M

Kurmay Yarbay
13 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
154 üye
Görüntülenme (?)
4496 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
M
3 hafta
Noctua NH-D15 chromax.black 1696TL+323TL
Toplamda 2000 liraya geliyor.
Bu paraya alınacak soğutucuların hepsinden daha iyidir.
Piyasadaki su sogutmaların %90 ından da daha iyidir.
Ağzına kaşık sığmayanlarla uğrasmayın , ihtiyaç varsa alınabilir.

Bu fazla ise Noctua NH-U12S redux 770+150TL ama onun alternatifi TR'de hem var hem çok. Bunu alana kadar 1050TL ye Arctic Freezer 34 eSports DUO alırsınız.https://www.amazon.com.tr/Noctua-NH-D15-chromax-Dual-Tower-so%C4%9Futucu/dp/B07Y87YHRH/ref=sr_1_43?__mk_tr_TR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=11ADGXIDXMLTB&keywords=arctic&qid=1668528337&qu=eyJxc2MiOiI0Ljk2IiwicXNhIjoiNC41NCIsInFzcCI6IjMuNTMifQ%3D%3D&s=computers&sprefix=arctic%2Ccomputers%2C148&sr=1-43
M
3 hafta
ASUS TUf GAMING ' K3 KLAVYE ' ve ' M4 WIRELESS MOUSE ' İNCELEMESİ
Arkadaşlar merhaba ,

Bugünkü inceleme konuğum , ASUS'un TUF GAMING serisinden kırmızı anahtarlı modeli K3 Klavye ve kablosuz özelliği ile dikkat çeken M4 Wireless Mouse ' u.

< Resime gitmek için tıklayın >
Daha önce incelemesini de yaptığım ROG serisi klavye mouse gibi çevre birimlerinden sonra , aslında uzun zamandır kullandığım TUF serisi çevre birimlerinin de incelemesini yapmak istedim. TUF serisi bildiğiniz üzere ROG serisinin altında , daha Fiyat / Performans tarafta konumlanıyor. Gerek anakartları gerek ekran kartları olsun aslında Fiyat / Performanstan ziyade çoğu markanın çoğu ürün sınıfında da üst kalite bileşenler ile de yarışıyor , hatta cesur olmak lazım çoğu zamanda en iyilere oynuyor. Bazı modellerde nadir de olsa beklenileni veremese de TUF serisinin hitap ettiği kitleye göre çok başarılı olduğunu düşündüğümü söyleyerek söze başlayayım.


Öncelik sırası gözetmeksizin klavye ve mouse incelemesini bir yapmak istiyorum keza ofisteki ana bilgisayarımda yani kendi bilgisayarımda ikisini beraber kullanıyorum. Aslında ikisi beraber satılmıyor neden ikisi de TUF ? Derseniz , aslında takım olması benim için önemli derim

Gündelik kullanımda Fiyat Performans açısından güzel bir yerde konumlanan TUF serileri de kendi içerisinde ayrılıyor. Bugün inceleme konuğum olan ürünler TUF serisinin ROG tarafına daha yakın tarafta bulunuyor. Şimdi özellik tabloları ile başlayalım ve devam edelim.https://www.asus.com/tr/accessories/mice-and-mouse-pads/tuf-gaming/tuf-gaming-m4-wireless/


https://www.asus.com/tr/accessories/keyboards/tuf-gaming/tuf-gaming-k3/

TUF Gaming K3
Bağlantı USB 2.0
USB Rapor Hızı 1000 Hz
AURA Sync Var
İşletim Sistemi Windows® 10
Yazılım Armoury Crate
Boyutlar Keyboard 438.7 x 130.9 x 38.75mm
Wrist rest 438.7 x 76.95 x 10.75mm
Kablo ile ağırlık 1.11kg
Renk gun metal gray
Kutu İçeriği TUF Gaming K3 gaming keyboard x1, TUF Wrist rest x1, Warranty card x1, Quick-start guide x1
TUF Gaming M4 WirelessBağlantı Bluetooth 5.1 RF 2.4GHz
Sensör 3311
Çözünürlük 12000
Maks. Hız 300
Maks. Hızlanma 35
USB Rapor Hızı 1000 Hz
RF 2.4G Report rate 1000 Hz
L/R Switch Type 60 milyon
Düğme 6 Programlanabilir Düğme
Pil Türü AAA veya AA
Pil Ömrü AA Pil
RF 2.4: 134 saat
BLE: 232 saat

AAA pil
RF 2.4: 53 saat
BLE: 100 saat
İşletim Sistemi Windows® 10 Windows® 11
Boyutlar 126 x 63.5 x39.6 mm
Kablo ile ağırlık 62g pil ve Dongle olmadan 77g w AAA pil ve Dönüştürücü Tutucu 86g w AA pil
Renk SİYAH
Kutu İçeriği
1 x TUF GAMING M4 WIRELESS Mouse
1 x USB Kablosuz Dongle
1 x AA Pil
1 x AAA Pil
1 x AAA - AA Pil Dönüştürücü Tutucu
1 x Hızlı Başlangıç Kılavuzu
1 x Garanti Kartı
Yukarıda verdiğim linklerden daha detaylı inceleyebilirsiniz , ben malzeme kalitesi olarak başlıyayım.

TUF Gaming K3 Klavye , malzeme kalitesi olarak parasının karşılığındaki hissiyatı veriyor. Asus Aura Sync desteği ile uyumlu çalışıyor yani kasa ile senkronize filan yapabiliyorsunuz ama ben hiç dokunmadım nasıl geldiyse o şekilde çalışıyor böyle gayet beğendim. Klavyenin hemen hemen her yeri sert plastikten imal edilmiş , alümünyum kaplama tuş takımı altında kullanılmış. Plastik diyince kötü bir hissiyat aklınıza gelmesin , malzeme kalitesi hissiyatı gayet güzel. Sağ üst tarafa logolar konumlandırılmış , oradaki caps lock num lock vb. ışıklandırmalar da orta kısma alınmış , bu ne derece önemli bilmiyorum ama fena olmamış. Tuf logosunda herhangi bir aydınlatma bulunmuyor , aslında bir yerlerde bir TUF ışığı olsa güzel olabilirdi keza TUF anakart ekran kartı kasa mouse alan birisi bence klavyesinde de tuf logosu yansın isterdi :) Tabi şuan puan kırmak için birşeyler arıyorum orası ayrı , lakin genel hatlarıyla güzel olmuş. Ha bu arada unutmadan bir bilek desteği de mevcut , mıknatıs yardımıyla klavyeye sabitlenen destek üzerinde logo dışında yumuşak herhangi birşey bulunmuyor.

TUF Gaming M4 Wireless , ilk intibada beni şaşırtan mouse'un çok hafif olması oldu. Çizim yaparken yada oyun oynarken hafif mouse kontrolünü daha kolay sağlayabiliyorum ama bu kadar hafif olmasını beklemiyordum. Pil ile beraber daha 100gr etmiyor. Mouse bir adet kalem pil ile çalışıyor. Şunu baştan söyleyeyim kesinlikle şajlı pil almalısınız. Bende yoktu bende 1 paket duracell pil aldım ama sonuçta 2-3 hafta da bir değiştirmek gerekiyor ve piller de pahalı. Bu sebeple şarjlı bir set almalısınız. Kablosuz olması ve wifi ile bağlanabilmesi herhangi bir gecikmeye sebebiyet vermiyor performans değerleri ortada zaten , geriye sizin elinize uygun olup olmadığı kalıyor. Standart mouse lardan çok farklı değil boyutları ama büyük elleriniz varsa size uygun olmayabilir , hem hafif kaldığı içinde belki rahatsız olabilirsiniz.
Normalde ofiste wireless mouse ihtiyacı çok yok ama aynı anda notebook da kullanıyorsanız eğer ondan ona geçmek için güzel birşey bu. Kime ne ölçüde gerekli olur kablosuz kullanım , bu kişinin kendi vereceği bir karar.
Şimdi kutu ve açılımları ile klavye ve mouse a yakından bakalım
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


