Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 6 misafir, 1 mobil kullanıcı
15075
Cevap
2698047
Tıklama
44
Öne Çıkarma
Çamaşır Kurutma Makinası Kullananlar Buraya
R
16 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda bol bol kurutma makinası görmeye başladık.
Malum istanbul'da evin dışında elbiseleri kurutmak zor.
Artık alma vakti geldi diye düşünüyoruz.
Tavsiye, öneri, yorum yapabilir misiniz? Çok kullanışlı bir cihaz mıdır? Alırsak hangi tipini almalıyız...???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rainman22 -- 7 Ağustos 2008; 16:38:29 >

Bebek doğmaya yakın eskisini elden çıkarıp, Siemens IQ 500 aldım.
İyi ki de almışım, çok memnunum. Bebeğin kıyafetlerini HİJYEN programında yıkatıyoruz ve ardından makine kurutmasını da yapıyor, kurutma sürecinde tüm tozu vs.. topluyor, makineden ütüye bile bazen ihtiyaç duymayarak alıyoruz, dolabına koyuyoruz.
Çok büyük rahatlık.
tabi benim donlar için kurutma yapmıyoz, biz yine evin ırgatıyız, don atlet oldu mu ıslak ıslak topla git balkona as, neymiş benim donum için kurutma çalıştırılmazmış, masrafmış ama bebek için olurmuş, ulan bebeğin mimarına reva mı bu?
Yoruma Git
Yorumun Devamı kvadankpakal - 5 yıl +118
"ulan bebeğin mimarına reva mı bu?"
Yoruma Git
Yorumun Devamı shopsiemens - 5 yıl +32
Bütçeye göre alınabilecek en iyi güncel cihazlar

Geçenlerde buradan bir arkadaş herkese tek tek yanıt yazmamdansa fiyat aralığına göre tüm modelleri tek bir paylaşımda toplamamı önermişti.

Mantıklı olduğu için ve bugün de kurutma makinesi başlığını ekşi sözlük'de tüm gün trendlerde yanlış bilgilerle beraber görünce yazmaya karar verdim. Vaktim olduğundan yazıyorum şimdi, umarım herkese yardımcı olur. Çok fazla soru geldiği için meraklısına her şeyi detaylı olarak açıklamaya çalışacağım. Sadece yeni nesil olan cihazları sıralayacağım dolayısıyla bu modellerden herhangi birini satın alanlar hiçbir şekilde servislerin satmaya çalıştığı bakım paketinden almasın, atıyorum 9-10 yıl sonra gerçekten bir bakım gerekirse o zaman servis çağırıp bakıma yollanabilir, yoksa gerek yok. Tabii ki bunlar kişisel görüş ve deneyimlerim.


27 bin TL ve üzeri
Bu fiyat aralığında Bosch'da AutoClean, Siemens'de IntelligentCleaningSystem diye geçen cihazlardan alınabiliyor. Farkı en üst seviye kendini temizleyen cihazlar olması, dolayısıyla birazdan bahsedeceğim ek filtre olayını uygularsanız piyasadaki en uzun ömürlü cihazlar olmuş oluyorlar. Diğer kendini temizleyen cihazlardan farkı kendini temizlediği halde aşağıya kolayca ulaşabilmeniz çünkü alt panel magnetli + olarak kondenser havada duruyor, yani tıkanma gibi sorunlar yaşanmıyor. Aynı zamanda sadece evaporatör değil hem arkadaki kondenser hem de öndeki evaporatör yıkanıyor bu da yine kendini temizleyen cihazlar arasında tek. Bu cihazlarda farklı bir filtre sistemi var. Aşağıda kondenser için 2 yeni filtre var, fakat cihazın kapağında tüm kurutmalarda bulunan klasik filtre yok. Dolayısıyla siz bu filtreyi ayrı olarak satın alıp takarsanız toplamda 4 filtre + bahsettiğim temizlik özelliklerine sahip oluyorsunuz, her şey bir arada gibi yani. Cihaz ömrü en önemli kriterinizse ve bütçeniz sınırlı değilse bunlardan tercih edebilirsiniz.

