G

Haber Editörü
09 Haziran 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
70 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
G
6 gün
Jack Dorsey’in dijital ödeme şirketi Square ismini değiştirdi

Jack Dorsey, Square'e daha çok odaklanmayı planlıyorBilindiği üzere Jack Dorsey geçtiğimiz günlerde Twitter’daki görevinden ayrıldığını duyurmuştu. Ünlü iş adamı bu kararın ardından 2009 yılında kurduğu dijital ödeme şirketi Square’e odaklanmaya başladı.Bugün yapılan açıklamalara göre Kaliforniya merkezli şirket, ismini ‘Block’ olarak değiştirme kararı aldı. Bu kararın kripto paralara ve blockchain teknolojilerine daha da fazla odaklanmak için alındığı ifade edildi. Ayrıca şirketin isminin 10 Aralık’tan itibaren ‘Block’ olacağı da açıklamalar arasında yer aldı.Şirketin yeni ismi 'Block' olduJack Dorsey kripto para hamlelerine devam ediyorJack Dorsey de yaptığı açıklamalarda isim değişikliğinin şirketin hedeflerinde ve hizmetlerinde herhangi bir değişikliğe yol açmayacağını vurguladı.Jack Dorsey’in kripto paralara olan desteği düşünüldüğünde bu karar pek şaşırtıcı değil. Zaten daha önce de Square, kripto para ticaretine izin vermeye başladığını açıklamış ve bir Bitcoin donanım cüzdanı çıkaracağını duyurmuştu. Buna ek olarak şirket, 2021 yılının başlarında 170 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) aldığını duyurmuştu
Kaynak:https://www.engadget.com/square-rebranding-block-224240493.html
G
6 gün
Peru'da iplerle bağlanarak gömülmüş 1200 yıllık mumya bulundu

Peru’nun başkenti Lima’da çalışmalarını sürdüren arkeologlar, kazı yaptıkları bölgede ilginç bir keşfe imza attı. Yapılan kazılarda 1.200 yıllık olduğu düşünülen ve gizemli bir şekilde iple bağlanmış bir mumya bulundu.Keşfedilen mumyanın 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyorUzmanlar, bulunan insanın 18-22 yaşları arasında bir erkek olduğunu, elleriyle yüzünü kapatmış ve tüm vücudunun iple bağlanmış bir şekilde gömüldüğünü ifade etti. Ayrıca açıklamalarda, kazı bölgesinin doğusunda bulunan mumyanın yerin 1.4 metre altındaki 3 metre uzunluğunda bir oda mezara gömüldüğü belirtildi.Cajamarquilla ismi verilen bölgede kazı çalışmalarını sürdüren arkeolog Pieter Van Dalen de buldukları bu mumyayı ‘esrarengiz ve tuhaf’ olarak nitelendirdi: “Vücudu bağlanmış olarak gömülen mumyanın 1.200 yıllık olduğunu düşünüyoruz.”Elleriyle yüzünü kapatan mumyanın vücudu iplerle bağlanmışÖnemli bir insan olabilirAraştırmacılara göre mumyanın böyle ilginç bir şekilde gömülmesinin sebebi, o dönemde yaşayan insanların bir cenaze geleneği olabilir. Buna ek olarak arkeologlar, mezarda lama etlerine ve sebze türlerine rastlandığını; bu yüzden de gömülen insanın o dönemde önemli bir kişilik olabileceğini ifade edildi.  Ayrıca Bkz.Araştırma: Astrolojiye inanan insanlar narsist ve daha az zekiArkeologlardan Yomira Huaman Santillan da keşifleriyle ilgili şunları söyledi: “Bütün ekip çok mutlu; çünkü bu kadar önemli bir keşif yapabileceğimizi hiç düşünmemiştik. Keşfimiz, Cajamarquilla bölgesi ile ilgili yeni bilgileri ortaya çıkarabilir”Mumya, bölgenin cenaze gelenekleri sebebiyle böyle gömülmüş olabilirEkip şimdi karbon tarihleme yöntemiyle kişinin kim olabileceği ve tam olarak hangi zaman diliminde yaşadığı ile ilgili yeni bilgiler edinmeye çalışacak.
Kaynak:https://phys.org/news/2021-12-peru-archeologists-mummy-years.html
G
geçen hafta
SpaceX'in Starship aracının içinden bir video sızdırıldı

Space Explored tarafından paylaşılan bir habere göre ünlü milyarder Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in geliştirdiği uzay aracı Starship’in içini gösteren bir video sızdırıldı.

