Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
66
Cevap
8024
Tıklama
50
Öne Çıkarma
Silecek neden eskir ve ses yapar ? Kolay silecek bakımı...

Y Yazılımcı Online Konu Sahibi
7 yıl (17733 mesaj)
Arkadaşlar merhabalar, bilen vardır belki ama nette biraz araştırma yaptım çoğu kişinin pek haberi yok konudan. Uzun süredir bunu yazmayı düşünüyordum vakit bulamadım. Neyse ;

Silecekler üretim bandından çıktıklarında üzerinde bir kaydırıcı ve kauçuğu dış etkenlerden korumak için bir kaplama ile müşteriye sunulurlar. Bu kaplama ise grafittir. Yani bildiğimiz kurşun kalem aslında. Ve en güzeli yağlı olan 2B grafit tozudur elimize falan bulaşır, kağıtta parmağımız geldiğinde yazımız rezil olur vs..

İşte bu kaplama sayesinde sileceklerimiz camda yağ gibi kayar, yağlı kaygan yapısı sayesinde kauçuk üstünde sus tutmaz ve atmosfer koşullarından daha geç etkilenir.

Fakat araçlarımızı yıkarken silecekler iyi silsin diye yapılan en büyük yanlış silecekleri de bir güzel silmek ya da basınçlı su ile yıkamaktır. Bu silecek üstündeki grafit tozunu zamanla yok eder o yağlı yapı gider ve yumuşak yapış yapış bir kauçuk kalır ortada. Daha sonra herkes bilir ki temiz bir kauçuk madde cam gibi bir yüzeye sürüldü mü ses yapar. İşte sesin kaynağı budur. Ayrıca o grafit tozu yok olduğu için kışın soğuk ve yazın da direk güneş ışınları hızla sileceklerin kauçuk yapısını bozmaya başlar. Bu sefer de kılcal çatlaklar oluşur ve çizgili silme problemi ortaya çıkar ve maalesef bunun çözümü yok. El işçiliğiniz iyi ise jiletle kesin diyeceğim ama aynı seviyeyi asla tutturamazsınız.


Bu yüzden ;
- Aracımızı yıkarken silecekleri mutlaka kaldıralım camdan akan sabunlu su sileceklere değmesin sabun grafit tozunu bir güzel çözüyor ve silecekten çıkartıyor.
- Aracımızı yıkadıktan sonra ya da kirlendi deyip zırt pırt silecekleri ıslak bezle hele hele sabunlu ıslak mendiller asla silmeyin.
- Camınızda çok fazla toz var ise, silecekleri kaldırıp önce su sıkın cama sonra silecekleri indirin. Hem camınız minik tozlarla çizilmez hem de silecekler o gıcır gıcır tozla hırpalanmaz.
- Silecekleri temizlemek isterseniz sadece hortum ile basınçsız bir şekilde su tutun ya da bir pet şişeden su dökün. Ellemenize gerek yok grafit sağlamsa su tutmaz kir akar gider zaten kauçuktan.
Her şey iyi güzel de yenileme nasıl diyeceksiniz. Fotoğraf çekemedim maalesef ama anlatmam bile yetecektir kafanızda canlanır yaptıklarım

Öncelikle 2B 2,0mm kalem ucu alıyoruz. İyi bir şey olsun çok dandiklere kaçmayın hatta imkanınız varsa paketi açın elinize sürün ucu ve parmağınızı güzelce boyuyorsa alın. Bu uçlar 2.0mm'dir içinde 9 - 10 tane bulunur grafikerler kullanır genelde. 2.0mm 2B graph kalem ucu istiyorum derseniz kırtasiyeci size verir. Dandikleri es geçin orta kalite ve üst kalite alabilirsiniz. MİKRO marka iyidir orta kalite ve 2 - 2,5 TL civarıdır.

Eve geldiniz, silecekleri söktünüz eğer silecekler garç gurç ses yapıyorsa artık grafit tamamen bitmiştir bu yüzden önce bir güzel yıkayın sabunla tamamen temizlensin lastik fakat silecekleriniz yeni ise ya da grafit tozu tam bitmemiş ise yıkamanıza gerek yok, sadece sıcak su ile kiri akıtıp kuru bir bezle bebek poposu siler gibi kurulayın nazikçe(hart hurt bez sürmeyin sileceğe)

Daha sonra , 1 adet 2.0mm kalem ucumuzu artık nasıl istiyorsanız öyle yapın yöntem size kalmış; toz haline getireceğiniz. Ben bakır havan kullandım temizlemesi rahat diye tahta havanda falan yapmayın temizlenmez evde kaos çıkar Peçete içine koyup çekiçle üstüne de vurabilirsiniz.


