P

Yüzbaşı
30 Temmuz 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
36 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
P
3 hafta
Samsung 980 Pro vs Kioxia Exceria Pro (İNCELEME ve TEST)
Samsung 980 Pro, 500gb'lık modeli yaklaşık 1 yıldır C sürücüsü olarak kullanmaktayım. Satış sayfalarında sırasıyla 6.900/5.000 okuma/yazma hızları olduğu söyleniyor (mb/sn). Bu değerleri ilk aldığım zamanlarda veriyordu. 1 yıl kullanım sonucu oluşan değerleri ise aşağıda testte göstereceğim.
Kioxia Exceri Pro, 1TB'lik modeli ise henüz yeni aldım, D sürücüsü olarak bilgisayara taktım, üzerine 1kb bile veri yazılmadı, tertemizdir. Satış sayfalarında sırasıyla 7.300/6.400 okuma/yazma hızları olduğu söyleniyor (mb/sn). Bu değerlerin uzaktan yakından yanından geçemedim.

Testlerde 2 uygulama kullandım; Crystal Diskmark ve Samsung Magician
Test MSI Mag X570 Tomahawk WIFI anakart ile yapıldı, bu anakartın hem birinci hem de ikinci M.2 ssd yuvaları Gen4 x4'tür ve her iki yuvada da kendi özel soğutma bloğu bulunmaktadır.

1. TEST: (Over Provisioning bölümlemesi yapmadan yani %0 O.P.)

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


2. TEST: (Yüzde 10 Over Provisioning bölümlemesi yapılarak yani %10 O.P. ... )


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Görüldüğü gibi Samsung 980 Pro öngördüğü değerleri verebiliyorken Kioxia Exceria Pro sunduğu değerlerin yakınından bile geçemiyor. Oysa Kioxia, Exceria Pro modelinin Samsung'un 980 Pro modelinden okuma ve yazma hızları bakımından daha iyi olduğunu söylüyor! Ben de buna aldanarak incehesap'tan aldığım Kioxia Exceria Pro modelini geri vereceğim ve Samsung 990 Pro, 1TB modelini alacağım.


Sıcaklıklar ise Kioxia tarafında 37 derece civarı iken Samsung tarafında ise 45 derece civarında ama unutmamak gerekir ki C sürücüsü olarak Samsung'u kullanmaktayım, yani haliyle daha fazla ısınıyor. Ayrıca test tarihim 14 Mart, yani kış sayılır.


Bu da Kioxia'nın kendi programında kendi ürününün sonuçları. Kendi programında bile öngördüğü değerleri veremiyor;


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
P
2 ay
hpstore.com.tr - Tungsten Teknoloji dolandırıcılığı
www.hpstore.com.tr (Tungsten teknoloji) 'den 1 Şubat tarihinde firmayı neredeyse yarı fiyata yani uygun fiyata satışa koyduğu bir ürün için (Hyperx Cloud ıı Wireless kulaklık) aradım. Firma bahsini ettiğim ürün sayfasında kablosuz kulaklık resimlerini koyup ürün adını da wireless yani kablosuz olarak yazmıştı ama ürün kodunda ise kablolu modelin model numarasını yazmıştı. Müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu anlattım ve ürünün kablosuz olduğunu ısrarla söylediler ve siparişi (Sipariş no: HP01028290) verdim. 1 gün sonra yani 2 Şubat'ta kargo bilgilerini kontrol etmek için sayfaya girdiğimde ise ürünün adını ve fotoğraflarını değiştirip kablolu olan modeli yazdıklarını gördüm ve müşteri hizmetlerini arayarak siparişi iptal ettim. Bugün 15 Şubat ve para iademi hala yapmadılar. Telefonlarıma da yanıt vermiyorlar, 20'den fazla kez aramışımdır. hpstore.com.tr - Tungsten teknoloji güvenilmezdir, uygun fiyatlarla ürün listeleyip siz ödemeyi yaptıktan sonra iadenizi yapmıyorlar.
P
8 ay
Aylık vücut geliştirme giderleriniz ne kadar? (Temmuz 2022)
Yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan arkadaşlar;

- Spor salonu,

- Beslenme,

- Steroid dışındaki besin takviye (Supplement)

masraflarının toplamının ne kadar tuttuğunu yazabilir mi?
P
9 ay
Geri düğmesi zaman ayarı ayarlanabilen medya oynatıcı önerisi
Esenlikler arkadaşlar, yabancı dil öğretimi gördüğüm için bana şu şekilde bir medya oynatıcı gerekiyor:

Örneğin öğretmenin konuştuğu bir yeri anlamadım ama medya oynatıcı araç çubuğunda sürükleme yapmak istemiyorum, bunun yerine tuş takımımdaki medya oynatma düğmelerinden "geri" düğmesine basarak izletiyi birkaç saniye geri alıp anlayabilmek için yine dinlemek istiyorum. Ayrıca bu geriye alınacak süreyi de saniye cinsinden kendim ayarlamak istiyorum (3 sn. geri al, 5 sn. geri al gibi).

