S

Yüzbaşı
14 Haziran 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
212 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
geçen yıl
Son gelişmelere dair yorumum
Ana konuda yazmaktansa bir konu açıp Elmas yönetiminin yapmaya çalıştıklarını "kendimce" özetlemeye çalışayım.

1) Seçim sürecinde gerek en çok söylediği şekilde "seçimi kazanmak" gerekse de Fatih Terim'le arasının iyi olması ve hocayı sevmesi sebebiyle, seçimi kazandığı takdirde Fatih Terim'le devam edeceğini söyledi. İkisi de olabilir ancak ben çoğu kişinin aksine 2. olasılıktan ötürü olduğunu düşünüyorum.

2) Kadro planlaması ve yapılanmaya Terim'le başladılar. Bence hataydı ancak belki de Terim'le bunu yapabileceklerini düşündüler. Sonuç olarak işler istedikleri gibi gitmedi ve görevden aldılar.

3) Muhtemelen gerektiğinde "suçu bırakabilecekleri", sunulan oyuncularla çalışmayı kabul eden, taktik bilgisine güvendikleri bir ismi takımın başına getirdiler. Torrent'in doğru veya yanlış isim olacağını gelecek süreç gösterecek ancak anlaşılan Torrent olmasa yine benzer başka birisi gelecekti.

4) Torrent geldikten sonra futbol direktörü ve danışman olarak Luis Campos isimleri çıkmaya başladı. Hatta önümüzdeki sezon için Luis Campos ile anlaşıldı sanırım (Resmi olarak bir şey var mı bilmiyorum?). Bu hamle bence 2.maddeyi açıklıyor. Çünkü transferleri yapmışsın, teknik direktör belirlemişsin, sonrasında bu hamlenin yapılması hata yaptıklarını "resmen" olmasa da açıklıyor. O yüzden bu sezon takımı bir şekilde, en az hasarla kıyıya yanaştırıp, önümüzdeki sezon daha doğru bir biçimde sistem kurmaya çalışacaklarını düşünüyorum.

5) Pena transferi. Okan Kocuk'un kiralanması hata değildi. Asıl hata arkasında güvenilir isim tutmamak, geri çağırma maddesi koymamaktı. Okan olmayınca yabancı bir kaleciye gidildi. Evet kontenjan harcandı ancak biraz da yabancı transferine mecbur kalındı. Yine evet, deneyimli kaleci daha iyi olurdu. Ancak Muslera'nın maliyeti, sözleşme süresi, sadece sezon sonuna kadar bir isim düşünülmesi, Muslera iyileşene kadar oynaması sonra yedek kalmayı kabul etmesi gibi gibi nedenler ve kaleci antrenörünün de önerisiyle Pena tercih edildi. Başta kalecilik meziyetleri olmak üzere çok fazla handikapı var. İyi bir transfer değil ancak oyun kurma becerisi ön planda tutularak alındıysa, göstereceği performansı görene kadar eleştirme taraftarı değilim.

6) Gomis transferi. Her ne kadar resmi olarak açıklanmasa da şu anda çok da garipsenecek bir transfer değil. 6 aylık + opsiyonlu transfer (10 gol?) olduğu, bu sezonun kalanı için 650 bin euro olduğu söyleniyor. Maliyet olarak iyi denebilir. Takımın sorununun mental olduğu düşünülürse bir hava da katabilir. Ayrıca oyuncuyu incelediğim kadarıyla fiziksel olarak çok da bir şey kaybetmiş değil. Evet eskisi gibi değil ancak o kadarını da normal buluyorum.

