M

Kurmay Yarbay
13 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
154 üye
Görüntülenme (?)
3666 (Bu ay: 44)
Gönderiler Hakkında
M
2 ay
MiNi ITX Sistem Toplama REHBERİ 2021 [ LİANLİ & ASUS ROG ]
Arkadaşlar selam , 7 yıldan uzun süre önce açmış olduğum ilk konu oldukça eskimişti , ofis için taşınabilir bir sisteme de ihtiyaç duyunca bu konuyu 2021 yılına uyarlayalım tekrar canlandıralım istedim .

Bugün , ofis için topladığım bu sisteme , montaj sürecine , mini-itx sistem mantığına beraberce bakacağız.< Resime gitmek için tıklayın >
Öncelikler bir girizgah yapalım , hangi konuları işleyeceğimizi başlıklar altında toparlayalım.


 • Mini İtx Nedir ?


 • Neden Mini İtx ?


 • Mini İtx sistemin maliyet farkı nedir ?


 • Nasıl bir mini ITX sistem kurdum ? (Maliyet Hesabı)

--- Bileşenleri neden seçtik ?

 • Mini İtx Sistem Topluyoruz !

--- Sistem bileşenleri mini incelemeler

 • Montaj Klavuzu


 • Performans Testleri


 • Değerlendirme

MİNİ ITX NEDİR ?


Mini İTX bir formdur. Standart olarak anakart ölçüleri form faktör olarak kabul görmüştür. Masaüstü sistemlerimizde kullandığımız anakartlar gibi , anakartın montajlanacağı bilgisayar kasaları da bu form faktörlere uygun şekilde tasarlanıyor. Yani biz ATX yapıdaki standart bir anakart alırsak, kasa da buna uyumlu olmak zorunda , ki biz bu anakartı kasaya takıp sistemi oluşturabilelim. Son dönemde piyasa olan kasaların tümü, anakart desteği olarak ATX-mATX-Mini İtx şeklinde özellikler gösteriyor. ATX yapıdaki bir kasa alırsak eğer bu kasaya hem ATX hem mATX hem de mini itx yapıda anakart takabiliyoruz. Ama mAtx yada mini itx yapıdabir kasa alırsak ATX yapıdaki bir anakartı kullanmamız mümkün değil zira kasaların iç hacmi ve anakart takılacak bölüm küçük geleceği için uyumsuz olurlar.

Kısacası Form Faktör dediğimiz durum, anakarttaki montaj delikleriyle kasadakilerin uyuşma durumudur.

< Resime gitmek için tıklayın >


Yukarıda görüldüğü üzere bir çok çeşit boyut bulunuyor fakat bizim için 3 tanesini bilmek yeterli. Onlarda şu şekilde ;
< Resime gitmek için tıklayın >


NEDEN MİNİ ITX ?Kullandığımız bilgisayar sistemleri , çoğunlukla kişiseldir. Çalışma ortamlarında dahi artık bilgisayarlar kişisel ürün özelliği taşıyor. Bu sebeple kullanıcıların gerek performans gerekse bilgisayarı koyacakları yer durumları sebebiyle seçimler farklılaşıyor. Neden Mini IXT ? sorusunun cevabı da bu bağlamda tamamen kişisel oluyor. Yani kullanıcı belki küçük kasalardan hoşlanıyor büyük kaba saba kasaları sevmiyor , belki salondaki televizyonunun yanına bir multimedya sistemi kurup oyun konsollarını çöpe atmak istiyor belkide hem bilgisayardan vazgeçemiyor hemde yeri geldiğinde güçlü sistemini oyun partilerine taşıması yada başka bir yerde kullanması gerekiyor. Bunlara benzer bir çok gereklilik oluşturulabilir. Mini İtx tamamen zevk'te olabilir tamamen ihtiyaç ta. Benim mini itx sistem kurmamdaki amaç ise , notebook ile çözemediğimiz işlerimiz için işlem gücü yüksek bir ama taşınabilir bir sistem oluşturmaktı. Yani gerekirse toplantı odasına, gerekirse eve , gerekirse şehir dışına taşıyabileceğim bir sisteme ihtiyacım vardı. Kimileriniz bunun için güçlü bir notebookun biçilmiş kaftan olacağını düşünebilir ama notebook zaten kullanıyoruz, hatta birden fazla. Hem arada oyun da oynayalım hem render alırken bağırıp çağırmasın , hemde yükseltmeye elverişli olsun dediğimiz zaman notebook ihtiyacımızı görmüyordu. Bu sebeple mini itx bir sistem kurmaya karar verdim.MİNİ ITX SİSTEMİN MALİYET FARKI NEDİR ?


Mini itx sistem kurmak , normal şartlar altında standart bir ATX sistem kurmak işe bütçesel anlamda çok farklı değil , ama kurmak istediğimiz sistem geliştirmeye açık olsun , ortalama performansın da üzerinde olsun dersek , hele bir de gönlümüzde küçük hacimli bir kasa var ise , maliyet olarak ATX sisteme göre %10-20 arasında daha fazla ödemek gerekiyor. Örneğin ATX sistemde kasa seçeneği çok fazlayken ITX sistemde oldukça kısıtlı ona göre , bunun haricinde kasa modeline göre ATX - SFX ve SFX-L güç kaynağı yapıları değişkenlik gösteriyor. SFX yada SFX-L dediğimiz güç kaynakları , standart güç kaynaklarına göre daha küçük oldukları için daha pahalılar. Anakartlar ise az çok aynı seviyede seyrediyor , sadece şunu söyleyebilirim ortalama bir sistemde ATX yapıdaki anakart yerine ITX yapıda anakart seçersek %20 gibi bir rakam cebimizden fazladan çıkıyor, belki biraz daha fazla. Her ürünün alternatifi olduğunu da unutmamak gerekir ama genel anlamda gönlünüze göre bir ITX sistem için tahmini %20 daha fazla ödemeniz gerekiyor.

NASIL BİR MİNİ ITX SİSTEM KURDUM ? ( MALİYET HESABI ) / BİLEŞENLERİ NEDEN SEÇTİK ?Önceki konumuzda mini itx leri farklı bütçelere göre öneriler ile desteklemiştim , o dönemde çok fazla kasa alternatifi olmadığı için belli kalıplar işe yarıyordu ama günümüzde bunu yapmak pek mümkün değil malesef. Mini ITX sistem kurarken önce kasayı belirlemek gerekiyor. Bu kasanın güç kaynağı / ekran kartı / işlemci soğutucusu desteği diğerlerine göre farklılık göstereceği için buna uygun bileşenlerin seçilmesi gerekiyor. Mini ITX sistem toplamanın asıl mantığı aslında düşük hacimli kasa oluşturmak ve performanstan da ödün vermemek. Bunları göz önüne aldığımızda , ülkemizin şartlarında paramızın karşılığını tam almak adına ben biraz ödün verdim ve çok daha küçük kasalar varken , taşınabilirlik noktasında mükemmel bir çözüm sunan Lianli TU150 tercih ederek işe başladım ve sistemi ona göre oluşturdum.

Genel hatlarıyla sistem bileşenlerine göz gezdirelim ve üzerine konuşalım :


 • Lian Li PC-TU150
 • Lian Li Bora Digital 3x12CM
 • Asus ROG Strix B550-I
 • Asus ROG Strix LC120
 • Asus Phoenix GTX1660
 • Team T-Force Vulcan TUF 2x16GB 3200Mhz
 • Corsair SF600 GOLD
 • PNY CS2130 1TB 3500/1800MB


Ben parçaları tek tek seçtim , en uyumlu ve orantılı donanımları birleştirmeye çalıştım. Bu noktada en önemli detay , sistemin kullanım amacının net belli olmasıydı.

Sistemi ofise topladım. Ofis içerisinde ve ofis dışına kolay taşınabilir olması önemliydi. Bunu cebe attım. Arkasından , sürekli sistem yenilemek mantılı olmayacağı için geliştirmeye açık bir yapı olması gerekiyordu. Bunu da cebe attım. Soğutma noktasında da tatmin edici olmalıydı , fan desteği sadece 2 adet ile sınırlı olmamalıydı. Bütün bu cebe attıklarımı ortaya dökünce , hacim olarak alternatiflere göre bir tık daha büyük olan LİAN Lİ PC-TU150 de karar kıldım. Aslında bu kasayı ülkemizde satışa çıkmadan çok önce görmüş beğenmiş ve kulplu tasarımına hasta olmuştum Böyle sistem toplama hevesi ateşlendi ve diğer bileşenlerin önü açıldı.

Sonrasında Lianli Bora Digital fanlarını gördüm aşık oldum , onları da aldım. Kasada 4 tane 12cm fan yuvası olduğu ve kasa tam takır kuru bakır bomboş geldiği için , 3 yuvaya bunları takarım egsoz bölümüne de soğutucu takarım diye düşündüm.

Anakart olarak aklımda 2 model vardı , çoklu çekirdek performansına ihtiyacımız olduğu için seçimim yine AMD ' ydi tabiki Bu sebeple B450 Mini ITX modellere baktım önce ama daha güncel bir soket olması ve faz yapısı tasarımı , giriş çıkış portları vb. gibi özellikleri sebebiyle Asus B550-I ' a yöneldim. Sistemi topladığım dönemde stok vb. gibi durumlar dolayısıyla Asus ile de görüştüm , hatta sonrasında bu mini itx sistem fikri onlarında hoşuna gitti ve bu sistemin adetli olarak satışa çıkmasına karar verdiler

İşlemci olarak 2. elden 3900X kovaladım uzun süre , hatta bazı arkadaşlara sürekli indirim için baskı yaptım ama anlaşamadık . Sonrasın 3700X ve 3800X de düşündüm ama o fiyatlara sıfır 5600X almak daha mantıklı geldi keza belli bir süre sonrasında işlemciyi 5900X yapacağım için 5600X ' in satışının daha kolay olacağını düşündüm. Genel kullanımda da beni üzmeyeceğinden emin olduğum için , 5900X bütçeme fazla gelince 5600X aldım.

Ram olarak çok seçeneğim yoktu zaten. Anakartta 2 slot olduğu için ikisini de doldurmak gerekliydi. 2x32GB modüllere derman yetmeyince piyasadaki en hesaplı ramleri direk aldım. Team Tuf serisi 2x16gb lık toplam 32GB kapasiteye sahip ramler 5600X ile süper ikili oldular. Team bellekleri zaten ömür boyu garantili. Ayrıca sistem mini itx olduğu için yüksek soğutuculu belleklere hiç bakmadım. Ramleri de 2. el olarak alacaktım ama param 2.ele yetmedi sıfır aldım

Güç kaynağı konusunda seçtiğim Lianli TU150 kasa sadece SFX ve SFX-L form faktöründe destek sağlıyor. Bu sebeple zaten 3 marka var. Ya corsair , ya be quiet yada silverstone almalıydım. Tercihimi corsairden yana kullandım. Diğerlerine göre daha hesaplı denkgelmişti ve çok az kullanılmıştı.

Ekran kartı tercihim çok netti. Hem oyun oynatabilen hem de çizimlerde beni zora sokmayacak GTX1660/GTX1660 SUper ve RTX3060. RTX3060 ' ların fiyatları o dönemde şimdiki kadar düşmemişti o sebeple sisteme TUF GTX1660 Super taktım ama o namussuz da özene bezene aldığım Lianli Bora Digital fanları 2mm ile kurtarmadı. Kartı takınca fanları , fanları takınca kartı takamadım soğutucu büyük olduğu için sığmadı. Bende onu en ince GTX1660 olan Asus Phoenix ile değiştirdim. Soğutması TUF kadar iyi değil
tek fanlı bir model , ama böylece aldığım her şeyi kasaya montajlayabildim.