Bir SpaceX çalışanı tarafından sızdırıldığı ifade edilen videoda devasa uzay aracının içinin ne kadar geniş olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca prototipin içinde yüksek basınçlı gazları tutmak için tasarlanmış COPV (Composite Overwrap Pressure Vessels) isimli çelik tanklar da görülebiliyor.100 yolcu taşıyabilirSpaceX henüz bu devasa aracın içinde neler olacağı ile ilgili detaylı bilgiler paylaşmadı. Ancak Elon Musk, Starship’in tek seferde 100 yolcu taşıyabileceğini açıklamıştı. Buna ek olarak SpaceX tarafından 2020 yılında yayınlanan kısa bir raporda, aracın içinde özel kabinler, geniş ortak alanlar, güneş fırtınaları için tasarlanmış sığınaklar ve dışarıyı görüntülemek için bir alan olacağı yer almıştı.Aracın içinde birçok farklı alan bulunacakAyrıca şirketin COO’su Gwynne Shotwell,  geçtiğimiz yıl verdiği bir demeçte Starship’te uzay enkazlarını yakalamak için bir alanın bulunacağını da söylemişti.Tabii bunların gerçekleşmesi için Starship’in testlerde başarılı olması ve görevlere uygun hâle gelmesi gerekiyor. Aracın ilk yörünge uçuşunun yaklaştığını da belirtmek gerek. CEO Elon Musk geçtiğimiz haftalarda katıldığı bir etkinlikte Starship’in ilk yörünge uçuşunun Ocak 2022’de yapılmasının planlandığını söylemişti.Yeniden kullanılabilir olması planlanan bu aracın gelecekte Ay ve Mars görevlerinde kullanılması, bu görevler kapsamında da insan ve kargo taşıması bekleniyor.
Kaynak:https://futurism.com/the-byte/leaked-video-interior-starship
G
geçen hafta
NASA, uzay enkazları sebebiyle astronotların uzay yürüyüşünü erteledi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), paylaştığı yeni bir açıklamada Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) gerçekleştirilmesi planlanan uzay yürüyüşünün ertelendiğini duyurdu. Yetkililer bu ertelemeye sebep olarak istasyon etrafında artan uzay enkazlarını gösterdi.Uzay enkazları yürüyüşün ertelenmesine sebep oldu30 Kasım’da yapılması planlanan uzay yürüyüşünde iki astronotun ISS’te bulunan arızalı bir anteni değiştirmesi planlanıyordu; ancak pazartesi günü geç saatte yetkililer ‘tehlikeli’ olarak nitelendirilebilecek uzay enkazlarının istasyona yaklaştığı haberini aldı. Bu haberin ardından da yürüyüş daha ileri bir tarihe ertelendi.Ayrıca Bkz.NASA'nın Mars aracından çekilen kartpostallık bir fotoğraf paylaşıldıNASA erteleme ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedi ancak enkaz durumunun araştırılacağını, istasyon güvenli olana kadar yürüyüşün yapılmayacağını ifade etti. Ayrıca, ilk defa uzay enkazları sebebiyle bir uzay yürüyüşünün ertelendiği de açıklamalar arasında yer aldı.  Yörüngede milyonlarca uzay enkazı dolaşıyorRusya’nın füze denemesi binlerce enkaz oluşturduBilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Rusya, bir anti-uydu füze denemesi gerçekleştirmişti. Bu denemeden sonra da yörüngeye binlerce uzay enkazı yayılmış, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlar tehlikeye atılmıştı. Gelen haberlerde de ISS’in uzay yürüyüşünü tehdit eden enkazların Rusya sebebiyle oluşmuş olabileceği belirtildi.Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından paylaşılan raporlara göre Dünya yörüngesinde 10 cm’den büyük 36.000’den fazla, 10 cm’den küçük ise 1 milyondan fazla uzay enkazı bulunuyor. Gün geçtikçe artan bu enkazlar hem gezegenimiz hem de uzay görevleri için büyük bir tehlike oluşturuyor.  
Kaynak:https://phys.org/news/2021-11-space-junk-spacewalk-risky-astronauts.html
G
geçen hafta
Birleşik Krallık, Meta ve Giphy anlaşmasını engelleyebilir

Bilindiği üzere teknoloji devi Meta (eski adıyla Facebook), 2020 yılında GIF platformu Giphy’i 400 milyon dolara satın alacağını duyurmuştu.Meta, 2020'de Giphy'i satın alacağını duyurmuştuBunun ardından geçtiğimiz ağustos ayında Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar İdaresi (CMA), şirketin satın alma sürecinde yönetmeliğe uygun davranmadığını belirtmiş ve anlaşmaya yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Meta da bu sıralarda yaptığı açıklamalarda Giphy’nin ülkede faaliyet göstermediğini, bu yüzden CMA’nın anlaşmaya müdahale edemeyeceğini söylemişti.Ayrıca Bkz.Avustralya, internet trollerine karşı sert bir yasa getirmeyi planlıyorDaha sonra ekim ayında soruşturma ile ilgili önemli bir karar verildi. CMA, Meta’nın rekabet kurallarına uymadığını ve anlaşma ile ilgili bilgileri sakladığını ifade etti ve şirkete 70 milyon dolar ceza verdi.CMA, anşalmayı engelleyecekAnlaşma engellenecekFinancial Times tarafından pazartesi yayınlanan habere göre soruşturma kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. Gelen haberlerde, Britanyalı düzenleyicilerin iki şirket arasındaki bu dev anlaşmayı 'oluşabilecek rekabet sorunları' sebebiyle önümüzdeki günlerde engelleyeceği aktarıldı.  CMA'nın 1 Aralık günü bununla ilgili resmi bir açıklama yapacağı da haberde yer aldı. ABD merkezli Meta’dan ise bu haberler ile ilgili herhangi bir yorum yapılmadı. Eğer bu karar gerçekleşirse Birleşik Krallık Rekabet Kurumu ilk kez büyük teknoloji şirketleri arasındaki bir anlaşmayı engellemiş olacak.
Kaynak:https://www.reuters.com/markets/deals/uk-regulator-set-block-metas-giphy-deal-ft-2021-11-29/
G
geçen hafta
Metaverse çılgınlığı sürüyor: Dijital yata 650.000 dolar ödendi

Bilindiği üzere Metaverse kavramı son günlerde oldukça popüler hâle geldi. Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve bu teknolojiye önümüzdeki yıl 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması Metaverse’ün popülaritesini daha da artırdı. Birçok insan da geleceğin bu sanal evrenlerde olacağını düşünmeye ve konu hakkında yatırımlar yapmaya başladı.https://twitter.com/joinrepublic_re/status/1463301084512931841?s=20Şimdi de bir kişi, popüler Metaverse platformu The Sandbox’ta bulunan bir sanal yata 650.000 dolar değerinde ücret ödedi. Metaverse ve NFT geliştiricisi Republic Realm’e göre “The Metaflower Super Mega Yacht” isimli NFT, 149 Ethereum’a (ETH) alıcı buldu.The Metaflower Super Mega YachtYatta helikopter pisti bile bulunuyorPek de güzel bir tasarıma sahip olmayan bu sanal yatın dört katlı olduğu, içinde yemek alanlarının, jakuzilerin ve hatta iki helikopter pistinin bulunduğu (pistler için ayrı sanal helikopterlerin satın alınması gerekiyor) ifade edildi. Republic Realm’in ‘The Fantasy Collection’ isimli koleksiyonunda bulunan yatın The Sandbox platformu için tasarlanan lüks NFT’ler arasında yer aldığı da açıklamalarda belirtildi.Ayrıca Bkz.Axie Infinity’de bulunan bir sanal arazi 2.4 milyon dolara satıldıDijital varlıklara yönelik satın alımlar hızla artıyor. Geçtiğimiz günlerde de bir oyun platformunda dijital bir arazinin 2.4 milyon dolara satın alındığı haberini paylaşmıştık.Hepimizin tahmin edebileceği gibi bu tarz haberler akıllara şu soruyu getiriyor: Fiziksel olarak deneyimleyemeyeceğiniz şeylere bu kadar para vermek mantıklı mı? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
Kaynak:https://futurism.com/the-byte/650000-nft-yacht-metaverse
G
geçen hafta
Araştırma: Astrolojiye inanan insanlar narsist ve daha az zeki

