Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
942
Cevap
127232
Tıklama
28
Öne Çıkarma
★Sıcaklıktan Kaynaklanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri★
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Malum yaz aylarının gelmesi ile birlikte hava sıcaklıklarıda bir hayli arttı. Buna bağlı sıcaklık sorunlarıda artışa geçti. Konuyu açmamdaki amaca gelecek olursak, forumumuzun ''Teknik Yardım'' bölümünde özellikle yeni üyelerin ağırlıkta olarak sıcaklık sorunlarına değindiğini görmekteyim. Ve aynı amaca hizmet eden bir sayfada 5 tane konu görmek mümkün. Bu sebepten dolayı diğer konular ''Flood''da kalmadığı için geriye düşmektedir. Ayrıca tek bir başlıkta devam edilmesi ve paylaşağım bilgilerin süzülmesi kullanıcılar adına da yararlı olacağı görüşündeyim. Umarım beğenirsiniz. Elimden geldiğince ( Acemi kullanıcıları dikkate alarak yazmaya çalışacağım. )

Konumuza geçecek olursak, sıcaklık kavramı nesnel bir kavramdır. Değişkenlik göstereceğinden kesin yargılarda bulunmak her zaman için olmasada bazı durumlarda yanlıştır. Dilerseniz sıcaklık kavramından bahsedelim. Örn; bir bileşen için 60C gibi bir sıcaklık o bileşenin sistemi kapatmasına sebebiyet ya da BSOD ( Mavi Ekran ) hatası vermesine müsebbib oluyorsa 60C gibi bir sıcaklık oldukça yüksektir. Ancak kimi bileşenler vardır ki 90C'de dahi herhangi bir sorun yaratmayabilir. Öznellikten kasıt budur.
Örn; AMD Phenom II ailesinden bir işlemci 65C'de kendini kapatabileceği gibi İntel İ7 ailesine ait bir CPU'nun sıcaklık direnci 90C'dir. Çalışma değerleride farklıdır. Tabi ki bazı değerlerden bahsedecek işlemci için hangi platformda yer alırsa alsın. Yük üzerinde 55-60C üstü sıcaklık değerleri yüksek sınıfına girecektir. Bunun yolu 90C'ye kadar gider.

Sıcaklık durumları ve bileşenlerin bu sıcaklık değerlerine karşı geliştirdiği direnci bir bileşenin üretim teknolojisi ( nm ), güç tüketim değerleri ( TDP ), chipseti ve bağlı olduğu seriye veya ailesine bağlıdır. Ayrıca sıcaklık sorunları fan kaynaklı ve toz kaynaklı olabilir. Sıcaklık sorunlarından en çok etkilenen bileşenlerin başında hiç kuşkusuz (CPU) işlemci gelmektedir. Sırası ile anakartın kuzey köprüsü ( North Bridge ) ve ekran kartı bu sırada kendine yer bulur. Bu sebeple işlemciler üzerinde daha çok duracağım.