SSD olarak ülkemize geldiğinden bu yana PNY kullanıyorum. Yaptığım testlerde ve incelemelerde de memnun kaldım bu sebeple yine tercihimi PNY den yana kullandım. Ömür olarak rakiplerinden çok ilerde ve masaüstü performansında da gayet iyi bir SSD , F/P diyebilirim.

En sıkıntılı şey soğutucuydu. Epey kafa patlattım. Be quiet dark rock pro 4 ile kurulan setupları inceledim çok çok hoşuma gitti aslında ama komple kasanın içini kaplamıştı Bu sebeple bundan vazgeçip daha az yer kaplayacak , kasaya aldığım RGB fanlarla ışıl ışıl çalışacak bir 120 radyatörlü soğutucu alayım dedim. Aslında başka modeller de düşündüm ama ROG gözü olsun bizim olsun takım olsun dedim Rog Strix LC120 nin fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum ama böyle konsept yada uyumlu bir sistem yapmaya çalışınca ki beni tanıyanlar bilirler sistemin renk uyumu için para harcamaktan çekinmem , biraz fazla ödemiş oldum ama değdi diyebilirim. Performans olarak da görsel olarakta beni tatmin etti.MİNİ ITX SİSTEM TOPLUYORUZ ! / Sistem Bileşenleri ve Mini İncelemeler • Lian Li PC-TU150


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasa 26x43x36cm ebatlarında bir kutu içerisinde geliyor. Oldukça korunaklı diyebilirim , zaten hafif olduğu için kargo sırasında zarar görme ihtimalı standart ATX kasalara göre çok çok düşük.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

3.6 KG ağırlığa sahip olan kasa , 37 x 20 x 31cm boyutlarında. Yukarıda da bahsettiğim gibi , daha küçük boyutlu kasalara nazaran işlevselliğiyle ön plana çıkan bir kasa.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasanın en büyük özelliği üst kısmında konumlandırılan kulp bölümü. Kolaylıkla açılıp kapatılabilen kulp , kasayı taşırken kucaklamanıza gerek kalmadan taşıma kolaylığı sağlıyor. Bunun haricinde sol tarafında temperli karartılmış cam bulunan kasanın üst kısmında power reset butonları , 2 adet usb 3.0 , 1 adet type C bağlantısı ve ses çıkışları bulunuyor.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasa içeriğinden sadece vidalar çıkıyor. Ekstra bir fan içermeyen kasanın fanlarını da ekstra almak zorundasınız. Kasa zımparalanmış alüminyumdan oluşuyor ve plastik aksam yok denecek kadar az. Söylemeden geçmeyelim , kasa alüminyum olduğu için sağına soluna dokunduğunuzda parmak izi bırakıyor. Çok çok sık taşıyacaklar için problem olabilir ama ben çok önemsemedim , kasayı taşıyacağımızda bir zaten sadece kulpunu açıyoruz , bu sebeple çok iz olmuyor birde açıkçası olsa da çok önemli değil arada bir siliniyor :) Kasayı malzeme kalitesi ve çözümleme noktasında genel olarak beğendim ama alt tarafa konumlandırılan 2 adet 120'lik fan bölümünde toz fitresi düşünülmemiş. Bunu büyük bir eksiklik olarak görüyorum , şuan bu şekilde kullanıyorum ama o bölüme bir çözüm bulacağım kısa zaman içerisinde. Düşük maliyet ile 120x240 ölçüsünde fitreler satılıyor, onlardan temin edip alttan yapıştırmayı düşünüyorum. Lianli amcamız kasanın babası diye geçer ama muten baba olarak bende 10 puanını kırıyor ve 90 puan veriyorum

NOT : Kasaya eğer alttaki fanları takmazsanız 33cm'e kadar olan çift slotlu kartların hemen hemen hatta bazı 3 slotlu kartlar dahi sığıyor.

 • Lian Li Bora Digital 3x12CM


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kutu içerisinden 3 fanın yanında , fan renklerini elle kontrol etmeye yarayan butonlu bir aparat çıkıyor. Bunu kumandalı yapsalar bence daha güzel olurmuş ama sürekli renklerle oynamadığım hatta sistemi kurduğumdan buyana 1 kere bile değiştirmediğim için önemsemedim. Fanlar hakkında şunu söyleyebilirim , titreşim önleyici kauçuklarına kadar düşünülmüş , şimdiye kadar gördüğüm malzeme kalitesi en yüksek ve en ağır fanlar. Keskin hatlı metaller muazzam bir görüntü de sunuyor. Kasa ile takım olsun diye almıştım ama gerçekten beni şaşırttı. Fanlardan puan kırmıyorum bu sebeple.

Unutmadan , fanlar PWM özelliğine sahip. 900-1800RPM arasında çalıştırabiliyorsunuz. Tam yükte 29DBA ses seviyesinde 59CFM hava basabiliyorlar ki buda şu demek , radyatör yerine kasa genel havalandırması için gayet sessiz , kaliteli ve performanslı fanlar demek.
 • Asus ROG Strix B550-I


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Anakart tam bir küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk hesabı , ufak bir kutudan çıkıyor ama ROG olmasının hakkını veriyor. Wifi adaptörü ekstra gözümüze çarpıyor. Ofis kullanımında yada taşıma durumunda bu oldukça kullanışlı oluyor.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Genel hatlarıyla ROG STRIX B550-I ( detaylarına ayrı bir incelemede değineceğim ) , gerek faz yapısı gerek genel malzeme kalitesiyle üst seviye sistemlere ev sahipliği yapabilecek bir anakart. Söz konusu ofis kullanımında ileride 5900X takacağımız için güçlü bir anakart olsun dedik ve bunu tercih ettik. PCI slotu ve 8pin cpu soket etrafına metal plaka ile deste verilmiş , Vramler pasif soğutucu blok ile desteklenmiş ve minnak bir fan ile soğutmaya katkı sağlanması hedeflenmiş. Anakartta M2 slotunun yanında 4 adette sata portu yer alıyor. Fan bağlantı noktaları konusunda da yeterli sayıda soket olduğu için ekstra bir çoklayıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz.

 • Asus ROG Strix LC120< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Asus Rog Stric LC 120 , 120mm çapında radyatöre sahip bir soğutucu. 120mm klasmanında performansı güzel, pompa vs. sesi yok ve en önemlisi ışıklı rog gözü var • Asus Phoenix GTX1660
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

GTX1660 , hangi marka model alırsanız alın , bir GTX1660 Super olamaz. Bu sebeple en baz modeli de alsanız alacağınız performans aşağı yukarı aynıdır. Phoenix modelini tercih etmemin sebebi en ince GTX1660 olmasıydı. Tek fanı soğutma konusunda özellikle bu sıcak havalarda biraz yetersiz gibi görünse de , 7/24 oyun oynamayacak birisi için iş görüyor diyebilirim. Ses konusunda beklediğimden sessiz çalışıyor fanı , genellikle çizim yaptığımız için şuan gayet memnunuz. Zaten alta benim gibi fan takacaksanız eğer çok alternatif bulunmuyor. Kartın kalınlığı 4.6cm ve fanlardan sonra kalan boşluk ise 4.8cm. Daha önceki kartım ise TUF Super modeli 5.0cm geliyordu , 2mm için fanları iptal etmek istemedim.
 • Team T-Force Vulcan TUF 2x16GB 3200Mhz
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


2x16GB ve CL16 3200Mhz hıza sahip kitin kendi siyahı turunculu soğutucuları bulunuyor ve low profil şeklindeler. Mini itx için oldukça uygunlar. Aslında PNY nin ışıklı ramleri alınabilirmiş ama bunlarda gayet güzel oldular.
 • PNY CS2130 1TB 3500/1800MB
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


3500Mb okuma 1800Mb yazma hısına sahip SSD , TBW değeri olarak fiyat rakiplerine göre kampanyalar ile daha uyguna geliyor. Ofis kullanımında şimdilik 1TB işimizi görüyor. 5 tane de oyun yükledim


MONTAJ KILAVUZUMini itx sistem montajı , dar alanda kısa paslaşmalar gerektirdiği için standart ATX sistem montajından bir tık daha uzun sürüyor. Bu tüm mini itx sistemler için geçerli. Özellikle kablo toplama konusunda ciddi çalışmak gerekiyor yoksa hava akışını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sistem montajına başlamadan önce benim gibi çat pat dalmamak gerekiyor Yoksa aynı işi baştan tekrar yapmak gerçekten alnınızdan ter akmasına neden oluyor.

 • Gözlemleyin ve önce anakarta işlemciyi ve M2 SSD yi sonra anakartı kasaya takın
 • Gözlemleyin ve sonra fan montajlarını bitirin kabloları toplayarak ilerleyin
 • Gözlemleyin ve arkasından güç kaynağına kablolarını takıp sonra güç kaynağını kasaya montajlayın
 • Gözlemleyin ve güç bağlantılarının tamamını yapın , kabloları toplayarak ilerleyin
 • Gözlemleyin ve işlemci soğutucusunu , fanını radyatöre bağladıktan sonra kasaya montajlayın. Soğutucunun işlemciye temas edecek bölümünde çizik olmaması gerekiyor. Buna itina gösterin.
 • Ramleri ve ekran kartını taktıktan sonra sistemimiz hazır. Ha ekran kartı güç bağlantısını unutmayalım.

Açılırsa sorun yok açılmazsa geçmiş olsun sorunlu parçayı bulmanız lazım
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Sol tarafta TUF GTX1660 Super li sistem , sağ tarafta Phoenix GTX 1660 lı sistem , masaya yatırdık hazırız.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

İlk olarak işlemci ve SSD montajıyla işe başladık. M2 soğutucusunun altındaki naylonu çıkarmayı unutmayın. Pad' in SSD ye temas etmesi gerekiyor. SSD üzerindeki stickerın sıcaklığı etkileyip etkilemediği kafasına takılan olabilir , daha önce test ettim etkilemiyor. Onu sökmeyin yani.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kasayı çizilmeyecek bir yerde fan montajlarını hallettik. Fanların tamamı içeri hava alacak şekilde montaj yapıldı çünkü egsozt fanından dışarıya atacağız kasa içerisindeki ısınan havayı.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Sırasıyla anakart , işlemci soğutucu ve güç kaynağı montajlarını tamamlıyoruz. Az kaldı bitmek üzere :)


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ramleri ve ekran kartınıda taktık. Güç ağlantılarını hallettik. Ortada sarkık duran kabloları da psu yada kasa içerisinden çıkan cırt kablolar ile bulduğumuz gönlümüze hoş gelen yerlere bağlayıp sabitliyoruz.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Size bu işin en keyifli kısmını bırakıyorum


https://www.youtube.com/watch?v=2FyLfQUyJ5E

PERFORMANS TESTLERİ • OYUN TESTLERİ


Tüm oyun testleri , GTX1660 144HZ ve üzeri için uygun sayılacak bir kart olmadığı için , oynanabilirliğin bozulmadığı en yüksek çözünürlük ve detay seviyesinde yapılmıştır. Çözünürlük ve detay seviyesinin oyunlarda farklı ayarlarda olmasının ana sebebi , kıyasladığımız başka bir kart olmayıp , GTX1660'ın yani bu mini itx sistemin neler yapabildiğinin görülmesi gerektiğidir.