TUF GAMING M4 Wireless , seri ve güçlü bir mouse. Hem blusetooth hemde wireless ile sisteme entegre edebiliyorsunuz. Bluetooth ile bağlarsanız enerji tüketimi daha düşük olduğu için pil ömrü uzar ama tepkime noktasında yer yer hissedilir şekilde yavaşlama ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden wireless ile bağlanıp armory crate uygulamasından uyku ayarlarını yaparsanız maksimum pil ömrüne ulaşırsınız. Kalem pil ile çalıştığı için evrensel lakin hem atık olmaması hemde daha ekonomik olması adına şarjlı pilleri kullanmak daha verimli olacaktır. Çok büyük bir fiziki yapıya sahip değil bu yüzden hemen hemen her ele tam oturacaktır ama büyük bir eliniz varsa her dh li gibi 1.90 sarışın mavi gözlü ve bodyciyseniz size hafif gelebilir


Üzerinde bulunan 6 fiziksel tuşu yeniden programlayabiliyorsunuz. ne hikmetse bunları oldum olası verimli kullanamadım ama bu tip tuşlara komut atayıp çizimde kullanan arkadaşlarım var lakin ben daha kara düzen gidiyorum. Oyunlarda kullanılması muhtemelen daha faydalı olacaktır.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >Hissiyat ve deneyim oldukça güzel. Makro tuşlara atama yapabiliyorsunuz. Ses konusunda fiziksel buton son dönemde popüler ama ne derece ihtiyaç var yine kişisel bir durum. mekanik klavyeler konusunda güzel bir yerde duruyor K3 . Sınıfında rekabetçi olmaya çalışan da bir fiyatı var. Klavyede 2 adet kablo anakarta takılmak üzere yola çıkıyor. Birisi klavyenin kendi irtibatı için , diğeri de klavye üzerinde bulunan 2.0 USB bağlantısı için anakartta USB 2.0 soketine yerleşiyor. Bu aslında güzel bir özellik çünkü gün içerisinde kasa eğer hemen yakınınızda değilse aktif kullanım için konfor sağlıyor. Klavye renk döngüsü armory crate uygulaması ile kontrol edilip programlanabiliyor.


SON SÖZ :

Genel anlamda ASUS TUF serisinden bahsetmek daha yararlı olur gibime geliyor. TUF serisi bence çok güzel bir başarı yakaladı. Özellikle son dönemde yenilenmiş TUF GPU soğutması , TUF Anakartları , TUF kasaları fanalrı derken klavye ve mouse olarakta oldukça rekabetçi bir yere oturmuş durumda. Bugün incelemede konuğumuz olan Gaming K3 Klavye ve Gaming M4 Wireless Mouse , 6 aydır ofisimde kullandığım ürünler. Kendileri ile yol arkadaşlığımız devam ediyor , aramız da iyi


Eğer orta üst sınıfta klavye ve mouse ihtiyacınız varsa , TUF GAMING M4 ve K3 ' e bir kez daha göz atabilir yada TUF serisi diğer ürünlerini değerlendirebilirsiniz.

İnceleme tarihinde TUF GAMING M4 1000TL altına , TUF GAMING K3 ise 1700TL altına bulunabiliyor. Kampanyaları takip ederek daha uygun fiyatlara da sahip olabilirsiniz.


Okuduğunuz için teşekkürler.
M
geçen ay
Kilo ile ekran kartı satışları başlamış
M
2 ay
%100 ROG [ Asus Strix Scope RX Switch Deluxe ] KLAVYE İNCELEMESİ
Arkadaşlar merhaba ,

Uzunca bir süre sonra ilgimi fazlasıyla çeken , yer yer beni benden alan bir klavye incelemesi ile sahalara geri dönüş yapıyoruz :)

Bugünkü inceleme konuğum Asus'un ROG serisi ile bu klasmanda da en tepeye oynadığını anlattığı , %100 ROG ve Asus tasarımı ve üretimi olan '' Asus ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe '' serisi Kırmızı Anahtarlı modeli. Konuğumuz olan klavye TKL yani Tenkeyless , sayısal tuş kombinasyonu sağ tarafta bulunmuyor. Daha çok oyunculara hitap eden bir klavye. En önemli özelliği bana göre kesinlikle Asus üretimi ROG RX Anahtarlar ve çoklu bağlantı seçenekleri. Bu arada klavyede hissiyat yıkılıyor buna daha sonra değineceğim gelin şimdi beraber klavyeyi yakından tanımaya başlayalım< Resime gitmek için tıklayın >Asus kendi ürettiği ROG RX anahtarlarında oldukça iddialı. Bende daha öncesinde 6-7 tane kaliteli güzel klavye kullanmış ve daha önce 4-5 adet klavye incelemesi yayınlamış birisi olarak bu iddianın sebebini merak ediyordum. Klavyenin fiyatını da göz önüne alırsak beklenti yükseliyor doğal olarak


Klavye için teknik özellik tablosuna beraber göz gezdirelim.


TEKNİK ÖZELLİKLER

ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe

Tuş Anahtarı ROG RX RED Optik Mekanik Anahtar
Bağlantı USB 2.0 - RF 2.4GHz - Bluetooth 5.2
Boyut (Dolu/TKL) 80%
Aydınlatma Tuş Başına RGB LED'ler
AURA Sync Var
Gölgelenme Önleyici 100% Anti-Ghosting
Makro Tuşları Tüm Tuşlar Programlanabilir Anında Kayıt Desteği ('Fn' hariç)
USB Rapor Hızı (USB Rapor Hızı) 1000 Hz
Profil Kısayol Tuşları Fn + 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6* * 6 varsayılandır
Aydınlatma Etkileri Kısayol Tuşları Fn + Sağ veya Fn + Sol
Parlaklık Ayarı Kısayol Tuşları Fn + Yukarı: Parlaklığı artır Fn + Aşağı: Parlaklığı azalt
Makro Kısayol Tuşları Anında Makro Kaydı: Adım 1: Fn + L-ALT kaydı başlatmak için Adım 2: Fn + L-ALT kaydı bitirmek için Adım 3: Yeni makro tuşu atama
Medya Kısayol Tuşları Oynat/Duraklat (F5), Durdur (F6), Önceki (F7), Sonraki (F8), Sessiz (F9), Sesi Azalt (F10), Sesi Aç (F11). Gizlilik Anahtarı (F12)
İşletim Sistemi Windows® 10 Windows® 11
Yazılım Armoury Crate
Boyutlar 356 x 136 x 39mm
Ağırlık Yaklaşık 854g (kablosuz)
Renk Black
İçindekiler
1 x ROG Strix Scope RX TKL Kablosuz Klavye
1 x USB Type-C'den Type-A'ya kablosu
1 x USB Kablosuz Dongle
1 x Kablosuz Dongle Genişletici
1 x Manyetik Deri Bilek Desteği
1 x ROG Çıkartması
1 x Garanti Kitapçığı
1 x Hızlı Başlangıç Kılavuzu


Klavye hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için yandaki linki kullanabilirsiniz : https://rog.asus.com/tr/keyboards/keyboards/compact/rog-strix-scope-rx-tkl-wireless-deluxe-model/

Buradan hareketle genel konuşmak gerekirse , 1000Hz rapor hızı , TLK form ve oyuncular için minimalist tasarım , Kablolu ve kablosuz kullanım seçenekleri , ROG RX RED mekanik anahtarları ve RGB severler için harf altı aydınlatma seçenekleri ön plana çıkan özellikler. Burada dikkatimizi çeken ilk özellik asusun %100 olarak kendi üretimi olan ROG RX serisi mekanik anahtarları oluyor.https://www.youtube.com/watch?v=i5JBBGkfd2Y

