Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
8652
Cevap
217046
Tıklama
11
Öne Çıkarma
Progressive ve Trance Müzik Ana Konu
S
12 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

müzik nedir ?

Trance Müzik 1990'lı yıllarda oluşmuş bir müzik türüdür. Parçalar 128-150 BPM arasında değişen sesler ve synthesizer gibi aletler kullanılarak yapılır. Trance müzik, elektronik müzik, ambient müzik ve house müzik kombinasyonlarından oluşur. Genellikle Techno müzikten daha melodik, House müzikten ise daha sert melodi hatları bulunmaktadır. Ayrıca Trance Müzik'de gittikçe gelişen teknoloji çok kullanılmaktadır. Yeni cihazlar ve bunların kullanımları gün geçtikçe farklılaşıp, değişim göstermektedir.
Türkçede karşılığı Trans'dır. Buradan da az çok anlaşılacağı üzere, kendinden geçme veya ruhani olarak başka bir boyuta-aleme dalma sürecidir. bkz:Astral seyahat

Trance müzik, parçanın ortasındaki melodiye göre oluşturulur. Diğer hiçbir müzik türü bu durum üzerine ilerlemez, eğer ilerlemişse o müzikte Trance etkisi oluşturulmak istenmiştir. Önce yazılacak olan melodi yazılır ve parçanın başı ile sonu buna göre şekil alır. Bu müzik türü, kişide bu yüzden trans etkisi oluşturuyor olabilir. (Dolayısıyla bu parçaları dinlerken ileri sarmadan dinlemek gerekir)

Böyle olması, dinleyiciyi ister istemez içgüdüleri ile telepati yapmaya zorlar. Yani parçanın giriş ve orta bölümünü dinledikten sonra, devamının nasıl şekil alacağını algılamaya başlayıp, tahmin edebilirsiniz.

Pop ya da Rock müzik gibi kolay anlaşılamayan, belli bir söz dizesi sunmayan, hayal ve bilinçaltımızı yaşamamıza yardımcı olan ve içine girince bir türlü çıkılamayan;

Hem eğlendiren,
Hem hüzünlendiren,
Hem aşık eden,
Hem de ağlatan... İnsanın içindeki anlatamadığı duygudur. Zaten anlatılırsa Trance'ın büyüsü bozulur. Trance Müzik dinlerken başınıza gelebilecek durumlar:
İngilizce bilmeseniz bile, sadece melodisinden etkilenip birdenbire;

Bağırma
Ağlama (Bağırarak)
Gülme (Tuhafca)
Koşma (Progressive Trance - Vocal Trance)
Uçma (Progressive Trance - Vocal Trance)
Dans Etme
Yerinden Kalkıp Ne Yapacağını Bilememek Ve Şaşırmak
Korkmak (Psychedelic Trance - Goa Trance)
Donup Kalma
Aşık Olma (Vocal Trance)
Öldüğünü Hissetme
Sanki Yeniden Doğduğunu Hissetme
Seviştiğini Hissetme
Kendi Kendine Konuşma
Arama-Arayışlar içine girme (bir şeyler veya kendini / Uplifting Trance)

Trance müzikte kendi aralarında dallara ayrılmaktadır. Fakat tamamiyle parçaları belirli bir kalıba sokamayız.Bir parça içersinde birden farklı tür sound içerebilir. Liste sadece örnek amaçlı verilmiştir. Belli başlı türler ise ;
1. Acid Trance
Çıkış Bölgesi : Avrupa
Bilinen sanatçıları: Hardfloor, the KLF, Electric Skychurch, Psychobabble, Union Jack, Art of Trance
Örnek Parçalar
Electric Skychurch “Deus”
Hardfloor “Aceperience”
Art of Trance “Deeper Than Deep”

2. Balearic Trance
Çıkış Bölgesi : İspanya
Bilinen Sanatçılar :Roger Shah, Chicane, Energy 52, Solarstone, Humate
Örnek Parçalar
Roger Shah Presents Sunlounger “Sunkissed”
Solarstone “Seven Cities”
Chicane “Offshore”

3. Dream Trance
Çıkış Bölgesi : İtalya
Bilinen Sanatçılar : Robert Miles, DJ Dado, Ian Van Dahl, Zhi-Vago, W.P. Alex Remark
Örnek Parçalar
W.P. Alex Remark “Pyramid”
DJ Dado “Dreaming”
Robert Miles “Fable”

4. Goa Trance
Çıkış Bölgesi: Hindistan
Bilinen Sanatçılar : Astral Projection, Shakta, Prana, Filteria
Örnek Parçalar
Astral Projection “Mahadeva”
Shakta “Lepton Head”
Dimension 5 “Utopian Dream”

