Yani üst seviyedeki işlemcileri daha uzun ömürlü ve sağlıklı , tam performanslı ve sorunsuz kullanmamızı sağlar. VRM'ler üzerinde pasif soğutma bulunmasının da sebebi aslında güçlü işlemcilerin çektiği gücün , anakart üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışmaktır. Kısacası ızınmasın diye çalışmak

Tüm bu şartlar dışında , standart kullanıcı olarak tabir ettiğim arkadaşlar, gözünüz korkmasın. Eğer tepe seviye bir işlemci kullanmıyorsanız, yada hız aşırtma yapmıyor , sistemin voltaj ayarlarıyla oynamıyor , performans noktasında hep biraz daha ' nın peşinde koşmuyorsanız, çok giriş seviyesi olmayan, VRM' leri üzerinde soğutucu bulunan , 8pin güç konnektörlü ortalama bir anakart , eğer giriş çıkış portları ve diğer yetenekleri sizin için yeterliyse, sorunsuz kullanım sunacaktır. Bunu ben nerden bileyim ? diyorsanız, şöyle bir hesap yapalım , işlemciye ödediğiniz paranın 1/4 ünün altına düşmezseniz anakart alırken , muhtemelen sorunsuz yıllarca kullanabilirsiniz. Ben anakart konusunda cömert ve eli açık olunması taraftarıyım, hele ki aldığınız işlemciden sonra performans artışı ciddi olan bir kaç model var ise, verdiğiniz para boşa gitmeyecektir.


Tüm bu konuları , detaylarıyla beraber öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayarak devam edebilirsiniz. Oldukça önemli bir link arkadaşlar, arşive eklemenizde yarar var.


https://en.wikichip.org/wiki/voltage_regulator_module
Şimdi gelelim, benim uzun süre beklediğim, çok hevesle aldığım , RGB ' siz , tamamen simsiyah ve 14+2 Faz yapısına sahip , 90A akım işleyebilen ve bunun için çift 8 pin güç girişine sahip olan, bir çok dünya rekorunun kırıldığı B550 Unify ' e. Biraz övmüş gibi görünebilirim ama öyle birşey yok olmayan birşeyi söylemiyoruz


Kutu Ve İçeriğiAnakartı incehesap.com ' dan satın aldım. Lakin başıma çok ilginç birşey geldi. Şimdiye kadar ne kendi sistemlerimde nede kurduğum herhangi bir sistemde yaşamadığım bir sorun yaşadım , çok nadir bir sorun bana denkgeldi sanırım , detaya girmeye gerek görmüyorum şimdi merak eden olursa yazarım yorumlar kısmında. Anakartı incehesap.com a geri gönderdim onlarda msi servisine gönderdi serviste 3 günde değişim raporu çıktı , 7. günün şafağında benim anakart kargocuda göründü Hızlıca elime ulaştı anakart iki firmaya da yapması gerekeni sorunsuz şekilde yaptılar, buradan bilgisini de verelim.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Anakartın kutusu, standart Msi anakart kutularından farklı değil. Sadece daha ağır. Bunun sebebi aşağıdaki fotoğraflarda mevcut.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify , donanımsal olarak oldukça dolu bir anakart. Bunu destekler nitelikte de kutu içeriğinden :

 • Kullanım Kılavuzu
 • Etiket ve Msi Görseller Baskıları
 • Sürücü ve Yazılım içeren CD
 • Sata Kablolarını Ayırt Etmeyi Kolaylaştırıcı Etiket
 • M2 SSD leri sabitlemek için gerekli vidalar
 • Wifi için anten ve anten standı
 • İki adet sata kablosu
 • Farklı türdeki argb rgb bağlantıları için çevirici adaptörler
 • Hızaşırtma severler için, altına 12cm/14cm ve 20cm lik bir fan da yerleştirilebilen , uzay montaj sehpası.


