Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
760
Cevap
54775
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Uçak Kazaları (Kazalar Güncellenmiştir) Yeni Olaylar Eklenmiştir

T
Themistokles Konu Sahibi
8 yıl (1998 mesaj)
2. Bölüme Buradan Ulasabilirsiniz; Uçak Kazalari Bölüm 2


_____________________________ Güncel Olarak Eklenmeye Baslanmıstır _____________________________


Malaysia Airlines Uçuş 370

8 Mart 2014 tarihinde China Southern Airlines adına yolcu taşıyan Malaysia Airlines'a ait yolcu uçağının Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı ile Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı arasındaki seferi sırasında kaybolduğu havacılık olayıdır.

Kaybolan ucağın diğer seferlerindeki fotoğrafı

< Resime gitmek için tıklayın >

Öncelikle Ucak Hakkında Hakkında Bilgi Verelim

quote:

Uzun menzilli, geniş gövdeli, Çift koridorlu, çift motorlu yolcu uçağı. Boeing Ticari Uçaklar tarafından üretilmektedir. Dünyanın en büyük ve yaygın büyük çap tubofan motorlu, üç sınıfta 283 ve 368 arasında tek sınıf yapılandırmasında 550 yolcu taşıma olanağına sahip, 5235 ila 9380 deniz mili (9695 - 17.500 km)'ye kadar menzili vardır. 777'ye dışardan bakıldığında diğer uçaklardan ayırt edici özellikleri, yuvarlak gövde kesiti, bıçak-kuyruk konisi, altı tekerlekli ana iniş takımı.


Teoriler

Uçağın uzun sürede bulunamamasından dolayı hakkında fazla sayıda komplo teorisi üretilmektedir. Uçağın enkazının uçuş rotasında bulunamaması nedeniyle özellikle terör örgütlerinin bir saldırısı olabileceği veya pilotun uçağı kaçırması hakkında teorilerde yoğunlaşılmıştır. Uçağın rotasını değiştirdiği verileri da pilotun uçağı kasıtlı olarak düşürdüğü teorisini desteklemektedir. Şirketin tepe yöneticisi de uçağın radyo iletişimin radardan kaybolmadan hemen önce kapatılmış olabileceğini belirtmiştir. Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin yaptığı açıklamada herhangi bir bilginin saklanmadığını söylemiştir:

quote:

“Malezya Havayolları’nın MH370 sefer sayılı uçağın hareket bilgisini sakladığı spekülasyonuna değinmek istiyorum. Ailelerin ızdırabının giderek artmasını anlayabiliyorum çünkü Malezya’nın da kızları ve oğulları kayıp. Uçakta 50 Malezyalı vardı. Önceliğimiz her zaman uçağın bulunması oldu.”


Çin Halk Cumhuriyeti ise uçakta bulunan 152 Çinli yolcunun terörizm ile hiçbir bağı olmadığı açıklamasını yapmıştır. BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Stephane Dujarric Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü'nün sistemlerinin herhangi bir çarpma tespit edemediğini gazeteciler ile paylaşmıştır.

Malaysia Airlines'ın, bu uçuşdan 5 ay sonra 17 sefer sayılı uçuşunda da 283 yolcu ve 15 mürettebatı taşıyan Boeing 777-200ER tipi uçağı bir füze kazası neticesinde düşmüştür.

__________________________________________________________

Pilot Hakkında Söylenenler

Zahari Ahmed Şah

< Resime gitmek için tıklayın >

33 Yıl aktif pilotluk yapan Zahari Ahmed Şah, 18 bin 365 saat uçuş yaptı yani isinde oldukca profesyonel bir pilottu ayrıca bu ucustan önce aylardır evinde simülasyon olarak kurduğu bir kokpitte bulunuyordu bir cok uzmana göre bu kisi kasıtlı olarak ucağı düsürmüstü

< Resime gitmek için tıklayın >

Herseye rağmen 239 kisi okyanusa düsüp feci sekilde can vermisti

2 yıl sonra okyanustan bu ucağa ait parcalar bulunup incelendi ve doğrulandı iste o parcalardan bazıları;

