U

Yarbay
20 Nisan 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
45 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
U
11 yıl
İDO'da gene zam
Bölüm yöneticisi SET'in isteğine uyarak eski konuyu devam ettirmek yerine yeni bir konu açıyorum ve eski mesajımı buraya taşıyorum.

"... IDO'yu özelleştirdiler ve yeni yönetimin ilk işi fahiş zam yapmak oldu artık yenikapı bandırma hızlı feribotunun fiyatı %50 oranına varan fiyatlarda zamlı.(diğer hatlarda zam gördü sadece bandırma hattı değil) Tekel bir şirketi özel sektörün eline atmanın ne demek olduğunu böylece halkımız daha iyi anlar_? Anlar mı?? IDO yu Bedrettin Dalan acaip karlar elde edilsin diye mi kurmuştu? İstanbul belediyesi ido özelleştirmesinden elde ettiği 861 milyon doları ne iş için kullanacak çok merak ediyorum acaba lale mi dikerler gene... "
U
13 yıl
Trafik lambalarından yeşil çıkarılabilinir ? mi?
Bir blog'dan alıntıdır:
quote:Trafik yönlendirmede kullanılan lambalardan ışığı sarı olan son zamanlarda bazı kavşaklarda kullanımdan kalktı.

Diğer iki lamba üzerine yerleştirilen zamanlama bilgisi sarı ışık veren lambaları gereksiz kıldı.

Yeşil ışık veren lambaları da devreden çıkarsak, trafiği yönetmekte bir eksiklik yine olmaz.

Yeşil ışık veren lambayı devreden çıkardığımızı düşünelim. Geriye kalan tek lambada kırmızı ışık varsa duracaksın yoksa kontrollü bir şekilde geçeceksin.

Kırmızı ışık veren lambanın üzerine zamanlama bilgisi de koyulur, ışığın ne zaman söneceğini bilirsin, hazırlıklı olursun.

Böylece tesisattan tasarruf edildiği gibi, renk körlerine de rahatlıkla ehliyet verilebilir.

Renk körü lamba da ışık olduğunu görürse duracağını bilir. Işığın rengi değil, varlığı yeterli bilgiyi taşımaktadır.

Bilgisayarlarda olduğu gibi ikili sistem burada da yeterlidir. Ya 1 dir (ışık var) yada 0 dır (ışık yok). Bu ikili sistemle trafiği yönetmek mümkün gözüküyor. Gereksiz masrafa ve renk körü olanların ehliyet almasını engellemeye gerek yoktur.

Dr. Erdener ILDIZ

13 Ağustos 2009


Sizce yeşil çıkarılıp sadece kırmızı bırakılabilinir mi ? Hemzemin geçitlerinde olduğu gibi yalnızca kırmızı yanacak , kırmız söndüğünde araçlar geçiş yapacaklar.

Forumda biraz da fikir jimnastiği yapılsın.