< Resime gitmek için tıklayın >

Yakından Bakış< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


6 Katmanlı yüksek kaliteli PCB kullanılan anakarta dokunur dokunmaz bileşen kalitesini hissedebiliyoruz. Bu kadar para verince aslında o hissedilir zaten genelde


B550 Unify de gözümüze çarpan işlevsel özellikleri sıralayacak olursak ,

 • Debug Led Ekranı : Anakartta herhangi bir sorun olursa, o sorunla alakalı en yakın kodu yakar ve o kodun karşılığında kaynaklanan sorunu bulabiliriz. Her zaman lazım olmasa da , benim gibi anakartınız ile sorun yaşarsanız, orada verdiği hata kodu ile sorun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Power / Reset Butonu : Olmasa çok sinirleneceğim birşey olurdu. Bu anakart , hız aşırtma seven ve üst seviye kullanıcılara hitap ediyor. Kutu içeriğinden çıkan uzay montaj standı ile , bir kasaya ve anakart üzerinden manuel kısadevre yapmaya gerek kalmadan , işlevsel olarak kullanabiliyorsunuz.
 • Clear C-MOS Butonu : Fiziksel olarak böyle bir butonun olması gerçekten çok güzel. Özellikle Ram hızaşırtma konusunda birşeyler yapmak istiyorsanız, sürekli anakart üzerinde kısadevre yaptırmanıza gerek kalmıyor. Buda montajlı bir sistemde gerçekten bazen zor bir durum olabiliyor. Basıyorsunuz, hoop , tüm bios sıfırlanıveriyor. Denemeye yeniden başıyabilirsiniz.
 • Flash Bios Butonu : Yönlendirilen Usb yi kullanarak , herhangi bir işlemciye gerek olmadan biosunuzu güncelleyebiliyorsunuz.
 • 2.5 GBit Lan Bağlantısı : Oyuncular için birşey ifade ediyordur muhakkak, benim için etmiyor.
 • Wifi 6 : Son nesil konnektörler ile wifi 6 destekliyor.
 • PCI Çelik Koruyucu : Ekran kartı takılacak alandaki çelik koruma, özellikle sık ekran kartı değişimlerinde, daha uzun ömürlü bir kullanım sonuyor, PCB ye ise destek veriyor.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify , 4 adet m2 soketi ile geliyor. Soğutucu tasarımlarıysa Shield Frozr diye isimlendirilen bir çözümle desteklenmiş. M2 SSD ' mizin hem alt hem üst tarafında termal pad ler ile desteklendiği bu çözüm, disk sağlığımız ve özellikle performansı için de oldukça faydalı. M2 soğutucu bloklar oldukça kalın ve ağırlar, soğutma kabiliyeti olarakta fazlasıyla yeterliler. Tasarım olarak yorum yapmama gerek yok zaten sanıyorum , simsiyah PCB ve genel tasarımına vurulmasam almazdımB550 ile X570 'çipsetin farkı nedir ? Hangisi alınmalıdır ?


Yeri gelmişken söylemekte yarar var. X570 çipsette giriş çıkış portu avantajı ( usb sayısı vb. ) haricinde , eğer 5000 serisi AMD işlemci kullanıyorsanız , birden fazla PCI 4.0 disk takabiliyorsunuz. Yani durum şu ki , yeni nesil yazma ve okuma hızı çok yüksek olan diskler var , 7000Mb filan , onlardan birden fazla takacaksanız, X570 alacaksınız, 1 tane yada benim gibi hiç takmayacaksanız, B550 alabilirsiniz.

NOT : Anakart kalitesinin çipset ile alakası yoktur.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify , 90A gücünde , 14+2 şeklinde domine edilmiş 16 Fazlı bir yapıya sahip. Infineon TDA21490 Mosfetler 90A güç üretebilirken Infineon XDPE132G5C pwm kontrolcü bu fazların kontrolünü sağlar. Buda şu demek aslında, Unify da direk bir tasarım var. İşlemci güç beslemesinin çift 8pin konnektörden oluşmasının sebebi de bu oluyor. Yüksek frekanslarda yüksek voltaj değerlerinde stabil sonuçlar elde edebilmek için, Msi B550 Unify da , şuan piyasadaki en iyi faz yapısını kullanarak , hem diğer tüm anakartları egale etmeyi hedeflemiş , hemde kendi X570 Unify modelinin de önüne geçmiş :)Bu bileşenlere ve yapı dizilimine bakarak şöyle diyebiliriz ki , Msi VRM yapısı olarak şuan piyasadaki en iyi AM4 anakartını üretmiş.