RX Anahtarları için hazırlanmış videoyu izlemekte yarar var. Şöyle söyleyebilirim ki , farklı farklı klavyeler kullanmış birisi olarak inanılmaz bir hissiyat söz konusu. Daha önce kullandığım hiç bir klavyede olmayan bir hissiyattan bahsediyorum. Bu hissiyatı şöyle tanımlayabilirim , standart bir asus anakart almak ile ROG serisinden tepe model bir anakart almanın , kullanımda da her an sizi etkileyen farklılığını düşünün. İlginç bir şekilde takır tukur bir ses yok ve tuşların birbirine uzaklıkları , aydınlatma seviyesi , klavye malzeme kalitesi o kadar güzel ayarlanmışki gerçekten uzunca bir süre sonunda ilk defa bu kadar hevesle kullandığım bir donanım oldu Strix Scope.< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


ROG RX Red Optik Mekanik Anahtarlar, ROG tarafından geliştirilen ilk anahtarlar olma unvanına sahip. Kapsamlı araştırmalar, testler ve ince ayarlar sonunda üretilen bu anahtarlar, 1,5 mm çalıştırma noktası ile yıldırım hızında tepki veriyor. 40 gf başlangıç gücü sayesinde tuşlara yanlışlıkla basılması önlenirken, mükemmel geri sekme hissi için güç 55 gf düzeyine kadar çıkıyor. ROG RX Kırmızı anahtarlar tuşa bastığınız anda tepki veren yumuşak ve doğrusal bir his oluşturuyor.


ROG RX ve NX switchler hakkında detaylı bilgi için: https://rog.asus.com/microsite/ROG-Keyboard-Switch/tr


Daha önce yaptığım bazı incelemelerde bu anahtarların çalışma prensiplerinden , kalitelerinden , tepkime sürelerinden bahsetmiştim. Asus NX Serisi anahtarları ile uzun ömürlü bir kullanım hedeflerken bazı iyileştirmeler de yapmayı ihmal etmemiş. Tuş takımı son derece tok ve sallantıya mahal vermiyor. Mevcutta kullandığım klavye dahil bir çok deneyimlediğim klavyede tuşların belli bir sallanma katsayısı var. Yani tuş üzerine dokunduğunuz anda sağa sola yukarı aşağıya minimal düzeyde olsa da bir tepkimeye yol açılıyor. Asus Strix Scope da bunu tamamen kaldırmış diyebilirim. Kimler için önemlidir yada değildir bilemem ama bu tuşa dokunulduğu andaki hissiyatı gerçekten çok etkiliyor.Merkezi aydınlatmalı ışıkda ayrı güzel olmuş , klavye içerisinden patlayan bir ışık süzmesi gelmiyor sadece tuşlarda aydınlatma var. Oyuncular için ne derece önemli bilemiyorum CS:GO da Keleş seviyesini geçememiş bir oyuncu olarak yorum yapıyorum Benim için önemli olan harflerin net okunması , bu sebeple hoşuma gitti diyebilirim.
Kutu ve Kutu İçeriği - YAKINDAN BAKIŞ

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Asus ROG serisi olunca , ofiste kullandığım TUF serisi gibi değil tabi kutuya da içeriğine de malzeme kalitesine de çok özenmiş. Ofiste kullandığım setten de memnunum aslında Fiyat Performans olarak çok güzel ama tabi taşınabilir değil. Strix Scope bildiğimiz ROG kutulama şekliyle bize geliyor.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Sağ üste konumlandırılmış ROG gözünün altında da aydınlatma var o da yanıp sönüyor :) Siz sormadan ben söyleyeyim. Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına. İlk başta metal sandım ama değil. Metalimsi sert plastik bir gövde ve TKL olmasından mıdır nedir anlamadığım acayip bir rijit'lik söz konusu. Bu hissiyatı en son Referans RX6800XT aldığımda hissetmiştim. Taş gibiydi gerçekten. Strix Scope de gerçekten taş gibi klavye. Tuşlarda standart bir plastik değil oda çok ilginçtir ki yazı yazdığınızda yumusacık bir hissiyat bırakıyor elde.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Fotoğraflardan ne kadar anlaşılıyor bilmiyorum ama masa üzerinde oturaklı duracak şekilde tasarlanmış ayaklar da kullanıma etki ediyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Kutu içeriğinden bir adet de bilek desteği çıkıyor. Deri kaplamalı bu destek çok da yumuşak olmayan bir sünger üzerine kaplanmış olacak ki , göçüp gitmiyor. İlerisi için birşey söyleyemiyorum tabi yaşayıp görmek lazım. Bilek desteği klavyeye mıknatıs yardımıyla bağlanıyor. Çok etkili bir mıknatıs olmaması biraz can sıkıcı. 2-3 tane daha koyulsaydı klavyeyi sağa sola çekmek gerektiğinde en azından bilek desteği olduğu yerde kalmazdı. Zira ben klavyeyi ben sürekli sabit kullanan birisi değilim oyuna göre yada yapacağım işe göre sağa sola çekiyorum yada kabloyu komple çıkarıp uzaktan kullanmam gerekebilir vb. durumlar için buradan puan kırmak lazım. Nedense herkes bu şekilde yapıyor buda anlayamadığım bir nokta tabiki. Ben olsam geçmeli yaparım yada daha cok mıknatıs koyarım.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Bizim afacanın son hali gördüğünüz şekilde 3 Farklı bağlantı noktası olması da ayrıca hoşuma gitti , farklı kullanıcı tiplerine aynı anda cevap vermiş oluyor bu şekilde. Strix Scope RX TKL Wireless 2,4 Ghz RF modu, Bluetooth ve kablolu USB bağlantı olmak üzere üç farklı bağlantı moduna sahip. 2,4 Ghz RF modu, RGB aydınlatma açıkken 76 saate kadar stabil ve gecikmesiz oyun keyfi sunuyor. Bluetooth bağlantı seçeneği ise kullanıcıların klavyelerini üç farklı cihaza aynı anda bağlamasına ve bu cihazlar arasında kolayca geçiş yapmasına imkan veriyor.


YAZILIM
Armory Create yazılımıyla her şeyi yapabiliyoruz. Benim yazılımlarla makro atamayla vb. çok işim olmadığı için gösteremedim yalnız tüm tuşlara fonksiyon atanabiliyor. Bu yazılımında bu kadar etkili olduğunu yeni farkettim klavyeyi takınca tak doğdu güneşim efendim kenarıdan bir yeni donanım bulundu yazısı , hemen yüklemeleri güncellemeleri tamamladık güzel bir setup güzel bir sistem rengi ayarlaması işlem tamam< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
SON SÖZ


Yani ne demek lazım gerçekten övgü dolu bir inceleme oldu , farkındayım ama Strix Scope RX ' in verdiği hissiyat gerçekten fevkaladenin fevkinde. Klavye alayım ama kaliteli olsun , hissiyatı da iyi olsun , performansı da iyi olsun , herşeyi iyi olsun diyorsanız mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim. İmkan var ise önce deneyimleyin hatta sonrasında zaten alırsınız diye düşünüyorum , tabi aradığınız böyle bir ürünse.

Ben biraz abartıyormuyum diye düşünerek yıllardır doktora tezi yazan eşimi çağırdım onun da fikrini almak için , benim düşündüklerimden farklı olarak TKL olmasını beğenmedi , numertik tarafı çok kullandığı için onun dışında oldukça keyifli bir klavye olduğu yönünde hem fikiriz.

