H

Yarbay
04 Eylül 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
22 üye
Görüntülenme (?)
137 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
2 yıl
Banggood Iadesi - PTT Cin'e Gonderi Kabul Etmiyor
Banggood'dan aldigimiz urun ALLJOY ile hizli ve sorunsuz sekilde elimize gecti. Fakat urunde sorun var ve Banggood iade/degisim icin Cin'e gondermemizi istedi. 60 dolarak kadar kargo ucretini karsiliyorlar. Haliyle PTT vb. yerel posta ile gonderin dediler. Fakat PTT yurtdisi koli gonderiminde virus krizi nedeniyle Cin'e paket kabul etmiyor.

- En yakin PTT'ye sorduk. Cin'e gonderi kabul etmiyoruz dediler
- Musteri hizmetleri arandi. Bizdeki bilgiye gore sorun yok, gonderebilirsiniz dediler
- Bir baska PTT'ye sorduk. Getirin paketi alalim, sorun yok dediler
- PTT merkez subeye sorduk. Cin'e gonderi kesinlikle kabul edilmiyor, resmi yazi var, isterseniz Mudur'e sorun dendi. Mudur yerinde yoktu
- TURPAX ile de PTT ayni sey oldugu icin durum aynidir dendi

Bilgisi olan var mi? En azindan ne zaman gonderebiliriz? Veya alternatif secenek var midir?
H
2 yıl
iPhone 11 almak için heyecanlananlara önemli tavsiyeler
- Öncelikle iPhone almak için bu kadar panik yapmaya, heyecana gerek yok. 11 yıldır her yıl eylül ayında yeni iPhone modeli geliyor.

- iPhone 11, medeni ülkelerde 20 Eylül’de çıktı, bir aydır kullanıyorlar. Onlar eskitti bile. Sadece Türkiye’ye yeni geldi. Bu açıdan da heyecanlık bir durum yok.

- Fiyatlar tabii ki düşecek. Perakende mağazalar, online mağazalar satış yapabilmek için bir sürü kampanya, fırsat ve indirim getirecekler.

- Bırak zamanla düşmeyi, ön sipariş haftasında bile Turkcell indirim+500 TL hediye çeki, Amazon TR ise baz modelde 6900’e kadar, 128GB modelde 7400'e kadar anlık indirimler yaptı

- iPhone 7’den bu yana, yani son dört yıldır Apple’ın Türkiye’deki iPhone satışları yerlerde sürünüyor. Çok çok küçük, spesifik/geek/niche bir kitle dışında lansman gününde iPhone alan kalmadı. Her yıl yeni modellere yükseltme oranı da giderek düşüyor. Yani satış kesinlikle yok. Fakat algı oyunları, PR çalışmaları ile durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Sadece tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Türkiye’de değil, Apple tüm dünyada stok oyunları ile iPhone’u çok satıyor göstermeye çalışıyor. Son 3-4 yıldır bu oyunu oynamaya iyice alıştılar. Stokları hem kendi mağazalarına hem de perakende zincirlerine yavaş yavaş salıyorlar. Apple TR gümrükten geçirdiği cihazların belki 5’te birini bile dolaşıma sokmamıştır. Devasa teknoloji mağazalarına bile 3-5 adet stok gönderilmiş. Ve bu algı operasyonunu iPhone 7’den bu yana her yıl yapıyorlar. Fakat çeyrek yıllık birim satış rakamları açıklandığında “yok satıyor” yalanları afişe oluyor.

- Apple’ın liste fiyatı dövizde anormal dalgalanma olmadığı sürece sabit kalır. Ama Apple dışı satıcılarda her zaman indirimli fiyattan cihaz bulabilirsin (tüm TU/A kodlu yurtiçi ürünler Apple Türkiye garantilidir, nereden aldığının önemi yok). Geçen yıl da iPhone XR 7400 TL’den satışa çıkmıştı. Fakat yıl sonu bile gelmeden Amazon’dan 5900’e kadar alınabilmişti, ben de o fiyattan alanlardanım. Bu yıl da aynısı olacak. iPhone 7’den itibaren “Apple indirim yapmaz, iPhone fiyatı düşmez” algısı yıkıldı ve satışlar çok düştüğü için fiyatlar piyasada net şekilde düşüyor (dövizin etkisini hariç tutmak kaydıyla). Apple ürün gamı yenilenene kendi liste fiyatını düşürmez, yıllık belirler, o da ayrı.