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify den önce B550 Tomahawk kullanıyordum , ondan önce de X570 Prime Pro. Tomahawktan çok memnun kaldım beklediğimden çok iyi bir anakarttı ama Unify konusunda forumdan birisi beni öyle bir şevke getirdi ki , görür görmez vuruldum. Ülkeye giren ilk kartlardan birisini de aldım. B550 Unify , üst seviye bir anakart gerçekten. Sistemini standart işler için kullananlar için gerçekten fazla bir anakart. B550 Tomahawk ile fotoğrafını koymamın sebebi , 5950X ile sorunsuz kullanmam oldu. İkisini yan yana koyunca ekstralar daha çabuk belli oluyor, altyapı olarak çok benzerler aslında.


Yukarıda B550 ile X570 arasındaki farktan , aslında olayın PCIe soketi olduğundan bahsetmiştim. Bu anakart üzerinde anlatmış olalım. Burada kullanılamaz durumu, aslında aynı anda kayıpsız demek. B550 Unify de , bazı PCI slotları yada sata soketlerinden fedakarlık yaparsanız , PCIe Gen 4 olarak 3 adet disk takabiliyorsunuz.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

MEG B550 Unify ve B550 Unify-X, 4 PCIe yuvası sunar. Yapılandırma şu şekildedir:

 • PCI_E1, CPU'ya bağlıdır ve PCIe 4.0 x16'yı destekler.
 • PCI_E2 & PCI_3 yonga setine bağlıdır ve PCI 3.0 x1'i destekler.
 • PCI_E4 yonga setine bağlıdır ve PCIe 3.0 x4'e kadar destekler.

Anakartta dört adet M.2 yuvası bulunmaktadır:

 • M2_1, CPU'ya bağlıdır ve PCIe 4.0 x4'ü destekler.
 • M2_2 ve M2_3, CPU'dan PCIe 4.0 x4'ü veya yonga setinden PCIe 3.0 x2'yi destekler.
 • M2_4 yuvası yonga setindendir ve PCIe 3.0 x4'ü destekler.


Yani buda şu demek oluyor , Gen4 SSD lerden bu anakarta 3 tane takabiliyoruz. Böyle bir durumda , PCI E1 yani PCIe 4.0 olan dışındaki tüm PCI slotları kullanılamaz oluyor. Haricen bir ses kartı vb. takacak olursanız, M2 disklerden birini sökmeniz gerekli. Bunun haricinde , tüm m2 disk yuvalarını doldurursanız, PCI slotlarına ek olarak , Sata 5 ve Sata 6 da kullanılamaz hale geiyor. Bütün bu detaylar, benim için fazlasıyla gereksiz olduğu için , kayıp yaşamadan X570 çipset kullanmayı kişisel olarak çok gerekli bulmuyorum. Farklılık bu şekilde arkadaşlar, eğer PCI slotlarına , tüm sata'lara ve tüm m2 yuvalarına aynı anda ihtiyacınız varsa, kendinize X570 Unify sahiplenebilirsiniz.


M2_2 ve M2_3 Yuvaları için CPU Modu ve Yonga Seti Modu

MSI, M2_2 ve M2_3 yuvaları için iki bant genişliği seçeneği sunar: CPU modu ve Chipset modu. Stok ayarı "Chipset modu" dır, yani B550 yonga setinden PCIe 3.0 şeritlerini kullanırlar. Bu iki yuvayı CPU'ya bağlamak ve PCIe 4.0 x4 bant genişliğinden yararlanmak için "CPU" moduna geçebilirsiniz.

1. CPU Modu - M2_2 ve M2_3 yol kaynağını CPU moduna geçirirseniz, yuvalar PCIe 4.0 x4'te çalışır. Ancak, M2_2 veya M2_3 doluysa, CPU'dan x8 şerit kullanır ve bu nedenle PCI_E1'e takılı bir grafik kartı PCIe 4.0 x8'de çalışır.

