2-3 yıl sonra bu forumda 20. yılımı dolduracağım. Ancak şunu bir türlü anlayamıyorum. Adam kullandığı ve pek de bilinmeyen bir aracı hakkında bilgi paylaşmış. Zorunuza giden nedir? Kimse... |
2-3 yıl sonra bu forumda 20. yılımı dolduracağım. Ancak şunu bir türlü anlayamıyorum. Adam kullandığı ve pek de bilinmeyen bir aracı hakkında bilgi paylaşmış. Zorunuza giden nedir? Kimse yoğurdum ekşi demezken motorda yapılan ciddi işlemleri de yazmış. Peki ağzı torbalar ne demiş? Piyasasını yükseltmeye çalışıyor. Bazı modeller vardır. Piyasada azdır, piyasası yavaştır ama satarken asla sorun çıkarmaz. Mitsubishi araçların çoğu böyledir. İsteyen i10 alır, isteyen Polo alır, isteyen i20 alır size ne bize ne? Takım mı tutuyorsunuz? İsterse konuyu tamamen aracını överek geçirir. SANA NE? Otomobil genelde doğru dürüst konu mu açılıyor da kalabalık yaptı, gözünüze battı? Sen konudaki aracı sevmiyorsundur, iğreniyorsundur, nefret ediyorsundur... o senin kişisel sorunun. Adam konuda yıllarca kalacak, google da görünecek bilgiler paylaşmış, aklınca alaya almalar. Laf sokmalar. Gerçekten hayret ediyorum ya. |
Bu arkadaş arabasını aldı ve 3 sene sadece övdü. Amacı piyasasını yükseltmekti. Gel gelelim piyasada attrage falan kalmadı yenisi de gelmedi. Bu arabayı da kendine kuma aldı. Araba arız... |
Bu arkadaş arabasını aldı ve 3 sene sadece övdü. Amacı piyasasını yükseltmekti. Gel gelelim piyasada attrage falan kalmadı yenisi de gelmedi. Bu arabayı da kendine kuma aldı. Araba arıza çıkarmadı diyor daha ne yapsın ? Rektefiye arka aks bilmemne. Taa ozamanlar dedim sat kurtul boşa reklam yapıyosun ama inat etti. Şimdi reklamlar attrage 300bin ediyo 😀😀😀 Birazdan başlar geniş iç hacim az yakıyor. Ama motor 80 hp ve tipsizin önde gideni |
Motor rektifiye, arka aks değişmiş daha arabanın günahı ile ne olacak acaba? araba neticede bu, gidip kendi kendine alacak verecek meselesinde bıçaklanacak hali yok. Colt, mercedes ortak... |
Motor rektifiye, arka aks değişmiş daha arabanın günahı ile ne olacak acaba? araba neticede bu, gidip kendi kendine alacak verecek meselesinde bıçaklanacak hali yok. Colt, mercedes ortak yapım, sandwich platform özel bir modeldi ama bu atrage denilen araba hindistan pazarı için minimum standartlarda üretilmiş bir model. Fazlası değil. |
LPG berbat bir şey. Benzinle arasında bu kadar fiyat farkı olmasa veya fazla km yapmasam asla kullanmam. Boğaz kelebeğim arıza yaptı. Benzinde kullansam hiç problem çıkarmıyor. LPG’de motor arıza ışığını yakıyor. AFR ayarı falan hepsi düzgün onlarda sorun yok. Parça 4000 lira, elektronik olduğundan yan sanayisini de almak riskli. Mecburen ürünü alacağım… LPG’den ötürü böyle ekstra masraf çok olabiliyor, özellikle de PSA Opel Chevrolet gibi LPG uyumu iyi olmayan markalarda. Edit: LPG-benzin fiyat farkı hesaplaması: LPG tüketimi 100 km’de 10 litre. LPG’nin litresi 11 lira. Benzin 100 km’de 8 litre. Benzin 18.6 lira. Aradaki fark 100 km’de 39 lira. 10.000 km’de 3900 lira. 100.000 km’de 39.000 lira. |
Benim 115000 km ye kadar ne isigim yandi nede baska bir sebepten lpg arizasi yasadim. Ama subap asinmasinin onune gecilemiyor malesef. |
12000 sqdece subap mi yoksa blokta da işlem oldu mu( piston,gömlek ,segman vs,) |
Paylaştiginiz için öncelikle teşekkür ederim hiç cvt sıvısı değiştimi acaba¿ Birde lpg de biraz fazla yakıyor sanki benzinde gidiyorum ben neredeyse sizi yakalicam :P gerçi az yakan araba kalmadı artık maalesef. < Resime gitmek için tıklayın > |