Tozumuzu da hazırladıktan sonra sileceğimizi alıyoruz. PArmağımız ile tozu alıp bir güzel sileceğe yediriyoruz ileri geri sürün sanki bezle siliyormuş gibi. Eliniz kapkara olsun önemli değil. Tekrar tekrar alın. Kauçuk parlak bir hal alana kadar. Artık iyice kayganlaşınca diğer sileceğe geçin. Ona da aynısını yapın. İyice yedirin tozu boyayın yani kauçuğu. İçinize sinecek noktaya geldikten sonra silecekleri sıcak su altından geçirin fazla toz gitsin ve suyun kauçukta tutunmadığını yep yeni eski parlak haline döndüğünü göreceksiniz. Dilerseniz silecekler kuruduktan sonra bir kat daha gidebilirsiniz üstüne.


Bu yöntem ile silecekler tamamen eskimeden ara ara yenileme yapabiliriz. Gerçi sanayide lastiklerin çifti 5 lira zaten diyeceksiniz. Ama sökmesi takması kimisine zor gelir ve kaliteleri de malum grafitten ziyade kauçukları çabuk eskiyor. Kaliteli bir silecek varsa aracınız da ve ses çıkarıyorsa bu yöntem ile tekrar kullanır hale getirebilirsiniz eğer tabi kauçuk çatlayıp özelliğini yitirmediyse. :)Biraz fazla uzattım umarım sıkıcı olmamıştır. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 6 Şubat 2015; 1:54:42 >


Y yalvaramam
7 yıl (41 mesaj)
Emege saygi< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G goodorevil
7 yıl (15156 mesaj)
Vay arkadaş, demek o sileceği tuttukça elimi boyayan şey sileceğin adi olması değilmiş.
Teşekkürler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O ozgur_gs_91
7 yıl (5634 mesaj)
Güzel bir açıklama olmuş yanlız bu grafit filmi ne kadar dayanıyo birde camı karartmasın sonra daha fazla uğraşmayalım. Ama uğraşmaktansa 5 TL lik silecek daha kolay takılır gibi geldi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F forumu
7 yıl (2366 mesaj)

G Guest-D84605DF8
7 yıl (452 mesaj)
sağolun. bilgilendirici bir konu olmuş
S seas79
7 yıl (1276 mesaj)
Teşekkürler...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

N nıghtman
7 yıl (1776 mesaj)
Ben de silecek kirlenmiş diye grafitli kısmı sildikçe siliyordum,sonuç hüsran


Bu mesaja 1 cevap geldi.

L Lord Sparhawk
7 yıl (6475 mesaj)
Bende silecekten çıkan siyahlığı kir zannediyodum. Bundan sonra yapmamak lazım. Ama kalemle uğraşmaya gerek yok hazır grafit tozlar var. Alıp deneyen olursa bir yorum yazsın bizde yaparız.

http://www.ucuzall.com/urun/grafit-tozu-80-ml_235.aspx?CatId=173


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M mob411
7 yıl (5546 mesaj)
ben sertleşince bepanthol sürüyorum yumuşuyor

vazelinde denedimde fazlası zarar veriyor ama bepanthol gerçekten yumuşatıyor


Bu mesaja 1 cevap geldi.

L Lord Sparhawk
7 yıl (6475 mesaj)

A ABABA2307
7 yıl (8938 mesaj)
Silecekleri çok pahalı preminyon arabalar için bu yöntem tutabilir. Çünkü servislerde değiştirildiği zaman eşek yüküyle para alıyorlar. Ama ortadirek araçlar için çifti 10TL ye her sene Eylül sonu-Ekim başı gibi alınıp değiştirilebilir.

Ben de karasal iklimde ve 0 derece altı sıcaklıklarda yaşayan arkadaşlara bir tavsiyede bulunayım:

Her akşam silecekleri cama yapışmasın diye kaldırıp sabah indirmektense, boyaya damlatmamak kaydı ile bir pamuğa hidrolik yağı damlatıp silecek lastiklerine sürerseniz geceleri donup cama yapışmazlar


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Y Yazılımcı Online Konu Sahibi
7 yıl (17733 mesaj)
Vallahi uzun süredir şehir dışındaydım dedem rahatsızlanmış, hastane ev arası mekik dokurken forumla ilgilenemedim. Konu bilgilendirici olduysa ne mutlu

Bu grafit tozunu ben kendim evde hazırladım bahsettiğim gibi. 2B 2.0mm kalem ucu alıp toz haline getirdim. Eski bir silecekte denedim işe yarayınca bu mesajı yazdım ve üstüne biraz daha yeni olan ama kenara attığım silecekte denedim. Onun lastiği de sertleşmişti onu önce herhangi bir el kremi ile yağlamıştım yukarıdaki bepantol tavsiyesi de iyimiş hücre yenileme özelliği de var onda cilt için belki kauçukta da işe yarar

Sonra grafit tozu uyguladım. Eski silecekler şu kış gününde beni şehir dışındaki sanayiye gidip silecek almaktan kurtardı diyebilirim. Önce yine hafif ses çıkarır gibi yaptı sonra bir baktım kendi kendine eski haline döndü yağ gibi akıyor.

