W

Yarbay
24 Haziran 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
67 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
W
11 ay
Custom Sıvı Soğutma Fan Devir ve Sistem Monitörü Yazılımı (DIY)
Merhaba arkadaşlar. 1 Yıl önce Kendi yaptım özel sıvı soğutma sistemi mi forumda sizlerle paylaşmıştım. Kendi özel sıvı soğutma sistemi mi yaptım Konuda belki dikkatini çekenler vardır. Sıvı pompası ve Fanları aldığım bir DC Motor Sürücü vasıtası ile Potansiyometre ile manuel devir kontrolü yapıyordum. İlk aldığım motor sürücü küçük gelmişti 20A'lık(Kağıt üzerinde öyle diyor. 5A den fazla vereceğini sanmıyorum.) bir motor sürücü ile değiştirdim. Potansiyometremin bozulması ile yeni arayış İçerisine girdim. Ve dijital potansiyometleri buldum.
< Resime gitmek için tıklayın >

X9C103S'i potansiyometre olarak kullanabilir ve fanları kontrol edebilirdim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kullandığım motor sürücü bu resimdeki sürücüydü. Potansiyometre'yi kontrol etmek için Mikrodenetleyici lazımdı. Tercihimi arduino nano'dan yana kullandım. Motor kontrolcüyü açarak içerisine Potansiyometreyi ve arduino'yu yerleştirdim. Yazdığım yazılımı usb ile denetleyiciye yükledim. Dışarıya TX RX GND 5V pinlerini çıkardım. TX pini'ni Anakarttaki JCOM1 portundaki SIN'a RX'i SOUT'a GND'yi ise yine GND'ye bağladım. PS'den 5v girişini yaptım arduino'nun. Artık geriye yazılımı yazıp Otomatik fan kontrolünü yaptırmak kalıyordu.

OpenhardwareMonitor kütüphanesini kullarak C# ile bir program hazırladım. Serialport üzerinden bilgisarın sıcaklık bilgisini arduino'ya göndererek otomatik fan devirini ayarlıyor. İleride böyle birşey düşünen olursa diye yazdığım kodları buraya ekliyorum. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Cihaz şuan kurulu olduğu için ve sökmeye üşendiğim için fotoğraflayamadım malesef resimlerle idare edeceğiz artık

TempControl Source Code

Program arayüz:
< Resime gitmek için tıklayın >

İyi forumlar
W
2 yıl
Kendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptım
Merhaba arkadaşlar. Yaz gelmesi itibariyle Bilgisayarım yük altında yüksek sıcaklıklara çıkmaya başladı. İlk olarak Hazır sıvı soğutma sistemlerinden alarak kasa içerisindeki sıcaklığı düşürmeyi düşündüm fakat sonradan Custom sıvı soğutma olaylarını araştırma başladım. Blokların fiyatlarını maliyeti görünce, Kendi sistemimi tasarlayıp yapmak aklıma geldi.

