Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
31
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
W11 Driver | TP-Link Archer TX3000E Wi-Fi 6 & Bluetooth 5 PCI-E Adaptör İncelemesi (TR'DE İLK)

M MühendisMurat Konu Sahibi
2 yıl (72993 mesaj)


Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra sağlam bir ürünle incelemesiyle dönüş yapıyorum. Reklamsız, sponsorsuz, sadece gördüklerimi aktardığım bir konu olacak her zamanki gibi benim konularımı okumak için hiçbir şey bilmenize gerek yok, en basit şekilde bu ürün ne işe yarar, iyi midir kötü müdür yazacağım.

Sorularınızı hiç çekinmeden yazın, mutlaka geri dönüş yapacağımdan şüpheniz olmasın, buradan görmezsem PM atın, DH'nin meşhur gelmeyen bildirimlerinden kaçırabilirim mesajlarınızı.

Lafı uzatmadan alete geçelim, şuan hala iddialı olabilir ama ileride bu tarz ürünlerin masaüstü bilgisayarlar için çok yaygınlaşacağını düşünüyorum, her zaman kablolu bağlantı candır ama bize bunu söyleten biraz da kablosuz ağ araçlarının dandikliği, ısınması gibi sorunları olmuştur artık bunlar çözüldü, ülkemize gelmesi, yaygınlaşması, fiyatları falan oturması zaman alacak.

< Resime gitmek için tıklayın >

TP-Link Archer TX3000E AX3000 Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.0 PCIe Adaptör İncelemesi (TR'DE İLK VE TEK)

Kutusundan belli çok canlar yakacağı, şaka bir yana ben bir ürünün kozmetiğine çok önem veririm, bu üründe daha ilk görüşte premium havayı veriyor. Şun rakibi olarak gözüken ASUS PCE-AX58BT tasarım ve kutu görünüşü olarak çok yavan bir görünüme sahip, bir önceki teknolojiye sahip 3 ve 4 antenli PCIE Wifi adaptörleri olduğu için bunda da üst model çıkaracaklarını tahmin etmek zor değil, çıkınca bakarız ama parası da ona göre olur hayal gibi geliyor bana şuanki rakibi bile 20$ daha pahalı, tamamen gereksiz.

Paket İçeriği

Olması gerektiği gibi güzel, paketin altında kaldığı için koymayı unutmuşum birde Kullanım Kılavuzu ve Driver'ın olduğu bir CD yer alıyor. (vereceğim linklerde bunu görebilirsiniz)

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Ürün Tasarımı

Ufak, çok yer kaplamayan bir alet olmuş, tasarım olarak ta bu tarz ürünlerde kırmızı rengi çok seviyorum farklı duruyor ayırt edici oluyor, düz siyah çok yavan bana göre. Ses kartımla çok iyi ikili oldular ekstra resimler en son verilecek.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Teknik Detaylar ve Özellikleri

https://www.tp-link.com/tr/home-networking/adapter/archer-tx3000e/

Zaten her yerden bakacağınız detaylara biraz yorum katıp yazacağım ama bununla büyük iş başarmış gibi övünmeyeceğim ülkemizdeki bazı editörler gibi.

Kullanıcı yorumlarımı ve bulabildiğim bütün eksileri konunun devamında yazacağım merak etmeyin.

Cihazın en büyük esprisi, Wi-fi 6 standartını desteklemesi o yüzden bazı yerlerde AX3000 diye de geçer, bize sunduklarına bakalım;

-5Ghz üzerinden 2.4Gbps, 2.4Ghz üzerinden ise 574Mbps hıza kadar destek, bunlar gerçekten muazzam rakamlar.

-Intel Wi-fi 6 chipsetiyle çok daha hızlı, bozulma olmayan, net bir wifi bağlantısı.

-%75 daha düşük gecikme (ping)

-2x5Dbi Yüksek Kazanımlı Anten

-Bluetooth 5.0

-WPA3 şifreleme desteği

-Üstündeki bloğun kararlılık ve soğutma için altın kaplama olması


Testler, Yorumlarım ve Ekstra

Merak edilen Hız Testi

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Güzel bir artısı da Bluetooth 5.0 desteği. Ses bombaları, telefonlar derken kullanım sahası genişleyecek gibi hani o bir türlü beklenen patlamayı yapamayan bu teknoloji gittikçe daha sık kullanılacak gibi yoksa hala bu denli geliştirilmezdi diye düşünüyorum.

