I

Yarbay
07 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
168 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
I
3 ay
Bu link sıcak fırsatlara nasıl düştü?
Evet, soru gayet açık.

< Resime gitmek için tıklayın >
I
3 ay
Alternatif mesajlaşma uygulamaları
Merhaba,
Son zamanlarda alternatif mesajlaşma uygulaması ihtiyacı doğdu. Alternatif uygulama kullanımı belki büyük çoğunluğun umurunda olmasa da yada ne yapacağını bilmese de kimi düşünüyor, kimi uyguluyor. Eğer siz de alternatif uygulamalara yönelmek istiyorsanız çevrenizde buna hazır olmalı. Yoksa çölde yalnız kalırsınız.
Daha önce güvenli alternatif uygulamaları zaman zaman incelemiştim. Araştırmaların sonucu elde ettiğim verilerin bir kısmı aşağıda. Bazı veriler zamanla değişmiş olabilir. Bunu göz önüne alın.


Signal Güvenli Mesajlaşma:
< Resime gitmek için tıklayın >
Ücretsiz olan Signal uygulaması hem istemci, hem sunucu tarafında açık kaynak kodludur. Bu sayede dileyen (ve bilgisi olan) herkes kodları inceleyebilir. Kod incelemesi bağımsız uzmanlar tarafından ilk 2016'da yapıldı. Bunun dışında da ara ara incelemeler yapılıyor. Signal hâla güvenli konumunda.
Signal uygulaması diğer uygulamaların aksine yazılı, sesli, görüntülü ve grup görüşmeleri dahil tüm akışınızı şifreler. Bu şifreleme yine diğer uygulamaların aksine sunucu da değil kullanıcı cihazlarında gerçekleşiyor. Şifreleme bilgileri kullanıcı cihazlarında saklandığı için sunucuların bu mesajları okuması mümkün değil. Karşı tarafla yaptığınız bir görüşmede karşı taraf kişi listenizde kayıtlı ise arada sunucu olmadan görüşme yapılır. Eğer kişi listenizde değilse IP adresinizin gizlenmesi için arada sunucu olur. Görüşme kullanıcılar düzeyinde şifrelendiği için sunucu içeriği göremez.
Signal aslında ne kadar güvenli? 2016'da ABD'de mahkeme Signal'den 2 numaraya ait verileri talep ediyor. Signal'in verdiği yanıt ise kullanıcının sisteme kayıtlı olduğu telefon numarası, ilk kayıt olduğu tarih ve saat ve son oturum açtığı tarih oluyor. Kullanıcının telefon numarası zaten mahkemede kayıtlı idi. Yani Signal bu 3 veri dışında açık kullanıcı verisi tutmuyor.
Whatsapp, Facebook, Google Allo, Skype gibi uygulamalar bazı Signal teknolojilerinden faydalanıyorlar. Bu da Signal'in başarısını bir bakıma kanıtlamış oluyor.

Wire : Kişisel sürümü ücretsiz olan Wire uygulaması da açık kaynak bir uygulama. Daha çok iş odaklı bir uygulama.
< Resime gitmek için tıklayın >
Wickr Me : İş odaklı bir güvenli mesajlaşma uygulaması olsa da ücretsiz ve ücretli sürümü de mevcut. Açık kaynak bir uygulama.
< Resime gitmek için tıklayın >

Threema : Yüksek güvenlikli bir uygulama. Ancak cüzi de olsa ücret talep ediyor. İstemci yazılımı açık kaynak olsa da sunucu yazılımı açık kaynak değil.
< Resime gitmek için tıklayın >

Yukarıdaki listenin dışında tuttuğum uygulamalar.

Telegram : Telegram uygulaması evet çok yetenekli. Güvenli olduğu söyleniyor ancak protokolü ile ilgili çok eleştiri alıyor. Telegram eğer kullanıcı aktif ederse şifreli mesajlaşma kullanııyor. Yada mesajları şifreli olarak sunucuda saklıyor ama mesajları şifreleyen sunucu. Yani Telegram'ın kullanıcı mesajlarını okuyabildiği bir gerçek var. Ayrıca sesli ve görüntülü aramalar ve grup mesajlaşmalar bildiğim kadarıyla şifreli değil.
< Resime gitmek için tıklayın >
Element (eski adı Riot) : Ücretsiz ve ücretli sürümü olan bir mesajlaşma uygulaması. Şeffaflık raporu yok.
< Resime gitmek için tıklayın >


Benim tercihim Signal oldu ve bu sebeple yukarıdaki yazıda diğerlerine nazaran daha fazla satıra sahip. Bu yüzden Şubatta da ıssız çölde kalmamak için çevremde Signal kullanıcı sayısını arttırma girişimim var. İlk olarak aile bireylerine Signal uygulaması yükledim. Sık iletişimde olduğum kişilere uygulamayı tavsiye ediyorum ve link gönderiyorum. Akşam ile sabah arasında rehberimde Signal kullanan kişi sayısında 4-5 kişilik bir artış oldu, yine öğlene bi 3-5 kişi eklendi ve hiç birine Signal uygulamasından bahsetmemiştim. Bu çevremdeki kullanıcıların benim isteğim olmadan uygulama kullanmaları bakımından iyi bir gelişme. Önemli olan iletişimde olduğumuz kişiler olduğundan link paylaşımını benim yapmam gerekecek.