İlk olarak Sistemdeki bütün soğutma bloklarını söktüm ve ölçüsünü aldım. Bir İnternet sitesinde alüminyum temin ettim. Kilosu 27 TL civarından satılıyordu. yalaşık 180 TL'lik alüminyum parça tedarik ettim. Aldığım Parçaları kardeşimin yardımı ile torna dükkanında işledik. Yaklaşık olarak işlemesi 4 gün vaktimizi aldı. İnce bir işçilik yapmak durumundaydık. Sözü fazla uzatmıyım resimleri ekliyeyim.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
Bloğumuza şekildeki gibi kanallar açtık ve ve bir kapak yaparak sıvı conta ile kapattık. Daha sonra basınçlı hava ile sızdırmazlık testi yaptık suyun içerisinde.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
Anakart LGA 2011 ve M4 8 cm Civata ve kendi braketi ile sisteme sabitledik.
Sıra geldi ekran kartına, Ekran kartı için kare bir şekil ve içi boş ve kenarları kenarlı yüzey alanını genişten bir yapı tercih ettik. Yine üzerine bir alüminyum kapak yaparak kapattık.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
Tabi VRM'leride soğutmadan olmaz. VRM için fazla özen göstermedik. Sadece içerisinden sıvı geçecek şekilde dizayn ettiğimiz kare bir blok dizayn ettik. Anakartın Köprüsüne'de bir blok yapmayı unutmadık
< Resime gitmek için tıklayın >
Kasaya Sistemi 8mm şeffaf hortum ve kelepçelerle monteledim. Sıvı soğutmayı kasam yeterli olmadığı için dışarıda yapacağım. Ama burada da sıra dışı bir yol izleyeceğim tabi
< Resime gitmek için tıklayın >
Pnömatik borular ile su giriş ve çıkışı ekledik kasaya. Sıra geldi kullanacağımız pompaya. İnternet'den 12v 800 L/H pompa buldum suyun içerisinde çalışabilen. Biraz Sesli bir pompa fakat bunuda DC Dimmer ile çözeceğiz.
< Resime gitmek için tıklayın >
Kullanacağımız pompa bu. Kasanın önündeki 5.25 boş yubayı sökerek küçük bir delik deldim ve dimmer'ı(Devir kontrolcü) buraya bağladım. Bu Hem pompayı, Hemde fanların devrini kontrol edecek. PSU Fanını'da bu dimmer'a bağladım fazla ses yaptığından dolayı.
< Resime gitmek için tıklayın >
Şimdi gelelim Rezervuar radyatör vs konularına. Sıvı soğutma için radyatör ve fan kullanmadım. Daha sessiz bir çözüm bulmak istedim. 30 LT Su bidon'u aldım. İçerisine pompayı bir kauçuk'a sarıp attım(Ses'i bir nebze engellemesi için.) Su giriş çıkış ve kaboları üzerindeki kapağa sabitledim. İçerisine suyu doldurdum. ve sonuçlar.
6 saat oyun oynamamın üzerinden sonra su 35.3 derece sıcaklığındaydı. Daha sonra Aida64 Stress testini açtım ve evden çıktım.
< Resime gitmek için tıklayın >
1 Saat 40 dk sonunda su 36.9 dereceye ulaştı ve maximum sıcaklık 65'i gördü. Stress testi boyunca sıcaklıklar stabil şekilde ilerledi.
Kullandığım termal macun Arctic MX4. Pompayı son devirde kullanmıyorum hızı %65 civarındaydı.
GPU' Hız aşırtmalı 110 mhz ve +25mv verildi.
Peki ya su 25 derece civarında iken ne performans alıyoruz. Gpu Su sıcaklığında oluyor genellikle 25 civarında. CPU biraz sıcak çalışıyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Ve final Peki ya bidonu buz parçaları ile doldurursak
< Resime gitmek için tıklayın >

Çok fazla görselliğe önem vermiyorum elimden geldiğince Birşeyler yapmaya çalıştım. Sessiz bir soğutmaya sahip oldum.
W
2 yıl
Huanan X79 Deluxe inceleme Xeon E5 2660 - Aliexpress macerası içerir
Merhaba arkadaşlar, Uzun zamandır sistem toplama ile uğraşmıyordum. Kodlama ile uğraştığım için Android Studio'nun Yüksek donanım ihtiyacını karşılamak için sistem toplamaya karar verdim. Az çok türkiyede gördüğüm kadarıyla donanım fiyatları uçuk bir haldeydi.

Aliexpress'de 1400 TL'ye Anakart İşlemci Ram ve İşlemci fanı Şeklinde set buldum;
Huanan X79 Deluxe
İntel Xeon E5-2660 C2 2,20 GHz - 3.00 GHz 20 MB cache
Samsung 1333 MHz DDR3 REG ECC Bellek
2 bakır borulu kule tipi bir fan var birde.

