Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
45
Cevap
17317
Tıklama
0
Öne Çıkarma
***SONY SLT SİSTEMİ NEDİR?***

O ozeba Konu Sahibi
9 yıl (2718 mesaj)
slt nedir?
Slt; sabit ve yarı geçircen ayna sahip, dslr'ye göre avantajları ve dezavantajları olan bir sistemdir.Dslr'den farklı olarak hareketli ayna barındırmaz.


Slt sistemi tanımadan önce dslr sistemi biraz tanıyalım...
Dslr de sensörün önünde fotoğrafı çekmeden önce görüntüyü vizöre ve netleme noktalarına ileten ayna vardır. ışığın tamamını yansıtır.
görsele bakalım:
< Resime gitmek için tıklayın >
Videoyu izlemek için tıklayınız

Görüldüğü gibi dslr makinalarda ışık ayna vasıtasıyla vizöre gönderiliyor sonra denklanşöre bastığımız anda ayna hızla kalkıp perde açılıp fotoğraf çekiliyor.
Bu olay çok çok hızlı oluyor tabiki :)


Peki slt de ne oluyor?
Slt de hareketli ayna yerine sabit duran ve üzerine gelen ışığın %70'ini sensöre %30'unu vizöre gönderen yarı geçirgen ayna bulunur.

< Resime gitmek için tıklayın >

Görselden de anlaşılacağı üzere slt de ayna ışığın bir kısmını yansıtıp af sensörüne bir kısmını ise sensöre gönderiyor.
Videoyu izlemek için tıklayınız


Böyle olması ne avantaj sağlıyor?
>Yarı geçirgen ayna sayesinde makine daha yüksek seri çekim hızlarına ulaşabiliyor. örneğin slt A77 saniyede 12 tane 24mp lik fotoğraf yakalayabiliyor.
>Video sırasında kesintisiz odaklama sağlıyor. performansı video kameraları aratmıyor.
>Sistemde optik vizör bulunmuyor onun yerine elektronik vizör bulunuyor. elektronik vizör sayesinde makine sürekli canlı önizleme modundaymış gibi kullanılabiliyor. ayarlarda yapılan tüm değişiklikler anında vizörden görülebiliyor. beyaz dengesi, eksik veya fazla pozlama, kadraj eğikliği vs.
>Giriş sınıfı çoğu dslr da olmayan %100 alan kapsaması sayesinde kadrajın tamamını görülebiliyor. sonradan fotoğrafa bakarken minik sürprizlerle karşılaşma ihtimalimiz azalıyor :)
>Aklıma geldikçe yazarım daha fazla, yada siz hatırlatınca :)

Peki dezavantajı yok mu bu sistemin?
Sabit aynanın getirdiği dezavantajlar da var tabi. En büyük sorun pil ömrü. Orta seviye bir dslr tek pille fabrika verisine göre yaklaşık 1000 fotoğraf çekebilirken slt makinalar yaklaşık 500-550 fotoğraf çekebiliyor. Ama forumlarda 1000 tane çekebildiğini söyleyenler var :) İso performansını teorik olarak 1/3 stop düşürüyor. Ama sony nex5n de kullandığı yeni sensörünü artık yeni makinesi A57 de de kullanıyor. Bu sensör yüksek iso da "sınıfına göre" çok iyi bir performans gösterdiği için iso da problem olmaktan çıkıyor. Dpreview de yayınlanan örnek fotograflara bakılırsa nex5n den farksız gibi görünüyor.

Slt sistem hakkında özelliklerini kısaca öetleyen bir video:
Videoyu izlemek için tıklayınız

Mesela 0:40 civarı +/- ev ayarlıyor. standart bir dslr da bu ayarı normalde vizörden görmemiz mümkün değil. Slt makinelerde vizörde aynadan gelen görüntüyü değil, elektronik vizörden gelen görüntüyü gördüğümüz için yaptığımız değişiklik anında gözlerimizin önünde

0:50 sn civarında slt ve dslr sistemlerin vizörlerini karşılaştırıyor. Sağdaki dslr vizörü. Karanlık ortamda pek birşey göremiyoruz malesef. Ama slt vizöründe çekeceğimiz görüntüyü gördüğümüz için aydınlık bir ortam var . Bunu hiç mi kötü yanı yok. Var tabiki. Karanlık ortamda slt nin vizöründeki görüntü fazla gürültülü(noise/gren) dür. Bu gürültü çekeceğimiz fotoğrafa yansımıyor tabiki. Apsc sensörün performansı neyse o kadar gürültü oluşuyor fotoğrafta ama çekmeden önce vizörde gürültü oluyor böyle bir durumda malesef.

