Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir
65
Cevap
13339
Tıklama
23
Öne Çıkarma
TIP HEDEFLEYENLER VE SEÇECEKLER İÇİN TIP EĞİTİM,SÜRECİ SORU-CEVAP
A
5 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

--TIP FAKÜLTESİNİN EĞİTİM SÜRECİ--

Tıp fakültesi Türkiye'de en uzun eğitim sürecine sahip olan bölümdür. Şu anki YKS sisteminde sayısal puan türüyle öğrenci almakta ve 50bin sıralama sınırı bulunan bölümdür. 6 yıllık eğitim hayatları içerisinde klinik eğitim, uygulamalı eğitim ve teorik eğitim bir arada eğitim programı şeklinde verilmektedir. Hazırlığı bulunan okullarda bu süre 7 yıla kadar çıkmaktadır.

1-2-3. Tıp Fakültesi Temel Eğitimi

Doktor olmak için ilerlenen bu süreçte ilk birkaç yıllık süreçte temel Tıp eğitimi verilir. Tıp Fakültesinin ilk üç yılında büyük oranda temel eğitim verilir. Tıp Fakültesinin 1.sınıfında ve 2.sınıfında Tıp eğitiminin temelini oluşturacak derslerin eğitimi verilir. Üçüncü sınıfta ise, ileride göreceğiniz hastalıkların teorik eğitimini içeren dersler verilir.

1.Sınıftaki göreceğiniz dersler fakülteden fakülteye farklılık gösterse de genel anlamda Biyofizik, Biyoistatistik, Tıbbi biyoloji, Biyokimya, Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Genetik, Embriyoloji, Tıp tarihi, Deontoloji.
2.sınıfta da yine fakülteden fakülteye değişmekle birlikte genellikle 1. sınıf derslerine ek olarak mikrobiyoloji, farmakolojiye giriş yapılmakta.

Burada bir anekdot verecek olursak. 1. sınıfta daha çok anatomi için kemik, kas ve tendonlardan bahsederken 2.sınıfta daha çok sistemlerin anatomisi üzerinde ilerlemektedir. Atıyorum Sindirim sistemi(gastroenterolojinin) anatomisi, fizyolojisi, histolojisi, biyokimyası, biyofiziği şeklinde entegre biçiminde ders alınmaktadır.
3.sınıfta ise mikrobiyoloji, farmakoloji ve patoloji yani staj derslerinin temelini oluşturan belki de kliniğin bel kemiğini olmazsa olmazlarını göreceğimiz sene olur.

4-5. Tıp Fakültesi Stajları

Yine fakülteden fakülteye değişmekle birlikte 4 ve 5.sınıf sonunda hekimlik kariyeri boyunca göreceğimiz tüm hastalıkları ve tüm hastaları 2 yıl içine sığdırılmış çok yoğun bir eğitime tabii olursunuz. Benim deyişimle de ilk 3 yıldaki aldığınız eğitimin kliniğe yansıyışını görürsünüz. Bu sınıfta ilk kez ameliyatlara gözlemci olarak hatta bazı stajlarda hastalara hocalarınızın gözetimi altında müdahalelerde bulunacaksınız. Ve ilk hastadan anamnez yani tıbbi öykülerini aldığımız ve hekimlik öncesi piştiğiniz yer olarak tarif edebilirim.

Hangi stajları alacağım diye soracak olursanız da başta Dahiliye, Pediatri, Genel cerrahi, kadın doğum ve hastalıkları olmak üzere enfeksiyon hastalıkları, alerjik hastalıkları, nöroloji, ruh sağlığı ve hastalıkları, acil tıp, radyodiagnostik görüntüleme, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, anesteziyoloji ve yoğun bakım, kalp ve damar cerrahisi ve sayamadığım çoğu stajı burada alırsınız.

6. Tıp Fakültesinde İnternlik Eğitimi

Burada ise tıp fakültesinin son yılı olarak geçer ve 1 temmuzda başlayacağınız ve gelecek senenin 1 temmuzunda bitecek tam 1 yıl boyunca hastanede yine hocalarınızın gözetimi altın hekimlik görevini icraa edersiniz. Nöbet tutarsınız, hasta bakarsınız, servislerde çalışacağınız tıp adına her şeyi yapacağınız bir sınıf.

Ve artık yeni çıkan düzenlemelerle asgari ücretinin yarısı şeklinde ödeme alacaksınız.
----------------------------------------------------------------------------------------

--İŞ İMKANLARI--

İş imkanları için baya geniş bir iş alanı mevcut. Ve devlette şu an tek iş garantisi olan mesleklerden biri diyebiliriz

Tıp fakültesi her mezunu zorunlu devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamak zorunda, Türkiye'de çalışacak her hekim bu görevi gerçekleştirmek zorunda bir nevi de garanti ataması olan bir meslek.

Klinik hekimlik

Mezuniyet sonrasında herkese pratisyen doktor unvanı verilmekte ve aile-toplum sağlığı merkezleri gibi birinci basamak sağlık hizmetlerinde, özel ve resmi hastanelerde, klinik ve muayenehanelerde, rehabilitasyon merkezleri gibi diğer tedavi kurumlarında, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda, ve benzeri tanı ve tedavi hizmeti yürüten kurumlarda çalışabilmekteler.