5. Psytrance
Çıkış Bölgesi : İsrail
Bilinen Sanatçılar : Infected Mushroom, Astrix, Talamaska, Liquid Soul, Ace Ventura , Vini Vici
Örnek Parçalar
Astrix “Closer to Heaven”
Infected Mushroom “Acid Killer”
Liquid Soul & Vini Vici "Universe Inside Me"

6. Progressive Trance
Çıkış Bölgesi : Avrupa
Bilinen Sanatçılar : Markus Schulz, Lost Tribe, Sasha, BT , Armin Van Buuren, Above & Beyond , Ferry Corsten
Örnek Parçalar
Sasha “Xpander”
Lost Tribe “Gamemaster”
BT “Flaming June”

7. Tech Trance
Çıkış Bölgesi : Almanya
Bilinen Sanatçılar : Oliver Lieb, Humate, Marco V, Indecent Noise, Simon Patterson, Timo Maas
Örnek Parçalar
Timo Maas “Riding on a Storm”
Sam Sharp “Deep”
Marco V “Indicator”


8. Uplifting Trance
Çıkış Bölgesi: Almanya
Bilinen Sanatçılar : 2000'ler ve günümüz diye ayırmamız gerekiyor ;
2000'ler : 4 Strings, ATB, Ferry Corsten, Armin van Buuren, Dash Berlin, RAM, Jorn van Deynhoven, Tiësto and Above & Beyond
Günümüz : John O'Callaghan, Daniel Kandi, Bryan Kearney, Andy Blueman, Aly & Fila, Sean Tyas
Örnek Parçalar
Above & Beyond pres. Tranquility Base “Oceanic”
Armin van Buuren " Serenity"
Ferry Corsten “Beautiful”
Daniel Kandi " Symphonica"
Aly & Fila " We Control The Sunlight"
John O`Callaghan ft. Audrey Gallagher "Big Sky"

9. Vocal Trance
Çıkış Bölgesi: Almanya
Bilinen Sanatçılar :Paul van Dyk, Tiësto, Delerium, Gareth Emery
Örnek Parçalar
ATB “Ecstasy”
Paul van Dyk “Nothing but You”
Delerium "Silence"


Trance Müzik denilince akla gelecek ilk DJ'ler ;

1. Armin Van Buuren
< Resime gitmek için tıklayın >
Armin van Buuren (d. 25 Aralık 1976) Leiden Hollanda'da doğmuş, Trance prodüktörü ve DJ. 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2012 yıllarında DJ Mag dergisinde Dj Top-100'de birinci olmuştur.
Armin 1976 yılında Leiden- Hollanda’da doğdu. Bütün hayatı boyunca müzik ve müzik teknikleriyle uğraştı. Genç Armin’in müziğe ve bilgisayarlara ilgisi vardı. Henüz dokuz yaşındayken Basic'te ilk bilgisayar programını yazdı. Armin’in müzik ve elektroniklere olan bu ilgisi, müziğini oluşturmasında önemli rol oynadı.Armin 1995'te Leiden Üniversitesi’nde hukuk eğitimine devam ederken, kendi stüdyosunda yaptığı calışmalarda müziğini geliştirmeye devam etti.Sonraki albümünde Armin van Buuren’in büyük çıkışları olan Communication ve Blue Fear yeni 2003 mixleriyle yer alırken, Yet Another Day ve Sunburn hit singleları da albümde yer aldı. 76'nın piyasaya çıkışıyla, Armin van Buuren kariyerinde bir adım daha atmış oldu.

2001’de DJ Mag'ın düzenlediği ve tüm dünyadan müzik severlerin oylaması ile oluşan resmi Top 100'da 27. sırayı aldı. 2002’de 4.sıraya kadar yükseldi ve aynı yıl 12,5 saat The Hague Club'ündeki non-stop performansıyla yeni bir rekor kırdı. Armin 2003’ten bu yana ise dünyanın 3. en büyük dj ve prodüktörü olarak sıralamadaki tüm rakiplerini geride bıraktı. Armin van Buuren başarılı bir DJ olmasının yanı sıra Avrupa’nın en çok satan trance müzik plak şirketi olan Armada Music’in de sahiplerindendir. Ayrıca, Tiesto, Airwave ve Ferry Corsten gibi insanlarla iş birliği yaparak, popüler AVB serilerini toparladı. Armin’in New York Central Park’ta performans yapan ilk DJ olduğu gibi, bu etkinliğe 12,500 biletli katılımcı oldu.