Hemen onun da bağlantısını anlatalım gözünüzü korkutmasın hiç karışık değil, tırnaklı ucu kartın altına doğru getirip takıyorsunuz, diğer ucu da anakarttaki USB bağlantısına, işte bu kadar. (detaylı resim altta olacak)

< Resime gitmek için tıklayın >


Antenler yüksek kazanımlı olması çok iyi, yatabilme özelliği var, üzerinde durduğu tabak ise mıknatıslanmış tabana sahip, güzel bir şey, masaüstünde de kaymıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >


Abartmadan söylüyorum cihaz işini iyi yapıyor, Ethernet kablosuna göre sıfır kayıp evet yanlış duymadınız, üşenmeden ölçtüm 7 metre uzaktaki modeme karşıdan direkt bağlanıyor, kapıyı kapatsam da bir şey farketmiyor, parasına göre beklediğim sonucu aldım şaşırmadım yani.

Kablo olmayan bir alt düşük modeli alacaktım ama kasa masanın altında kaldığı senaryoda verimi baya düşük olacağından arayışımı değiştirip bu ürünü buldum kaldı ki gerçekten kablo ile uzatma çözümü bence daha iyi, al üste istediğin yere koy.

Fiyat konusunu konuşalım, Amazon.com üzerinden 50$ + 11$ kargo + 14$ vergisi ile tahmini 520₺ yapıyor, vergi geri gelirse(tamamen şans) baya iyi oluyor. Bu arada ana ekranda kargonun yüksek gözükmesine bakmayın siparişi verin sonra Siparişlerim kısmında editleyip yavaş kargoyu seçebiliyorsunuz ve tutar düşüyor.

Birde Hepsiburada üzerinde 607₺ satış fiyatı görmüştüm, tercih size kalmış isterseniz burada yaygınlaşmasını bekleyin ama son kur zammını yedikten sonra ne olur bilinmez.


Driver Kurulum

Not! Güncel Driverlar 2.mesajda


https://www.tp-link.com/tr/support/download/archer-tx3000e/#Driver

Kurulum ekranı, temiz ve güzel, beğendim. Yanında gelen CD'den çıkan sürücü ile bu sayfadaki sürücü birebir aynıdır dostlar. (21.10.1.2) İleride mutlaka yeni sürümleri çıkacaktır cihaz daha çok yeni, Türkiye sayfası hala YAKINDA diyor mesela.

< Resime gitmek için tıklayın >


Kendiniz indirirseniz Intel arayüzü, ekstra uygulamalara pek gerek yok sadece sürücüsünü yükleyin yeter.

< Resime gitmek için tıklayın >


Eksileri

Türkiye fiyatı.

Cihazın en büyük eksisi sadece Windows 10 ile çalışmasıdır! Birkaç yol aradım baktım W8.1 için olmadı sırf incelemeyi bitirebilmek için W10'a geçtim. Böyle bir dayatma beni baya kızdırdı, Linux, MAC desteği falan da yok rakibinin var, az da olsa ileride destek beklentisi içerisindeyim.

Neyse detay verelim, W10 1909 sürümü kendiliğinden sürücüsünü bulamıyor ünlem işaretli kalıyor, 2004 sürümü buluyor ama kendi Microsoft sürümünü yüklüyor buna dikkat o yüzden yukarıda kendi sürümünü yükleyin dedim, yoksa sapıtmalar olabilir bu ne böyle demeyin, TP-Link ürünlerinde bu can alıcı bir nokta olmuştur hep.


EKSTRA

Cihazın ne kadar yer kapladığı hakkında merak edenler olabilir, tam da bu sırada Micro ATX bir anakart vardı bende korktum sığar mı sığmaz mı diye çünkü ses kartımda vardı ucu ucuna olursa olur dedim ve oldu, ilk fanı biraz kapatıyor ama kafaya takılacak kadar değil bence.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Çekim gücü gayet güzel, cama yakın bir yerde oturuyorum 15-18 tane modem buluyor.

< Resime gitmek için tıklayın >


Ayrıca hotspot olarak kullanabilirsiniz ama sonuçlar iyi değildi kayıp çoktu, Windows, Cihaz, Sürücüsü sorumlu kim bilemedim şimdilik.

< Resime gitmek için tıklayın >


Masaüstünden de aynı wifi ağına bağlı olduğunuz zaman artık telefonunuz ile hemen bağlantı kurabilirsiniz, sadece uygulamadaki adımları izleyin yeterli.

< Resime gitmek için tıklayın >


Bluetooth aygıtlarını tek tuşla bulmak çok kolay.

< Resime gitmek için tıklayın >


Biraz da görsel paylaşarak konuyu bitireyim, sonra edit büdüt yaparım bir şeyler gene.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 18 Ağustos 2021; 23:55:6 >


M MühendisMurat Konu Sahibi
2 yıl (72993 mesaj)
Güncel Driver

Dediğim çıktı araştırmalarım sonucu bu cihazın Intel'deki model adının AX200 olduğunu gördüm ve yepisyeni baya sürüm farkı olan sürücüsü çıkmış hemen linki veriyorum.