7) Gedson transferinin gerçekleşmemesi. Gedson'u çok istiyordum yalan yok. Sezon başında da alınmadığı için bende tepki göstermiştim. İlk öğrendiğimde kızsam da sonrasında rüzgarın akışına kapılmadım. Yönetimin açıklaması bu konuda tatmin etti. Hem en son taraftar Falcao konusunda yangın yapmıştı olanları gördük. Yönetimin açıklamasına değinirsek;
7.1) Önümüzdeki sezon daha az yabancı kaydedebilmek. Hali hazırda 14 yabancımız var (Pulgar dahil değil olsa da önümüzdeki sezon olmayacak). Önümüzdeki sezon 12 oyuncu kaydedebileceğiz. Mevcut oyuncularımızdan sadece Babel ve Feghouli'nin sözleşmeleri bitecek. Bu yönden Gedson transferini anlayabiliyorum. Öte yandan Beşiktaş'ın aldığı şartlara bakılırsa 6m + sonraki satışın %50'si. Bilemiyorum, sonraki satış maddesi de düşündürüyor.
8) Erick Pulgar transferi. Arka arkaya 2 kere bilek sakatlığı geçirdikten sonra nasıl döndüğünü bilmiyorum ancak daha önce denk geldiğimde beğendiğim bir oyuncuydu. Eğer ki çok gerilememiş ise hem oyun olarak hem de karakter koyma bakımından oldukça işimize yarar ve taraftarın sevgisini kazanır.
Yönetimi bazı konularda eleştirsem de henüz tam olarak görevi bıraksınlar diyemiyorum. Yine Torrent'te şansı hak ediyor. Bekleyelim görelim. (Her şeyi tam olarak toplayamadım, düzenleyebilirim)
S
geçen yıl
Ankara'da kalmak için yer?
Selamlar, Ankara/Çankaya'da 1-2 gün kalmak için yer arıyorum. Bu şekilde günlük yer tutup kalan, önerisi olabilecek kimse var mı?
S
2 yıl
Aranan şarkıyı bir türlü bulamama
Kimberly-Gunflints şarkının adı. Bir sitede 30sn'lik kısmı harici şarkı bulunamıyor. Spotify'de görüntüleniyor ancak açılamıyor. Bulabileceğim bir yer var mı? Yoksa sebebi ne olabilir ona göre vazgeçeyim?
S
2 yıl
Ali Yavuz Kol oyuncu analizi
2020-2021 sezonunda A takım kadromuzda olması beklenen altyapı çıkışlı oyuncumuz Ali Yavuz Kol'un geçtiğimiz sezonda kiralık olarak gittiği Tarsus İdman Yurdu formasıyla 30 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Kupası 4.turdaki Fenerbahçe maçındaki performansından yapılan analiz.