BF5 / 1920x1080P Yüksek Ayarlarda 75-100FPS Arası Oynanabiliyor


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


APEX LEGEND / 2560x1440P Yüksek Ayarlarda 75-120FPS Arasında Oynanabiliyor


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


DOOM ETERNAL / 2560X1440P Ultra Ayarlarda 65-100FPS Arasında Oynanabiliyor< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


DEATH STRANDİNG / 1920x1080P Çok Yüksek Ayarlarda 75-85 FPS Arasında Oynanabiliyor< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >RİSE OF THE TOMB RAİDER / 2560X1440P Yüksek Ayarlarda 70-75 FPS Arasında Oynanabiliyor< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
 • SENTETİK TESTLER


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >SONUÇ ve DEĞERLENDİRME

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Mini İtx , aslında bir serüven. Şöyle ki , bence kasalar daha da küçülmeli , sistemlerin performansları düşmeden daha da küçük kasalar piyasada olmalı. Böylece güçlü sistemlerimizi daha kolay taşıyabilir, istediğimiz her yerde kullanabiliriz. '' demişim 7 yıl önce. Düşüncelerimde bir değişme yok ama 7 yılda teknolojide ciddi değişmeler ve gelişmeler olmuş. Uygulamaların istediği iş gücünü göz önüne almazsak bilgisayarlar cebe sığacak eviyeye geldiler ama iş gücü istiyorsak , mini itx sistemler düşük hacimde alternatifsiz sistemler.

Daha öncede bahsettiğim gibi , mini itx bir sistem kurmayı yada satın almayı düşünürseniz , ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemelisiniz. Konu içerisindeki tüm bileşenlerden memnun kaldım diyebilirim. Ekran kartı sıcaklığı, kartın tek fanı olduğu için biraz fazla. Amacınız sadece oyun oynamak ise , TUF 1660 Super ' e çevirebilirsiniz , tabi alttaki fanlardan taviz vermeniz gerekiyor. Bunun dışında bu altyapı ile çok üst seviye sistemde kurabilirsiniz. Güç kaynağından anakartına işlemcisine kadar RTX3070 dahil besleyebilecek güçte bir sistem oldu.

Mini İTX sevenlerden , kullananlardan yorumlarını bekliyorum.

Henüz link açılmadı ama yarın açılacak , eğer bu sistemi bu şekilde satın almak isterseniz , aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.


SATIN ALMA LİNKİ :
https://www.incehesap.com/phoenix-mini-oyuncu-bilgisayari-fiyati-50236/Konunun daha fazla kişiye ulşması için beğenip üste çıkarırsanız sevinirim , selamlar
M
4 ay
Teknopat ' ın içine düştüğü ilginç durum / Siz günde kaç GB Yazıyorsunuz ?
Merhaba ,

Videoyu izlemek için tıklayınız

Technopat dün böyle bir video yayınladı ve çok şaşırdım

Özet geçelim , James Donkey marka SSD ' yi ölüm testine soktuk ve 3 Ay da öldü diye video çekip , bunları almayın önermiyoruz isimli bir video çekmişler. Bu akdar takipçisi olan bir kanal için ilginç bir durum, kinlerini ve öfkelerini anlayamadım bir size sorayım dedim ne düşünüyorsunuz, bende daha önce incelemesini yaptım önerdim, önermeye devam ediyorum, ayrıyeten belki 50 tane de aldım/aldırdım, dedim bir yerde yanlış mı yapıyorum donanım gruları almayın diyor

James Donkey performans ve kalite olarak tepelerde gezen bir ürün değil , giriş seviyesi ürünleri ülkedeki hemen her markadan daha ucuza veren , ilginç bir şekilde de 3 yıl birebir değişim garantisi olan bir marka. ( Modele göre üst ürünleri de var aslında kontrolcü vs bakımından aşağıdaki linkten bakabilirsiniz mesela ben yaptım testlerin hepsini ) Yani kendinden çok daha pahalı samsung vb. diskler ile zaten yarışmıyor.


10 SSD Aynı İncelemede

https://forum.donanimhaber.com/test-ssd-ler-yarisiyor-10-ssd-tek-incelemede-bulustu--146506843-9


James Donkey JD120 120GB lık diski 7/24 yazma silme yaparak , 3 ayda öldürmüşler. Helvasını da yemişler, bu sıcakta üzerine dondurma da koymamışlar oradanda puan kırdım Satıcı firma , 3 yıl yada 50TBW ömür biçmiş diske, teknopat diske 3 ayda 350TBW yazmış. Yani firmanın verdiği garantiden 7 kat fazla yazmışlar, başka diskleri de teste aldık onlar çok daha fazla kat yazıyor bu yazmıyor diyorlar. Bunu söylerken 120GB lık diske 350TBW yani 3500000GB lık veri yazıp sildiklerini söylüyor, bir kullanıcı bunu ne kadar zamanda yazar söylemiyor , üzerine 3 ayda bozuldu , firma birebir değiştiriyor ama olsun almayın diyorlar

Hesap yapalım ,

120GB lık diske günde 30GB veri yazsanız , ayda 900GB yapar. Buda yılda ortalama 10TB yapar. Kagıt uzeründe yazan garanti kapsamına göre buda 5 yıl yapar, yani ömrünü doldurması. Firmanın söylediği bu 5 yıl ömür biçmiş anlayacağınız. Geçtik , 350TBW yazmışlar zaten. Buda 7 katından 35 Yıl yapar. Hadi kullanıcı standart olmasın , günlük diski 1 kere doldursun boşaltsın , 50TBW 1 yılda dolar , 350TBW 7 Yılda dolar. Demem o ki , kaç senelik bir teknoloji kanalının , bir firmayı kötülemek için uğraşıp video çekmesi ne komik.

Yanlış anlaşılmasın, james donkey süper harika vs. dediğim yok , samsung 970 pro almayın james donkey alın filan da demiyorum , ama bu testte samsung deseydi 300TBW , bunlar 200TBW yazınca disk ölseydi diyeceklermiydi samsung almayın ? Tabiki hayır.

Ülkenin durumu belli , teknolojiye bu kadar ulaşmak zorken , hesaplı satılan markalara kinlenip böyle videolar yapmak benim ilk defa gördüğüm birşey. James donkey markası içinse iyi olmuş gerçekten adamların söylediği biçtiği ömrün 7 katı dayanmış hemde 7/24 çalışma testinde ,

Benim 2-3 sene önce aldığım standart günlük ofis işlerinde kullanılan James Donkey diskler , ömür olarak %100 den %1 bile düşmediler henüz.

Ha birde, önemli verilerinizi James Donkey de saklamayın nolur nolmaz güvenli değil veri kaybı olabilir gibi bir iddiaları da var, katı hal sürücüsünde önemli veri saklayan bir zahmet bilgisayar kullanamsın, hiç bir katı hal sürücüsünde önemli veri saklanmaz. Ayrıyeten , şöyle bir videoları var 4 ay önce çekmişler ,

Videoyu izlemek için tıklayınız

Crucial TBW sinin 9 Katı veri yazıldı diye 9 canlı oluyor, James Donkey 7 canlı diye topa tutuyorlar


Technopat öğretici içerik olarak en beğendiğim ve takip ettiğim bir kanaldı, ama bu sefer olmadı.
Özellikle bu sıcakta o helva dondurmasız hiç gitmedi.Ben günde ortalama 10GB civarında veri yazıyorum, kimi gün 1GB bulmazken kimi gün 30GB oluyor. Aylık ortalama da 500GB bile desem, abartalım 1TB diyelim , senelık 12TB dan mevcut SSD'mi öldürmem 120 yılımı filan alır. Sürekli veri yazımı olmadığı içinde SSD chia coin kazar gibi sürekli yükte olmaz, ömrü olması gerekenden daha hızlı kısalmaz. Dinlemeyin bunları. Sistem diski vs. neyse de , güç kaynağını kaliteli alamıyor yada oyuncusunuz ekran kartını monitörü bir tık iyi alamıyorsanız , gidipte 980 Pro Samsung yada WD SN750 850 ye bayılmayın milyarları, yarı fiyatına JD Crucial Sandisk vs. bir disk alın kullanmanıza bakın.
M
4 ay
MSI OPTIX MAG274QRF-QD '' Amazonda 4.499TL '' 165HZ Rapid IPS GTG 1MS ...
M
4 ay
MSI Optix MAG 274QRF-QD OYUNCU Monitörü İNCELEMESİ ( En İYİ Monitör ? )
Arkadaşlar Merhaba ,

Bugün inceleme konuğum , MSI' ın Optix serisinden MAG 274QRF-QD modeli. MAG274QRF-QD ' nin en önemli özelliği , oyuncu monitörü hatta ESPOR monitörü olarak lanse edilse de profesyonel kullanımda ve standart günlük multimedya kullanımında da oldukça iddialı olması. İçerisinde barındırdığı özelliklere gelin beraber yakından bakalım :


< Resime gitmek için tıklayın >


Öncelikle belirtmeliyim, monitör uzmanı değilim ama bir çok farklı monitör kullanma deneyimleme şansım oldu , bu sebeple standart kullanıcı değilde belki bir tık daha üzerinde düşünebilirsiniz, keza işim gereği renklerle haşır neşir olmamız gerekiyor yer yer. Yorumlarımı buna göre yapacağım , şimdi sadede gelelim.

MAG 274QRF-QD , genel olarak üst seviye bir monitör. Griden griye 1MS tepki süresi , 165HZ tazeleme hızı , Rapid İPS teknolojisi ve 10Bit panel ile (8Bit+2Bit FRC) 1.07 Milyar renk gösterebilme, HDCR , GSYNC ve Freesync teknolojilerine destek verme ve 300Nit parlaklığı ile dikkat çeken bir cihaz. Cihaz model numarası sonundaki -QD eklemesi ise Quadtum DOT teknolojisini barındırdığını belirtiyor.

Kısa bilgilendirmeden sonra , kutu ve içeriğine geçip monitörü tanımaya başlayalım. Bütün bunlar kağıt üzerindeki değerler , bakalım son kullanıcıda bunun etkisi ne oluyor.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Oldukça kalın bir kutu ile geliyor OPTIX MAG274QRF-QD. Monitöre zarar gelmesi pek mümkün görünmüyor. Bana da sağa sağlim ulaştı.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kutu içeriğinden Display Port , HDMI ve USB 3.0 bağlantı kablolarının yanında, adaptör ve monitör ayağı çıkıyor. Ayak iki parça ve montajı inanılmaz kolay.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Monitör ince bir çerçeveye sahip , 27'' ekrandan sonra dışarıda 7mm civarında boşluk kalıyor. Bu mevcutta kullandığım monitörde 14mm civarında. Bu açıdan çoklu kullanım içinde kullanışlı olacağa benziyor. Monitör kurulumu oldukça basit , ayağı yerine oturtup 2 tane vida sıkmanız yeterli oluyor. Arka yüzeyinde MSI logosunun yanında, şerit şeklinde ARGB aydınlatması da bulunuyor ama disko disko kıvamında değil baştan söylemek gerekiyor, sadece hoş bir hava veriyor. Duvara ciddi bir aydınlatma yapmıyor. Belki daha dar bir masada kullanırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz, benim masamın eni 85cm olduğu için monitörü masanın ortasına yakın konumlandırmak durumunda kaldım, birde 32'' alışkanlığı var zira.

