Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
77
Cevap
2624
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Cevap: Balkan turu yapıp döndüm. Yaşlı nüfus bir ülkenin sonu (4. sayfa)
E
3 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Haklısınız ama pastanecilik sektöründe maliyetleri az çok bildiğim için yazdım. Baklavaki var mesela şerbet içinde yüzüyor. Şerbetin içi de mısır şurubu. Hiç toz şekerle uğraşmadan az ısıtıp dök geç. Biz toz şekeri kaynatmak için 40dk ocak yakıyoruz.
Şerbet ne kadar fazlaysa birim maliyet o kadar düşer baklavada. İlaveten içinde malzeme de yok. Cevizi fıstığı resmen koklatmışlar.
1kg baklava 29,5€. Üstelik cevizli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ESER14 -- 19 Eylül 2023; 11:9:7 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Usta-74
K
3 ay
Yarbay

Hocam düşüncelerin çok sığ kusura bakma
Bu mesajda bahsedilenler: @ESER14
S
3 ay
Yarbay

hesaplama yöntemleriniz çok yanlış, siz türkiyeden tl bozdurup euro aldığınız için çok geliyor.K
3 ay
Yarbay

Listeye göre yaş ortalaması arttıkça ülkelerin ekonomik gücü de artıyor... En yüksek yaş ortalamasına sahip Almanya (47) aynı zamanda en sağlam ekonomilerden biri. Ekonomisi pandemi döneminde ABD'den daha az dalgalandı, para birimi daha stabil. Türkiye'den (31.5) de daha az göç alıyor. Tersine, Alman hükümeti tercih edilen ülkelerde 17. sırada olmalarından dertli, daha çok göç alabilmek istiyor.

Sırbistan'ın emekli nüfusunun yarısına yakını Almanya'dan emekli... Dünya küreselleşiyor, AB entegre oluyor, eğitimi entegre ediyorlar, emeklilik sistmelerini de entegre etmeye başladılar. Türkiye ise ayrışıyor, giderek daha izolasyonist oluyor.

Genç nüfus yiidir ama eğitemediğin genç nüfus baş belasıdır. problemlerin çoğu, suç örgütleri, terör, gerilla savaşları, fakirlik... eğitilmemiş genç nüfusların altından çıkar. Böyle nüfusları olmayan ülkelerin yöneticileri nüfuslarını harcamadan önce, savaş çıkarmadan önce iki defa düşünür.K
3 ay
Yarbay

doğurmuyorlar değil gençleri işsizlikten fukaralıktan kaçıyor yunanistan dahil fazla iş güç sanayi yok oralarda kanadada bile yunan bulgar dolu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 19 Eylül 2023; 15:14:31 >

D
3 ay
Teğmen

Mini yaptığın tur ile balkan ülkelerini analiz etmen doğru değil, kazandığı paralar ve yaşadığı refahtan hiç bahsetmemişsin. işin patronu onlar olur, mültecileri çalıştırırlar, kimse mültecilerin eline bakmaz orada merak etme yani bu konuda.S
3 ay
Yarbay

Normalda Türkiye uçuyor ama uçamıyor. Para belirli kısımıda, geri kalanlar aç. Yolsuzluğun dibine vurduğu için Venezuela, Arjantin ve Güney Afrika ile aynı durumu paylaşıyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @capo di capi
A
3 ay
Teğmen

Hangi ülkede var? ülkesi övüldüğü için, sırf akp nefreti yüzünden kudurup salyaları aka aka ülkesine boş boş küçük düşürücü yazı yazmak.. merak ediyorum hangi ülkede var..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

V
3 ay
Yarbay

Hiçbirşey görmemişsin aslında ama gördüğünü sanıyorsun. Hangi ülkenin kuzeyi güneyi, doğusu batısı aynı? Ben bu yaz Baltık ülkeleri + İskandinav ülkelerine araba turu yaptım, öyle yerler gördüm ki Türkiye'de herhangi bir köyle kıyaslanır (özellikle Baltık ülkelerinde) ama bazı yerler de var ki kalıp yaşamak istersin.