- Limiti yüksek bir kredi kartın varsa, 15 Kasım’ı bekle. 15 Kasım’dan itibaren tüm dünyadaki Apple mağazalarında tatil dönemi iade politikası başlıyor. Yani 15 Kasım’dan sonra alacağın cihazı, 20 Ocak 2020’ye kadar keyfi olarak iade edebilirsin. 15 Kasım’da Akasya/Zorlu/Online mağazalardan cihazını al, kullan, test et. 20 Ocak’a kadarki süreçte piyasayı takip et. Eğer piyasada daha uygun fiyata bulursan, Apple’a iade eder oradan alırsın. Cihazı temiz kullandığın, bir zarar vermediğin sürece sorunsuz iade edebilirsin.

- Taksitle alışveriş: iPhone'u taksitle almak için tek seçeneğin kredi kullanmak değil. Kredi kartı kampanyalarıyla da cihaza ödedeğin tutarı taksitlendirebilirsin. Örneğin şu anda Axess'in faizsiz-ücretsiz takst kampanyası var, 30 Kasım'a kadar geçerli. Mobil uygulamadan kampanyaya katıldığında, online mağazalardan ve teknoloji marketlerden yapacağın alışverişi ikiye bölebilirsin. Hiç yoktan iyidir. POS cihazının sektör bilgisi telekom vb. taksit yasaklı bir sektör olmadığı sürece her alışveriş bu şekilde bölünebilir. Farklı kartların farklı kampanyaları mevcut. Cep telefonuna taksit yasağı geldiğinden bu yana en az 4-5 kez iPhone aldım, her seferinde de bu yöntemle alışverişimi taksitlendirdim. Eskiden Axess 3'e kadar bölüyordu.

- Önümüzde 11.11 kampanyası var. Hem çek toplayarak hem çek satın alarak (yüksek rakamlı) 11 Kasım için hazırlık yapabilirsin. Çeksiz özel fiyatla satılacak kampanya ürünlerine de odaklanırsan, iPhone 11'de ciddi indirim yakalayabilirsin. Aynı günlerde Hepsiburada, Gittigidiyor ve Amazon TR gibi rakiplerden de ciddi indirimler gelebilir. Takipte kal.

- Demo cihaz almayın: Türkiye gibi alım gücü düşük ülkelerde, perakende zincirler mağazalara teşhir için gönderilen demo cihazları da satışa koyuyor (parfümcülerin yaptığının aynısı ama fark var). Fiyatları cazip görünse de bu cihazlardan uzak durulmalı. Demo cihazlar Apple tarafından perakende zincirlerine ve medyaya teşhir/inceleme amaçlı gönderilen cihazlardır (iş hacmine göre bedava ya da iskontolu rakamlarla gönderilir). Satış amaçlı ürünler değildir ve son kullanıcıya satılmaları teorik olarak yasaktır, bu cihazlar garanti hizmeti de almaz. Geçen yıl demo XR alıp serviste mağdur olanlar oldu, aman diyeyim. İkinci elde de demo cihazlardan uzak durun. Bazı uyanıklar demo cihaz olduğunu saklayarak ilan açıyorlar, "sadece kulaklığı eksik" diyerek. Kanmayın, demo cihazların garantisi yok. TU/A ile biten part nosu standart dışı olan cihazlar demodur. Garanti sorgusunda ne göründüğünün bir önemi yok. Servise gidip red cevabı aldığında çok üzülürsün.

- Kasko/sigorta tuzağına düşmeyin: Öncelikle stok yalanlarına kanmayın. Apple mağazalara stokları gıdım gıdım ekliyor, ürünler adeta tek tek ithal ediliyormuş gibi günlük adetli getiriliyor, tüketiciyle dalga geçiyorlar. Bu cihazlar paletler üstünde, tonlarcası birden gümrükten geçerek geliyor. Olay son 3-4 yıldır uyguladıkları algı operasyonundan ibaret. Talebi artırmak, çok satıyor görünmek için özellikle yapıyorlar. Ayrıca teknoloji mağazalarının "abi sana bir de kasko yapalım, sigorta verelim" gibi kurnaz tekliflerine hemen teslim olmayın. Teknoloji mağazalarının en büyük gelir kapısı, "en kemiksiz kârı" cihazlar için yaptıkları kasko/sigorta satışlarından geliyor. Teknolojik oyuncak almış, mutlu, heyecanlı insanların duygularını sömürüp, o zayıf anlarında sigortayı adeta usta bir manevrayla ittiriyorlar. İyice düşünün, klozete otururken bile elinizde tuttuğunuz cihaz için 1000-1500 TL'ye kasko yaptımaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Mağazadaki heyecanla boş bulunup gereksiz masrafa girmeyin. İndirim var diye televizyon, tablet, telefon, buzdolabı almak için o mağazalara giren tüketicilerin büyük kısmı, kasko/sigorta/ek garanti ilavesiyle birlikte piyasanın çok üzerinde rakamlar ödeyerek çıkıyor. Uyanık olun.

- Bunları 94’ten bu yana Mac kullanan ve her yıl yeni iPhone modeline de geçiş yapan biri olarak dostça tavsiye niteliğinde yazıyorum. Tırım tırım mağaza gezen, heyecandan yerinde duramayan, lansman gecesi uyku uyuyamayan, forumları mesaj yağmuruna tutan, “evyah ya cihaz kalmazsa”, “ya ben alamadan zam gelirse kendimi intihar ederim” modundaki kitleye yönelik yazıyorum.

- Keşke tek derdimiz iPhone lansmanı olsaydı bu ülkede. Refah düzeyi, demokrasi, ifade özgürlüğü, eşitlik, yargı, eğitim kalitesi, çalışma yaşamı, emeklilik, iş kazaları, insan hayatının ucuzluğu, vergi yükü vb. yüzlerce kategoride Sudan, Etiyopya seviyesindeyiz. Avrupadaki/k.amerikadaki yaşıtlarımızdan kat kat kötü koşullarda yaşıyoruz. En basit örnek, onlar iPhone alırken yüzde 8 vergi veriyor, biz yüzde 50’den fazla. Üstelik 8-10 kat az kazandığımız halde. Haydi diyelim ki her şeyin dört dörtlük, rahatın yerinde. O zaman bu iPhone heyecanını 20 Eylül’de yapacaktın zaten, bir ay sonra değil.

- Son olarak, unutma ki sadece 10 ay sonra yeni iPhone modeli gelecek ve şu anda almak için heyecanla yanıp tutuştuğun o cihaz eskimiş olacak. Hatta muhtemelen üretimi bile duracak. Daha bir ay öncesine kadar iPhone Xs Max forumunda kullanıcılar 10 bin TL’ye aldıkları cihazlarının ne kadar muhteşem olduğunu konuşuyordu. Şimdi bak bakalım o foruma, in cin top oynuyor. Cihazlarını Apple ürün gamından bile çıkardı. iPhone’a bu kadar derin anlamlar yüklemeye, heyecandan ölüp bitmeye gerek yok.
H
2 yıl
LumaFusion 2.0’da indirim (US Gift Card ile 115 TL)
GÜNCEL İNDİRİMLİ FİYATLAR: 135 TL (App Store TR) - Yakl. 115 TL (20USD-App Store US)

LumaFusion su anda iOS uzerindeki en iyi profesyonel video duzenleme uygulamasi. Dun uygulamanin 2.0 surumu yayimlandi ve ilk kez bu fiyata dustu. Meraklisi varsa bu fiyati kacirmasin. Fiyat bilgisini asagida paylastim. MTCGame’den US iTunes Gift Card alarak en ucuza mal edebilirsiniz. 15 dolarlik gift card su anda 88 TL. App Store’un Turkiye fiyatlarina hic bakmayin bile. Apple Turkiye’nin kurlari cok yuksek. Yanilmiyorsam TR magazasindaki fiyat 135 TL.

LumaFusion 2.0
Normal fiyat: 19.99$
Indirimli fiyat: 14.99$ (27 Haziran’a kadar gecerli)
Zamli fiyat: 29.99$ (TR fiyati muhtemelen 210 TL olur)

Ozellikle iPad Pro kullanan ve video duzenleyenler bu fiyati kacirmasin. Eylulde iPadOS ile direk ice aktarma ve harici destegi de gelince bilgisayar ihtiyaci tamamen ortadan kalkmis olacak.

< Resime gitmek için tıklayın >
H
3 yıl
ABD'den iPhone 11 & 11 Pro alacaklar! Uluslararası garanti konusuna dikkat!
Yurtdışı cihazların garantisi konusunda kimsenin sözüne inanmayın. Hiçbir şey kesin değil. En kesin olan, yurtdışı cihaz almamak. Dünyanın en korkunç vergileriyle soyuluyoruz, medeni ülkelerde insanlar %8 vergiyle iPhone alırken biz %50'den fazla vergi ödüyoruz, üstelik 10 kat az gelirle. Yetmiyor yurtdışı cihaz alınmasının önüne Etiyopya'da Uganda'da bile olmayan yöntemlerle geçmeye çalışıyorlar. O da yetmiyor, firmaların uluslararası garanti hizmeti vermemesi için baskı yapıyorlar. Boykot yapmadığınız, demokratik tepki vermediğiniz sürece, bu kölelik düzeninde sömürülmeye devam edeceksiniz.

2019 iPhone'lar için model kodu bilgisi:

iPhone 11 Pro A2160 & iPhone 11 Pro Max A2161
A2160/2161 kodlu modeller cihazlarin ABD versiyonu ve hem GSM hem de CDMA sebekeleri destekliyorlar. Cihazlar SIM-free/unlocked olarak da satiliyor. ABD disinda bu koda sahip cihazlar Kanada ve Porto Riko'da da satista.

iPhone 11 Pro A2215 & iPhone 11 Pro Max A2218 - (ULUSLARARASI GARANTİ TÜRKİYE'DE GEÇERLİ OLABİLİR)
A2215/2218 avrupa ve asya pazarlarina yonelik modellerin kodu. AB ulkeleri, Turkiye, Rusya, ortadogu ulkeleri, Singapur, Tayvan vb. ulkelerde bu model kodlu cihazlar satista. Bu modeller CDMA sebekeleri desteklemiyor. Korfez ulkelerinden cikisli AE/A ülke kodlu modellerde ayrica Facetime yasagi vb. uygulamalar olabiliyor. Ayrıca bu yıldan itibaren Japonya (J/A) modelleri de bu gruba dahil. Japonya cihazlarında ülkeye özel bazi LTE bantlari destekleniyor. Ayrica Japonya cihazlarinda kameranin deklansor sesi kapatilamiyor, cihaz sessizde de olsa kamera sesi cikiyor.

iPhone 11 Pro A2217 & iPhone 11 Pro Max A2220
A2217/2220 serisi cihazlar Çin pazarına yönelik. Hong Kong ve Macau da bu gruba dahil. Bu yıl tüm modellerde fiziki çift SIM destegi mevcut. Ek olarak, Çin cihazlarında (CN/A) Facetime-audio yasaklı oluyor. Hong Kong (ZA/A) cihazlarında kısıtlama yok.

iPhone 11 A2111
Hem GSM hem de CDMA sebekeleri destekleyen tek tip ABD cihazı. SIM-free/unlocked olarak da satiliyor. ABD dışında Kanada ve Porto Riko'da da bu cihaz satışta.

iPhone 11 A2221 - (ULUSLARARASI GARANTİ TÜRKIYE'DE GEÇERLİ OLABİLİR)
A2221 avrupa ve asya pazarlarina yonelik modellerin kodu. AB ulkeleri, Turkiye, Rusya, ortadogu ulkeleri, Singapur, Tayvan vb. ulkelerde bu model kodlu cihazlar satista. Bu modeller CDMA sebekeleri desteklemiyor. Korfez ulkelerinden cikisli AE/A ülke kodlu modellerde ayrica Facetime yasagi vb. uygulamalar olabiliyor. Ayrıca bu yıldan itibaren Japonya (J/A) modelleri de bu gruba dahil. Japonya cihazlarında ülkeye özel bazi LTE bantlari destekleniyor. Ayrica Japonya cihazlarinda kameranin deklansor sesi kapatilamiyor, cihaz sessizde de olsa kamera sesi cikiyor.

iPhone 11 A2223
A2223 serisi cihazlar Çin pazarına yönelik. Hong Kong ve Macau da bu gruba dahil. Bu yıl da cihazlarda fiziki çift SIM destegi mevcut. Ek olarak, Çin cihazlarında (CN/A) Facetime-audio yasaklı oluyor. Hong Kong (ZA/A) cihazlarında kısıtlama yok.

--------------------------
KONU HAKKINDA AÇIKLAMA
>>>>>>>>>

ABD'den (ya da getirenlerden) iPhone Xs/XR almayi dusunenler! Garanti konusunda hayal kirikligi yasamak istemiyorsaniz acele etmeyin. Apple bu yil iPhone'larda kullandigi GSM/CDMA modem tiplerinde degisiklik yapti ve farkli bir stratejiye gecti. Sebebi de Qualcomm ile davalik olmasi. Bu yeni durum nedeniyle, ABD cikisli (LL/A kodlu) cihazlarin uluslararasi garantisi Turkiye'de tamamen gecersiz olabilir (avrupa cihazlarinda hicbir zaman garanti problemi yok).

Bu akil mantik disi konu dunyayi ilgilendirmedigi, yasal mevzuat nedeniyle sadece bizi ilgilendirdigi icin yabanci kaynaklarin umrunda degil. Ama yeni iPhone modellerinde bizim icin onemli bir ayrinti var. Apple artik iPhone modellerinde tamamen Intel modem kullanmaya basladi. Teardown videolarindan ve Apple'in LTE sayfalarindan goruldugu kadariyla, artik Qualcomm modemler kullanilmiyor. Biri sadece-GSM digeri GSM&CDMA olmak uzere iki tip Intel modem tercih edilmis ve artik ABD'de tek tip cihaz satiliyor.
https://www.apple.com/iphone/LTE/

Ozetle:

- Bu yildan itibaren artik iPhone modellerinde Qualcomm modem yok
- Tum modemler Intel
- Hem CDMA (Verizon, Sprint vb.) hem GSM (AT&T, T-Mobile vb.) sebekelerin oldugu ABD'de artik tek tip CDMA&GSM Intel modemli cihazlar satiliyor (A1920 ve A1921) ve ilginc sekilde artik Kanada da ABD bolgesine dahil edilmis. Eskiden Kanada cihazlari avrupa cihazlari gibi sadece-GSM modemliydi ve garantileri Turkiye'de gecerliydi
- Cin ve Japonya'nin durumu kendilerine has ve yine CDMA Intel modemli cihazlar satista
- Turkiye’nin de dahil oldugu geri kalan GSM agirlikli ulkelerde ise tek tip sadece-GSM Intel modemli cihazlar satiliyor (A2097 ve A2101)

Bugune kadar nasildi?
Gecen yila kadar ABD'de iki tip cihaz satiliyordu. CDMA&GSM destekli Qualcomm modemli cihazlar ve sadece-GSM destekli Intel modemli cihazlar. Birinci tip cihazlar Verizon, Sprint ve SIM-free olanlar idi ve garantileri Turkiye'de gecerli degildi. Ikinci tip cihazlar ise AT&T ve T-Mobile cikisli olanlardi, Turkiye'de garanti hizmeti alinabiliyordu. Artik bu degismis durumda ve ABD'de tep tip cihaz satiliyor.

Bazilarina karmasik gelebilir ama yillardir bu derdi cekiyoruz. Dunyayi ilgilendirmeyen sacmasapan bir konu maalesef. Bilgi kirliligine, cakal bavul ticaretcilerine, esnaf tipi vampir telefoncularin dediklerine inanmayin. Temkinli olun. Apple Store'daki siradan bilgisiz calisanlara dahi inanmayin. Ya bir uzmanla gorusun ya da destek hattindan birkac kez farkli kisilerden dogrulatin. Mesele henuz cok taze ve simdilik yanit verebileceklerini de sanmiyorum ama o kadar para verip garantisiz ortada kalmak istemiyorsaniz acele etmeyin. Paylastigim durum Apple Turkiye'den resmi olarak dogrulanmis bir bilgi degil ama bugune kadarki uygulamaya bakilirsa, ABD cihazlarinin tamamen garantisi disi olma ihtimali yuksek. Modemin Qualcomm yerine Intel olmasi durumu degistirir mi bilmiyorum ama garanti konusundan emin olmadan ABD cihazi almayin derim.

Bilgiler geldikce ekleme yaparim. Ilk duyumlara gore tum cihazlarda Intel XMM7560 modem kullaniliyor ama GSM pazarlarina yonelik modellerde (A2097 ve A2101) CDMA bantlari devre disi birakilmis.

iPhone Xs A1920 & iPhone Xs Max A1921
A1920/1921 kodlu modeller cihazlarin ABD versiyonu ve hem GSM hem de CDMA sebekeleri destekliyorlar. Cihazlar SIM-free/unlocked olarak da satiliyor. ABD disinda bu koda sahip cihazlar Kanada, Hong Kong ve Porto Riko'da da satista.

iPhone Xs A2097 & iPhone Xs Max A2101 - (GARANTI TURKIYE'DE GECERLI)
A2097/2101 avrupa ve asya pazarlarina yonelik modellerin kodu. AB ulkeleri, Turkiye, Rusya, ortadogu ulkeleri, Singapur, Tayvan vb. ulkelerde bu model kodlu cihazlar satista. Bu modeller CDMA sebekeleri desteklemiyor. Korfez ulkelerinden cikisli modellerde ayrica Facetime yasagi vb. uygulamalar mevcut.

iPhone Xs A2098 & iPhone Xs Max A2102
A2098/2102 serisi Japon pazarina yonelik. Japonya'ya ozel bazi LTE bantlarini destekliyor. Ayrica Japonya cihazlarinda kameranin deklansor sesi kapatilamiyor, cihaz sessizde de olsa kamera sesi cikiyor.

iPhone Xs A2100 & iPhone Xs Max A2104
A2100/2104 serisi Cin pazarina yonelik. Hong Kong ve Macau da bu gruba dahil. Fiziki cift SIM destegi sadece A2104 Xs Max modelinde mevcut. Ayrica Cin cihazlarinda Facetime-audio yasakli oluyor.

iPhone XR A1984
Hem GSM hem de CDMA sebekeleri destekleyen tek tip ABD cihazi. SIM-free/unlocked olarak da satiliyor. ABD disinda bu koda sahip cihazlar Kanada ve Porto Riko'da da satista.

iPhone XR A2105 - (GARANTI TURKIYE'DE GECERLI)
Avrupa ve asya pazarlarina yonelik GSM-only modellerin kodu. AB ulkeleri, Turkiye, Rusya, ortadogu ulkeleri, Singapur, Tayvan vb. ulkelerde bu model kodlu cihaz satista. Korfez ulkelerinden cikisli modellerde ayrica Facetime yasagi vb. uygulamalar mevcut.

iPhone XR A2106
A2106 serisi Japon pazarina yonelik. Japonya'ya ozel bazi LTE bantlarini destekliyor. Ayrica Japonya cihazlarinda kameranin deklansor sesi kapatilamiyor, cihaz sessizde de olsa kamera sesi cikiyor.

iPhone XR A2108
Cin, Hong Kong ve Makau'da satista. Bu modelde fiziki cift SIM destegi mevcut. Ayrica Cin cihazlarinda Facetime-audio yasakli oluyor.
H
3 yıl
ABD'den Xs/XR alacaklar! Uluslararasi garanti konusuna dikkat!
ABD'den (ya da getirenlerden) iPhone Xs/XR almayi dusunenler! Garanti konusunda hayal kirikligi yasamak istemiyorsaniz acele etmeyin. Apple bu yil iPhone'larda kullandigi GSM/CDMA modem tiplerinde degisiklik yapti ve farkli bir stratejiye gecti. Sebebi de Qualcomm ile davalik olmasi. Bu yeni durum nedeniyle, ABD cikisli (LL/A kodlu) cihazlarin uluslararasi garantisi Turkiye'de tamamen gecersiz olabilir.

Bu akil mantik disi konu dunyayi ilgilendirmedigi, yasal mevzuat nedeniyle sadece bizi ilgilendirdigi icin yabanci kaynaklarin umrunda degil. Ama yeni iPhone modellerinde bizim icin onemli bir ayrinti var. Apple artik iPhone modellerinde tamamen Intel modem kullanmaya basladi. Teardown videolarindan ve Apple'in LTE sayfalarindan goruldugu kadariyla, artik Qualcomm modemler kullanilmiyor. Biri sadece-GSM digeri GSM&CDMA olmak uzere iki tip Intel modem tercih edilmis ve artik ABD'de tek tip cihaz satiliyor.
https://www.apple.com/iphone/LTE/

Ozetle:

- Bu yildan itibaren artik iPhone modellerinde Qualcomm modem yok
- Tum modemler Intel
- Hem CDMA (Verizon, Sprint vb.) hem GSM (AT&T, T-Mobile vb.) sebekelerin oldugu ABD'de artik tek tip CDMA&GSM Intel modemli cihazlar satiliyor (A1920 ve A1921) ve ilginc sekilde artik Kanada da ABD bolgesine dahil edilmis. Eskiden Kanada cihazlari avrupa cihazlari gibi sadece-GSM modemliydi ve garantileri Turkiye'de gecerliydi
- Cin ve Japonya'nin durumu kendilerine has ve yine CDMA Intel modemli cihazlar satista
- Turkiye’nin de dahil oldugu geri kalan GSM agirlikli ulkelerde ise tek tip sadece-GSM Intel modemli cihazlar satiliyor (A2097 ve A2101)

Bugune kadar nasildi?
Gecen yila kadar ABD'de iki tip cihaz satiliyordu. CDMA&GSM destekli Qualcomm modemli cihazlar ve sadece-GSM destekli Intel modemli cihazlar. Birinci tip cihazlar Verizon, Sprint ve SIM-free olanlar idi ve garantileri Turkiye'de gecerli degildi. Ikinci tip cihazlar ise AT&T ve T-Mobile cikisli olanlardi, Turkiye'de garanti hizmeti alinabiliyordu. Artik bu degismis durumda ve ABD'de tep tip cihaz satiliyor.

Bazilarina karmasik gelebilir ama yillardir bu derdi cekiyoruz. Dunyayi ilgilendirmeyen sacmasapan bir konu maalesef. Bilgi kirliligine, cakal bavul ticaretcilerine, esnaf tipi vampir telefoncularin dediklerine inanmayin. Temkinli olun. Apple Store'daki siradan bilgisiz calisanlara dahi inanmayin. Ya bir uzmanla gorusun ya da destek hattindan birkac kez farkli kisilerden dogrulatin. Mesele henuz cok taze ve simdilik yanit verebileceklerini de sanmiyorum ama o kadar para verip garantisiz ortada kalmak istemiyorsaniz acele etmeyin. Paylastigim durum Apple Turkiye'den resmi olarak dogrulanmis bir bilgi degil ama bugune kadarki uygulamaya bakilirsa, ABD cihazlarinin tamamen garantisi disi olma ihtimali yuksek. Modemin Qualcomm yerine Intel olmasi durumu degistirir mi bilmiyorum ama garanti konusundan emin olmadan ABD cihazi almayin derim.

Bilgiler geldikce ekleme yaparim. Ilk duyumlara gore tum cihazlarda Intel XMM7560 modem kullaniliyor ama GSM pazarlarina yonelik modellerde (A2097 ve A2101) CDMA bantlari devre disi birakilmis.

iPhone Xs A1920 & iPhone Xs Max A1921
A1920/1921 cihazlarin ABD versiyonu ve hem GSM hem de CDMA sebekeleri destekliyorlar. Cihazlar SIM-free/unlocked olarak da satiliyor. ABD disinda, bu koda sahip cihazlar Kanada, Hong Kong ve Porto Riko'da da satista.

iPhone Xs A2097 & iPhone Xs Max A2101
A2097/2101 avrupa ve asya pazarlarina yonelik modellerin kodu. AB ulkeleri, Turkiye, Rusya, ortadogu ulkeleri, Singapur, Tayvan vb. pazarlar bu model kodu cihazlar satista. Bu modeller CDMA sebekeleri desteklemiyor. Korfez ulkelerinden cikisli modellerde ayrica Facetime yasagi vb. uygulamalar mevcut.

iPhone Xs A2098 & iPhone Xs Max A2102
A2098/2102 serisi Japon pazarina yonelik. Japonya'ya ozel bazi LTE bantlarini destekliyor. Ayrica Japonya cihazlarinda kameranin deklansor sesi kapatilamiyor.

iPhone Xs A2100 & iPhone Xs Max A2104
A2100/2104 serisi Cin pazarina yonelik. Fakat basin toplantisinda duyuruldugu gibi cift SIM destegi henuz yok, muhtemelen daha sonra piyasaya cikacak. Ayrica Cin cihazlarinda Facetime-audio yasakli oluyor.
H
6 yıl
Vodafone 90 gun kuralini uyguluyor mu?
Vodafone faturasiz kullanicisiy(d)im. Telsiz vergisinden kurtulmak icin yilda bir Turkcell'e git-gel yapiyorum. Tum sebekeler numara tasima kampanyalarinda, firsatlardan yararlanabilmek icin 90 gun kurali koyuyor. Vodafone bu kurali tam olarak isletiyor mu? Gecen yil 90 gun demesine ragmen yararlanabilmistik galiba. 35-40 gun once Vodafone'dan ayrilmistim. Bugun geri donsem, ornegin Bittikce Dolan 2GB tarifesinden 22 TL'ye faydalanabilir miyim? Denemis olan, kesin bilgisi olan var mi?

Ayrica yine telsiz telsiz vergisi muafiyeti icin 90 gun beklemeye gerek yoktur degil mi?
H
7 yıl
Vodafone Red'e ilave data hattı açtırmak
Vodafone Red tarifesindeki 3GB'lık paketin %75'ini paylaştırmak için yeni data hattı almak mantıklı olur mu? Telefonda aylık 500MB bile kullanılmıyor. Vodem var, bilgisayarda internet ihtiyacı da mevcut (aylık ihtiyaç 2GB civarı). Ama tethering/hotspot tercih edilmiyor, çünkü hatla çok yoğun sesli görüşme yapılıyor. Yeni bir data hattı alıp bu interneti paylaştırma fikri doğdu.

- Data hattı açtırmanın maliyeti ne olur? Faturalı mı olmak zorunda?
- Faturalı olacaksa hangi tarife seçilmeli? Minimum maliyet açısından soruyorum. 3GB'nin %75'i fazlasıyla yetecek. Mevcut durumda bilgisayardaki aylık veri kullanımı maksimum 2GB civarında seyrediyor. Paylaştırılan data yeteceği için ilave paket gerekli değil.
- Yeni hattın tarife ücreti dışında aylık maliyeti ne olur?
H
7 yıl
Cam buğusuna kedi kumuyla çözüm
İhtiyacınız olan şey, bir miktar silika kedi kumu ve eski bir çorap. Silika kedi kumunu çorabın içine doldurup aracın içinde herhangi bir yere koyuyorsunuz ve tüm nemi topluyor. Anlık etkisi olan bir şey değil. İlk konulduğunda rutubeti absorbe etmesi birkaç gün sürüyor. Ayrıntılar aşağıdaki şu videoda mevcut.

Videoyu izlemek için tıklayınız
H
7 yıl
Numara taşıma için en uygun tarih
Geçen yıl aralık ayında Red Classic için 12 aylık taahhüt vermiştim. Taahhüdüm aralık ayında bitiyor. Hesap kesim tarihim her ayın 15'i. Hattımı taahhüt biter bitmez başka operatöre taşımak ya da faturasıza çevirmek istiyorum. En düşük maliyetle bu işi nasıl yaparım? Deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Online İşlemler sayfasındaki görüntü ekte. 19 Aralık'ta Vodafone'a taşımışım, kampanya bitişi 15 Aralık görünüyor. Numara taşıma ya da faturasıza çevirme için en uygun tarih nedir?

< Resime gitmek için tıklayın >
H
7 yıl
Müzik aleti olarak VW Polo (Tok kapı sesi içerir)
Müzisyen Jonathan Kluth, Squares isimli parçasını VW Polo'nun çıkardığı seslerle hazırlamış. "Tok kapı sesi" 1:34'te giriyor.

Videoyu izlemek için tıklayınız
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.