Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
171
Cevap
6864
Tıklama
46
Öne Çıkarma
Cevap: Milli Muharip Uçak ilk kez piste çıktı (10. sayfa)
N
geçen yıl
General

Altay tankındaki bariz fizibilite sorununu görebiliyorsunuz ama. Alman devleti ana savaş tankı motoru konusunda müsaade vermeyince iş dönmüyor. Çünkü Almanlar ve 60+ ton ağırlıktaki MBT için motor üretebilen diğerleri bu konuda bariz biçimde öndeler. Tabii fark AR-GE ile zamanla kapatılır. Ama bazı gerçekler de gün gibi açık.

Teknik detaylara o kadar hakim değilim. Kendime havacılık veya savunma sanayii nerd'ü diyemem. Ama araştırdığımda MMU'nun ilk prototip düzey motorunun - lisansını satın aldığımız, montaj ve testini yapabildiğimiz F-16 motoru F110 - olduğunu, MMU için gereken F110 motorların ABD'den ithal edildiğini, ardından itki gücü ve ısı izi bazında 5.nesil F-22 Raptor'un motoruna eşdeğer, en azından yakınsayacak performansta olacak yerli tasarım ve imalat bir 5.nesil motorla değiştirileceğini okudum. Dolayısıyla uçak şu anki haliyle mesela 4.nesil veya 4.5 nesil. 5.nesil değil. Tabii bu sorun değil. Seri üretim ürünü aşamasına geldiğinde 5.nesile, en azından 5.nesile meydan okuyabilecek kapasitede 4.5 nesile terfi edecek bir son forma ulaşır. 5.nesil gövdeli ve aviyonikli bir F-15 ya da F-16 olmaktan çıkar. Ama evdeki hesap çarşıya uymayıp öyle de kalabilir. Yerli motor 5.nesil düzeyinde olamayabilir vs. Tabii hiç yoktan kesinlikle iyidir. 30 yıl sonra MMU-2 adında bir ürün rekabetçi boyutta eksiksiz veya eşsiz bir tasarım olur. Bu emekleyen bir bebeğin büyümesi ve Olimpik atlet olması gibi bir süreç.

F-110 motoru bu, eski nesil uçaklarda kullanılıyor ama MMU için teslim alınanları görüldüğü kadarıyla bu motorun en gelişmişi olmasa da gelişmiş veya ileri varyantlarından (F-110-GE-129), şunu da tekrardan itiraf edelim, MMU prototiplerinde bulunacak olanlar ABD'den ithaller + Amerikalılardan alınan lisanla (muhtemelen parçalarının bir kısmını üretip, bir kısmını da dışardan alıp) montajını yaptığımız bir ürün:

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric_F110< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @comanchee
Ş
geçen yıl
Binbaşı

T
geçen yıl
Çavuş

Savunma / otomotiv alanında proje görmemiş, içinde bulunmamış kişilerin MMU projesi için "eleştirel düşünce" yapması çok komik.

Nerd değilim, çok bilmiyorum, ama "eleştirel düşünce"m var :)

Zaman her şeyin cevabını veriyor, boşuna uzun uzun mesajlar yazmaya gerek yok..Ş
geçen yıl
Binbaşı

C
geçen yıl
Yarbay

Bakın fizibilite sorunu yok. Başka alternatif motor zaten yok en yakın alternatif ABD cummins ingiliz perkins ve fiatta var onlarda 1200hp civarı. Zamanında tank motoru geliştirme ihaleside yapıldı. Tümosan ihaleyi aldı ihalede yabancı teknik destek şartı da vardı. Firma, Avusturyalı AVDS ile anlaştı ama yine Avusturya hükümeti aynı Almanların yaptığı gibi AVDS firmasına izin vermedi. Ayrıca tank ihalesini alan BMC şu an Tosyalı holding iştirakidir.

Bir arkadaş foto için shop demiş. Uçak 100metre taksi yapmış daha ne olacak. İnanması için evinin üstüne sorti mi yapsın. Motor konusunda bende endişeliyim. Abuk subuk şartlar öne süreceklerdir. Olmazsa Satürn AL41 motor alınır onla uçurulur ama bu en radikal çözüm olur.Şu anki ABD moronlar tarafından idare edildiği için 10bin çapulcu yüzünden 90milyonluk ülkeyi harcıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi comanchee -- 22 Mart 2023; 12:30:35 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Nat Alianovna
W
geçen yıl
Binbaşı

Evet, az önce uçağın taksi yaptığı videoyu da gösterdiler.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

H
geçen yıl
Yüzbaşı

https://www.youtube.com/watch?v=lh-XDcpGd_I&feature=youtu.be< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

N
geçen yıl
General

Youtube'da denk geldim. Yayınlamışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=lh-XDcpGd_I&feature=youtu.be< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Nat Alianovna
Ş
geçen yıl
Binbaşı

Sahurda güzel bir sürpriz oldu bana gece erken yatmıştım :) emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun. Rabbim sıkıntısız uçmasını da nasip etsin. Kendi yerli motorumuz ile seri üretim yapmayıda nasip etsin inşeALLAH. Bu ülkemizin tam bağımsızlığı için yapılması elzem olan bir proje MMU bunun en üst limiti şuan için

Hayırlı Sahurlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞAKACI -- 23 Mart 2023; 5:2:52 >

T
geçen yıl
Çavuş

Yani.. fantazi zorlama senaryolarla iddialarda bulunmak bu kadar kolay olmamalı.. video için Tusaş a teşekküler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuna222 -- 23 Mart 2023; 9:5:43 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ş
geçen yıl
Binbaşı

N
geçen yıl
General

Hasır adamcı sataşmacı linçcilerin ithal 4.nesil F-16 motorlu 5.nesil gövdeleri ve halen motor sıkıntılı ve ithal güç gruplu fizibilite sorunlu tankları abartarak yüceltme ve propagandalara prim verme sevdası da bu kadar kolay olmamalı. MMU'nun taksi testi aşamasında Güney Kore KF-21 uçağının taksi testi aşamasına nazaran daha geri bir düzeyde olduğu bariz ama mesele değil. Zamanla çözülür. Husumetli ve hadsiz cahilin cüret ve içi boş özgüveni ama anlaşılamaz ve çözülemez.

Kaynaklar:https://www.savunmasanayist.com/mmuya-f-16-motoru/
https://www.defenceturk.net/mmunun-ilk-f110-motorlari-teslim-edildi
https://www.bloomberght.com/altay-tanki-teste-hazir-2327762-amp
https://www.defenceturk.net/batu-guc-grubu-2024te-altay-tankina-entegre-edilecek

Tüm dünya şaşkınlık içerisinde gibi yorumlar okuyorum. Abi gerçekten işinize gidin. Öyle bir şey yok. Kimlerin fantazik olduğu belli. Yerli çabayı küçümseyecek değilim ama abartıya ve propagandaya da prim vermem. İnsanların yersiz biçimde sözde vatan hainleri olarak linçciler tarafından linç edilişine de.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
geçen yıl
Çavuş

Demek istediğim bu zaten. KF-21 taksisi ile MMU taksisini kıyaslamak elma ile armut gibi. Biri CDR ı tamamlanmış ürün diğeri PDR i henüz bitmiş.
Bunların farkında olmadan fikir beyan etmek mahalle kahvesindeki muhabbetlerden ve hayali fantazilerden hallice.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

N
geçen yıl
General

Şunu bileydiniz. Güney Korelilerin aksine biz neden daha erken bir aşamada - CDR değil de PDR'da - uçağı ilk resmi taksi testinde sergiliyoruz? Üstüne ortada aslında video olduğu halde neden bir siyasi için video bekletiliyor? Bu noktalardan şu soru akla geliyor: Acaba MMU'nun resmi takvimi bir siyasi propaganda gündeminin de mi parçası? Şüphesiz öyle. İçimizi boşaltsanız da, katran atsanız da bazı şeyleri tabii ki irdeleyip sorgulayacağız. Kahvehanedaki dayılar gibi afiyetle önümüze konan şeyi yemeyeceğiz. Tuzu var mı, baharatı var mı, aşçının iddiası ne ve şu an için sunduğu ne vs bunlara bakacağız.

Kaynaklar:
https://www.key.aero/article/kais-kf-21-fighter-prototype-begins-taxi-tests
https://www.aviacionline.com/2023/03/turkish-fifth-generation-mmu-fighter-started-taxiing-tests/< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
geçen yıl
Çavuş

CDR - PDR terimlerini duyduktan 5 dakika sonra yine sağlam temellere dayanan bir "eleştirel düşünceniz" oluşmuş tebrik ederim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

N
geçen yıl
General

Haklı ve üstün çıkmak için terimlerin arkasına saklanmıyorum. Kaldı ki, terimleri yerinde ve doğru kullanmaya gayret ediyorum. İçeriklerinden haberdarım. Rakibimi dekredibile etmektense argümanlarına cevap vermeye ve gözden kaçan yerlere parmak basmaya çabalarım. Densizlerle de anladıkları dilden konuşurum. Sizin elma ile armut kadar ayrı dediğiniz şeylerin ikisi de aslında meyve. Ancak birisi olgunlaşmış ve daldan düşmüş halde sunuluyorken (KF-21) diğeri ham halde daldan koparılıp bize yedirilmeye çalışılıyor (MMU). Eğer kamuoyu tanıtımlı ilk taksi testleri sırasında projelerin seviyeleri bazında konuşacak olursak. Peki MMU'nun erken taksi gösterimindeki amaç? Seçim tarihi yaklaşırken ne olursa olsun etkin propaganda malzamelesi elde etmek. Buyrun, afiyet olsun...< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
geçen yıl
Çavuş

Bu konu özelinde, haklı ve üstünüm, çünkü proje tecrübem var, neyin nasıl olduğunu biliyorum, anlayabiliyorum ve bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Terimlerin arkasına saklanmak değil bu.. Proje yönetiminin aşamaları bunlar.. KF-21 ile kıyaslayan sizsiniz.. Ben de neden kıyaslamamanız gerektiğini açıkladım, terimlerin arkasına saklanıyorsun oldu.. Ne diyem, Mahmut mu diyem?..

"Eleştirel düşünce" de bulunmak istiyorsanız, konu hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim.. yoksa şimdiki durumunuza düşersiniz, evet uydurdum dememek için zor duruma giriyorsunuz..

Siz daha ilk günden, "terimlerin arkasına saklanmadan" konuşarak, bu fotoğraflar KF-21'den alınma, motordan alev çıkmıyor, uçak yürümüyor, cgi gibi komik söylemlerden sonra bu noktaya geldiniz hatırlatırım...

İçeriklerden haberdar değilsiniz. Gözden kaçan yerlere parmak basarım diyorsunuz, parmak bastığınızı zannettiğiniz noktalar zorlama hayal ürünü düşünceler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuna222 -- 23 Mart 2023; 22:22:39 >

U
geçen yıl
Yarbay

CGI filmde biraz baştan savma işlemler olmuş...N
geçen yıl
General

Uzman yorumcular MMU'da bayağı agresif ve hızlı bir ilerleme kaydedildiğini aktarıyor. Böylesi çabalar problemlere gebe olabilir. İlaveten seçim öncesi ya da önemli bir tarihi gün esnasında propagandasını yapmak haricinde uçağın ilerleme takvimini böyle sıkıştırmanın başka bir mantıklı açıklaması bulunmuyor. Bu Sovyetler Birliği gibi propagandacı, abartmacı, ekonomisi ağır biçimde sorunlu olup savunma sanayii geliştirme ve gösterim işine ağırlık veren tüm ülkelerin yapacağı türden işler. Bunun üzerine koca bir literatür var. Yani askeriyenin bilhassa başarısız rejimlerde propaganda aracı yapılma literatürü. Tabii mantık kılavuzundan bir haber linçcilerin mantıklı olana kulak tıkaması ve (henüz) Amerikan F-16 motorlu gövdelere olduğundan daha büyük anlamlar biçmesi ama bir yandan mühendis gibi geçinmeleri beklenebilir. Ama mantık kılavuzu üniversite birinci sınıfta öğreneceğiniz bir şeydir. Haberleri yoksa bırakın forum köşelerindeki alelade kimseleri, gerçek mühendislerin argümanlarını dahi beş paralık yapar.

