M

Yarbay
21 Kasım 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
51 üye
Görüntülenme (?)
545 (Bu ay: 58)
Gönderiler Hakkında
M
3 hafta
Windows 11 için laptop seçimi
Yakın bir zamanda ikinci el dizüstü almayı düşünüyorum. Masaüstündeki gibi donanım değişikliği yapamayacağımız için haliyle işlemci ve ekran gibi değiştirmenin mümkün olmadığı donanımlarda doğru tercih yapmak gerek. Oyun veya günlük model arasında gidip geliyorum.

Günlük model olarak belirlediğim donanım şöyle:
Core i5-8250U + GeForce MX150 + 8 GB DDR4 RAM

Bu donanım ileriki güncellemelerde sorun çıkarır mı?
M
geçen ay
Günlük kullanım için dahili ekran kartlı cihaz yeter mi?
Intel 10. Nesil Core i3 model buldum. Harici ekran kartı yok. Intel’in dahili ekran kartı mevcut. Amaç günlük kullanım. İnternet amaçlı. Bir de torrent üzerinden indirdiğim mkv uzantılı filmler var. Bu filmlerin oynatımı için ekran kartına ihtiyaç var mıdır?
M
2 ay
Mitsubishi Electric satıcısı nereden bulabilirim?
İnternette çokça araştırmama rağmen hep Mitsubishi Heavy markasına denk geldim. Mitsubishi Electric bulamıyorum. Aradığım model Enviro 12000BTU. Sitesinde gördüm ve yüksek verimlilik vaadediyor. Lakin satan bir yer bulamadım.
M
5 ay
WhatsApp yazışmalarını Android’e taşıma
İkinci el bir LG V30 aldım. iPhone’daki WhatsApp yazışmalarımı bu telefona nasıl aktarabilirim?
M
8 ay
Tam boy fırın tavsiyesi yardım
Dün Beko FT 400 model fırın baktık. 1742 TL fiyatı var. Eski fırını 200 TL’ye alacaklar ve aldığımız fırın 1542 TL’ye gelecekti. Fakat YouTube’da birçok kişi fırının pişirilen ürünün (kek, börek, poaça vs) altını pişirmediğini yazmış. Bir değil iki değil yani. Çok sayıda yorum vardı. Dolayısıyla vazgeçtim. En mantıklısı donanım ahalisine sormak olur diye düşündüm. Ocak kısmında bir sıkıntı olmayacak zaten hepsi aynı. Asıl olay fırın bölmesinde yapılan kek, börek gibi ürünleri iyi pişirmesi.

Öncelikli olarak kesinlikle turbo ve gaz emniyeti olmalı. Bunun haricinde ısı ayarlama özelliğinin mekanik olması tercihimdir. Genelde mutfaklar sıcak ve nemli ortamlar olduğundan dijital göstergeler ve elektronik sensörler arıza yapmaya daha yatkındırlar. Sizce hangi marka model fırın almalıyız? Çok da pahalı olmamalı. Maksimum 2000 TL. Bu bütçeye sizce iyi pişiren ve belirttiğim özelliklerde model bulabilir miyiz?
M
9 ay
iPhone 6s şarj sırasında kapandı açılmıyor
12W iPad adaptörü ile telefonu şarja koymuştum. Telefonu şarjda unuttum ve baktığımda telefon kapanmış haldeydi. İşin tuhafı kamera tarafı telefon kapalı olmasına rağmen resmen yanıyordu. Hatta buzdolabına attım telefonu. Biraz bekledim ve çıkardım. Alt kısım baya bir soğumuştu. Kamera tarafının da sıcaklığı düşmüştü. Fakat dolaptan çıkardığımda aynı yer tekrar ısınmaya başladı. Açmaya çalıştım ama telefon açılmıyor sizce sorun nedir?
M
9 ay
12W Güç Adaptörü vs 18W Güç Adaptörü
iPhone 6s’den yeni iPhone SE’ye geçmemle birlikte Apple’ın 18W hızlı şarj adaptörünü satın aldım. Hali hazırda Apple’ın 12W adaptörü de mevcuttu. Her iki adaptöre sahip biri olarak ikisini de kıyasladım. Kıyaslamada Belkin marka kabloları kullandım. Her iki kablo da 1.2 metre. Bilindiği üzere 12W olanda USB-A, 18W olanda ise USB-C girişi mevcut.

İkisinin de çıkış değerleri şu şekilde:
12W: 5.2V/2.4A
18W: 5V/3A - 9V/2A

Pili tamamen bitmiş olan yani kapanmış olan iPhone SE’yi yüzde 100 olana kadar şarj ettim. Özellikle %80’den sonra şarj hızında belirgin bir yavaşlama oluyor. 15 dakikada bir kontrol ettim. Öncelikle 12W olandan başlayalım.

- 15 dk. %30
- 30 dk. %56
- 45 dk. %76
- 60 dk. %85
- 75 dk. %94
- 90 dk. %98
- 105 dk. %99
- 112 dk. %100

Bu da 18W adaptör ile elde ettiğim değerler.
- 15 dk. %30
- 30 dk. %56
- 45 dk. %76
- 60 dk. %86
- 75 dk. %94
- 90 dk. %97
- 105 dk. %99
- 108 dk. %100

Görüldüğü üzere 12W adaptörün 18W adaptörden bir farkı yok. Hızlı şarj etme süreleri her iki adaptörde de aynı. Eğer elinizde USB-C uçlu yeni nesil Lightning kablo varsa tabiki 18W ya da 20W olanı alın. Fakat USB-C kablonuz yoksa ve elinizdeki kablo USB-A uçlu ise yanına sadece 12W adaptör almanız işinizi görecektir. 12W adaptörünüz varsa zaten bunların hiçbirine gerek yok. Çoğu kullanıcıda hali hazırda USB-A uçlu kablo var ama bu kablo ile hızlı şarj yapılmadığını zannedip hızlı şarj için USB-C adaptörü ve USB-C kablo alıp fazladan masrafa giriyorlar. Bir bakıma onları masraftan kurtarmak için bunu belirtme gereği duydum.

Son olarak elde ettiğim süreler orijinal ve MFi lisansı olan kablolar ve orijinal adaptör ya da Apple onaylı olan adaptörler için geçerlidir. Lisanslı olmayan ürünlerde bu süreleri almanız pek olası değildir ve uzun vadede cihazınıza zarar verecektir.
M
10 ay
Apple Lightning - 3.5 mm adaptörde ses kesilmesi
Vatan’dan resmi Apple ürünü olan Lightning - 3.5 mm dönüştürücü adaptör aldım. Adaptör dediğim kısacık bir kablo. Bir ucu Litghtning girişi diğer ucu 3.5 mm dişi girişe sahip. Kulaklığımı taktığımda ses kesilmesi oluyor. Daha doğrusu sürekli ses gidip geliyor. İşin tuhafı mikrofonsuz kulaklıkta bu sorun yok. Fakat mikrofonlu kulaklık takınca ses gidip gelmeleri oluyor. Kulaklıkta sorun olabilir diye diğer mikrofonlu kulaklığımı denedim ve onda da aynı sonuçla karşılaştım. Acaba bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? Kulaklıklarda herhangi bir sorun yok. Adaptör arızalı olabilir mi?
M
11 ay
Oyun için kablosuz kulaklık tavsiyesi
Oyun için kablosuz kulaklık arıyordum ki Xiaomi Redmi Airdots Basic 2 modeli dikkatimi çekti. Yalnız bazı yorumlar iyi bazıları kötü. Biri PUBG’de 2-3 saniye gecikme var yazmış. Başka bir yorumda ise adeta oyun için yapılmış gecikme yok diyen de var. Bu da akla telefonun Bluetooth sürümünün düşük olduğunu ya da başka bir uyumluluk sorunu olduğunu getiriyor. Çünkü kulaklık BT5 teknolojisine sahip. Alacağım telefon da BT5 olacağı için gecikme sorunu yaşar mıyım onu düşünüyorum. BT5 telefonda bu kulaklıkla PUBG/CODM oynayıp deneyen var mı?


< Resime gitmek için tıklayın >
M
11 ay
Turkcell’in faturasız paketlerde GB düşürmesi
TT’den geçiş yapmıştım ve “Hoş Geldin 19GB Kampanyası” ile 59 liraya bu paketten memnundum. Sonra Turkcell aynı tarifeyi 59 liradan 70 liraya çıkardı. Hadi dedim olsun 10 lira fark. Fakat bu sefer de 70 lira ödediğim tarifeyi 14 GB’a düşürmüş. Bu nedir şimdi? Daha bir yıl olmamışken bu yapılan muamele nedir?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.