Giriş çıkış portları olarak hiç fena değil MAG274QRF-QD. Sırayla Display port , 2 adet HDMI , 1 adet USB Type C den sonra Ses Çıkışı geliyor. Mavi renkteki Upstream USB bağlantısından sonra ise yine standart 2 adet USB bağlantısı ve güç adaptörü girişiyle portlar bitiyor. Şöyle düşünebiliriz, aynı anda birden fazla cihazla kullanabilmek için fazlasıyla yeterli giriş çıkış portu mevcut.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Bana göre ergonomi , yani monitörün hareket kabiliyeti oyuncular için olmazsa olmazlardan. Bunu genel gözlemlerime göre söylüyorum. MSI da burada bu monitörde üzerine düşeni yapmış ve son derece ergonomil bir monitör ortaya çıkmış. Ciddi hareket kabiliyeti var monitörün. Masaya en yakın konumda 7cm olurken yüksekliği , en yüksek konumda 17cm yüksekliğe çıkıyor. Bu ölçüler standar kullanım için gayet yeterli diyebilirim.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >MAG274QRF-QD nin hareket kabiliyeti bu şekilde. Monitörün malzeme kalitesinden biraz bahsedecek olursak , sert plastik kaplamalı ayak içerisinde metal aksam ve ağırlık, monitörün sallanmasının önüne geçilmesine yarar sağlamış. Masaya vs. çarpma yüklenme durumunda , çok sallanmıyor, hemen eski halini alıyor. Mevcuttaki monitörüme göre sallanmaya başladıktan durduğu zamana dek geçen süre 2 katından daha kısa diyebilirim. Tabi bu panel büyüklüğü ile de alakalı bir durum ama yine de ayak rijitliği gayet güzel. Sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Monitör kasasında sert plastik kaplama devam ediyor ama bu plastiğimsiden ziyade metalimsi bir his veriyor, hissiyat olarak kaliteli bir algı yaratıyor. Görsel olarak ta güzel bir tasarım yapılmış, eğer ofis vb. bir yerde konumlandıracak olursanız da , sizin dışınızdaki yada monitörün arka tarafında duran kişiler için havalı bir görünüme sahip diyebilirim. Standart MSI çizgisi korunmuş , ama sadece RGB yi çok sevenler için belki yetersiz gelebilir. Benim için olmasa da olur durumu geçerli olduğu için takılmıyorum.


Şimdi teknik özelliklere göz gezdirelim ve değerlendirme kısmına yavaş yavaş geçiş yapalım.


TEKNİK ÖZELLİKLER< Resime gitmek için tıklayın >


En önemli kısıma geliyoruz. Bildiğiniz gibi IPS paneller , son dönemde ciddi değişim ve gelişim gösterdiler. MSI da MAg274QRF-QD modelinde , Rapid IPS bir panel kullanıyor.


Videoyu izlemek için tıklayınız

Rapid IPS ' e gelecek olursak , bu standart IPS Panellere göre 4 kat daha hızlı tepki verebilen en hızlı ve en son teknoloji İPS Panel demek arkadaşlar. Yani İps bir monitör alınacaksa eğer , en son nokta bu olmuş oluyor. Griden griye 1MS tepki süresiyle oyuncular için ciddi kazanım sağlamaya izin verirken, renk konusunda da ciddi başarım sağlıyor bu panel. Quantum Dot teknolojisi sayesinde , 1.07 Milyar renk gösterebilen monitör , sanki bir profesyonel monitör gibi de göz alıcı renkler sunuyor.

Quatum Dot Teknojisi hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için bir link bırakıyorum ve dilim döndüğünce öğrendiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım , teknoloji düşkünleri için gerçekten üst seviye bir teknoloji .

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_dot

< Resime gitmek için tıklayın >


Srtandart LCD panellerin günümüzde her noktada kullanılmasıyla düşük enerji sarfiyatıyla ince ve hafif panellere kavuştuk ama , renk olarak herzaman daha fazlası olabilirdi. Bu sebeple Quantum Dot teknolojisi hayatımıza girdikten sonra, Televizyonlardan sonra monitörlere de kanalize oldu. Şimdiye oyuncu monitörlerinde dahi görebiliyoruz. MSI Optix MAG274QRF-QD , Quantum Dot teknolojisini destekleyen bir monitör. Bu teknolojide panel üzerinde mikron boyutlarında bir panel daha yer alıyor. Bu sayede renk katsayısı 1 milyarın üzerine çıkıyor, buda doğal olarak gözlerimizin bayram etmesine imkan tanıyor

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

1.07 Milyar renk ile özellikle günlük kullanımda da oldukça iyi bir iş çıkaran monitör , aynı zamanda HDR teknolojisine de destek veriyor. En karanlık ve aydınlık noktaları düzenleyerek bize sunmaya yarayan bu teknoloji de , özellikle profesyonel kullanıcılar için önemli bir detay. Şimdi monitörün çalışırken çekilen fotoğraflarına göz atalım ,


Mevcutta kullandığım AOC 32'' Q3279VWF , VA panel bir monitör. Griden griye 5Ms tepki süresine ve 75HZ tazeleme hızına sahip.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Monitör , kutudan çıktığı haliyle kullanıma uygun ama , renk doygunluğu çok fazla olduğu için , benim gibi VA panelden sonra bu kadar renk ve sıcaklık sizi biraz rahatsız edebilir. Bu sebeple biraz ayarlamayla en iyi halini yakalamanız mümkün. Sonuç kısmında ondan da bahsedeceğim. Monitörün görüş açısıtysa gayet güzel , nereden bakarsak bakalım , görüntü bozulmuyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Görsel, bir render çalışması. Bunu seçmemin sebebi , farkın daha anlaşılır olması. Monitörün ilk kullanımda ayar yapmadan hali bu şekilde. Renkler baya doygun, ilk başta rahatsız ediyor açıkçası bu kadar renge alışık olmayınca Ama ufak bir kaç değişiklikle çok iyi seviyeye geliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Tüm bunların haricinde, kendimiz manuel ayarlama yapabiliyoruz. Msi bunun için bir joistik konumlandırmış , kullanımı da oldukça kolay.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Monitör içerisinde otomatik modlar da var, herhangi bir ayar yapmadan kullanım amacına yada oyun türüne göre seçim yapabiliyorsunuz.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
SONUÇ
Bu sefer sonuç kısmı biraz uzun olabilir, genel tüm değerlendirmeyi buraya sakladım. Madde madde yazarak daha anlaşılabilir olmasını umuyorum bu sayede.

 • 27'' ekran boyutu için 1440P harika bir çözünürlük, 32'' 1440P ye göre kesinlikle daha keskin bir görüntü elde ediliyor. Monitörün doğal çözünürlüğünü çok beğendim , Oyun konsolu için 4K ölçeklemesi yapabilse de 1440p , 27'' ekran ve oyuncu monitörü için günümüzde ideal olmuş. 4K olmaması kullanıcının da oldukça avantajına bir durum , 2K ideal sonucuna varabiliyorum.
 • Rapid IPS ve Quantum Dot teknolojileri , renk zenginliğini oyuncu kimliğiyle buluşturuyor. Günümüzde belki henüz pahalı gibi kalsa da, aslında ortalama bütçeler için her anlamda kaliteli bir çözüm olmuş.
 • Monitör tam olarak ergonomik , genel kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde hemen herkesi memnun edebilecek bir ayak yapısı var diyebilirim.
 • ARGB kimisine göre az olabilir, ben monitörde ARGB nin ne işi var diye düşünenlerdenim. Bu konuya tam olarak nötr ' üm yani.
 • Quantum Dot olsa da , siyahları VA paneldeki gibi alamıyoruz, siyaha yakın bir gri tonu gibi kalıyor. Bunu monitöre olumsuz yazmak yanlış olabilir ama , çünkü bu panel tipi ile alakalı bir durum. malesef bundan feragat etmek gerekiyor, bir tık. Kontrast ile çözülebilecek bir olay değil. İPS panelin genel olayı bu.
 • İlk açılıştaki renkleri fazla doygun buldum, ama ufak ayarlamalar ile en verimli seçenekleri bulmak mümkün. Kullandığım ayar bu şekilde. Göz yormuyor, gece kullanımı rahat. Siz kendinize göre kurcalarsınız zaten.

Picture Mode : User
Parlaklığı : 28
Konrastı : 75
RGB : 99 kırmızı - 90 yeşil - 92 mavi

 • İnce çerçeveler çoklu kullanım için uygun.
 • Genel yapı ve malzeme kalitesi üst seviye.
 • 165HZ ve 1MS GTG oyuncular için harika seviye. Kullanım deneyimi inanılmaz.
 • Freesync ve GSYNC desteği olması artı puan yazıyor. Herkesi gönüllüyor.
 • Renkler muazzam, daha iyi monitör görmedim. 10bit derinlik panelde resmen uçuyor. Renklere takılan biriyseniz pişman olma şansınız sıfır diyebilirim. Renkleri o kadar beğendim.
 • Ekrana Crosshair yani artı işareti ekleme , mavi ışık dengeleyici , fps sayacı ve konsol modu gibi ekstra özelleklere sahip, oyuncuları sarmalayan bir monitör.
 • Bende ölü piksel vs. birşey çıkmadı , karşılaşmadım, varsa da görmedim. Çıkarda ne oluyor bilmiyorum ama sanırım ölü piksel garantisi bulunmuyor.


SON NOKTA

MSI , OPTIX MAG274QRF-QD ile , şimdiye kadar kullandığım en iyi monitörü yapmış. Belki de ben monitör konusunda engin bilgilere sahip olmadığım için bana öyle gelmiştir ama , genel tecrübelerime dayanarak , monitörü çok beğendiğimi söyleyebilirim. İnceleme tarihinde kimine göre pahalı kalan 5000TL gibi bir fiyata bulunabiliyor , ama iyi bir monitör almak istiyor ve uzun yıllar kullanmak istiyorsanız , yatırımınızı MSI ' a yapabilir uzun yıllar kafanızdan monitör kelimesini çıkarabilirsiniz.

Ülkemizde 3 yıl garanti ile sunuluyor.


Okuduğunuz için teşekkür ederim , konuyu öne çıkararak görmeyenlerin görebilmesi için destek olabilirsiniz.
M
4 ay
Grundig 65 GEU 7900 B 4K İzlenimlerim
Ofise aldım , gittigidiyor teknosa satıcısından.
Beğendim , LG İps panel miş sanırım.
5999TL ye almıştım , tavsiye edebilirim, ucuz ama büyük TV arayan varsa. Dijitsu axen vs çöpe para vermeyin ben az daha veriyordum ucuz yırttım :)
M
5 ay
ASUS TUF 3060Tİ OC 8GB İNCELEMESİ
Arkadaşklar merhaba, bugün yakından bakacağımız arkadaş, aslında piyasaya çıkalı çok oldu. Mining sebebi ile bulmanın da zor olmasıyla çoğu oyuncu karta ulaşamadı. Son dönemde hazır sistemlerde yer verilmesiyle, performansına ve genel değerlerine yakından bakalım, tanıyalım istedim.


< Resime gitmek için tıklayın >Biliyorsunuz, Asus'un TUF serisi yenilendi ve RTX3000 serisi ile ciddi soğutma başarımı sunan bir seri olarak editörlerin hemen hepsinden tam not aldı. Sistemimde incelediğim kart tam olarak ASUS TUF RTX 3060 Tİ 8GB OC modeli arkadaşlar. Şimdi karta yakından bakalım ve yorumlamaya başlıyalım.


