Devamlı olarak içinizde biriktirdiğiniz düşmanlıkları saçıyorsunuz. Cesaretiniz olmadığından dışarıda konuşamayıp size imkan veren her ortamda "gizlenmek" sayesinde sanal ortam sayesinde saldırıyorsunuz. BU kafayla Türkıiyede yaşamaktan hiç çekinmiyor musunuz? Bu milletin ekmeğini yerken ?
ruslar cesaret edememiş ama bulgarlar cesaret edecekti değil mi ? sonra onları indirseydik de barbar Türkler diye propaganda mı yapacaktınız ?
Milyon da ne ki, milyarları da yönetir cesur olan. EMrimizde milyonların olması sorun değil. İçimizde savaş cephesi haricinde çoluk çocuğa saldırmış düşman taraftarları vardı. BU şeref.sizliği savunacak birisine ne denebilir ??? Öyle bir haldyiz ki bize kendi ülkemizde yapılan zulme bugün cevap verilse anında terörist muamelesi yapılır. Peki bu halde erkek gibi meydana çıkamadan ne savaşı vermiş olacaksınız ?
Ama şu olur. avrupa vb merkezler Osmanlı içinde kendi taraftarlarını yükseltmek için her türlü zanaat mamülünü ve devletteki ayrıcalığını onlara verdirmiş olabilir.
|
Allah rahmet eylesin. Bu slavların müslüman Türk düşmanlığı klasiktir. Gerçi tüm hristiyanlar da aynı durum var. Aliya mazlum boşnak milletinin hakkını onurluca savundu. Yugocuları yok edebilirdi ama durdu. Bunu Slav aşağılıkları anlamayabilir. Kosova Arnavutlukla bir an önce birleşmeli. |
Güzel bir yazı. Bir de bütün bunlardan önce Boşnakların Slav köylerini ağır makinalılarla taradıklarını anlatsaymış eksizsiz olurmuş, birleşmekten başka bir şey istememiş Aliya Bey. Köy evlerinin duvarlarından hiç bir şey yokmuş gibi geçen mermilerle, herşeyden habersiz akşam evlerinde oturan zavallı sivilleri öldürdüler. BM yardımları gelince saldırıya geçiyorlardı. BM yardımları kesmek zorunda kalmıştı. Radko çıktı sonra daha beterini yaptı, intikamla hareket etti. Şimdi de bu intikama bin senelik diyor. Boşnak bir hocamızın söylediği gibi Balkan aynı zamanda tatlı kan demek. Şovenist deli adamlar yüzünden olan zavallı halklara, ve bunlara inananlara oluyor. İdeolojik formasyon sahiplerine bir sözüm ve onlarla tartışacak vaktim yok. Genç olanlar da bence, peşinden gidip savrulmadan önce, on defa tetkik etsinler. Eğer böyle simsiyah ve bembeyazlaradan ibaret bir tablo çiziliyorsa bu sizden çok şeyler istemek içindir. Bu İzzetbegoviç gibi yetenekli, retorik sahibi, özünde yetenekli bir devlet adamı da olabilir, başka birisi de. Hiç değilse terk edip kaçmadı, bazıları kaçıyor da. Bütün kronolijiyi içeren detaylı videolar da mevcuttur. Savaşın hemen öncesinde Yugoslav televizyonundaki tartışmaların üsluplarıyla Türkiye'nin bugünkü siyaseti arasındaki benzerlik ise ürkütücüdür. Hepsini burada işlemek mümkün değil, sadece konuyla ilgili bir detay, 1992 haberi: https://www.theguardian.com/news/1992/dec/29/mainsection.fromthearchive |
Senin hiçbirşey bilmediğin belli. Büyük hindistan dağılırken pakistanlılara ne oldu? Azınlık olup hindularla kapıştınız ülkenin en batısı ve doğusuna zor gittiniz. Yol kenarları ceset doluydu. Gücün yoksa diklenmeyeceksin. Benimki hak karşımdaki şöyle böyle kimse takmaz bunları. Sen adalet tarafında falan değilsin. Senin gibilerin yıllarca islam hakkında anlattıkları ve hristiyanları ve onların dinlerini eleştirdiğini duydum. Aynısınız. İkisi de aynı din. Farkı yok. Sen cami yapmışın o kilise ne farkı var? Onların kitabına laf atarsınız onlarda senin hadislerine. Benim düşmanlığım yok ki. Bana ne senin hristiyanlarla düşmanlığından? Sen onların kilisesine saldır o senin camini yıksın bana dokunan ne? Onlar senin kutsallarını aşağılasın, hakaret etsin sende onlara aynısını yap yine bana ne? Yiyin birbirinizi ama bize zararın olmasın. Senin camin şarapçı berduş yuvası olsa kız atsalar falan bana ne? Sana dert olur. Abd bizim tarafımızda mı? Benim tarafım yok ki. Abd destek vermese nato uçakları sırpları bombalamasa yugoslav ordusu sırplardaydı boşnakları ezmişlerdi. Benim yaşım yetiyor bosna devletinin girmedikleri yeri kalmadı. Mostar, banja luka neredeymiş bak bakalım sırplar oraları almıştı. Asıl abd senin tarafındaydı siz ne zamandan beri eski solcular gibi konuşur oldunuz? 1990'a kadar sovyetlere karşı sizi ayakta tutan, destekleyen abd idi. Senin gibilerin ağababaları abd yeşil kuşak projesinin adamı. O eski islamcılar abd destekçisi 6.filoyu kıble bilip namaz kılanlar. Büyüklerini abd ve ingilterede eğitip türkiyede yönetici yapan bunlardır. Sen bu devirde kimi kandıracan? Abd olmasa sovyetler türkiyeye çökerdi senin gibi din diyenlerin başına neler gelirdi. Rusyayı mı bitireceksiniz? ![]() İstanbulda neredeyse azınlıktın bundan niye rahatsız oluyorsun? Sen köyünden kalkıp istanbula gidemezdin izin kağıdın yoksa. Sokmazlardı şehre. 1919 İstanbul işgalinde fransız komutan ordusuyla birlikte beyaz at üstünde şehre girerken bunları karşılamak için yol kenarlarında binlerce insan başka şehirlerden gelmedi ya. Hatta şehrin adı 1928'e kadar konstantiniye idi. Yani hiç dokunmadan öyle kabul etmiş osmanlı. Ermenilerde zanaat yoksa istanbuldaki sarayları kimler yaptı? Nedense soyadları balyan oluyor. İstanbuldaki ilk apartmanlar, saraylar hep ermenilerden çıkma. Osmanlı millet-i sadıka demiş sen çamur atıyorsun. Devlet bunlara iş verip saray yaptırmış sen suçu başkasına atıyorsun hayırdır? Yugoslavyada herşey bizimdi diyen biri acayip. Nereden senin? Osmanlı oraları aldı sonra kaybetti. Gücü yetmedi kaybetti. Onlar alınca yine senin mi oluyor? Zaten boşnaklar türk falan değil sırplar-hırvatlar gibi slav kökenli tek farkı müslüman olmaları. Tarlalar falan nerden senin oluyor? Anadoluda türk yoktu falan demedim. Sandığından çok hristiyan vardı dedim. Mübadele olmasaydı görürdün. 7-8 milyon rum, milyonlarca ermeniyle iç içe yaşardın. Zaten senin ayrımın türk değil müslüman olması. Bugün moldovadaki hristiyan türkler senin kardeşin falan olmuyor. Benim için ise din önemli değil. Herşey bir yana siz osmanlıda sandığınız kadar söz sahibi değildiniz. Köylü kesimdiniz fakir, parasız. Yönetilen olup nasıl kendinizi yönetici sanıyorsunuz anlamıyorum. Seçim yok yöneticiyi seçemezsin, saraya gireyim desem enderuna gayrimüslim devşirmeler alınıyor, merkez ordusu da gayrimüslim devşirmelerden oluyor. Anca kadı falan olabilirsin başka birşey yok. Devlet seni teskere olmadan istanbula sokmuyordu sen devlet senin sanıyorsun ![]() |
@Vanished Man
ingiltere.... Madem bir onayına bakardı: o zaman neden her tarafına ajan yollayıp savaştırmaya savaştırmaya içten içe çökertti ? Yapmadığı pislik düşmediği hal kalmadı bunların. Ve karşımızda ne denli çekingen olduğu da aşikar. Ayrıca Osmanlıya karşı getirdiği her tarafa Türklerin halifeyi hapsettiği gibi İslama saldırdığı iftiralarını attı. Böyle savaş mı olur ? Ama sizlerin sevdiği devletler için neden olmasın ki ?
|
Oralarda olup da, bilip de; anlatmamak ? |
Dostum, uzun hikaye, ne polemiğe girecek enerjim ne de zamanım var. Bosnaya iş icabı gittim. Hala konuştuğum, takip ettiğim dostlarım var. Çoğu bölgesinde kendimi hiç yabancı hissetmedim. Turistlerin ücretli girdiği yerlere Türk olduğum için bedava girdim. Şehrin bombalandığı, keskin nişancıların insan avladığı tepeleri gördüm. Olayları bizzat yaşayan insanları dinledim. Orada savaş zamanı müslümanlara Türk ya da Türk artığı olarak bakıldı. "Bosnayı Türklerden temizleme" zaten duyulan bir ifadeydi. Katliamlar, tecavüzler müslüman bir toplumu silme amaçlıydı. İşin ilginç yanı orada konuştuğum arkadaşlara göre Sırplar yaptıklarını inkar etmiyor, üzgün değiller hatta pişmanlık duydukları tek şey, bu işi yarım bırakmak, bitirememek, "bir daha böyle firsat gelmez" diyorlarmış. Bundan sonrasını ben de merak ediyorum. Son konuştuğumda bir yarı suriyeli yarı boşnak arkadaşıma, sırplar ne istiyor diye sormuştum. Bana cevabı "savaşmak" oldu. |
yugoslavya zengindi diye saçmalayanlar olmuş yugoslavyayı sırtında taşıyanlar hırvatistan ve slovenyaydı bu 2 ülkenin üretimi yugoslavyayı zengin yapıyordu. zaten 2 ülke birlikten çıkınca yugoslavya direk çöktü. şuanda hırvatistan ve slovenya iyi durumda ancak diğerlerini pislik götürüyor |
Ama o zor şartlardaki savaş değil şu an yazı yazmak. BUnu yapmaktan geri durmamalıyız. Sataşan varsa ve bulaşmak istenmiyorsa yazsın kendi kendine? O kadar çok meraklısı var ki bu konuların. BUlaşanlara değil merakla dinleyenlere yazın. Konuya girmeseler de gelip okurlar ! Bir konunu tıklanma sayısına bak bir de bulaşan bir-iki kişiye ?
|
@pskillercheto Aliya İzetbegoviç'in richard crane ile görüşmüş olmasını yahudilere biat olarak itham etmeye kalkıştı.
Halbuki; Görüşmek suç mu ? Düşmanla da görüşürsün dostla da. Biriyle muhabetle diğeriyle düşmanca. Mühim olan düşmanla dost mu oldun ? sorun o. düşmana boyun eğdirmişsindir görüşürsün. Ya da barış anlaşması imzalamak zorunda kalırsın görüşürsün. Zor zamanlar var insan hayatında ! @yumuksuzsucurta58 söylemek istediklerin varsa buyur. |
Ortada çalınacak birşey yok. Camiyle, köprüyle devlet olmuyor. Cami para etmez. Değerli birşey olsaydı bosna savaşında ezan okunurken minaresi topçu atışıyla dağıtılmazdı. Osmanlıdan geriye sanayisi, gelişmiş tarımı, altyapısı olan bir ülke kalmadı. Bunlar para eder.
Memlekette rum-ermeni köylerini bilmiyorsan bu senin sorunun. Yaşadığın ülkenin 110 sene önce ne olduğunu bilmiyorsun. Anadolu 12-13 milyon nüfus vardı. Doğu ve iç anadoluda bir sürü ermeni köyü. Ege, akdeniz, konya, karaman hele doğu karadeniz rum doluydu. Ermeni tehcirinde giden nüfus 2 milyon. Yine de kalan çok. Mübadelede ilk aşamada 2,5 milyon rum gitti kalanlar çok. Kırıkkalenin adı kırk kilise, karamanın adı larendeydi o da rum ismi. Batı anadolu sahilleri rum çoğunluktu. İstanbulda neredeyse azınlıktın müslümanlar olarak. Doğu anadoluda köylerin adları hep ermenice, doğu karadenizde rumca. Osmanlının mimarı, zanaatkarı ermeniden, denizcisi-köylüsü esnafı rumdan çıkardı. Din değiştirerek enderunda okuyup saraya girenler ermeni, rum, bulgar, sırptı. Senin araplar ve türkler değildi. Yeniçerilerde bunlardan oluşurdu.
Sen biraz tarih oku memleketin neymiş ne değilmiş öğren öyle yaz. Masallarda, hayal alemlerinde yaşıyorsunuz. Herkesi müslüman sanan anadoluyu müslümanlardan oluşan bir bölge sanıyorsun herhalde. İnsan bir bakar bu bölgenin adı 100 sene 150 sene önce niye böyle diye. Köylerin isimleri türkçe değil birşey değil kim verdi isimleri?
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @karafetva