Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
164
Cevap
0
Tıklama
4
Öne Çıkarma
AK Parti'den belediyelere: Bir an önce PARDUS'a geçin

M macromedia21 Konu Sahibi
2 yıl (5114 mesaj)

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti'li 883 Belediye ve 39 il genel meclisi başkanlığına bir tebligat göndererek israf ve ABD ürünlerine karşı uyarıda bulundu. Belediyelerden ABD malları yerine yerli mallarını kullanmalarını isteyen Kaya ayrıca israftan kaçınmalarını ve dövizle işlem yapmamalarını özellikle belirtti.

 

Ayrıca Bkz.Erdoğan’ın ABD'ye boykot çağrısından etkilenecek markalar ve ürünleri
Diğer partilerin idaresindeki 515 belediye yönetiminin de bu ulusal meselede kendilerini yalnız bırakmamalarını isteyen AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, onların da aynı hassasiyeti göstermeleri konusunda çağrıda bulundu. Tebligattaki en can alıcı maddelerden biri ise TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux tabanlı PARDUS işletim sistemine geçiş yapılmasının istenmesi. Belediyelere gönderilen 17 maddelik bildiriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Belediyeler'in uygulaması istenen 17 maddelik önlem
 1. Lisans ücreti ödenmeyen, yerli ve milli yazılımımız olan PARDUS’a henüz geçmemiş olan belediyelerimiz, lisans ücreti ödenen yabancı menşeli yazılımlar yerine ivedilikle PARDUS’a geçmelidir. Bu konuda TUBİTAK ile birlikte uygulama tecrübesi olan Belediyelerden teknik destek alınarak ivedilikle dönüşüm sağlanmalıdır.
 2. KİK ilgili tebliğler doğrultusunda, elektronik cihazlar, cep telefonları, bilgisayar ve diğer teknolojik cihazlarda yerli üretim veya yerli marka tercihine özen gösterilmeli ve yabancı ürün seçeneğinde, başta ABD olmak üzere ülkemize siyasi ve ekonomik tehdit uygulamaya çalışan ülkelerin ürünleri dışındakiler tercih edilmelidir.
 3. Yapı, tesis, imalat, ikmal, tamir, bakım, asansör, havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, iş makineleri, temizlik ürünleri, robotları ve yükleyicilerde KİK ilgili tebliğler doğrultusunda yerli ürün veya markalar tercih edilmelidir. Yabancı ürün alım zaruretinde ise ABD ürünlerinden kaçınılmalıdır.
 4. EFT, Havale, Kambiyo, kredi, gibi işlemler tamamen TL cinsinden gerçekleştirilmeli; Belediye ve iştirakler hiçbir şekilde yabancı para cinsinden vadeli-vadesiz mevduat hesabı açmamalı, açılmış olanlar sonlandırılmalıdır. Belediye şirketleri zorunlu olmadıkça dövizle işlem yapmamalıdır. Borç ödemeleri karşılığı tutulanlar dışında hiçbir belediye şirketinin döviz hesabı olmamalı, var olanlar derhal Türk Lirasına çevrilmelidir.
 5. Yasal Mevzuat hükümleri ile cevaz verilse dahi, hiçbir şekilde yabancı para cinsinden sözleşme yapılmamalıdır.
 6. Belediye ve İştiraklerine ait sosyal tesis ve işletmelerde gıda - içecek ürünleri yerli olmalıdır.
 7. 4734 sayılı Kanunun 63.maddesi ve 2017/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi; açık olarak ihale dokümanlarında ürünlerin niteliğine göre %15 oranına kadar yerli malı avantajı sağlanabileceği belirtilmekte, hatta bazı ürünler de %15 oranında yerli malı teklif eden isteklilere fiyat avantajı sağlanması zorunlu tutulmaktadır. Yine, aynı şekilde bu dokümanlarda yerli ürün sunumunu engellemeye yönelik hiçbir ibare bulunmayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu çerçevede satınalma süreçlerinde bu kural ve talimatlara göre doküman ve teknik şartnamelerin hazırlanması ve buna göre işlem tesis edilmesi gerekmektedir.
 8. Yerli olmayan ürün/cihaz/ekipmanların satın alınması ya da kiralanması, zaruret olmadıkça yapılmamalıdır. Halen kiralama suretiyle kullanılanların da kira süreleri uzatılmamalıdır.
 9. Tasarruf tedbirlerine azami riayet edilmelidir.
 10. Hiçbir gerekçeyle binek aracı alım ve kiralaması yapılmamalı, mevcut hizmet araçlarının iş dışında kullanımı kesinlikle önlenmelidir.
 11. İhaleli işler kapsamında yüklenici tarafından kullanılacak/tedarik edilecek araç/cihaz ve ekipmanların da yukarıda belirtilen şartlarda olması sağlanmalıdır.
 12. Belediyelerce gerek STK ve gerekse farklı kurumlarla yürütülen ortak projelerde de bu hassasiyetlere dikkat edilmelidir.
 13. Yeni hizmet binası yapım ve kiralaması ve var olan binaların zorunluluk içermeyen büyük tadilat/tamiratı yapılmamalıdır.
 14. Sosyal medya kullanımı, teşviki kapsamında herhangi bir bütçe tahsisi yapılmamalı, var olanlar dondurulmalıdır.
 15. Acil ihtiyaç gerekmedikçe mobil cihazlarda yenilemeye gidilmemelidir.
 16. Belediye çalışanları, meclis üyeleri ve diğer kişilerle yurt dışına gezi içerikli seyahat programları yapılmamalıdır.
 17. Belediyelerimiz düzenledikleri programlarda eğlence türü etkinliklerden kaçınarak yerine kültür sanat içeren etkinlikleri tercih edilmelidir. Haberi Portalda Gör

En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmesine başlanmış daha sonra dünyanın dört bir yanından yapılan katkılarla geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilen özgür bir yazılımd...
Yoruma Git
Yorumun Devamı yorumculuklar - 2 yıl +94

N neronidas
2 yıl (716 mesaj)
Bence bütün kamu kuruluşlarına zorunlu olmalı. Kullanılan programlar ya office ya da Web arayüzlü programlar.
F fatihcanery
2 yıl (1558 mesaj)
Helal olsun ,bu kriz ülkemiz için iyi oldu

2001krizi olmasaydı bankacılık sektörü şu an coptu ve dolarin bu denli yükselmesinde ülke kaoso sürüklenecekti,kriz çıktı bankacılık sektörü düzeldi

Amerika bize atar yaptı bizim aklımız çalışmaya başladı,bir yoldaki eksiklik biri ölünce veya yaralanınca düzeltilir güzel ülkemde .yani illa bir musibet olacak

Pardus olayını destekliyorum sonuna kadar ülkede tüm bilgisayarlar pardusa geçmeli

Tam destek

Doğruya doğru yanlışa yanlış demek bir erdemdir..


Bu mesaja 1 cevap geldi.

E ezimuse
2 yıl (8599 mesaj)
Çok geç kalınmış hamle. Windows server yazılımlarına deli paralar ödeniyor. Umarım o tarafta da Ülkeyi kapsayacak bir belediye kamu yazılımları yapılır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


K kubilay61
2 yıl (238 mesaj)
Bi para verip kullanmak var birde ücretsiz.Bir belediyede en az 5 pc var desek 4.415 yaparki bundan çok daha fazladır,bunların lisans ücretlerini düşünün.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @TEHET

B berk768
2 yıl (619 mesaj)
Helal bu yaptırım olayı bize yaradı cari açık felan kalmaz böyle giderse Temmuz ayı 1.1 milyar bütce fazlası verilmiş tasarruf planı devrede.
S sunbird
2 yıl (434 mesaj)
şaka maka ben bunu desteklerim, bar linux kullanmayı öğrenir insanlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Y yorumculuklar
2 yıl (950 mesaj)
Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmesine başlanmış daha sonra dünyanın dört bir yanından yapılan katkılarla geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilen özgür bir yazılımdır. Özgürlükten kasıt şudur ki, kişiler kullandıkları yazılımlara koduyla beraber sahiptirler ve kodu kendi ihtiyaçlarına göre modifiye edip tekrar pazarlamakta özgürdürler. Daha geniş tanımı Özgür Yazılım Vakfında bulabilirsinz. Linux kimseye ait değildir, kaynak kodunu alır modifiye eder istediğiniz gibi ister parayla ister bedava ister kapalı kaynak olarak dağıtırsınız.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @TEHET

W WmGMD
2 yıl (3641 mesaj)
Altyapı tamamen bizim olmasa da microsoft a lisans ücreti ödemekten iyidir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S smart1978
2 yıl (15535 mesaj)
Islemci RAM filan ne is :) Yazilimla olmaz o isler ...


Milli demeyin kimse Pardus un Debian tabanl olmasindan oturu MILLI demez ama populist bir sekilde hazir kdlari acik sadece yerelestirmelik birkac sey yap paket derlemelerle yerli kodlu olmuyor ...


Pardus ta baro tam donanim destegi var midir :) ?

Ekran karti driver i filan onemlidir de ...


Bu mesaja 2 cevap geldi.

S Soul741
2 yıl (398 mesaj)
Belediyelerde kullanılan onlarca Windows tabanlı otomasyon programı var. Bir günde nasıl geçilecek bunlar? Geç demekle yapılacak bir iş değil. Tamamen göz boyama. Başka bir şey değil.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D Dropzone
2 yıl (379 mesaj)
ne biçim beddua ettin be, çoluk çocuk bırakmadın böyle devam etme dua döner dolaşır seni bulur. keskin sirke küpüne zarar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ssbrutality

E EddyCue
2 yıl (4526 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: TEHET

Bu mesaj silindi.
gnu / linux abd'nin filan degildir. tamamen, tum dunya vatandaslarina aittir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mr. Jingles
2 yıl (17659 mesaj)
Dönüp dolaşmaz. Mazlumun ahı kime gideceğini bilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @AqRaMa

G Guest-05C9F9077
2 yıl (104 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: yorumculuklar

Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmesine başlanmış daha sonra dünyanın dört bir yanından yapılan katkılarla geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilen özgür bir yazılımdır. Özgürlükten kasıt şudur ki, kişiler kullandıkları yazılımlara koduyla beraber sahiptirler ve kodu kendi ihtiyaçlarına göre modifiye edip tekrar pazarlamakta özgürdürler. Daha geniş tanımı Özgür Yazılım Vakfında bulabilirsinz. Linux kimseye ait değildir, kaynak kodunu alır modifiye eder istediğiniz gibi ister parayla ister bedava ister kapalı kaynak olarak dağıtırsınız.
Bu cahiller yüzünden ülkede kimse bir şey üretmek istemiyor. Hem neden yazılım üretmiyoruz derler hemde üretileni de batırmaya çalışırlar. Sıfır yazılım yapsan php, java amerikan malı diyecek tipler bunlar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P PAUL WALKER
2 yıl (1256 mesaj)
Pardusda okey oyunu var mı memurların işi daha kolaylaşır