E

Haber Editörü
27 Haziran 2022
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
788 (Bu ay: 56)
Gönderiler Hakkında
E
10 sa.
WhatsApp\u0027ta tema rengi değiştirilebilecek
whatsapp sohbet tema değiştirme özelliği
WhatsApp, kullanıcıların tercihine uygun varsayılan sohbet teması seçmesine olanak tanıyan bir özelliği test ediyor. Tema özelleştirme özelliği şu anda WhatsApp iOS beta (24.11.10.70 sürümünde) kullanıcılarına açık.Ayrıca Bkz.DH Sıcak Fırsatlar WhatsApp ve Telegram indirim kanalımız açıldı!WhatsApp'a tema özelliği geliyorWABetaInfo’nun paylaştığı görsele göre kullanıcılar, sohbet balonu için beş renk arasından bir renk ve duvar kağıdı seçebilecek. Seçilen renk, uygulamanın tamamında varsayılan sohbet teması olacak ve değişiklikler yalnızca kişi tarafından görülebilecek; diğer kullanıcıların arayüzünü etkilemeyecek.Sohbet tema özelliği, yeşile alternatif arayanlar ve kişiselleştirmeyi sevenlerin ilgisini çekecektir. WhatsApp şu anda kullanıcıların düz renkler ve koyu/açık temalı duvar kağıtları arasından seçim yaparak sohbet duvar kağıdını değiştirmesine olanak tanıyor. Uygulama ayrıca, varsayılan duvar kağıdındaki görselin görünürlüğünü ayarlamaya izin veriyor. Galerideki bir fotoğraf ta sohbet duvar kağıdı olarak ayarlanabiliyor.Yapay zeka tarafından oluşturulan profil fotoğrafları, okunmamış mesaj sayısı, gizli topluluk sohbetleri, Durum güncellemeleri için yeni kullanıcı arayüzü, en son çevrimiçi olan kullanıcılar dahil olmak üzere şu anda test edilen birçok WhatsApp özelliği var.
Kaynak:https://wabetainfo.com/whatsapp-beta-for-ios-24-11-10-70-whats-new/
E
11 sa.
Yeni Doom oyunu Xbox Games Showcase etkinliğinde duyurulacak
Yeni Doom The Dark Ages geliyor
Yeni Doom oyununa ilişkin ilk haberler geçtiğimiz yıl ortaya çıktı. FTC ile Microsoft arasındaki davadan sızdırılan belgelerde Bethesda ve stüdyolarının birkaç projesini ortaya çıkardı. Belgeler, The Elder Scrolls IV: Oblivion ve Fallout 3 remaster gibi projelerin yanı sıra, uzun süredir geliştirilmekte olan bir Doom oyunu olduğunu öğrendik. Insider-Gaming’in raporuna göre bu oyunun adı Doom: The Dark Ages.Ayrıca Bkz.Call of Duty Black Ops 6 fragmanı ortaya çıktı: İşte videoDoom: The Dark Ages geliyorMicrosoft’un 9 Haziran’da düzenleyeceği oyun etkinliğinde Doom serisinin yeni oyununu tanıtacağı söyleniyor. Doom: The Dark Ages, ortaçağdan ilham alan kıyamet dünyasında geçecek. Yalnız bir devam oyunu olmayacak, muhtemelen serinin ana karakteri Doomslayer’ın kökenlerini gösteren bir ön bölüm olacak.Doom Eternal’ın dört yıl önce çıkması ve Bethesda'nın en büyük serilerinden biri olması nedeniyle yeni Doom’un duyurulması kuvvetle muhtemel görünüyor. Doom The Dark Ages’ın PC, Xbox ve PS5’e çıkış yapması bekleniyor.


E
12 sa.