Kutu ve İçeriği< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Standart Nvidia RTX renklerinin baskın olduğu kutu tasarımı, kartlarda bulunamaz olunca göze iyice hoş gelmeye başladı Kart kutu içerisinde şeffaf poşet içerisinde bize geliyor, süngerler koruma işini güzel yapacak kadar kalınlar.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Siyah tonlarının hakim olduğu metal plakaların hakimliği göze çarpıyor. 30cm uzunluğu ile hemen her kasaya sığabilen 3060Tİ yi almayı düşünüyorsanız, net ölçüleri değerlendirmeniz de yarar var. Ben kartı taktıktan sonra sadece 2cm lik yerim kaldı mesela. 30cm uzunluk , 13cm en ve 5.5cm genişliği olan kartın , 90mm çapında 3 adet fanı bulunuyor. Isı yaprakları arasına basınçlı şekilde hava üflemek için tasarlanan fanların 2 tanesi saat yönünde dönerken, ortadaki fan saat yönünün tersinde dönerek ısı yapraklarının arasında hava akısının daha hızlı olmasını hedefleyerek soğutmaya katkı sağlıyor.

Anakartta sessiz ve performans modu olmak üzere 2 seçenek var, bunu pcb üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Yani kartta çift bios bulunuyor. Bu çok güzel birşey. Kart son derece sessiz olduğu için sessiz modu kullanmanıza gerek yok zaten 55 derecede fan açıyor , sonra oyunları 56 derece oynatıyor

 


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Kart üzerinde 8pin güç konnektörü konumlandırılmış. Bu özellikle overclock konusunda tecrübeli ve istekli arkadaşların hoşuna gitmeyebilir, onlar çok güç çekebilen bileşenlerden hoşlanırlar lakin bu kart sınıf olarak, belli bir performans seviyesine sahip. Aslında OC yaparak daha iyi sonuç alınabilir ama , bana kalırsa güç tüketimi ve kablo karmaşası açısından 8 pin gayet güzel ve yeterli, bunu belirtelim. Orjinalinde de zaten bu şekilde çıkmıştı, asus ta aynı kalmasını tercih etmiş. Kart üzerinde koyu renk tonları hakim, benim en beğendiğim özelliği bu diyebilirim. RGB sadece TUF GAMING yazısının üzerinde çizgi ve logo şeklinde bırakılmış. RGB konusu sizin için çok önemliyse, bu kart o grupta sizi memnun etmeyebilir ama tadında seviyorsanız fena durmuyor diyebilirim. Sadece tasarımsal açıdan bir eleştrim olacak, RGB aydınlatmanın olduğu bölüm PCB başına kadar devam ettirilip en azından GEFORCE RTX yazısı da aydınlatılabilirmiş. Bence daha albenili olurmuş.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

Fotoğrafta gördüğünüz diğer kart XFX RX6800XT referans tasarım arkadaşlar. 3060Tİ renkleri dolayısı ile sistemim ile daha uyumlu oldu


Sistem fotoğrafları ile bu bölümü bitiriyorum.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


TEKNİK ÖZELLİK TABLOSU< Resime gitmek için tıklayın >

RTX 3060Tİ , eski nesilde denki yok aslında arkadaşlar. İsimlendirme de RTX2000 ailesinde SUPER kullanıldığı için onu baz alıyoruz. RTX2060 Super ' e göre RTX3060Tİ da en büyük gelişme, ciddi derecede artış gösteren cuda core sayısı. 3000 serisi ile beraber cuda işlemcileri oldukça fazla artış gösterdiler. Genel olarak oyun performansından bahsedecek olursakta 3060Tİ , RTX3070 in hemen altında, 2080 Super in biraz üzerinde bulunuyor diyebiliriz. Bu seviye için 8GB bellek yeter yetmez sizin bileceğiniz iş lakin RTX3060 ' a 12GB bellek koyup 3060Tİ ve 3070'i 8GB ile kısıtlamak ciddi bir imtihan olsa gerek Beni tanıyanlar bu konudaki fikrimi zaten biliyorlardır. Demek istediğim oyunlarda yetersiz demek değil, 3080 in 10GB ile gelip 3070Tİ nin 12GB ile geliyor olması mesela


Asus TUF 3060Tİ , referans karta göre bir tık daha hızaşırtılmış olarak geliyor. Kartınsa ekstradan %3 ile %6 arasında hız aşırtma potansiyeli var, performans getirisi olarak. Bu sebeple attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmeyeceği için, hız aşırtma yapmamayı tercih ediyoruz.


TEST SİSTEMİRyzen 9 5950X
MSI Meg B550 UNIFY
Crucial 4X16GB 3600Mhz CL16
PNY CS3030 512GB ( İşletim Sistemi )
SANDİSK 1TB 3D ( Oyunların Olduğu Disk )
Cooler Master SL600M *** Altta 2 Adet Corsair 14cm fan takılı kendi fanlarını kullanmıyorum
FSP Aurum PT1200W
WD Red Pro 6TB
WD Blue 1 TB
James Donkey JD512
MSI MPG K360 AIO Cooler

+ Sürücüler en son güncel halleri.


Benchmark< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
OYUN SONUÇLARI< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


SON SÖZ
3060Tİ , 1080P oyuncularının tam aradığı kart olmuş. 2K ya göz kırptığını hatta 144Hz zorunluluğu yoksa büyük keyif verdiğini de söyleyebilirim. Benim monitörüm 1440P çözünürlüğü ve 75Hz tazeleme süresine sahip. 32 boyutunda rekabetçi oyunlar oynayamadığım ve aslında çokta anlamadığım için, genelde single player oyunları tercihe diyorum. Bu yüzden benim gibi bir kullanıcıysanız 1440P çözünürlükte de sizi üzmeyecektir. Testler en yüksek ayarlarda yapıldı , biraz ayar düşürerek çok daha fazla performans alınabilir. Gereksiz bir çok ayar ve detayın açık olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam çok anlamadığım için

Asus , bu yeni TUF kartlarda soğutma işini çözmüş gördüğüm kadarıyla. Kart herhangi bir uygulamada 60 dereceyi geçmiyor. En tepe sıcaklık değeri 60 olan bir kart görmemiştim daha önce Fanları hızlı çeviriyor performans modunda olduğu için ama ilginç bir şekilde sessiz çalışıyor kart. Şunu kesinlikle diyebilirim, TUF soğutması 3060Tİ gibi bir kart için fazla gelmiş , ortaya da son derece sessiz ve buz gibi bir kart çıkmış. Fanları yüksek devirde çalıştırsak 50 derecenin altını görmek içten bile değil.

Tabiri caizse lokum gibi kart olmuş orta sınıf için. 3070' i kesinlikle aratmaz. Fazladan ödeme yapmaya gerek yok.

İnceleme tarihinde bir fiyat veremiyorum çünkü stokta yok , malum kazı gömü maden durumlarından dolayı pek bulunmuyor. Ama takriben 15.000TL civarlarına bulunma ihtimali yüksek.

Bir başka incelemede görüşmek üzere,

Okuduğunuz için teşekkürler.

Konuyu öne çıkararak daha fazla kişinin faydalanmasına destek olabilirsiniz.
M
6 ay
MSI MEG B550 UNIFY İNCELEMESİ [ 5950X Testler ] [ Anakart NASIL Seçilir ? ]
< Resime gitmek için tıklayın >
Arkadaşlar selam ,

Bugün beraber yakından bakacağımız ürün , MSI ' ın MEG serisinden B550 yonga setli Unify modeli. Unify serisinin B550 çipsette 2 modeli var , Unify ve Unify X. Benim test masamdaki ürün ise , Unify modeli. Birbirinden farkları ise , Unify 4 ram slotuna, Unift X ise 2 ram slotuna sahip.

Şimdi anakart hakkında konuşmaya başlamadan önce, bu anakartın en belirgin özelliği olan 90A 14+2 Fazlı Vrm Yapısından, genel olarak bu VRM'lerin ne iş gördüğünden , bize kaç gram lazım olduğundan bahsetmek istiyorum, bilgim dahilince, dilim döndüğünce.
VRM' lerin Anakart Seçimindeki Yeri Ve Önemi Hakkında Yorumlar


Öncelikle şunu söylemeliyim, bir sistemin en önemli yapı taşı , tabiri caizse omurgası Anakart'tır. Tüm sistemin bel kemiği olan anakartın seçiminin önemi de aslında kullanıcı profiline göre değişiklik gösteren bir kavram. Bunu şöyle açıklayabilirim, bilgisayarında günlük işlerini yapan, oyun oynayamak amaçlı kullanıcıları standart kullanıcı , hız aşırtma yapan yada deneyimlemeyi seven, sisteminin performansını sınırlarda kullanmayı isteyen ve seven standart üzeri kullanıcı , şeklinde iki tip kullanıcımız olsun. Bunları bir kenara not ettik, en sonda tekrar gündeme getireceğiz.

Anakartın temel çalışma prensibinde, güç kaynağından gelen akımın yani voltajın, bileşenlere dağıtılıp işler yani çalışır hale gelmesi yer alıyor. İşte herşey burada başlıyor. VRM '' diye kısaltacağımız Voltaj Regülatör Modüllü , İşlemci ve diğer bileşenlere temiz ve stabil, ihtiyaç dahilince voltaj yani ceryan iletimi yapar. Ateşleme mekanizmasının beyni diyebileceğimiz VRM' ler , anakartta işlemci soketinin etrafında konumlanmış siyah gri tonlarındaki köşeli,kare yapıdaki küçük küplerdir. Genel anlamda ne kadar çoksa o kadar iyidir mantığı yaygın olsa da, bir çok markanın bunları dizerken kullanıcıyı yanıltacak şekilde üretim yaptığının da altını çizelim. (Doubler dediğimiz katlayıcılar, VRM kalitesini arttırmadan matematiksel değer yükseltmesi ile sadece kullanıcı yanıltmaya yarıyor.) Bazı modellerde , teknik özellik tablolarında belirtileden VRM / Faz yapısı ile anakartın sahip olduğu aslında farklı olabiliyor. Bu konuya kullanıcı kendisi dikkat etmeli ve detaylı araştırma yapmalı arkadaşlar.

Konumuza dönersek , Faz yapısının , VRM' lerin ana amaçlarından birisi , çok farklı seriler ve farklı güç tüketim değerlerindeki işlemcilerin aynı anakart üzerinde sorunsuz kullanılabilmelerini sağlamaktır. Yani kaliteli bir VRM yapısına sahip bir anakart, üzerine düşen sorumluluğu yerine sorunsuz getirebilirken , kalitesiz VRM lere sahip bir anakart , işlemci performansınızı tam alamamanıza sebep olabilir , donanımsal dahi sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Bir VRM'nin ilk işi, 12 voltluk gücü bilgisayarınızın güç kaynağından kullanılabilir bir voltaja dönüştürmektir. İşlemciler için bu tipik olarak 1,1V ila 1,3V arasındadır. Son dönemde Ryzen işlemcilerde ise 1.48V ya kadar sıçramalar görebiliyoruz. İşlemci içerisindeki hassas elektronikler, o uzay mühendisliği icadı minnak oluşumlar , çok fazla volt ile kısa devre edilebilir. Bir işlemciye güç verirken hassasiyet de çok önemlidir ve gerekli voltaj olabildiğince tam olarak sağlanmalıdır. ( Bu konuda Asus X570 Prime Pro anakart ile yaptığım 8pin vs. 8+4pin cpu güç beslemesi testinden bahsedeyim, söz konusu 3900X ile performans konusunda birşey değişmezken (( çünkü zaten kaliteli bir anakarttı )) , sadece diğer +4 pin güç girişini takarak tam stabilite ve neredeyse hatasız bir akım elde etmiştim. 1.2V ile prime95 smallfts testini geçemeyen 3900X, +4 pini takınca testi geçmişti. ) Bu nedenle VRM'ler önemsenmeyecek kadar basit bileşenelr değillerdir. Genel olarak işin özünde voltaj dengeleme ve voltaj düşürme, musluğa göre su verme işini sırtlayan, testiyi taşırmadan dolduran bileşenlerdir.