< Resime gitmek için tıklayın >

ya da haydarpaşa garındaki gibi

< Resime gitmek için tıklayın >
U
13 yıl
Seat leonu delmeyi başardık.
Hafta sonu uzun yola İstanbul'dan Bolu'ya doğru bir yolculuk yaptık, yolda , TEMde zaman zaman biraz hızlandığımız (malesef. utanıyorum) oldu ertesi gün araçtan bir sürtünme sesi geliyordu otoparkta baktığımda sol ön tekerleğin önündeki rüzgar kesici çamurluğun yere sürtüğünü gördüm , eski kaportacımda o çamurluğu yerine taktırdım bu arada cam silme suyum çalışmıyordu bittiğini düşündüğüm için çok üstünde durmamıştım , asıl şoku cam silme suyu deposuna su koyduğumda yaşadım. Çizgi filmlerdeki gibi koyduğum su şakır şakır yere aktı. Sonuç cam silme suyunun deposunu incelediklerinde sol ön tekerlek davlumbaz bölümünden gelen bir cismin su deposunu iki yönlü dediği ve aracın aynı zamanda farına arka bağlantısından çatlattığını bulduk. Çünkü o sırada hava yağmurlu idi ve farın da içi tepelemesine kadar buğu oluşmuştu. Sonuç 100 liraya yeni silecek suyu deposu alındı , farın fiyatı 320 lira civarında olduğu için illegal olarak tamir ettirme ve masrafı öteleme yolunu seçtim.(Araç hala garanti süresinde) Depoyu niye onartmadın o zaman derseniz depo domuz kurşunu ile vurulmuş gibiydi.
Yoldaki yabancı cisim ile bayağı bir hasar almışız ancak cismin ne olduğunu da bulamadım o kadar şeyi deldikten sonra tekrar yola düşmüş olmalı. Yani bir yönden Paris hava alanından kalkan concorde 'un başına gelenler yerde bizim başımıza da geldi.

Bu arada sonunda seat da kendine özel bir bölüme kavuşmuş hayırlı olsun.
U
14 yıl
Ataköy'deki trafik kazası:Takside 3 ölü, 2 yaralı
Bunu yazmayayım diye kendimi frenlemeye çalıştıysam da başaramadım, haberin ayrıntılarını az çok öğrenirsiniz veya zaten biliyorsunuzdur.
Atatürk Havalimanından turistleri alan havalimanı taksiye ait bir doblo marka taksi Ataköy salih yolunda kaza yapıp ağaca vurdu ve içindeki 4 yolcudan 2 si ve şoförü de öldü.
Bu vesile ile havalimanındaki taksi durağına ait taksilerde çalışan vatandaşların durumu tatışmaya açıyorum, ve diyorum ki bu şehirde çalışan taksiler içinde en kurallara uymaz en saygısız taksici grubu havalimanına ait olanlar. Ve bu olay birçokları tarafından bilinse ve havaalanına hasbel kader iş düşmüşlerce de fark edilsebile gene de üstünde durulmadan geçiştirilen bir konu taki bir sonraki kazaya kadar.
Hemen genelleme doğru değil diye karşılık vermeyin çok değil 3-4 gün kadar istanbul trafiğinde üstünde havalimanı taksi yazna araçların davranışlarını ve kurallara uymasını gözlemleyin bu konuya sonra bir mesaj yazarsınız.
Hoş konuşsak ne olacak, ancak hiç değilse bu araçlara karşı biraz daha uyanık olursunuz.
U
14 yıl
Seat Leon hakkında soru
Diğer bir topikte de sordum ancak herhalde gözden kaçıyor o nedenle tek boşına sormak daha uygun olacak.
Aracımız seat leon 1.4 TSi stylance .
Cruise control aktifken bizde ön panelde cruie control ışığı yanmıyor. O nedenle kullanımında sorun oluyor .
Lambanın şeklini de aşağıda fotograftakine benzer.
Sorun bizde mi yoksa leonlarda cruise control ışığı yok mu?


< Resime gitmek için tıklayın >
U
14 yıl
VW yeni golf te tasarruf edecek.
Volkswagen sonbaharda üretimine başlayacağı yeni Golf'te tek birimde 1165 euro tasarruf etmeyi planlıyormuş, buna da daha kısaltılmış üretim zamanları ve satış politikasındaki iyileştirme ile ulaşmayı hedeflemişler.
Eyvah yani , beni anladığım primeline donanım seviyesini comfortline fiyatına satmayı deneyecek gene , bir de tasarımında basitleştirmeye gittiler zannedersem dış ve içte malzemeler basitleştirildi, örneğinbir tampon 4 parçadan oluşurken artık 3 parçadan oluşacak gibi.( Örnek olarak attım). Muhtemelen forumda tartışılıp duran 140 ve 170 lik motorların iptal edilip tek bir 160lık motor çıkarılması da bunun bir parçası, bu daha az üretim masrafı demek.
U
14 yıl
GEOCITIES de sansürlenmiş
İnanılır gibi değil geocities sitesinin tümünü sansürlemişler, web sayfama girmeye çalıştığımda şöyle bir yazı çıkyor

"ANKARA 9.SULH CEZA MAHKEMESİ, 04/02/2008 tarih ve 2008/140 nolu kararı gereği bu siteye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

Access to this web site is banned by "TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI" according to the order of: ANKARA 9.SULH CEZA MAHKEMESİ, 04/02/2008 of 2008/140."