Gmail, önemli e-postalara odaklanmayı kolaylaştıracak
gmail güncellemeler gelen kutusu değişiklik
Gmail, Android ve iOS kullanıcıları için e-posta deneyimini iyileştirmeyi ve öncelikli iletilere odaklanmayı kolaylaştırmayı amaçlayan yenilenmiş Güncellemeler gelen kutusunu sunmaya başladı. Bu değişiklikle birlikte birincil kutuda düşük öncelikli e-postalar önemli ölçüde azalmış olacak.Ayrıca Bkz.Gemini, yakında Gmail üzerinden e-postaları özetleyebilecekDüşük öncelikli e-postalar yeni Güncellemeler kutusuna taşınacakGmail, uzun süredir birincil gelen kutusunun yanı sıra e-postaları otomatik olarak belli kategorilere (tanıtımlar, sosyal medya, güncellemeler, forumlar gibi) ayıran gelen kutuları sunuyor. Bunlar, e-postalarına daha organize yaklaşımı tercih eden kullanıcılara hitap ederken, geleneksel ters kronolojik görünümü tercih edenler için devre dışı bırakma seçeneği sunuluyor.Google, doğrulamalar, faturalar, makbuzlar, hesap özetleri dahil olmak üzere kişisel, otomatik olarak oluşturulan güncellemeleri bir araya toplayan Güncellemeler gelen kutusunu yeniliyor. Gmail, artık hesap oluşturma onayları veya havayoluyla yapılan mesafe bildirimleri gibi düşük öncelikli e-postaları birincil gelen kutusu yerine güncellemeler kutusuna taşıyacak. Buradaki amaç; birincil gelen kutusunda acil yanıtlanması gereken e-maillere daha fazla öncelik vermek.Gmail’de acil bakılması gerekmeyen emailler Güncellemeler’e taşınacak olsa da kullanıcı bunu dilerse ayarlardan değişebilecek. Birincil gelen kutusunda “Güncellemeler” bannerı çıktıysa hesabınız için yeni özellik aktif edilmiş demektir.
Kaynak:https://9to5google.com/2024/05/24/gmail-updates-inbox/
E
dün
YouTube Müzik\u0027e mırıldanarak şarkı bulma özelliği geliyor
youtube müzik mırıldanarak şarkı bulma özelliği geliyor
YouTube Music’e kullanıcıların bir şarkıyı çalarak, söyleyerek ya da mırıldanarak arama yapmasına olanak tanıyan bir özellik geliyor. Peki, nasıl kullanılacak?Ayrıca Bkz.Gemini artık YouTube Müzik'teki şarkılara erişebiliyorYouTube Müzik mırıldanarak şarkı bulma özelliği nasıl kullanılacak?Kullanıcılar, YouTube Müzik uygulamasında sağ üst köşede mikrofonun yanındaki dalga simgesine dokunarak yeni özelliğe erişebilecek.YouTube Music, şarkıyı çalma, söyleme ve mırıldanma seçeneği sunacak. Uygulama müziği bulduğunda kullanıcıya şarkıyı doğrudan dinleme ve kaydetme seçeneği sunacak. Arama sonucu sayfasında şarkı ve sanatçının adıyla birlikte albüm ismi, çıkış yılı, indirme/çevrimdışı dinleme durumu da görülecek. Bu ekranda ayrıca hızlıca yeni arama yapmak için de simge olacak.Yeni şarkı arama özelliği ilk olarak Android kullanıcılarına sunuldu ve 7.02 sürümde mevcut.
Kaynak:https://9to5google.com/2024/05/24/youtube-music-song-search-android/
E
dün
Microsoft Edge\u0027e yapay zeka güncellemesi: İşte gelen yeni özellikler
microsoft edge 126 yapay zeka
Microsoft, Edge tarayıcının yeni özelliklerini ilk olarak Edge Insider programına kayıtlı olan kullanıcılara sunuyor. Beta kanalında yayınlanan Edge 126 sürümü, yapay zeka tema oluşturucu, okuma modunda Copilot özet bildirimi, BT yöneticileri için kolaylaştırılan tarayıcı güvenliği yönetimi, hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler getiriyor.Ayrıca Bkz.Microsoft Copilot işinizi almayacak, iş arkadaşınız olacak: Copilot AgentsYapay zeka tema oluşturucu, Copilot özetleme bildirimiMicrosoft Edge, mevcut tema seçeneklerini beğenmeyenler, farklı temalar arayanlar için yapay zeka destekli yeni bir özellik kazanacak. AI tema oluşturucu ile oluşturulan görsel, yeni sekme sayfasına, baskın rengi de araç çubuğuna uygulanacak.Edge’e gelecek bir diğer yenilik ise Copilot ile ilişkili. Sürüm notlarında Copilot özetleme bildirimi olarak geçiyor. Kullanıcı, Edge’de okuma moduna uygun bir sayfaya girdiğinde adres çubuğunda bir bildirim görecek ve kenar çubuğundan Copilot’u açarak içeriğin özetine erişebilecek.BT yöneticileri artık tarayıcının güvenliğini kolaylıkla yönetebilecek. Microsoft Edge yönetim hizmeti, adminlere, yönetilen tarayıcı örneklerinin güvenlik durumunu iyileştirmeye yardımcı olan belirli ayarları yönetmeye yönelik özel bir deneyim sağlayacak.Microsoft Edge 126 sürümü “tüm kullanıcılar için” Haziran ayında yayınlanacak.
Kaynak:https://www.neowin.net/news/microsoft-edge-126-is-now-available-in-beta-channel-with-ai-theme-generator-and-more/
E
dün
Katlanabilir ekranlı MacBook geliyor: Peki, nasıl olacak?
18.8 inç katlanabilir ekranlı macbook
Apple tedarik zinciri analisti Kuo, 2026 yılında 18.8 inç veya 20.2 inç katlanabilir ekranlı MacBook modelinin çıkacağını iddia ediyor. Ekran üretim endüstrisinde oldukça deneyimli bir isim olan Ross Young da bunu doğruladı.Ayrıca Bkz.M4 işlemcili MacBook Pro'lar hakkında tüm bilinenler18.8 inç ekrana sahip olacak18.8 inç MacBook’un katlanmış durumdayken geleneksel 13 inç veya 14 inç MacBook’a benzer olacağı söyleniyor. Katlanabilir ekranlı MacBook’un sanal klavyeli tam ekran tasarımına sahip olması bekleniyor ancak detaylar paylaşılmadı. Yalnızca ekranın mümkün olduğunca katlama yerini belli etmeyeceğini biliyoruz. Bu detay elbette bilgisayarın fiyatını önemli ölçüde artıracak. Son olarak, yeni nesil Apple M5 çiple donatılacak.Katlanabilir ekrana sahip MacBook’un 2026 yılında tanıtılması ve ekran panellerini LG’nin üretmesi bekleniyor. Katlanan MacBook’un fiyatının 3500 dolardan başlayacağı söyleniyor.
Kaynak:https://www.macrumors.com/2024/05/23/18-8-inch-foldable-macbook-rumor/
E
dün
Apple, macOS 15 ile sistem ayarlarının tasarımını yeniliyor
macos 15 yeni sistem ayarları menüsü
MacOS Ventura, yeni Sistem Ayarları menüsüyle gelmişti. Apple’ın Haziran ayında WWDC etkinliğinde tanıtacağı macOS 15 güncellemesiyle menüleri ve uygulama kullanıcı arayüzlerini yeniden düzenlemeyi planladığı söyleniyor.Ayrıca Bkz.Apple'dan iOS 17.5'teki büyük soruna ilişkin açıklama geldiSık kullanılanlar üste taşınacakApple, macOS Ventura ile Sistem Tercihleri uygulamasını Sistem Ayarları olarak yeniden adlandırarak iPhone ve iPad’deki Ayarlar uygulamasına benzer bir tasarıma kavuşturmuştu. macOS 15’te bu menünün en çok kullanılan, kullanıcının en çok ihtiyaç duyacağı ayarlara göre yeniden düzenleneceği söyleniyor. Örneğin; yazılım güncellemesi veya saklama alanını kontrol etmek için girilen Genel bölümü en tepede olacak. Çok fazla değiştirilmeyen Bildirimler ve Ses ayarları çok daha aşağıda olacak. Apple ID, Apple Hesabı olarak değişecek.Sistem uygulamalarında tasarım değişiklikleriApple’ın ayrıca Siri menü çubuğu simgesini yeniden tasarlamayı planladığı, mevcut renkli simgenin yerine düz, siyah beyaz bir simge yapacağı söyleniyor. Ek olarak, Hesap Makinesi uygulaması iOS’takine benzer bir tasarıma sahip olacak. Safari tarayıcıda da ufak tasarım değişiklikleri olacak.macOS 15 ne zaman tanıtılacak?Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 10 Haziran’da gerçekleşecek ve iOS 18, macOS 15 ve watchOS 11 başta olmak üzere işletim sistemlerinin son sürümleri tanıtılacak. Etkinlik sırasında ya da hemen ardından da iOS 18 geliştirici (dev) beta sürümün yayınlanması bekleniyor.