Mezuniyet sonrasında, tıp doktorlarının önemli bir bölümü uzmanlaşmak istemektedir. Belli bir alanda uzmanlaşmak isteyen pratisyen hekimler, ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girmek zorundadırlar. İlgili branş için yeterli puan aldıkları takdirde, üniversite hastanelerinde veya Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde kazandıkları bu alanda araştırma görevlisi/asistan hekim olup uzmanlık eğitimi yapabilirler. Bu durumda zorunlu devlet hizmeti, uzmanlık eğitimi sonrasına ertelenir. Süresi seçilen uzmanlık alanına göre üç ila beş yıl arasında değişen bu eğitim ve öğrenim sırasında maaşlı araştırma görevlisi olarak çalışırlar. Bu süre sonunda başarılı olurlarsa, “Uzman Tıp Doktoru” unvanını kazanırlar.

-----

Akademik kariyer


Akademik kariyer üç farklı alanda etkin olma şansı sunmaktadır
(1)Tıp Fakültesi eğitimi, tıpta uzmanlık eğitimi ve yan dal uzmanlık eğitimi alanlarında eğitim vermek
(2) Eğitim Araştırma hastanesinde sağlık hizmeti sunmak
(3) Sağlık alanında araştırma yapmak. Akademik kariyer seçmek isteyen uzman ya da yan dal uzmanı olan doktorlar, ilgili kurumun kadro koşullarını sağladıkları durumda, üniversitelerde ya da kamuya ait eğitim araştırma hastanelerinde öğretim görevlisi/öğretim üyesi olarak kariyerlerine devam edebilirler.

Ve yeni çıkan yasa ile birlikte asistanlığını tamamladıktan sonra 1 yıl boyunca deneyim kazandıktan sonra aynı eğitim araştırma hastanesi ya da üniversitede asistan ve tıp fakültesi öğrencilerine ders erecek düzeye gelebilmektedirler

-----

Sağlıkta AR-GE Alanında Danışmanlık ve Araştırmacılık:

Tıp doktorları ayrıca günümüzde sayıları hızla artan ve sağlık teknolojileri alanında çalışan firmalarda, yeni tanı ve tedavi teknolojileri, araç ve gereçleri geliştiren firmalarda, ya da yeni ilaç geliştirme alanında çalışan ilaç firmalarının klinik araştırmalar bölümlerinde, vb şirketlerde, çeşitli pozisyonlarda iş bulabilirler. Bu firmalarda yönetim basamaklarında çalışabilecekleri gibi, araştırmacı ya da medikal danışman olarak da çalışabilirler.

------

Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Yöneticilik:

Tıp fakültesi mezunları sağlıkla ilişkili kurum ve kuruluşlarda, örneğin Sağlık Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı teşkilatta, Sosyal Güvenlik Kurumu, özel sigorta şirketleri, vb kurum ve kuruluşlarda yönetim basamaklarında çalışabilirler. Ayrıca tıp doktoru olarak çalıştıkları sağlık kurumlarında aktif sağlık hizmeti vermenin yanı sıra yönetim basamağında da çalışabilirler. Örneğin başhekimlik yapabilirler.

-------

Tıp Doktorları için PhD seçeneği:

Tıp Doktoru diplomasını alan mezunlar için günümüzde önem kazanan diğer bir seçenek, ilgilendikleri temel tıp bilimleri ya da interdisipliner alanlarda doktora (PhD) yapmalarıdır. Anatomi, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Parazitoloji gibi temel tıp bilimlerinde ya da sinirbilim, moleküler tıp, biyomekanik, biyomühendislik gibi interdisipliner alanlarda doktora yapabilirler.

Doktora derecesi yurt içinde ve yurt dışında geçerli evrensel bir derecedir. Doktora (PhD) derecesini kazanmış tıp mezunları akademik kariyer yapabilirler; araştırma merkezlerinde ya da özel sektörde çalışabilirler.

Öğrenciler için bu phd ve tıp hekimi olarak yurtdışından kabul alamayacağınız yer yoktur, her kapıyı açar

------------------------------------------------------------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 20 Kasım 2022; 21:13:24 >

Bu işi aktif yapan biri olarak anasayfamda gördüm konuyu yazayım dedim.

Babam memur saatlik ücreti 56,25 TL, ayda 160 saat çalışıyor, sorumluluğu sıfır, evrak işi.