Haftalık olarak takip edebileceğiniz radyo programı " A State Of Trance (ASOT)"

2.Above & Beyond
< Resime gitmek için tıklayın >
Above & Beyond (Jono Grant, Tony McGuiness and Paavo Siljamäki), Melodik Trance içeren başarılı prodüksiyon çalışmaları, inanılmaz canlı performansları ve kusursuz DJ setleri ile dinleyenleri derinden etkilemeyi çok iyi başarır. Bu özellikler, onları elektronik müzik dünyasının en önemli isimlerinden biri haline getirdi. Oceanlab, Tranquillity Base, Nitromethane, POS, Aalto, Dirt Devils ve Free State takma isimleriyle de çalışmaları mevcut. Son yıllarda parçaları en çok talep gören prodüktör ve remixçilerin başında geliyorlar. Geçtiğimiz yıl Faithless grubunun solisti Zoe Johnston ile birlikte yaptıkları “No One On Earth» adlı çalışma yılın Trance klasiği ilan edildi. Madonna, Dido, Britney Spears, Delerium ve Ayumi Hamasaki gibi süperstarlara yaptıkları remixler çok ses getirdi. Pete Tong, Paul van Dyk, Judge Jules, Ferry Corsten ve Tiesto gibi isimlerin favori plak şirketi olan Anjunabeats’in sahipleri. 2004 yılı, Godskitchen, Gatecrasher ve Creamfields başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki festivalleri ve dans pistlerini düzenli olarak salladıkları bir çıkış yılı oldu. Aynı yıl Radio 1’da yayınlanan programları, “yılın en iyi Essential Mix”i seçildi. Mixmag dergisi tarafından “yılın en iyi Trance hareketi” olarak ödüllendiler. Above & Beyond, DJ Magazine dergisinin 2008 yılı Top 100 DJ yarışmasında 4. sırada bulunuyor.

Haftalık radyo proglamları ise " Trance Around The World (TATW) " günümüzde ise " Group Therapy" devam etmektedir.

3.Markus Schulz
< Resime gitmek için tıklayın >
Markus Schulz (d. 3 Şubat 1975) Alman DJ ve Prodüktör. Şu anda Miami, ABD'de yaşamaktadır.Schulz üç Remix albüm ve iki sanatçı albüm yayınladı. O, Depeche Mode, Madonna, Everything But The Girl, Jewel, Oceanlab, Gabriel & Dresden, Karada, Telepopmusik, Fat Boy Slim, Miro, Book of Love, Blue Amazon, and PQM gibi sanatçıların bazı şarkılarına remix yaptı Jewel'in bir şarkısına yaptığı remix ile Billboard dergisinin yaptığı sıralamada 1. olmuştur.

Haftalık radyo programı ise " Global DJ Broadcast (GDJB) " takip edebilirsiniz.


4. Paul Van Dyk
< Resime gitmek için tıklayın >
Paul van Dyk (Matthias Paul, 16 Aralık 1971, Eisenhüttenstadt, Brandenburg, Almanya) dünyaca ünlü DJ ve elektronik dans müziği prodüktörü. 2005 yılı DJ Mag Top 100 listesinde Tiesto'nun üç yıllık liderliğine son vererek zirveye çıkmıştır ve elektronik dans müziğine yenilikler eklemeye devam etmektedir.

Haftalık radyo programını ise "Vonyc sessions" takip edebilirsiniz.

5.Aly & Fila
< Resime gitmek için tıklayın >
Aly & Fila mısırlı ikili olan Aly El Sayed Amr Fathalah (Aly) ve Fadi Wassef Naguib (Fila) tarafından oluşturulmuş bir gruptur. Future Sound of Egypt adlı haftalık radyo programları ve aynı isime sahip albüm şirketleri vardır. Bu ikili, Ultra Music Festival, Tomorrowland, Global Gathering ve Luminosity Beach Festival gibi dünya çapı etkinliklerde boy göstermişlerdir. 2011 yılında çıkardıklar " We Control The Sunlight" parça Armin Van Buuren tarafından yönetilen A State OF Trance radyo programında yılın şarkısı seçilmiştir. Bu ikili günümüzde de müzik kariyerleri devam etmektedir. Fakat turlara sadece Fadi katılmaktadır. Bunu sebebi ise Aly'nin kulakların oluşan sağlık problemleri nedeniyle yüksek sesli ortamlarda bulunamıyor.

Haftalık olarak takip edebileceğiniz radyo programı " Future Sound of Egypt (FSOE)"

6.Ferry Corsten
< Resime gitmek için tıklayın >

Ferrry Corsten ya da diğer isimleriyle System F, Moonman, Pulp Victim ve Gouryella (d.4 Aralık 1973) Hollandalı trance prodüktörü, DJ ve remixçi. İngiliz dergisi DJ Magazine sıralamasında geçici olarak 18. sırada bulunmaktadır.
Ferry Corsten, 4 Aralık 1973'te Rotterdam'da doğdu. İlk DJ'liğe 15 yaşında okul partilerinde başladı.O, elektronik mühendisi olmak istiyordu fakat müziğe olan ilgisi bu isteğini bitirdi. O, daha sonra Moonman, Pulp Victim, Vera Cocha, Gouryella (Tiesto'yla), ve System F adı altında büyük başarılar yakaladı. 1997’de Purple Eye ile birlikte günümüz dans müziğinin en önemli plak şirketlerinden biri olan Tsunami’yi kurdu. 1999 yılında Ferry Corsten’in solo projesi System F Tsunami etiketiyle yayınlandı.Bu proje kapsamındaki son derece melodik ve güçlü “Out Of The Blue” parçası 1999 yılının en çarpıcı trance örneklerinden biri oldu.

Haftalık takip edebileceğiniz radyo programı ise "Corsten's Countdown"


Bir kaç örnek parça.

1. Paul Van Dyk- For An Angel
2. Delerium ft. Sarah McLachlan - Silence (Tiesto's ‘In Search Of Sunrise’ Remix)
3. Veracocha - Carte Blanche
4. Chicane - Saltwater (Thrillseekers Remix)
5. Rank 1 – Airwave
6. Energy 52 - Café Del Mar
7. Binary Finary - 1998 (Paul Van Dyk Remix)
8. Gouryella - Gouryella
9. Push - Universal Nation / Strange World
10. Pulser - My Religion

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 14 Haziran 2020; 23:26:57 >

Y
12 yıl
Yarbay

Bu mesaj alanı ihtiyaç duyulduğunda editlenip kullanılması amacıyla tarafımca ayırtılmıştır..


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
12 yıl
Binbaşı

evet arkadaşlar sizi sıcak bir kış akşamında eoyc ye bekleriz
http://www.ah.fm/192k.wvx
http://www.ah.fm/192k.m3u

şuan arnej çalıyor minimal deep devam ediyor traclistlere baktığım kadarıyla markusun seti güzel görünüyo idler merak konusu
tracklistlere buradan ulaşabilirsiniz bazı setlerin altında da indirmek için link mevcut
http://forum.ah.fm/livesets-ah-fm/28661-01-12-2010-end-year-countdown-2010-downloads-tracklists.html#post1721171


arnej in yazdığına göre ah.fm yanlış setini yayınlıyormuş ilginç bir gelişme...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayjkartal -- 22 Aralık 2010; 0:22:52 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
12 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

1............
BENİM DÜŞÜNCEM BÖYLE DEĞİLDİ...ama olsun bu da iyidir..şimdilik bununla yetiniriz artık...
2.........
özellikle ingilizcesi olan arkadaşların güncel haberleri takip edip paylaşması iyi olur
3.yekialem
ellerine sağlık...biraz destek ile daha iyisi yapılabilirdi...quote:

Orijinalden alıntı: bayjkartal

evet arkadaşlar sizi sıcak bir kış akşamında eoyc ye bekleriz
http://www.ah.fm/192k.wvx
http://www.ah.fm/192k.m3u

şuan arnej çalıyor minimal deep devam ediyor traclistlere baktığım kadarıyla markusun seti güzel görünüyo idler merak konusu
tracklistlere buradan ulaşabilirsiniz bazı setlerin altında da indirmek için link mevcut
http://forum.ah.fm/livesets-ah-fm/28661-01-12-2010-end-year-countdown-2010-downloads-tracklists.html#post1721171


arnej in yazdığına göre ah.fm yanlış setini yayınlıyormuş ilginç bir gelişme...


4.bayjkartal
bunların tamamını tırrıntan indir......imiz bi link versen tadından yenmez valla...
tek tek uğraşmak zor oluyor bilirsin....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 22 Aralık 2010; 2:06:54 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
12 yıl
Yarbay

Hayırlı olsun şurda toplasan bir elin parmaklarını geçmeyiz zatenH
12 yıl
Binbaşı

İnsanlara Trance müziği sevdirecek hayır diyemiyecekleri parçaları belirlesek diyorum...

Mesela Sharon den Adel ile yaptığı çalışma gibi...


Bu mesaja 3 cevap geldi.
S
12 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

1.hero4262321
yada "dance for life" gibi
markus tan new world...
adagıo for strings...