Kaynak:https://appleinsider.com/articles/24/05/23/system-settings-getting-shuffled-again-in-macos-15-among-other-ui-tweaks
E
dün
Samsung Galaxy Watch 7 Ultra, büyük tasarım değişikliğiyle geliyor
samsung galaxy watch 7 ultra sızdırıldı
Galaxy Watch 7 Ultra’nın yaklaşan Galaxy Unpacked etkinliğinde resmî olarak tanıtılacağının ortaya çıkmasının ardından saatin tasarımını yansıtan render görüntüleri paylaşıldı. Samsung, yeni akıllı saatinde büyük tasarım değişikliğine gidiyor.Ayrıca Bkz.Merakla beklenen Samsung Galaxy Ring’in fiyatı ortaya çıktıGalaxy Watch7 Ultra nasıl olacak?samsung watch 7 ultra tasarım özellikleri
Galaxy Watch7 Ultra, karemsi görünüm, üçüncü bir fiziksel düğme, daha büyük hoparlör, yeni sağlık sensörleri ve farklı kayış stiliyle geliyor.Sızdırılan görüntüler Samsung’un klasik Galaxy Watch'lardaki dairesel tasarımıyla Apple Watch’lardaki kare tasarımı birleştiren eşsiz bir tasarım kullandığını gösteriyor. Yuvarlak ekranın etrafındaki kare şeklinde bir dış çerçeve var. Dönen bezelin parlak, çerçevenin mat olduğu görülüyor. Ekran büyüklüğü olarak Galaxy Watch 6 Classic’e kıyasla bir farklılık olmayacak gibi. Bunun dışında göze çarpan bir detayda düğmelerde saklı. Ortada görmeye alışkın olduğumuz iki fiziksel düğmenin yanında üçüncü bir düğme var. Bu düğme Galaxy AI ile ilişkili olabilir.Görsellerde saatin kayışının kasayla (gövdeyle) daha kusursuz bir şekilde bütünleşerek daha şık bir görünüm oluşturduğu da dikkat çekiyor. Sensörlerin yanında üstte ve altta iki buton benzeri bir şey bulunuyor; Bu, muhtemelen kordonun daha kolay çıkarılmasını sağlayacak. Sağlık sensörlerinin de önceki modelden farklı olarak dairesel bir dizi halinde olduğu görülüyor.Bir diğer ince ama önemli tasarım değişikliği ise daha büyük hoparlör ızgaralarının eklenmesi. Bu ızgaralar saatin soluna konumlandırılmış ve mevcut Galaxy Watch modellerdeki ızgaralardan belirgin şekilde daha büyük.Galaxy Watch 7 ne zaman tanıtılacak?Bu arada Galaxy Watch 7 serisinin yeni bir işlemciyle geleceği, önceki nesle kıyasla %50 daha hızlı şarj olacağı ve kan şekeri takibi özelliğiyle geleceği söyleniyor. Watch7 Ultra ve diğer modeller hakkında daha fazla bilgi muhtemelen 10 Temmuz’da Paris’te düzenlenecek Unpacked etkinliği öncesinde ortaya çıkacak.