Ayrıca her bileşenin sistem üzerinde bahsi geçtiği gibi tepkileri farklıdır. Çünkü RAM, Grafik Bağdaştırıcısı ( GPU ), HDD gibi bileşenler sıcaklık değerleri ( Overheat ) yani aşırı bir değere ulaştıklarında sisteme BSOD ekranı getirteceklerdir. Ya da sistemi olduğu gibi kitleyeceklerdir. Lâkin sisteme BSOD ekranı getirtmeden kapattırmazlar veya doğrudan reset attırtmazlar. Ancak işlemci, anakart ve PSU'da durumlar biraz daha farklıdır. Bu bileşenler genellikle işlem kapasitesi ( PSU hariç ) yüksek olduğundan aşırı akım ve gerileme maruz kaldıkları için çok daha fazla ısınırlar ve genel olarak bu duruma karşı koruma sistemleri ( Protection ) geliştirilmiştir. İşlemci ısındığı takdirde sisteme BSOD ekranı getirtip reset attırabileceği gibi doğrudan sistemi kapatabilirde. Yine aynı durum anakart adına da geçerlidir. Anakartın kuzey köprüsü adı verilen köprü ortalama olarak anakart sıcaklığından ~10C daha sıcaktır. Özellikle pasif bir soğutucu ile korunan ve soğutma işlemi gerçekleştirilen köprü anakart üzerindeki çipleri ( birden fazla ) CPU ile FSB uzerinden iletişim kuran çiptir. Kuzey köprüsü sistem fonksiyonlarını kontrol eden iki çipsetten biridir. Uzun lafın kısası Kuzey köprüsü ( O/C ) Overclock üzerinde etkin bir çiptir. Tüm sistem performansını elinde barındırır ve aşırı bir yüke maruz kaldığından işlemci üzerindeki yükü üstlenir ve aşırı ısınır. Ve sistem kapanmasına ya da sistem stabilitesinin kaybolmasına ve BSOD kodunun gelmesine neden olur. PSU'de ise durum biraz daha farklıdır. Birçok koruma sistemi tarafından yönetilen PSU'ler. Her ne kadar kuvvetlide olsa içerisinde yer alan transistör ve sigortalar dirence kimi zaman karşılık koyamayabiliyor. Özellikle sahte PSU olarak tabir edilen ve koruma sistemlerini barındırmayan PSU'ler sistem bileşenlerinide riske atmaktadır. Bir PSU'de Yüksek Akım (OCP), Gerilim (OVP/UVP), Yüksek Sıcaklık (OTP), Kısa Devre (SCP) özellikleri bulunmuyorsa sistem bileşenleride zamana bağlı olarak zarar görecektir. Aşırı sıcaklığa bağlı kendini kapatma ve kapatırkende sistem bileşenlerini yakma gibi bir potansiyeli mevcuttur. Bu sebeple kişisel görüşüm bir PSU bir sistemin en önemli parçasıdır. Mümkün olduğunca koruma sistemi yüksek ve TDP karşılama değeri yüksek bir PSU alınmasını öneririm.
< Resime gitmek için tıklayın > ( Pasif kuzey köprüsü soğutucusu )

Sıcaklık sorunlarının baş göstereceği sistemler ikiye ayrılır; masaüstü ve dizüstü sistemleridir. Her ikisi içinde çözüm yöntemlerini ayrı ayrı yazının devamında anlatacağım.

Öncelikli olarak bir sistemde sıcaklık sorunu bulunup bulunmadığının anlamını bilmemiz gerekir. Sıcaklık sorunlarını doğuracak bileşenlerin başında işlemci, anakart, anakart kuzey köprüsü, ekran kartı, işlemci ve PSU olduğundan bahsetmiştim. Bu sıcaklık değerlerini ölçebileceğimiz gerektiği takdirde sistemin bu değerlere karşı direncini görebileceğimiz bazı yazılımları önereceğim ve kullanımını anlatacağım.

Bir sistemde oyun oynanırken sistem sıcaklık sorunlarına bağlı kilitlenebilir, kapanabilir, ekrandaki renkler birbirine girebilir. PSU yetmezliği ya da PSU'nun aşırı ısınmasına bağlı olarak kendini kapatması gerçekleşebilir. Ekranda kararması ya da renklerin birbirine karışması durumunda ekran kartı sıcaklık değerleri gözlenmelidir.

En çok tercih ettiğim yazılımların başında Everest, SpeedFan, H/W Monitör CPU-Z yazılımları gelmektedir. Ayrıca işlemci, anakart ve GPU için ''Stress'' test yazılımlarıda mevcuttur. Bunlar Orthos Stress Prime ( CPU'yu test eder ve testin sonu yoktur. ), Furmark ( GPU ), 3D Mark Vantage( Genel olarak sistem bileşenlerini ) ve Everest ( Genel olarak anakart ve CPU üzerine yüklenmektedir. ) içerisinde yer alan Benchmark testleridir. Bulunması kolay olduğundan sistem sıcaklık testi adına bu testleri önerebilirim.

Orthos adlı yazılımın bir sonu olmadığından ilk yarım saatlik testten başarı ile çıkan sistem kesinlikle stabildir. Ayrıca bu testler esnasında tüm sıcaklık değerleri gözlemlenmelidir. Ve SS şeklinde gerektiği takdirde bu başlıktada paylaşılabilir. Elimden geldiğince yardım olacağım.