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
12 yıl
Binbaşı

[DHTUBE=http://www.youtube.com/watch?v=CG767w-GtC0&feature=player_embedded#!]

eğer armin yada sharon del adel fanatiği değilsen bunu beğeneceğini düşünüyorum aslında vocal trance denince benim ilk aklıma gelen isimlerden birisi justine suissa above and beyond topluğuyla yaptığı çalışmalar hoş diğer isimlerle yaptığı çalışmalarda iyidir tavsiye ederim...


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
12 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

1.bayjkartal
tek solukta sonuna kadar dinledim...teşekkürler...
above and beyond grubu muhtemelen bence en iyi trans müzik yapan grupların başınd ageliyor armada tayfasını grup saymazsak...
bu gruba Tiésto gibi bi adam lazım...o başka tabi...hep trans ta bi yere kadar..arada sırada muhteşem beat ve hemen ardından dört koldan gelen bass larda iyi olur...S
12 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

1.KAYA
gerçektende muhteşem..
for angel ı ilk melodiden anladım...harika olmuş..
forever P.V.D...
2............
Şu melodiyi 30 yıl aradan sonra dinlesem yine devamı t.a.k diye aklıma geliverir...tam bir dans klasiği....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 24 Aralık 2010; 1:51:50 >

Y
12 yıl
Yarbay

O değil de euro-trance bazında en sevdiğim dj olan klubbingman den harika bir set daha(mix mission da çıkarmış):

( MP3 ) -- Mix_Mission-Klubbingman_Live_On_SSL-SAT-29-12-2010-1KING -- (1 Files) (55.2 MB) (Genre Trance) ( 2010.12.29 - 16:00:56 ) -- pred 2 hours 18 minutes 46 seconds agoQ
12 yıl
Yarbay

A
12 yıl
Yarbay

Çok güzelmiş @Affliction. Paylaşım için teşekkürler.


Bu mesaja 24 cevap geldi.
H
12 yıl
Binbaşı

A
12 yıl
Yarbay

Set benim için bir şey ifade etmiyor sadece o iki CD çantasını istiyorum. Arkadaki iki eleman da çantaları kesiyor zaten.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
H
12 yıl
Binbaşı

O arşiv çoğu trance sever de vardır dostum yaa
Eskisi kadar olmasa da elimden geldiğince takip edip indiriyorum albümleri :)
Esas maharet set ve o seti kullanan da


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Q
12 yıl
Yarbay

Yukarıda verdiğim parçanın değişik bir mix'i. Eminim bu da hoşunuza gidecektir.

Videoyu izlemek için tıklayınız


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
12 yıl
Binbaşı

Right Back her türlü gider


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
12 yıl
Binbaşı

size küçük bir set önereyim arkadaşlar andy blueman ın tarzını sevenler için....
link

Tracklist:

01. Soundlift - Horizonte (Andy Blueman Intro Mix) [Blue Soho]
02. Gaia - Tuvan (Andy Blueman Remix) [Armind]
03. DNS Project Feat. Johanna - Timestep (Andy Blueman Vocal Mix) [AVA Blue]
04. Airbase - Roots (Andy Blueman Mix) [Moonrising] (Unreleased Track)
05. Nery - Redawn (Andy Blueman Remix) [Blue Soho]
06. Robert Nickson - Circles (Andy Blueman Remix) [ASOT]
07. Andy Blueman - Florescence (Epic Mix) [Perceptive]
08. Andy Blueman - Everlasting (Emotional Mix) [Perceptive]
09. Afternova - Serenity (Andy Blueman Remix) [Abora]
10. Will Holland & Motionchild Feat. Tiff Lacey - Arctic Kiss (Andy Blueman Remix) [Enhanced]
11. Adam Nickey - In Motion (Andy Blueman Remix) [Anjunabeats]
12. Andy Blueman - Neverland (Energetic Mix) [Perceptive]
13. Waterspark - Lego (Andy Blueman Remix) [NU-Depth]
14. DNS Project Feat. Johanna - Timestep (Andy Blueman Dub Mix) [AVA Blue]
15. Ferry Tayle & Static Blue - L'acrobat (Andy Blueman Mix) [Enhanced]
16. Andy Blueman - Sea Tides (Energetic Mix) [Perceptive]
17. Neal Scarborough - Kanya (Andy Blueman Remix) [Subculture]
18. Andy Blueman - Time To Rest (Daniel Kandi Bangin Mix) [Perceptive]
19. Reconceal & Andy Blueman - The World To Come (Andy Blueman Remix) [Perceptive]
20. Andy Blueman - Nyctalopia (Onova Remix) [Perceptive]


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
12 yıl
Yarbay

Şu an beni uçurucak birşeyler var mı elinizde?


Bu mesaja 2 cevap geldi.