İsveç’te bulunan Lund Üniversitesi’ndeki bilim insanları, astrolojiye inanan insanlar üzerinde bir anket gerçekleştirildi. Personality and Individual Dİfferences isimli dergide yayınlanan sonuçlarda, astrolojiye inanan insanların inanmayanlardan daha narsist (özsever) ve daha az zeki olduğu ortaya çıktı.Milyonlarca insan astrolojinin bir bilim dalı olduğunu düşünüyorYıllar boyunca yapılan araştırmalarda birçok bilim insanı; astronomik fenomenlerin, gök cisimlerinin hareketlerinin ve konumlarının insan davranışlarında veya kaderinde etkili olup olmadığını inceledi ve her seferinde bu fikrin ‘sahte’ olduğu sonucuna vardı. Ancak gerçekleştirilen çalışmalara rağmen dünya üzerindeki milyonlarca insan astrolojinin bir ‘bilim dalı’ olduğuna inanmaya devam etti.İsveçli araştırmacılar da COVID-19 pandemisinin astrolojiye olan inancı artırmış olabileceğini düşünmeye başladılar. Sonrasında da buna inanan insanların ve inanmayanların nasıl farklılıklar gösterdiğini bulmak için bir araştırma yapmaya karar verdiler.Araştırma, Ida Andersson, Julia Persson ve Petri Kajoinus isimli üç psikolog tarafından gerçekleştirildi. Uzmanlar, sosyal medya üzerinden 250’nin üzerinde gönüllüye iki anket uyguladı. Anketlerin ilki katılımcıların astrolojiye olan inancını ve kişilik özelliklerini ölçtü. İkincisinde ise kısa bir IQ testi yer aldı.Astrolojiye inanan insanlar daha az zekiAstrolojiye inanlar IQ testinde başarısız olduElde edilen sonuçlarda astrolojiye inanan insanlarda narsisizm oranının yüksek olduğu, ayrıca bu insanların IQ testinde başarısız olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar da bunun ardından astrolojiye inanan insanların inanmayanlardan daha az zeki ve daha narsist olduğu sonucuna vardı.Bununla ilgili, “Astrolojiye inanan insanların inanmayanlardan daha fazla ‘ben odaklı’ olduklarını, kendilerini doğal bir lider olarak gördüklerini ve daha düşük zekâ seviyesine sahip olduklarını gözlemledik. Astrolojiye inanmayan insanların ise IQ testinde çok daha başarılı olduğunu bulduk” ifadeleri kullanıldı.Çalışmanın yazarları, astrolojiye olan inancın COVID-19, iklim değişiklikleri ve ekonomik krizler gibi stres yaratıcı faktörler sebebiyle artmış olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak da bu tarz sahte bilimlere inanmanın eleştirel düşünme becerilerine zarar verdiği, bu yüzden insanların bu konularda dikkatli olması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor.
Kaynak:https://phys.org/news/2021-11-people-astrology-tend-intelligent-narcissistic.html
G
geçen hafta
Omicron vakaları artıyor: Japonya ülkeye girişleri yasakladı

Omicron vakaları artıyorGeçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da yeni bir COVID varyantı keşfedilmişti. Dünya Sağlık Örgütü de bu varyanta ‘Omicron’ adını vererek varyantın ‘endişe verici’ olarak nitelendirmişti.Ayrıca Bkz.DSÖ, yeni COVID varyantına ‘Omicron’ adını verdi: Oldukça endişe vericiBu açıklamalardan sonra dünya çapında Omicron vakaları artmaya başladı. Güney Afrika dışında Birleşik Krallık, Danimarka, Avustralya, Avusturya, Kanada, İsrail, Hong Kong, Belçika, İtalya, Portekiz, Botsvana gibi ülkelerde Omicron varyantı görüldü. Türkiye’de ise şu ana kadar Omicron varyantına rastlanmadı. Vakaların güncel durumuna buradan ulaşabilirsiniz.Varyant hakkında henüz detaylı bilgi bulunmasa da Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülke, artan vakalar sebebiyle Güney Afrika ve çevresine yerlere seyahat kısıtlaması getirdi. Japonya da yaptığı yeni bir duyuruyla varyanta karşı önlemlerini sertleştirdiğini duyurdu.Japonya, ülkeye yapılacak olan seyahatleri yasakladıÜlkeye girişler yasaklanıyorÜlke, geçtiğimiz hafta sonu Güney Afrika ve diğer sekiz ülkeden gelen insanlara 10 gün karantina uygulanmasını zorunlu hâle getiren kısıtlamalar getirmişti. Ancak Başbakan Fumio Kishida, bu tedbirlerin hızla artan vakalar sebebiyle yeterli olmadığını ifade etti ve önümüzdeki perşembe gününden itibaren ülkeye hiçbir yabancının giriş yapamayacağını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü de bugün yaptığı açıklamalarda çok sayıda mutasyona sahip olan Omicron varyantını küresel bir risk oluşturduğunun ve dünya çapındaki vakaların hızla artabileceğinin altını çizdi. Buna ek olarak Pfizer ve Moderna varyanta karşı aşılarının etkinliğinin araştırıldığını aktardı. Çinli aşı üreticisi Sinovac da yaptığı yeni açıklamalarda Omicron varyantına karşı aşı üretmeye hazır olduğunu duyurdu.
Kaynak:https://www.euronews.com/2021/11/29/japan-bans-entry-of-foreign-visitors-as-omicron-variant-spreads
G
geçen hafta
AMC ve Sony, bedava Spider-Man: No Way Home NFT'si dağıtacak

Yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan Spider-Man: No Way Home da son zamanlarda oldukça popülerleşen NFT akımına katılıyor. Kripto paralara olan desteğiyle bilinen ve dünyanın en büyük sinema zinciri olan AMC ve Sony, bu konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.86.000 NFT dağıtılacakİki dev şirket, 17 Aralık günü vizyona girecek olan ve bugün ABD'de ön satışları başlayan yeni Spider-Man filmi için bilet alan insanlara bedava 86.000 adet Spider-Man: No Way Home NFT’si dağıtılacağını duyurdu.Ayrıca Bkz.Kazakistan, kripto para madenciliği için nükleer santral kurabilirAçıklamalarda, biletlerin AMC’nin internet sitesinden veya mobil uygulamasından alınması gerektiği, 22 Aralık günü müşterilere verilecek olan bir kod yardımıyla da NFT’lerin alınabileceği ifade edildi.Sony ve AMC, bu durumu bir deneme olarak nitelendiriyor. Yetkililer bu hamle sayesinde sinemaseverlerin NFT’lere karşı nasıl bir tutuma sahip olacağının ve bu tarz kampanyaların bilet satışlarını artırıp artırmayacağının ortaya çıkmasını umuyor.AMC, kripto paraları kabul etmeye başlamıştıAMC’nin blok zinciri hamleleri devam ediyorAyrıca bu durumun AMC’nin ilk blok zinciri hamlesi olmadığını söylemek gerek. Zaten daha önce CEO Adam Aron, sinemaseverlerin ve şirket hissedarlarının NFT’lerin sektöre entegre edilmesini istediğini söylemişti. Ayrıca şirket, geçtiğimiz aylarda kripto paralara yönelik büyük bir adım atmış ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştı.
Kaynak:https://www.engadget.com/amc-sony-spider-man-no-way-home-nft-190650100.html
G
geçen hafta
Kazakistan, kripto para madenciliği için nükleer santral kurabilir

Bilindiği üzere Çin’in yasaklarından sonra Kazakistan, düşük enerji fiyatları sebebiyle kripto para madenciliğinin merkezlerinden biri hâline gelmişti. Hatta geçtiğimiz aylarda açıklanan verilerde, ülkedeki madenciliğin büyük bir artış gösterdiği, bu sebeple de Kazakistan’ın ABD’den sonra en yüksek madencilik yapılan yer hâline geldiği ortaya çıkmıştı.Nükleer santral, ülkede oluşan enerji yükünü hafifletebilirHükümet tarafından yapılan yeni açıklamalara göre de ülkedeki madenciliği daha da iyileştirmeye yönelik yeni adımlar atılabilir.Ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından yapılan açıklamalara göre, kripto para madenciliği endüstrisinin büyümesini hızlandırmak için ülkede bir nükleer santral kurulabilir. Tokayev’e göre bu santral sayesinde ülkedeki enerji yükü azaltılabilir, ekonomik bir kalkınma yaşanabilir ve vatandaşların yaşam kalitesi yükselebilir.Kazakistan şu anda 50 kayıtlı, bilinmeyen sayıda da kayıt dışı kripto para madenciliği şirketine ev sahipliği yapıyor. Hükümet de bu yüksek miktardaki madencilik faaliyetleri sebebiyle oluşan enerji yükünün nükleer santral yoluyla azaltılabileceğini düşünüyor.Halk, nükleer santrallerin ülkede kurulmasını istemiyorHalk tarafından tepki görebilirAncak uzmanlar bu önerinin halk tarafından olumlu bir şekilde karşılanmayacağını düşünüyor. Ülkede 20 yıldan fazla süredir nükleer bir santralin bulunmaması ve Sovyetler Birliği döneminde nükleer silah testlerinin Kazakistan’da yapılmış olması, halkın nükleer enerji santrallerine karşı mesafeli ve isteksiz davranmasına sebep oluyor. 
Kaynak:https://digesttime.com/2021/11/27/kazakhstan-plans-to-build-nuclear-power-plant-to-mine-cryptocurrencies-and-russia-will-help/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.