T

Yarbay
31 Ekim 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
790 (Bu ay: 21)
Gönderiler Hakkında
T
3 yıl
YENİ 308 TANITILDI !!!
T
4 yıl
Jantlar lastikçide, iç trimler yıkamacıda çiziliyor.
Bugün lastik değişimi öncesi aman usta jantlara iyi davranın çizilmesin dememe rağmen 2 jantta ciddi iz bırakmışlar. Söylediğimde de kesinlikle burada olmadıya getirdiler. Halbuki en ufak çizik hemen gözüme takılır ve yeni hasar her halinden belli işte bilirsiniz.

Tıpkı önceki aracım golfün ekranının yıkamacıda çizildiği, cam fitilinin 5 cm inceden tel gibi sökülüp önümde sallanır vaziyette teslim edilirken bile yıkamacının durumu kabul etmediği gibi 🙂

Özetle şunu gördüm ki arabanız konusunda hasassanız ve ona iyi bakıyorsanız, ilk ve tüm iç dış çizikleriniz yıkamacıda, jantlarınız lastikçide, kapılarınız otoparkta zarar görüyor.

Jantımın önceki çiziği de yine başka lastikçide olmuştu. İç tarafındaki kurşun ağırlıkları sökerken bile içten kıl testere ile bi güzel çizmişlerdi önceki işlemde. Ulan ben park ederken 1 taşa bile değdirmemişim bugüne kadar. Sanıyor ki fark etmeyeceğim.

Neyse olan olmuş, benzer durumları yaşayanlar olduysa çareler için tartışabiliriz ancak.
T
4 yıl
2. elde hız kesildi gibi (Mİ?)
Geçen ay tam bir zirveydi. Alma niyetiyle parayı hazırlayanlar araba bulamayınca 2. ele hücum çekmişlerdi ve fiyatlar aniden tırmandı talebin etkisiyle ve arz kıtlığıyla.

Şimdi 1-2 haftadır fiyat düştü mesajları baya baya arttı. 1-2 arkadaş için ilanlar takip ediyorduk oradan edindim bu izlenimi. Ve seçenekler (arz) artmaya başladı.

Velhasıl, görünen fiyatlara hemen atlamamak lazım.
T
4 yıl
YERLİ OTO, İTALYA, FABRİKA ÜZERİNE...
https://twitter.com/BaranKk20/status/1209774546443788288

Floodu faydalı bulduğum için paylaşıyorum.
İçeriği aynen aşağı yapıştırıyorum:


Şu yerli araba konusunu artık tüm detayları ile ne nedir neden italyada prototip yapıldı, tasarım ne demek, saaba ne oldu tüm hatları ile madem devlet bilgilendirme yapmıyor biz adım adım anlatalım bir flood ile...

Öncelikle en çok gelen sorulardan başlayalım

10 yıldır mı prototip hala?
- hayır yanlış bilinenin aksine TOGG ve tedarikçilerin bir araya gelişi ve mevcut prototipin çalışmalarına başlanma yılı 2017 yılıdır. Basında daha önce çıkan haberler ile bu süreç farklıdır

Prototip neden italyada yapıldı?
- ülkemizde hali hazırda üretim yapan otomotiv sektörü bulunmaktadır. Bu sektör örneğin ford eskişehir fabrikası a modelini üretirken tüm üretim planlamasını ve bant düzenini buna göre oluşturur. Siz bu düzende bir taşı bile değiştiremezsiniz

Bu sebeple a modelinin üretildiği bantta dur bir 2 gün de ben prototip üreteyim diyemezsiniz. Daha teknik açıklamak gerekir ise. Bir plazma kesim makinası bilgisayar kontrollüdür. 6 mm sd37 çelik kesimi için programlanmış bir makina 8 mm çelik kesmez bunun için amperi dahil

Pek çok değişiklik yapmak zorundasınız. Bir bant ise bunun gibi onlarca makina ve robottan oluşur yani kısacası hepsini yeniden programlamanız ve işiniz bitince düzeltmeniz gerekir bunu yapmanın ortalama maliyeti işleyen bir fabrikada size milyonlarca dolardır

Çünkü hem adamın mevcut üretimini durdurmak, hem yeniden tüm bandı bozmak sonrasında da bu bozduğunuz bandı tekrar düzeltip açığı da tamamlamak zorundasınız ki bu imkansızdır.

Bunun yanında böyle bir işlemi yapmak fabrika türkiyede bile olsa koç grubunun yetkisini fersah fersah aşar bunun için merkezden izin almak zorundasınız. Çünkü ürettiğiniz ürünler türkiye için değil dünya pazarına giden siparişlerdir.

İtalyada ise sadece bu iş ile uğraşan tasarım araçlar imal eden custom üretim bantları vardır. Bunlar seri ürerim yapmaz ve gerektiğinde kişiye özel tasarım ve imalat yaparlar. Bknz: arapların yaptırdığı custom dizaynlar buna bir örnek de brabus gibi özel çalışan yerlerdir

Peki sanayide neden yapmadık?
- çünkü sanayide yapılan bir ürün endüstriyel değildir. Her ürün farklı olacağından dolayı ister istemez ne test amaçlı ne de sertifikasyon için kullanılamaz.

E bu arabayı italyanlar mı yapacak?
Hayır arkadaşlar yukarıda saydığım sebepler dolayısı ile bu aracın sadece prototipi italyada imal edildi. Testler tamamlanıp nihai ürünler onaylandığı anda üretim Türkiyede kocaeli dahil pek çok fabrikada yapılacaktır. Ana kampüs kocaeli

Mesela batarya kısmı için zorlu grubu çoktan yatırımlarına başladı bile. Doğal olarak batarya bir fabrikada motor veya rotlar başka bir bantta yapılacak hepsi bir arada olmaz, olamaz dünyada böyle bir kampüs çeşidi yok. Talaşlı imalat ile kimyasal imalat yan yana olmaz

Tasarım neden italyan?

Tasarım dediğiniz şey görselliktir ve bir araç imal edilirken satış en önemli unsurdur. Bilinen bir tasarımcı marka imajını da satış potansiyelini de artırır. Kendinizi kanıtladıktan sonra özgün görselleri kendiniz de yapabilirsiniz.

Buna en güzel örnek tekstil sektöründe bir dostumuz da söylemiş mesela desa louis vuitton firmasına fason ürerim yapar. Ancak lv bu ürünü 6000 dolara satarken desa 300 dolara satar halbu ki aynı kalite aynı fabrika aynı ürün işte sebep budur.

Neden prototip, fabrikası nerede?

Değerli dostlar prototipi üretip testlere sokmadan bir üretim bandı oluşturamazsınız. Peki neden mesela ürettiğiniz prototip çok iyi ancak ön direkte bir zayıflık gördünüz ve 4mm yerine 6mm malzeme kullanmanız gerekti

İşte bu durumda o bandınız çöp olur çünkü 4 mm kesen lazer cnc kw gücü yeterli ise bile yeniden otomasyon ister, kesim süresi uzar bu yükleme kolunda değişiklik gerektirir, boşaltma kolu keza, sonra pres ayarı kaynak ayarı zamanlamalar kısacası tüm ayar ve zaman çöp olur

Saab ne oldu?

Saab bu ortaklıktan önce başlanan bir süreç ancak merak etmeyin alınan hiçbir know how boşa gitmez hepsinden mühendislik olarak birşeyler öğrenilir. Misal airbag teknolojisi

Neden bu kadar uzun sürdü?

Çünkü ilk defa girdiğimiz bir iş. Tüm tecrübe ve gücüne karşın yeni bir modelin çıkış süreleri

Mercedes 7 ila 8 yıl
Bmw 8 ila 9 yıl
WV ortalama 8 yıl
Cadillac ortalama 11 yıldır
T
5 yıl
VW, Harekat bitene kadar TR fabrika yatırımını durdurma kararı almış
Haber taze, bugün yayınlandı:https://www.carscoops.com/2019/11/vws-labor-unions-determined-to-block-decision-on-new-plant-in-turkey/

“I want to say very clearly: the labor representatives repudiate approval as long as Turkey tries to reach its political goals with war and force,” demiş Bernd Osterloh, Bloomberg'e verdiği röportajda.

Tercümesi; "Şunu açıkca söylemek istiyorum ki, Türkiye politik amaçlarına savaş ve kuvvet ile ulaşmaya çalıştığı sürece anlaşma yapmayı reddediyoruz."

Tamamının tercümesi de yakında TR haber sitelerine düşer.
T
5 yıl
308 - Yetkili/Özel bakım tecrübesi
Geçen mart ayında 14 bin kmde aldığım 2016 md 308 classic ed.plus aracımın önceki bakımı malatya yetkili servisinde 12500 kmde yapılmış ve her nasılsa 500 küsür tl tutmuş, faturasını görmüştüm. (Aralık 2018)

Samsundan geçerken 27500 kmye ulaştığı için periyodik bakımını yaptırayım dedim. Yukarıda bahsettiğim ücret aklımda olduğundan yetkiliye bi uğrayıp fiyat aldım. Yakıt filtresi ile birlikte 900 küsür tl dediler. Normal aslında. Bi 4-5 senedir yılda 2 bakım olmak üzere diğer araçlarımda yetkili dışına da çıkmışmışım yok garanti yüzünden.

Aracın garantisi bitmiş olduğundan Samsunda tanıdığım bir pejo özel servisine (Piazza avm yakınında Kadir usta) da uğradım ve fiyat aldım. Yine yakıt filtresi dahil, tüm parçalar orjinal olacak şekilde 450tl fiyat verdi. Ben de tamam dedim, sağolsun 1 saat içinde gözümün önünde yaptı bitirdi. Tüm filtrelerde peugeot/citroen amblemlerini gözümle gördüm. Yağı da Total quartz 5/30 kullandı. Varil falan da değil plastik bidon. Cam suyu, antifiriz seviyesi falan da tamamlandı. Özetle çok memnun ayrıldım.

İşin garip tarafı ise aracın üzerinden çıkan (yetkili) filtrelerde ise Türkçe yazılar vardı, orjinal değillerdi anlayacağınız. Yetkili fiyatlarının uçtuğu bugünlerde bu tecrübemi paylaşmak istedim. Herkese hayırlı bayramlar...
T
5 yıl
İşte Toyota Rifter :)
T
5 yıl
Malatya\u0027dan 308 alındı
Merhaba arkadaşlar, geçen çarşamba günü golfü satmıştım. 2016 model 308 classic edition plus almak için Malatyaya gidiyorum. Ankaraya otobüsle geçiyorum, oradan gece uçakla malatyaya geçeceğim kısmetse.

Golf 2018 manuel highline tdi idi 25 bin kmde 130 bin tlye verdim. 308 ise 2016 dizel manuel classic ed.plus 14 bin kmde gümüş gri, boyasız gayet temiz bir araç. 90 bin tlye alıyorum nasip olursa. Sahibinden'de ilanı yok, ekim ayında mesajlaşmıştık oradan irtibat kurdum.

Golf da 308 de gerçekten güzel araçlar, önceki aracım da 308 cep. idi yine. 308'e geçme sebebim daha rahat km yapabilmek (daha düşük değrde olduğundan golf kadar rahatsız etmeyecek bu konuda), ayrıca Safranbolunun bir köyünden tarla aldım. Bağ bahçe yapacapız nasipse. 308 jip gibi altı kolay kolay bi yere değmeyen bir araç. Ayrıca c.e.p. serisinde güçlendirilmiş süspansiyon klima vs mevcut, Tr şartları için 10 numara araç.

Malatyadan Karabüke dönüşte Ankara istikametine hangi yolu izlemeliyim,
Güvenlik, radar, yol kalitesi açısından bilenler yazabilir mi? Hangi yol daha hızlı geçilir? 900 km olunca yorulmamak gerekecek.

Edit: 308 alındı, sticker konusunda fikir danıştığım fotolu mesaj ileri sayfalarda...
T
6 yıl
Yeni Ceed km77 geyik testi
Aracın yabancı testlerini okumuştum. Bu kasada şasinin eskiye göre baya çevik olduğu, sadece sert olmasının dezavantaj olduğu yazılıyordu. Yol tutuşta artık avrupalılar kadar iyi olduğundan falan bahsediliyordu.

Ama km77 testi malesef çok şeyin değişmediğini gösteriyor:

Videoyu izlemek için tıklayınız
T
6 yıl
PSA kâra geçmiş. Opel Vauxhall da dahil.
https://www.carscoops.com/2018/10/peugeot-citroen-now-open-new-partnerships-return-profits/#Echobox=1538885666

Özetle, Carlos Tavares liderliğinde rekor seviye karlılığa geçtiği belirtiliyor haberde. 2013-14 te iflasın eşiğinden dönen firma yılın ilk yarısında %7.8 karlılık açıklamış. Opel-Vauxhall'ı da 1 seneyi geçmeden kara geçirmişler. Bununla birlikte yeni işbirliklerine de açık olduklarını belirtmişler.

< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.