13.08.2021

Bluetooth Driver 22.70.2


https://www.intel.com/content/www/us/en/download/18649/intel-wireless-bluetooth-for-windows-10.html

On some systems with certain Bluetooth headsets, and during a Teams call, the audio may be interrupted.

On some systems, Bluetooth mouse movement may not be smooth. Win10

Support for Windows® 11 added


Wireless Driver 22.70.0

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/19351/windows-10-wi-fi-drivers-for-intel-wireless-adapters.html

LG Television fails to connect to Miracast when using Wi-Fi driver version 22.50.

Support for Windows 11 added20.07.21
Wifi 22.60.0

BT 22.60.0


Description of Key Issue On some systems with multiple Bluetooth devices (e.g. mouse, keyboard, headset) being connected simultaneously, a connected LE device rarely may not reconnect after some time being idle


01.06.21
WiFi_22.50.1

BT_22.50.0WiFi_22.40.0

BT_22.40.0_64


Güncellemeler geldi dostlar, baya önemli düzeltmeler ve yenilikler var.

Bluetooth sürümü 5.1'den 5.2'ye yükseltilmiş.

Wifi için BSOD sorunları çözülmüş.

2.4G'de az çeken ağlarda performans sorunları çözülmüş.< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Intel'den sürücü indirmek çok güzel hem stabil hemde güncelleme geliyor sürekli, keşke diğer firmalarda böyle olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 19 Ağustos 2021; 0:6:1 >


W Want to
2 yıl (3043 mesaj)
Özellikle İntel'in 3160 ve 7260 chipset kullanan dizüstü notebooklarında karşılaştığım kopma sorunu ve ağda internet var iken interent yok gibi saçma hatalar beni intel'den yıldırmıştı. Microsoft driver'i veya intelin kedni driveri farketmeksizin bu hatayı yaşıyordum. Qualcomm Atheros 9565 kullandığım en iyi wifi chipsetlerinden birisiydi. En stabil kullanımı sağladı bana. Broadcomm'un BCM943602BAED Yongası'da oldukça iyiydi. İşin açıkcası artık wifi ve intel'i bir arada görünce korkuyorum, Tabi birde Mediatek'in markası olan Ralink var. Şuan durum nedir intel'de stabil mi driver'lar


Bu mesaja 1 cevap geldi.

0 0ldskool
2 yıl (3204 mesaj)
İnceleme için teşekkürler. Maşallah ürün güzel konu da güzel. Ama mobil cihazlar için WiFi olayı tamam da 3-5 metre ethernet kablosu 10 tl iken masaüstü bilgisayar için anlamsız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MühendisMurat Konu Sahibi
2 yıl (72993 mesaj)
Atheros'u kim kaybetmiş artık biz bulalım, en tepe modellerde belki, eskidendi o devirler, çıkınca seviniyorduk. Sonra ucuz intel'e döndü hepsi mecbur.

Şuan kullanımımda baya iyi ama bu extreme bir ürün zaten bu da kötüyse artık intel kapatsın bu birimi.
Bu mesajda bahsedilenler: @Want to

M MühendisMurat Konu Sahibi
2 yıl (72993 mesaj)
Buna biraz tercih meselesi diyelim, benim şuan nerelerden o kalın kablo geçtiğini bir görseniz, istenmiyor bir süre sonra. Hem böyle düşünürsek zaten bu aletlerin hiçbirine gerek yok canım, üretmesinler boşuna.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 25 Mayıs 2020; 16:55:31 >


Bu mesajda bahsedilenler: @0ldskool

A altuntepe2
2 yıl (1477 mesaj)
İnceleme güzel olmuş ellerinize sağlık, ağ ürünleri üzerine ülkemizde maalesef yeterli kaynak ve incelemeler yok her bilgi altın değerinde. İnsanlar wifi dan çok şikayetçi fakat mantığını çözebilmiş değiller halen fazla antenin veya harici antenin daha iyi menzili olacağı hatasına düşebiliyorlar. Bu arada halen intel ax200 dışında wifi 6 destekli ürünlerin çıkmamasına çok şaşırıyorum. Markalar bile pes etmiş olacakki direndiler direndiler baktılar başka kimseden ses seda yok hepsi ax200 kullanan ürünler piyasaya sürdüler. Özellikle atheros bekliyorum bende. Fn-Link 8291M-PR buldum qualcomm QCA6391 çipsetini kullanıyor ta ocak ayından beridir bekliyorum toptan satış dışında satılmıyor ayrıca driver'ı yok, olsada aynı intel gibi sadece win 10 destekli olacak sanırım bu da yeni moda oldu eskiden böyle değildi firmalar.. win7 kullanıyorum bakalım ne zaman atheros, broadcom piyasaya ürünlerini salarsa o zaman ortam şenlenecek
X Xef1ONYX
geçen yıl (3441 mesaj)
Bu ürüne yakın özellikle bluetooth özelliği için daha uygun fiyatlı ne tavsiye edersiniz. Amacım bluetooth ile headseti bağlayıp headsetin hem mikrofon hem kukalıkğını bluetooth ile pc ye bağlamak ve seste kalite kaybının böyle internal bir kartla önüne geçmek. Tavsiyeniz veya öneriniz var mıdır? teşekkürler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MühendisMurat Konu Sahibi
geçen yıl (72993 mesaj)
Merhaba, şunu gördüm.