Sizin tavsiye ettiğiniz uygulamalar mevcutsa ve paylaşırsanız sevinirim.
Kalın sağlıcakla.

Ekleme 1:
Güvenlik düzeyi karşılaştırmaları için : https://www.securemessagingapps.com
I
6 ay
En çok değer kazanan ve değer kaybeden para birimleri
I
6 ay
5,5 yılda neler değişti?
5,5 yılda neler değişmiş olabilir?

5,5 yıl önce :

< Resime gitmek için tıklayın >


Günümüz;


< Resime gitmek için tıklayın >
I
8 ay
Kişisel verilerin korunması kanunu ne iş yapar?
Flo'ya üye olurken üyelik sözleşmesini onayladığınızda otomatik KVKK sözleşmesini de kendi tıklıyor, siz birinden tiki kaldırdığınızda ikisinden de kalkıyor. Nasıl olay anlamadım, verilerimin işlenmesini istemiyorsam alışveriş yapamayacak mıyım?

< Resime gitmek için tıklayın >
I
8 ay
TRT'nin “Türklerin Zafer Ayı” haberinde 9 farklı zafer var, 30 Ağustos Zafer Bayramı yok
TRT'nin “Türklerin Zafer Ayı” haberinde 9 farklı zafer var, 30 Ağustos Zafer Bayramı yok.

Videoyu izlemek için tıklayınız
I
8 ay
AMD Ryzen C7 - ARM tabanlı mobil platform
Herkese merhaba.

Samsung'un Exynos yonga setini daha da güçlendirmek için grafik tarafı için AMD'den yardım aldığı biliniyordu. Tahminler bir sonraki Samsung yonganın AMD grafik girimi içereceği.

AMD'de mobil tarafta ARM tabanlı yonga için çalışıyor. O kadar ilerleme sağlanmış ki özellikler belli olmuş durumda. Bir sürprizde 5G modem MediaTek'ten.
Grafik biriminin Adreno 650'ten %45 hızlı olacağı ve gerçek zamanlı ışın izlemeyi destekleyeceği diğer haberler arasında.

< Resime gitmek için tıklayın >
I
12 ay
Kim'in yerine kim geçecek?
Sağlık sorunları nedeniyle komada olduğu hatta öldüğü söylenen Kim'in yerine Kim'in geçeceği söyleniyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
I
12 ay
Geyik mi bunlar?
Starlink uydusu olduğu söyleniyor.

Videoyu izlemek için tıklayınız
I
geçen yıl
PDF çizgileri kalınlaştırma için düzenleyici
Merhaba,

Elimde bir çok PDF dosya var. PDF'lerdeki çizgilerin kalınlığını kolaylıkla değiştirebileceğim bir uygulama arıyorum. Kısaca sorun; PDF'teki çizimlere kalınlık verilmemiş yada çok ince verilmiş. Bilgisayar ekranında görünüyor ama yazdırınca yazıları okumak, çizgileri görmek pek mümkün değil.
Adobe ürünleri : Abonelikli olduğundan denemedim.
Foxit Phantom PDF : PDF düzenleme aracı istediğime yakın. PDF'i sürükle bırak ile açıyorum. "Edit Shape" tıklayıp "tüm şekilleri seç" ile tüm çizgileri seçiyorum, yoğunluğa göre 0-10 saniye arası sürüyor (shape seçtiğim için metin ve diğer nesneler seçmiyor, bu iyi). Çizgiye istediğim kalınlığı verip kaydediyorum. Buraya kadar sorun yok. Yalnız bazı PDF'lerde yazılarda text değilde çizgi olarak oluşturulmuş. Bunları seçmesi yoğunluğa göre 1-10 dakika arası sürüyor buluyor. Bu noktada uygulamayı kullanmak çileye dönüyor. "Program yanıt vermiyor"a dönüyor olay.

Önerebileceğiniz PDF düzenleyiciler nedir? Ücretli/ücretsiz farketmez ama ücretlilerde abonelik ve yüksek fiyat en son önceliğim.

Teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.