Orta yapılı, kısa boylu,sağ ayaklı. 4-3-3 diziliminde sol kanatta içe kat eden forvet olarak oyuna başladı ve 72.dakikadan sonra santrafor (yaratıcı) olarak görev yaptı. Öne çıkan özellikleri çeviklik,hızlanma,top sürme. Takımı atağa geçtiğinde çabuk reaksiyon göstererek ileri hareketlendi ve pas opsiyonu oluşturdu. Oyuncu boş alana/savunma arkasına koşu atmak yerine sırtı dönük olarak pas almaya meyilli bir görüntü sergiledi. Bu durum zaman zaman bek oyuncusuna koridorunu doldurarak alan açamamasına neden oldu. Aldığı toplarda içeriye kat ederek pas ve şut opsiyonu yaratmaya çalıştı ve orta açma girişimini tercih etmediği görüldü. Sırtı dönük olarak top saklama becerisi iyi ve dengesini iyi koruyor. Sırtı dönük olarak aldığı toplarda vücut hareketi yaparak kaleye yüzünü dönme konusunda oldukça çabuk ve markajı zor bir oyuncu görünümü sergiledi. 1'i havadan olmak üzere 4 kilit pas denemesinde bulunurken bunların birinde isabet kaydetti. Bu paslarda sık sık zamanlama hatası yaptığı görüldü. Top gelmeden ne yapacağının bilincinde ancak pas almadan önce çevre kontrolü yapmakta zayıf. Bu nedenle şok baskı yapıldığı zaman top kayıplarında bulundu. Ofansif duran toplarda boy dezavantajı gereği ya arka direği tercih ediyor yada yay dışında konumlanarak topun sekmesi durumunda tehdit yaratmaya çalışıyor.
Savunmada -sanıyorum talimat gereği- ileride konumlanarak kontra atak için bekledi. Top isteme ve koşu gösterme konusunda çekingen değil ancak neredeyse hiçbirinde karşılık alamadı. Savunma arkasına koşu yapmama tercihi olarak arkasında bu isteğine cevap alamadığını düşünüyorum. Bireysel olarak yetenekli,bileklerine hakim,çevik ve çabuk bir oyuncu olması rakibi geçme konusunda iyi performans göstermesini sağlıyor. Ancak çevre farkındalığının düşük olması dar alanda etkinliğini azaltıyor. Sık sık geriye gelerek ve merkeze kayarak top almaya çalışması oyun içinde kalmaya istekli yapısını gösteriyor. Top ters kanattayken savunmayla aynı çizgide konumlanıyor. Ofsayt bilincine sahip ve maç boyunca yakalanmadı. Ters kanattan içeri orta yapılma ihtimali olduğunda ceza sahasına giriyor ancak hem boyunun dezavantajı hemde zamanlama hatası yaptığından dolayı bu konuda etkin olmamakla birlikte bu toplarda iyi pozisyon alması gelişme gösterebileceğini işaret ediyor. Topla üçüncü bölgede buluştuğunda uygun durumda olan takım arkadaşlarına pas çıkartarak bencil bir oyuncu olmadığını gösterdi. Nitekim 53.dakikada rakip kalecinin defans oyuncusuna verdiği pasta araya girerek topu kazandı ve uygun pozisyondaki arkadaşını görerek takımının atıldığı golde asist yaptı.
Hücumdan savunmaya geçişlerde gerekli reaksiyonu göstermemesi takımı için ekstra yük bindiriyor. Ancak buna rağmen bazen pozisyonunu almak için çaba gösteriyor. Birinci ve ikinci bölgenin kesiştiği alana kadar geri gelip rakibi karşılamaya çalışıyor. Ancak rakip bek oyuncusunu marke etmek konusunda başarılı ve istekli değil ve sık sık adam kaçırdığı görüldü. Takımıyla savunmada pozisyon alırken ki iletişimi iyi denebilir. Maçta bazı anlarda yönlendirme yaptığı görüldü ancak pozisyon alma konusunda sıkıntı yaşadığı aşikar. Takımı önde bastığında ise yapılan pres kendi alanında değilse bu prese katılmadı. Dayanıklığı yüksek olmadığı için taktiksel karar olma ihtimali mevcut.
Özetle iyi bir geleceği olabilecek potansiyeli taşıyor. Kendisinin sırtı dönük top alma,saklayabilme veya çabuk bir şekilde rakip kaleye yüzünü dönebilme , top sürerken iki ayağını kullanabilme ve hızını koruma, ortalarda iyi pozisyon alma, iyi şut tekniği,öz güven,oyun zekası,karar verme gibi artıları var. Ligimizde bu yaştaki bir oyuncu için güzel özellikler diyebilirim. Ancak savunma katkısını,dayanıklık,zamanlama gibi bazı ciddi eksiklerini gidermesi gerekiyor.

Okuduğunuz için teşekkürler.
S
3 yıl
Vekalet Ücreti
Merhaba, Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada kendimi vekil ile temsil ettiğime binaen vekalet ücretinin sanıktan alınarak tarafıma verilmesine karar verilmiş ve süre belirtilmemiş.Bu ücreti bana nasıl ödeyecekler? Almak için icra takibi mi başlatmam gerekir?
S
3 yıl
Türkiye'de futbol değerlendirmesi
Merhabalar,bu konu altında içimi dökerek ülkemizdeki futbolu değerlendirmeye çalışacağım.Yapıcı tartışmalar ve fikirlere açığım.

