Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
1206
Cevap
0
Tıklama
130
Öne Çıkarma
Cevap: Anonymous Çeviri ve RDR 2 Türkçe Yama Tartışma Konusu (70. sayfa)

S
Sasua
19 sa. önce (205 mesaj)
Sen daha bu yazıyı paylaşmadan günler önce destekledik oyun geliştiricisi ile konuştuk nerden bilip bilmeden *gayri resmi yamalarla uğraşacağına buna bakın". Adamlar istek listesine yeterli sayıda Türk eklerse düşüneceğiz dedi. 80 civarı arkadaşa haber verdik istek listesine eklettik sen ne yaptın?


bu ileri görüşlülüğü olmayan insanların atladığı en önemli şey şudur. O korsan dedikleri çeviriler referanstır. Resmi yama yapan 23 stüdyoya bakın çevirmenleri zamanında oyun çeviride gönüllüydü aynı tayfa tarafından 1 gün yama geç çıktı diye linç yediler ayrıldılar animus çevirisi u crew gibi ücretli gruplarda ücretli çeviri yaptılar yaptıkları çeviriler referans oldu ve 23 kuruldu 2009 yılında. Firma hiç çevirisi olmayan kişilere oyunumu çevir demez.

Misal John Sheppard isimli şahısın "Ha bir de, Türkçe yamalı oyun sektörünün gelişmesi falan filan demişsin. Onu da defalarca konuştuk, yine tekrara girmek istemiyorum, tartışmak hiç istemiyorum. Türkçe'nin oyun sektöründe yer almasını, gelişmesini istiyorsan, bunu "korsan yama" yaparak/alarak yapamazsın. " Şu yazısında bilgisizlik akıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sasua -- 7 Ağustos 2020; 13:27:21 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Round Robin

H
harunefetr
12 sa. önce (487 mesaj)
Dedigin dogru da benim cevap verdigim adam KORSAN ÇEVİRİ diyerek ücretli ve ücretsiz tüm projelere laf söylüyor. Ve ben de ona göre cevap yazdım.
Bu mesajda bahsedilenler: @GorunmezBKZ

E
eskimuhtar
8 sa. önce (9 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: harunefetr

Abicim git kumda oyna. Bebek bakıcısı yok karşında. hshsajha gülüşünden bile 2002li bir ergen oldugunu tescilledin. Bir de burada bize gelip avukatlık taslıyorsun. Kimse seni parayla tutmadı gönüllü avukatlıgın lüzumu yok. Emek hırsızlıgı derken? Frimaların çogu bildigi halde destek veriyor böyle paralı çevirilere bir şey demiyor. Frimalarla çevirmenler arasında tamamen bu 3.şahısa ne düşer sen çok iyi bilirsin. Kimse senin paranı verip avukatlık yapta demedi o yüzden boş laflarını kendine sakla. Hadi güzel kardeşim. Avukatlıgı ve gerçek hayatı ögrende gel önce zaten hayatı bilsen düzgünce meslegini yapardın hiç bir baltaya sap olmadıgın belli oluyor forum köşelerinde avukatım diye sürünyorsun. O kadar sene okuduysan bile burada sana gelip ben ögretiyorum avukatlıgı ne kadar acınası durumdasın :D. Kural bir Kimse ücretini ödemeden bedavaya avukatlık yapma. Mal sahibi çıkıp dese ben paralı çeviriye karşı degilim, ortada öyle kalırsın. Anladın mı? Bunları bilmen lazım. Ama bunları bilmen için de önce ergenlikten çıkıp ardından avuakatlıgı okuman gerek.
hdskjdjksdksdjks arkadaşlarla karar aldık random atmıcaz söz hatta baroyla görüşüyoruz meslek kurallarına eklemek için çalışıyoruz hadhahhahahahahahah. var ya kahkaha tufanısınız başka bir şey değil yemin ediyorum. kafanızdaki avukat profili tam olarak ne olm sizin şaka mısınız siz ya hadhajhadjhhahahahah. emek hırsılzığından bahsediyorum diye bedava avukatlık yaptığımı düşünüyor jhsdjkdjkskd " sana gelip ben öğretiyorum avukatlığı" yazmış ne kadar ergen olsan bile şunu yazarken "napıyorum ben" demedin mi ya hahahahsahgafsahah fakültelerde ders anlatsana sen harcanma buralarda hahdhadsahhdahahhah

tamam beyler emek hırsızlığı falan değil bu işin kitabına göre gayet de legal tamam tamam daha fazla saçmalamayın artık hahdahdhahahahhhadhahahhahdshasdjhahsdhah


Bu mesaja 1 cevap geldi.