Bosch'da:
- WTX87EH0TR (A+++ olduğu için öncelikli)
- WTX87K80TR
- WTX87K8XTR (inox)

Siemens'de:
- WT47XEH0TR (A+++ olduğu için öncelikli)
- WT47XK80TR

Ek filtre: 00656033 Filtre-hav | Bosch Ev Aletleri TR (bosch-home.com.tr)

18 bin - 23 bin arası
Bu fiyat aralığında cihazlar kendini temizleyen ve manüel temizlenenler olarak ikiye ayrılıyor. Kendini temizleyen cihazlar eskiden sorunluydu ve alt taraftaki kondenser kısmına hiçbir şekilde ulaşılamıyordu + kondenser alta bitişikti. Dolayısıyla tıkanma sorunları yaşanıyordu birkaç sene içinde. Yeni nesilde bunu düzelttiler, kondenser kısmına kendini temizlediği halde ulaşılabiliyor ve kondenser havada duruyor. Yalnız yukarıda yazdığım modeller gibi alt panel magnetli değil. Cihazın altında bulunan tırnaklardan beyaz paneli çıkarmak gerekiyor, sökünce karşınıza çıkarılıp takılabilen bi kondenser kapağı ve altında bi hazne çıkıyor. Burayı 6 ayda bir veya yılda bir açıp temizleyebilirsiniz. Eğer eliniz bu tarz şeylere yatkın değilse / ben anlamıyorum diyorsanız manüel temizlenen bir cihaz alabilirsiniz. Manüel temizlenenlerde kondenser önünde bakımına dikkat etmeniz gereken sünger bir filtre bulunuyor.

Bosch'da:
- WQG24100TR (manüel temizlenen)
- WQG2410TTR (manüel temizlenen inox)
- WQG244C1TR (kendini temizleyen)
- WQG244CTTR (kendini temizleyen inox)

Siemens'de:
- WQ41G200TR (manüel temizlenen)
- WQ41G20TTR (manüel temizlenen inox)
- WQ44G2C1TR (kendini temizleyen)
- WQ44G2CTTR (kendini temizleyen inox)

16 - 18 bin arası
Bu aralıktaki cihazlar 8KG fakat yapısı ve kazan boyutu vs 9KG olanlarla birebir aynı, 8KG demesine bakmayın yani.

Bosch'da: WTH22200TR (gidere bağlanamıyor, 1-2 kurutmada bir su haznesi boşaltılmalı)
Siemens'de: WT00H200TR (gidere bağlanamıyor, 1-2 kurutmada bir su haznesi boşaltılmalı)

13 bin - 16 bin arası:
Yine aynı şekilde 8KG olan cihazlar 9KG olanlarla aynı.

Profilo'da:
- KM961RCTR
- KM9610CTR
- KM8611HTR (gidere bağlanamıyor, 1-2 kurutmada bir su haznesi boşaltılmalı)
- KM8610HTR (gidere bağlanamıyor, 1-2 kurutmada bir su haznesi boşaltılmalı)

Sorulabilecek olduğu için şimdiden cevaplamak istediğim bazı sorular:

Bu fiyat aralığında neden Samsung ya da Electrolux değil ?

İkisinin de malzeme kalitesi Bosch / Siemens / Profilo'ya göre daha düşük. Bunu bayileri gezip kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. İkisinde de kondenser kendini temizlemediği gibi aynı zamanda önlerinde filtre de yok, cihaz ömrü için dezavantaj yani. Electrolux'un Türkiye servisi berbat.

Bu fiyat aralığında neden LG değil ?

Malzeme kalitesi Samsung ya da Electrolux'e göre bi tık iyi olmasına rağmen, kendini temizleyen cihazlarının önü KOMPLE kapalı ve hiçbir şekilde ulaşılmıyor, dolayısıyla gelecekte bakıma kesinlikle ihtiyaç duyacaktır. Manüel temizlenenlerinin de kondenser önünde filtresi yok.

Bu fiyat aralığında neden Arçelik / Beko / Vestel değil ?

Aralarında en düşük malzeme kalitesi bunlarda ve %95'inde kondenser önünde filtre yok. Sensörleri dengeli değil ve genelde çamaşırlarda çekmeye sebep olan markalar bunlar oluyor.