Öncelikle her hafta tek gündem "hakemler" olduğu için buradan giriş yapmayı uygun buluyorum.Sürekli hakemleri konuşa konuşa performanslarının gün geçtikçe dibe yaklaştığının farkında mısınız?Bu sorunun çözümü çoğu kişinin düşündüğü gibi yabancı hakem olmadığını düşünüyorum.Buna dayanak olarak da Jaap Uilenberg danışman olarak geldi ancak katkısı ve yaptığı açıklamalar ortada diyebilirim.Nasıl ki gelen yabancı futbolcuyu kendimize benzetiyorsak,yabancı hakem veya kimseleri de kendimize benzeteceğimiz aşikar.
Bu sorunu düzeltmek için öncelikle hakemlerimiz üzerindeki baskının dağıtılması gerekiyor.Çoğu kanının aksine hakemlerin "hatalı kararlarının" eyyam nedeniyle değil baskı sebebiyle oluştuğu ve ön yargılı bir biçimde idare etmeye çalışmalarının sonucu olduğunu düşünüyorum.Diğer bir sebep ise ligimizdeki futbol kalitesinden (kalite mi dedim?) daha doğrusu kalitesizliğinin kaynaklandığını düşünüyorum.

Günümüzden yaklaşık 10 sene evvel çevremdeki fanatizmden ve taraftarlık seviyesinden rahatsız olduğum için,'Biz birbirimizle uğraştıkça futbolda geriye gideceğimizi' dile getirerek tartışmaya son verme yada kaçınma yoluna gidiyordum.Geçen zamanda ne kadar haklı olduğumun verdiği hoşnutsuzlukla futboldan uzaklaştım.
Bir zamanlar Avrupa'nın ilk 5 ligine girmeyi zorlarken bu sezona 10.sırada girdik ve şu anda sıralamada daha gerilere geldik.Bu şekilde devam edersek gerilemenin durmayacağı da su götürmeyen bir gerçek.

Hangi takım taraftarı olursanız olun,ilk önce kendimiz bilinçlenmeliyiz; fanatizmden uzaklaşmalı,futbol üzerine yazılar okumalı ve yıkıcı rekabetten kaçınmalıyız.Futbol'u bir din yada siyasi görüş gibi sempatizanlık yapılacak bir olgu olarak görmemeli,eğlence ve seyir zevki açısından bir hobi olduğunu unutmamalıyız.Ancak bu şekilde medya,yönetici ve diğer etkenlerin bizleri manipüle etmesinin önüne geçerek,kendimiz onları şekillendirebiliriz.Unutmayın taraftarlar kulüplerin asıl destekçileri ve gelir sağlayanlarıdır.Bizler olmasak yayın geliri,stad geliri,sponsor geliri gibi ana kalem gelirlerinden mahrum kalırlar.Eğer ki bir konuda ücret ödüyorsak onun karşılığı olarak iyi hizmet almakta hakkımız.
Özellikle üç büyük takımımız senelerce kötü yönetildi ve halen daha yönetiliyorlar.Bu zararı yapanlar yönetici veya futbolun içindeki kişiler ancak bu zararı karşılayanlar da yine fedakar taraftarlar oluyor.
Galatasaray'da Dursun Özbek şimdi nerede?
Fenerbahçe'deki Aziz Yıldırım ?
Ya da Beşiktaş'taki Yıldırım Demirören?
Yada Anadolu kulüplerimizdeki yöneticiler neredeler?Kocaelispor,Sakaryaspor,Manisaspor,Orduspor,Samsunspor,Gaziantepspor... daha sayamadıklarım neredeler?
O yöneticiler yok ancak o taraftarlar halen orada!