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Ve bir kazada böylece son bulmuş oldu

____________________________________________________________________________________________________________________

TransAsia uçuş 235

TransAsia Airways'a ait bir ATR 72-600 tipi yolcu uçağının Kinmen Havalimanı'na gitmek üzere 4 Şubat 2015 tarihinde, Tayvan'ın başkenti Taipei'de bulunan Taipei Songshan Havalimanı'ndan havalanıp Keelung Nehri'ne düşmesi ve 43 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan hava yolu kazası.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kaza, uçaktaki bir motorun arızalanması ve pilotların diğer motorun gaz kolunu kapatmaları sonucunda gerçekleşti. 53 yolcu ve 5 mürettebat olmak üzere toplam 58 kişi taşıyan uçaktan 15 kişi kurtuldu. Uçak düştüğü sırada nehir üzerindeki köprüde yer alan bir taksiye sağ kanadı ile çarptı ve araçtaki 2 kişi yaralandı. Kaza anı 3 farklı kamera tarafından görüntülendi.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Yolcular ve mürettebat

Uçakta 53 yolcu ve 5 mürettebat bulunmaktaydı. Uçaktaki yolcular arasında 31 Çinli (3'ü çocuk) ve 22 Tayvanlı bulunuyordu. Kaptan pilot kazaya kadar toplam 14.000 saat, yardımcı pilot ise toplam 4.000 saatlik uçuş tecrübesine sahipti. Pilotlardan her ikisi de kazada hayatını kaybetti. Kazadan sonra pilotlardan Liao Çien-tsung'un cesedi kokpitte, bacakları kırılmış bir halde iki eliyle birden uçağın kumanda kolunu tutarken bulundu.

Kaptan Pilot

< Resime gitmek için tıklayın >

Seyir halindeki bir taksinin kamerasından düsüs anı
https://www.youtube.com/watch?v=gwAoqo9wypc

____________________________________________________________________________________________________________________

Malaysia Airlines uçuş 17

17 Temmuz 2014 tarihinde Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı'na giden, Malaysia Airlines'a ait 9M-MRD kuyruk numaralı bir Boeing 777-200ER uçağının Rusya sınırından 60 kilometre uzakta bulunan Ukrayna'nın Donetsk Oblastı'na bağlı Hrabove köyüne düşmesi sonucu 298 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan hava yolu felaketidir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Uçakta 283 yolcu ve 15 mürettebat bulunmaktaydı. Uçak, Ukrayna birlikleri ile Rusya yanlılarının çatışma halinde olduğu bir bölgede düştü. Rus haber ajansı Interfax ise uçağın Ukrayna hava sahasında 10,000 metre (33,000 ft) irtifadayken BUK tipi füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko ise olayı bir terör eylemi olarak nitelendirdi.

Malaysia Airlines'ın, bu kazadan 5 ay önce 370 sefer sayılı uçuşunda da 227 yolcu ve 12 mürettebatı taşıyan Boeing 777-200ER tipi uçağı bilinmeyen bir nedenle kaybolmuştu.298 can kaybı ile, Uçuş 17, 11 Eylül saldırılarından bu yana gerçekleşen en büyük havacılık kazası ve en büyük Boeing 777 gövde kaybı oldu.

Yolcular

283 yolcudan ve 15 mürettebattan kurtulan olmadı. Yolcuların üçte ikisinden fazlası Hollanda vatandaşıydı. Başlangıçta yetkililer uçakta 295 kişi olduğunu söylemişlerdi; üç bebeği dahil etmemişlerdi. 19 Temmuz itibariyle hava yolu firması 298 yolcunun ve mürettebatın uyruklarını resmen açıkladı. Yolcular arasında Melbourne'de yapılacak olan 20. Uluslararası AIDS Konferansı'na katılacak delegeler de vardı. Delegeler arasında eski Uluslararası AIDS Topluluğu başkanı Joep Lange'de vardı. Ayrıca uçakta

Hollandalı senatör Willem Witteween, karısı ve kızı; Vast Countenance grubunun bateristi ve vokalisti Cor Schilder (Pan) ve kız arkadaşı; Avustralyalı yazar Loam Davison ve eşi; Malezya Başbakanı Necip Rezak'ın üvey büyük annesi Siti Amirah; Malezyalı aktris Shuba Jaya, eşi ve bebeği de vardı.

quote:

Ayrıca uçakta canlı kargo olarak iki köpek ve dokuz kuş vardı. Bunların dışında tekstil ürünleri, çiçekler, helikopter parçaları, petrol kuyusu parçaları, diplomatik yazışmalar ve diğer başka şeyler bulunuyordu.