Sadece subap değişimi kurtarmadı mı, neden rektifiye gerekti? |
Pistonlar degismedi gömlekte defismedi segmanlar degisti diye biliyorum. |
Genel anlamda rektifiye dedim yoksa temelde degisen subaplar |
Benzinde 7.5 litre yakmakta buda lpg de 9.2 litre filan ediyor carparsaniz benzinide eklerseniz 1 tl civari ediyor. 60000 km de değişti,140000 de gene degistirecegim Benim guzergahim boyle |
Bende Suzuki swift kullanıyorum hibrit olmayan sizin araçla benzer şanzıman var hatta sizin aracın forumu var Amerika'da çok meşhur zaten ekonomik diye insanlar baya seviyor oralarda 450 bin km yapan var şanzıman ile bakalım bende 60 bin gibi değiştirim ama filtre vs Türkiye'de yok sanırım şanzıman için birde düzgün usta bulmak lazım çünkü Suzuki servisi şanzıman sıvısı ömürlük diyor maalesef bilmiyorlar olmadı sizin servise götürmek lazım |
Sanziman tipiniz ne markasi ne attrage jatco cvt7 kullanmakta |
Aynısı cvt 7 zaten micra vs hep benzer şanzıman yanlız benim yağ 4 lt seninki 7 sanırım neden farklı acaba |
Sen hala satamadınmı o arabayı |
Ayni sanzimansa ayni yag miktari olmalı iki tur yag degisimi var biri motor yagi gibi diğeri yikama tabir edilen değişim belki fark ondandir. Anadolu yakasinda fsm otomotiv var orada da cvt sivisi değiştirebilirsiniz mitsubishi ustasidir kendisi |
Zaman üslubunuzu çok değiştirmiş. Önceden hiç böyle seviyesiz bir mesajınız olmazdı. |
Selamlar hocam, Tee colt konusundan belki 10 yıl önce telefonlaşmışlığımız var :) Zaman akmış geçmiş. Konuyu okuyunca şu sorular aklıma geldi,
|
Eyvallah teşekkür ederim bende Kartal'da oturuyorum motulun yag cihazı ile değişim yapan yerler var bu arada cvt sıvısı ne marka kullandınız acaba, Amazon üzerinden filtreleri satılıyor siz filtre değişimi yaptinizmi peki? https://www.youtube.com/shorts/DeSFsn7gN4w?feature=share |
Merhabalar. Gecmiste yilda 4000 tl lpg karim oluyordu o bakimdan tl cinsinden zararda gibi görünüyorum. Ama dolar bazinda kardayim. Diger taraftan su anki fiyatlarla aymi km yi benzinle ve lpg ile yapmak arasinda yilda 20000 km yapan biri icin yillik tasarruf 10 bin tl civarinda. Yuvarlak benzine 20 lpg ye 10 diyelim. 7.5*20= km de 1.5 tl Lpg de 1 tl Yani tamirat parasini 1 senede cikarmis olacagim o bakimdan verdigim paraya cok takilmadim. Valla o zamanlar sifir km 51000 e hyundai i10 ve dacia stepway vardi. Iki aracinda 125000 km ye bu kadar sorunsuz ulasacagini dusunmuyorum. Ayrica ikiside attrage dan donanimsiz ve musrifti. Hayirli gunler |
Evet arac Mitsubishi attrage 2015 model 1.2 cvt 80 hp lpg li bir arac.
2015 model ama ben 2016 aralikta sifir km olarak aldim.
38000 km de lpg taktidrdim.
Bu süreç zarfinda aracta fabrikasyon hata sebebiyle degisen arka aks ve derisi soyuldugu icin degisen direksiyon simidi harici degisen bir parca olmadi.
Yani arabanin kabahati ile degisen parca olmadi .
38000km de lpg taktirmistim lpg asindirmasi sonucu motor 120000 km de rektifiye edildi yaklasik 10000 tl tuttu.
Su an 5bin km dir yenilenmis motoru ile gene lpg li kullanmaktayim
Aractan baska bir sikayetim olmadi.
Su an lpg de benzinle beraber yaklasik 1 tl yakmakta gunluk 60 km yol yapmaktayim 32 litre lpg ile 400 km yapmakta arti eksi 20 km (yazdigima inanmakta zorlaniyorum bu arac 1.5 sene once 50 kuruştan az yakiyordu nereden nereye)..
Su an piyasasi 300bin tl civarinda sanirim.ben 16 aralikta 51000tlye almistim.
Aracla ilgili sorusu olan merak eden imzamdan aracin ansiklopedik konusuna ulasabilir
Hayirli gunler®
< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >