Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
10
Cevap
194
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Sam Altman, OpenAI'ı kâr amaçlı şirkete dönüştürmeyi planlıyor
D
geçen ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Sam Altman, OpenAI'ı kâr amaçlı şirkete dönüştürmeyi planlıyor
Sam Altman, OpenAI'ı kurucu diğer ortaklarıyla beraber kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurmuştu. Ancak görünüşe göre Altman vizyonunu değiştirerek şirketi kâr amacı güden bir işletmeye dönüştürmeyi planlıyor. The Information'ın haberine göre Altman, hissedarlarını bu potansiyel hamle konusunda bilgilendimiş durumda.Kâr amacı gütmeyen yönetim kurulu kontrolü kaybedecekEğer bu hamle gerçekleşirse, OpenAI'nin kar amacı gütmeyen yönetim kurulu, milyar dolarlık yapay zeka firmasının kontrolünü kaybedecek. The Information, yeniden yapılanma tartışmalarının sürdüğünü ve Altman ile yönetici arkadaşlarının sonuçta farklı bir yaklaşım benimsemeye karar verebileceklerini ekledi.Ayrıca Bkz.Yapay zeka, prostat kanserini tespit etmede doktorlardan daha başarılıOpenAI'nin kar amacı gütmeyen vizyonunu sürdürmek için gereken fonların yetersiz olduğu, bu nedenle Altman'ın sağlıklı bir gelir akışı oluşturmak için yeni seçenekler araştırdığı söyleniyor. Şirketin iş modelini değiştirme girişimi, Sam Altman'ın kendisini ve üç yeni üyeyi ekleyerek yönetim kurulunu yeniden yapılandırmasının ardından geliyor.Altman, OpenAI'nin B-Corp (kâr amacı güden sosyal şirket) olarak adlandırılacağı ve yalnızca kâr elde etmeye odaklanacağı bir seçeneği de değerlendiriyor. Şirketin bu kısmı, kâr amacı gütmeyen yönetim kurulu tarafından kontrol edilmeyecek, ancak bir B-Corp olarak OpenAI, yalnızca kârı değil, varlığının ve gelecekteki kararlarının toplum üzerindeki etkilerini de dikkate almak zorunda kalacak.
Kaynak:https://www.theinformation.com/articles/openai-ceo-says-company-could-become-benefit-corporation-akin-to-rivals-anthropic-xai

 Haberi Portalda Gör

D
geçen ay
Binbaşı

Bu yazılımı ilk oluşturanlar hala şirkette mi acaba.

Yeni bir Facebook yaratılıyor çünkü :) :)Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
geçen ay
Yarbay

O zaman şirketin ismi ClosedAI olsun.
C
geçen ay
Yüzbaşı

What did you expect my duck!
S
geçen ay
Yüzbaşı

Bence doğru.

Millet şu an deli gibi para yakıyor.

Kimse kâr amaçlı olmayan şirkete milyarlarca dolar gommez. Linux yada Firefox benzeri bir oluşum olarak kalır
E
geçen ay
Binbaşı

Bunu anca Mozilla, Blender vakfı vs dese olur. OpenAI sadece isminde Open kalmış tıpkı Türk Telekom gibi.
D
geçen ay
Yüzbaşı

Kar amacını sağlamak için önce veri toplama yoluyla başlayıp sonra da kar etmeye başlayacak tabii. Yoksa Microsoft niye o kadar para gömsün. Microsoft da bütün veri tabanını Open ai ile paylaşıp yolunu açıyor. Amerika vergi kuralları gereği Microsoft da yaptığı tüm yatırımı gider gösterdi. Vakıf vb kurumlara yapılan tüm ödemeler düşülebiliyor. Bill paşa yıllar önce tüm varlığını Microsoft vakfına bu yüzden aktardı. Güzel düzen. Güzel iş birliği. Bill abimiz öpmeyeceği eşeğe ot vermez zaten.
U
geçen ay
Teğmen

Hayır. Altman'ın yeniden karşı darbesiyle beraber kemik kadro hatta işin mimarı olan Ilya Sutskever bile hepsi gittiler.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @doruhüso
D
geçen ay
Binbaşı

O zaman hoşbulduk yeni Facebook
Bi 15 sene de bunları ve chatgpt kullanan kitlenin toksisitesine maruz kalırız
Sen yapay zekadan daha mı iyi bilcen diye ne kadar yalan dolan zırva varsa önümüze atar durur artık kendini zeki sanan kitle 
 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doruhüso -- 17 Haziran 2024; 21:47:25 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @UmutYil
B
geçen ay
Er

Verileri toplarken kâr amacı gütmeyen şirket verileri kullanırken kâr amacı güden şirket.Verileri rahatça toplamak ve işlemek için kendini halka adamış gibi yapıyor sonrasi malumBu mesaja 1 cevap geldi.
D
geçen ay
Binbaşı

Güzel bir noktaya değindin
Harbiden verileri toplarken iyiydi
Şimdi tüm o birikimden sonra "artık para kazanıcaz qanqa" diyorlar
Yaptırımı da yok şu durumun :) :)
Tezgahı güzel yere açmışlar, temiz iş :) :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @bobkarepantolon
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.