Not 1: PCI_E1, CPU moduna geçmek için “x8 + x4 + x4” olarak yapılandırılmalıdır. MSI BIOS, CPU modu etkinleştirildiğinde bu yapılandırmayı otomatik olarak yapacaktır.
Not 2: M2_2 ve M2_3 için CPU modu kullanılıyorsa, PCI_E1'deki grafik kartı PCIe 4.0 x8'de çalışır.

2. Chipset Modu - bu stok ayarıdır. Hem M2_2 hem de M2_3, B550 yonga setine bağlıdır ve yalnızca PCIe 3.0 x2'yi destekler. Bu, PCIe 4.0 SSD'nizin PCIe 3.0x2 bant genişliğiyle sınırlı olacağı anlamına gelir.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


3 adet Samsung 980 Pro SSD ' nin Raid modunda kullanıldığında elde edilen değerler paylaşılmış. Örnek olması açısından bırakıyorum.
Montaj Fotoğrafları
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >B550 Unify Teknik Özellikler


Model Name MEG B550 UNIFY
CPU Support Support 3rd Gen AMD Ryzen™ Desktop Processors and AMD Ryzen™ 4000 G-Series Desktop Processors
CPU Socket AMD Socket AM4
Chipset AMD B550 Chipset
Graphics Interface 1x PCI-E 4.0/3.0 x16 slot + 1x PCI-E 3.0 x16 slot Support 2-way AMD CrossFire™ Technology
Display Interface HDMI 2.1 Port – Requires Processor Graphics
Memory Support 4 DIMMs, Dual Channel DDR4-5100MHz(OC)
Expansion Slots 2x PCI-E 3.0 x1 slots
Storage 3x Gen4 x4 M.2 slots + 1x Gen3 x4 M.2 slot 6x SATA 6Gb/s ports
USB Ports 5x USB 3.2 Gen 2 10Gbps (3 Type-A + 2 Type-C) 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps 8x USB 2.0
LAN Realtek® 8125B-CG 2.5G LAN
Wireless / BT Intel® Wi-Fi 6 AX200,
Bluetooth 5.1 Audio 8-Channel(7.1)
HD Audio with Audio Boost 4
Form Factor ATX
 


Test Sistemi ve SONUÇLAR


MEG B550 Unify

5950X Stock / 4.5Ghz OC
Crucial 4x16gb 3600Mhz CL16
XFX RX6800 XT
PNY 3030 512GB M2
FSP Aurum PT 1200W
Cooler Master SL600M
MSI MPG K360 AIO10DK Stok Hızda

< Resime gitmek için tıklayın >

10DK 4.5GHZ

< Resime gitmek için tıklayın >

45DK Corona Render STOK

< Resime gitmek için tıklayın >

45 DK Corona Render 4.5GHZ


< Resime gitmek için tıklayın >

AİDA64 45DK STOK


< Resime gitmek için tıklayın >


AIDA 64 45DK 4.5GHZ


< Resime gitmek için tıklayın >

Uzun süreli renderdan sonra, VRM ler üzerindeki soğutucular soğuk ile ılık arasındalar, sanırım bu soket için biraz fazla olmuş bu anakartSON SÖZ


Can alıcı kısma geldik, benimde en sevdiğim kısım hep burası oluyor. Bu konudan çıkarılması gereken en önemli sonuç , BENİM NASIL BİR ANAKARTA İHTİYACIM VAR ? sorusu. Sonraki ise ANAKARTIN ÖNEMİ olmalı.