Fully elecronic, faster, smarter, better diye de bitiriyor videoyu :D Bize birşey söylemek düşmez :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozeba -- 12 Mayıs 2012; 20:16:43 >


C CanTnçr
9 yıl (28802 mesaj)
Ellerine sağlık harika bir konu
C Cem
9 yıl (6794 mesaj)
Merak ettiğim birkaç şey var. Elektronik vizore görüntü sensörden mi geliyor. Sensörden geliyorsa ozaman ayna sisteminin amacı nedir, çünkü normal sistemlerde ayna optik vizore göndermek içindir.
Ayrıca netleme sistemi neden aynaya ihtiyaç duyuyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M mephistopheless
9 yıl (1596 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Merak ettiğim birkaç şey var. Elektronik vizore görüntü sensörden mi geliyor. Sensörden geliyorsa ozaman ayna sisteminin amacı nedir, çünkü normal sistemlerde ayna optik vizore göndermek içindir.
Ayrıca netleme sistemi neden aynaya ihtiyaç duyuyor.

hayır sensörden gelmiyor. sensör sadece fotoğraf ve video çekiyor.
onun dışında vizör için üstte bir sensör daha var.

netleme sistemi aynaya ihtiyaç duyar, yoksa af noktaları fotoğrafta çıkardı :D (DSLR için geçerli)
C CanTnçr
9 yıl (28802 mesaj)
Konu Kütüphane'de.Tekrar teşekkürler


Bu mesaja 1 cevap geldi.

H halbay
9 yıl (502 mesaj)
daha önce yine forumda okuduğum kadarıyl yarıgeçirgen aynanın zamanla geçirgenliğinde azalma ya da kararma oluyormu. Bu konuda netbirşey var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O ozeba Konu Sahibi
9 yıl (2718 mesaj)
@cem
hocam bildigim kadariyla mephis... in dedigi gibi ikinci bir algilayici var kucuk. onun goruntusu gidiyor evf ye. kendi buyuk algilayiciyi fotograf ve videoda kullaniyor yanilmiyorsam musait oldugumda arastiracagim bu konuyu.
netleme noktalari fiziksek birsey yani kontrast bazli netleme gibi program vasitasiyla olan birsey degil bir cisim yani. bunu sensorun uzerine koymak demek sensorde bazi piksellerin uzerini kapatmak demek ki makine aldiginda olu didik didik piksel testi yapan kullanicilar var boyle birseyi kimse kabul etmez. 50tane af noktasi fotografta 50 tane delik demek

@halbay
yabanci forumlarda konusuluyordu ama kesin bir veri yok bu konuda bildigim kadariyla. yinede bi arastirmak lazim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozeba -- 14 Mayıs 2012; 21:36:04 >


O ozeba Konu Sahibi
9 yıl (2718 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

Konu Kütüphane'de.Tekrar teşekkürler

insallah faydali olur birilerine. ben tesekkur ederim ilgin icin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozeba -- 13 Mayıs 2012; 20:39:30 >


C CanTnçr
9 yıl (28802 mesaj)
Rica ederim elbette olacaktır.Bana oldu mesela
B bacom
9 yıl (111 mesaj)
onemli konu.. Takip
A alikiziltoprak
9 yıl (3180 mesaj)
Güzel bir konu. Malum, bu sistem iyice yayılmaya başladı. Bilgiler için teşekkürler.

