Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
8
Cevap
740
Tıklama
5
Öne Çıkarma
Qualcomm'dan sürpriz: Snapdragon 7+ Gen 2 tanıtıldı
E
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Qualcomm'dan sürpriz: Snapdragon 7+ Gen 2 tanıtıldı
Qualcomm’un Snapdragon 7+ Gen 1 ve Snapdragon 7 Gen 2 işlemciyi tanıtması bekleniyordu. Sürpriz şekilde Snapdragon 7+ Gen 2 tanıtıldı. Qualcomm, bu işlemciyi şimdiye kadarki en güçlü 7 serisi olarak öne çıkarıyor.Ayrıca Bkz.Performansa odaklanacak olan Snapdragon 8 Gen 3 özellikleri ortaya çıktıQualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 2 özellikleriQualcomm'dan sürpriz: Snapdragon 7+ Gen 2 tanıtıldı
Qualcomm’un açıklamasına göre, Snapdragon 7+ Gen 2, selefi Snapdragon 7 Gen 1’e göre %50 daha performanslı çalışıyor. Kâğıt üzerinde, çip, 2.91GHz’e kadar saat hızlarına sahip ve 16GB’a kadar RAM desteği sunuyor. Akıllı telefonlar dışında Logitech G Cloud, Razer Edge gibi  cihazlarda da kullanılabilecek bir işlemci. Adı belirtilmeyen Adreno GPU, 2 kat performans artışı sağlıyor. Çip, QuickCharge 5 uyumlu. Qualcomm’un iddiası; beş dakika şarj ile %50 doluluk.Snapdragon 7+ Gen 2, birinci nesil gibi üst seviye özellikleri taşıyor; 200MP sensörün yanı sıra aynı anda iki kameradan üçlü pozlama ile HDR video çekimini destekleyen ISP, Dolby Vision uyumlu ve 120Hz yenileme hızını destekleyen ekran gibi. Qualcomm, işlemcinin yapay zeka işlemede %40’a kadar daha iyi olduğunu söylüyor. Yapay zeka motoru, özellikle bulut tabanlı oyunlarda fayda sağlayan otomatik değişken oranlı gölgelendirme özelliğini destekliyor. Bağlantı tarafında, 7 serisinde bir ilk olan 5G/4G çift SIM desteği mevcut.Qualcomm Snapdragon 7 serisinin yeni üyesi 7+ Gen 2 işlemci, bu aydan itibaren ilk olarak Xiaomi Redmi ve Realme telefonlarda kullanılacak.
Kaynak:https://www.gsmarena.com/qualcomm_snapdragon_7_gen_2_debuts_coming_to_devices_this_month-news-57928.php

 Haberi Portalda Gör

Nedir hocam işlemcisi, teknik detayı vs? Hep pazarlama cümleleri var haberde.
Yoruma Git
V4LKyR - geçen yıl +10
Snapdragon 7 serisi her zaman en sevdiğim seri olmuştur. Çok yüksek bir performansı muhteşem batarya değerleri ile sunuyor. Bence gerçek amiral gemisi budur. Şarj ömrünün...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Bloodin - geçen yıl +4
V
geçen yıl
Yarbay

Nedir hocam işlemcisi, teknik detayı vs? Hep pazarlama cümleleri var haberde.
B
geçen yıl
Yarbay

Snapdragon 7 serisi her zaman en sevdiğim seri olmuştur. Çok yüksek bir performansı muhteşem batarya değerleri ile sunuyor. Bence gerçek amiral gemisi budur. Şarj ömrünün içine ederek herkes güçlü işlemci koyabilir.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

H
geçen yıl
Yarbay

Daha demin 7+ Gen1 tanıtmamış mıydı bunlar?

Samsung gibi ne tanıtacaklarını şaşırdılar.

Samsung'un 1380 yılan hikayesine benzedi bu da, kah çıktı kah çıkmadı kah çıkacak derken.

6 Gen 1 ve 4 Gen 2 çipleri ne alemde Qualcomm? Samsung gibi yağlı müşteriyi kapınca orta segmenti bıraktı tabi.Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
geçen yıl
Yarbay

Hocam orta segment bu zaten, sizin bahsettikleriniz tüy siklet, giriş segment. 4 gen 2 nedir, hesap makinesinde kasar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @High Sierra
H
geçen yıl
Yarbay

4 Gen 2'ye razıyım. Hala Helio G99, Snapdragon 680, Exynos 850 çiplerini görmektense.

4 Gen 1 zaten Snapdragon 750G 5G ve 695 5G çipseti ayarındaydı. Alt segment demek haksızlık olur.

Eğer tüm 4G çipleri hariç sayacaksak 5G çipler arasında kıyaslama yapıyor isek evet. Bu çip en alt 5G çipsetlerinden biri Dimensity 700 ve 720 ile birlikte.

Exynos 1280, Exynos 1330 Snapdragon 4 Gen 1, Snapdragon 695 5G, Snapdragon 750G 5G, Dimensity 1080, Dimensity 930 benzer ayarda çipsetler.

Sizin bahsettiğiniz Exynos 1380, Snapdragon 7 Gen 1, Dimensity 8100 Max, Snapdragon 778G 5G gibi çipler ise orta üst segment çipset olarak değerlendiriliyor.

Şimdi yeni nesil geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi High Sierra -- 18 Mart 2023; 18:38:38 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @V4LKyR
V
geçen yıl
Yarbay

Valla açıkçası 4 gen 1'in teknik detaylarına girip bakmamıştım, gerek yok diyip hor görmüştüm, aşağılamıştım.

Fakat şimdi görüyorum ki, 2 adet A78, 6 adet A55 konfigürasyonu varmış. Gerçekten de sandığımdan bayağı kuvvetli bir çipmiş, doğru. Gen2'sinde pek fark olmaz fakat saat hızlarını bir miktar arttırıp, biraz daha güncel bir ISP eklerler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @High Sierra
H
geçen yıl
Yarbay

Samsung-Qualcomm ilişkileri göz önüne alındığında bilginizin olmaması, olmasından daha muhtemel.

Samsung sayesinde Qualcomm aşırı rahat. Bu sebeple de en az 2 yıl boyunca alt-orta segment çipsetleri geliştirmeyecek eskisi kadar. Geliştirse bile fiyat avantajı ve/veya hacimli üretim söz konusu olmayacak. Yoksa şimdiye piyasa 6 Gen 2, 4 Gen 2 çipler ile dolmuştu. Biz daha Snapdragon 4 Gen 1 çipini bile Redmi Note 12 serisi ile gördük.

Aslında 7+ Gen2 ile durum daha da aşikar. Qualcomm elde kalan 8+ Gen1 çipleri değerlendirmek istiyor. Ortaya bu çip çıkıyor. Bildiğimiz Snapdragon 860, 870 gibi bir çip işte bu da. Yoksa bu çip bile Qualcomm'a zarar ileri vadede. Hacimli üretim olmaz, 8+ Gen1 stokları yavaş yavaş tükendikçe bu çip de kaybolur. Redmi K serisi, POCO F serisi, Realme GT serisi ve IQOO Racing gibi modellerde görürüz, ana akım HUAWEI, SAMSUNG, VIVO gibi markalar bile kullanmaz bunu.
Bu mesajda bahsedilenler: @V4LKyR
F
geçen yıl
Teğmen

Öncekinin aynı değişiklik yok< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.