27 bin üzerinde neden Bosch'da Serie 8 WQB / Siemens'de iQ700 WQ serisi değil ?

Çünkü 18-23 bin aralığında yazdığım cihazların temizlik sisteminin aynısını kullanıyorlar ve ek filtre sistemi uygulanamıyor. Tek artıları yenilenmiş tasarım ve çarşaflar programında kazanın çift yöne dönebilmesi, dolayısıyla bu kadar para veriyorken bu modeller gereksiz.

Iron Assist / SmartFinish'li cihazlar listede neden yok ?

Çünkü tamamen bir aldatmaca ve para tuzağı. Gerçek bir buhar motoru kullanmıyorlar, yalnızca kazanı biraz ısıtıp koyduğunuz suyu püskürtüyorlar, bu da çamaşırların kırışıklığına bir etki etmiyor. Buharla çamaşırları ütülüyor olayı falan tamamen yalan yani. Onun yerine boşuna para vermemek için bu özellik dışında birebir aynı olan cihazları listeledim.

Benden bu kadar, herkesin işine yarar umarım :)
Yoruma Git
Yorumun Devamı wholelottared - 7 ay +24
T
16 yıl
Binbaşı

İyi günler. Kurutma makineleri genel olarak çok yaygın değil ülkemizde. Gerek yer sıkınıtısı, gerekse harcadığı elektrik yüzünden pek tercih edilmeyen cihazlardır. Ancak soğuk kış günlerinde oldukça işe yarayacağını düşünüyorum. Bence kurutma makinesi alınırken dikkat edilmesi gerekenler düşük enerji tüketimine sahip olması, değişik çamaşır türlerine göre kurutma programı olması, ve de yoğunlaşmalı model olmasıdır.
Bir de kullanırken doğru programı seçmek önemli bir konu. Aksi taktirde çamaşırlarınız çekip küçülebilir. Model olarak aşağıdaki ürünleri tavsiye edebilirim:
http://www.evimizinherseyi.com/index.php?page=urun_detay&kat=22&alt_kat_id=141&id=6708&PHPSESSID=...
http://www.evimizinherseyi.com/index.php?page=urun_detay&kat=22&alt_kat_id=141&id=6707
http://www.evimizinherseyi.com/index.php?page=urun_detay&kat=22&alt_kat_id=141&id=3104


Bu mesaja 3 cevap geldi.
T
16 yıl
Binbaşı

Bir de kullandığınız çamaşır makinesinin kaç devir olduğu da önemlidir. Örneğin 1000 devirde sıkılan çamaşır daha uzun sürede kuruyacakken; 1400 devirde sıkılan çamaşır daha az nemli olacağı için daha çabuk kuruyacaktır. Bu da enerjiden tasarruf demektir. Sıkma devrinin yanında sıkmanın süresi de önemlidir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
16 yıl
Yarbay

Bunların çamaşırın canına okuduğunu duymuştum.Gerçeklik payını bilemiyorum, birileri sallamış da olabilir tabii.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
H
16 yıl
Yüzbaşı

Küresel ısınmayı etkilediğini duydum o yüzden çok lazım değilse kullanmamakta fayda var.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
Q
16 yıl
Çavuş

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim kurutma makinaları tüketimleri göz önünde bulundurularak genelde görmezden gelinmiş ürünlerdir.Fakat şu sıralar üretici firmalar her eve bu ürünü sokma çabasındadır.Bu nedenle tüketimi düşük A enerji sınıfına sahip cihazlar üretmeye başlamışlardır.Hemde yaklaşık 10/1 oranında. Peki bu nasıl sağlanmıştır. Tabiki kompresör kullanılarak sağlanmıştır. Klimalardaki mevcut düzenek kullanılarak, daha düşük güçlü bir kompresörle, daha yüksek kondanser yüzey sıcaklığı elde edilmiş ve fan aracılığı ile kazan içerisine gönderilerek kurutma işlemi gerçekleştirilmiştir.Klasik kurutma makinaları yaklaşık 2000-2500 W ısıtıcı gücüne sahipken yeni nesil kurutma makinalarında aynı işi yapan kompresör yaklaşık 200 W güç tüketimine sahiptir. Buda bu tip cihazları 10 katı tasarruflu yapar. KURUTMA MAKİNASI ALACAKLARIN DİKKATİNE...