Ligimizde iyi yönetilen/yönetilmeye çalışılan kulüpler bana göre;
#Başakşehir
#Trabzonspor (son 2-3 senedir)
#Alanyaspor (deneniyor)
#Malatyaspor (deneniyor)
#Göztepe (deneniyor)
#Gençlerbirliği (toparlanıyor)
#Konyaspor (deneniyor)
#Kasımpaşa
#Kayserispor

Özellikle Başakşehir,Kasımpaşa ve Kayserispor'u ayrı yere koyuyorum.Bu kulüplerimiz performans ve siyasi durumlarından bağımsız olarak söylüyorum,transfer strateji ve planlaması yönünden örnek alınması gereken kulüpler diyebilirim.

Ülkemizde yapılan yanlışları da aklıma geldiği kadarıyla ve öznel olarak yazacağım.

#Futbolculardan alınan gelir vergisinin %15 gibi düşük seviyede olması ve bu verginin kulüpler tarafından karşılanması,
#Yerli/yabancı sisteminin sürekli olarak değişmesi ve yaptım olacak şekilde hareket edilmesi,
#Oyunculara gereğinden fazla ücret ödenmesi (hem yerli hem yabancı),
#Planlama yapılmaması,
#Kötü ve beceriksiz, kulüpleri sömüren pardon yöneten kişiler ve ceza yaptırımı olmaması,
#Taraftara yönelik yapılan transferler
#Sportif başarının oyuncu gelişiminden önde tutulması ve bu tarz teknik direktörler,
#Tesisleşme,eğitim,altyapı olanaklarının yetersizliği,
#Altyapıların ve gözlemcilik faaliyetlerinin yeterli öneme sahip olmaması,
#Menajer transferleri,
#Özellikle altyapılarda olmak üzere teknik ekip maaşlarının ödenmemesi veya geç ödenmesi,
#Yine özellikle amatör kulüplerde olmak üzere mafyatik başkanlar,yöneticiler ve teknik direktörler,
#Futbolculuk geçmişi olmayanların futbol teknik ekibine ve yönetiminde yer almasının çok zor olması,
#Maddi sebepler nedeniyle hem küçük yaştaki oyuncuların hemde potansiyelli olabilecek antrenörlerin futbola yönelememesi,
#Genç oyuncu teşviki ve desteğinin yeterince olmaması

Gördüğünüz hatalar ve eksiklikleri yazarsanız ekleyebilirim.Tekrardan söylemek gerekirse her türlü fikir,düşünce ve tartışmaya açığım.İlk mesajı daha sonra güncelleyebilirim, okuduğunuz için teşekkürler.
S
4 yıl
Telefonu pc'ye bağladım fotoğraflar kayboldu.
Arkadaşlar telefonumu pc'ye bağladıktan sonra bir klasörü sildim ve fotoğraflarımın belirli bir tarihe kadar olan kısmı kayboldu.Bu dosyaları geri getirme yolum var mı?
Diskdigger'ı denedim işime yaramadı.
Telefonun yedeklemesinde de yok.(Son zamanlarda kapalıydı)

Telefonu bilgisayara bağlayıp silmem dolayısıyla internetteki diğer çözümlerin pek yararı olacağını sanmıyorum.Önerisi olan var mı?
S
4 yıl
Silinsin
.
S
6 yıl
Üyeliği bölümden uzaklaştırma yardım
Arkadaşlar üyeliğimi bölümden uzaklaştırmak istiyorum.Böyle bir şey mümkünse yardımcı olabilir misiniz?
98-99 sezonundan itibaren çocukluğumun başında tanıştığım ve sevdalısı olduğum renklerden Dursun Özbek gidene kadar vazgeçip taraftarlığımı askıya alıyorum.
Bundan sonraki her saçma yönetim geldiğinde aynısını yapacağım.
Kulübü kendi çiftliği gibi yönetenlere ve yaşlı liseli tayfasına karşı kendimce protesto ediyorum.
S
6 yıl
İstihza sitesine giremiyorum
Merhabalar, pyhton 3 öğrenmeye başlamak istiyorum.Forumda ve internette genel olarak istihza sitesinden başlamak önerilmiş ancak siteye giremiyorum.Ne olduğunu bilen var mı?Bu siteyi kullanamayacaksam nereden takip etmeliyim?
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.