VRM, işini yapmak için üç bileşen kullanır: MOSFET'ler, indüktörler (bobinler de denir) ve kapasitörler. Ayrıca hepsini kontrol etmek için, bazen PWM denetleyicisi olarak adlandırılan bir entegre devre (IC) de vardır. Sadece matematiksel rakamlardan ziyade, aslında bütüncül bir parçada ayrı ayrı kaliteli bileşenler, kaliteli anakartları oluşturur. Buda işin özünde , performans kaybı olmadan, hareket kabiliyeti yüksek olan, özellikle de sistemin kararlı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan bir tasarımı oluşturur.

Genelde VRM' leri 8+2 , 6+3 gibi rakamlarla belirtirler. + ' dan önceki kısım işlemci tarafına giden voltajı , sonraki kısımda ram ve diğer bileşenleri temsil ediyor. Rakamsal bazdan ziyade bileşen kalitesi burada önem arzediyor. Bu bileşenlerin kalitesini kullanıcı nasil bilebilir diye sorarsanız, almadan önce bilmeyi geçin bulmak bile işkence zaten, standart özellik tabloları gibi açık açık belirtilen şeyler değiller. Bu konuda en güzeli, internet ortamında derlenen kaynaklar ve işini hakkıyla yapan bilgili editörlerin incelemelerine bakmak. Yani yeni bir anakart çıktı ve gözünüzü diktiyseniz, incelemesini bekleyip detayları görmekte yarar var.

Anakartın işlemci destek listesinde işlemcinin adı var, soket destek veriyor nasılsa, mantığı , çağ dışı bir mantıktır. Çağ dışı olmasının sebebi de şudur, artık 5-8 yıl öncesinde değiliz, şuanda yeni AMD ve İntel işlemcileri , özellikle üst seviye olanlar , çok fazla çekirdeğe ve frekans değerine sahipler. Buda ciddi voltaj ve dalgalanma demek. CPU ya verilecek akım , anakart VRM üzerinde ne kadar fazla dağılırsa , yani bölüşülürse, hem stabil bir akım elde edilir hem de anakart ve üzerine takılı bileşenlerin ömrü o kadar uzun olur. Yani üst seviyedeki işlemcileri daha uzun ömürlü ve sağlıklı , tam performanslı ve sorunsuz kullanmamızı sağlar. VRM'ler üzerinde pasif soğutma bulunmasının da sebebi aslında güçlü işlemcilerin çektiği gücün , anakart üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışmaktır. Kısacası ızınmasın diye çalışmak

Tüm bu şartlar dışında , standart kullanıcı olarak tabir ettiğim arkadaşlar, gözünüz korkmasın. Eğer tepe seviye bir işlemci kullanmıyorsanız, yada hız aşırtma yapmıyor , sistemin voltaj ayarlarıyla oynamıyor , performans noktasında hep biraz daha ' nın peşinde koşmuyorsanız, çok giriş seviyesi olmayan, VRM' leri üzerinde soğutucu bulunan , 8pin güç konnektörlü ortalama bir anakart , eğer giriş çıkış portları ve diğer yetenekleri sizin için yeterliyse, sorunsuz kullanım sunacaktır. Bunu ben nerden bileyim ? diyorsanız, şöyle bir hesap yapalım , işlemciye ödediğiniz paranın 1/4 ünün altına düşmezseniz anakart alırken , muhtemelen sorunsuz yıllarca kullanabilirsiniz. Ben anakart konusunda cömert ve eli açık olunması taraftarıyım, hele ki aldığınız işlemciden sonra performans artışı ciddi olan bir kaç model var ise, verdiğiniz para boşa gitmeyecektir.


Tüm bu konuları , detaylarıyla beraber öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayarak devam edebilirsiniz. Oldukça önemli bir link arkadaşlar, arşive eklemenizde yarar var.


https://en.wikichip.org/wiki/voltage_regulator_module
Şimdi gelelim, benim uzun süre beklediğim, çok hevesle aldığım , RGB ' siz , tamamen simsiyah ve 14+2 Faz yapısına sahip , 90A akım işleyebilen ve bunun için çift 8 pin güç girişine sahip olan, bir çok dünya rekorunun kırıldığı B550 Unify ' e. Biraz övmüş gibi görünebilirim ama öyle birşey yok olmayan birşeyi söylemiyoruz


Kutu Ve İçeriğiAnakartı incehesap.com ' dan satın aldım. Lakin başıma çok ilginç birşey geldi. Şimdiye kadar ne kendi sistemlerimde nede kurduğum herhangi bir sistemde yaşamadığım bir sorun yaşadım , çok nadir bir sorun bana denkgeldi sanırım , detaya girmeye gerek görmüyorum şimdi merak eden olursa yazarım yorumlar kısmında. Anakartı incehesap.com a geri gönderdim onlarda msi servisine gönderdi serviste 3 günde değişim raporu çıktı , 7. günün şafağında benim anakart kargocuda göründü Hızlıca elime ulaştı anakart iki firmaya da yapması gerekeni sorunsuz şekilde yaptılar, buradan bilgisini de verelim.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Anakartın kutusu, standart Msi anakart kutularından farklı değil. Sadece daha ağır. Bunun sebebi aşağıdaki fotoğraflarda mevcut.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify , donanımsal olarak oldukça dolu bir anakart. Bunu destekler nitelikte de kutu içeriğinden :

 • Kullanım Kılavuzu
 • Etiket ve Msi Görseller Baskıları
 • Sürücü ve Yazılım içeren CD
 • Sata Kablolarını Ayırt Etmeyi Kolaylaştırıcı Etiket
 • M2 SSD leri sabitlemek için gerekli vidalar
 • Wifi için anten ve anten standı
 • İki adet sata kablosu
 • Farklı türdeki argb rgb bağlantıları için çevirici adaptörler
 • Hızaşırtma severler için, altına 12cm/14cm ve 20cm lik bir fan da yerleştirilebilen , uzay montaj sehpası.


< Resime gitmek için tıklayın >

Yakından Bakış< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


6 Katmanlı yüksek kaliteli PCB kullanılan anakarta dokunur dokunmaz bileşen kalitesini hissedebiliyoruz. Bu kadar para verince aslında o hissedilir zaten genelde


B550 Unify de gözümüze çarpan işlevsel özellikleri sıralayacak olursak ,

 • Debug Led Ekranı : Anakartta herhangi bir sorun olursa, o sorunla alakalı en yakın kodu yakar ve o kodun karşılığında kaynaklanan sorunu bulabiliriz. Her zaman lazım olmasa da , benim gibi anakartınız ile sorun yaşarsanız, orada verdiği hata kodu ile sorun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Power / Reset Butonu : Olmasa çok sinirleneceğim birşey olurdu. Bu anakart , hız aşırtma seven ve üst seviye kullanıcılara hitap ediyor. Kutu içeriğinden çıkan uzay montaj standı ile , bir kasaya ve anakart üzerinden manuel kısadevre yapmaya gerek kalmadan , işlevsel olarak kullanabiliyorsunuz.
 • Clear C-MOS Butonu : Fiziksel olarak böyle bir butonun olması gerçekten çok güzel. Özellikle Ram hızaşırtma konusunda birşeyler yapmak istiyorsanız, sürekli anakart üzerinde kısadevre yaptırmanıza gerek kalmıyor. Buda montajlı bir sistemde gerçekten bazen zor bir durum olabiliyor. Basıyorsunuz, hoop , tüm bios sıfırlanıveriyor. Denemeye yeniden başıyabilirsiniz.
 • Flash Bios Butonu : Yönlendirilen Usb yi kullanarak , herhangi bir işlemciye gerek olmadan biosunuzu güncelleyebiliyorsunuz.
 • 2.5 GBit Lan Bağlantısı : Oyuncular için birşey ifade ediyordur muhakkak, benim için etmiyor.
 • Wifi 6 : Son nesil konnektörler ile wifi 6 destekliyor.
 • PCI Çelik Koruyucu : Ekran kartı takılacak alandaki çelik koruma, özellikle sık ekran kartı değişimlerinde, daha uzun ömürlü bir kullanım sonuyor, PCB ye ise destek veriyor.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify , 4 adet m2 soketi ile geliyor. Soğutucu tasarımlarıysa Shield Frozr diye isimlendirilen bir çözümle desteklenmiş. M2 SSD ' mizin hem alt hem üst tarafında termal pad ler ile desteklendiği bu çözüm, disk sağlığımız ve özellikle performansı için de oldukça faydalı. M2 soğutucu bloklar oldukça kalın ve ağırlar, soğutma kabiliyeti olarakta fazlasıyla yeterliler. Tasarım olarak yorum yapmama gerek yok zaten sanıyorum , simsiyah PCB ve genel tasarımına vurulmasam almazdımB550 ile X570 'çipsetin farkı nedir ? Hangisi alınmalıdır ?


Yeri gelmişken söylemekte yarar var. X570 çipsette giriş çıkış portu avantajı ( usb sayısı vb. ) haricinde , eğer 5000 serisi AMD işlemci kullanıyorsanız , birden fazla PCI 4.0 disk takabiliyorsunuz. Yani durum şu ki , yeni nesil yazma ve okuma hızı çok yüksek olan diskler var , 7000Mb filan , onlardan birden fazla takacaksanız, X570 alacaksınız, 1 tane yada benim gibi hiç takmayacaksanız, B550 alabilirsiniz.

NOT : Anakart kalitesinin çipset ile alakası yoktur.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify , 90A gücünde , 14+2 şeklinde domine edilmiş 16 Fazlı bir yapıya sahip. Infineon TDA21490 Mosfetler 90A güç üretebilirken Infineon XDPE132G5C pwm kontrolcü bu fazların kontrolünü sağlar. Buda şu demek aslında, Unify da direk bir tasarım var. İşlemci güç beslemesinin çift 8pin konnektörden oluşmasının sebebi de bu oluyor. Yüksek frekanslarda yüksek voltaj değerlerinde stabil sonuçlar elde edebilmek için, Msi B550 Unify da , şuan piyasadaki en iyi faz yapısını kullanarak , hem diğer tüm anakartları egale etmeyi hedeflemiş , hemde kendi X570 Unify modelinin de önüne geçmiş :)Bu bileşenlere ve yapı dizilimine bakarak şöyle diyebiliriz ki , Msi VRM yapısı olarak şuan piyasadaki en iyi AM4 anakartını üretmiş.


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


B550 Unify den önce B550 Tomahawk kullanıyordum , ondan önce de X570 Prime Pro. Tomahawktan çok memnun kaldım beklediğimden çok iyi bir anakarttı ama Unify konusunda forumdan birisi beni öyle bir şevke getirdi ki , görür görmez vuruldum. Ülkeye giren ilk kartlardan birisini de aldım. B550 Unify , üst seviye bir anakart gerçekten. Sistemini standart işler için kullananlar için gerçekten fazla bir anakart. B550 Tomahawk ile fotoğrafını koymamın sebebi , 5950X ile sorunsuz kullanmam oldu. İkisini yan yana koyunca ekstralar daha çabuk belli oluyor, altyapı olarak çok benzerler aslında.


Yukarıda B550 ile X570 arasındaki farktan , aslında olayın PCIe soketi olduğundan bahsetmiştim. Bu anakart üzerinde anlatmış olalım. Burada kullanılamaz durumu, aslında aynı anda kayıpsız demek. B550 Unify de , bazı PCI slotları yada sata soketlerinden fedakarlık yaparsanız , PCIe Gen 4 olarak 3 adet disk takabiliyorsunuz.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

MEG B550 Unify ve B550 Unify-X, 4 PCIe yuvası sunar. Yapılandırma şu şekildedir:

 • PCI_E1, CPU'ya bağlıdır ve PCIe 4.0 x16'yı destekler.
 • PCI_E2 & PCI_3 yonga setine bağlıdır ve PCI 3.0 x1'i destekler.
 • PCI_E4 yonga setine bağlıdır ve PCIe 3.0 x4'e kadar destekler.

Anakartta dört adet M.2 yuvası bulunmaktadır:

 • M2_1, CPU'ya bağlıdır ve PCIe 4.0 x4'ü destekler.
 • M2_2 ve M2_3, CPU'dan PCIe 4.0 x4'ü veya yonga setinden PCIe 3.0 x2'yi destekler.
 • M2_4 yuvası yonga setindendir ve PCIe 3.0 x4'ü destekler.


Yani buda şu demek oluyor , Gen4 SSD lerden bu anakarta 3 tane takabiliyoruz. Böyle bir durumda , PCI E1 yani PCIe 4.0 olan dışındaki tüm PCI slotları kullanılamaz oluyor. Haricen bir ses kartı vb. takacak olursanız, M2 disklerden birini sökmeniz gerekli. Bunun haricinde , tüm m2 disk yuvalarını doldurursanız, PCI slotlarına ek olarak , Sata 5 ve Sata 6 da kullanılamaz hale geiyor. Bütün bu detaylar, benim için fazlasıyla gereksiz olduğu için , kayıp yaşamadan X570 çipset kullanmayı kişisel olarak çok gerekli bulmuyorum. Farklılık bu şekilde arkadaşlar, eğer PCI slotlarına , tüm sata'lara ve tüm m2 yuvalarına aynı anda ihtiyacınız varsa, kendinize X570 Unify sahiplenebilirsiniz.


M2_2 ve M2_3 Yuvaları için CPU Modu ve Yonga Seti Modu

MSI, M2_2 ve M2_3 yuvaları için iki bant genişliği seçeneği sunar: CPU modu ve Chipset modu. Stok ayarı "Chipset modu" dır, yani B550 yonga setinden PCIe 3.0 şeritlerini kullanırlar. Bu iki yuvayı CPU'ya bağlamak ve PCIe 4.0 x4 bant genişliğinden yararlanmak için "CPU" moduna geçebilirsiniz.

1. CPU Modu - M2_2 ve M2_3 yol kaynağını CPU moduna geçirirseniz, yuvalar PCIe 4.0 x4'te çalışır. Ancak, M2_2 veya M2_3 doluysa, CPU'dan x8 şerit kullanır ve bu nedenle PCI_E1'e takılı bir grafik kartı PCIe 4.0 x8'de çalışır.

Not 1: PCI_E1, CPU moduna geçmek için “x8 + x4 + x4” olarak yapılandırılmalıdır. MSI BIOS, CPU modu etkinleştirildiğinde bu yapılandırmayı otomatik olarak yapacaktır.
Not 2: M2_2 ve M2_3 için CPU modu kullanılıyorsa, PCI_E1'deki grafik kartı PCIe 4.0 x8'de çalışır.

2. Chipset Modu - bu stok ayarıdır. Hem M2_2 hem de M2_3, B550 yonga setine bağlıdır ve yalnızca PCIe 3.0 x2'yi destekler. Bu, PCIe 4.0 SSD'nizin PCIe 3.0x2 bant genişliğiyle sınırlı olacağı anlamına gelir.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


3 adet Samsung 980 Pro SSD ' nin Raid modunda kullanıldığında elde edilen değerler paylaşılmış. Örnek olması açısından bırakıyorum.
Montaj Fotoğrafları
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >B550 Unify Teknik Özellikler


Model Name MEG B550 UNIFY
CPU Support Support 3rd Gen AMD Ryzen™ Desktop Processors and AMD Ryzen™ 4000 G-Series Desktop Processors
CPU Socket AMD Socket AM4
Chipset AMD B550 Chipset
Graphics Interface 1x PCI-E 4.0/3.0 x16 slot + 1x PCI-E 3.0 x16 slot Support 2-way AMD CrossFire™ Technology
Display Interface HDMI 2.1 Port – Requires Processor Graphics
Memory Support 4 DIMMs, Dual Channel DDR4-5100MHz(OC)
Expansion Slots 2x PCI-E 3.0 x1 slots
Storage 3x Gen4 x4 M.2 slots + 1x Gen3 x4 M.2 slot 6x SATA 6Gb/s ports
USB Ports 5x USB 3.2 Gen 2 10Gbps (3 Type-A + 2 Type-C) 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps 8x USB 2.0
LAN Realtek® 8125B-CG 2.5G LAN
Wireless / BT Intel® Wi-Fi 6 AX200,
Bluetooth 5.1 Audio 8-Channel(7.1)
HD Audio with Audio Boost 4
Form Factor ATX
 


Test Sistemi ve SONUÇLAR


MEG B550 Unify

5950X Stock / 4.5Ghz OC
Crucial 4x16gb 3600Mhz CL16
XFX RX6800 XT
PNY 3030 512GB M2
FSP Aurum PT 1200W
Cooler Master SL600M
MSI MPG K360 AIO10DK Stok Hızda

< Resime gitmek için tıklayın >

10DK 4.5GHZ

< Resime gitmek için tıklayın >

45DK Corona Render STOK

< Resime gitmek için tıklayın >

45 DK Corona Render 4.5GHZ


< Resime gitmek için tıklayın >

AİDA64 45DK STOK


< Resime gitmek için tıklayın >


AIDA 64 45DK 4.5GHZ


< Resime gitmek için tıklayın >

Uzun süreli renderdan sonra, VRM ler üzerindeki soğutucular soğuk ile ılık arasındalar, sanırım bu soket için biraz fazla olmuş bu anakartSON SÖZ


Can alıcı kısma geldik, benimde en sevdiğim kısım hep burası oluyor. Bu konudan çıkarılması gereken en önemli sonuç , BENİM NASIL BİR ANAKARTA İHTİYACIM VAR ? sorusu. Sonraki ise ANAKARTIN ÖNEMİ olmalı.

Durum aslında çok net arkadaşlar. B550 Meg Unify , PCB kalitesi, komponent kalitesi ve Vrm yapısıyla şuan AMD bir işlemci için alınabilecen en iyi anakartlardan birisi olmuş. Benzer yada yakın kalitede başka anakartlarda var, esasında 90A Direk 16 Faz ile onlardan öne geçmiş oluyor MEG Unify. Giriş çıkış portlarının sayısı, düzeni , yeterliliği yada yetersizliği sizin için önemli olabilir, bunlara dikkat etmek gerekiyor. Alırken benim standartalrım belliydi. Vrm,PCB,Komponent üst seviye olmalıydı, 5950X ile sorunsuz bir kullanım sunmalıydı , Sistem uzun süreli renderda kalacak ve buda işlemciyle beraber anakarta ciddi yük bindiriyor. Bu yükün karşılığında en uzun ömrü istediğim için seçenekler zaten daralmıştı. Forumdan bir arkadaşın fişteklemesiyle de Unify ile tanıştım ve beklemeye başladım. Anakart üzerindeki Power reset butonları , Cmos ve Debug led de bunda çok etkili oldu. Bütün bunların dışında RGB siz ve Işıksız SİMSİYAH bir sistem kurma hayali , bu anakart ile noktalanmış oldu. Anakart ile ilgili olumsuz söyleyebileceğim bir nokta var , 2. PCI ekran kartı slotu hemen altında 6 pin ek besleme yer alıyor. Bu besleme çift ekran kartlı kurulumlarda, rekor peşinde koşan kullanıcılar için ekstra güç amaçlı bırakılmış ama sanırım kullanılmayacağından emindiler , bana oraya ekran kartı takınca oraya ek bir 6pin konnektör takılamaz gibi geldi ama, müsait vakitte deneyip yazacağım

Tüm bunların dışında, MSI yapmış gerçekten. Son soketteyiz ama uzun süreli kullanım için bir anakart bakıyorsanız, 5900X yada 5950X ile hız aşırtmada düşünüyorsanız, Unify düşünebilirsiniz. Piyasadaki 4 M2 slotu olan nadir anakartlardan birisi olduğunu da unutmamak gerekli. Lakin şunu da belirtmeden geçmeyeyim , standart bir kullanıcıysanız , tak çalıştır mantığı , hatta abartı olmadan hız aşırtma da yapacaksanız , kullandığım için söyleyebilirim ki Tomahawk da sizi memnun edecektir. İnceleme boyunca hep en tepe değerlerden bahsettik, Meg Unify da tepe model bir kart olduğu için sanki tepe model işlemci alınca tepe model anakart almak zorunlu gibi birsey canlanmasin kafanızda. Fiyat Performans değil performans tarafında bulunan Meg Unify, en iyisi en sağlamı olsun diyenlerin tercihi olmalı, hız aşırtma ile işiniz yoksa, unify in yarı fiyatına aldığınız bir kart, size performans kaybı yaşatmayacak ve sorun çıkarmayacaktır.

İnceleme tarihinde Unify modeli 2800TL, Unify X modeli ise 3000TL bandında bulunabiliyor. Yurtdışında 300$ civarinsa satılan kartın burada çok yakın fiyatla satılması güzel.


Eğer buraya kadar okuduysanız Teşekkür ederimOkumadıysanız da Konu Öne Çıkararak başkalarının görüp faydalanmasını sağlayabilirsiniz.Bir Sonraki Konu da görüşmek üzre, selamlar.
M
6 ay
MSI MPG Coreliquid K360 ARGB İNCELEMESİ [ 5950X Değerlendirmesi ]°[ LCD Ekranlı Soğutucu ?]
< Resime gitmek için tıklayın >

Arkadaşlar selam ,

Bugünki inceleme konuğumuz , MSI ın en son çıkarmış olduğu , piyasadaki en yakışıklı tasarıma sahip olması kadar performans konusunda da iddialı olan , MSI MPG Coreliquid K360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucusu.

Adından anlaşılacağı üzre MPG K360 , 360mm radyatöre sahip bir soğutucu. Soğutucu konusundaki tecrübeli firmalardan ASETEK ile çalışılması , Msi'ın soğutucu bölümünü de ne denli ciddiye aldığını gösteriyor. Yukarıda bahsettiğim yakışıklılıkta göreceli tabiki , bana göre diyeyim :) Pompa tasarımı ve renkleri ilk görüşte ilgi çeken cinsten. Şimdi K360' a daha yakından bakalım.
Kutu Açılımı / Yakından Bakış< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


25cm x 45cm x 15cm ölçülerinde bir kutu ile karşımıza çıkan MSI MPG K360 , ürüne özgü nitelikleri kutu üzeri tasarımında da bizlere gösteriyor. Kutunun ön kısmında soğutucu ve fanlar öne çıkarılırken, arka kısmında teknik detaylara yer verilmiş. Kutuyu açtığımızda karşımızda soğutucuyu görüyoruz. Herhangi bir bileşene zarar gelmemesi adına güzelce paketlenmiş.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Kutu içeriği olması gerektiği gibi, radyatör ve pompa tek parça halinde geliyor, fanlar ise MSI ın üst seviye ekran kartı modellerinde kullandığı TORX 4.0 teknolojisini barındırıyor. Havayı dagıtmadan basabilme özelliğine sahip bu fanlar, radyatördeki akımı güçlendirmek üzere tasarlanmış. K360 , piyasadaki güncel soketlerin hepsiyle uyumlu, demeden geçmeyelim.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


K360 , gördüğüm en ilginç tasarımlardan birine sahip. Pompa üzerine konuçlandırılan 60mm ölçüsündeki küçük fan , anakartın VRM lerine hava üflüyor. Bu sayede anakart soğutmasına yardımcı olurken, özellikle işlemciye voltaj verildikçe yük binen VRM'leri serinleterek, anakart ömrünü uzatmış oluyor ve kullanıcıya soğutma konusunda destek sunuyor. Termal kameram olmadığı için ben kendi sistemimden gösteremiyorum ama , MSI ' ın test verilerine göre fark muazzam. Elimi o bölgeye tuttugum zaman o küçük fanın hava akışını çok rahat hissedebiliyorum.

4cm x 5cm boyutundaki ekran , 240 x 320px çözünürlüğe sahip. Bu ekran üzerinde istediğimiz görseli , bu çözünürlük dışında olmamak ve BMP olmak kaydıyla gösterebiliyoruz. Onun dışında birçok etkileşim yapılabiliyor, daha sonra değineceğim.

----POMPA SOĞUTUCU AÇIK ----------- POMPA SOĞUTUCU KAPALI----
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


K360 ' ın her fanından 2 kablo çıkıyor. Bir tanesi 3 pinli , fana güç verip hız kontrolüne yarıyor, diğeriyse ARGB bağlantısı. Yazılım yardımıyla tüm fanlar kontrol edilebiliyor. Buraya kadar toplam 6 lablo oldu. Pompanın ve ekranın güç alması için bir adet sata güç bağlantı kablosu bulunuyor. Bunu direk güç kaynağına bağlıyoruz. Vramleri soğutmaya yarayan küçük fan için 3 pinli bir kablo , 240x320px çözünürlüğe sahip 4cm X 5cm ebatlarındaki ekranı ve fan devirlerini/renklerini kontrol etmemiz için anakarta bağlanan usb bağlantı kablosu ile beraber, toplam 9 kablo ediyor. Evet biraz fazla :) Kablo gizleme konusunda ben başarılı olduğumu düşünüyorum, ama bu seviye bir soğutucu da daha az kablo karmaşası olsa , mutlaka daha memnun edici olurdu< Resime gitmek için tıklayın >


Burada dikkat edeceğimiz hususları dile getirelim , pompanın ses seviyesi 20dba , Torx 4.0 fanların da max. 39.9 dba olarak ölçülmüş. Basınç değerleri ise 77 CFM. Buda şu demek : 0 ile 2500 RPM arasında fan çevirebilen K360 , fanları %100 ' e ne kadar yaklaştırırsanız o kadar çok ses çıkarır demek. Buda tüm radyatörlü soğutucuların kaderi desek yeri var keza , radyatör ile yüksek seviye soğutma için yüksek devirli fanlar gerekiyor.

Kendi deneyimimi aktarayım, 60mm lik göbek fanından hafif bir ses geliyor , devir arttırınca daha fazla geliyor doğal olarak ama günlük kullanımda yada herhangi bir ayar yapmadığımızda dahi , rahatsız edici düzeyde değil. Eğer kasanız ses yalıtımı konusunda başarılıysa, sessiz sedasız kullanabilirsiniz K360' ı. Daha fazla performans ve soğutma için , her soğutucuda olduğu gibi fan sesi duymaya alışmanız gerekicek.


MONTAJ FOTOĞRAFLARI< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

YAZILIM / CoreLiquidLCD< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Yazılım oldukça basit bir arayüze sahip, tüm fanları , devirlerini , renklerini , ekranda gösterilecek sıcaklık fan devri , resim , vb. ayarlayabiliyoruz. Ekrana istediğimiz görseli koyabiliriz, sadece belli şartlar var. 240 x 320px çözünürlüğünden yüksek yada düşük olmamalı, tam ölçüde olmalı. Bunun haricinde dosya uzantısı ise BMP olmalı. JPG yada PNG gibi dosyaları kabul etmiyor yazılım. İlk başta bunu boyut sebebiyle yapıyor diye düşündüm ama , oluşturduğum BMP görseller 75kb civarında yer kaplarken , JPG ler 15kb a kadar düşüyorlardı. Yazılımın görsel işleme şeklinin neden tek dosya ile sınırlı olduğunu çok anlayamadım, ben yazılımlarla içli dışlı olduğum için sorun değil ama anlamayan birisi resim koyarken google' dan destek almak zorunda Yine de bunun büyük bir problem olduğunu düşünmüyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

Özellikle fan modlarını çok beğendim. Silent yani Sessiz mod , son derece verimli bir kullanım sunuyor. Ortadaki fanı tamamen kapatıp, diğer 2 fanı 500Rpm ye kadar düşürüyor. Pompa üzerindeki 60mm fanıysa epey yavaşlatıyor. Burada aslında daha fazla yavaşlasa güzel olurdu, silent modda keza duyduğum tek ses , pompa bölümünden gelen hafif bir gıcırdamamsı ses. Customize bölümünden tüm fan ayarlarını manuel yapabiliyorsunuz. Bu sebeple kullanımı kolay, kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

5950X Testler Ve Performans Sonuçları


TEST SİSTEMİ

 • MSI B550 Meg Unify
 • AMD Ryzen 9 5950X
 • Crucial Balistix 4x16GB 3600Mhz CL16
 • XFX RX6800XT 16GB
 • FSP Aurum PT 1200W
 • CoolerMaster SL600M
 • PNY CS3030 M2 SSD
 • Sandisk 3D Sata SSD

Testler stok halde ve 4.5Ghz 1.3V şeklinde yapılmıştır.

Tüm testler sırasında oda sıcaklığı 26 derecedir. Maksimum değişilik 0.5 derecedir.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

10dk Cinebench R23 testinde ortalama 55 derece de dizginlenen 5950X 25600 Puan alırken , aynı testi 1.3V ve 4.5Ghz ile tekrarladığımızda , ortalama 76.5 derece sıcaklık ve 30000 Puan görüyoruz. Bu testler esnasında ortalama 1500RPM ciavrında dönen radyatör fanlarının, öyle absürt bir sesi yoktu, hatta sessiz dahi denilebilir. 1500 RPM nin üzerine çıktıkça ses artıyor , lakin 1500RPM ve altı günlük kullanımda çok aşırı hassas olmayan kullanıcıları hem performans hemde ses seviyesi olarak fazlasıyla tatmin edecektir.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Aida64 testlerinde sadece CPU değil FPU yu da ekliyoruz, böylece testin daha ağır olmasını sağlıyoruz. Sıcaklıkların yine kabule dilebilir seviyede olduğunu söyleyelim.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

3dsMAX ve Corona renderer motoru kullanarak 30dk dan fazla süreyle yaptığım testte , işlemci stok haldeyken ortalama 56 derece , 1.3V ve 4.5Ghz deyken 77 derecelerde seyretti. Buda 5950X için günlük kullanımda, sorunsuz hız aşırtma uygulayabiliyoruz demek. İşlemciyi 1.3V ile 80 derece altında tutup render almaya müsade etmesi oldukça güzel bir sonuç. Ha bu arada , render sisteminde mümkün mertebe hız aşırtma yapmaya gerek yok , özellikle bu seviyede bir sistem kullanıyorsanız. 4.0Ghz ile 4.5Ghz arasındaki kazanç 20 dakikadan fazla değil. Aynı render 2 saatte biteceğine 1 saat 45 dakikada bitiyor, bunun bir önemi yok aslında attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmiyorBF5< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


DOOM< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


TOMB RAİDER< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Oyunlar için ayrı ayrı yorum yapmaya gerek duymuyorum arkadaşlar, K360'ın soğutma işini başarıyla yaptığını söylemeliyim. Keza bildiğiniz gibi oyunların çoklu çekirdek desteği yok desek yeri var ve frekans olarak gidebildiği kadar ileri gidiyor işlemci. 4900Mhz gibi bir hızı gördüm ve genelde 4750Mhz ile 4600Mhz arasında gidip geldi 5950X. Tabi bu hızlara çıkabilmek için voltaj artışları ani oluyor ve hem anakarta hem işlemciye yük biniyor, bu durumdayken soğutma konusunda K360 , iyi iş çıkarıyor diyebilirim. Testler 1080P çözünürlüğünde yapıldı bu arada , belirtelim.


Tüm testler sırasında 5950X 38 ile 45 derece arasında gidip geldi, boşta. Renderda 55 dereceler civarında seyretti. Bunun sebebi işlemcinin stok halde bnazı çekirdekleri kafasına göre çok yüksek frekansa boost yapması. Ama tüm çekirdekler sabit voltajda aynı yüke magruz kaldıklarında, sıcaklık absürt değil düzenli bir hal alıyor, K360 fanlarını 500-600rpm lerden 1400rpm lere çekip soğutma işini çözüyor. Farklı hızaşırtmalı değerleri anakart incelemesi yaparken deneyeceğim, isteyen olursa bu konuya da eklerim.


SON SÖZMSİ MPG K360 , 360mm radyatörlü soğutma çözümleri arasında kendini belli eden bir soğutucu olmuş. Özellikle bu ekranlı tasarım , beni benden alan en önemli nokta diyebilirim. Sistemdeki bileşenlerin performansı kadar birbiri ile renk doku olarak uyumuna da önem veren bir kullanıcıysanız, K360 ilginizi çoktan çekmiştir muhtemelen :)

Üretim noktasında Asetek ile çalışan MSI , soğutma ürünleri tarafında da iddialı olduğunu göstermiş diyebilirim. 5950X gibi bir canavarı stok halde en sessiz modunda çok rahat bir şekilde soğutabilen K360 , 4500Mhz gibi iddialı bir değerde bile kaliteli bir soğutma becerisi sunabiliyor. İnceleme tarihinde 2500TL civarına bulunabilen MSI MPG K360 , yenilikçi tasarımı ve üstün performansı ile gerçekten beni etkilemeyi başardı. Yenilik seven kullanıcılara gönül rahatlığı ilke tavsiye edebilirim.BONUS< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Konuyu öne çıkarıp +REP verirseniz sevinirim
 • Bir Sonraki İnceleme Hazırlanıyor ... MSI B550 MEG UNIFY İncelemesi / En iyi B550 Anakart - mı ?
M
6 ay
deneme
M
6 ay
deneme 2 mini.dh
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.