Bir ekleme yapayım:

SLT = Single-Lens Translucent = Tek mercek-sabit aynalı kısmi geçirgen (yarı saydam)

özetle, d-SLR sistemin hareketsiz ve yarı saydam aynalı benzeri :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


İ ikarahal
9 yıl (3855 mesaj)
Gecenlerde sony nin bir modelinin elektronik vizorunu inceledim cok suni yapay geldi goruntu. Bir prizma vizorun goruntusunu asla tutmaz. Ayrıca ısıgı fazla olan yerlerde bariz patlama, ısıgı az olan yerlerdede parazit yapıyor detay falan gorulmez oluyor. Ayrıca hareketli bir nesneyi takip ederken vizorde bariz bir iz olusumu var tepki suresinden kaynaklı sanırım. Artı yanları var tabi ama eksi yanlarıda var.
Birde aynalı modellerde ısık kayıpsız direkt sensore ulasıyor. Ama bu SLT sistemde %70 gibi bir oran ulasıyor. %30 kayıp az degil nd takmıs gibi bir sey oluyor. f:2.8 objektifiniz var fakat kafadan %30 ısık kayıp.
Son olarakta ısınan sensor iyi fotograf vermez. Aynalı sistemlerde sensor pasiftir. Ayna yukarı kalktıgı anda sensor calısır ısıgı algılar ve ayna indiginde yine kapanır. Bu ısınmanın getirdigi dezavantajı engeller muhtemelen sensorde daha uzun omurlu olur.

Canonun aynalı d-slr makinaları sn de 14 frame fotograf cekebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 16 Mayıs 2012; 21:51:07 >


E Ed -
9 yıl (10358 mesaj)
bu ışık kaybının pozlamaları da etkilediği doğru mu? aynadan kaynaklanan kayıp yüzünden dslr'lara nispeten aynı şartlrda 1-2 stop daha yüsek pozlama gerekiyor diye okumuştum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O ozeba Konu Sahibi
9 yıl (2718 mesaj)
bildigim kadariyla pozlamaya etki etmiyor. bir dslr ile karsilastirmak lazim. algilayici 100 isoda pozlamissak makine %30 da kendisi arttiriyor isoyu boylece pozlama degismiyor. tek eksik yonu iso performansina kotu etkisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D doroşenko
9 yıl (1151 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

bu ışık kaybının pozlamaları da etkilediği doğru mu? aynadan kaynaklanan kayıp yüzünden dslr'lara nispeten aynı şartlrda 1-2 stop daha yüsek pozlama gerekiyor diye okumuştum.

Evet bende böyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum.

Bu arada yine dpreview in 'compared jpeg '' sayfasında 4 makineyi A57,A65,A77 ve nex 7 yapıp ayarlayarak ISO ve kaliete karşılaştırması yaptığınızda NEx7 nin bariz bir üstünlüğü var.Pırıl pırıl ve çok net.A57 nex5n sensörü sayesinde iyi ISO başarımı versede bu yazdığım 4 makineden 3 ü nün sahibi olduğu SLT sistem nasıl diyeyim sanki bir çeşit buğulu bir etki bırakıyor.hani buğulu bir camın ardından bakarsınız ya,yada sabah uyku mahmuru gözlerle baktığınızı düşünün yada alkolü çok kaçırınca olan hafiften bulanma gibi.

Ama SLT olmayan Nex7 de böyle bir durum yok.İsteyen arkadaşlar söylediğimi yapıp incelesin.İşte sanırım %30 ışık kaybından ve bu yarı şeffaf (adı üzerinde yarı şeffaf yani görüntü flu) ayna sisteminden.Sony de bu durumun farkındaki A77 daha özellikli olmasına rağmen ile NEx 7 yi aşağı yukarı aynı fiyata satıyor.
O ozturert
9 yıl (7636 mesaj)
Bu isik kaybi teoride %30 ama yeni nesil Sonyler'de bu fark pek belli olmuyor. %30 isik demek, ornegin ISO200 gerekirken ISO250 cekiyorsunuz gibi. 1/3 stop yeni nesil algilayicilarda devede kulak.
NEX ve E-PL2'de algilayicinin isinmasinin fotografi etkiledigini farketmedim. Belki ben farketmemisimdir. Tam kare daha cok isinabilir belki, Sony o ise bir cozum bulacaktir tahminen.
Bu arada Ozeba guzel kou, boyle konularin daha cok acilmasi lazim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O ozeba Konu Sahibi
9 yıl (2718 mesaj)
@ozturert
tesekkur ederim hocam
birsey merak ettim yazdiklariniz arasindan. nicin tam kare algilayicilar daha fazla isiniyor?