>> Everest adlı yazılımı indirmek için TIK. <<

>> CPU-Z H/W Monitör adlı yazılımı indirmek için TIK. <<

>> SpeedFan adlı yazılımı indirmek için TIK. <<

>> Orthos Stress Prime indirmek için TIK.

Everest adlı yazılım benim tercih ettiklerim arasındadır, programı indirin ve kurun. Açtığınızda sol ana panelde yer alan ''Algılayıcı Simgeler'' sekmesinde sistem sıcaklık değerleri yer alır, ayrıca bu panelde gerekli ayarlar yapıldığı takdirde ''Görev çubuğunda'' sıcaklık değerleride gözücektir.
Temsili bir ekran alıntısı ekleyeceğim.
< Resime gitmek için tıklayın >

Diğer yazılımların kurulumu ve kullanımı konusunda sitelerinde yer alan bilgilerden de yararlanabilirsiniz kullanımı çok basittir.

Not: Bazı durumlarda şahsen sıcaklık sorunlarında BİOS üzerinden sıcaklık değerlerinin H/W Monitör sekmesinden kontrol edilmesi taraftarıyım. Çünkü yazılımsal veriler her zaman doğru değerleri göstermeyebilir.

Masaüstü ve Notebook'larda sıcaklık sorunu yaşanması halinde yapılması gereken işlemler nelerdir?

Masaüstü; masaüstü bilgisayar kullanıcıları nispeten Notebook kullanıcılarına göre şanslıdır çünkü kasa ellerinin altındadır ve yapabilecekleri daha fazladır.

Kasa açılır, işlemcinin soğutucusu üzerindeki klipsler sökülür, ve işlemci soğutucusu yerinden çıkartılır. Bir metal blok ( Headsink ) ve fan elinize gelecektir. Eğer ki işlemci soğutucunuz kule tipi değilse kasadan anakartınızı çıkartmadan bu işlemleri yapabilirsiniz. Daha sonra işlemcinizin mandalları çıkartılmalıdır. Mümkün olduğunca işlemci pinlerine elinizi değmeden yapın, statik elektrik daha sonra sistem bileşenlerde gerilim sağlanması takdirde bileşene zarar verebilir. İşlemci üzerinde termal pasta bulunuyorsa bunu alkol ve pamuklu bir bez ile işlemcinin metal sırtını temizleyin, yine aynı şekilde işlemcinin HeadSink'ini de temizleyin. OEM ürünler satan bir mağazadan Termal pasta alabilirsiniz. Termal pastaların kaliteleri değişmektedir, ısı iletkenlik değerleri ile doğru orantılıdır. Termal pastadaki amaç işlemci sırtı ile Headsink arasında hava boşluğu kalmaması ve daha iyi bir temas sağlanmasıdır. OEM ürünler satan mağazadan aldığınız termal pastayı işlemcinizin sırtına sürün. Kredi kartı veya düz bir aparatla mümkünse kalın olmayacak bir biçimde her tarafına yayın. Taşırmamaya gayret edin. Taşırdığınız takdirde elektrik iletkenliği olmadığından merak etmeyin kısa devre gibi bir sorun oluşturmaz. Endişe etmenize çok da gerek yok. Daha sonra işlemcinizi yeniden anakarta montajlayın ve mandallarını kapatın. İşlemcinin üzerine HeadSink'ini yerleştirin ve onunda klipslerini anakart üzerindeki yapıya kilitleyin. Masaüstü bilgisayarlar için işlemci temizliği bitmiştir.

Anakart temizliğine gelecek olursak anakartınızı kasadan çıkartabilirsiniz ki ben tavsiye ederim. Elektrik süpürgesinin ince uçlu aparatıyla tüm soketleri ve özellikle kuzey köprüsünün pasif soğutucu bloğunu bir güzel temizleyebilirsiniz. Bu esnada pamuklu bir bezlede silebilirsiniz. Anakart temizliği hakkında yapabilecekleriniz sınırlı olduğundan bu kadarını yazmakla yetiniyorum.

