M

Yüzbaşı
06 Mayıs 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
53 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
2 yıl
Plaka'dan Ceza Yedim!
Arkadaşlar merhabalar,

5 aya yakındır Giulietta'mı ufak İtalyan plaka ile kullanıyorum. Bu plakanın orjinal boyut olmadığını biliyorum, ancak TŞOF'un sitesindeki yönetmeliğe bakıldığında da açık kapı bırakılmış.Linkini aşağı bırakıyorum, 3. sayfada madde 54'ün içinde e'nin üstündeki satır.

"Ayrıca plaka için özel yeri bulunanlara küçük ölçüde plaka takılmasına izin verilebilir"
http://www.tsof.org.tr/2016/039.pdf

Ben bu yönetmeliğin basılmış halini arabada taşıyorum. Bugün çevirmeye girdiğimde cahil bir polise denk geldik, TŞOF'un yönetmeliğine sahte diyor, ben bilmem cezamı yazarım itiraz edersen et dedi.
Aracın üstündeki plaka bu şekilde:

< Resime gitmek için tıklayın >

Bagajda da arka plakanın eskisi duruyordu, onu çıkarttırdı ve bunu öne takmam gerektiğini söyledi, tamponda belirtilen yerleri gösterdiğimdeyse bu tamponun orjinal fabrika çıkışı olduğunu nerden bileyim belki sonradan taktın diyor uyanık kendince.

< Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi, ceza kağıdı muhtemelen haftaya ulaşacak, 412 TL %25 indirimle 309 TL. Bunu ödeyip itiraz etmeyi düşünüyorum ancak kafam karışık, nasıl itiraz edilecek, itiraz etmeye değer mi, kaybeder miyim karasızım. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Not: Üstündeki ufak plakada hem hologram, hem de mühür bulunuyor.
M
3 yıl
GTA 6'yla İlgili Söylentiler
Eski bir Rockstar çalışanının CV'sine göre şu anda yapım aşamasında olduğundan bahsedilmiş.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ayrıca, The Know'un sızdırdığı bilgilere göre oyunun proje ismi "Americas" olarak geçiyor. LC+VC ve bu ikisine ek olarak Güney Amerika'da bir şehir daha (Belki Havana, Miami'ye çok yakın) bulunabilir demiş. Bunun haricinde Rockstar'ın Bully 2 üzerinde çalıştığına dair de ilginç bilgiler var.

Şu konuda bayağı detaylı bir araştırma yapılmış, ilgisini çeken bakabilir.
https://gtaforums.com/topic/925142-analyzing-the-past-to-predict-the-future-everything-we-should-consider-on-the-road-to-gta-vi/
M
3 yıl
2019 Istanbul Autoshow
Bu sene hakkında bilgi bulabilen var mı? Kimi siteler olacak diyor ve tarih veriyor (13-24 Nisan) kimileri de belli değil diyor. Her 2 senede bir düzenleniyordu, yani bu sene normal şartlarda olması gerek. Ancak aşırı derecede azalan araç satışlarının etkisi olur mu?
M
3 yıl
Normalden Küçük Plaka
Merhabalar, Alfa Romeo Giulietta kullanıyorum. Aracı bilenleri anımsayacağı üzere, ön plakalık kısmı normal boyutlardan daha küçük olan İtalyan boyutlarına göre tasarlanmış. Bu hususta mevzuatlarla alakalı biraz araştırma yaptım ve şu maddeyi buldum.

"Plaka için özel yeri bulunanlara küçük ölçüde plaka takılmasına izin verilebilir."

Söz konusu cümle de TŞOF'un sitesinden vereceğim linkte 3. sayfada Madde 54'ün altında bulunuyor.
http://www.tsof.org.tr/2016/039.pdf

Bu durumda aşağıdaki gibi plakayı kullanmaktan ceza yer miyim sizce? Herhangi bir çevirme durumunda mevzuatı göstermem yeterli olur mu?

< Resime gitmek için tıklayın >

Takılacak olan küçük plakada holograf ve mühür bulunacak.
M
3 yıl
Bütün Vergilerini Ödeyip Araç Getirmek
Merhabalar,

internette çok fazla bilgi kirliliği olan bir konu hakkında sormak istiyorum. Forumda da pek çok konu var ancak hiçbirinde düzgün bir cevap yok. Örnek olarak Bulgaristandan 2000 model 2.0 motor bir aracı alalım. Bu aracı ÖTVsini KDVsini ve başka bir vergisi de varsa (belki gümrük vergisi) ödeyip TR plakalı şekilde satın alabiliyor muyuz? Bu konu hakkında bilirkişi Gümrük Bakanlığı mıdır? Acaba mail ile ulaşsam daha mı faydalı olur? Ya da burada bilgisi olan var mı acaba? Sonuçta yurtdışında satılan bir malın alımını engellemek biraz saçma, ek vergi olabilir belki bilmiyorum. Bunu sormamın sebebi bir plan yapmadan önce detaylara hakim olmak. 25 yaşla alakalı bir şey yazıyor mesela, ya da yurtdışında belli süre yaşamış insanların getirmesiyle alakalı şeyler yazıyor, ancak Türk vatandaşının tüm vergisini ödeyip türk plakaya çevirmesi şeklinde alınmayla ilgili doğru düzgün bir bilgi yok. Ayrıca bahsi geçen araba şu anda Türkiye'de bulunmayan bir araç, Supra vs değil. Dolayısıyla ülke sınırları içinde erişilemeyecek bir şeyi yurtdışından getirmenin yasak olmaması gerek.
M
3 yıl
Rölanti Devri Değişimi - CVT
İyi günler, araç 2018 model Nissan X-Trail 1.6 Dci cvt şanzımanlı.Daha 7800 km'de yani sıfır sayılabilecek bir durumda.Bazen ışıkta durunca(start-stop kapalı olduğu durumda) devir olması gerektiği gibi 1'in altında kalırken, çoğu zaman ya tam 1'in üzerinde ya da 1100 gibi bir noktada duruyor.İşin ilginci N'ye alınca da önce bir düşüyor sonra tekrar yükseliyor.Bunun farklılık göstermesinin sebebi ne olabilir?

Ayrıca bir de ek olarak;

çalıştırırken anahtarsız düğme ile çalışıyor.Bu düğmeye bir kere basmak ya da çalışana kadar basılı tutmak arasında bir fark var mıdır? Aracı babam kullanıyor genelde, o çalışana kadar basmayı tercih ediyor ancak ben kullandığım zaman bir kere basıp bekliyorum.
M
4 yıl
AUX üzerinden Bluetooth dönüştürücü
Arkadaşlar aracımda aux çıkışı var.(giriş değil, kablo çıkışı.) Bunu bluetooth dönüştürücü almayı düşünüyorum.Kullanan varsa tavsiye edebileceği bir ürün var mı acaba?
M
4 yıl
Ankara-Far Kodlama
Başlıkta da belirttiğim gibi, Ankara'da bu işi yapabilecek bir yer biliyor musunuz? İnternette sadece VAG grubu için yerler mevcut ancak araç Alfa Romeo Giulietta.Sinyaller ve ledlerin aynı anda yanmasını istiyorum.
M
4 yıl
Ekran Kartı Bilgisayar'ı resetletir mi?
İyi akşamlar herkese,

Ekran kartım ile ilgili bir sorun var sanırım.Kartı çıkarınca herhangi bir sorun yok onboard kart ile çalışıyor.Ancak kendi kartımı takınca, windows ekranı vs geliyor, sonra ekran gidiyor, bir süre monitör ışığı yanıp sönüyor sonra da açılmayınca kendini resetliyor otomatik.Bunun sebebi ekran kartı mıdır yoksa güç kaynağı falan mıdır? Ona göre yeni kartlara bakınacağım.
M
4 yıl
PSU Problemi?
İyi günler herkese,

Sorunu söyleyerek başlayım, bilgisayar açılışta Asus ekranı vs çıkıyor, sonra Windows ekranı geliyor, ondan sonra ekran gidiyor monitörün ışığı yanıp sönüyor hiç bir şekilde de gelmiyor.Bilgisayar içindeki bütün parçalarla beraber 5 yıllık bir toplama.Arada sırada kasanın durduğu kısım masaya bitişik olduğundan dizim çarptıkça sallanıyordu kasa belki PSU'ya zarar vermiş olabilir.Bilgisayarı ancak kendi ekran kartımı çıkartıp on-board kartı kullanarak açabildim.Burada da aklıma belli başlı şeyler geliyor, ya aktarıcı kabloda sorun var(VGA'yı takmak için grimsi beyazımsı bir ara aparat daha var ya) ya PSU yavaştan ömrünü dolduruyor (sallanması da zarar vermiş olabilir.) ya da düşük bir ihtimal de olsa sıkıntı ekran kartında.Arada sırada da mesela düğmesine basarım bi marşı yemeyen araba gibi fanlar döner gibi olup durar sonra tekrar başlar kendi kendine bu da PSU'nun sıkıntılı olduğunu düşündürüyor yine.Ayrıca son zamanlarda yine dizim çarptıktan sonra ekran piksel piksel oluyordu ses kasıyordu renkler kayıyordu vs (sadece ekran olsa belki karttan denebilir fakat sesler de donuyor).Sonuç olarak yardıma ihtiyacım var.Büyük ihtimal PSU sıkıntı.Tümleşik PSU yani kasayla beraber alınmıştı 2012 yazında 750W gücünde Bronz olması lazım.Sizce ne yapmalıyım?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.