Bildiğiniz böyle bir medya oynatıcı var mıdır?
P
geçen yıl
Steam dolandırıcısı Lynex
< Resime gitmek için tıklayın >


Dolandırıcının Steam'de kullandığı adı: 𝐋𝑦?𝐞✗꧂
Dolandırıcının steam profili:  Dolandırıcı steam profili:  https://steamcommunity.com/profiles/76561198998330574

Bu dolandırıcının CS:GO rütbesi global, kartal ya da tek yıldız arasında gidip geliyor. Türkçesi de son derece düzgün, inandırıcı bir ses tonu var. Profilinde de 30-35 sayfa hep +rep, övgü, kral adamsın, adamın dibisin gibi şeyler yazılı. Kendisini Muhammet olarak tanıtıyor.

10 Aralık 2021 Cuma akşamı bana Discord'dan ekran görüntüsü açarak dedi ki: "Ben bilgisayar sistemimi ve profilimdeki bıçak ile eldiveni CS:GO'da Stockholm turnuva bileti, jetonları ve hatıra paketlerinden keşfettiğim bir yöntem ile aldım. 2-2.5 saatte 3.000 liralık bir bıçak alacak kadar para kasıyorum. O yöntem de şöyle: Bir Stockholm turnuva bileti alıp, sonra 10 jeton alıp o jetonlarla da hatıra paketi alıyorum. Belirli maçlar var (Yani bu maçları ben biliyorum, bunun için birlikte oynamamız gerek demeye getirdi), o maçları izleyince sana değerli kasalar düşüyor ve her kasa harcadığın jetonlardan 7-8 lira daha değerli. Kısa sürede çok kar etmek için de jetonları 10'lu 10'lu almak gerekiyor. Bu yöntemin bitmesine 2 gün kaldı, sen de kâr et. Yalnız bende oynayacak para kalmadı. Senin skinler ise para eder, istersen onları satalım kat kat fazlasını çıkaralım ve istediğin envanteri dizersin.". Ben de uzun süredir almak isteyip alamadığım bıçak, awp ve eldiven eksiğim olduğu için olur dedim. Sonra benim silah skinlerinin 4'te 3'ünü buna 1-2 liralık dandik itemler karşılığında takas yaptım. O bu skinleri satacak, bakiye oluşturacak o bakiyeyi büyütecek, değerli silah skinleri alıp bana takas yollayacaktı sonra ben onları satıp kredi yapacak ve değerli silah skinleri alıp ona yollayacaktım ve bu döngü 2 gün boyunca devam edecekti. 2 günün sonunda bir de benden hediye olarak "Dying Light 2 oyununu da artık bana satın alırsın" dedi. Ben Lynx'e tüm envanterimin 3'te 2'sini takas yaptıktan sonra o discord bağlantısını kesti ve arkadaş listesinden de sildi beni. Yani açık şekilde dolandırıldım. Ben bu işlerden pek anlamam, bir de o gün yaklaşık 30 saat uykusuz olduğum için dolandırıldım. 3-4 yıl önce bu kaybettiğim envanteri dizmek için 1 aylık maaşımın tamamını harcamıştım.

Bana anlatıldığı kadarıyla bu dolandırıcının bir başka yöntemi ise şöyleymiş: Rekabetçi ya da Yoldaş maçı arayanlardan gözüne kestirdiği envanteri sağlam bir ya da birkaç kişiyi lobiye davet ediyormuş. Sonra lobiye gelenlerden birine "Sen hilesin, bende hileleri gören program var, defol git, senin yüzünden rütbe düştüm" diyerek hile diye itham ettiği kişiyi lobiden atıp, o gözüne kestirdiği kişi ya da kişilerin gözünde dürüst, sözüne güvenilir izlenimi yaratıp o kişiye bu programı göndermeyi teklif edip Steam hesabını çalmaya çalışıyormuş.


Bu dolandırıcıyı şikayet edip. Şikayet bölümüne "insanları dolandırıyor, dolandırmaya çalışıyor, hesap çalmaya çalışıyor" şeklinde yazarsanız sevinirim.

< Resime gitmek için tıklayın >
P
2 yıl
Hepsiburada faturasındaki seri no dalavereleri
< Resime gitmek için tıklayın >

Hepsiburada'dan 25 Kasım 2020'de MSI marka bir monitör siparişi verdim (satıcısı doğrudan Hepsiburada'nın kendisidir). Monitör geldi ve kutu üzerindeki seri numaranın (Sonu .....244 ile bitiyor) faturadaki seri numarasından (Sonu .....042 ile bitiyor) farklı olduğunu gördüm. Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve bana ürünün üzerindeki seri noya bakmamı söyledi. Ben de kutuyu açtım ve monitör üzerindeki seri no ile faturadaki seri no yine farklı idi. Müşteri hizmetlerini yine aradım ve bana 14 günlük cayma sürecinden bahsettiler ve kurulum yapmadıysam bana ürünü değiştirebileceklerini ya da paramı hemen iade edebileceklerini söylediler. Bu yapılandan midem bulandığı için para iadesi istedim. Bu te bir bit yeniği olmalı dedim ve kurulum yapmadan kendi monitörümün adaptörünü ve display port kablosunu kullanarak ölü piksel testi yaptım ve ne göreyim. Kırmızı ekranda 3 adet ölü piksel kümesi (her bir kümede birkaç ölü pikselin yan Yana-üst üste oluşu) ve siyah ekranda 1 adet ölü piksel bulunuyordu. Hemen monitörü kendilerine yolladım. Paramı doğrudan iade edeceklerine ürünün kutusunu açtığım için (oysa kendileri açmamı söylemişti) ürünü servise yollayacaklarını ve incelemeden sonra para iademin olup olmayacağını söylediler. Bugün 17 Ocak 2021 ve paramı hala iade etmediler! Sözün özü ayıplı ürünü bana faturaya farklı seri no yazarak vermeye çalıştılar. Neyse ki 14 günlük cayma süreci içerisinde fark ettim ama bu kez de 3 bin liranın üzerindeki paramı ödemeyi geciktirdikçe geciktiriyorlar ve paramı bana gönderecekleri de meçhul.

DÜZENLEME: Fatura resimlerimi kaldırdım, çünkü kimlik no, adres, telefon vb. bilgilerimi karartmadan yüklemiştim.
P
7 yıl
Bilgisayar topladım, açılmıyor. Debug Ledler (cpu, dram) yanıyor.
Esenlikler arkadaşlar.

Bilgisayar kasası topladım ama hiç görüntü gelmiyor.

ANAKART: MSi B150 Gaming M3
İŞLEMCİ + SOĞUTUCU: i5 6400 + kendi soğutucusu
BELLEK: Hyperx Savage 3000 Mhz. 2x8gb. (Kodu: hx430c15sbk2/16)
DEPOLAMA: Ocz 240gb. ssd
EKRAN KARTI: Asus R9 380 - 4gb.
Güç KAYNAĞI: Thermaltake 650w. 80+ bronz
KASA: Dark N10

DİPÇE: Sistemi buradaki sistem toplama önerilerindeki gibi topladım, ve bellek olarak Hyperx FURY Black 2133mhz. 2x8gb. sipariş etmiştim fakat ellerinde kalmadığı için üstte yazdığım belleği verdiler.

İŞLEMLER:
- Tüm bağlantıları doğru yaptım, defalarca gözden geçirdim,
- Kasa güç tuşundan tetikleme yaptım,
- Anakarta güç girişi oldu, anakart üzerindeki ışıklar da yandı,
- Kasa fanları ve işlemci fanı çalıştı.

SORUN:
- Ekrana görüntü gitmiyor.
- Anakart üzerinde Ez debug ledlerden 3 tane var (yukarıdan aşağıya sırayla: Vga, dram ve cpu) ve bunlardan dram 2-3 sn. yanıp sonra hemen cpu 0.5 sn. kadar yandıktan sonra tekrar dram-cpu ışık döngüsü tekrarlanıyor. Ayrıca anakarttan bip sesi falan da gelmiyor.

Bu sorunu yaşadıktan sonra 5 kez işlemci ve fanı söküp taktım bir de 2 belleği tek tek ve çift olarak her olasılığı göze alarak taktım ama sorunu gideremedim.

Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden sağ olun yanıtlarınız için.
P
14 yıl
IPOD nesli nasıl anlaşılır?
Arkadaşlar, benim almayı düşündüğüm bir ipod nano 8 gb. var (kare modeli). Yalnız bunun neslini nasıl anlarım onu bilmiyorum, bu konuda bilgili arkadaşlar lütfen beni yönlendirsin veya bilgilendirsin, cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.
P
14 yıl
Hub (switch) üzerinden 2 bilgisayarı bağladık ama şifre istiyor?
Arkadaşlar 2 pc'yi hub yoluyla birbirine bağladık, çalışma grubu bilgisayarlarını göster dediğimizde şöyle görünüyor;

< Resime gitmek için tıklayın >

Fakat ben, Ahmet'in bilgisayarına (arkadaşın bilgisayarı) girmek istediğimde şu çıkıyor;

< Resime gitmek için tıklayın >


Bunun nedeni nedir arkadaşlar? Normalde böyle birşeyin çıkmaması gerekiyordu? Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.
P
15 yıl
USB modem mi yoksa Ethernet modem mi?
Arkadaşlar, bir adsl modem alıcam, sürekli download yapıyorum. USB modem almak istiyorum, malum 25 ytl'ye bile bulunabiliyor, ama sürekli download yapacağım için içimde usb modem dayanmaz gibi bi his var, ayda 1-2 saat kapalı duracak pc yani. Ethernet daha dayanıklı gibi görünüyor, ama fiyatları pahalı. Sizce hangisi arkadaşlar, özellikle çok download yapanların fikirleri daha ikna edici olur. Teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.