Ekran kartı temizliği ise biraz daha farklıdır. Ekran kartının fanları elektrik süpürgesi ile temizlenebileceği gibi fan RPM devrinde düşüş yaşandığı takdirde fan yatağı sökülür ve yataktaki mile bir kaç damla motor yağı damlatılarak sürtünme katsayısı azaltılabilir. Ve böylece bir sıcaklık sorunu aşılabilir. Yine aynı şekilde işlemcilerin fanlarına da aynı mantıkla yağ damlatılabilir. Ayrıca yine aynı mantıkla ekran kartının dış yapısı sökülerek ekran kartının soğutucu bloğunada termal pasta sürülebilir. Bu da alternatif yöntemlerden biridir.
Ayrıca bazı firmalar yüksek performanslı çift GPU'lu ekran kartları için özel soğutucular tasarlamışlardır. Araştırılıp alınabilir.

HDD'lerin ısınması durumunda yapılabilecek bazı uygulamalar kasanın ön paneline fan koymak olabilir. Birden fazla HDD varsa HDD'ler arasındaki mesafe arttırılabilir.

RAM modülleri için sadece kuru bir bezle temizliği önerebilirim. Soketlerini ise elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Dizüstü; dizüstü bilgisayarlar için garanti durumu çok önemlidir. Garanti devam ediyorsa şayet yapabilecekleriniz çok daha sınırlıdır. Sıcaklık değerleri baktınız arttı. Egzoz mazgallarını elektrikli süpürgenin ince uçlu aparatı ile temizleme şansınız mevcuttur. Oldukça fazla işe yarayacaktır. Farklı hava kanalları mevcutsa yine aynı şekilde bu mazgallara ve kanallara elektrik süpürgesini tutup, temizleyebilirsiniz. Ancak sistem tamamen kapalı ve pil haznesinden çıkartılmalıdır. Bu işlemde risk yoktur. Ancak bileşende gerilim olmamasında yarar vardır. Elektrik süpürgesi oldukça kuvvetli bir manyetik alan yaratır, ve yarı iletken hafızaya sahip, HDD bileşenleri, RAM'ler de sorun oluşturabileceği gibi LCD panelinde de geçici sorunlar yaratabilir.

Garantisi yoksa yapabilecekleriniz biraz daha farklı, fazla bir deneyiminiz olmasa bile Notebook'un arkasındaki vidaları sökülebilir. Ve kasa açılabilir. CPU soğutusunun bloğu temizlenip, macunu yenilenebilir. Yine aynı şekilde içi elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Bunları yapmanızda bir sakınca yoktur. RAM soketleri temizlenebilir. Kısacası masaüstü bilgisayarlardaki temizlik konusunda bahsettiklerimin birçoğunu uygulayabilirsiniz.

Tüm bunların dışında Notebook taban soğutucusu ( Cooler Pad ) da alabilirsiniz ancak bu soğutucunun USB'den beslenmeyen modellerini seçin ve ortalama hava akımı 90CFM olsun. Prizden beslenen modeller USB'ye yüklenmediği için Güney Köprüsünde zamanla yıpranma oluşturmaz ve daha performanslıdır.

Yazı oldukça uzun oldu ve ancak yazdıklarımın kayde değer olduğunu düşünüyorum. Temizlik ve farklı sorunları olan arkadaşların bu konudan devam etmesini ya da en azından konu açmadan önce bu konuyu incelemesini ve okumasını kesinlikle tavsiye ederim.

Herkese iyi forumlar.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Yöneticilerin birisi konuyu sabitlese daha güzel olur.Ayrıca forumu düşünüp emek verdiğiniz için teşekkürler.
Yoruma Git
ForeverMetal - 13 yıl +7
Bilgisayar temizliğini yaptım. Termal macunu zaten vardı. Bilgisayarı alalı baya zaman oldu. Termal macun bitmiş olabilir mi?
Yoruma Git
Cemsnbc - 7 yıl +1
F
13 yıl
Yarbay

Yöneticilerin birisi konuyu sabitlese daha güzel olur.Ayrıca forumu düşünüp emek verdiğiniz için teşekkürler.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Hocam mesajınız için teşekkürler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
13 yıl
Yüzbaşı

