H

Yüzbaşı
07 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
34 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
12 yıl
VW Caravelle'ye amfi tesisatı yardım
Aküden aracın içine gidecek olan (+) kablosunu geçirecek yer bulamadım.Bilenler bilgilendirirse sevinirim.Birde amfiyi nereye koydunuz?Yardımı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.
H
13 yıl
Farklı Şehirden Araba alanlar İçin Trafik Tescil İşlemleri(Ankara İçin)
Tescil işlemlerimi yaptıracağımda çok araştırmama rağmen açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.Bu yüzden yaptırdığım işlemleri ihtiyacı olacaklar için paylaşmak istedim.

1)Emniyete gittiğinizde yanınızda ;
1-Geçici trafik tescil belgesi (Noter satışında size veriliyor.)
2-Satış belgesi (Noter satışında size veriliyor.)
3-Aracın Ruhsatı (Noter satışında size veriliyor.)
4-Araca ait plakalar
5-Trafik sigortası (Trafik sigortası adınıza olmak zorunda aksi takdirde işlem yapılmıyor.Aracın noterde satış işlemi yapıldıktan sonra hemen bir sigortacıda trafik sigortasını adınıza yaptırın.Plaka değişimden sonra aldığınız plakaya çevirebilirsiniz.)(Trafik sigortasının fotokopisi sizden alınacak,mutlaka çektirin.)

2) Bu belgeleri yanınıza aldıktan sonra saat 7:30 gibi Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil’in önünde olun.Muhtemelen uzun bir kuyruk göreceksiniz,gözünüz korkmasın.Ehliyet almak,lpg işletmek vs. gibi birçok işlem için insanlar orada işlemler çok uzun değil.

Üstünüz arandıktan sonra binaya giriyorsunuz.İlk olarak tam karşınızda Danışma’dan sağa dönün işlemlerin yapıldığı salona girin tam sağınızda işlem sıra fişi veren cihazlar var.Oradaki kalabalığı göreceksiniz,4 sıra oluşuyor uygun birine girin.Takriben 10-15 dakikada sıra size geliyor.Makinede YENİ KAYIT tıklayarak ve aracın plakasını yazarak sıra alıyorsunuz.

3)Girişte danışmanın solunda Şoförler odasının gişesi var.Buradan 2 TL karşılığı dosya alıyor ve hemen yanındaki gişeye sıraya girerek 10 TL karşılığı dosyanın içindeki EK-1 sayfalarını aracın tescil bilgileri doğrultusunda doldurtuyorsunuz.( Sakın EK-1 belgelerini el yazısı ile siz doldurmayın geçersiz oluyor,daktilo ile doldurulması zorunlu.) ( Doldurulan belgelerin doğruluğunu kontrol edin.özellikle motor ve şase numaralarında yanlışlık var ise düzelttirin.)

4) Dosyayı doldurttuğunuz yerin hemen karşısında plakayı gişesinin önündeki listelerden istediğiniz plakayı şeçin ve oradaki memura bildirin o plakaya ait size plaka fişi verecek bu fişide dosyaya koyun.( Eğer sıradaki plakayı almak istiyorsanız bu işleme gerek yok.)

5)Salona tekrar girin tam karşınızda e-mail bankosu var.Burada sıraya girin buradan aracınıza ait alındığı şehirden temiz yazısı size verilecek.Bu belgeyide dosyanıza ekleyin.

6)Artık sıranızı bekleyeceksiniz.(Ben saat 8 ‘de sıra aldım 9’da sıra geldi.İşlemler yetişmediği için tekrar sıra aldım ve saat 10:30’da dosyamı verdim.)
Sıranız geldiğinde dosyanızı kimliğinizle beraber veriyorsunuz ve eski plakaları burada sizden alıyorlar ve hemen sol tarafta beklemenizi istiyorlar.10-15 dakika içerisinde size isminiz yada plakanız okunarak 2 fiş veriliyor.Ve emniyetteki işiniz bitiyor.Bir sonraki gün ruhsatı alabilirsiniz deniyor.

7)Verilen bu 2 fişin biri ile yeni plakayı bastırıyorsunuz,biri ile de bir gün sonra ruhsatı alacaksınız.Eğer sabah erken gittiyseniz bütün bu işlemler yaklaşık 3 saat sürüyor.

8)Plakayı bastıracağınız yer ;emniyetten çıkınca Yenimahalle yönünde yola çıkın,Toptancı hali ve Bp benzin istasyonunu geçin ve sağ taraftan İstanbul yoluna çıkın.100m.içinde sağdan girin tam karşınızda Plaka basım atölyesi var.17,5 TL karşılığında fişlerin birincisini vererek plakanızı bastırın ve alın.Yoğunluğa göre 1-2 saat içerisinde veriyorlar.Bu günlük işiniz bitti.
9)Bir sonraki gün öğleden sonra plakaları da yanınıza alarak tekrar emniyete gidiyorsunuz.İşlemleri yaptırdığınız salona girin soldaki döner kapıdan çıkın ve kantine girin.İçeri girince sağda en dipte Plakaların damgalanacağı yerin hemen yanında YENİ KAYIT bölümü var.Buradan ruhsatınızı alıyor ve plakalarınızı damgalatıyorsunuz.Takriben yarım saatte işiniz bitiyor.(Kantine girdiğinizde Ruhsat Dağıtım Bankosu var burada sıraya girmeyin.)GEÇMİŞ OLSUN

Bu tarz yerlerde insan sudan çıkmış balığa dönüyor.Bu yüzden biraz detaylı anlatmaya çalıştım ve uzun oldu. Kusura bakmayın.
H
13 yıl
Bluetooth özelliği hakkında
Bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.
Bluetooth özelliği olan navigasyon cihazlarında yol tarifi yapan sesi bluetooth kulaklıktan dinleyebiliyormuyuz ?Cihazın kendisi veya hoparlörden değil,sesi bluetooth kulaklıktan dinlemek istiyorum.
H
13 yıl
SUPERONLINE'IN SON KAZIĞI
Kasım ayının 15'i gibi superonline aboneliğimi sonlandırdım.Bu tarihten yaklaşık 10 gün önce çocuğum için süper sınıf aboneliği satın almıştım.

Ttnet'in sınırsız 8mb. bağlantıda avantajlı kampanyasını görünce ttnet'e geçtim.Superonline aboneliğimi sonlandırınca süper sınıfa girişimizide engellediler.Neyse son faturalar geldi,süpersınıf ile ilgili birşey yoktu.TTnet Vitaminin yanında adı bile edilmeyecek,son derece basit,daha birçok dersin hazırlanmadığı o hizmetini hepsi hepsi 10-15 gün kullandık.

18 Mart'ta bir fatura geldi.36 TL.! yıllık üyelik ücretini,4 ay sonra fatura etmişler.Aradım ve bu saçmalığın sebebini sordum.Bu faturayı ödeyecekmişim.O zaman siteye girişimi aktif edin çocuk bari faydalansın dedim,olmuyormuş.

Yani vermedikleri hizmetin parasını istiyorlar.Hayatımda böyle iğrenç bir firma görmedim.Bunda sonra evime ne superonline nede grubunun hiçbir ürünü giremeyecek.Yarında itibaren eşimin,benim ve kızımın Turkcell hatlarımızıda başka bir operatöre taşıyacağım.
H
14 yıl
Yeni Fiat Scudo hakkında bilgi
Yeni Fiat Scudo,2.0 Multijet,120 beygir,executive,8+1 minibüs modelinden almayı düşünüyorum.Özellikle bu araç sahibi olan arkadaşlardan bilgi istiyorum.Kronik bir sorunu var mı?Nasıl bir araç,süspansiyon,yakıt vs. konularda bilgilendirirseniz sevinirim.
H
14 yıl
Vito,transporter,starex tarzı araç alacaklara
Alırken ÖTV'si düşük,motor gücü yüksek,ruhsatı minibüse çevrildiğine yıllık vergileri düşük,geniş ve ferah vb. gibi sebeplerden yıllardır birçok insanın tercihi oldu bu araçlar ve doğruydu.

Yıllardır işle ilgili bu araçları kullanıyorum.Gerçekten otomobilden daha güzel ve rahat araçlar fakat devletin saydığım gerekçelerden dolayı vergi kaybındanmıdır bilmem bu araçları kullanmak git gide sıkıntı olmaya başladı.Bu araçlardan almak isteyenlere bilgilendirme amaçlı olarak sıkıntıları yazıyorum,tercih kendilerinindir.

1) Bu araçları alırken kamyonet ruhsatlı olarak alıyoruz ve 9+1 minibüs projesi çizdirip,içine 5-6 koltuk koyarak binek olarak kullanıyoruz.Bu işlem sadece 0 km. alımlarda oluyor,daha sonra ruhsatta oynama yapılmıyor.Sıkıntı bir, ticari araç sınıfında olan bu araçlar her sene muayeneye giriyor ve 9+1 koltuk sayısı isteniyor,yeni muayene sisteminde TUV kesinlikle geçit vermiyor,her sene araca koltuk bulup 9+1'e tamamlayarak muayene girmek zorundasınız.

2) Aracınızda 9+1 koltuk sayısı yoksa polis ceza yazıyor.Muayene yılda bir kez ama poliste bu konunun üstünde çok durmaya başladı.Eskiden neredeyse hiç üstünde durulmayan bu konu artık can sıkıcı bir hal aldı.( vw ve starex'in orjinal 9 koltuklu olan minibüsleri bu konunun dışındadır)

3) Yıllardır bu tarz araçlarla radara 100 km. süratle gireredik ve neredeyse hiç durdurulmazdık.Ama son yıllarda buna izin vermiyorlar.Minibüsün kanunen kara yollarındaki hızı 80km.+tolerans ile 88km'ye kadar müsade ediyorlar,aksi takdirde ceza yazıyorlar.Geçen bir arkadaşım Marmaris'e giderken yolda 92km. ve 104 km. ile 2 defa ceza yedi.104 kilometre ile olan sınır %30 aştığından 2 ye katladı.Yaklaşık 350 tl.ceza ödedi.6 ileri vites 150 beygir bir araçla 85-88km. ile yol almak gerçekten zor ve sıkıcı.Bunu kamyonet ruhsatlı doblo,kango vb. araçlarda da uyguluyorlar.

Dikkat ederseniz internet sitelerinde 2. el satışlarında bu araçlarda patlama yaşanıyor.Kimse dillendirmek istemesede yazdığım sebepler büyük etkendir.Bu tarz araç almak isteyenler yazdıklarımı dikkate alsın.Bana problem olmaz diyen arkadaşlar için ise gerçekten çok güzel arabalar.
H
14 yıl
Ankara'da 2.el araç alırken dikkat...
Ankara'da bazı galericiler ve uyanıklar,Ankara arabasının tutulduğunu bildikleri için özellikle İstanbul'dan aldıkları yüksek km.li araçların km.lerini indirip,plakayı 06'ya çevirdikten sonra temiz araba ayağına satmaya çalıştıklarına şahit oldum.Bu işlerde çalışan bir arkadaşım da İstanbul'dan bu amaçla çok fazla arabanın Ankara'ya ve çevre illere götürüldüğünü söyledi.

Daha bu ay bir galeride baktığım 98 model 120.000km.de ve 99 model 74.000km.de 2 araç için ilk sahiplerinden ve servis bakımlı olduğu bilgisini aldım.Plakaları internetten araç sorgulama yaptırdığımda araçların ikisininde 20 gün önce el değiştirdiğini gördüm.

Siz siz olun almaya karar verdiğiniz aracın plakasını internettenhttp://sorgu.trafik.gov.tr/tbssorgular/aracsorgulama.aspx

sitesinden kontrol edin.SAHİP BELGE TARİHİ satırındaki tarihe dikkat edin.Eğer bu tarih 0-4 ay aralığında bir tarih ise o araba muhtemelen söylediğim işleme uğramıştır.Bir çok kişi bu yüzden araç resimlerindeki plakaların,il kodundan sonraki kısmını siliyor,göstermiyor.Aracına güvenen plakasını saklamaz.Maalesef zorlukla kazandığımız paramızı sahtekarlıkla cebimizden almaya çalışan insanlar var.Dikkatli olalım.İnşallah birilerinin işine yarar.
H
14 yıl
NEDEN EL YAZISI ?
Kızım ilkokul 5. sınıfa gidiyor.Okulun başlaması ve ilk ödevlerle birlikte öğretmenden gelen ilk direktif bütün yazılar el yazısı ile olacak.Biliyorum bu Milli Eğitim Bakanlığının koyduğu bir şart,öğretmenin suçu değil ama hangi mantıkla bunu istiyorlar anlamıyorum.

Çocuk sınfta yazı yazarken ve ödev yaparken zorlanıyor.Ödevini yapma süresi uzuyor ve neredeyse daha sonra yazdığını kendi bile okuyamıyor.Günümüz şartlarında nerede el yazısı kullanılıyor Allah aşkına.Bilgisayarlarda mı,gazetelerde mi,kitaplarda mı,yoksa çocukların okul kitaplarında mı ?Amaç ne?Ayrı olarak bir güzel yazı dersi olur anlarım ama bütün dersleri el yazısı olarak yaptırmak saçmalıktan başka birşey değil.
H
15 yıl
Resimler yarım çıkıyor.
Arkadaşlar hp 1510 all in one yazıcım var.Resim bastıgımda fotoğraf kağıdının yarısı boş çıkıyor.Kartuş ayarlarını falan da yaptım ama bir sonuca ulaşamadım bilgisi olan lütfen yardım etsin.Teşekkürler.
H
15 yıl
Bu fiyat nasıl bir fikir verin.
Arkadaşalar orta yollu bir kasa alıcam.Fiyatlar 800-1000 ytl civarında.Kasa araştırırken bir bilgisayarcıda 2. el bir PC gösterdiler.Aklımda kaldığı kadarıyla P4 3.0ghz ,1gb ram,256mb ati radeon ekran kartı,cd rw, 450 ytl istiyor.Ne düşünüyorsunuz değer mi yeniye mi gireyim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.