Fiyatının birazcık yüksek olduğunu düşünmekle beraber , indirimler ile daha alınabilir seviyeye geleceğini düşünüyorum lakin üst seviye bir klavye arayışındaysanız , Strix Scope bakmadan geçeceğiniz bir klavye değil , özellikle bu anahtarlar ileKlavyeyi satın almak için: https://rog.asus.com/tr/keyboards/keyboards/compact/rog-strix-scope-rx-tkl-wireless-deluxe-model/
M
5 ay
Ekran Kartı Piyasası Ne Olmuş ?
Şöyle bir bakayım dedim şenlik havası var

Herkes eski kartını elden çıkarma derdine düşmüş ama çokta ucuza vermeye gönlü gitmiyor , yüzlerce mining çıkması kart gördüm sadece forumda , yakında milletin kartı elinde kalacak satacak adam bulamayacak benim gördüğüm rafa kaldırırsınız ancak :) Rusya ambargosundan çıkan mallar TR ye kayıyor geliş fiyatları sürekli düşüyor dolarda az bir aşağı ivmelense tepetaklak kalacak 2.elciler haberleri yok. Sıfır 3080 leri 14-15 liradan veriyorlar 2.elde daha 16 dan aşağı yazan yok

1080ti ye 8500 lira yazanda gördüm bugün vega 64 de 8000 yazanda , halbusem 7.5k ya 3060 10k ya 3060ti satılıyor naylonu üstünde
M
5 ay
Pny GeForce RTX 3060 Ti 8GB XLR8 - 10.198TL
M
11 ay
MSI MAG ARTYMIS 242C '' 1000R 1MS 165HZ '' Oyuncu Monitörü İncelemesi ( FULL KAVİS )
Arkadaşlar merhaba , bugünkü inceleme konuğum MSI MAG serisinden ARTYMIS 242C Modeli , 24'' boyutunda 1920x1080 çözünürlüğünde bir OYUNCU MONİTÖRÜ. Son dönemde piyasada o kadar çok oyuncu monitörü var ki , hemen hepsi birbirine benzer özellikler barındırıyor ve aslında bir nevi marka yada panel seçmiş oluyoruz. MSI bu noktada bu monitör ile seçiöiliği farklı bir noktaya taşımayı hedeflemiş. '' Hadi Canım '' dedirtecek bir etki bırakan 1000R lik kavis gerçekten kolay birşey değil. Özellikle kullanıcısını FPS tarzı oyunlarda iyice içine almayı başarıyor.< Resime gitmek için tıklayın >
Şimdi gelin detaylarına yakından bakalım :


Standart bir kutulama ile gelen 242C , ekstra bir sürü özelliklere sahip olan bir monitör değil. Sınıf olarak ileri seviye oyuncular hedeflense de , birçoğumuzun kullanmadığı ekstralara yer verilmemiş. Sade yani Öz bir monitör hedeflenmiş.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


242C , 24'' ekran boyutunda standart bir monitör. İnce çerçeveleri bulunuyor. Ayak kısmı metalden imal edilmiş veoldukça sağlam olduğunu söylemeliyim. Gerçi bu boyutta bir ekran için bu kadar büyük bir ayağa dahi gerek yok aslında ama artık firmalar bu GAMER tipi ayak tasarımlarını kullanıyorlar. Yaş itibari ile ben çok önemsemesem de , birçoğunuzun hoşuna gideceğini düşünüyorum.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Monitör gerçekten çok kavisli , bildiğiniz yamuk 1000R kavis az birşey değil biliyorsunuz piyasada 1800R çok fazla ve bu sayı düştükçe kavis oranı artıyor. Bu monitör karşısına geçince epey etkili oluyor , özellikle FPS tarzı oyunlarda. Burada belirtmek gereken birşey var , bundan 3 tane koysak yanyana acayip araba yarışı oynanır yada açık dünya temalı oyun , şeytan çık aklımdan


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Monitörün kasası zımparalanmış metal görünümünde sert plastikten oluşuyor. Genel anlamda bir kalite hissiyatı verdiğini söyleyebilirim. Ayak montajı oldukça kolay. Sadece şunu önerebilirim monitörü evirip çevirirken dikkatli olmak gerekiyor, bu orandaki kavisle yanlış bir hamle hüsranla sonuçlanabilir. Bu tavsiyem genel olarak tüm kavisli monitörler için geçerli.


Monitörün ayağını büyük bulduğumu söylemeliyim. Görsel olarak güzel duruyor ama , ayarlanabilir bir ayağı yok ve sabit şekilde duruyor. Buradan puan kırmalıyım, her ne kadar küçük monitörlerde ayarlama , büyük monitörlere göre daha az önemli olsa da , özellikle 165HZ lik 1000R ile çıkış yapan bir monitörden beklediğim bir özellikti.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


VA panel olduğundan dolayı , evimdeki 32'' lik VA panel montör ile neredeyse aynı görselliği sunuyor. 1080P çözünürlük 24'' bir monitör için son nokta diyebilirim , bana kalırsa 25'' dediği anda 2K ya dönmeli. Bu sebeple piksellenme vb. bir durum gözlemlemedim. Hakeza bu monitörü alan oyuncularında sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Kutu içerisinden HDMI kablo çıkıyor. 165HZ almak için Display Port kullanmalısınız. Bunu da atlamayalım.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Monitör epeyi kavisli. Ben ofiste MSİ 27 kullanıyorum evde 32 AOC , 24 bana küçük geldiği için monitörü epey öne çekmek gerekti. Oyun deneyimi açısından güzel , özellikle CS:GO filan oynadım epeyi , gerçekten zevkli oluyor kavisli ekran. Daha büyük kavisli bir ekran uzun süreli olarak kullanmadım ama şöyle birşey oluşitu kafamda , en az 32'' olmak kaydıyla böyle bol kavisli bir monitör benim multimedya deneyimimi üst seviyeye çıkarabilir diye düşündüm. Ben çok oyun oynayan hatta oynadığı oyunuda iyi oynayan birisi değilim , CS:GO da keleş in üzerine çıkamadım mesela hiç Bu sebeple daha büyük monitörlerden keyif alıyorum ama bakıyorum herkes 24'' monitör alıyor oyun oynamak için , dedim kendi kendime kocaman ekranda gerçekten FPS oynamak zormuş. Yani küçük monitörü neredeyse kucağına kadar çekenlere hak verdim. Açık dünyalı oyunlarda tamam ama FPS olduğunda 24'' ideal bir boyut oluyor. 242C ' nin ayrıldığı nokta ise , gördüğünüz gibi 1000R lik kavisi.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Monitörün ayar menüsü ise bu şekilde. Arka tarafındaki joistick yardımıyla kullanımı rahat. Oyunlara özel yapılan menüler , gerçekten fark ediyor. Ekstra bir ayar yapmaya gerek duymadım. CS:GO da FPS ayarını seçince karanlık kalan yerleri aydınlatıyor. Oyun için verimli bir ortam oluştu.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Monitörde herhangi bir hayaletlenme vs. ile karşılaşmadım arkadaşlar. Karşılaştıysam da anlayamamış olabilirim kendimi monitör gurusu olarak nitelendirmiyorum sonuçta , ama genel anlamda oyunculara hitap eden bir monitör olmuş kesinlikle. 165HZ , ki fazlasına ne derece gerek var , birşey söylemek güç , muhtenmelen üzerine sayfalarca tartışılır ama ben uygun bir oran olduğunu düşünüyorum , 1MS tepki süresi güzel zaten VA panel bu iş için biçilmiş kaftan , renkleri VA panelden ne performans beklerseniz o kadar veriyor ne eksik ne fazla.

Bunların dısında AMD Freesync , True Color , Night Vision ve Anti Flicker özelliklerine sahip olan monitör , hedeflediği oyuncu kitlesine temas etmeyi başarıyor.

