Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
31
Cevap
0
Tıklama
15
Öne Çıkarma
Microsoft kod yazmayı bilmeden uygulama geliştirmeyi sağlayan GPT-3'ü duyurdu

U ugur7seven Konu Sahibi
5 ay (4038 mesaj)Microsoft, OpenAI'nin en büyük doğal dil işleme modeli GPT-3'ün Power Apps geliştirme platformuna uygulandığını duyurdu. Gelişmiş yapay zeka sayesinde kullanıcılar, programlama dilleri ve karmaşık formüller hakkında derin bilgi sahibi olmadan etkileşimli komutları kullanarak uygulamaları kolayca oluşturabilecek ve bu da geliştirmeyi daha da kolay ve erişilebilir hale getirecek. Entegrasyon, uygulamalı iş problemlerinin çözümünde GPT-3'ün ilk kullanımlarından biri olacak.Ayrıca Bkz.240 W şarj gücüne sahip yeni USB Type-C sürümü tanıtıldı: Adaptör tarih oluyorSinir ağı GPT-3, Microsoft Azure bulutunda çalışır ve doğal bir dil sorgusu aracılığıyla hazır formüller oluşturmanıza olanak tanır. Formüller, Microsoft Excel'e dayanan düşük seviyeli Power Fx dilinde oluşturulur. Çalışma prensibi bir arama motoruna benzer olacaktır: kullanıcı bir talep formüle eder ve yanıt olarak en uygun olanı seçebileceği olası formüllerin bir listesini alır. Görev için GPT-3'ü yeniden eğitmek amacıyla özel hizmet Azure Machine Learning kullanıldı.< Resime gitmek için tıklayın >Karmaşık uygulamalar az da olsa teknik bilgi gerektirecekYeni özelliğin şu anda yalnızca İngilizce'yi desteklediği duyuruldu. Geliştiriciler, genel ön testin bir parçası olarak Haziran 2021'in sonunda GPT-3'e erişebilecekler. Gelecekte Microsoft, Power Fx'i diğer Power Platform araçlarına da entegre etmeyi planlıyor, bu nedenle GPT-3'e dayalı doğal dili kullanma yeteneği bu ürünlerde de görünecek.GPT-3, kodlama sürecini kısmen otomatikleştirecek ve geliştirme için giriş eşiğini düşürecek olsa da, daha karmaşık veri sorgularının yine de bazı teknik bilgiler gerektirebileceği belirtilmekte. Microsoft, bu sinir ağının, temel olarak yalnızca geliştiricilerin doğru formülleri seçmesini kolaylaştıracağını vurguluyor.
Kaynak:https://blogs.microsoft.com/ai/from-conversation-to-code-microsoft-introduces-its-first-product-features-powered-by-gpt-3/

 Haberi Portalda Gör

Kod yazmak işin kolay kısmı aslında.
Zor olan problem çözmek.
Yoruma Git
Akasha_Ether - 5 ay +26
google translate mi cevirdi makaleyi. Yoksa haber içine çeksin die bilim kurgu filmlerindeki makine konuşması gibi mi yazdınız makaleyi. Bazı yerlerinde çok robotik bi dil ile yazılmış ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Samura ii - 5 ay +21
Microsoft Frontpage.
Yoruma Git
ugursimsek_03 - 5 ay +16

S scientia
5 ay (540 mesaj)
Programlama bilmeden web sitesi geliştirdiğin bir Microsoft ürünü vardı zamanında. Neydi onun ismi?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

U ugursimsek_03
5 ay (765 mesaj)
Microsoft Frontpage.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @scientia

A Akasha_Ether
5 ay (1167 mesaj)
Kod yazmak işin kolay kısmı aslında.
Zor olan problem çözmek.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

M maximus8282
5 ay (1056 mesaj)
Baktım şimdi, kapatılmış, işe yarar bir şeye benziyor, neden böyle yararlı programları kapatırlar ki.

Programcılara olan ihtiyacı azaltacağı için olabilir.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ugursimsek_03

M maximus8282
5 ay (1056 mesaj)
Apple’dan da böyle bir şey bekliyorum. Sürükle-bırak, seçenek ekle vb. yapalım kendi programlarımızı.

Eğer varsa ve bilmiyorsam biri aydınlatsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus8282 -- 27 Mayıs 2021; 3:20:36 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B burakk,
5 ay (359 mesaj)
Bir tane post vardı twitterda "bir gün gelecek, bilgisayarlara ne yapacaklarını söyleyeceğiz ve onlar da yapacaklar. Mühendislere gerek kalmayacak." gibi. Ona da bir cevap vardı "biz buna kodlama diyoruz" şeklinde.

O sağ tarafta AI için "müşteri listesinden şunu al göster " şeklinde komut yazmanın teknik olarak kod yazmaktan hiçbir farkı yok :).

M MuhammedTheTerminal
5 ay (90 mesaj)
Microsoft tembelleştiriyor valla visual studioyu kapatmasınlar bana yeter

S Samura ii
5 ay (362 mesaj)
google translate mi cevirdi makaleyi. Yoksa haber içine çeksin die bilim kurgu filmlerindeki makine konuşması gibi mi yazdınız makaleyi. Bazı yerlerinde çok robotik bi dil ile yazılmış gibi değil mi? Okurken bi ben mi farklı hissettim

D DH Misafiri
5 ay (76442 mesaj)
kaç ay önce barış özcan gayet açıklayıcı bir şekilde anlatmıştı bunu

K kayamtky
5 ay (1775 mesaj)
Ofis içinde ki ACCESS' de de programlamanın yaklaşık %70 ini kod bilgisi gerekmeden yapabiliyoruz.

