H

Yüzbaşı
12 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
86 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
11 ay
Cuma Günkü Sürpriz Anketi ???
Cuma günkü sürpriz ne olabilir?
H
geçen yıl
Akıncı Belgeseli yayınlandı
Akıncı Belgeselini izlemek için Tıklayın.

"Türkiye’nin savunma sanayiinde kritik bir eşiği daha aşmasına neden olacak önemli projelerden biri olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) geliştirme çalışmaları bir belgesele konu oldu. Türkiye’nin taarruzi sınıftaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI’nın geliştirme aşamaları “AKINCI” adı verilen belgesel ile ilk kez gözler önüne seriliyor.

ÇEKİMLER 6 AY SÜRDÜ
Yönetmenliğini Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yaptığı belgesel için İstanbul’da bulunan Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri ile Bayraktar AKINCI TİHA’nın test faaliyetlerinin yürütüldüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda aylarca süren çekimler yapıldı. Şubat 2019’da başlayan belgesel projesi yaklaşık 15 ayda tamamlandı. Belgesel, Bayraktar AKINCI’nın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 6 Aralık 2019’a kadar olan zorlu ve yoğun çalışma döneminin yaşandığı son 6 aylık süreci mercek altına alıyor.

BAYRAKTAR VE MÜHENDİSLER ANLATIYOR
Belgeselde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve mühendislik birimlerinin liderleri kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda yapılan çalışmaları anlatıyor. Belgeselle birlikte Türkiye’de ilk kez yüksek teknolojiye sahip bir hava aracının geliştirilme süreci izleyicilerle buluşmuş oluyor.

İKİ AKINCI UÇACAK
Bayraktar AKINCI’nın ilk prototipi olan PT-1 ikinci uçuşunu ise 10 Ocak 2020’de Sistem Doğrulama Testi kapsamında gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde entegrasyonu tamamlanan ve PT-2 olarak adlandırılan ikinci Bayraktar AKINCI da test faaliyetlerinin sürdüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderildi. Bayraktar AKINCI TİHA’nın hava ve yer testleri bundan sonra iki prototiple birlikte yürütülecek."

*alıntı.


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
H
2 yıl
TeknoFest - TeknolojiFestivali - Canlı Yayın
TeknoFest

Kaçırılmayacak bir canlı yayın . . .
H
4 yıl
DonanımHaber Grubunun bitiriyorlar . . .
.
H
4 yıl
Excel yardım
Selammillet, öncelikle teşekkür ederim.

Elimde deney sonucu ortaya çıkmış bir tablo var. (sıcaklık - basınç tablosu)


Sıcaklık ................Basınç
-------------....-------------------
10 ........................ 12
12 ........................ 15
14 ........................ 18
16 ........................ 20
18 ........................ 23
20 ........................ 25
22 ........................ 26
24 ........................ 27
26 ........................ 27
28 ........................ 28
30 ........................ 29

bunun gibi.

Ben düşey ara yaptığım zaman mesela Sıcaklık 20'in karşısındaki değeri bul dediğimde 25 basınç değeri buluyorum. Bunda sıkıntı yok ama ben (sütün 1 deki) yani sıcaklık sütündeki olmayan bir değeri mesela 21 dereceyi girince basınç sütündeki değeri (yani 2. sütündeki) 25,5 değeri hesaplayarak bana bulması lazım.

bunun formülü nedir, bunu nasıl yapabilirim ?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler . . .
H
5 yıl
Türkçe karşılığı nedir?
Selam arkadaşlar.

uzun zamandır kafamda deli sorular var.

Diyelim ki televizyon, telefon, elektrik lazer gibi kelimeler teknolojinin gelişiminden dolayı sonradan dilimize girdi. Bir nebze de olsa kabul ama bazı kelimeler var ki teknoloji ve gelişim ile ilgili olmamasına rağmen dilimize niye girdi, nasıl girdi? Neden bunların tam Türkçesi yok? (ben makineci adamım eğer tam Türkçesi varsa nedir? Bu konuyla ilgili bir internet sayfası bulamadım, varsa söyleyebilir misiniz?)

Mesela :
- teknoloji (ing)
- plan (ing)
- proje (ing)
- sabah (arapça) (akşam kelimesi Türkçe ama sabah kelimesi Arapça!)
- numara (ing)
- kalite (ing)
- dünya (arapça)
- kelime (arapça)
- haber (arapça)
- pardon (Fransızca)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler . . .
H
8 yıl
Bulunduğumuz yere göre alarm verip hatırlatma yapan android program arıyorum.
Sayın forum arkadaşlarım.

Önceden (yaklaşık 7 - 8 sene önce falan) nokia telefonlarda hücre bilgi ekranına göre bulunduğun yere gelince alarm veren, hatırlatma yapan bir program vardı. Symbian telefonlarda çalışıyordu. Android telefonlar için öyle bir program arıyorum.

GPS den değil de hücre bilgi ekranında yazan yer bilgisine göre hatırlatma yapacak.

Mesela, eve gelince "şunu yap" diye hatırlatma koyacaksın. Hücre bilgi ekranında (GPS değil) "ev" yazınca sana hatırlatacak. Veya trendesin. Hücre bilgi ekranında (GPS değil) afyon yazınca "uyandır" diyeceksin. Afyon'a gelince seni uyandıracak.

Böyle bir program vardı ama ismini unuttum. Böyle bir program var mı android telefonlar için?

İlginiz alakanız ve cevabınız için şimdiden teşekkürler . . .
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.