ASUS PCE-AC55BT


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Xef1ONYX

X Xef1ONYX
geçen yıl (3441 mesaj)
Hocam dun Ax58bt aldım valla 55bt bulamadım tplink t5e vardı ac55bt muadili ama almışken teknolojisi son olsun dedim.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MühendisMurat

M MühendisMurat Konu Sahibi
geçen yıl (72993 mesaj)
Başlıktaki ürünün ASUS versiyonu, sadece tipleri farklı, içindeki chip bile aynı olabilir Intel AX3000 160Mhz, driveri denersin %90 aynı.

Hayırlı olsun Wifi 6 gelecek demek.

Kasayı çekerken dikkat et ama kablo sert ve kısa, elinde kalmasın, ben her ihtimale karşı hızlı yapıştırıcı ile ucundaki çıkabilecek yerlerini sağlamlaştırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 8 Temmuz 2020; 16:39:19 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Xef1ONYX

X Xef1ONYX
geçen yıl (3441 mesaj)
Aynen öyle valla. Açıkçası ax200 alayım ona uygun bir pcie kart alir kullanirim daha ucuza gelir diyordum ama ax200 kart bulmama ragmen a-e key m2 girisli pci kart bulamadim ancak cinden geliyor ona da beklemeye deger mi degmez mi bilemedim valla aldim.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MühendisMurat Konu Sahibi
geçen yıl (72993 mesaj)
Başlıktaki ürün AX200 zaten seninki de öyledir.
Bu mesajda bahsedilenler: @Xef1ONYX

X Xef1ONYX
geçen yıl (3441 mesaj)
Biliyorum bir arkadas yorun yapmis ya ax200 alin cinden daha ucuza gelir diye ona istinaden. Neyse artik aldik 3 yilda garantimiz de var mis valla. Gule gule kullanalım hocam.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


M MühendisMurat Konu Sahibi
geçen yıl (72993 mesaj)
Intel yeni Bluetooth sürücülerini yayınladı, 04.08.2020

Ses kesilmeleri, mouse donmaları ile ilgili sorunların çözüldüğünü söylüyor.

İndirmek için Tıkla
A AKINLASINN
geçen yıl (8299 mesaj)
Tam ihtiyacım olan ürün ama çok pahalı ya, ikinci ele düşmesini bekleyelim :(
İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık.
A AcetoBalsamico
geçen yıl (413 mesaj)
Madem konunun uzmanlari burada benim problemime belki burada care buluruz oncelikle laptopimi 2018 yilinda aldim guncel bir sistem ancak uzerinde Intel 3168AC bir Wifi karti var ve bu kart ile yeni aldigim Keenetic extra DSL hic iyi anlasamiyorlar ayni oda icerisinde 5G 433Mbps sinyal almasina karsin (50Mbps alt yapi) da ancak 30-35Mbps hizlar goruyorum . Kablo ile bagladigim zaman 47-48Mbps , 2.4Ghz ile 40Mbps civari aliyorum ancak modem ve calisma odasi arasinda 1-2 duvar ve 6 metre mesafe var bu 4anten li Keenetic bekledigim kadar guclu sinyal uretmiyor maalsef.
Sizce laptop icin bir wifi kart guncellemesi mi yapmaliyim mesela AX200 veya Wireless-AC 9260 gibi bir kart alirsam hiz ve sinyal acisindan daha yuksek degerler gorur muyum?
Bir diger konu ayni lokasyonda (SS ekledim) cep telefonum Laptop a gore daha yuksek hizlara erisiyor , laptop baglanti hizi surekli degisiyor bir artiyor bir azaliyor problemin sebebini cozemedim bir turlu.

Onerilerinizi bekliyorum ,tesekkurler.< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A altuntepe2
geçen yıl (1477 mesaj)
intelin laptobunuzdaki wifi adaptörü pek iyi değil. eğer biostan wifi kilidi yoksa aliexpressten intel ax200ngw modelini alın 130 liraya civarı. ayrıca laptobun wifi antenlerinde sorun olabilir onuda kontrol edin kopma kırılma varmı kabloda diye.
Bu mesajda bahsedilenler: @AcetoBalsamico

M MühendisMurat Konu Sahibi
geçen yıl (72993 mesaj)
14.09.2020 tarihli yeni 21.120.2 sürümü Wi-fi içinde yayınlandı.

2.mesajda.