H
harunefetr
8 sa. önce (487 mesaj)
Sen neden boş ve gereksiz yorumlar yapmakta ısrar ediyorsun anlamadım. Sana diyorum ki bu yama ve modlama işlerinde çogu oyun yapımcısının haberi var ve daha destek oluyorlar diyorum. Arada take two gibi frimalar çok katı olabiliyor. Yani burada kesin bu suçtur ya da degildir gibi bir durum yok. Oyun yapımcısı bir şey demiyor yüzde 90 ihtimalle sana ne oluyor anlayamadım nedir bu kadar derdin senin? Ama harbiden max 10 yaşında oldugunu tescilledin. İşin gücün olsa bir baltaya sap olsan zaten gelip burada yanlış bilgi vererek ortalıgı karıştırmaya çalışmazdın. Crytek oyun motoru paylaştı o oyun motorunda oyun yapıp satıyorsun onlara belli bir yüzde olarak satış payından veriyorsun olay bu kadar basit. Ama sana anlatsak bu emek hırsızlıgı :D. puahah.
Ve mod yapma vs durumlardan da para kazanıyorsun oyun yapımcısına yazıyorsun ben mod yapıyorum diye adam diyor tamam sen mod sat para kazan ama orjinal patche ayarla böylece benim oyunumda daha çok satmış olur gibisinden. 2 tarafa da faydası olan şeyin adı emek hırsızlıgı degildir. Yani ortada gerçek hayatla bagdaştırdıgın bir emek hırsızlıgı yok. Senin farkında olmadıgın halde bahsettigin emek hırsızlıgı nedir bilir misin? Daha savundugun şeyle bu konunun zerre alakası olmadıgını çözememişsin ama avukatım diye ortalıkta dolanıyorsun hahaha. Senin bahsettigin emek hırsızlıgı birisi ürünü üretir sen onun çakmasını yapıp satarsın. Orjinalinden 1milyon stok üretilir ama çakmasını yapan 2 milyon satar orjinali sene sonunda 500 bin bile satamaz. Yani çakması yüzünden orjinali satılmamış olur. Bunun adı emek hırsızlıgıdır. Bu adamlar ne yapıyor. Oyuna tr yama yapıyorlar ingilizce bilenler zaten önceden alıp oynuyor ama ingilizce bilmeyenler alıp oynayamıyor. Ama tr yama çıktıktan sonra ing bilmeyen adamda oyuna orj. olarak sahip oluyor çünkü yamayı orjinal oyuna uygun kodluyorsun. Böylece adamların emegini çalmaktan çok onların emegine para kazandırmış oluyorsun. Özetle bir fitnebazın daha boş argümanı çürütldü ve lahıma atıldı sıradaki fitnebaz gelsin.
O pc başından biraz kalk hareket et. Kan dolaşımın düzelsin beynine biraz öz madde gitsin, beslensin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harunefetr -- 8 Ağustos 2020; 0:19:43 >


Bu mesajda bahsedilenler: @eskimuhtar

E
eskimuhtar
6 sa. önce (9 mesaj)
yukardaki arkadaş için bir şey demek istiyorum:

tamam.

yukardaki ergen işsiz gibi varsayımlarla benzetmelerle dolu roman yazmakla uğraşmayın beyler. burdaki durum emek hırsızlığı açık ve net. açıklama yapmanın gereği yok bu yazdığımı okuyanların toynakları olduğunu sanmıyorum nedenini siz de az çok biliyorsunuz. firmaların şikayetçi olmaması bu gerçeği değiştirmiyor.

satıcı aldığı paraya alıcı ise keyfine baksın bunun yerine boş yere inkar etmekle uğraşmayın.
edit: bu arada yukarda konusu geçtiği için belirtme ihtiyacı duydum;

bu çalışmaların oyunların türkçe çıkmasına etki etmediğini düşünmek boş laf kalabalığındam başka bir şey değil. hiç unutmam fmgraphics.net(yayında değil) fm2012yi gerçek anlamda %100 çevirmişti ve bir çok kullanıcı orijinal almıştı daha öncelerde türk oyuncuları ciddiye almayan sigames yamanın etkisiyle artan sarış rakamlarını görüp 2013ten itibaren oyunu türkçe yayınlamaya başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskimuhtar -- 8 Ağustos 2020; 1:13:55 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.