Kaynak:https://www.smartprix.com/bytes/exclusive-samsung-galaxy-watch7-ultra-5k-renders-say-hello-to-squarish-design/
E
dün
Apple\u0027dan iOS 17.5\u0027teki büyük soruna ilişkin açıklama geldi
apple ios 17.5 silinen fotoğrafların geri gelmesi açıklama
Apple, kullanıcıların iOS 17.5’i yükledikten sonra silinen fotoğraflarla karşılaşmalarına yol açan bir sorunu çözmek için iOS 17.5.1 güncellemesini yayınladı. Sürüm notlarına göre sorun veritabanının bozulmasından kaynaklanıyordu. Şirket, bunun tam olarak ne anlama geldiğine ve yıllar önce silinmiş bir fotoğrafın nasıl göründüğüne ilişkin açıklama bulundu.Ayrıca Bkz.iPhone 16 Pro ve Pro Max iki yeni kamerayla geliyorApple: iCloud Fotoğraflar'dan kaynaklanmıyorApple’a göre sorun iCloud Fotoğraflar’dan kaynaklı değil. Her şey cihazın dosya sisteminde bulunan bozuk veritabanı girişinden kaynaklanıyor.Kullanıcının cihazından tamamen silinmeyen fotoğraflar iCloud Fotoğraflar ile senkronize edilmiyordu. Bu dosyalar yalnızca cihazda tutuluyordu. Ancak, bir yedeklemeden geri yüklerken, aygıtlar arası aktarım gerçekleştirirken veya iCloud Fotoğraflar’ı kullanmadan iCloud Yedeklemesinden geri yükleme yaparken bu dosyalar bir cihazdan diğerine aktarılmış olabilir.Reddit'teki gönderi silindi!Apple, satılan cihazda fotoğrafların yeniden göründüğüne ilişikin paylaşımda bulunan Reddit kullanıcısına da yanıt verdi. Apple, bu iddianın yanlış olduğunu söylüyor. Şirket, belirtilen adımlar (Ayarlar - Genel - Aktar ve Sıfırla - Tüm İçeriği ve Ayarları Sil) kullanılarak bir cihazın tamamen silinmesinden sonra tüm dosyaların ve içeriğin kalıcı olarak silindiğini söylüyor. Bu adımlardan sonra cihazdaki her şey kalıcı olarak siliniyor ve eski fotoğrafların yeniden ortaya çıkması şansı yok. Bu arada söz konusu şikayete ilişkin gönderi Apple’ın bu açıklamasından sonra silindi.Az sayıda kullanıcı ve fotoğrafı etkiliyorApple, ayrıca bu sorunun az sayıda kullanıcıyı ve az sayıda fotoğrafı etkilediğine dikkat çekiyor. Şirket, kullanıcıların fotoğraflarına veya videolarına erişimi olmadığını da ekliyor. iOS 17.5.1 güncellemesi bu sorunu çözüyor olsa da Fotoğraflar uygulamasını açıp kontrol etmekte fayda var.
Kaynak:https://9to5mac.com/2024/05/23/apple-deleted-photos-resurfacing-explanation/
E
dün
iPad\u0027ler iPhone\u0027lardan çok daha uzun süre kullanılıyor
cirp raporu eski ipad
Analiz firması CIRP’ın raporu, yeni iPad sahiplerinin eski cihazlarını daha uzun süre ellerinde tuttuğunu gösteriyor. 12 ay boyunca toplanan veriler ışığında, iPad satın alan kullanıcıların %67'si eski cihazlarını elden çıkarmıyor; ya ailelerine ya da arkadaşlarına veriyor.Ayrıca Bkz.iPad Pro 7. nesil tanıtıldı: M4 çipiyle şimdi Mac'ten de güçlü!iPad kullanıcılarının %67'si eski cihazlarını elde tutuyoriPad alanların yaklaşık üçte ikisi, eski iPad'lerini satmak veya mağazalarda takas programı kapsamında değerlendirmek yerine kendilerine saklıyor veya arkadaşlarına ve ailelerine veriyor.iPhone kullanıcılarının %5'i eski telefonlarını satıyorCIRP'nin raporuna göre iPad sahiplerinin yalnızca %3’ü eski cihazlarını takas için veriyor, %6’sı satıyor. iPhone ile kıyaslandığında, yeni kullanıcıların %41'i eski iPhone’larını ya arkadaşlarına/ailelerine veriyor ya da yeni bir iPhone aldıktan sonra saklıyor. Takas kapsamında eski telefonlarından vazgeçen iPhone kullanıcılarının sayısı %42. Bu arada kullanıcıların %5’i eski iPhone'larını satarak bir miktar para kazanmayı tercih ediyor.Rapor, cihazlarını kayıp, çalıntı veya bozulduğu gerekçesiyle değiştirenlerin sayısını da ortaya koyuyor. iPad kullanıcılarının %23’ü, iPhone kullanıcılarının ise %6’sı belirli gerekçelerle yeni bir cihaz satın alıyor.
Kaynak:https://cirpapple.substack.com/p/apple-customers-also-just-hang-on
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.