Bu konudaki kullanıcılar: 7 misafir, 7 mobil kullanıcı
11833
Cevap
768553
Tıklama
13
Öne Çıkarma
İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon )

O onnibus Konu Sahibi
11 yıl (127 mesaj)
Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o tuvalet hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

2007 eylülde yakalandım. yıl 2011 4 sene olmuş.

ilk 3-4 ay sürekli tuvalet ihtiyacı , karında gururtular, şiddetli yanma agrı bendede oluodu. 3 ay ünv den kaçtım sınav zamanı ugruodum.

kolonoskopi kalın bagirsaga ve endoskopi mideme aynı anda baktılar. yetmedi ince bagırsagada burundan girdiler.

aklınıza hayalinize gelmiyecek hertürlü benzer hastalıgı elemek için yaptirmadıgım kan idrar dışkı testi kalmadı. kolumda delik olmayan yer kalmamıştı. okumadıgım site kalmadı. ne yol varsa kendimi kobay yapıp zerre korkmadan bütün ilaçlı ilaçsız yolları denedim.

kesinlikle bu hastalıgın bir çaresi yok şuan için.

ben 6. aydan sonra kabullendim ve %70 düzeldim. %30 uda artık kabullendim. günde 1 kere tuvalete gidiyorum bazen 2 günde bir. çok acılı bişi yemişsem 2 kere çıkabiliyorum gün içinde. agrı ve gaz sorunum oldugunda buscopan plus ve meteospasmyl kullanıyorum en iyi bunlar geliyor.

sessiz mekanlarda, sınavlarda benimde çok korkum olurdu karnım guruldayacak millet bana gülecek die. hissettigim an öksürürdüm veya kalem yere atar sırayı sürterdim belli olmasın die. şimdi bunlar yok ama ilk günleri hiç unutmayacam. heleki yakalanınca sagda soldaki yazıları okuyunca böylemi ömür boyu yaşiyacam die düşündüm ve 3-4 kez bindigim uçakta allahım düşsün ne olur ölim bitsin dedigimi biliyorum.

bu hastalıgı anca çeken bilir dışardan bakınca amma abartoyor veya ne olmuş sende 3-4 kere tuvalete git dienler olabilir. ama çeken bilir çeken.

allaha bin şükür genede. felç degiliz kanser degiliz özürlü degiliz. varsın buda bizim imtihanımız olsun.
Yoruma Git
Yorumun Devamı Yusuf Miroğlu - 10 yıl +71
Çok zor bir şey. Allah kolaylık versin hocam.
Yoruma Git
AnotheRDie - 11 yıl +34
gülen arkadaşlara anlam veremedim. Sağlıktan bahsediyoruz, hepimize lazım, gülme komşuna daha beteri gelir başına. Sanmayın kji hep böyle sağlıklı/dinç/neşeli olacaksınız.
Yoruma Git
CARNIVALE - 11 yıl +33

Y Y2Jericho
11 yıl (577 mesaj)
Bende de tam tersi durum var
A AnotheRDie
11 yıl (3801 mesaj)
Çok zor bir şey. Allah kolaylık versin hocam.
K KamPuska
11 yıl (113 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: onnibus

Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o sıçma hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...Sizi iyi anlıyorum ben 50 yaşındayım bu hastalıga yakalandıgımda tam olarak ne ben nede doktorlar anlayalamadılar ama iyi araştırınca ortaya çıktı ama bazı hastalıklarıda işaret ediyor mesela size örnekler vereyim,

Pankreas kanseri, kolon kanseri, ve IBS, eğer gitmedinizse önce mutlaka çok iyi bir GASTRO doktoruna gidiniz,

bu hastalıgın verdigi acılar çok yüksek,

sadece şunlara dikkat edeceksiniz (eger hastalıgınız IBS ise) günde az az 6 defa yemek yemek, asla fazla yemeyin, bagırsakda gaz ve aşırı agrı yapar,
gazlı içeceklerden uzak durun,
yogurt az yiyin (gaz yapar)
gaz yapan yiecekler ya az yiyiniz yada çok iyi gazı alınsın yada hiç yemeyiniz,
kızartma az yiyiniz
hazır beslenme kesinlikle yasak,

aklıma gelen bunlar ama önce gitmedinizse mutlaka GASTRO doktoruna mutlaka gidiniz eger izmirde iseniz dokuz eylül hastahanesine gidiniz.
G Guest-5CFD572C6
11 yıl (3764 mesaj)

T TripsinojeN
11 yıl (848 mesaj)
Geçmiş olsun hocam, ne diyelim
R rfssfr
11 yıl (1689 mesaj)
Geçmiş olsun.
J Jackson
11 yıl (3833 mesaj)
Aynısı kuzenimde de var adam sabah akşam wc de
W Wingsaber
11 yıl (3424 mesaj)
nedensiz yere guldum kendime en kisa zamanda iyilesmen umidiyle
C CARNIVALE
11 yıl (2145 mesaj)
gülen arkadaşlara anlam veremedim. Sağlıktan bahsediyoruz, hepimize lazım, gülme komşuna daha beteri gelir başına. Sanmayın kji hep böyle sağlıklı/dinç/neşeli olacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CARNIVALE -- 28 Ocak 2011; 13:29:58 >


R rfssfr
11 yıl (1689 mesaj)
quote:

İrritabl Barsak Sendromunda Stresin Rolü Ve Psikolojik Özellikler
Hastaların %85 inde psikolojik faktörler, gastro-intestinal yakınmalar başlamadan önce ya da, onlarla eş zamanlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şikayetler emosyonel gerginlik ile stres dönemleri sırasında, ya da sonrasında görülebilmektedir. İrritabl Barsak Sendromu'nun başlangıç ve tekrarlarından evlilikte mutsuzluk, eşinden boşanma, çocuklara bağlı anksiyete, sevilen bir yakının kaybı, olağan günlük streslerden kaynaklanan endişeler gibi psiko-sosyal faktörler sorumludur. İrritabl Barsak Sendromlu hastalarda depresyon, anksiyete ve panik ataklar arasında güçlü bir ilişki tanımlanmaktadır. İrritabl Barsak Sendromlu hastalar, normal kişilerden daha fazla ölçüde hastalığı kafalarına takma eğilimindedirler. Hastaların yarıya yakınında kanser fobisi olabilmektedir ve tedavi programının bir parçası olarak ele alınması gerekmektedir.
G Gannicus
11 yıl (798 mesaj)
geçmiş olsun dostum. zor durum.
K Kezzapcı Pasa
11 yıl (188 mesaj)
bende de çiş versiyonu var
L Lu£
11 yıl (1027 mesaj)
Aynı hastalık bende de var sanırım. Yeri geliyor gün içersinde 3-4 defa çıkmak zorunda kaldığım oluyor. Ve genelde ishal şeklinde oluyor bu durum sizde de öyle mi?

ben tuvalete gidiyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K ksk_mehmet
11 yıl (7262 mesaj)
ben 3gün çektim bu tarz bir hastalığı..arkadaş sinemaya gidelim diyordu ben yok kesin tuvaletim gelir diye gidememiştim ya hala unutmuyorum
E Ekvador
11 yıl (1686 mesaj)
Geçmiş olsun hocam, İnşallah en kısa sürede iyileşirsin. Acil şifalar.
O onnibus Konu Sahibi
11 yıl (127 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Lu£

Aynı hastalık bende de var sanırım. Yeri geliyor gün içersinde 3-4 defa çıkmak zorunda kaldığım oluyor. Ve genelde ishal şeklinde oluyor bu durum sizde de öyle mi?

ben tuvalete gidiyorum.1. Tuvalet normal , geriye kalanlar hep ishal gibi :(
S systemexp
11 yıl (443 mesaj)
Acil şifalar dilerim.

Geçmiş olsun...
H hapocod
11 yıl (10681 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: systemexpAcil şifalar dilerim.

Geçmiş olsun...
S stf11
11 yıl (670 mesaj)
allah acil şifalar versin. Çok üzüldüm bir an için kendimi yerine koydum cidden çok zor bir durum.