@makedonn

Yararlı paylaşım için teşekkürler inş bu konuda müzdarip olan arkadaşlara yardımın dokunur. şahsen konuyu beğendim emeklerine sağlık başka konularda da bu şekilde adımlarını bekliyoruz


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Yorumlarınız için teşekkürler.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
U
13 yıl
Binbaşı

Konu için çok sağol tam aradığım türde bir yazı olmuş eline sağlık.Geçen gün antalya yanıyordu nerdeyse pc kapandı sıcaktan fanlar yetersiz kalıyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Rica ederim. Beğenildiğine sevindim.A
13 yıl
Yüzbaşı

Dizüstü bilgisayarımın garantisi devam ediyor. Göndersem ücretsiz temizlerler mi?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet

Dizüstü bilgisayarımın garantisi devam ediyor. Göndersem ücretsiz temizlerler mi?

Asiri isinmaya bagli kapanma sorunu oldugunu soyleyin temizle yapmalari gerekir.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
A
13 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: makedonn


quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet

Dizüstü bilgisayarımın garantisi devam ediyor. Göndersem ücretsiz temizlerler mi?

Asiri isinmaya bagli kapanma sorunu oldugunu soyleyin temizle yapmalari gerekir.


Peki teşekkür ederim. Soğutucu olarak nasıl birşey önerirsiniz?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet


quote:

Orijinalden alıntı: makedonn


quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet

Dizüstü bilgisayarımın garantisi devam ediyor. Göndersem ücretsiz temizlerler mi?

Asiri isinmaya bagli kapanma sorunu oldugunu soyleyin temizle yapmalari gerekir.


Peki teşekkür ederim. Soğutucu olarak nasıl birşey önerirsiniz?

Yazimin sonunda bahsetmistim ancak yine de degineyim. Usb den kesinlikle guc almamasi gerekir. Prizden alan ve hava akimi 90 cfm veya ustu bir sogutucu secin. Zalmanin bircok urunu mevcut.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
U
13 yıl
Yarbay

Yıllardır kullandığım bilgisayarımda bugün sıcaklık kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir arıza yaşadım. Sıcaklık olduğunu tahmin ediyorum çünkü fanlar bir süredir deli gibi çalışıyordu ve foobar üzerinden kernel streaming müzik dinleyip aynı anda photoshopla çalışırken alet birden kitlendi. Malum her ikisi de işlemciye yüklenen uygulamalar. İşlemcim q6600. Ekran dondu ve klavye ışığı dahi söndü. Ama fanlar çalışmaya devam ediyordu. Reset attım ama bir daha açılamadı. Fanlar devreye giriyor, açılacakmış gibi oluyor ama hiç görüntü gelmeden ve açılıştaki bip sesini almadan durup yeniden başlıyor. Sizce sorun işlemcide midir?A
13 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: makedonn


quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet


quote:

Orijinalden alıntı: makedonn


quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet

Dizüstü bilgisayarımın garantisi devam ediyor. Göndersem ücretsiz temizlerler mi?

Asiri isinmaya bagli kapanma sorunu oldugunu soyleyin temizle yapmalari gerekir.


Peki teşekkür ederim. Soğutucu olarak nasıl birşey önerirsiniz?

Yazimin sonunda bahsetmistim ancak yine de degineyim. Usb den kesinlikle guc almamasi gerekir. Prizden alan ve hava akimi 90 cfm veya ustu bir sogutucu secin. Zalmanin bircok urunu mevcut.


Zalmandan son derece kaliteli işimi görecek soğutucular gösterir misin?


Bu mesaja 2 cevap geldi.
B
13 yıl
Teğmen

ben de aynı görüşteydim herkes bundan sikayetci elinize sağlık


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

ULYSES@Sistemde kısa devre var, moral bozmak gibi olmasın ancak bir bileşende problem var belli ki. İşlemcide sorun varsa anakarttan Post hata iletisini duymanız gerekir. Hiçbir Bip sesi vb. sesler gelmiyorsa sistem tepki vermediği takdirde anakartta problem var demektir. SCP koruması mevcutsa PSU'da sistemi kilitleyecektir. Klavye ışığının sönmeside genellikle anakart problemlerinde ortaya çıkar. Öncelikli olarak anakart test edilmesi gerekir. Sorun çıkmadığı takdirde diğer bileşenlere ve işlemciye bakılabilir.