En önemli özelliği bana göre 165HZ ekranın 1000R kavisli olması ve çerçevesiz tasarımı sayesinde çoklu monitör kullanımına çok açık olması.TEKNİK ÖZELLİKLER
< Resime gitmek için tıklayın >Ağırlık3.77 kg(Net) / 5,7kg (Brüt)
Boyutlar533.75 x 228.37 x 422.86 mm (Standlı) /533.75 x 82.68 x 328.76 mm (Standsız)
Çözünürlük (max)1920 x 1080
Dahili Hoparlör Yok
DisplayPort Var
Ekran Büyüklüğü (İnç)23,6 inç
Görüntü Oranı16:9 (Geniş Ekran)
Görüş Açısı178/178
Güç Kaynağı Harici
HDMI Var
HDR Yok
Kamera Yok
Kavisli Yüzey Var 1000R
Kontrast Oranı (mnt)3000:1
Panel Tipi VA
Parlaklık (cd/m)250 cd
Renk Sayısı 16,7 Milyon
Sync Teknolojisi FreeSync Premium
Tepki Süresi 1 ms
Vesa Uyumluluğu Var
Yenileme Hızı (Hz)165 Hz
SONUÇİnceleme tarihinde 2250TL bandında bulunabilen MSI MAG Artymis 242C , 1000R oldukça yüksekl kavis oranıyla dikkat çeken bir monitör. 165HZ tazeleme oranı ve 1ms tepki süresi ile oyunmcular için güzel alternatiflerden birisi. İhtiyacı olanların göz gezdirmesini tavsiye ederim
M
12 ay
2005 CLS 350 Alınır mı Nasıldır Elimiz de mi Kalır ?
Merhaba,

2005 CLS350 , değişen boya vs. var , 300.000TL altına bu araba alınır mı sizce 300.000KM civarı ?

Bakım masrafları nasıldır uzak durulması gereken bir araç mıdır ?
M
geçen yıl
MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ]
Arkadaşlar selam , 7 yıldan uzun süre önce açmış olduğum ilk konu oldukça eskimişti , ofis için taşınabilir bir sisteme de ihtiyaç duyunca bu konuyu 2021 yılına uyarlayalım tekrar canlandıralım istedim .

Bugün , ofis için topladığım bu sisteme , montaj sürecine , mini-itx sistem mantığına beraberce bakacağız.< Resime gitmek için tıklayın >
Öncelikler bir girizgah yapalım , hangi konuları işleyeceğimizi başlıklar altında toparlayalım.


 • Mini İtx Nedir ?


 • Neden Mini İtx ?


 • Mini İtx sistemin maliyet farkı nedir ?


 • Nasıl bir mini ITX sistem kurdum ? (Maliyet Hesabı)

--- Bileşenleri neden seçtik ?

 • Mini İtx Sistem Topluyoruz !

--- Sistem bileşenleri mini incelemeler

 • Montaj Klavuzu


 • Performans Testleri


 • Değerlendirme

MİNİ ITX NEDİR ?


Mini İTX bir formdur. Standart olarak anakart ölçüleri form faktör olarak kabul görmüştür. Masaüstü sistemlerimizde kullandığımız anakartlar gibi , anakartın montajlanacağı bilgisayar kasaları da bu form faktörlere uygun şekilde tasarlanıyor. Yani biz ATX yapıdaki standart bir anakart alırsak, kasa da buna uyumlu olmak zorunda , ki biz bu anakartı kasaya takıp sistemi oluşturabilelim. Son dönemde piyasa olan kasaların tümü, anakart desteği olarak ATX-mATX-Mini İtx şeklinde özellikler gösteriyor. ATX yapıdaki bir kasa alırsak eğer bu kasaya hem ATX hem mATX hem de mini itx yapıda anakart takabiliyoruz. Ama mAtx yada mini itx yapıdabir kasa alırsak ATX yapıdaki bir anakartı kullanmamız mümkün değil zira kasaların iç hacmi ve anakart takılacak bölüm küçük geleceği için uyumsuz olurlar.

Kısacası Form Faktör dediğimiz durum, anakarttaki montaj delikleriyle kasadakilerin uyuşma durumudur.

< Resime gitmek için tıklayın >


Yukarıda görüldüğü üzere bir çok çeşit boyut bulunuyor fakat bizim için 3 tanesini bilmek yeterli. Onlarda şu şekilde ;
< Resime gitmek için tıklayın >


NEDEN MİNİ ITX ?Kullandığımız bilgisayar sistemleri , çoğunlukla kişiseldir. Çalışma ortamlarında dahi artık bilgisayarlar kişisel ürün özelliği taşıyor. Bu sebeple kullanıcıların gerek performans gerekse bilgisayarı koyacakları yer durumları sebebiyle seçimler farklılaşıyor. Neden Mini IXT ? sorusunun cevabı da bu bağlamda tamamen kişisel oluyor. Yani kullanıcı belki küçük kasalardan hoşlanıyor büyük kaba saba kasaları sevmiyor , belki salondaki televizyonunun yanına bir multimedya sistemi kurup oyun konsollarını çöpe atmak istiyor belkide hem bilgisayardan vazgeçemiyor hemde yeri geldiğinde güçlü sistemini oyun partilerine taşıması yada başka bir yerde kullanması gerekiyor. Bunlara benzer bir çok gereklilik oluşturulabilir. Mini İtx tamamen zevk'te olabilir tamamen ihtiyaç ta. Benim mini itx sistem kurmamdaki amaç ise , notebook ile çözemediğimiz işlerimiz için işlem gücü yüksek bir ama taşınabilir bir sistem oluşturmaktı. Yani gerekirse toplantı odasına, gerekirse eve , gerekirse şehir dışına taşıyabileceğim bir sisteme ihtiyacım vardı. Kimileriniz bunun için güçlü bir notebookun biçilmiş kaftan olacağını düşünebilir ama notebook zaten kullanıyoruz, hatta birden fazla. Hem arada oyun da oynayalım hem render alırken bağırıp çağırmasın , hemde yükseltmeye elverişli olsun dediğimiz zaman notebook ihtiyacımızı görmüyordu. Bu sebeple mini itx bir sistem kurmaya karar verdim.MİNİ ITX SİSTEMİN MALİYET FARKI NEDİR ?


Mini itx sistem kurmak , normal şartlar altında standart bir ATX sistem kurmak işe bütçesel anlamda çok farklı değil , ama kurmak istediğimiz sistem geliştirmeye açık olsun , ortalama performansın da üzerinde olsun dersek , hele bir de gönlümüzde küçük hacimli bir kasa var ise , maliyet olarak ATX sisteme göre %10-20 arasında daha fazla ödemek gerekiyor. Örneğin ATX sistemde kasa seçeneği çok fazlayken ITX sistemde oldukça kısıtlı ona göre , bunun haricinde kasa modeline göre ATX - SFX ve SFX-L güç kaynağı yapıları değişkenlik gösteriyor. SFX yada SFX-L dediğimiz güç kaynakları , standart güç kaynaklarına göre daha küçük oldukları için daha pahalılar. Anakartlar ise az çok aynı seviyede seyrediyor , sadece şunu söyleyebilirim ortalama bir sistemde ATX yapıdaki anakart yerine ITX yapıda anakart seçersek %20 gibi bir rakam cebimizden fazladan çıkıyor, belki biraz daha fazla. Her ürünün alternatifi olduğunu da unutmamak gerekir ama genel anlamda gönlünüze göre bir ITX sistem için tahmini %20 daha fazla ödemeniz gerekiyor.

NASIL BİR MİNİ ITX SİSTEM KURDUM ? ( MALİYET HESABI ) / BİLEŞENLERİ NEDEN SEÇTİK ?Önceki konumuzda mini itx leri farklı bütçelere göre öneriler ile desteklemiştim , o dönemde çok fazla kasa alternatifi olmadığı için belli kalıplar işe yarıyordu ama günümüzde bunu yapmak pek mümkün değil malesef. Mini ITX sistem kurarken önce kasayı belirlemek gerekiyor. Bu kasanın güç kaynağı / ekran kartı / işlemci soğutucusu desteği diğerlerine göre farklılık göstereceği için buna uygun bileşenlerin seçilmesi gerekiyor. Mini ITX sistem toplamanın asıl mantığı aslında düşük hacimli kasa oluşturmak ve performanstan da ödün vermemek. Bunları göz önüne aldığımızda , ülkemizin şartlarında paramızın karşılığını tam almak adına ben biraz ödün verdim ve çok daha küçük kasalar varken , taşınabilirlik noktasında mükemmel bir çözüm sunan Lianli TU150 tercih ederek işe başladım ve sistemi ona göre oluşturdum.

Genel hatlarıyla sistem bileşenlerine göz gezdirelim ve üzerine konuşalım :


 • Lian Li PC-TU150
 • Lian Li Bora Digital 3x12CM
 • Asus ROG Strix B550-I
 • Asus ROG Strix LC120
 • Asus Phoenix GTX1660
 • Team T-Force Vulcan TUF 2x16GB 3200Mhz
 • Corsair SF600 GOLD
 • PNY CS2130 1TB 3500/1800MB


Ben parçaları tek tek seçtim , en uyumlu ve orantılı donanımları birleştirmeye çalıştım. Bu noktada en önemli detay , sistemin kullanım amacının net belli olmasıydı.

Sistemi ofise topladım. Ofis içerisinde ve ofis dışına kolay taşınabilir olması önemliydi. Bunu cebe attım. Arkasından , sürekli sistem yenilemek mantılı olmayacağı için geliştirmeye açık bir yapı olması gerekiyordu. Bunu da cebe attım. Soğutma noktasında da tatmin edici olmalıydı , fan desteği sadece 2 adet ile sınırlı olmamalıydı. Bütün bu cebe attıklarımı ortaya dökünce , hacim olarak alternatiflere göre bir tık daha büyük olan LİAN Lİ PC-TU150 de karar kıldım. Aslında bu kasayı ülkemizde satışa çıkmadan çok önce görmüş beğenmiş ve kulplu tasarımına hasta olmuştum Böyle sistem toplama hevesi ateşlendi ve diğer bileşenlerin önü açıldı.

Sonrasında Lianli Bora Digital fanlarını gördüm aşık oldum , onları da aldım. Kasada 4 tane 12cm fan yuvası olduğu ve kasa tam takır kuru bakır bomboş geldiği için , 3 yuvaya bunları takarım egsoz bölümüne de soğutucu takarım diye düşündüm.

Anakart olarak aklımda 2 model vardı , çoklu çekirdek performansına ihtiyacımız olduğu için seçimim yine AMD ' ydi tabiki Bu sebeple B450 Mini ITX modellere baktım önce ama daha güncel bir soket olması ve faz yapısı tasarımı , giriş çıkış portları vb. gibi özellikleri sebebiyle Asus B550-I ' a yöneldim. Sistemi topladığım dönemde stok vb. gibi durumlar dolayısıyla Asus ile de görüştüm , hatta sonrasında bu mini itx sistem fikri onlarında hoşuna gitti ve bu sistemin adetli olarak satışa çıkmasına karar verdiler

İşlemci olarak 2. elden 3900X kovaladım uzun süre , hatta bazı arkadaşlara sürekli indirim için baskı yaptım ama anlaşamadık . Sonrasın 3700X ve 3800X de düşündüm ama o fiyatlara sıfır 5600X almak daha mantıklı geldi keza belli bir süre sonrasında işlemciyi 5900X yapacağım için 5600X ' in satışının daha kolay olacağını düşündüm. Genel kullanımda da beni üzmeyeceğinden emin olduğum için , 5900X bütçeme fazla gelince 5600X aldım.

Ram olarak çok seçeneğim yoktu zaten. Anakartta 2 slot olduğu için ikisini de doldurmak gerekliydi. 2x32GB modüllere derman yetmeyince piyasadaki en hesaplı ramleri direk aldım. Team Tuf serisi 2x16gb lık toplam 32GB kapasiteye sahip ramler 5600X ile süper ikili oldular. Team bellekleri zaten ömür boyu garantili. Ayrıca sistem mini itx olduğu için yüksek soğutuculu belleklere hiç bakmadım. Ramleri de 2. el olarak alacaktım ama param 2.ele yetmedi sıfır aldım

Güç kaynağı konusunda seçtiğim Lianli TU150 kasa sadece SFX ve SFX-L form faktöründe destek sağlıyor. Bu sebeple zaten 3 marka var. Ya corsair , ya be quiet yada silverstone almalıydım. Tercihimi corsairden yana kullandım. Diğerlerine göre daha hesaplı denkgelmişti ve çok az kullanılmıştı.

Ekran kartı tercihim çok netti. Hem oyun oynatabilen hem de çizimlerde beni zora sokmayacak GTX1660/GTX1660 SUper ve RTX3060. RTX3060 ' ların fiyatları o dönemde şimdiki kadar düşmemişti o sebeple sisteme TUF GTX1660 Super taktım ama o namussuz da özene bezene aldığım Lianli Bora Digital fanları 2mm ile kurtarmadı. Kartı takınca fanları , fanları takınca kartı takamadım soğutucu büyük olduğu için sığmadı. Bende onu en ince GTX1660 olan Asus Phoenix ile değiştirdim. Soğutması TUF kadar iyi değil
tek fanlı bir model , ama böylece aldığım her şeyi kasaya montajlayabildim.

SSD olarak ülkemize geldiğinden bu yana PNY kullanıyorum. Yaptığım testlerde ve incelemelerde de memnun kaldım bu sebeple yine tercihimi PNY den yana kullandım. Ömür olarak rakiplerinden çok ilerde ve masaüstü performansında da gayet iyi bir SSD , F/P diyebilirim.

En sıkıntılı şey soğutucuydu. Epey kafa patlattım. Be quiet dark rock pro 4 ile kurulan setupları inceledim çok çok hoşuma gitti aslında ama komple kasanın içini kaplamıştı Bu sebeple bundan vazgeçip daha az yer kaplayacak , kasaya aldığım RGB fanlarla ışıl ışıl çalışacak bir 120 radyatörlü soğutucu alayım dedim. Aslında başka modeller de düşündüm ama ROG gözü olsun bizim olsun takım olsun dedim Rog Strix LC120 nin fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum ama böyle konsept yada uyumlu bir sistem yapmaya çalışınca ki beni tanıyanlar bilirler sistemin renk uyumu için para harcamaktan çekinmem , biraz fazla ödemiş oldum ama değdi diyebilirim. Performans olarak da görsel olarakta beni tatmin etti.MİNİ ITX SİSTEM TOPLUYORUZ ! / Sistem Bileşenleri ve Mini İncelemeler • Lian Li PC-TU150


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasa 26x43x36cm ebatlarında bir kutu içerisinde geliyor. Oldukça korunaklı diyebilirim , zaten hafif olduğu için kargo sırasında zarar görme ihtimalı standart ATX kasalara göre çok çok düşük.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

3.6 KG ağırlığa sahip olan kasa , 37 x 20 x 31cm boyutlarında. Yukarıda da bahsettiğim gibi , daha küçük boyutlu kasalara nazaran işlevselliğiyle ön plana çıkan bir kasa.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasanın en büyük özelliği üst kısmında konumlandırılan kulp bölümü. Kolaylıkla açılıp kapatılabilen kulp , kasayı taşırken kucaklamanıza gerek kalmadan taşıma kolaylığı sağlıyor. Bunun haricinde sol tarafında temperli karartılmış cam bulunan kasanın üst kısmında power reset butonları , 2 adet usb 3.0 , 1 adet type C bağlantısı ve ses çıkışları bulunuyor.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasa içeriğinden sadece vidalar çıkıyor. Ekstra bir fan içermeyen kasanın fanlarını da ekstra almak zorundasınız. Kasa zımparalanmış alüminyumdan oluşuyor ve plastik aksam yok denecek kadar az. Söylemeden geçmeyelim , kasa alüminyum olduğu için sağına soluna dokunduğunuzda parmak izi bırakıyor. Çok çok sık taşıyacaklar için problem olabilir ama ben çok önemsemedim , kasayı taşıyacağımızda bir zaten sadece kulpunu açıyoruz , bu sebeple çok iz olmuyor birde açıkçası olsa da çok önemli değil arada bir siliniyor :) Kasayı malzeme kalitesi ve çözümleme noktasında genel olarak beğendim ama alt tarafa konumlandırılan 2 adet 120'lik fan bölümünde toz fitresi düşünülmemiş. Bunu büyük bir eksiklik olarak görüyorum , şuan bu şekilde kullanıyorum ama o bölüme bir çözüm bulacağım kısa zaman içerisinde. Düşük maliyet ile 120x240 ölçüsünde fitreler satılıyor, onlardan temin edip alttan yapıştırmayı düşünüyorum. Lianli amcamız kasanın babası diye geçer ama muten baba olarak bende 10 puanını kırıyor ve 90 puan veriyorum

NOT : Kasaya eğer alttaki fanları takmazsanız 33cm'e kadar olan çift slotlu kartların hemen hemen hatta bazı 3 slotlu kartlar dahi sığıyor.

 • Lian Li Bora Digital 3x12CM


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kutu içerisinden 3 fanın yanında , fan renklerini elle kontrol etmeye yarayan butonlu bir aparat çıkıyor. Bunu kumandalı yapsalar bence daha güzel olurmuş ama sürekli renklerle oynamadığım hatta sistemi kurduğumdan buyana 1 kere bile değiştirmediğim için önemsemedim. Fanlar hakkında şunu söyleyebilirim , titreşim önleyici kauçuklarına kadar düşünülmüş , şimdiye kadar gördüğüm malzeme kalitesi en yüksek ve en ağır fanlar. Keskin hatlı metaller muazzam bir görüntü de sunuyor. Kasa ile takım olsun diye almıştım ama gerçekten beni şaşırttı. Fanlardan puan kırmıyorum bu sebeple.

Unutmadan , fanlar PWM özelliğine sahip. 900-1800RPM arasında çalıştırabiliyorsunuz. Tam yükte 29DBA ses seviyesinde 59CFM hava basabiliyorlar ki buda şu demek , radyatör yerine kasa genel havalandırması için gayet sessiz , kaliteli ve performanslı fanlar demek.
 • Asus ROG Strix B550-I


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Anakart tam bir küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk hesabı , ufak bir kutudan çıkıyor ama ROG olmasının hakkını veriyor. Wifi adaptörü ekstra gözümüze çarpıyor. Ofis kullanımında yada taşıma durumunda bu oldukça kullanışlı oluyor.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Genel hatlarıyla ROG STRIX B550-I ( detaylarına ayrı bir incelemede değineceğim ) , gerek faz yapısı gerek genel malzeme kalitesiyle üst seviye sistemlere ev sahipliği yapabilecek bir anakart. Söz konusu ofis kullanımında ileride 5900X takacağımız için güçlü bir anakart olsun dedik ve bunu tercih ettik. PCI slotu ve 8pin cpu soket etrafına metal plaka ile deste verilmiş , Vramler pasif soğutucu blok ile desteklenmiş ve minnak bir fan ile soğutmaya katkı sağlanması hedeflenmiş. Anakartta M2 slotunun yanında 4 adette sata portu yer alıyor. Fan bağlantı noktaları konusunda da yeterli sayıda soket olduğu için ekstra bir çoklayıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz.

 • Asus ROG Strix LC120< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Asus Rog Stric LC 120 , 120mm çapında radyatöre sahip bir soğutucu. 120mm klasmanında performansı güzel, pompa vs. sesi yok ve en önemlisi ışıklı rog gözü var • Asus Phoenix GTX1660
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

GTX1660 , hangi marka model alırsanız alın , bir GTX1660 Super olamaz. Bu sebeple en baz modeli de alsanız alacağınız performans aşağı yukarı aynıdır. Phoenix modelini tercih etmemin sebebi en ince GTX1660 olmasıydı. Tek fanı soğutma konusunda özellikle bu sıcak havalarda biraz yetersiz gibi görünse de , 7/24 oyun oynamayacak birisi için iş görüyor diyebilirim. Ses konusunda beklediğimden sessiz çalışıyor fanı , genellikle çizim yaptığımız için şuan gayet memnunuz. Zaten alta benim gibi fan takacaksanız eğer çok alternatif bulunmuyor. Kartın kalınlığı 4.6cm ve fanlardan sonra kalan boşluk ise 4.8cm. Daha önceki kartım ise TUF Super modeli 5.0cm geliyordu , 2mm için fanları iptal etmek istemedim.
 • Team T-Force Vulcan TUF 2x16GB 3200Mhz
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


2x16GB ve CL16 3200Mhz hıza sahip kitin kendi siyahı turunculu soğutucuları bulunuyor ve low profil şeklindeler. Mini itx için oldukça uygunlar. Aslında PNY nin ışıklı ramleri alınabilirmiş ama bunlarda gayet güzel oldular.
 • PNY CS2130 1TB 3500/1800MB
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


3500Mb okuma 1800Mb yazma hısına sahip SSD , TBW değeri olarak fiyat rakiplerine göre kampanyalar ile daha uyguna geliyor. Ofis kullanımında şimdilik 1TB işimizi görüyor. 5 tane de oyun yükledim


MONTAJ KILAVUZUMini itx sistem montajı , dar alanda kısa paslaşmalar gerektirdiği için standart ATX sistem montajından bir tık daha uzun sürüyor. Bu tüm mini itx sistemler için geçerli. Özellikle kablo toplama konusunda ciddi çalışmak gerekiyor yoksa hava akışını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sistem montajına başlamadan önce benim gibi çat pat dalmamak gerekiyor Yoksa aynı işi baştan tekrar yapmak gerçekten alnınızdan ter akmasına neden oluyor.

 • Gözlemleyin ve önce anakarta işlemciyi ve M2 SSD yi sonra anakartı kasaya takın
 • Gözlemleyin ve sonra fan montajlarını bitirin kabloları toplayarak ilerleyin
 • Gözlemleyin ve arkasından güç kaynağına kablolarını takıp sonra güç kaynağını kasaya montajlayın
 • Gözlemleyin ve güç bağlantılarının tamamını yapın , kabloları toplayarak ilerleyin
 • Gözlemleyin ve işlemci soğutucusunu , fanını radyatöre bağladıktan sonra kasaya montajlayın. Soğutucunun işlemciye temas edecek bölümünde çizik olmaması gerekiyor. Buna itina gösterin.
 • Ramleri ve ekran kartını taktıktan sonra sistemimiz hazır. Ha ekran kartı güç bağlantısını unutmayalım.

Açılırsa sorun yok açılmazsa geçmiş olsun sorunlu parçayı bulmanız lazım
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Sol tarafta TUF GTX1660 Super li sistem , sağ tarafta Phoenix GTX 1660 lı sistem , masaya yatırdık hazırız.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

İlk olarak işlemci ve SSD montajıyla işe başladık. M2 soğutucusunun altındaki naylonu çıkarmayı unutmayın. Pad' in SSD ye temas etmesi gerekiyor. SSD üzerindeki stickerın sıcaklığı etkileyip etkilemediği kafasına takılan olabilir , daha önce test ettim etkilemiyor. Onu sökmeyin yani.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasayı çizilmeyecek bir yerde fan montajlarını hallettik. Fanların tamamı içeri hava alacak şekilde montaj yapıldı çünkü egsozt fanından dışarıya atacağız kasa içerisindeki ısınan havayı.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Sırasıyla anakart , işlemci soğutucu ve güç kaynağı montajlarını tamamlıyoruz. Az kaldı bitmek üzere :)


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ramleri ve ekran kartınıda taktık. Güç ağlantılarını hallettik. Ortada sarkık duran kabloları da psu yada kasa içerisinden çıkan cırt kablolar ile bulduğumuz gönlümüze hoş gelen yerlere bağlayıp sabitliyoruz.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Size bu işin en keyifli kısmını bırakıyorum


https://www.youtube.com/watch?v=2FyLfQUyJ5E

PERFORMANS TESTLERİ • OYUN TESTLERİ


Tüm oyun testleri , GTX1660 144HZ ve üzeri için uygun sayılacak bir kart olmadığı için , oynanabilirliğin bozulmadığı en yüksek çözünürlük ve detay seviyesinde yapılmıştır. Çözünürlük ve detay seviyesinin oyunlarda farklı ayarlarda olmasının ana sebebi , kıyasladığımız başka bir kart olmayıp , GTX1660'ın yani bu mini itx sistemin neler yapabildiğinin görülmesi gerektiğidir.