Asistan he...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Concordato - 5 ay +24
malesef konu eksik hatali bikgi icermekte.
eah kadrosunda asistanim.10300 tl yatiyor.
9 nobete 4 bin tl nobet ucreti yatiyor.
9 nobet demek caninin cikmasi demek.

yök.kadrosunda baska iller...
Yoruma Git
Yorumun Devamı deneme tahtasi - 5 ay +21
Ankaratıp'lı özelden de yazmışsın, buradan cevap vereyim kimse de yanlışlarla kandırılmasın.
Önce sana çok uzun bir cevap yazdım ama sonra hatırladım ben seni, sen şu Ağustos'ta yalnızca hekim dışına yapılan iyileştirme doktorlara da gelecek diyen arkadaşsın, geldi mi ?!
Yoruma Git
Yorumun Devamı Concordato - 5 ay +16
M
5 ay
Çavuş

faydalı konu,up< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

A
5 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Soru ve cevaplarınızı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 23 Haziran 2022; 15:52:54 >

A
5 ay
Er

Faydalı konu olmuş< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

G
5 ay
Er

Umarım konu kapatılmaz< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

A
5 ay
Er

Tıp hekimi olarak yurtdışında Phdye kabul alma işlemleri nasıl oluyor ? Örneğin bir moleküler biyoloji phdsi için md'lerin çok kolay yurtdışından kabul aldıklarını duymuştum süreç nasıl işliyor ?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
N
5 ay
Moderatör

Bu üniversiteye hazırlanan arkadaşlarımız için tıbbiye hakkında bilgi alma ve soru/cevap yoluyla yardımlaşma konusudur arkadaşlar lütfen kurallara uyalım.A
5 ay
Er

devlet hastanesinde sıradan bir göz doktorunun döner sermaye vs. dahil aldığı toplam maaş nedirA
5 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

*Sadece bu yıla kadar hacettepe tıp fakültesinde olan md-phd programı yani 6+6 yıllık 12 yllık eğitimi 8 yılda bitirmesini sağlıyor


< Resime gitmek için tıklayın >

*ama artık tüm tıp fakülteleri bu program katılabilir ve burada uygun şartlar yer almakta


https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/yok-ten-tip-fakultesi-ogrencilerine-yeni-bir-imkan.aspx

*ya da tıp fakültesini bitirdiniz bunun üstüne PhD de yapabilirsiniz

yani md-PhD olmak için 3 yol var

-------------------------------------------------------------------------------------

ama sizin sorunuza gelecek olursak

genelde genel tıp eğitimini tamamlamış ve insan vücudunun patofizyolojisine daha hakim olanları yurtdışında PhD yapmaları için teşvik edici çalışmaları var,

atıyorum sinir bilimine çok merak ediyorsunuz ve bu konu hakkında çok fazla çalışmalarınız olmasa bile o konuda araştırmaları olan hocalardan istek ile sizi bu konu hakkındaki istekli olduğunuza ve başarılı çalışmalarda yer almak istediğini içeren yazılar ile araştırmacı olarak çalışma fırsatı bulabiliyorlar

hatta bu konu hakkında bu işlerde görevli olan bir avukat arkadaş da Türkiyeden gelen hekimler için ister pratisyen olsun, ister asistan isterse de uzman hekim olsun hiç red yemediklerini hep olumlu cevap aldıklarını anlatıyor

dk: 27.30da her şeyi açıklamış akademisyen olarak red alan hiç yok

https://www.youtube.com/watch?v=lCuDgYcf-iw


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @andrew__neiman
A
5 ay
Er

Sağ olun hocam gayet açıklayıcı olmuş< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Ankaratıplı
G
5 ay
Er

Hocam merhabalar. Bu sene tıp kazandığım çok büyük aksilik çıkmaz ise garanti. Sıralamamı da 5k ile 15k arasında bekliyorum. Buna bağlı olarak ailemle oturup konuştuk ve bir karara vardık. 5k için ege,gazi veya marmara üçlüsü 6k için yeditepe 50 burslu veya istinye 10k civarı kto veya inönü üstü için ise istanbul medipol 50 burslu yazacağız. Sorum şu olacaktı yeditepe medipol gibi vakıf ünilerine vereceğimiz para değer mi yoksa ne olursa olsun tutuyorsa devlete git diyenlerden misiniz? Maddi durumumuz iyi. Vakıflar maddi olarak zorlamaz bizi fakat eğer devlette aynı eğitime yakın alabilecek isem devlet tercih edeceğim. Medipol beykent yeditepe gibi vakıflar hakkındaki düşünceleriniz nedir? Beykentin vasat olduğunu biliyorum. Hemen evimin dibinde beykent yaklaşık 100 metre. Fakat eğitimin kötü olmasindan dolayı en en en son tercihlerim arasında olacak. 5k 8k 10k ve 15k civarlarindaki sıralamalar için öncelikli olarak önerebileceğiniz tıplar hangileridir? Teşekkür ederim şimdiden.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
5 ay
Çavuş

Yök atlas sitesinden fakültelerdeki prof doçent sayısına öğrenci sayısına bakıp az çok bilgi sahibi olabilirsin.
Tıp fakültesinde okul kadar kendi çalışmaların da çok önemli bir yer teşkil ediyor. Çok fazla teorik yük var çok çabuk unutuyorsun. Ki çoğu okulda çoğu hoca slayttan okur geçer. Hasta çeşitliliği açısından baktığında köklü üniversiteleri seçmen senin yararına olacaktır ilk 3 seneden sonra daha çeşitli hastalar görürsün. Bu konuda devlet üniversiteleri daha avantajlı olur benim fikrim.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ra09