Yani esasında hiçbirşey görmemişsin sen. Son dönemde hiç bu kadar komik bir konu okuduğumu hatırlamıyorumİ
3 ay
Yüzbaşı

Genç nüfus canlılık demektir. Avrupa bu haliyle rahatta ama bizim kadar canlı bir ülkeleri yok. Türkiye’de ekonomi de iyi olsa çok daha iyi olurdu.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Eğrisiyle doğrusuyla kişisel gözlemlerimi yazdım.
Genel olarak Türkiye deki dinamizm beni baya umutlandırdı.
Popülizm yerine biraz daha reailsit bir siyaset yapılsa eminim ki ülkemiz daha verimli ve gelişmiş bir ülke haline gelecektir.
Türkiye'mizin en büyük problemlerinden birisi coğrafya. Batı Avrupa gibi güvenlik endişesi olmayan, asker beslemek zorunda olmayan bir ülke değiliz.
Ortalama iq seviyemiz Avrupa nın en en altında.
Enerji bağımlılığımız çok yüksek.
Ben bütün bunlara rağmen umutluyum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Biraz da yeme içmeden söz edeyim.
Sofya' da Happy diye zincir bir restoranda merkez şubesinde yemek yedik ve hindi barbekü yedim. Tam anlamıyla efsaneydi. İçine ne koydular bilmiyorum ama efsaneydi. Ortam müthişti. Herkes çok bakımlı keyif için gelen insanlardı, içkisini yemeğini yudum yudum yiyorlardı, biz ise pirana sürüsü gibi yemeklere çullandık, sonra boşa düştük, içen arkadaşları bekledik😀. Herkes başka bir yemek söyledi ve herkes yemeğine bayıldı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Selanikte ise cumartesi akşamı canlı müzik olan bir yer arayışına girdik. Barlar sokağı diyebileceğimiz bir yerde çok güzel atmosferi olan bir mekan bulduk (Άκρον Restoran · Λαδάδικα). Yemekler deniz mahsulü yiyenler beğendi ama ben kuzu kaburga istedim. Sadece kaburga yaladım desem yalan olmaz hiç et yoktu. Bu sefer akıllanmıştık yavaş yedik. Yine Yunanlar yaşlısı genci çok şık hazırlanıp gelmişler, içkilerin açtırıp saatlerce keyif yaptılar. Biz Türkler keyif almayı bilmiyoruz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

P
2 ay
Binbaşı

Sadece Bulgaristan için belirtiyorum , nufus yaşlı görünüyor ,fakat BG gençleri
çoğu yurtdışında çalışıyor ,
1 ay önce Bulgaristandaydım ,düğün için gitmiştim , gözlemlediğim ;
adamlar bizden iyi yaşıyorlar ,gittiğim yer köydü , düğüne gelen arabalara
bakarak söylüyorum bunu .S
2 ay
Yüzbaşı

o harabe yerlerin arasında insanlar çok mutlu yaşıyorlar. filibe benim memleketimdir. köyünde doğup büyüdüm. son 20-25 yılını çok iyi bilirim. bulgaristanda zaman ağır ilerler, kimsenin acelesi yoktur. türkiye gibi dinamik bir ülkedeki yaşama adapte olmuş kişiler için balkan ülkelerindeki durum çok tuhaf gelir.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
E
2 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Aynen söylediğin şeyi yaşadık sanırım.
Biz acele yaşıyoruz.
Yemek söylüyoruz, daha yemek gelmeden gelen salataların dibini sıyırıyoruz.
Adamlar keyif alarak yiyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @supreius
K
2 ay
Yarbay

çok mutluysalar burda mutsuzluk yaşama en beleş vatandaşlık veren yerler ben bile mekedon vatandaşıyım git yerleş burda boşuna çile keder çekme yazık. nerdeyse ab de bir tezek görseniz bu tezekte bir keramet vardır diyip müzeye koyucaksınız beyinlerinizi ne dejenere etmişler yazık cidden.
üsküpde tarla işçisi açığı çok 40 derece sıcakta karda donda bir güzel istihdam edilirisniz işinizde hazır yani. bir an önce gidip yerleşmeniz dileğiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 20 Eylül 2023; 15:17:28 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @supreius
S
2 ay
Yüzbaşı

sizin gibilerle karşılaştıkça zamanında neden gitmedim diye kendimi suçluyorum. ama artık kararımı verdim. yakın zamanda yeni bir hayata başlayacağım. bulgaristanda tezek kokulu, yıkık harabe bir köyden ev alıp yerleşeceğim.
Bu mesajda bahsedilenler: @kerimcem
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.