Tamamen alakasız bilmediğimiz birinin bir sayfası yüzünden sürüyle bilimsel dökümanın ve fotografın bulunduğu web siteme erişimim yok ve bunun adı da hukuk oluyor.
Bunun adı artık hukuk filan değil. Ve işin garibi bu olayı artık kanıksamaya başlamış durumdayız. Hayır anlamıyorum hukukta suçların bireyselliği yok mu? nasıl oluyorda herhangi bir kişinin suçu nedeniyle tamamen alakasız kişiler bunun ceremesini çekebiliyor.? Bu hangi kanunda yer alıyor. Ve hakimler nasıl böyle bir karar alabiliyorlar.
Bunlar galiba iyi günlerimiz , herşey daha kötüye gidiyor yarın interneti toptan sansürlemeye kalkacaklar herhalde.
U
15 yıl
FRANSIZ ve ALMAN arabaları dökülüyor:!!
Autozeitung dergisinin 28.000 okuyucusuyla yaptığı anketin sonuçlarına göre alma ve fransız otomobillerinin durumları hiç iç açıcı değil.

Ben tüm makalenin yerine 3 sorusunu buraya koyuyorum.

Soru 1: SON ONİKİ AY BOYUNCA KAÇ KEZ YOLDA KALDINIZ?

< Resime gitmek için tıklayın >

Cevap seçeneği hiçbir kez olarak yüzdelenmişSoru 2: ARACINIZLA KAÇ KEZ PERİODİK BAKIM HARİCİNDE SERVİSE GİTMEK ZORUNDA KALDINIZ?

< Resime gitmek için tıklayın >

Aynı şekilde cevap yüzdesel olarak hiçbirkez olarak veriliyorSoru 3: ŞİMDİKİ ARACINIZDAN NE KADAER MEMNUNSUNUZ?

< Resime gitmek için tıklayın >

İlk sütunda yüzdesel olarak "çok memnun" , 2.sütun "memnun" 3. sütunda da toplam memnuniyet yüzdesi görülüyor.

Son olarak da Güvenilirlik İndeksi tablosu

< Resime gitmek için tıklayın >

3.sorunun cevaplarıyla yukarıdaki tablo karşılaştırılınca bazı markaların sahiplerinin beklentileri hayal kırıklığına dönüşmüş olduğu görülüyor.
U
15 yıl
Sadece bizim ülkede olmuyor
Beterin beteri var demek ki.
=>VİDEO<=
U
15 yıl
Peugeot şimdi de 207 leri geri çağırıyor.
Peugeot Nisan 2006 ile Ocak 2007 arasında üretilmiş 1,6 Lt motorlu ve Nisan 2006 ile Mayıs 2007 arasında üretilmiş 1,4 litre motorlu 207'leri şarj dinamosundaki arıza nedeniyle geri çağırıyor, ama Türkiyedeki 207'ler diğer tüm ithal otomobillerde olduğu gibi mükemmel üretim oldukları için meraklanacak birşey yok !!

quote:

küçük bir açıklama: Sıfır hata, üretilmiş bir uçağın hava kuvvetlerine teslimi sırasında yapılan kontrollerinde hiç hata bulunmaması, mükemmel uçak ise Hava Kuvvetleri tarafından yapılan uçuşlarında hiç hata bulunmaması anlamına geliyor
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.