KF-21 ile MMU'nun ilk resmi taksi ve pist testlerini kıyaslamam anlaşılan halen bazılarınca sindirilememiş. Ne derseniz deyin ilk taksi ve pist testi aşamaları birbirleriyle kıyaslanabilirdir. KF-21 ilk taksi testinden (4 Temmuz 2022) nispeten kısa süre sonra - 1 ay bile geçmeden, 19 Temmuz 2022'de - uçmuştur. Buna mukabil ilk taksi testini 16 Şubat 2023'te tamamlamış bulunan MMU muhtemelen öne çekildiği şekilde bu senenin sonunda bile uçamayacak (Normalde MMU'nun planlanan uçuş tarihi Ekim 2025'ti, bu tarihler boşuna verilmiyor). Dediğimiz gibi MMU'nun neden bu kadar erken bir aşamada taksi testine çıkarıldığı ve planlanan uçuşunun 2023 yılına tıkıştırıldığı belli: Seçim öncesi propaganda. MMU ilk taksi testinde KF-21'in aksine taksi yollarında turlamıyor bile. Piste çekiciyle çıkarılıyor. Göz var; izan var. Peki linçci propaganda primcilerinde bunlar bulunuyor mu? Eğer mantık da yoksa, CGI vs diyerek söylemediğiniz şeyleri size atfedip hayal gücü diyerek hasır adam mantık safsatası da yapıyorlarsa sanmıyorum. Görmek ile mantık kurmak arasında ilişki var zira.

O kadar materyali boşuna paylaşmıyoruz. 15 gün sonra uçacak bir uçağı (KF-21) hangardan çıkarıp ilk resmi taksi testini yapmakla daha aylarca, yıllarca üstünde çalışılmaya muhtaç görünen bir uçağı (MMU) hangardan çıkarıp ilk resmi taksi testini yapmak arasında evet elma ve armut kadar büyük bir fark var. İkincisi ucuz bir propaganda hevesiyle, siyasal iktidarın talep ve baskısı ile üreticilerin siyasal iktidarla beraber propaganda alıcılarına yaranma tutkusuyla açıklanabilir. Güney Kore gibi gerçekten gelişmiş ülkelerin böyle davranmaya ihtiyacı bulunmuyor. Koreli ürün hazır olana kadar, son ana kadar bekliyor. Bu arada MMU erken uçurulursa da eminim bir yığın aslında önceden önlenebilir sorun çıkacaktır. Sebep? Birileri illa böbürlenebilsin ve siyasi menfaat güdebilsin diye. Ülkedeki ucuz propaganda talebi yüzünden. Araştırma ve geliştirmede o geniş zaman cetvelleri boşuna belirlenmiyor. Riskler ve hatalar minimize edilsin diye. Ama zaman gibi bağıl bir meseleye takılıp kalan ve her şeyin çabucak olmasında ısrar eden propagandacı zihniyete mesela bunu anlatamazsınız. Burada da böyle tiplerden bolca var. Sizi vatan haini, cahil, kötü niyetli, hayalperest bilmem ne sanan ve öyle damgalayan.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
geçen yıl
Çavuş

Ama bunu anlattık.. o attığınız videolardaki KF-21 CDR, MMU ise PDR döneminde dedik.. hatta siz 5 dk da bu terimlerin uzmanı olup yine bir "eleştirel düşünce" çıkardınız.

Bu kadar "mantık kılavuzuna sahip, kültürel, bilimsel, eleştirel" olduğunuzu iddaa ediyorsunuz, uzun uzun mesajlar ile kendinizi anlatmaya çalışıyorsunuz.. ama daha 1 hafta önce fotoğraflar ilk düştüğünde bu uçak yürümüyor, bu CGİ, KF-21'den fotoğrafı bunlar, motorundan alev atmıyor gibi komik söylemlerde bulunuyordunuz... İnsanları linççi diye nitelendiriyorsunuz, ama bu kurgusal ithamlar ile projeyi ve uçağı linçleyerek asıl linççi siz olabilir misiniz? Bunu bir düşününüz...

Size tekrar nacizane tavsiyem, bilmediğiniz konularda çok iddaalı yorumlarda bulunmamanız yönünde.

İçinizi rahatlatmak açısından KF-21 Rollout töreni ile MMU'nun Rollout+taksisini kıyaslayabilirsiniz.

KF-21'in basına ilk gösterildiği tarih Nisan 2021. İlk uçuşu Temmuz 2022.

MMU'nun kamuoyuna ilk gösterildiği tarih 18 Mart 2023. İlk uçuş için Tusaş bu yıl sonunu hedefliyor. KF-21 hızıyla ise Haziran-Temmuz 2024'e kadar sizin gazabınızdan muaflar.

Projeler hızlandırılabilir, çeşitli yolları var. Bu konulara meraklı biri olduğunuzu görüyorum, bir proje yönetimi eğitimi almanızı tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuna222 -- 25 Mart 2023; 21:19:57 >