Z

Yüzbaşı
11 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
59 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
Z
8 ay
(Türk Telekom dahil)İSS lerin Taahhütsüz Paket Verme Zorunluluğu Var mı?
Tüketici hakları koruma kanununa göre bankaların müşterilerine aidatsız bir kredi kartı seçeneği sunma zorunluluğu var; benzer biçimde internet sağlayıcıların da internet kullanıcılarına taahhütsüz bir paket sunma zorunluluğu var mı internetle ilgili mevzuatta?
Z
geçen yıl
Yabancı Sitelerden Alışveriş ve Listelenen TL Fiyatından Fazlasının Çekilmesi
Öğrenmek istediğim bir bilgi var. Konu yabancı site ve platformlardan alışveriş yapmakla ilgili. Almak istediğim ister fiziki bir ürün olsun isterse bir yazılım veya dijital kod satışı yapan yer olsun (örneğin Epic/Steam gibi oyun platformu) site veya uygulamada listelenen TL fiyatından hep daha fazlası kredi kartımdan çekilmeye çalışılıyor. Ve üstüne bu miktarın ne kadar olduğunu da söylemiyor.

Bu arada bahsettiğim durum TL cinsinden satış yapan sitelerle ilgili. Satın alırken site tarafından listelenmiş TL fiyatını görebiliyoruz. Uzun zamandır yurtdışı sitelerden alışveriş yapmadım, en son bugün Epic Store'da bir oyun alayım dedim. Listelenmiş TL miktarını sanal kart limitine tanımladım. Ödeme yap deyince limiti yetersiz dedi.

Bunu yurtdışı kaynaklı dijital alışverişlerde bankaların aldığı komisyona bağlıyorum. Peki sizler hangi yöntemle en az ek masrafla yabancı sitelerden alışveriş yapıyorsunuz ve gerçekten diyelim 100 TL fiyatı gözüken bir ürünü yalnızca 100 TL ödeyerek mi alıyorsunuz ?
Z
6 yıl
Çeşitli Özellikli Klavye Arıyorum.. Yardım..
Masamın üzerinde yer sorunu ve kablo karmaşası var. O bakımdan bazı aygıtlarda sıradışı çözümler aramaya başladım.
Şimdi bir klavye arıyorum ve üzerinde şu çeşit özelliklere bakıyorum:

  • USB çoklayıcı yerine kullanır gibi USB giriş çıkışları
  • Dijital ekran. CPU/GPU sıcaklık, fan dönüş hızları gibi
  • 3,5mm kulaklık jakı giriş çıkışı
  • Üzerinde kendinden hoparlör olabilir
  • Ses ayar düğmesi, döndürmelisi daha iyi olur
  • Alttan aydınlatmalı


Bu saydıklarımın hepsi birden olmayabilir ama birkaçı da olsa alabilirim.
Öneri bekliyorum.
Z
6 yıl
Yararlı Bilgiler
Ekran kartı karşılaştırırken;

Güç: 50 Watt fark saatte 2,5 kuruş fark demektir (elektrik fiyatının 1 kW/saat = 50 kuruş olduğu varsayımıyla)
Bellek: (Önemi nerede ortaya çıkar?)
- Monitör çözünürlüğü artışında
- Çoklu monitör kullanımında
- Doku kaplaması değişiminde (Yüksek doku kaplaması/High Texture Pack mod yükleme gibi)
- Mod işiyle uğraşıda. Harita düzenleme programında sıkça sınırlar zorlandığından. Ör: 100 tane ağaç yerine 10000 tane ağaç koyarsam bakiim nasıl görünüyor diye merak edilir kopyala/yapıştır yapılır, bunların görüntüsünü ekrana vermek için ekran kartı belleğine alması gerekir. Bellek azsa harita yapma programının içindeyken bile görüntü takılması olur.
- Genelde geniş alanlı açık dünya oyunlarında. Haritanın bir bölümünden başka bir bölümüne geçerken yeni bölümde karşılaşılacak nesneleri bölüm başında yükleme yaparak tek seferde belleğe atıp o bölüm boyunca bellekte tutacağından.
- Anti aliasing türüne göre.
- 3 boyutlu, çizim programı işlerinde.

--
aklıma geldikçe daha yazarım.
Z
6 yıl
Rootkit
Kullandığımız makinede 2-3 ay önce bir işletim sistemi hatası aldık, sonrasnda makine açılmadı. Kasa güç düğmesine basınca fanlar dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyordu, Bios'a girmiyordu. Sistem eskiydi ve sabit diskte de o sıra işimiz yoktu. Nette biraz araştırınca bulgular bizi anakartın rahmetli olduğu kanısına vardırdı. Arada yeni sistem topladık. Sabit diskte kullandıklarımıza da işimiz düştü.

Şimdi gelelim bugüne: Yeni sisteme sabit diski taktık. Çalıştırdık, sorun yok taa ki Windows açılış logosuna kadar. Masaüstü gelecekmiş gibi oluyor ama aniden çöküyor, anında reset atıyor. Masaüstü açılmıyor. Denediğimiz şeyler:

Safe Mode, Son çalışan konfigle açma
Windows Kurulum CD'sinden Repair kurulu Windows
Kurtarma Konsolundan fixmbr, fixboot, chkdsk /r, sfc /scannow

Şu an düşündüğümüz eski sistem arıza yaptığında belki sabit diske zaten önceden Rootkit bulaşmıştı ve biz anlamamıştık. Belki de sisteme arızayı bile o yaptırmıştı. Şimdi yeni bir sisteme taksak da Windows logosunu geçemiyoruz.

Sabit diskte kurulu işletim sistemi Windows XP Servis Paket 3 bu arada.

Ne yapabiliriz?
Z
6 yıl
Windows Açılış Logosu Sonrası Reset
Durum şu:

Makineyi açıyoruz. Windows Logosu geliyor ama masaüstünü görüntüleyecek diye beklerken makineyi yeniden başlatıyor. Masaüstü gelmiyor asla.

Ek olarak şöyle bir şey var:

C:\ ' nin altına yani açamadığımız sorunlu Windows kurulumunun olduğu yere 2. bir yeni Windows kurduk, onun Windows klasör ismi farklı oldu. Bu yeni kurduğumuz Windows sorunsuzca açıldı, masaüstüne geçti ve biz buradan bilgisayardaki dosyalara erişebildik. Önceki Windows çalışırken bilgisayarda oluşturduğumuz programlar çalışıyor. (Program Files, My Documents, Kullanıcı Masaüstü, ...).

Ama kullandığımız programların kişiselleştirdiğimiz ayarları elbette o Windows'u açarkenki kullandığımız kullanıcı ayarlarında kaldı. En basitinden Firefox, antivirüs programı gibi. Önceki Windows'umuza oturum açabilmemiz gerek.

Ne yapabiliriz?

Bu arada, kullandığımız Windows XP ve Servis Paket 3.
Z
6 yıl
Windows XP Kurulum İptal
İçindekiler gerektiğinden Win XP kurulu bir diski açmak istedik. Disk ya da kurulu Windows bozuktu, logo çıkınca makineyi yeniden başlatıyordu.
1 adet Win XP kurulum CD'si yazdık. 'Repair' olayını kullanmak için. Taktık, CD'den başlattık bilgisayarı. Biz ilgili Win XP kurulu sürücüyü seçip 'Enter' a bastıktan sonra 'Repair' seçeneği gelir dedik ama bu direk Windows kurulumuna başladı. Format yapmadı ama dosyalar kopyalanıyor dedi, yeniden başlattı ve Windows kurulumuna geçti.

"Collecting Information"
"Dynamic Update"
"Preparing Installation"

Bu aşamaları geçti ve "Installing Windows" a geldi. İptal diye bir seçenek yok. Bu noktada kurulumu iptal etmenin yolu var mı?
Z
6 yıl
SATA PATA
Anakart yeni. Yalnızca SATA kabul ediyor.
Sabit disk ve DVD okuyucu eski. Bağlantı arayüzü PATA.

PATA<->SATA çevirisi için PATA'lı cihaza takılan devre şeklinde SATA'ya dönüştürücü var.

Soru şu: Bu dönüştürücü kullanılarak anakartın SATA'sına bağlanan DVD okuyucu(sabit disk) BIOS açılış ekranında görünüp kendisine açılış için öncelik sırası verilebilir mi?
---
İyi forumlar.
Z
6 yıl
Razer Naga Hex Benzeri Fare (9-10 tuş civarı)
Bu alet iyi de çok pahalı. Yurtdışı 200 TL altına, burda 300'e satan da var 400'e de. Verilmez o kadar. Onun yerine daha ucuz bir şey gerek.
Ne var bildiğiniz başka ?
Z
6 yıl
60 GB'lik Hafıza Kartı Alınacak. Hangisi Seçilmeli ?
Bu mu: Team ?
yoksa
Bu mu: Evo+ ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.