kai efendi slt makinelerin birini incelerken ayni poz degerlerinde birinde aynayi kaldirip(slt lerde ayna sensoru temizlemek icin manuel olarak kaldirilabiliyor) ve ayna yerindeyken iki fotograf cekmisti. turuncu bir duvar fotografiydi. ayna kalkik olan fotograf bariz aydinlikti. nexlerde ayna hic olmadigi icin isoyu yukseltmeye gerek olmadigindan ve arada -gecirgen de olsa- ekstra elemanlar bulunmadiginda ayni sensor daha iyi performans gosterir diye dusunuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

D doroşenko
9 yıl (1151 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Bu isik kaybi teoride %30 ama yeni nesil Sonyler'de bu fark pek belli olmuyor. %30 isik demek, ornegin ISO200 gerekirken ISO250 cekiyorsunuz gibi. 1/3 stop yeni nesil algilayicilarda devede kulak.
NEX ve E-PL2'de algilayicinin isinmasinin fotografi etkiledigini farketmedim. Belki ben farketmemisimdir. Tam kare daha cok isinabilir belki, Sony o ise bir cozum bulacaktir tahminen.
Bu arada Ozeba guzel kou, boyle konularin daha cok acilmasi lazim.

Bir üst mesajda yazdığımı denersen biraz fark belli oluyor ertan.
Sanki fotoların üstüne aydınger konmuş gibi.

Bu arada sensör ısınması nı bence sen farketmemişsindir çünkü.Özellikle aynasızlarda ve heleki panasonic sensörlerinde yüksek ıso örneklere baktığında fotolarda hafif sarı tonların baskın olmaya başladığını görüyorsun.G3 te falan son 1-2 makinede bu durum azaltılmışsada belli.
Dpreview ISo karşılaştırmaları bu durumu görmek için çok iyi bir yer.Bi göz at derim.
O ozturert
9 yıl (7636 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

@ozturert
tesekkur ederim hocam
birsey merak ettim yazdiklariniz arasindan. nicin tam kare algilayicilar daha fazla isiniyor?


Alet büyük olduğundan daha fazla ısı birikiyor.

Doroşenko hocam ben LEA-2 aldım 30mm makro ile kullanmak için. Onda da aynı SLT sistemi var. Kullanırken cidden ışık farkını farketmedim ama benzer bir lens bulursam karşılaştırma yaparım. Ya da 18-55'le deniyim bakayım.

Yarın olmaz çünkü yarın eğlencesine Anayasa bayramını kutlamaya gidiyoruz (bedava kahvaltı var ). Norveç'te milli bayram kutlamak hala ayıp sayılmıyor, çoluk çocuk binlerce insan bağıra çağıra bandolarla kutluyorlar. Ne kadar da diktatör özentisi çağdışı ülke değil mi bu Norveç? Cık cık cık...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D doroşenko
9 yıl (1151 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

@ozturert
tesekkur ederim hocam
birsey merak ettim yazdiklariniz arasindan. nicin tam kare algilayicilar daha fazla isiniyor?


Alet büyük olduğundan daha fazla ısı birikiyor.

Doroşenko hocam ben LEA-2 aldım 30mm makro ile kullanmak için. Onda da aynı SLT sistemi var. Kullanırken cidden ışık farkını farketmedim ama benzer bir lens bulursam karşılaştırma yaparım. Ya da 18-55'le deniyim bakayım.

Yarın olmaz çünkü yarın eğlencesine Anayasa bayramını kutlamaya gidiyoruz (bedava kahvaltı var ). Norveç'te milli bayram kutlamak hala ayıp sayılmıyor, çoluk çocuk binlerce insan bağıra çağıra bandolarla kutluyorlar. Ne kadar da diktatör özentisi çağdışı ülke değil mi bu Norveç? Cık cık cık...

Çok çağdışı katilleri bile bir acayip.Dikkatli ol bu arada adam Osmanlı düşmanı dışarda da ahbabları vardir belki.