____________________________________

Uçağı vurduğu tahmin edilen füze

< Resime gitmek için tıklayın >
____________________________________________________________________________________________________________________

Germanwings Uçuş 9525

Almanya merkezli Germanwings firmasının Barcelona ile Düsseldorf arasında icra ettiği tarifeli uluslararası uçuş. 24 Mart 2015 günü yapılması planan uçuş, yolcu uçağının; Fransa'nın Digne-les-Bains bölgesinin yakınlarında düşmesi sonucu kazayla sonuçlanmıştır. Kazada, uçakta bulunan 144 yolcu ve 6 mürettebattan sağ kurtulan olmamıştır.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kazadan birkaç saat sonra uçağın kara kutularından birinin bulunduğu açıklandı. 2 Nisan 2015 tarihinde uçağa ait ikinci kara kutuya da ulaşıldı.

Kara kutular üzerinde yapılan incelemelerde yardımcı pilot Andreas Lubitz'in, kaptan pilot kabinden çıktıktan sonra kapıyı içerden kilitlediği kaptan pilot gelmesine ve ısrarla içeri girmek istemesine rağmen açmadığı akabinde ise uçağı bilinçli olarak irtifa kaybettirerek dağlara çakılmasına sebep olduğu belirtilmiştir. İncelemelerde kokpitteki pilotun uçağı otomatik pilota alarak 30 metreye kadar alçalmaya ayarladığı, alçalırken de hızı artırmak için otomatik pilot ayarlarına müdahalede bulunduğunu anlaşıldı

Yardımcı pilot Andreas Lubitz'in evinde yapılan aramada, olay günü çalışamayacağına dair doktor raporu olduğu ve raporun yırtılmış halde bulunduğu belirtildi. Aramada elde edilen bilgisayar üzerinde yapılan araştırmada Lubitz'in internette intihar yöntemleri ve kabin kapısının güvenliği konusunda da arama yaptığı belirlendi.

Kısa adı ALPA olan Uluslararası Havayolu Pilotları Derneği yaptığı açıklamada yürütülen soruşturmanın uluslararası standartlara uymadığını iddia etti.

Yolcular Arasındaki Önemli İsimler

Alman politikacı Bodo Klimpel

< Resime gitmek için tıklayın >

Alman operacı Oleg Bryjak

< Resime gitmek için tıklayın >

Alman opera sanatçısı Maria Radner

< Resime gitmek için tıklayın >
____________________________________________________________________________________________________________________

AirAsia'nın 8501 sayılı seferi

28 Aralık 2014 tarihinde, Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a giden, AirAsia'ya ait bir Airbus A320-216 yolcu uçağının kaybolduğu havacılık olayı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Uçakta 155 yolcu ve 7 mürettebat bulunmaktaydı 30 Aralık 2014 tarihinde ise uçağın enkazının bazı parçaları bulunmuştur. Parçaların ardından birkaç ceset çıkarılmıştır. Yolcuların 137'si yetişkin, 17'si çocuk ve biri de bebekti.

Bulunan cesetlerin 6'sının kimliği belirlendi. 12 Ocak 2015 tarihinde uçağa ait kara kutu Cava Denizinde, uçağın kuyruk kısmının çıkarıldığı yerden yaklaşık 3,5 km uzakta bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda 29 Ocak 2015 tarihinde yapılan ilk açıklamada uçağın düştüğü sırada daha önceden savaş pilotu olan kaptan Iriyanto’nun değil Fransız yardımcı pilot Remi Plesel’in kontrolünde olduğu belirtildi.

Pilot Iriyanto

< Resime gitmek için tıklayın >

Yardımcı Pilot Remi Plesel

< Resime gitmek için tıklayın >

29 Ocak 2015 itibari ile uçakta bulunan 162 kişiden 72'sinin cansız bedenine ulaşılırken 90 kazazedeye ait cansız bedenlerin ise halen bulunamamıştır.

Kazaya ait Fotoğraflar

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
____________________________________________________________________________________________________________________

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Themistokles -- 23 Kasım 2016; 18:4:59 >


T
Themistokles Konu Sahibi
8 yıl (1998 mesaj)
Sürekli Güncellenecektir.

Ayrıca araştırılması gereken kazalar yada sizin bildikleriniz varsa lütfen bildirin


Bu mesaja 1 cevap geldi.

L
l053r
8 yıl (1395 mesaj)
İlginç takip edelim
P
portakallıördekrostosu
8 yıl (119 mesaj)
Yerimi alıyorum güzel paylaşımlar merak ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
Lockheed Martin
8 yıl (250 mesaj)
neden yeni konu açtınız
S
S0N3R
8 yıl (222 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: SpecialistOG

Sürekli Güncellenecektir.

Ayrıca araştırılması gereken kazalar yada sizin bildikleriniz varsa lütfen bildirin

birgen air kazasını paylaş hem türk şirketi, hemde çok trajik
Ç
ÇayLaK KRaL
8 yıl (1601 mesaj)
okudum insan korkuyor cidden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
Lockheed Martin
8 yıl (250 mesaj)

L
Lockheed Martin
8 yıl (250 mesaj)

B
Byabsnn
8 yıl (338 mesaj)
gerçekten çok zor bir durum.
E
endoplazmikbirkulum*
8 yıl (329 mesaj)
Birgen Air'in kazasıda var ses kayıtları falan Türkçe olduğu için ayrı bi etkileniyor insan ..


Bu mesaja 2 cevap geldi.

B
Bamya Avcisi
8 yıl (3078 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Oetker*

Birgen Air'in kazasıda var ses kayıtları falan Türkçe olduğu için ayrı bi etkileniyor insan ..

pm atar misiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

P
PS3!BF3!
8 yıl (1698 mesaj)
500 kişilik kazayı Discovery'de izlemiştim. Sarı saçlı bi pilotun artistliği yüzündendi diye hatırlıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

I
Imperatore
8 yıl (371 mesaj)
quote:

Oetker*

pm
Y
Yunba53
8 yıl (558 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: PS3!BF3!

500 kişilik kazayı Discovery'de izlemiştim. Sarı saçlı bi pilotun artistliği yüzündendi diye hatırlıyorum.

Bende izlemiştim tam hatırlamıyorum bilen varda link atsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Ç
çay
8 yıl (1012 mesaj)
bulunsun
N
nirvana08
8 yıl (1291 mesaj)
ALLAH ucak kazası vermesin beyler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E
endoplazmikbirkulum*
8 yıl (329 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: korkuadam


quote:

Orijinalden alıntı: Oetker*

Birgen Air'in kazasıda var ses kayıtları falan Türkçe olduğu için ayrı bi etkileniyor insan ..

pm atar misiniz

http://imageshack.us/photo/my-images/531/tuerkucakkazasisonkonuswr4.flv/

ses kayıtları


Bu mesaja 2 cevap geldi.

A
agesilaoss
8 yıl (0 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Oetker*

quote:

Orijinalden alıntı: korkuadam


quote:

Orijinalden alıntı: Oetker*

Birgen Air'in kazasıda var ses kayıtları falan Türkçe olduğu için ayrı bi etkileniyor insan ..

pm atar misiniz

http://imageshack.us/photo/my-images/531/tuerkucakkazasisonkonuswr4.flv/

ses kayıtları

çok çaresiz bir durum gerçekten.
P
pro_to_tip
8 yıl (470 mesaj)
Yurt içinde en güvenli havayolu şirketi hangi firma?


Bu mesaja 1 cevap geldi.