Bu mesajda bahsedilenler: @scientia

K kayamtky
5 ay (1775 mesaj)
Microsoft Ofis içinde ki ACCESS' de de programlamanın yaklaşık %70 ini kod bilgisi gerekmeden yapabiliyoruz, geri kalan %30 kod bilgisi olmadan olmuyor. Eğer program çok karmaşık değilse basitse %100 ünü kod bilgisi gerekmeden programlayabiliyoruz.

Access özellikle SQL sorgularında sizi kod yazmaktan kurtarıyor.
Örnek: "veri tabanından baş harfi C ile başlayan isimleri ayıkla ve listele" gibi.

20 yıl önce çalıştığım şirkete Access ile çok program yazmıştım.
Access hala var.

Bence, amatör düzey bile olsa kod bilginiz varsa, kod bilgisi gerektirmeyen programlamaya daha iyi hakim oluyorsunuz, kod yazma hamallığı olmadan.

Anladığım kadarıyla GPT-3 Access' den bile daha kolay olacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 27 Mayıs 2021; 13:27:0 >6 61gün
5 ay (2991 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: maximus8282

Baktım şimdi, kapatılmış, işe yarar bir şeye benziyor, neden böyle yararlı programları kapatırlar ki.

Programcılara olan ihtiyacı azaltacağı için olabilir.
System.out.println("zuhahahahah")
S serafon
5 ay (2463 mesaj)
Bence işin geleceği bu. Tam yeterli seviyeye gelinceye kadar çok uzun bir yol var diye tahmin ediyorum. Geçiş süreci de sancılı ve tartışmalı olacaktır. Ama bir yüzyıl sonra hala oturup ; koydum mu koymadım mı, binbir tane karmaşık kural, simge, yazım vb ile uğraşmak istemeyiz herhalde. Günden güne karmaşıklaşan, büyüyen kodlar, öğrenilecek, ezberlenecek sayısız şey. Probleme odaklanma yerine enerjinin çoğunu öğrenme ve öğrendiğin araca hakim olup problemi ifade edecek pratiğe ulaşma; çok yorucu ve sıkıcı ve verimsiz.
S serafon
5 ay (2463 mesaj)
Temelde öyle ama kulandığın dile ve araçlara da hakim olman lazım. Çözeceğin problemi algoritmaya dökmek onu da ilgili dile çevirmek hepsi birbirini etkiliyor. Bina bir çözümse onu tuğla boyutundan(yapı birimi, temel fonksiyon vb) bütün olarak görebilmek beyni yoruyor doğrusu. Ara süreçleri düşünmesen çok daha rahat problem çözebilirsin.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Akasha_Ether

A Akasha_Ether
5 ay (1167 mesaj)
Biliyorum, yazılımcıyım.

Ambiguity sorununu çözebilirlerse buyursunlar.
Varsayılan değerler bir yere kadar götürür.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serafon

V vonderplanitz
5 ay (7363 mesaj)
macOS üzerinde çalışan Xcode o dediğin şeyi yapıyor. Xcode dahiIindeki özellikle Interface Builder ile sürükle-bırak, seçenek seçme yapılıyor. Apple'ın hem masaüstü hem mobilde patlama yaptığı 2005-2015 arasında macOS uygulamalarının coğu Xcode ile geliştirildi.

Avustralya'da bir programcı, Güney Avustralya hükümetinin $2 milyon dolara yaptırdığı çalı yangınlarını google map üzerinde işaretleyerek uyarı veren Alert SA adlı app'i Xcode ile 45dakikada yaptı.Youtube'da Alert SA app clone aratırsan screencast'i var.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @maximus8282

S serafon
5 ay (2463 mesaj)
Ben o kadar yazılımcı değilim ama uzun vadede çözülecektir belki biz görmeyiz çünkü dediğim gibi şu anki yapı sürdürülebilir değil bence. E doğal olarak bir yerden de başlamak lazım. 2.si belki ideal noktaya ulaşmak çok uzun zaman alacak ama ara katmanlarda da faydalı çıktılar olacaktır. Sonuçta yine insan yönlendiriyor olayı.
Bu mesajda bahsedilenler: @Akasha_Ether

T think of idea
5 ay (1024 mesaj)
Ya he he...

En fazla böyle kendi hitiyaçlarını karşılamak isteyen insanlara yardımcı olur. Hoş gerçekten Excel kullanabilen insalar bunu hali hazırda yapabiliyor ya neyse.

Gerçekten para kazanan yazılımcılarda zaten genel kitlenin bildiğininden çok farklı insanlar. Neyse işte dediğim gibi he he tamam inandım.
M maximus8282
5 ay (1056 mesaj)
Dediğinize baktım, yapan adam sürekli kod yazıyor. Benim kastedtiğim daha çok iPhone’daki kestirmeler gibi. Hiç kod yazmaya gerek kalmadan yapılması.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @vonderplanitz