Bunu kargo ile birlikte 1634 TL'ye satın aldım. Satıcı ben SG Post ile satın almama rağmen DHL ile gönderimini yaptı. Satın aldıktan 9 Gün sonra gümrüğe ulaştı ve takıldı. DHL benden, Ürünü satın aldığımı gösteren Kart Ekstresi, Ürün Linki, Önlü arkalı Nufus Cüzdanı Fotokopisi ve Birde sözleşme imzalattırdı. 1 gün sonra 288 TL Gümrük vergisi ödemem gerektiğini söylediler. Gümrük vergimi ödediğimde 1 günde denizliye ulaştı.

Şimdi gelen ürüne bakalım
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Anakart Sıfır, İşlemci ve ramler büyük ihtimalle server'dan çıkma ürünler. Satıcının açıklamasına göre satın aldığımız ürünler önce test edilip sonra bize gönderiliyormuş. İşlemci ve Ramler Anakarta takılı bir hale geldi. İşlemcinin üzerinde Sarı renkte bir termal macun vardı. Sanırsam altın alaşımlı oluyor. Performansını gayet beğendim. Boşta 35 dereceye kadar düşüyor 2 borulu soğutucum ile.

< Resime gitmek için tıklayın >

Buda satıcının gönderdiği 2 bakır borulu Kule tipi soğutucu. Maximum 68 dereceyi gördüm Aida64 stabilite testinde. İyi bir soğutucu olmasada Stock fan'dan iyidir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yavaştan anakartın montajını yapmaya başlayalım.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Montaj bitti. Ekran kartım çok iyi değil Sapphire R7 250 2 GB. Sentetik testlere geçelim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Dört kanal bellek desteğiyle Bellek okuma yazma testinde rakip tanımıyor
1333 MHz CL9 Ramleri biraz OC ile 1600 MHz CL8'de stabil çalıştırmayı başardım.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

İstediğiniz bir test varsa ekleyebilirim. iyi forumlar
W
5 yıl
Lenovo B50-80 LCD Upgrade
Merhaba. Lenovo B50-80 dizüstü bilgisayara sahibim. Haswell 4030U İ3 CPU Ve R5 M330 Gpu Var. Lenovo'nun sitesine baktığımda B50 Sersinde WXGA Ve Full HD Seçenekleri görünüyor. Benim bilgisayarım WXGA Panel Bulunmakta. AliExpress gibi sitelerden B50 için olan Full HD Panellerden getirsem uyum sağlar mı. Deneyen oldu mu hiç. Teşekkürler
edit: http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/lenovo-b50-80-ekrani-full-hd-bedelsiz-kargo-240928870
Şöyle bir link buldum B50-80 Yazıyor. Uyacağını düşünüyorum.
W
5 yıl
G2 Şarj bitimi sonrası ekranda oluşan çizgiler.
İyi forumlar. Bu akşam CloudyG2 3.3 Dorinmax Kernel kurulu olan cihazımın şarjı bitti ve kapandı. Bu kısıma kadar ekran gayet normal çalışıyordu. Daha sonra cihazı şarja taktım ve ekrande çizgiler oluştuğunu gördüm. Eski ekran belli bir süre bellekte kalıyor daha sonra yok oluyordu bu böyle devam ediyordu. Sol üst kısım ise sürekli olarak siyahtı. Kilit ekranındaki saat Ekranın alt bölümüne geçiyor vs. Bana kalırsa bir anakart arızası var gibi. Panelde arıza ihtimali var mı. Garanti yapar mı. Tot yöntemi ile stock roma döndüm düzelme yok.

< Resime gitmek için tıklayın >
W
6 yıl
iPhone 4s iOS 8'e güncellemelimiyim
Merhabalar garantide değişim gören iPhone 4s'im iOS 7.1.2 ile geldi. Daha önce iOS 6.1.3 vardı. Sizce iOS 8 e güncellemelimiyim yoksa 7.1.2 de kalmalımıyım. Teşekkürler.
W
6 yıl
[4.4.4] [AOSP] Discovery 2 ZenUI Custom Rom
Discovery 2 kullanaların en büyük sorunu 8 çekirdek güçlü bir işlemcisi 2gb rami olmasına rahmen kasan bir arayüzü olmasıdır. Bende bu sorundan şikayetçi birsiyimdir. Rus forumlarında Bulunan AOSP rom üzerine elimden geldiğince ZenUI Arayüzünü portlamaya çalıştım. Asus müzik galeri dosya yöneticisi hesap makinesi el feneri... Çalışmaktadır. Mesajlar ve Rehberde bug olduğundan stock uygulama var. Discoverynin arayüzü yanında yeni bir telefon almışa döndüm. Yeni kernel ile 1GB Swap alanı vardır. Hifi çalışmaktadır.

Geliştirici değilim. Yinede bir sorun olduğunda elimden geldiğince yardımıcı olmaya çalışırım.

Download;
TWRP 2.8.5.0
SPFlash
https://drive.google.com/open?id=0B-6StUKsEgRwWDhhMkFVZEhXbUU


Yüklenme: (İlk 3 aşama recovery yükleme)
1- İndirdiğiniz dosyaları bir klasöre çıkarın.
2- SP_FLASH_TOOL açın size bi uyarı vercek OK diyip geçin. Sonra Scater-Loading'e tıklayın ve "MT6592_Android_scatter" dosyasını seçin. Recovery'ye Tik atın ve indirdiğiniz Recovery'yi seçin.
Böyle görünecek;
< Resime gitmek için tıklayın >
3-Burada telefonunuzu kapatın, telefon kapalı haldeyken Download'a tıklayın ve 5 saniye sonra telefonu bilgisayara bağlayın. Yeşil Tik geldiği zaman Recovery yüklenmiş olur.
4-İndirdiğiniz ROM'u .zip halinde direk olarak telefonun hafızasına atın.
5-Telefonu Recovery moduna alın.(Telefon kapalı haldeyken Power+ Ses açma tuşuna basın)
6-Recovery mod açıldığı zaman, Wipe bölümüne girin. Advanced'e girin ve burada Dalvik Cache, Cache ve System'e tik atın daha sonrada alttaki çubuğu sağa doğru sürükleyin.(5dk kadar sürebilir sakın dondu sanıp kapamayın)
7-Wipe işlemi bittiği zaman back'e tıklayın ve Install'a tıklayın. Burada telefonun hafızasına attığınız rom'u bulun ve onu seçin. Daha sonrada alttaki çubuğu sağa sürükleyerek Rom'u yükleyin.
8-ROM yüklenmiştir Reboot System'e tıklayın. Install SuperSU gibi bi seçenek çıkabilir yine alttaki çubuğu sağa kaydırarak devam edin.
9-Rom yüklenmiştir, telefonunuzu kullanabilirsiniz.

ScreenShots;
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

İyi forumlar
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
W
6 yıl
huawei ascend g7 - Asus zenphone 5
Bir yanda çift kanal bellek kontrolculu 1066 mhz bellek destekleyen bir cpu. Bir yanda 64 bit işlemcili metal kasalı bir telefon var. Tercihimi hangisinden yana kullanmalıyım. Hangisini tavsiye edersiniz yorumlarınızı alayım. Teşekkürler
W
7 yıl
Desire X Jelly Bean Ruu
Merhaba Arkadaşlar, Elimde Custom Rom Yüklü Desire X Var. Orijinal Yazılımına Dönüp Garantiye Göndermem Gerekiyor. Bu İşlem İçin Ruu Dosyası Lazım Fakat Hiç Bir Yerde Bulamıyorum. 4.0 Ruu Dosyaları İnternette Mevcut Fakat Cihaz Kabul Etmiyor. Elinde Olan Paylaşabilir Mi
W
8 yıl
Lumia 620 Mi Ace 2
Merhaba Ceptelefonu almayı planlıyorum. Maksimum bütçe 700 Tl. Lumia 620 İle Ace 2 Arasında kaldım.Ne Önerirsiniz. Başka önerebileceğiniz Tel Varmı Teşekkürler
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.