Bu mesaja 3 cevap geldi.
U
13 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

ULYSES@Sistemde kısa devre var, moral bozmak gibi olmasın ancak bir bileşende problem var belli ki. İşlemcide sorun varsa anakarttan Post hata iletisini duymanız gerekir. Hiçbir Bip sesi vb. sesler gelmiyorsa sistem tepki vermediği takdirde anakartta problem var demektir. SCP koruması mevcutsa PSU'da sistemi kilitleyecektir. Klavye ışığının sönmeside genellikle anakart problemlerinde ortaya çıkar. Öncelikli olarak anakart test edilmesi gerekir. Sorun çıkmadığı takdirde diğer bileşenlere ve işlemciye bakılabilir.


Evet anakartta problem olasılığı da yüksek. Psu kalitesiz birşey değil, high power. Scp koruması vardı diye hatırlıyorum. Aslında tüm sistem zamanının en iyileriyle kurulmuştu ama Mersinin sıcağına dayanamadı sanırım. İnşallah anakart değil de işlemci yanmıştır. Hem ikinci elde ucuz bulmak, hem de değiştirmek daha kolay. Bu arada sistemim şu şekilde. Yaklaşık 5 yıldır 3ghz de çalışıyor işlemci. Hem işlemci, hem de ekran kartı termal macunu arctic silver 4 ile değiştirildi zamanında.

Intel Q6600 core to quad 2.4ghz@3ghz 8mb,
4gb Mushkin High Perf. ddr2 800@833 CL 4,
Gigabyte P35 S3R 1600mhz (OC) DDR2+DDR3 Mainboard,
2X250GB Samsung 7200rpm 8mb (Raid 0) ,
MSI 8800GT OC Edition 512mb DDR3,
Asus TA9 Kasa,
High Power 500watt SLI PSU,
Asus VW222S BK 22'' 2ms Monitör


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Anakartı farklı bileşenlerle bir butik bilgisayar tamircisinde test etmek en mantıklı çözüm sanırım. Ya da elinizde bileşenler varsa onlarla deneyin. Sistemin hiçbir tepki vermemesi ( fan turları hariç ) genellikle anakart sorunlarına işaret eder.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
13 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

Anakartı farklı bileşenlerle bir butik bilgisayar tamircisinde test etmek en mantıklı çözüm sanırım. Ya da elinizde bileşenler varsa onlarla deneyin. Sistemin hiçbir tepki vermemesi ( fan turları hariç ) genellikle anakart sorunlarına işaret eder.

Hocam zalman marka sogutuculardan ornek gosterebilir misiniz?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet


quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

Anakartı farklı bileşenlerle bir butik bilgisayar tamircisinde test etmek en mantıklı çözüm sanırım. Ya da elinizde bileşenler varsa onlarla deneyin. Sistemin hiçbir tepki vermemesi ( fan turları hariç ) genellikle anakart sorunlarına işaret eder.

Hocam zalman marka sogutuculardan ornek gosterebilir misiniz?


Zalman ZM-NC 1000, 2000, 2500 Plus, 3000, 3000U ürünlerini araştırın bir, internet üzerinde bilgi bulmakta zorlanıyorum. Sadece USB porttan beslenebileceği gibi AC güç konnektörüde olabilir. Bu ürünlerin Vatan Bilgisayar'dan baktım. İrtibata geçin pişman olunacak modeller değil hiçbiri, panelleri gayet kaliteli ancak AC Güç bağlantısı konusunda bilgi yok. O yüzden iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca şu modelleride önerebilirim.

AKASA EVEREST 12" - 18.4" modeline de bakabilirsiniz. Sadece dediğim gibi USB güç girişleri hakkında bilgi verilmiş. Bu ürünlerin harici AC güç konnektörü var mı bir bakın. Eğer ki varsa almanızı öneririm. Diğer soğutucuların özellikleri çok zayıf 3-4 derece için alınmaz. Bu modeller gayet iyi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
13 yıl
Yüzbaşı