E

Onbaşı
28 Haziran 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
225 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
geçen yıl
TYT / AYT 2021 Sözel ilk 100
Arkadaşlar merhaba geçen senelerden de bilirsiniz bu sene de ilk 100 için girdim 😄TUS sürecinden dolayı bu sene bakmadan girdim ve açıkçası bir tık daha zor geldi sözel geçen senelere göre. Özellikle edebiyat ve tarih seçici idi bana kalırsa. 18-19-20 sınavlarını görmüş birisi olarak bence en net en zoru buydu sözel adına.

101,5 TYT 62,5 AYT yaptım sözelde sizce ilk 100 olur mu ne dersiniz?
E
geçen yıl
Mecidiyeköy Galata Deresi Caddesi
Arkadaşlar merhaba burada eve çıkmayı düşünüyorum fiyatlar da nispeten daha iyi gibi ama fiyatların diğer yerlere göre ucuz olması yani yine fahiş olsa da diğer yerlere göre ucuz olmasının sebebi nedir? Çok kötü bir yer midir? Bilenler bilgi verirse sevinirim.
E
geçen yıl
2021 YÖKDİL 1 SONUÇLARI
Arkadaşlar sizce sonuçlar ne zaman açıklanır? Önceki sınav 9 günde açıklanmıştı bunda sistemde 20 Nisan yazıyor. Önceden açıklarlar mı sizce?
E
2 yıl
SBÜ HAMİDİYE TIP YERLEŞENLER
Kaç K ile yerleştiniz arkadaşlar, yazın da görelim. Tıp sıralamalarında köklü olmayan ve alt sınırlarda gerileme çok bariz sanki bu sene
E
2 yıl
SBÜ TIP TAAHHÜTNAME REZALETİ
Tercihlerin son günü biliyorum, tercih sürecinde belki bir kişi görür de hayrım dokunur diye yazıyorum bunu. Bugün sbü tarafından stajyerlere zorla taahhütname imzalatılacağı belli oldu. İmzalamayanlar eğitime devam edemeyecek. Tercih edecek arkadaşlar nasıl bir okula geleceklerini bilsinler.

Not: 5.Sınıflar 1 Eylül'de hastanede olacaklar < Resime gitmek için tıklayın >
E
2 yıl
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi (İstanbul)
Herkese merhabalar arkadaşlar, öncelikle herkese geçmiş olsun. Sonuç açıklanma döneminde SBÜ Hamidiye Tıp ile alakalı bilgilendirme konusu açacağımı söylemiştim. Umuyorum herkese faydalı olur.


Okul 2015 yılında kuruldu ve ilk öğrenci alımını 2016 yılında yaptı. 2016 yazında GATA'da SBÜ bünyesine katıldı. İlk açıldığında 60+2+20(yabancı öğrenci) sayıda tıp öğrencisi aldı. Şu anda ise sivil kısmına 85+3 sayıda öğrenci almakta. Fakülte ile ilgili bilgilere geçmeden önce okul ile alakalı da bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Okul ile ilgili genellikle siyasi algısı var dışarıdan bakan öğrencilerde. Bu algı kesinlikle doğru, okul diğer devlet üniversiteleriyle kıyaslanamayacak düzeyde siyasi ve bunu kesinlikle kimse gizlemiyor. Okul içerisinde öğrenciler arasında herhangi bir siyasi sürtüşme ya da hocalar tarafından siyasi taraf tutma gibi olaylar kesinlikle olmuyor; ancak okulun özellikle kulüpler ile ilgili birimleri siyasi şekilde, kendilerince, pozitif bir ayrımcılık yapıyor. Buna pozitif demek ne kadar doğru olur bilemiyorum; ama öyle. Okulda maddi getirisi olan projelerden özellikle belirli kesimde öğrenciler yararlanıyor. Bu durum, hiçbir şeyi umursamayan insanları bile bir müddet sonra rahatsız edecek seviyeye gelebiliyor. Okulunuzun twitter hesabından siyasi twitler paylaşılması da bir müddet sonra okulunuzla alakalı acaba ileride başıma dert olur mu sorusu da doğuruyor.

Okulun sosyalliği konusuna gelecek olursak. Okul istanbul'da olmasına rağmen sosyallik açısından kırsaldaki bir üniversiteden farksız. Senede bir yapılan sporfest adında bir etkinlik var, ankara'da yapılıyor görece kaliteli bir etkinlik; ama bir tıp öğrencisinin bir haftasını orada heba etmesi de bir müddet sonra sıkıntı yaratıyor tabii ve işin aslı sıkılıyorsunuz da. Aynı zamanda okulda ulusal tıp kulüplerine karşı bir algı var ve 4 senedir TURKMSIC açılmıyor. Sebebi ise yine ideolojik. Okulda TURKMSIC, EMSA gibi kulüplerin olmaması da sizin diğer fakültedeki insanlarla bağlantı kurmanız konusunda eksiklik yaratıyor kesinlikle. Okulda Bilimsel Araştırma Kulubü var; ancak bu kulübün de ULUBAT ile bağlanmasına karşı çıkılarak yine network açısından eksiklik yaşıyorsunuz. TURKMSIC olmamasının ne dezavantajı var diyebilirsiniz, en basitinden şöyle bir örnek vereyim. Altın üye olan fakülte öğrencileri sene içerisinde bir sınava girerek yurt dışı stajına gidebiliyor; ama SBÜ öğrencileri tabii dahil olamıyor. Kısaca sosyallik açısından çok geride bir okul; ama tabii İstanbul'da olmak az da olsa bu durumu tolere edebilir.

Fakülte ile ilgili bilgileri ise temel ve klinik eğitim olmak üzere iki aşamada anlatacağım.

Temel:
< Resime gitmek için tıklayın >

Temel bilimler eğitimini yukarıda gördüğünüz binada alıyorsunuz. Fakültede entegre sistem uygulanmakla birlikte bazı kurullarda PDÖ uygulamaları da olmaktadır. Sınavlar her kurul sonunda teorik ve gerekirse pratik sınavı şeklinde iki aşamada olmaktadır. Yıl sonunda da tüm kurullardan sorumlu olduğunuz bir final vardır. Finalin etkisi %50'dir. Buna ek olarak ortalaması 80 üstü olan öğrenciler finalsiz geçiş hakkından yararlanabilmektedir. Sınavların zorluk seviyesi de genellikle kolay-orta arasındadır, bazı kurullarda çok fazla çıkmış sorulabildiği gibi bazı kurullarda çok az çıkmış sorulabiliyor.

Fakültenin YÖK Atlas verilerinde toplam 15 profesörü, 7 Doçenti, 14 de doktor öğretim üyesi olduğu bildirilmekte; ancak bunlara ek olarak hastanelerde çalışmakta olan klinik hocalar da özellikle 3.sınıfta derslere gelmekte. Öğretim üyesi sayısı açısından köklü üniversitelerle yarışacak seviyede; ancak burada şöyle bir sıkıntı mevcut. Özellikle temel bilimlerin bazı branşlarında hoca sayılarının yetersiz olduğu görülmekte(bkz.Farmakolojide sadece 1 hoca var o da bu sene yeni geldi). Hoca sayısının az olması tabii kimi aksaklıkların doğmasına sebep oluyor. Çok sık olmamakla birlikte bazen dersler işlenmeyebiliyor. Bu normal bir durum gibi görülebilir; ancak tıp fakültelerinde hangi gün hangi konunun işleneceği bile sene başından belli olduğu için programın kayması sıkıntı oluyor. Laboratuvarlar ise gayet yeterli. En son 4 kadavra var idi ve bildiğim kadarıyla 2 tane daha eklendi ve kadavralar ABD'den getirildi. Laboratuvar imkanları açısından cidden iyi. Hocalar da aynı zamanda öğrencilerle gayet ilgili, ne zaman bir soruyla gitseniz sizlere yardımcı oluyorlar, aynı zamanda 3.sınıftaki temel yeterlilik kurulu ile hocalarla birlikte çalışma fırsatı da yakalıyorsunuz. Bu kurulda tıbbın bilimsel yanının dışındaki konularında hocalarla birlikte çalışmalar yapıyorsunuz. Kısacası temel bilimler eğitimi açısından imkanları iyi ortalama bir okul özelliği göstermektedir.

KLİNİK:
Klinikte henüz sadece biz eğitim gördük 4.sınıflar olarak; ancak bu yarım dönem(pandemi sürecinden dolayı)klinikler hakkında yeterli bilgiyi bizlere verdi. Stajlar dekanlığın belirlediği hastanelerde yapılmakta. Staj yapacağınız hastaneyi sizin tercih etmeniz gibi bir durum yok, bazı arkadaşlara öyle lanse edilmiş sanırım; ama yok. Şöyle örnek vereyim; İç hastalıkları stajı bakırköyde, genel cerrahi stajı ise ümraniyede idi ve bu durum her ne kadar iyi hastanede eğitim alıyoruz algısı yaratsa da sene içerisinde oluşturduğu fiziksel ve psikolojik yorgunluk sizi hayattan bezdirme seviyesine getirebilir. 4.sınıftaki staj eğitimi için konuşacak olursak; kadın doğum stajı bana kalırsa muazzam seviyede harikaydı. Türkiye'de bu kalitede başka kadın doğum staj eğitimi olduğunu düşünmüyorum. Cerrahi stajlarda (Çocuk cerrahisi hariç zira çocuk cerrahisi bomboş geçmekte maalesef) yeterince uygulama yapma fırsatınız oluyor, hocalar pratik uygulamalara katılmanız için teşvik ediyor ve pratiğiniz gelişiyor. Pediatri ve dahiliye stajları ise ortalama. Ancak yine buradaki bir sıkıntı şu ki hastanelerdeki eğitimlerde dekanlıkla kopukluklar olması sebebiyle ayrı ayrı uygulamalar görülebiliyor. Maalesef sınav yönetmeliği, sınav zorluk derecesi gibi konularda hiçbir standart yok. Bu da tabii sıkıntı yaratabiliyor. 5.Sınıfa gelecek olursak hastaneler apayrı yerlerde. Bir staj şirinevlerde iken diğeri kartalda. İstanbul'u bilen arkadaşlar bilir bu lokasyonlar apayrı yerlerdedir. Bunun bize ne sıkıntısı olacak diyebilirsiniz. 5.sınıfta tus dersleri başlamakta ve genelde rakipleriniz tus çalışmakta oluyor. Bu süreçte hergün 2-2.5 saat yol gitmek sizleri hiç olmadığı kadar fazla yoracaktır ve TUS'taki başarınızı da etkileyecektir bana kalırsa. Hele intörnlüğün farklı hastanelerde yapılma durumu olursa çok daha zorlayıcı olabilir.

Elimden geldiğince fakülte tanıtımını yapmaya çalıştım. Tabii ki her üniversitenin avantajları ve dezavantajları vardır; ancak 5.sınıf bir tıp fakültesi öğrencisi olarak tavsiyem kesinlikle köklü fakülteleri tercih etmenizdir. Herkes için faydalı olması dileğimle...
E
2 yıl
SBÜ Yeni Tıp Fakülteleri
< Resime gitmek için tıklayın >

Merak eden arkadaşlar vardı, bu sene yeni kurulan 5 ayrı yere de öğrenci alınıyormuş. Bilginize

Edit 1:

< Resime gitmek için tıklayın >

Merak eden arkadaşlar vardı nerede eğitim görecek bu fakülte öğrencileri diye. Şahsi tahminim şehirlerindeki fakültelerinde olabileceği yönündeydi. Bu tweetten de bu yönde bir izlenim aldım. Tercih edecek arkadaşların dikkatine.
E
2 yıl
2018-2019-2020 Sınav Analizi ve Tahminler
Başlığı görüp her sene mi girdin vay işsiz diyenleri duyar gibi oldum :D Tıp 4'teyim arkadaşlar üç senedir özellikle sözelden sınava giriyorum ve az çok zorluk seviyesinden anladığımı düşünüyorum bu sebeple tyt-ayt'yi bir de ben yorumlayayım dedim.

TYT Türkçe: 2019 yılında da sınav türkçesinin daha zor olduğuna dair yorumlar olmuştu ve 2019 dil bilgisi anlamında ciddi anlamda daha zorlayıcıydı bu sebeple dil bilgisine ağırlık verenleri hayal kırıklığına uğratan bir sınav; ancak yüksek sıralama hedefleyenlerin netleri arasında uçurum yok. TYT Türkçesi kavraması ve yorumlaması ciddi anlamda zor sorulardan oluşmuştu bu da ortalamalara yansıyacaktır muhakkak. 2018 YKS'de 16, 2019'da 15 olan ortalama bu sene 14'lerde görülebilir, standart sapmasının da çok daha yüksek olacağını düşünüyorum. Üç yıllık TYT'ler içerisinde en zoruydu.

TYT Sosyal: Geçen senelerden bariz fark yok, bilgi sorusu fazlaydı diyen arkadaşlar olmuş; ama bilgiler ortaokul düzeyinde bilgilerdi tarih ve coğrafyada. Felsefe genel manada her sene olduğu gibiydi, din ise daha kolaydı diyebiliriz.

TYT Matematik: Soruların bir kısmı uzun, uğraştırıcı en az 2 denklemi üst üste çözmenizi bekleyen sorulardı. Türkçede anlamanın zor olması ve matematikte bu uğraştırıcı sorular 30dklık kazançla dengelendi gibi duruyor. Üst sıralamalarda matematikte muhtemelen net artışı görülecektir. Sorular klasikti, uğraştırıcı idi ama zor değildi.

TYT Fen Bilimleri: 3 sene içerisindeki en zor fizik ve kimya diyebilirim. Biyoloji soruları çok temel düzeyde idi ve kolaydı. Fizik soruları içerisinde çok basit ve orta düzey sorular vardı. Aynısı kimya için de geçerli; ancak TYT'de kolay soruları görmeye alışmıştık. Sözel ve EA çözenlerin bu sene fen netlerinin düşeceğini düşünüyorum; ama sayısalcılar arasında büyük bir fark yaratmaz.AYT Edebiyat: Cumhuriyet edebiyatının büyük çoğunlukla göz ardı edilip, divan edebiyatı ağırlıklı, bilgi yükü düşük olduğu bir sınavdı; ancak yorumlardaki gibi netlerin büyük artış göstereceğini düşünmüyorum şahsen. Sorular bilgiyle birlikte yorumlamayı gerektiren sorulardı. Geçen senelerde bilgi ağırlıklı olan sınav, bu sene yorum ağırlıklı bir sınava dönüşmüştü ve kavramsal bir değişim vardı aslında bazı noktalarda. Edebi sanatlar sorusunda eski türkçe dili ilk kez kullanıldı aslında ayt'de. Önceki senelerde genelde bilinemeyecek kelimelerin anlamları verilirdi. Neticeye gelecek olursak, bilgi düzeyi yüksek yorum gerektiren sorularda bocalayan arkadaşların bu sınavda beklediğinden daha düşük alabileceğini düşünüyorum. Zorluk olarak bu etkenleri göz önüne aldığımızda 2018-2019 arasında olduğunu düşünüyorum.

AYT Sözel-1: Tarih her sene gibiydi; ancak müfredatın görece yeni konuları yani, Osmanlı Devleti'nin son dönem iktisat tarihi, sınavda kendine yer bulmuştu. Osmanlı Bankasının kuruluşunda yabancı etkisi çok da bilinen bir gerçek değil açıkçası ve konu anlatımlı kitaplarda da çok rastladığım bir bilgi değildi. Ha keza yorum olarak sorulan oğuz kaan sorusu da gözlerden kaçabilecek bir soru olma niteliği taşıyordu, onun dışında islam tarihine ait soru da orta düzeyde sayılabilecek nitelikteydi. Genel olarak orta diyebiliriz sınava, 2018'den kolaydı 2019 ile de aynı belki bir tık daha zordu diyebiliriz. Coğrafya ise sorulan bilgiler ve diğer seneler karşılaştırıldığında aynı zorluk düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz hatta bu seneki coğrafya-1'in biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

AYT Sözel-2: Tarih-2 2019'a göre daha zordu diyebiliriz, 2018'den de daha kolaydı. 2018-2019 arası idi. Coğrafya bariz şekilde 3 yıllık AYT Coğrafya-2'nin en basit sınavıydı, ortalamaların yükseldiği görülecektir. AYT Felsefe ise 2018 ayarındaydı, 2019'daki sınava göre zordu, 2018'den de bir tık daha kolaydı. Sorular anlaması güç kavramlardan oluşuyor ve cevaplar ince ayrıntılarda yatıyordu geçen seneye göre felsefe ve tarih sözel-2de daha etkili olmuş bu sene. Din kültürü ÖSYM tarafından kavram sınavı olarak görülüyor bu bariz. 6 soruluk soruların 2'si kolay 2'si orta düzeyde 2'si ise zor düzeyde diyebiliriz. Sorgulanan kavramların ve bilgilerin geçen seneye göre daha zor olduğunu düşünüyorum yine 2018-2019 arasında olur gibime geliyor.

AYT Matematik: Üzerine çok konuşulacak bir sınav değildi, üst sıralamadaki arkadaşlar arasında hiçbir seçicilik yaratmayacaktır. EA için ise özellikle yüksek sıralamadaki hukuklara girecek arkadaşların geçen senelere göre daha fazla net yapmasını gerektirecek bir sınavdı. Türev integral olmaması temel konular üzerinde basit-orta düzeyde soruların sorulması matematiğin seçici özelliğinin kaybolmasına neden olmuş. 2018-2019'dan çok daha basitti ve bu ayt sayısalın üst sıralamalarında yığılmayı arttıracaktır.

AYT Fen: Fizik, klasik fizik ağırlıklı bir sınavdı bunda çıkan konuların da etkisi vardı tabii. Soru çözme alışkanlığı olup, soru tarzlarını bilen arkadaşlar için rahat bir sınav olmuştur. Kimya AYT tarzından LYS tarzına geçmişti bence; ama soruların zorluk seviyesi çok normal düzeydeydi ne zor ne kolay denilebilecek tarzdaydı, çalışanın rahat yapacağı tarzdaydı. Biyoloji ise yer yer detay bilgiler sormuş ve bana kalırsa özellikle biyolojiyi göz ardı eden arkadaşların düşüş yaşayabileceği bir sınav olmuş.


Tahminlerime gelecek olursak;
Sayısalda iyimser yaklaşmanın zor olduğu bir sınav, özellikle üst sıralarda bir yığılma olacağını düşünüyorum bu sene. AYT sayısal yapıldığı günden beri çok da ayırt edici bir sınav değildi zaten; ama bu seneki diğer senelere göre ciddi anlamda çok daha kolay bir sınavdı. Moralleri bozmayın ama 2019'dan daha kötü geleceğine kendinizi hazırlayın bence. Bir sene tahmini yapmak da çok zor açıkçası çünkü her sene bir ders ile en azından dengelerdi ÖSYM; ama bu sene TYT dışında üst sıralamadaki sayısalcılar için ayırt edici bir sınav yoktu.

EA: Eşit ağırlıkta matematiğin kolaylaşması sebebiyle muhtemelen yine yükselmeler görülecektir; ama EA'lığın TYT ve sözel ile dengeleneceğini düşünüyorum. Muhtemelen 2019 seviyelerinde gelecektir yine belki bir tık daha kötü.

Sözel: Açıkçası 2018'den kötü 2019'dan da iyi geleceğini düşünüyorum sonuçların, sınavın kendi dinamikleri içerisinde sözelciler için dengeleyeci unsurların 2019'a göre daha fazla 2018'e göre ise daha az olduğunu düşünüyorum.

Ve son olarak umarım herkes gönlündeki yeri kazanır
E
2 yıl
Sözelden ilk 100 için girenler
Merhabalar, geçen sene forumda sözelden ilk 100 e gireyim diye giren çok vardı. Bu sene de onun için girenler var mı? Varsa netleri ne?

TYT 105 Ayt 71 sizce sözelde ilk 100 zorlar mıyım
E
3 yıl
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp ve Uluslararası Tıp Fakültesi-İstanbul (Hamidiye) Detaylı Bilgilen
...
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.