K

Yarbay
22 Şubat 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
901 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
K
dün
Dolandırıcılık? İletişim araçları üzerinden, oto-borsa-banka vb kıymetlere yönelik
Elektronik iletişim ve haberleşme araçları ayrıca teknolojik ya da farklı yöntemlerle yapılabilir dolandırıcılıkları yazmamız gerekli olsa gerek. Teknoloji dışı direk dolandırıclıklardan da ne taktikler kullanılabildiğini bilmek açısından bahsedebiliriz.

Dün (03.02.2023) akşam namazı sırası yani saat 18.00 civarında; 18.07, 18.09 ve 18.14 te birisi sıralı olarak arıyor sonuna kadar çaldırdığı ilk iki araması cevapsız kalıyor. eski model ucuz aracımın ilanı için aradığını ve plakada yazan şehirde tanışıklıklardan bahsetmeye kalkıyor. Girişiminin sonucu değiştirmeyeceğini söylemem üzerine araç ücretinin yarısını peşin ve aracı almadan direk ödeyeceklerini ama ikinci yarısı için 1 ay mühlet istediklerini söylüyor. Aracı başkası adına ayarladığını söylüyor. Devrini parayı ödediğinde mi istiyorsun dediğimde de pek tabii diyor. Hiç pazarlık yapmadan fiyatı kabullendiğini söylüyor. Deviri ve aracı almadığı halde havadan ücretin yarısını vereceğini söylüyor yani. Daha çok ayrıntı var ama gerekirse eklerim.

Benden araç resimleri istiyor. Tüm resimlerin ilanda var olduğunu söylediğimde ilana ulaşamayacağını söylüyor. İlanı arkadaşının kendisine attığı gibi geçiştirmeler. İLana ulaşabileceğini söylediğimde kabul ediyor ama yine de resim istiyor. Whatsapptan boş mesaj atmasını istiyorum önce tereddüt ediyor ama sonra kabul ediyor. Kısa süre sonra whatsapptan arıyor açıyorum ve aradığı numarasına resimleri atmamı istiyor. NUmarasınıı zaten gördüğümü boş mesaj atmasını istediğimi tekrarlıyorum ve kapatıp bir daha da ses çıkarmıyor. Göksel olduğunu söyledi isminin. Whatsapptan boş mesaj isteme sebebim hem kaydetme gereği olmadan direk şahsa mesaj atabilmem hem de cevaplayabileceğim mesajının listede üst sırada bulunmasıyla iletmek istediğim mesajı direk liste başından yollayabilmem.

Şüphelenme sebepleri;
- Israrla 3 kez üst üste telefondan uzun uzun araması Açılmadığı halde bir daha arıyor. İnternet alışverişlerinde ikinci arama zaman geçtikten sonra olur.
- Tanışıklıkla sonuç almaya çalışıyor ama araç plakasının isabet ettiği şehirde yaşamadığımı söylüyorum halen daha tanışıklığı iddia etmeye çalışıyor. Sadece şehirden bağlantı.
- Detaylı resimleri olan araç için tekrar resim istiyor ve whatsapp mesajı istediğim halde mesaj atmadan whatsapp araması ile resim istiyor. Yani tek bir mesaj ile resim atmamı istiyor.
- Tamam dediği halde whatsapp mesajı atıyor istediğini alamadığı halde ses çıkarmadan uzaklaşıyor...

Ne murad etmiş olabilir? Bu hale neler elde edebilirdi? Birkaç ay öncesinde whatsapp hesabımın üst üste ele geçirilmeye çalışıldığına dair mesajlar gelişti, mesajlar ingilizce harici yabancı dilde.

Oto alışverişinde;
- Aracı alırken farklı isimden ücreti yollayıp daha sonra parayı yollayan kişinin dava açması sağlanıp parasını ödediği aracı başkasına sattığı iftirasıyla parasını geri almaya kalkışması
- Asılsız ilan ile fırsat bir araç koyup arayanlardan kapora toplama
- Sigortadan pert göstererek yüksek bedel ücret tahsil ettikleri ve o sebeple resmiyete pert geçmiş ama asında sorunsuz bir aracı, farklı sorgulama platformlarında bazı bilgilerin geç görünmesi sayesinde sorunsuzmuş gibi satma (Aslına araç sorunsuz ama sigortadan para alınmak için pert gösterildiğinden resmiyette geç de olsa pert oluyor)
- Motor-şasi no taklidi ile change denilen yani aslında lüks çalıntı bir aracın şasi nosunu değiştirip kötü haldeki bir aracın şasi nosunu işleyerek satma (şasi no ile oynandığı anlaşılabiliyor)
- türlü taktiklerle v yalanlarla vekaleti alma, yani hazırlığını yaptırıyormuş gibi davranırken kısa süreli vekalet alma

ve daha birçok taktikler dolandırıcılıkta kullanıldığı duyulmuştur. Peki oto resimlerini attırmakla elde edilebilecek olan nedir?
K
2 hafta
Elektrikli taş, pilsiz güç girişi olmadan elektrik?? haberler...
Doğal mineral, madden ve ya taş cinsinin pil v ya herhangi bir enerji ile bağlantısı olmadığı halde elektrik verebildiğine dair haberler. Kongo cumhuriyeti;

< Resime gitmek için tıklayın >


https://www.youtube.com/watch?v=xhkMoUQ9muQ&feature=youtu.be


https://twitter.com/malikejder47/status/1617228003028930562


https://twitter.com/voiceoflevant/status/1617200842175840260


< Resime gitmek için tıklayın >
K
4 hafta
PVC den kamyon... Mini maket ama şanzumanına kadar....
K
4 hafta
PVC borulardan hidrolik kriko...
https://www.youtube.com/watch?v=46XZ-8MNubE&feature=youtu.be
Gerçek bir şov gibi... el becerisi ile neleeer neler. Pvc geniş boruyu gerek düzlemsel kalın malzemeye dönüştürerek, gerek matkap yardımıyla o-ring kanalı açarak, pistonundan silindirine ve araba sibopundan çek valfine kadar herşeyiyle kriko...

13:27 Bu saniyelerde vida kullanması hoşumuza gitmei pek. Bir nevi pim uydursaydı fevkaladeydi.
K
geçen ay
Kesik parmaklı ve ya tam kapalı ve ve ya kapanıp açılabilen harbi bir ediven?
Konu: eldiven tavsiyesi ;
Parmakları kullanmak gerektiğinde eldivenin zorluğunu aşmak için kesik parmaklı ama soğuktan tam koruma için tam kapalı model gerekir bilirsiniz. Bazı modellerde kesik parmak ama istendiğinde kapatılabilen ama kapamayı komple cep tipi ek parça ile yapan yani tek tek parmakları ayırmayan modeller görmekteyiz internet araştırmalarında.

muhteşem bir ısıtıcılığı olmalı. Yazın eldiven pek gerekmediğinden serin tutması konu değil. Su da geçirmemeli.

Bazı modellerde metal ek korumalar görmekteyiz. Hem artistik hem de sağlam olsa gerek.

Kalite

Bahsettiğim hususlarda ve tecrübe fikir sahiplerinin önerileriyle muhteşem bir eldiven aramaktayız. Markalar ne vaziyettedir, marka dışı neler konu olabilir? Her özellik olmayabilir ama değerlendirilmeli.

Sağlamlık ve ısıl açıdan neler konu olabilir? Mesela koyun yününden yapılan keçe ısıl ve su geçirmezlik yönünden muhteşem denilmekte ama eldivende uygulaması pek konu değil. Deri su geçirmez ama ne kadar dayanıklı. Paraşüt kumaşının daanıklılığını duyarız ama eldivene ne kadar uygun rahat? Acaba malzemelerin dezavantajlarını gidermek için zeki geliştirmelerin yapıldığı piyasa üstü çalışmalar var mıdır?

bir asker aşırı soğukta bile insanın elini terleten eldivenden bahsetmişti.
K
2 ay
Urumçi-Doğu Türkistan'da müslümanların yanması ve Türkiye'deki Madımak olayı
Türkiye'nin o sorunu var bu sorunu var denir uzunca zamandır. Neden onlar bunlar sorun oluyor da Türkiye'nin dünya çapındaki mücahedesine destek olmazlar bunlar düşman mıdır diyemeyiz....

Yakın zamanda çin kalabalığının saldırdığı Doğu Türkistan dediğimiz çinin ise Şincan dediği bölgede, kovid engelleme adı altında dünya çapında insanları rehin alan propagandalar etkisiyle bir apartmana kapatılan ve zaten uzun süredir zulm gören Türklerden olan bir kısım insan çıkan yangında can verdi. BU denli dehşet içinde ölenlerin şehit olduğuna dair hadis var. İnsanlığın diyetini ödediler sayalım...

İtfaiyenin ve diğer tüm kurtarma unsurlarının yardım etmediği ve çığlıklar içinde öldükleri haberlerde geçmektedir. Birkaç haber;

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/cinde-yangin-faciasi-ulkeyi-karistirdi,N6gAsK2cBEeF4dlLp_XVbg/75S83VsJt0yJC53amZ03qw


https://www.aa.com.tr/tr/dunya/sincandaki-yanginin-ardindan-cinde-kovid-19-huzursuzlugu-buyuyor/2749200
Peki yardım edilmeksizin ölüm tanıdık geldi mi? Belki yardım edilemedi o ayrı konu ama tanıdık mıdır?
Türkiye Sivas'ta madımak oteli adlı bir yerde toplanan alevi kalabalıktan bir kısmı, otelde çıkan yangından kendilerini dışarıda bekleyen kalabalık etkisiyle kaçamayıp içeride ölmüştü. Ağır bir propaganda ile müslümanların sebep olduğu ve kasten cinayet işlendiği ve de devletin umursamadığı iddia edilmişti. doğru değildi bunlar, herşey bir anda olup bitiyor ve istense de durdurmak bazen imkansız. Kasıtlı cinayet değil kaos. Ama hepsi bir tarafa bu kitle bağlantı iddia ettikleri siyasetle ne kadar yakınlar ve de kendiilerini etiketledikleri siyaset sebebiyle mi yoksa kendi benlik sıkıntıları ile mi tepki çektiler muamma. Ama hiç sorulamadı ne yaptı bu kalabalık ve halkı ayaklandırdı diye? Eğer bu kalabalık yapmadıysa bu kalabalık içinden kimler ne yaptı? Bunun da aksini iddia eden bu kalabalıkla alakası olmadığı halde kimler neler yaptı diyebilmeli.

Ancak dün Uygur Müslümanları yana yana can verdi ve dün propaganda yapan Türk aleyhtarları bugün oh çeker gibi mi davranıyor??? Yani resmen insanı eziyet içinde yok edip sonra sırf kendi menfi siyasetlerinin parçası diye kendi tarafındaki kişileri gerçek dışı propaganda ile mi savunuyor? Kasıt varsa nerede var???

Belki hepsi şeytanın oyunudur. Ancak bu oyunda kim şeytanla berber kim şeytanı şamarlar???
K
2 ay
Dökümünden tornasına baştan sona imalat, büyük piston
K
2 ay
Mekanik diş yenileme taktikleri ve değerlendirmeleri
K
3 ay
Tellerdeki silkelenme, fırtına türbülansları
Rüzgarın ve daha ötesi fırtınanın ne karışık ve tehlikeli hava kuvvetlerine sebep olduğu malum. Bazı tabelaları ne denli sağa sola hırpaladığı ve aslında kuvvetinin yetmediği işleri, üst üste binen etkisiyle aşıp zarar verebildiği... Yukarıdaki video Samsun'da denizden yüksek ama yakın güneşli ılık bir havada oluşan yoğun rüzgarların bir telefon telini nasıl silkelediği ve tekrarlı harekete maruz bıraktığı görülmekte. Elektrik telleri de oynuyor ama telefon teli yoğunluğu daha az olsa gerek daha bir başka hareketli. Ancak telefon direklerinin daha uzak olanında bu denli bir kıpırdanma yok. teldeki mesafe bir nevi rezonansa sebep olmakta....

Diğer bitkilere vb baktığınızda rüzgar şiddetini azaltmış olmasına rağmen teldeki periyodik-tekrarlı hareket devam etmekte. Başlamış ve durdurmak kolay değil. Direkleri de sallanmakta. Teldeki anormal sallanma direkleri de sallıyor olmalı.
K
3 ay
Mekanik tarihinden çılgın Türkler...
Kimleeer var kimler. Tarih dedik ama önümüze çıkan dünkü videoyu ekliyoruz. Aslı ve esası konuya devam eder nasipse.
Buyrun...

https://www.youtube.com/watch?v=Rj-NOs6Syog&feature=youtu.be
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.