BF5 / 1920x1080P Yüksek Ayarlarda 75-100FPS Arası Oynanabiliyor


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


APEX LEGEND / 2560x1440P Yüksek Ayarlarda 75-120FPS Arasında Oynanabiliyor


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


DOOM ETERNAL / 2560X1440P Ultra Ayarlarda 65-100FPS Arasında Oynanabiliyor< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


DEATH STRANDİNG / 1920x1080P Çok Yüksek Ayarlarda 75-85 FPS Arasında Oynanabiliyor< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >RİSE OF THE TOMB RAİDER / 2560X1440P Yüksek Ayarlarda 70-75 FPS Arasında Oynanabiliyor< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
 • SENTETİK TESTLER


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >SONUÇ ve DEĞERLENDİRME

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Mini İtx , aslında bir serüven. Şöyle ki , bence kasalar daha da küçülmeli , sistemlerin performansları düşmeden daha da küçük kasalar piyasada olmalı. Böylece güçlü sistemlerimizi daha kolay taşıyabilir, istediğimiz her yerde kullanabiliriz. '' demişim 7 yıl önce. Düşüncelerimde bir değişme yok ama 7 yılda teknolojide ciddi değişmeler ve gelişmeler olmuş. Uygulamaların istediği iş gücünü göz önüne almazsak bilgisayarlar cebe sığacak eviyeye geldiler ama iş gücü istiyorsak , mini itx sistemler düşük hacimde alternatifsiz sistemler.

Daha öncede bahsettiğim gibi , mini itx bir sistem kurmayı yada satın almayı düşünürseniz , ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemelisiniz. Konu içerisindeki tüm bileşenlerden memnun kaldım diyebilirim. Ekran kartı sıcaklığı, kartın tek fanı olduğu için biraz fazla. Amacınız sadece oyun oynamak ise , TUF 1660 Super ' e çevirebilirsiniz , tabi alttaki fanlardan taviz vermeniz gerekiyor. Bunun dışında bu altyapı ile çok üst seviye sistemde kurabilirsiniz. Güç kaynağından anakartına işlemcisine kadar RTX3070 dahil besleyebilecek güçte bir sistem oldu.

Mini İTX sevenlerden , kullananlardan yorumlarını bekliyorum.

Henüz link açılmadı ama yarın açılacak , eğer bu sistemi bu şekilde satın almak isterseniz , aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.


SATIN ALMA LİNKİ :
https://www.incehesap.com/phoenix-mini-oyuncu-bilgisayari-fiyati-50236/Konunun daha fazla kişiye ulşması için beğenip üste çıkarırsanız sevinirim , selamlar
M
geçen yıl
Teknopat ' ın içine düştüğü ilginç durum / Siz günde kaç GB Yazıyorsunuz ?
Merhaba ,

Videoyu izlemek için tıklayınız

Technopat dün böyle bir video yayınladı ve çok şaşırdım

Özet geçelim , James Donkey marka SSD ' yi ölüm testine soktuk ve 3 Ay da öldü diye video çekip , bunları almayın önermiyoruz isimli bir video çekmişler. Bu akdar takipçisi olan bir kanal için ilginç bir durum, kinlerini ve öfkelerini anlayamadım bir size sorayım dedim ne düşünüyorsunuz, bende daha önce incelemesini yaptım önerdim, önermeye devam ediyorum, ayrıyeten belki 50 tane de aldım/aldırdım, dedim bir yerde yanlış mı yapıyorum donanım gruları almayın diyor

James Donkey performans ve kalite olarak tepelerde gezen bir ürün değil , giriş seviyesi ürünleri ülkedeki hemen her markadan daha ucuza veren , ilginç bir şekilde de 3 yıl birebir değişim garantisi olan bir marka. ( Modele göre üst ürünleri de var aslında kontrolcü vs bakımından aşağıdaki linkten bakabilirsiniz mesela ben yaptım testlerin hepsini ) Yani kendinden çok daha pahalı samsung vb. diskler ile zaten yarışmıyor.


10 SSD Aynı İncelemede

https://forum.donanimhaber.com/test-ssd-ler-yarisiyor-10-ssd-tek-incelemede-bulustu--146506843-9


James Donkey JD120 120GB lık diski 7/24 yazma silme yaparak , 3 ayda öldürmüşler. Helvasını da yemişler, bu sıcakta üzerine dondurma da koymamışlar oradanda puan kırdım Satıcı firma , 3 yıl yada 50TBW ömür biçmiş diske, teknopat diske 3 ayda 350TBW yazmış. Yani firmanın verdiği garantiden 7 kat fazla yazmışlar, başka diskleri de teste aldık onlar çok daha fazla kat yazıyor bu yazmıyor diyorlar. Bunu söylerken 120GB lık diske 350TBW yani 3500000GB lık veri yazıp sildiklerini söylüyor, bir kullanıcı bunu ne kadar zamanda yazar söylemiyor , üzerine 3 ayda bozuldu , firma birebir değiştiriyor ama olsun almayın diyorlar

Hesap yapalım ,

120GB lık diske günde 30GB veri yazsanız , ayda 900GB yapar. Buda yılda ortalama 10TB yapar. Kagıt uzeründe yazan garanti kapsamına göre buda 5 yıl yapar, yani ömrünü doldurması. Firmanın söylediği bu 5 yıl ömür biçmiş anlayacağınız. Geçtik , 350TBW yazmışlar zaten. Buda 7 katından 35 Yıl yapar. Hadi kullanıcı standart olmasın , günlük diski 1 kere doldursun boşaltsın , 50TBW 1 yılda dolar , 350TBW 7 Yılda dolar. Demem o ki , kaç senelik bir teknoloji kanalının , bir firmayı kötülemek için uğraşıp video çekmesi ne komik.

Yanlış anlaşılmasın, james donkey süper harika vs. dediğim yok , samsung 970 pro almayın james donkey alın filan da demiyorum , ama bu testte samsung deseydi 300TBW , bunlar 200TBW yazınca disk ölseydi diyeceklermiydi samsung almayın ? Tabiki hayır.

Ülkenin durumu belli , teknolojiye bu kadar ulaşmak zorken , hesaplı satılan markalara kinlenip böyle videolar yapmak benim ilk defa gördüğüm birşey. James donkey markası içinse iyi olmuş gerçekten adamların söylediği biçtiği ömrün 7 katı dayanmış hemde 7/24 çalışma testinde ,

Benim 2-3 sene önce aldığım standart günlük ofis işlerinde kullanılan James Donkey diskler , ömür olarak %100 den %1 bile düşmediler henüz.

Ha birde, önemli verilerinizi James Donkey de saklamayın nolur nolmaz güvenli değil veri kaybı olabilir gibi bir iddiaları da var, katı hal sürücüsünde önemli veri saklayan bir zahmet bilgisayar kullanamsın, hiç bir katı hal sürücüsünde önemli veri saklanmaz. Ayrıyeten , şöyle bir videoları var 4 ay önce çekmişler ,

Videoyu izlemek için tıklayınız

Crucial TBW sinin 9 Katı veri yazıldı diye 9 canlı oluyor, James Donkey 7 canlı diye topa tutuyorlar


Technopat öğretici içerik olarak en beğendiğim ve takip ettiğim bir kanaldı, ama bu sefer olmadı.
Özellikle bu sıcakta o helva dondurmasız hiç gitmedi.Ben günde ortalama 10GB civarında veri yazıyorum, kimi gün 1GB bulmazken kimi gün 30GB oluyor. Aylık ortalama da 500GB bile desem, abartalım 1TB diyelim , senelık 12TB dan mevcut SSD'mi öldürmem 120 yılımı filan alır. Sürekli veri yazımı olmadığı içinde SSD chia coin kazar gibi sürekli yükte olmaz, ömrü olması gerekenden daha hızlı kısalmaz. Dinlemeyin bunları. Sistem diski vs. neyse de , güç kaynağını kaliteli alamıyor yada oyuncusunuz ekran kartını monitörü bir tık iyi alamıyorsanız , gidipte 980 Pro Samsung yada WD SN750 850 ye bayılmayın milyarları, yarı fiyatına JD Crucial Sandisk vs. bir disk alın kullanmanıza bakın.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.