Tavsiyem silecek suyuna güçlü çözücüler koymayın sabunlu sular vs gibi. 3 litre suya 1 kapak elma sirkesi bir de özel silecek solisyonlarından biraz damlatın kayganlaştırsın diye tamamdır. Antifirizli cam suları fazladan yıpratıyor silecekleri.


Tabi uğraşmayı sevenler ve silecek lastiği söküp takmayı beceremeyenler için güzel yöntem ama tanesi 2,5 lira olan silecek lastiğine ulaşımı kolay olanlar için pek tercih edilecek tarzda değil :) Ama pahalı araç sileceklerini yıpranmasına izin vermeden bu taktiği uygulayarak eskimesini daha doğrusu ömrünün uzamasını sağlayabilirsiniz.

Şu bepantol'ü deneceğim bakalım bende
A ANDROIDER
7 yıl (2827 mesaj)
bunu bilmiyordum,bende bugün ilk defa silmistim ıslak mendille,keske silmeseydim :(< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Y Yazılımcı Online Konu Sahibi
7 yıl (17733 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ANDROIDER

bunu bilmiyordum,bende bugün ilk defa silmistim ıslak mendille,keske silmeseydim :(

Bir iki silme ile pek birşey olmaz ama siyahlık gitsin diye bastıra bastıra silip grafit tozunu kazıdıysanız bir süre sonra ötmeye başlar silecekler. :)
H haymanali2006
7 yıl (1536 mesaj)
Öğrendiğim iyi oldu. Bundan sonra dikkat edeceğim. Teşekkürler.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Yazılımcı Online

R Red John
7 yıl (819 mesaj)
Siyahlığı toz leke sanıyodum beynim yandı okuyunca emeğe saygı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S Sarı Mucit
7 yıl (3747 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ABABA2307

Silecekleri çok pahalı preminyon arabalar için bu yöntem tutabilir. Çünkü servislerde değiştirildiği zaman eşek yüküyle para alıyorlar. Ama ortadirek araçlar için çifti 10TL ye her sene Eylül sonu-Ekim başı gibi alınıp değiştirilebilir.

Ben de karasal iklimde ve 0 derece altı sıcaklıklarda yaşayan arkadaşlara bir tavsiyede bulunayım:

Her akşam silecekleri cama yapışmasın diye kaldırıp sabah indirmektense, boyaya damlatmamak kaydı ile bir pamuğa hidrolik yağı damlatıp silecek lastiklerine sürerseniz geceleri donup cama yapışmazlar

hidrolik yağı dediginiz şey BOYAYA ZARAR VERIR .
lutfen yanlış yonlendirmeyin camiayı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

A ABABA2307
7 yıl (8938 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: PUNTO MULTİJET


quote:

Orijinalden alıntı: ABABA2307

Silecekleri çok pahalı preminyon arabalar için bu yöntem tutabilir. Çünkü servislerde değiştirildiği zaman eşek yüküyle para alıyorlar. Ama ortadirek araçlar için çifti 10TL ye her sene Eylül sonu-Ekim başı gibi alınıp değiştirilebilir.

Ben de karasal iklimde ve 0 derece altı sıcaklıklarda yaşayan arkadaşlara bir tavsiyede bulunayım:

Her akşam silecekleri cama yapışmasın diye kaldırıp sabah indirmektense, boyaya damlatmamak kaydı ile bir pamuğa hidrolik yağı damlatıp silecek lastiklerine sürerseniz geceleri donup cama yapışmazlar

hidrolik yağı dediginiz şey BOYAYA ZARAR VERIR .
lutfen yanlış yonlendirmeyin camiayı

Ben yanlış yönlendirmiyorum, sen doğru okumuyorsun!

Ne yazmışım ilk mesajımda: "boyaya damlatmamak kaydı ile"

Bu ne demek, hidrolik pamuktan damlamayacak kadar az olsun demek. Bu işlemi zaten arabadan iyi anlayan, meraklı ve eli yatkın adamlar yapar. Diğerleri cesaret edemez.
M M@ritime
7 yıl (738 mesaj)
Güzel konu 👍< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >