E

Binbaşı
14 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
47 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
E
3 yıl
MSI GL73 8RC-065XTR için SSD tavsiyesi?
Laptop alalı 1 ay oldu 5400 rpm HDD insanın sabrını sınıyor, i5 8300h işlemci ile 8 gb ram var ama eski 1.nesil i3 işlemcili çöpe giden laptopum ile aynı hızda çalışıyor.
Velhasıl ssd araştırıyorum genelde herkes aşağıdaki ürünü tavsiye etmiş. MSI GL73 için en iyi performansı verecek olan bu tarz ürünler mi? 300 civarı 240-250 gb ne tavsiye edersiniz?
https://www.hepsiburada.com/samsung-860-evo-250gb-560mb-520mb-s-sata3-2-5-ssd-mz-76e250bw-p-HBV00000A5BL9
E
3 yıl
Msi gl73 kullanan yok mu
Bu laptop 8300h i5 işlemcili versiyonunu hepsiburadadan sipariş verdim ama ne kullanan yorumu bulabildim ne de test inceleme videosu, Sizce iptal mi etmeliyim msi iyidir ama bu model nasıldır?
E
5 yıl
ECA LAGO FB FACİASI.!
Mart ayı başında alarak hem bir ay civarı kullanır konfor tasarruf sağlarım hem de her şeyini öğrenir seneye rahat ederim diyerek hevesle aldığım lago fb ile hüsrana uğradım

Biraz uzun yazacağım anlaşılabilir olması açısından, umarım fikri olan herkes yol gösterir şimdiden teşekkürler

Program 1 den sabah 7 akşam 9 arasında 22 derece, sonrasında sabah 7 ye kadar 21 derece ayarladım. Bunu montaj sonrası öğlen yaptım ve işe gittim, eve geldiğimde akşam saat 22.00 gibi odanın 22,5-23 olduğunu gördüm ve petekler soğuktu, bilmediğim için soruyorum modulasyonlu ot lerde hani petekler ılık ya da sıcak oluyordu? (acaba bilgisiz ve deneme yanılma ile bağlayan yetkili servis on-off ot yerine falan bağlamış olabilir mi?)

Sabah 7 ye 5 kala kalktım oda termostatını izledim.

< Resime gitmek için tıklayın >

7 olunca geceden gündüz moduna geçti ancak termostatta 20 derece yazmasına ve gündüz modunun 22 dereceye ayarlı olmasına rağmen ateşleme yapmadı.
15 dakika sonra ekranda petek işareti çıktı ve sanırım devir daim yapmaya başladı 30 küsür derecedeki suyu.

< Resime gitmek için tıklayın >

Mutfağa geçtim kahvaltı yaparken kombiyi izledim, 7.25 de sonunda ateşleme yaptı suyu 48 e kadar hızlıca ısıttı ancak ateşleme bitince yine çok hızlı bir şekilde 30 saniye sürmeden ekrandaki sıcaklık 48 den 39 a düştü, ondan sonra yavaş yavaş 38, 37 diye düştü.

Başta dediğim gibi hadi yanlış bağladılar on off gibi çalışıyor petekler aralarda soğuyor peki saati gelince ve oda sıcaklığı set değerinin altında iken neden ateşleme yapmıyor?
E
5 yıl
Termostatik vanada gaz/sıvı sensör farkı?
Fiyat farkı yarı yarıya, kağıt üstünde tepkime süreleri biri 13 diğeri 20 dk.
Peki gerçekte kıyaslama şansı olan oldu mu ya da oturma odasında gaz, daha az kullanılan yerlerde sıvı sensörlü kullanılan tecrübe eden var mı?
Bir de ısı değişim hassasiyeti nedir bu vanalarda?
Örneğin; vanadan 22 dereceye ayarladım oda sıcaklığı kaç dereceye düşünce ne ne zaman vanayı açacak ne zaman kapayacak biraz izah eder misiniz?

Not: Normalde almışken en iyisi olsun diyenlerdenim ancak kış bitiminde petek büyütme, bir odaya içten yalıtım yaptırma, ot taktırma ve vana işine girişeceğimden hepsinin en iyisini almak istesem de pek mümkün olamıyor
E
6 yıl
KIŞIN OTOMATİK MODDA İNVERTER KLİMA NASIL KULLANILIR?
Merhabalar,
Bu yaz hem soğutma hem de kışın kombiye destek verme amaçlı (yatak odasının alt ve üstü yakmıyor, bitişik duvarda senelerdir bitmeyen bir inşaat yani buz gibi) Arçelik 12300 AA inverter klima almıştım.
Yazın çok güzel ve sessiz bir şekilde soğuttu.
Şimdi nasipse 3 hafta sonra ikinci kızım aramıza katılacak ve yatak odası sıcaklığının sabit olması gerekiyor konfor açısından.
Dün akşam ilk defa ısıtmayı denemek için kumandadan "Al" yazan otomatik moduna (kullanım kılavuzundan öyle anlıyorum) aldım ve sıcaklığı 23 dereceye getirdim deneme amaçlı. Odada 2 farklı derece var ve oda sıcaklığı 19 gösteriyordu. Klima 10-15 dakika geçmesine rağmen hala ılık/normal arası üflüyordu.

Mesela arabalarımda da hep otomatik klima kullandım, yazın da kışın da Auto modda 23 dereceye alıyorum. Örneğin; yazın aracın içi çok sıcakken klima soğuk ve fan hızı yüksek üflüyor, aracın iç sıcaklığı düştükçe fan hızını ve havanın soğukluğunu bir kaç dakika içinde düşürüyor, istenen sıcaklıkta sabit tutuyordu ve bu çok konforlu oluyordu.

Acaba evdeki klimayı araba gibi kullanmaya çalışarak ben mi yanlış yapıyorum?
Oda sıcaklığının istediğim değerde sabit kalmasını istiyorum ne yapmam gerekir?
Ek olarak yazın soğutma modunda en düşük fan seviyesinde çok sessizdi hiç rahatsız olmadık ama dün akşam hem kış modunda hem de "Al" otomatik modunda yine en düşün fan seviyesinde gelen ses rahatsız etti.

Cevap verecek yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
E
6 yıl
Tam otomatikten sonra yarı otomatiğe geçenler
Selam beyler,
2 manuel lpg'li aracımdan sonra geçen sene tam otomatik aldım ve bundan sonra alacağım araçlarda kesinlikle otomatik olsun istiyorum malum büyük rahatlık, hoş alma sebebim zaten eşimin de okula gidip gelirken kullanabilmesi idi.

Şuan kullandığım araç lpg li ve malum tork yüksek olmadığından yokuşlarda yüklü iken zulüm oluyor. Örneğin; dün araçta 5 kişi varken 4-5 km lik soluksuz bir yokuşa durağan halden başlamak zorunda kaldım, anlatılmaz yaşanır 80 km ile 2. viteste çıktım otomatik 3 e alınca yavaşladığı için tekrar 2 ye alıyordu velhasıl kelam bizim buralar inişli yokuşlu ve virajlıdır.

Üstüne para ekleme şansım yok evin kredisi bitene kadar 2 sene, o nedenle biraz saçma gibi gelse de dizel otomatik düşünmeye başladım.
45-50 arası citroen c4 ler göz kırpıyor, tipi de hoşuma gitti donanım da gayet güzel tek handikapı yarı otomatik olması sanırım. Şu 1-2 / 2-1 geçişleri tam olarak nasıl yığılıyor kullananlar tarif edebilir mi? Yokuşlarda eşim yapabilir mi kestiremiyorum.
Aracım tam otomatik olmasına rağmen vites geçişlerini hissediyorum tabi kafa sallamıyor, yarı otomatik cirtoen c4 sıfır araçlarında yok olsa test ederdim şimdi eat6 ya geçmişler.

Özellikle bir kaç yüz km olsa da kullanmış ya da sahibi olmuş / test etmiş ve dediğim gibi tam otomatikten sonra yarı otomatiğe geçenler varsa deneyimlerini aktarırlarsa çok sevinirim. Ben ve benim gibi tereddütte olanlara eminim yol gösterecektir.
E
6 yıl
FD6 OTOMATİK CİVİC UZUN YOL TÜKETİMİ
Evet arkadaşlar bayramdan sonra yapmış olduğum 2200 km nin verileridir.
Aracımı geçen sene eylülde almıştım 10 ay kadar oldu ve internette pek detaylı veri bulamamıştım genelde kuruş olarak yazılmış pek anlaşılmıyordu her neyse...
Güzergah Malatya - Erdemli/Mersin - Alanya - Antalya - Kemer - Manavgat - Konya - Malatya.
Araçta ben eşim kızım tamamen dolu bagaj ile seyrettik. (ön yolcu koltuğu ve kızımın çocuk koltuğunun önü dahil dolu idi eşim sağolsun )
Giderken 200 km kadar ve konya üstünden dönerken 100 km kadar klima kapalı idi onun dışında her yerde klima sürekli açıktı.
Rampalarda klima kapatmadan (hele manavgat konya arası fena) S moduna alıp basa basa gittim şişmemek için.
Otobanda rampa harici 125 de bölünmüş yollardan yine rampa harici 115 de sabitledim hızımı.

Ölçümleri tamamen boşalan lpg deposunu zorlamadan tam doldurup yol bilgisayarı (a) yı sıfırlayıp lpg yolda bittiği anda resmini çekerek yaptım.
Tabi bir daha bu şekilde ölçüm yapmam, neden derseniz yolda lpg bitiyor etrafta istasyon yok buluyorsun bir bakıyorsun fiyat 2,55 yuh diyorum benzin alayım adam diyor benzin yok mazot var :D şaka gibi bu şekilde her depo bittiğinde km lerce benzinde kullandım psikolojim oynadı

Resimler silinirse diye yazı olarak yazıyorum kalıcı olsun.

İlk depo 2,30 liradan 34,38 litre lpg alındı
Yol bilgisayarı 5,4 gösterirken 472 km de bitti
Ortalama 7,3 litre lpg tüketmiş oldu


İkinci depo 1,99 liradan 33,33 litre lpg alındı
Yol bilgisayarı 6,6 gösterirken 371 km de bitti
Ortalama 8,95 litre lpg tüketmiş oldu


Üçüncü depo 2,09 liradan 34,54 litre lpg alındı
Yol bilgisayarı 5,9 gösterirken 426 km de bitti
Ortalama 8,1 litre lpg tüketmiş oldu


Dördüncü depo 2,19 liradan 34,10 litre lpg alındı
Yol bilgisayarı 5,8 gösterirken 429 km de bitti
Ortalama 7,95 litre lpg tüketmiş oldu


Beşinci depo 2,33 liradan 34,60 litre lpg alındı
Yol bilgisayarı 5,3 gösterirken 464 km de bitmeden depoyu tekrar doldurdum eve döndüğüm için ve 31,90 litre lpg aldı
Yani 464 km de 31,90 litre lpg harcadık desek
Ortalama 6,88 litre lpg tüketmiş oldu hadi biz ona pompa basınç farkından 7 litre diyelim.
Bir tek bu son depo tam bitmeden doldurduğumdan emin değilim tüketimden.

Son olarak genel itibariyle yol bilgisayarında gösterdiği verinin %35 fazlasını tükettiğini öğrenmiş oldum lpg'de.
Bu da sanırım yol bilgisayarı ile gerçek tüketim arasında %10 civarı sapma var üstüne lpg nin %15-20 fazla tüketmesi eklenince fark %35 oldu.
Hiç benzinde doğru düzgün kullanmadığım için yol bilgisayarındaki benzin sapmasını bilemiyorum.
Tahminim yol bilgisayarı 5,4 gösterirken %10 sapma ile gerçekte 5,9-6,0 litre benzin tüketen araba, lpg ile %15-20 fazlası ile 7,2-7,3 litre tüketir ki benim verilerin hepsi bu civarda gördüğünüz üzere.

Yol bilgisayarı fotoğraflarını yolda biter bitmez çektim en fazla bir kaç yüz metre fark olmuştur çekene kadar.

Son olarak şunu anladım bu araba ile hız limitleri civarında (110-120 civarı kullanarak) (tabi 90-100 kullanılsa çok daha komik yakar) kullanırsak klima kapatmadan 2-3 ile 7,5 litre bile yakmıyor.

Not: Benim gibi almadan önce araştıran ya da alsa bile ölçmek için bu kadar uğraşmayanlar için paylaştım. Çok uzun yazdım diye sanmayın ki hesaplamaktan profesör oldum Sadece her aldığım arabada ilk uzun yolda yaptığım denemelerdir.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
E
6 yıl
Ön park sensoru tavsiyesi
Eşim kullanabilirsin diye manuel aracımı satarak otomatik aldım. Apartmanımızın önü düz duvar ve dikine park ediyoruz dolayısıyla ön park sensoru şart oldu 😃

Ancak biraz incelediğimde çoğu modelin 30 cm ye kadar ölçtüğünü gördüm ve 6 göz ile 8 göz arasında kararsız kaldım. 8 gözlü olanlar manevra açısından iyi ancak fiyatı katılıyor.

Kullananlardan model adı ya da link ile tavsiye alabilirsem çok iyi olur.

Not: Şu mübarek ayda ön park sensoru mü olur trafiğe çıkmayın vb yorum yapacak gençlerden ricam yapmayın
E
7 yıl
Isınmak için yatak odasına klima tavsiyesi istiyorum
Merhabalar,
Kışın alt komşu yatak odasını yakmayıp salona taşındığından, üst komşu tek yaşayan bekar olduğundan, yatak odasının bitişik olduğu duvar da inşaatı devam eden boş bina olduğundan 2 senedir bende yatak odası yerine salonda kanepelerde yatıyordum eşim ve kızım ile birlikte.
Ancak bu sene hanım da ben de bıktık ve klima ile yatak odasını ısıtmayı düşünmeye başladık.

Oda 18-20 m2, çocuk dolayısıyla saat 22.00-08.00 arası tahmini her gün 10 saat çalışır diye düşünüyorum. Bu şekilde tüketim yaklaşık ne olur? En merak ettiğimiz konu aslında bu. Ayda 300 saat çalışan bu şartlardaki bir klima ne kadar tüketir?

Bütçe 2 bin lirayı geçmeyen klima tavsiyesi verebilir misiniz?
E
7 yıl
Aygaz ile gerçekten az km mi yapıyorsunuz?
Merhabalar,
Yaklaşık 1 ay önce aldığım 2009 otomatik civic aracım ile 2 gün önce 530 km yol yaptım.
Boş lpg deposuna aldığım 43,15 lt lpg 530 km'de bitti.
Yol bilgisayarı benzine göre ölçerek 5,8 gösterirken aslında 8,15 lt lpg tükettim.
Araçta 2 sene öncesine ait faturaları duran Ankara mavidenizlerde takılmış brc lpg mevcut. Ben de alır almaz işini iyi bilen lpg ustamda ayarlarını ve filtresini kontrol ettirdim.

Gittiğim güzergah virajlı ve iniş - çıkışları olduğundan lpg tüketimi iyi bence ancak neden önceki araçlarım lpg' de %10-20 arası fazla tüketirken şuan %40 fazla tüketti?

Tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.