Durum aslında çok net arkadaşlar. B550 Meg Unify , PCB kalitesi, komponent kalitesi ve Vrm yapısıyla şuan AMD bir işlemci için alınabilecen en iyi anakartlardan birisi olmuş. Benzer yada yakın kalitede başka anakartlarda var, esasında 90A Direk 16 Faz ile onlardan öne geçmiş oluyor MEG Unify. Giriş çıkış portlarının sayısı, düzeni , yeterliliği yada yetersizliği sizin için önemli olabilir, bunlara dikkat etmek gerekiyor. Alırken benim standartalrım belliydi. Vrm,PCB,Komponent üst seviye olmalıydı, 5950X ile sorunsuz bir kullanım sunmalıydı , Sistem uzun süreli renderda kalacak ve buda işlemciyle beraber anakarta ciddi yük bindiriyor. Bu yükün karşılığında en uzun ömrü istediğim için seçenekler zaten daralmıştı. Forumdan bir arkadaşın fişteklemesiyle de Unify ile tanıştım ve beklemeye başladım. Anakart üzerindeki Power reset butonları , Cmos ve Debug led de bunda çok etkili oldu. Bütün bunların dışında RGB siz ve Işıksız SİMSİYAH bir sistem kurma hayali , bu anakart ile noktalanmış oldu. Anakart ile ilgili olumsuz söyleyebileceğim bir nokta var , 2. PCI ekran kartı slotu hemen altında 6 pin ek besleme yer alıyor. Bu besleme çift ekran kartlı kurulumlarda, rekor peşinde koşan kullanıcılar için ekstra güç amaçlı bırakılmış ama sanırım kullanılmayacağından emindiler , bana oraya ekran kartı takınca oraya ek bir 6pin konnektör takılamaz gibi geldi ama, müsait vakitte deneyip yazacağım

Tüm bunların dışında, MSI yapmış gerçekten. Son soketteyiz ama uzun süreli kullanım için bir anakart bakıyorsanız, 5900X yada 5950X ile hız aşırtmada düşünüyorsanız, Unify düşünebilirsiniz. Piyasadaki 4 M2 slotu olan nadir anakartlardan birisi olduğunu da unutmamak gerekli. Lakin şunu da belirtmeden geçmeyeyim , standart bir kullanıcıysanız , tak çalıştır mantığı , hatta abartı olmadan hız aşırtma da yapacaksanız , kullandığım için söyleyebilirim ki Tomahawk da sizi memnun edecektir. İnceleme boyunca hep en tepe değerlerden bahsettik, Meg Unify da tepe model bir kart olduğu için sanki tepe model işlemci alınca tepe model anakart almak zorunlu gibi birsey canlanmasin kafanızda. Fiyat Performans değil performans tarafında bulunan Meg Unify, en iyisi en sağlamı olsun diyenlerin tercihi olmalı, hız aşırtma ile işiniz yoksa, unify in yarı fiyatına aldığınız bir kart, size performans kaybı yaşatmayacak ve sorun çıkarmayacaktır.

İnceleme tarihinde Unify modeli 2800TL, Unify X modeli ise 3000TL bandında bulunabiliyor. Yurtdışında 300$ civarinsa satılan kartın burada çok yakın fiyatla satılması güzel.


Eğer buraya kadar okuduysanız Teşekkür ederimOkumadıysanız da Konu Öne Çıkararak başkalarının görüp faydalanmasını sağlayabilirsiniz.Bir Sonraki Konu da görüşmek üzre, selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 4 Mayıs 2021; 5:42:23 >


L lBaBaCaNl
2 hafta (373 mesaj)
Valla anakart incelemesi değil de genel bir donanım incelemesi olmuş tam arşivlik Eline sağlık Muten.Foruma donanım havası estiriyorsun, esmiyor bu aralar

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @lBaBaCaNl

S scan
2 hafta (1924 mesaj)
Hayırlı olsun. Efsane kart yapmış msi. Bende de tomahawk var. Aralarındaki farkı merak etmiştim siz zaten açıklamışsınız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
Teşekkürler, aynen hocam kaya gibi anakarf gerçekten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @scan

S sasuta
2 hafta (2025 mesaj)
T ThE LoSt
2 hafta (14060 mesaj)
Hayalinize kavuşmuşsunuz uzun süredir dilinizdeydi anakart b550 yongasının tepe modellerinden fiyatı da fena sayılmaz gibi indirim kovalanarak pekala edinilebilir tabloda vrm ısı kısımlarını da yer verseydiniz keşke ayrıca elinizde varsa ısı ölçer ile de çalışma esnasında vrm bölgesinden ölçüm alınabilir 5900-5950x gibi işlemcileri rahatlıkla o.c li bir şekilde besleyebilecek yapıda kartlar bunlar tekrar hayırlısı olsun güle güle kullanın.
- -Gardiyan-
2 hafta (2533 mesaj)
Her zamanki gibi çok detaylı bir inceleme olmuş. Elinize sağlık. Msi özellikle unify serileri ile sadelik ve performansı en tepe noktaya getirdi resmen. Günümüzdeki rgb çılgınlığından arınmış sade hoş bir bir yapısı var. B550 uniyf kesinlikle fiyatını hakkeden kendinden pahalı kartlara kafa tutan bir kart olmuş. Güle güle kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Gardiyan- -- 4 Mayıs 2021; 0:35:6 >


