Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
21
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Intel yeniden Apple’ı kazanmak istiyor

E ekrem71 Konu Sahibi
geçen ay (28843 mesaj)

Intel’den Apple hamlesiARM tabanlı geliştirdiği kendi silikonları ile masa üstü dünyasında yeni bir devrim yapan Apple, uzun süreli ortağı Intel’i devde dışı bırakmış oldu. Intel yine de eski ortağını kazanacağını düşünüyor. Intel çalışıyorIntel patronu Pat Gelsinger verdiği röportajda geçmiş yıllarda yaşadıkları sıkıntılar sonrasında Apple gibi önemli bir müşterisini kaybettiklerini dile getirirken yeni dönemde büyük ilerlemeler kaydedecekleri sözünü verdi. Ayrıca Bkz.Apple hatayı düzeltti, bulanı ise unuttuApple’ın yeni yongalarının oldukça başarılı olduğunu ifade eden ünlü isim Intel işlemcilerinin Apple M yongaları ile rekabetçi hale getireceklerini ve bu sayede Apple’ı geri kazanabileceklerini sözlerine ekledi. Apple’ın hamlesi şüphesiz diğer üreticileri de etkiledi. Qualcomm daha iyi işlemciler için çalışırken Microsoft ve AMD de yeni bir ARM yongası geliştirmeye başladı. Intel’in bu anlamda kaybı giderek artabilir. 

 
Kaynak:https://www.gizmochina.com/2021/10/18/intel-ceo-winn-back-apple-making-better-chips/

 Haberi Portalda Gör

Adamın beklentisi tabi ki de apple seneye bizde değil, rekebetçi çıkış yapacaklarını bu şekilde vurgulamış. Bu yeni işlemcilerle Apple'ın bile gözü bizde olacak demiş. Dikkat &...
Yoruma Git
Yorumun Devamı .T. - geçen ay +21
Mesele sadece performans olsa belki derdim. Apple bunu ilk duyulduğunda ortaya çıkacak ekosistemi ve geliştiricilere sunacağı ortak platform kolaylığını düşününce ta o zamandan hay...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Darklord Sauron - geçen ay +15
Intel'e kolay kolay kısa vadede bir şey olacağını sanmıyorum. Sanallaştırmadan tutun birçok detay özelliği çoğu yazılım Intel odaklı olarak tasarlandığı için ARM'a geç...
Yoruma Git
Yorumun Devamı yorumculuklar - geçen ay +6

D Darklord Sauron
geçen ay (1969 mesaj)
Mesele sadece performans olsa belki derdim. Apple bunu ilk duyulduğunda ortaya çıkacak ekosistemi ve geliştiricilere sunacağı ortak platform kolaylığını düşününce ta o zamandan hayran kalmıştım. Bu kadar emek edip hasat toplama vakti gelmişken geri dönme ihtimali olmaz kanaatindeyim.

D DH Misafiri
geçen ay (77190 mesaj)
tabi tabi,

A Aref6
geçen ay (398 mesaj)
Apple ın geri adım atacağını hiç sanmam< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Y yorumculuklar
geçen ay (1024 mesaj)
Intel'e kolay kolay kısa vadede bir şey olacağını sanmıyorum. Sanallaştırmadan tutun birçok detay özelliği çoğu yazılım Intel odaklı olarak tasarlandığı için ARM'a geçişte biraz vakit geçebilir diye düşünüyorum. Rosetta'nın benzer incelikteki Intel laptoplardan katkat iyi performans vermesi en can alıcı nokta oldu bence. Rekabet güzel şeydir, tekelin kırılması hoşuma gitti. Umarım ARM temelli alternatifler daha da artar, Intel de daha güzel işlemciler sunar.

. .T.
geçen ay (71 mesaj)
Adamın beklentisi tabi ki de apple seneye bizde değil, rekebetçi çıkış yapacaklarını bu şekilde vurgulamış. Bu yeni işlemcilerle Apple'ın bile gözü bizde olacak demiş. Dikkat çekmek için politikacısından tut iş adamına bu şekilde çıkış yaparlar. Apple kısımına dönersek, adamlar zamanında arm'a yaptıkları yatırımlar olsun kendi işlemcilerini tasarlama hayali çok eskiye gidiyor; maliyet, donanım özelliklerini yönetmek, optimizasyon, modern üretim hatları olsun pek çok konuda esnekler. Apple çok büyük bir sorunla karşılaşmadıkça daha 3. parti bir tedarikçiden işlemci alımı yapacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .T. -- 18 Ekim 2021; 16:47:27 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

3 3erkay98
geçen ay (140 mesaj)
Bükemediğin eli öpüceksin< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


İ İstan34bul
geçen ay (5995 mesaj)
Dinsizin hakkından, imansız gelirmiş😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İstan34bul -- 18 Ekim 2021; 16:50:12 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


M mehmet_clk
geçen ay (612 mesaj)
AMD'yi şu haliyle ezemediler ya, hala ayak oyunlarıyla sektörde duruyorlar ya işte bunların tümü seni haklı çıkarıyor. zaman gösterecek ne olduklarını ne desek boş durum bu.

Bu mesajda bahsedilenler: @.T.

M mert1907
geçen ay (4638 mesaj)
Bu açıklama bana pek olumlu gelmedi. Apple elini bu kadar kuvvetlendirmişken ve her şey olağan şekilde ilerlerken Intel ile anlaşmaz. Kaldı ki Intel böyle bir açıklama ile ezikliğini vurgulamış oluyor bana göre.

Y yc#1
geçen ay (2444 mesaj)
Geçti Bor'un pazarı, sür eşeği Niğde'ye

T Tolgá
geçen ay (7049 mesaj)
devir arm devri intel bey.x86 w/p konusunda çok geride arm'dan.

F Furkooo85
geçen ay (714 mesaj)
Apple bir yola başladımı geri adım asla atmaz, Intel bence artık Apple'ı unutsun

İ interwap
geçen ay (6066 mesaj)
Boş hayal. Bu saatten sonra Apple'ın yapacağı en büyük değişiklik ARM'dan RISC-V'ye geçmek olur. O da 2026-2030 gibi.

M Mylevi
geçen ay (227 mesaj)
sezen aksudan geri dön şarkısını açıp dinlesin.

N nForcer
geçen ay (10418 mesaj)
Gün gelir, AMD bile Apple için işlemci üretebilir. Ancak Intel bu kibir dolu çıkışlarıyla başını taşlara daha çoook vurur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 19 Ekim 2021; 3:43:41 >


W Wilson Fisk
geçen ay (32322 mesaj)
şirketler duygusal bakmaz olaya hoş cem yılmaz sayesinde duygusal diyince artık para anlıyoruz ama amd arm bi işlemci yapar sana 2 lira abi der apple bakar kendi yaptığı işlemci 3 lira der ki alayım bunu da şu seride kullanayım hem çeşit olur ama intel x86 diye inat eder çok kaliteliyim diye 4-5 lira çekerse ve çok güç çekerse apple ne yapsın öyle ürünü?amd'nin ismini mediatek ms ile hep arm dünyasında duyuyoruz yani şu işin bi ucundan da intel tutsa o bütçeyle eyiydi bence.dostunu yakın tut düşmanını daha da yakın yani ayıp değil intel'in arm işlemci yapması ya da yapımına katılması.ar-ge'ye ayıracak param çok hulen size ne hesabı ama sanırsam gurur meselesi yapıyorlar.x86 çekirdekleri ile ekran kartı yapmaya çalışan bir firmadan beklerim.
G g.k.
geçen ay (109 mesaj)
Sevdiğini serbest bırak Intel. Dönerse senindir, dönmezse..

B BekirTemel
geçen ay (21389 mesaj)
Apple kendi islemcisini cikardiysa geri dönüş olmaz da üstüne para verirse Intel, belki intel varyantini çıkarır, Windows kurmak isteyenlere daha iyi bir tercih olabilir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A Ahmetoyunbros
geçen ay (344 mesaj)
Sen önce bizi kazan Intelllll