Bu mesaja 3 cevap geldi.
R
16 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

200W gibi bir tüketim sağlayan bir marka model söyleyebilir misiniz? Satılan ürünlere bakılınca genelde C sınıfı ve 2000W civarı bir tüketim söz konusu. Ayrıca bacasız makinalar nasıl bir küresel ısınma sorunu yaratabilir ki? Çamaşır makinası sıkma fonksiyonu ile aynı şekilde zararlı değil midir?


Bu mesaja 2 cevap geldi.
H
16 yıl
Yarbay

Bu aletler çamaşırın rengini biraz alır. Örneğin beyazları biraz sarartır, renklilerdeki renk canlılığını alır. Bence en önemli özellikleri bazılarında olan ütüleme fonsiyonu. Bu sayede kuruttuğunuz gömleği ütülemeden ya da çok az yerine ütü sürerek, ütü vaktinden tasarruf ederek, giyebilirsiniz. Tişörtlere ise kurutma sonrası hiç ütü sürmeye gerek yok.

Marka olarak Miele ve Electrolux tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hesheit -- 11 Ağustos 2008; 22:30:19 >

Q
16 yıl
Çavuş

quote:

Orjinalden alıntı: rainman22

200W gibi bir tüketim sağlayan bir marka model söyleyebilir misiniz? Satılan ürünlere bakılınca genelde C sınıfı ve 2000W civarı bir tüketim söz konusu. Ayrıca bacasız makinalar nasıl bir küresel ısınma sorunu yaratabilir ki? Çamaşır makinası sıkma fonksiyonu ile aynı şekilde zararlı değil midir?

ARÇELİK


Model No : 3761 KT

Peşin Fiyatı : 2.024,00 YTL


Genel Özellikler :

Kurutma Kapasitesi (kg) : 6

Kurutma Tipi : Yoğunlaştırmalı

Renk : Beyaz

Sensörlü Kurutma

Zaman Programlama : Var

Göstergeler :

Filtre Temizleme İkazı : Var

Kalan Zaman Göstergesi : Var

Kondenser Filtre Temizleme ikazı : Var

Program Takip göstergesi : Var

Su Tankı Dolu ikazı : Var

Özel Programlar

İpek Programı : Var

Kısa program : Var

Narin Programı : Var

Yünlü programı : Var

Performans

Enerji Performansı : A

Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25

Ek Fonksiyonlar :

Çocuk Kilidi : Var

Kırışık açma : Var

Sesli Uyarı : Var

Teknik Özellikler :

Direkt su tahliye hortumu

Temizlenebilir filtre : Var

Temel Veriler

Yükseklik (cm) 85

Genişlik (cm) 60

Derinlik (cm) 59,5


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
16 yıl
Er

R
16 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

özelliklerinde yazana göre Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25
yani günde bir defa çalışırsa yaklaşık 50 ykr sarfiyat olacak.ayda 10 defa çamaşır yıkanıyorsa fazladan 5 ytl elektrik gideri oluyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Teğmen

arçelik'in verdiği bilgiler yetersiz ve bence yanlış....

"Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25"

kaç devirde sıkılan,kaç kilo ve ne kuruluğundaki çamaşırda bu kadar elektrik harcar onu yazmıyor. örneğin siemens ürün tanıtımında aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

"8 kg dolap kuruluğunda pamuklu çamaşır için: 1400 dev/dakikada 3.74 kWh - 105 dakika, 1000 dev/dakikada 4.49 kWh - 122 dakika"

bir de kWh=saatte harcanan enerji demek. yanına 24 saat yazılması aldatıcı bir bilgi. sanki 24 saat çalıştırırsan 2,25 kW harcar gibi bir sonuç çıkıyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
T
16 yıl
Binbaşı

quote:

Orjinalden alıntı: saintaz

arçelik'in verdiği bilgiler yetersiz ve bence yanlış....

"Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25"

kaç devirde sıkılan,kaç kilo ve ne kuruluğundaki çamaşırda bu kadar elektrik harcar onu yazmıyor. örneğin siemens ürün tanıtımında aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

"8 kg dolap kuruluğunda pamuklu çamaşır için: 1400 dev/dakikada 3.74 kWh - 105 dakika, 1000 dev/dakikada 4.49 kWh - 122 dakika"

bir de kWh=saatte harcanan enerji demek. yanına 24 saat yazılması aldatıcı bir bilgi. sanki 24 saat çalıştırırsan 2,25 kW harcar gibi bir sonuç çıkıyor.

Çok doğru bir tespit yapmışsınız, tebrik ederim. Bana da pek inandırıcı gelmedi sitede yazanlar. Doğrusu sizin yazdığınız gibi, ....devirde sıkılan çamaşır için.......kw/h şeklinde olmalı. 24 saat nerden girmiş işin içine anlayamadım


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Teğmen

rainman22
ben iki ay önce siemens WT46S511TR modelini aldım.çamaşır kurutma derdim kalmadı.acil olarak 1 gömlek 1 pantalonu 1 saatte yıkayıp kurutuyorum(sıkma 1400 dd)..
para problem değil ise bu modeli tavsiye ederim.
yalnız 50 ykr sarfiyat yanlış bir hesaplama.çünkü saatte 2,25kW harcıyorsa; 2,25 çarpı kurutma süresi olmalı.yaklaşık 6 kg. çamaşırı 1,5-2 saatte kurutuyor.oda 1 ytl. falan yapar her kurutmada.ayda da 10-15 ytl eder ve bence değer.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
U
16 yıl
Yarbay

İlginç bir şekilde diğer ülkelerde C sınıfı olan enerji tüketimleri bizim ülkeye gelince B veya A sınıfına terfi ediyor(!)
Kurutma makinalarının, enerjiyi geçtim, en büyük dezavantajı bence gürültü yapmaları ben eve ancak gece dönebiliyorum, gece 10 dan sonra kurutma makinası kullanmaya kalkarsam eminim ki 2 gün sonra komşuyla papaz olurum. Ya da gününü kollayıp pazarı filan beklemem gerekir. O zaman kullanım kolaylığı benim için nerede kaldı?
Yanlış anlaşılmasın kurutma makinalarına karşı olduğum için yazmıyorum sadece ses sorununa hala bir çare bulunmamış olmasından şikayetçiyim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
16 yıl
Yarbay

Siemens'in de bayide A sınıfı kurutma makinesini gördüm, yakında piyasaya çıkar herhalde. Blue technology gibi birşeyler yazıyordu üzerinde. Bir de bu makinelerin ses seviyeleri 60-65dB arası oluyor bence gece kullanmakta sakınca olmaz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
U
16 yıl
Yarbay

Evet işte 64 desibel bayağı bir gürültü demek, özellikle gecenin sessizliğinde.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
16 yıl
Yarbay

quote:

Orjinalden alıntı: Umit

Evet işte 64 desibel bayağı bir gürültü demek, özellikle gecenin sessizliğinde.

Komşuyu rahatsız edecek düzeyde değildir demek istedim yatak odasında vs değilse. Üzerine 2 kapı kapatılırsa ses yatak odasına kadar gelmez diye düşünüyorum. Gerçi az da ses değil haklısınız. Enerji sınıfına gelince de Avrupa Standartları ile Türk standartları farklı, fark bu yüzden ortaya çıkıyor. Enerji sınıfı kağıdını incelerken hangi standartların ele alındığına da bakmak gerek, çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ondan bazı kalitesiz cihazlar kağıt üzerinde harika görünüyor:)


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
16 yıl
Binbaşı

Kullanan ve marka/model tavsiye edebilecek kimse var mı ?

2000 YTL çok para bence, 1000-1200 arası olabilir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Yüzbaşı

Arkadaşlar gördüğüm kurutma makinalarında önden hava alıp yine önden hava veriyordu fakat aşağıda ki kurutmalı çamaşır makinasında herhangi bir hava giriş çıkış yeri yok, acaba kurutma sistemi farklı bir mantıklamı çalışıyor?

http://forum.donanimhaber.com/m_26755004/tm.htm


Bu mesaja 2 cevap geldi.