L LEON-X
2 hafta (40763 mesaj)
Harika incelemelerden biri daha, eline sağlık hocam

Anakart gerçekten de kaliteli ve üst seviye olmuş, 14+2 faz yapısına sahip ve 90A'lık titanium güç mofsetleri kararlı o.c sunuyor. Zengin M2 desteği de cabası, kaliteli ses çipi her zaman ki gibi mevcut...

Ek olarak, PCIE PWR1 6pin güç girişi ile de çoklu vga kullanıcıları içinde stabilite sağlanmış.

Ancak, kasa ön panel usb 3.0 20pin bağlantısını göremedim.
S samuray_x
2 hafta (261 mesaj)
Elinize sağlık.
M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
@sasuta Seversin sen böyle bol ceryan çekebilen şeyleri

@ThE LoSt Teşekkürler. Vrm sıcaklıkları şu şekilde ,


Sistem render alırken aşağıdaki fotoğrafa göre soldaki küçük blok , 39 derece , sağdaki büyük blok 36 derece. Ölçtüğüm cihazda biraz yanılma payı olabilir , ama kaynar su filan da ölçtüm daha önce tutuyor değerleri. Bu arada blok üzerinden ölçüm yaptım. İlginç bir nokta var küçük blok sistem boştayken de 39 derece. Büyük blok 33 derece.

< Resime gitmek için tıklayın >


@-Gardiyan- @samuray_x Teşekkürler hocam.

@LEON-X Teşekkürler hocam. Anakartta usb 3.0 ve şu 3.1 var hocam. Biri en altta biri 24pin in altında.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sasuta , @ThE LoSt , @-Gardiyan- , @samuray_x , @LEON-X

L LEON-X
2 hafta (40763 mesaj)
@Muten Baba Aynen alt kısımda resetle-power butonlarının yanına almışlar,, aslında iyi de olmuş 24 pin ile yan yana olunca orada kablo karmaşası oluyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Muten Baba

M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
Kesinlikle katılıyorum. Birde o kabloyu eğip bükme şansı da yok hocam kazık gibi duruyor öyle
Ekran kartını dik takınca hem sıcaklıklarda ciddi fayda sağladım hem de görselde. Çünkü , kart geniş ve kablo kalabalığını gizliyor.
Sistemde eksik diyebileceğim tek şey kaldı güzel bir siyah sleeve almak yada yaptırmak. Ama ona da acele etmeyeceğim.
Bu mesajda bahsedilenler: @LEON-X

L LEON-X
2 hafta (40763 mesaj)
@Muten Baba Evet hocam kazık gibi o kablo yani 20 pin soketi oraya alıyorsan yan sata gibi konumlandırılması lazım ki kablo düz takılsın, herkes için iyi olur bu ama sanırım yapısı gereği olmuyor. Sistemin kasa içi görünümü vs. çok güzel bence vga da harika duruyor öyle
Bu mesajda bahsedilenler: @Muten Baba

S salvatore_volkan
2 hafta (10503 mesaj)
Gene çok güzel bir inceleme. Ellerinize sağlık.
A asko56
2 hafta (11503 mesaj)
eline koluna emegine saglık ismail abi
Y yksln
2 hafta (2231 mesaj)
Güzel bilgiler, teşekkürler..
M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
Teşekkürler
S sieger
2 hafta (1640 mesaj)
Eline saglik baskan guzel yazi olmus, command rate 1-2 lere bakabilme firsatin oldu mu? Intel unify lar berbatti bu konuda.
M Muten Baba Konu Sahibi
2 hafta (20914 mesaj)
İlk mobo geldiğinde vaktim vardı malum sonra servise gitti bu sefer de vaktim yok PC de çizim var şuan kurcalayamiyorum onu bitireyim de biraz zaman geçiririm, şuan vakit yok hiç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >