Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 5 misafir, 1 mobil kullanıcı
14629
Cevap
712911
Tıklama
74
Öne Çıkarma
Tüm iPhone Modelleri Yurtdışı Satın Alma ve Kayıt [ANA KONU] (Güncelleme Eylül 2023)
V
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

< Resime gitmek için tıklayın >


Arkadaşlar merhaba,Malum son Apple etkinliğinden sonra hepimizin ortak düşüncesi yurtdışından cihaz almak olduğunu düşünerek konu açıyorum. Bu konuda tecrübem yok, hep TR'den cihazımı aldım ama bu sefer yurtdışından almayı düşünüyorum. Bilgi paylaşımına açığım ve bilgi paylaşmak isteyen arkadaşlar tecrübesini yazarsa sevinirim. İlk mesaja gerekli bilgileri sabitleriz...


Eylül 2023 Güncelleme - Arada yapılan zam ile kayıt ücreti 20 bin lira oldu. 1 Ocak 2024 itibariyle 30-35 bin seviyesine yükselmesi bekleniyor.


04 Aralık 2022 Güncelleme - ADIM ADIM BTK KAYIT İŞLEMLERİ

1.İlgili adrese giriş yapın.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet
Aşağıdaki bilgilendirme ekranı ile karşılacaksınız. Devam et ile ilerleyin.

< Resime gitmek için tıklayın >

2.Aşağıdaki ekranda sırasıyla kimin bilgileriyle başvuru yapılacağı (başvuru türü içerisinde çocuğum bilgileriyle başvuru yapacağım seçeneği de var), imei kaydetme (cihazınızın türüne göre fiziksel ya da e-sim), kayıt için kullanılacak olan belge (kimlik ile giriş çıkış yapıldıysa kimlik; pasaport ile giriş çıkış yapıldıysa pasaport vs) bilgileri ve son olarak yurda giriş yapılan tarihlerini girin.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

3. Bir sonraki ekranda girdiğiniz bilgileri görüp aşağıda yer alan ödeme adımına yönlendiriliyorsunuz. Ödemeyi belirtilen bankaların internet bankacılığı üzerinden yapabileceğiniz gibi İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartınızla da yapabilirsiniz. Ödeme işlemi anlık olarak gerçekleştiriliyor ve hemen sisteme yansıyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden yaptığınızda işlem numaranızı saklamayı ve pdf'yi indirmeyi unutmayınız.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

4. Ödeme işleminden sonra bir önceki sayfaya döndüğünüzde altta "ödememi kontrol et" butonu var. Onu tıkladığınızda bilgileri doğru girdiyseniz ödemenin başarılı olduğuna dair bilgiyi alıyorsunuz. İşlemleri tamamlıyorsunuz ve kayıt işlemi bitmiş oluyor.

25 Ekim 2022 Güncelleme - Teşekkürler @bkmçvş

YURT DIŞI IPHONE ALIM REHBERİ

• 4 farklı bölge ürünü olan Apple ürünlerinden Avrupa bölgesi cihazı almanız tavsiye olunur. 1 yıl uluslarasın garanti olduğu da söylenmektedir. Apple reseller bayiler hizmet vermektedir bu konuda.
https://www.techwalls.com/?s=iphone+14

• Yurtdışından alınan telefonları 120 gün içinde son 365 günde yurda giriş çıkış yapmış bir pasaport (telefon kayıt hakkı olan) sahibi üzerine e-devlet üzerinden yasal harcı ödeyerek (şu anlık 2.732 TL) kayıt yaptırabilirsiniz. Yalnız telefon 3 takvim yılı (dikkat edin 3 x 365 değil, 2022-23-24) sadece pasaport sahibi kişi adına kayıtlı hatlarda çalışır. Harç yatırırken bir İMEİ girerek harç yatırılır, kayıt esnasında iki İMEİ de sisteme girilir.

• Hat eğer adınıza veya pasaport sahibi kişi adına değilse hat devr yapılabilir. Ancak devr sırasında yeni hat alıyormuş gibi işlem yapılır ve 117 TL ÖİV, 50,12 TL telsiz ruhsatname ücreti 12 ay faturaya yansır ve en önemlisi devam eden taahhüt varsa bozulur.

• Yurtdışından alınan ürünlerden vergi iadesi alınabilmektedir. Bu vergiyi aracı bir şirket üzerinden alabileceğiniz gibi direk ürünü aldığınız (Apple, Amazon.de) satıcılardan da alabilirsiniz.

• Global Blue çok yaygın bir aracı şirket olup Almanya için %19 luk verginin (VAT) %11’ni size öderken, %8’lik kısmını hizmet bedeli olarak keser. Alışveriş sırasında mağazadan alınan tax free formunu havalimanında gümrük polisine onaylatıp fatura ile birlikte global blue vat refund ofisinden anında nakit (bir miktar komisyon keserek) ya da alış veriş yapılan kredi kartına formda yazan miktarın tamamını (verginin tamamı değil yalnız) iade alabilirsiniz. Ofis kapalı ise oradaki kutuya da atabilirsiniz.

• Diğer yöntem de amazon.de veya Apple Store dan alınan ürünlerin faturasını gümrük polisinde onaylatıp TR ye gelince mail ile onaylı fatura, pasaport ön yüz, pasaport giriş çıkış sayfaları her iki ülke için de, TR deki ikametgâh belgesini gönderip alış veriş yapılan karta iade alınması. Önemli husus fatura kişisi ile giriş-çıkış yapan kişinin olması ve faturanın TR adresi içermesi.

• Apple vergi iadesi için: vat.refunds@apple.com

• Amazon.de vergi iadesi için: mwst-erstattung@amazon.de


ALIM YÖNTEMLERİ

1. Apple Store dan direk kredi kartı ile ödeme yaparak IP 14 ( Pro Max lerde stok yakalamak gerekli, ZIP kodu girerek arama yapılıyor) almak, Fatura adresi TR olmalı ve gümrükten çıkış yapacak kişi adına olmalı.

Apple Store dan online pick up yöntemi ile sipariş vermek. Sizin adınıza başka birisi alabilir, fatura kişisi de 3. bir kişi olabilir. İşlem yapılan günden sonra 2 sonraki gün ve istenen saati seçebilirsiniz. Ürün 7 gün boyunca sizin için store da bekletiliyor. Billing Adress deki ülkelerde TR olmadığından optional kısmına TR adresini yazıyoruz ve kredi kartı ile alım yapıyoruz. Alım öncesi kredi kartı ekstrenizi döviz yapmanız tavsiye edilir ki kur dönüşüm farkı ödemeyin. İlgili saatte pick up yapacak kişi store a gider (sizin zip konu ile seçtiğiniz size veya yakınınıza yakın) ve ürünü alır. Ürünü alınca sipariş özeti mailinize düşer ancak fatura 2 günü bulduğu söylenmektedir. Fatura da maile düşünce çıktı alınıp gümrükte alınan telefon, pasaport ve fatura gösterilerek onaylatılır. Artık TR ye gelince onaylı fatura, pasaport ön yüz, pasaport giriş çıkış sayfaları her iki ülke için de, TR deki ikametgâh belgesini evrakları Apple göndermek kalıyor… ve 2 gün içinde iadeyi Euro olarak ödediğiniz karta alıyorsunuz.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
2. Amazon.de üzerinden de adrese sipariş ve amazon.de pick up noktalarına sipariş vererek de yukarıdaki sürecin aynısı yapabilirsiniz. Ödeme sırasında fatura adresini vergi iadesi (vat refund) alacaksınız gümrükten çıkış yapacak kişinin adına ve adresine olmasına dikkat ediniz.3. Herhangi bir mağazadan alıp (Global Blue ile anlaşması olan) alış veriş sırasında doldurulan formu ve faturayı gümrükte onaylatıp Global Blue ofisinden nakit veya kredi kartına iade alabilirsiniz. Nakit alımlarda bir miktar daha komisyon kesiyorlar alacağınız vergi üzerinden. (Dikkat edin ödediğiniz verginin tamamını değil bir miktarını alabiliyorsunuz. Almanya için % 19 luk verginin %11 iade, 8’ i komisyon gibi)


* 17 Eylül 2022 Güncelleme

Konu beklediğimden fazla ilgi gördü açıkçası Dolayısıyla bazı güncellemeler yapmak gerekti. Şöyle ki;

Kayıt işlemleri ile ilgili tüm soruların cevabı aşağıdaki linkte yer alıyor. Konu içerisinde tekrar tekrar aynı şeyleri sormak yerine burayı kontrol edersek daha sağlıklı ilerleyen bir bilgi paylaşımına sahip oluruz.

https://tuketici.btk.gov.tr/merkezi-cihaz-kayit-sistemi
Avrupa ülkelerinde fiyatlar belli olmaya başladı. Forumda alışveriş yapanlar da var. Örnek Portekiz'den 14 PM alan bir arkadaşımız (1490 Avro) tax free olarak 210 avro alacağını belirtmiş.

Yeri geldikçe güncelleme yapmaya devam edeceğim.


Teşekkürler...

iPhone 15 Ultra ile ilgili güncel haberleri DH Portal'dan takip edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visceroid -- 11 Eylül 2023; 18:37:5 >


Bu mesajda bahsedilenler: @bkmçvş
Henüz 14 serisi fiyatları Gürcistan'da belli olmadığı için 13 serisi için kabaca bir hesap yapabiliriz.


Yoruma Git
Yorumun Devamı visceroid - geçen yıl +51
Selamlar, 2 Ekim günü 1260 lari preorder yapıp 4 ekim günü 2940 lari daha ödeyerek 14 pro 128 gb space black teslim aldım. Gürcistan'dan almak isteyenler için ad...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Thursy - 12 ay +44
Ben de bir kaç hususta hatırlatma yapmak istedim forumdaki mesajlara bakarak;
1. Yurtdışında tax free olarak cihaz alabilir, ödediğiniz verginin belli bir oranda iadesini alabilirsiniz.( &#...
Yoruma Git
Yorumun Devamı bkmçvş - geçen yıl +38
V
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Henüz 14 serisi fiyatları Gürcistan'da belli olmadığı için 13 serisi için kabaca bir hesap yapabiliriz.


https://zoommer.ge/apple-iphone-13-pro-128gb-alpine-green
Örneğik 13 Pro 128 GB şu an için 3399 Lari. Yani TL olarak 21.788 yapıyor. Güncel kur 1 Lari 6,41 TL. Şu an itibariyle telefon kaydı için 2732 TL harç ücreti ve 117 TL Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yani toplam 2849 TL ücret gerekiyor.

Toplamda 21.788 + 2849 = 24.637 TL yapıyor telefon için gerekli ücret.

An itibariyle aynı cihaz TR'de 33.499 TL olarak satılıyor. Aradaki fark 8.862 TL. Henüz tax free hesaplaması yapmadık.

Gürcistan için hizmet bedelleri düşüldükten sonra tax free cihazın %12'si olarak görünüyor. Kredi kartına iade alırsanız bu oranda fakat nakit alırsanız biraz daha düşecektir. İşlem öncesi tax free istediğinizi belirtmeniz ve belge düzenlenmesini sağlamanız şart. Tiflis havalimanında belgeyi ilgili yere teslim ettikten sonra damgalı olan belgeniz ile pasaport kontrolünden sonra göreceğiniz Liberty Bank bankosuna gidiyorsunuz ve iadenizi alıyorsunuz. Şu an için %12'lik tax free 2614 TL yapar ki bundan çok daha uyguna uçak bileti bulunabilir. Ona da hemen bakalım...


< Resime gitmek için tıklayın >
Bu sadece kabaca bir arama ile bulduğum bir uçak bileti ki daha uyguna da yakalanabilir. Kabaca tax free bizim uçak biletimizi karşılayacaktır. Toplamda 13 pro cihazı 8,862 lira uyguna alacağız ki 14 serisi için bu fark daha da fazla olacaktır.

Alternatif ülke ve senaryolara açığız.

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visceroid -- 8 Eylül 2022; 20:58:42 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.
C
geçen yıl
Yarbay

21500 e Amerika’dan 13 Pro max aldım geçen ay. Önümüzdeki hafta memlekete gideceğim hazır oraya gitmişken günü birlik batuma geçip kayıt işinide aradan çıkartırım 😂< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Amerika en avantajlısı ama malum gitmek veya getirtmek herkes için mümkün değil. O yüzden Avrupa üzerinden örnek verdim...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @canlee89
K
geçen yıl
Er

Bendede TR IPHONE 13 PROMAX ( 1 HAFTALIK ) var, bunu satıp Yurt dışından 14 promax ve 14 pro almayı düşünüyorum. avrupada piyasasında fiyatlar artmış görünüyor. ABD'den alınan cihazlarda garanti dışı kalıyor. Sanırım Gürcistan yol masrafı ve fiyat olarak en mantıklısı gibi geliyor. Vergi iadesi nasıl ve ne kadar oluyor, daha önce yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Kosova seçeneğide mantıklı gibi gözüküyor ama uçak fiyatları pahalı gibi geldi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
geçen yıl
Binbaşı

Bu arada not Olarak düşelim yurtdışı cihazlarda kesinlikle ve kesinlikle fatura olmalı aksi halde teknik servis desteği almayabilirsiniz örneğin ücretli ücretsiz batarya değişimi bile yaptıramayabilirsiniz örnekleri var yaşandı

Mesela sarı sitede yurtdışı satılan sıfır iPhone lar garantili diyorlar o garanti hikaye fatura yoksa geçenlerde 3-5 satıcıya sordum hata bizzat denk geldi sorduğumda faturası yok demişlerdi ve ısrarla garantisi olduğunu söylediler yersen tamam birazda şans faktörü var ama o an teknik servis yokuşta yapabilir haklı olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A94FA7CCA -- 8 Eylül 2022; 21:14:12 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

2. mesajda yazdım kabaca fiyatları 13 pro için...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kenjinn
H
geçen yıl
Yarbay

Selamlar, ben de Finlandiya dan aldığım 13pm 128gb telefonu burada satıp haftaya piyasaya çıkarsa Portekiz’den almayı düşünüyorum.

Şansa iş sebebiyle gidiyorum ve yol masrafım olmayacak. Portekiz fiyatı 128gb için 1499 Euro. Tax free ile 1289 Euro ya geliyor. 256 için kararsızım. 256 da 1400 Euro ya geliyor.

Bu sene sonuna kadar birkaç sefer daha yurtdışı ziyaretim olacak. Oralardan da getirip bir miktar kâr ile satmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 8 Eylül 2022; 21:16:43 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
geçen yıl
Yarbay

Hiç alakası yok fatura falan gerek yok. Uluslararası 1 sene garantisi var Apple Türkiye 1 sene boyunca destek veriyor. Telefonun ayarlar-genel- hakkında bölümünde garanti süresi yazar ve o süre sonuna kadar resmî garanti altındadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canlee89 -- 8 Eylül 2022; 21:14:41 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Remining
P
geçen yıl
Yüzbaşı

TR fiyatlarini gorunce ciddi ciddi ABD’ye gidip almayi dusunuyorum 14 Pro Max. Daha once kullandigim 2 iphonu da gitmisken ABD den almistim ama su anda sirf telefon almak icin gitmek bile mantikli olacak gibi. 😬< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
I
geçen yıl
Yüzbaşı

merhaba dubai, bişkek gibi yerlere gitme sansim var meslegimden dolayi ucretsiz olarak. sizce iphone 14 proyu en ekonomik nereden alabilirim< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
C
geçen yıl
Yarbay

Dubai , Irak , amerika genel olarak iPhone un en ucuz olduğu ülkeler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canlee89 -- 8 Eylül 2022; 21:23:59 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Intheflames
B
geçen yıl
Yüzbaşı

Selamlar ABD den e simli unlocked 256 lık mor 14 pro max getirteceğim . E sim le kullanımda Türkiye de herhangi bir sorun yaşar mıyım sizce acaba ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
geçen yıl
Yarbay

beyler Irak Erbil de güzel bir alternatif. Hem uçak hem de otobüsle gitme imkanı var. 3-4 kişi bir araya gelip aslında gidilebilir. Tek kişi gitmek riskli olur.


Bu mesaja 5 cevap geldi.
V
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Esim Tr de aktif olarak kullanılıyor sorun olacağını sanmıyorum< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @beydur
L
geçen yıl
Yarbay

Hocam kimlikle giriliyor mu oraya? Yoksa pasaport mu lazım?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mahmut_emmi
M
geçen yıl
Yarbay

pasaport lazım.
Bu mesajda bahsedilenler: @lawyer25
D
geçen yıl
Binbaşı

Bunlara imei atılamıyor. Cihaz sahibi kaydetse başka hat ile çalışamıyor. Nasıl satacaksın ki?


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hakaniko
B
geçen yıl
Yüzbaşı

anladım teşekkür ederim
Bu mesajda bahsedilenler: @visceroid
M
geçen yıl
Yarbay

hocam pasaport sahibi olup da 1 sene içinde ydışına çıkmış olanlar alabilir. ama tabi böyle müşteriyi bulmak zor olur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dekareme