P

Yüzbaşı
11 Haziran 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
45 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
P
2 yıl
Belli değer aralığı için koşullu EĞERSAY
Merhaba ben bir öğrencinin kpss deneme puanlarını yazdığım hücreleri;
100-93 arası için yeşile
93-89 arası için sarıya
89-70 arası için kırmızıya koşullu biçimlendirme ile boyadım.

Soru: kaç sınavdan 100-93 arası puan almış
kaç sınavdan 93-89 arası almış vs bunları saydırmak istiyorum ama başaramadım.

Yazmaya çalıştığım formülden ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.
< Resime gitmek için tıklayın >
P
2 yıl
Windows 10 bozuk mu? İ5 laptopta yavaş çalışıyor.
İş için sıfır bir bilgisayar aldık; 2017 model ASUS X541UV - İ5-6200U 2.30-2.40 GHz - 4GB Ram, Windows 10 x64, 500GB Hdd

Kutusundan çıkardığım andan itibaren bariz şekilde düşük performans hissediyorum.
Geç açılma, Chrome ve uygulamaların geç çalışmaya başlaması, Autocad'de birden fazla proje açamamam ve yükleme süresinin muazzam derecede uzun olması çok canımı sıkıyor. Bir İ5 işlemci deneyiminden çok uzakta performans yaşıyorum. Format attım bir nebze hızlandı fakat aradığım rahatlık yok. Kardeşimin ilk nesil i3 bilgisayarında bile Chrome ve uygulamalar daha hızlı açılıyor.
En çok sıkıntı çektiğim konu ise Windows 10 programlarında yaşadığım kasılmalar. Başlat'ın kendisi, ayarlar, görev yöneticisi, wifi, ses ayarı o kadar geç açılıyor ki sanki Celeron işlemci var makinede. HDD sağlık testi de yaptım, herhangi anormal bir durum yok.

Orta seviye oyunlar yüklediğimde performans olarak çok sorun yaşamadım. Chrome açıldıktan sonra da makul şekilde kullanıyorum. Ekseriyetle ilk açılmalar ve windowsun uygulamaları ile ilgili sıkıntım var. Başka bir işletim sistemi yükleme veya iş yoğunluğundan ötürü garantiye gönderme sürecine katlanma imkanım olmadığı için bir tek format atabildim. Zaten garantisi bitti.

Sorun ne olabilir?
P
2 yıl
Nötr toprak arası 60V
Merhabalar. Bugün değişik bir sorunla karşılaştım.
Modemi, televizyonu çalıştırdığım üçlü uzatma kablosu kullanıyorum. Ölçü aletiyle kullandığım uzatma kablosunun toprağını fazını ölçtüm faz-nötr:228V, faz-toprak:228V, nötr-toprak 0.1V. Yani problem yok.

Bu sağlam uzatmaya bir tane bildiğimiz kırmızı ledli anahtarı olan bir ikili uzatma daha takacaktım ki açık veya kapalı şekilde anahtarın ışığı sürekli yanıyor, toprağında da faz görünüyor.. Faz-nötr:228V, Faz-toprak:220V Nötr-toprak:60V ölçüyorum.
Defalarca kontrol ettim bağlantıda bir sıkıntı yok. Enerjisizken bu sorunlu uzatmanın fazı, nötrü, toprağı ayrı ayrı kısa devresi var mı diye denedim buzzer ötmedi. Sorun ne olabilir?
P
2 yıl
Excel Scroll hızı problemi
Excel dosyası üzerinde çalışıyorum ve scrolla aşağı yukarı hareket ederken sayfayı çok hızlı hareket ettiriyor. Şöyle ki;
Tekerleği bir birim döndürürken direkt boş hücreye kadar gidiyor. Satır uzunluklarım büyük (285) ve hücrede satır boyuna sığdırdığım resim var. Fareyi scrolldown yaptığımda 1.satırdan direkt 4. satıra iniyor. Aradaki hücreleri kaçırıyor.
Velhasılı web sitesinde, word sayfasında aşağı yukarı gezinir gibi excel çalışma sayfasını gezemiyorum. İnşallah problemi anlatabilmişimdir.

Excel gelişmiş ayarlarında imleç hareketi var ama onunla yapamadım. Ne başka ayar bulabildim. Ne de Google amcada bulabildim. İnşallah bi cevap gelir buradan. Şimdilik yön tuşlarıyla çalışıyorum.
P
3 yıl
S.M.A.R.T Drive devre dışı bırakamıyorum
Merhaba. Sony Viao laptopumuz var. Her açılışta SMART “hard drive detected errors” ile başlayıp bir tuşa basıp devam etmek şeklinde bir durumla karşı karşıyayız. Ben direkt bu sorunu çözmek için değil de yeniden işletim sistemi yüklemek için format atmak istedim. Bildiğiniz üzere cihaz format aşamasında kendini yendien başlatır. Fakat SMART Drive yüzünden bilgisayar yeniden başlatma komutunu yerine getiremiyor. Bir tuşa basıldığı surette sanki ilk açılışmış gibi davranıp kurulum en başa dönüyor ve kısır döngüye giriyoruz. BIOS’ta Smart’ı devre dışı bırakabileceğim bir ayar seçeneği yok. Hard diski başka bir bilgisayarda formatlama şansım da yok. Shift+F10> cmd’de diskpart programıyla temizleme de yaptım.
Özet olarak bilgisayarın format sırasında yeniden başlama yapmasını sağlayabilirsem çözüme kavuşacağım. Sorun yeniden başlatamıyorum. Son çarem bir bilgisayar tamircisine gidip hddyi ona bırakıp ondan hem low format hem de işletim sistemi kurmasını istemek. Buraya kadar çözüm önerisi var mı?
P
5 yıl
Yeni laptop çat diye kapanıyor
Merhabalar yeni biş bilgisayarı aldık. Asus X541UV...
Pilde kullanırken bi beş dk filan sonra çat diye kapanıyor. AC bağlıyken sorun olmuyor.
Önceden bu süre daha uzundu.
Çat diye kapandıktan sonra bilgisayarı pilde tekrar açamıyorum, pil bitik hissi veriyor.
AC gücü verirsem açılıyor.

Laptop henüz 2 aylık, belki değil bile. Pilin bu sürede bitmesi çok zor ama pille ilgili sorun olması da kuvvetle muhtemel.

Bi ipucu daha, AC gücü çıkardığımda pc kalan süreyi hesaplayamıyor ve şu an pil %99'da ve "şarj edilmiyor."
P
5 yıl
Yeni laptop çat diye kapanıyor
Merhabalar yeni biş bilgisayarı aldık. Asus X541UV...
Pilde kullanırken bi beş dk filan sonra çat diye kapanıyor. AC bağlıyken sorun olmuyor.
Önceden bu süre daha uzundu.
Çat diye kapandıktan sonra bilgisayarı pilde tekrar açamıyorum, pil bitik hissi veriyor.
AC gücü verirsem açılıyor.

Laptop henüz 2 aylık, belki değil bile. Pilin bu sürede bitmesi çok zor ama pille ilgili sorun olması da kuvvetle muhtemel.

Bi ipucu daha, AC gücü çıkardığımda pc kalan süreyi hesaplayamıyor ve şu an pil %99'da ve "şarj edilmiyor."

Bu konuda bi fikir belirtecek var mı?
P
6 yıl
Hotbird'ü bir türlü kuramadım
9750 ve 10600 lnb1 ve lnb2 frekanslarını kullanarak çanağı dönderek hotbird'u sinyal alarak buldum. Otomatik tarama yaptırdım herhangi kanal arama frekansı girmeden.(Trident sd mini uydu alıcısı menüsünden otomatik tara seçeneği ile) Sadece Türk kanallardan 41 tane kanal buldu. Bunların çoğu yerel ve dandik pazarlama kanalları. İşin garibi uydu ekle menüsünden çoğu uydudan güç ve kalite çubukları %90-95 değerinde.

Gelgelelim internetten Hotbird kanalları için otomatik kanal arama frekanslarını manuel girdiğimde ise ne sinyal gücü ne de kalite çubuğunda değer yok.

Lokasyon: Amasya
Yardımınızı bekliyorum.
P
6 yıl
Laptop düştü, klavye ışığı ve ekran gelmiyor
Selamlar cümleten.
Ben laptopu düşürdüm arkadaşlar.

1- Pc açıkken düştü, ekran düşer düşmez nokta nokta pembe-yeşil vs renkli oldu. Görüntü gitti.

2-Hemen ardından güç tuşuna basılı tutup bilgisayarı kapadım. Tekrar açmak için güç tuşuna bastım, ilk bios ekranı geldi, sonra ekran gelmemek üzere gitti.

3-Tekrar kapa aç yaptım. Bu ve bundan sonraki tüm denemelerimde ne klavye ışıkları ne de ekran herhangi bir tepki vermedi. Çok kısa süreliğine olsa bile. Hiç.

4-Her açmayı denediğimde açma tuşuna bastıktan sonra beklediğimde fan dönüyor, harddisk açma sırasında tık tık ediyor, daha sonra işlemci başlıyor ısınmaya ve fan hızlanmaya.

Bios pilini çıkarıp taktım, tüm bileşenleri söktüm tekrar taktım. Malesef problem aynı. Şimdi bilgisayar bios/ram sorunu varmış gibi açılmasını beklediğimde açma tuşuna tekrar bastığımda bilgisayar anında susuyor(kapanıyor).

Olayı iyi öyküledim bence. Problem ne olabilir, Bu şikayetlere konabilecek teşhisleri bekliyorum.
P
6 yıl
Wireless modemde etherneti iptal etmek
Merhaba arkadaşlar. Teyzemlere geldim ve interneti komşudan alıyorlar. Ben de arayüz şifresini aldım. Şimdi namıssızın biri interneti belli saatlerde sömürüyor. Bunun kabloyla bağlanan bir adam olduğu kesin. Ben ethernetle bağlananın internetini kesmek istiyorum (en azından sömürme zamanlarında). Neyse iki türlü meseleden şüpheleniyorum:

1. Adam gerçekten sömürüyor
2. Benim wireless'ta problem var.

Sorun tanıla dediğim zaman kablosuz ağla ilgili hiç bir sorun algılamıyor. DNS, Ip filan her şey otomatik. İnternete erişim var. Neyse;

Direkt olarak ethernet portlarına müdahale edebileceğim herhangi bir ayar yok.
Ethernet ile bağlanan adamın mac adresini de belirleyemiyorum, çünkü görebileceğim bir bölüm yok.

Bu adamı tanımıyorum, kaldı ki 2 kişi (biri sahip) modeme kabloyla bağlanıyor, biz kablosuz bağlanıyoruz. Misafirlikteyken bu evi özgür internete kavuşturmam lazım. Çünkü ben burdayım.

Etherneti nasıl iptal edebilirim?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.