E

Yüzbaşı
08 Mart 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
491 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
2 yıl
%100 Bonus Experience ve Reputation Buff
Selamlar herkese,

Malumunuz birkaç haftadır devam eden The Winds of Wisdom buffı ile gelen, %100 bonus experience kazanımı sebebiyle, çılgınlar gibi level kastık ve 20 nisan itibariyle bu buff ömrünü dolduruyordu. Blizzard'ın dün yaptığı açıklamayla, bu buffın süresi Shadowlands Pre-patch gelene kadar uzatıldı.

Tabi Blizzard bununla yetinmedi ve yeni bir buff ile karşımıza çıktı. Exalt in the Impressive Influence. Bu buff ile Legion ve Battle for Azeroth faction'ları(Rajani ve Uldum Accord dahil) reputation kazanımı %100 artıyor. Bu iki paket için uçmayı açmadıysanız ve/veya reputation gerektiren pet/mount vs. peşindeyseniz tam zamanı. 20 nisanda başlayacak bu buff da diğeri gibi 19 mayısa kadar bizlerle olacak.

Vatana millete hayırlı uğurlu olması dileğiyle
E
2 yıl
Havada Aşk Var (2020)
Havada aşk var, bir de Corona, dikkat etmek lazım bu ara.

Love is in the Air event dün itibari ile başladı. Onun detaylarına girmeden birkaç gelişmeden haberler;

Ny'alotha Mythic yarışını Complexity/Limit kazandı, Method 2. sırada tamamladı, 3. hala bekleniyor, neden siz olmayasınız?

Breath of the Dying, Touch of the Everlasting ve Spirit of Preservation, Uldum Accord esanslarının Rank 3 için artık Revered reputation yetiyor. Bu düzenleme şu an aktif, özellikle DPS esansının oldukça güçlü olduğunu duydum

Hafta içi Classic sunucularının Phase 3'e geçecek olmasıyla birlikte gelecek yeniliklere birçok faction'a ait reputation itemları, reçeteler, planlar vs. de eklenecek. İlgililere duyurulur.

Shadow Rising, Shadowlands öncesi lore bağlantısını anlatacak olan romanın çıkış tarihi açıklandı. 14 Temmuz itibariyle kitapçılarda! Bunu paketin çıkış tarihi olarak düşünmeyin, yine de şöyle bir bilgi verebilirim. 14 Ağustosta 2018'de gelen Battle for Azeroth paketi öncesi, geçişi anlatan roman Before the Storm 12 Haziran 2018'de piyasaya çıkmıştı.

Evvet havada aşk var. 8-21 Şubat arası devam edecek. Ana görev zinciri ve günlük görevleri tek tek açıklamaya gerek olduğunu sanmıyorum, zaten ilgisi olan bir şekilde ulaşıyor bunlara. Görevleri Orgrimmar(Horde) ve Stormwind(Alliance) şehirlerinde bulabilirsiniz.

1 adet zindan bossumuz var, Group Finder'dan direkt girilebiliyor. Her karakter için günlük olarak Heart-Shaped Box ödülümüz var, 110 level ve üstü karakterlere bu kutudan Big Love Rocket çıkabiliyor. Çok severim bu iki kişilik pembe roketi, düşmedi yıllardır :(
< Resime gitmek için tıklayın >

Görevlerden toplanabilen Love Token ile event vendorlarından toy, pet, mount gibi birçok ürünü elde etmek mümkün. Günlük 33 Love Token tane tüm görevlerden, 5 ila 10 tane Heart-Shadped Box'tan ve sınırsız olarak Lovely Charm Bracelet'ları 1'e 1 oranında değiştirerek elde edilebiliyor. Burada konu Lovely Charm Bracelet satışına geliyor. Çantanızda Lovely Charm Collector's Kit varken, size experience ve/veya honor veren hedefleri öldürdüğünüz zaman Lovely Charm düşebiliyor. 10 tane Lovely Charm'ı 1 tane Lovely Charm Bracelet'a dönüştürebiliyorsunuz. Bu eskiden güzel gold kazandıran bir yöntemdi, özellikle haftasonları, çünkü günlük görevlerin hepsini tamamlamak isteyen birine her gün için 4 tane Lovely Charm Bracelet lazım. Ve tüm oyuncak/pet/mount/achievementlara bu yıl ulaşmayı düşünüyorsanız, epey zaman harcamanız gerekiyor.

Gelelim bu Lovely Charm'ları nasıl farmlayacağımıza. Düşük level gearlı karakterleriniz varsa hala eski farm noktalarınız kullanabilirsiniz ancak şu an BFA'da 120 levela yükseldiğimiz için yeni farm noktalarını belirteceğim.

Eye of Azshara normal
First part of Karazhan Heroic
Warden Tower Assault quest
Broken Shore'daki Lost Temple, Simply Stunning world questi aktif olduğu zaman.

Level 120 karakterler bu bölgelerde kendileri ve satış için Lovely Charm farmlayabilirler.

110 level alt karakterler hala Draenor'daki Everbloom farmına devam edebilirler.

Bugünkü konumuzun da sonuna gelirken .. kısa sürdü bu defa. Sorularınız olursa çekinmeyin.
E
2 yıl
Patch 8.3 - Vision of N'Zoth
Merhabalar,

Battle for Azeroth için, büyük ihtimalle son büyük yama olan 8.3 iki hafta sonra aktif olacak. Genel bilgi edinmek isteyenler için ufak bir konu açılması iyi olur diye düşündüm.

Ana Yenilikler

- Yama, yeni iki müttefik ırkı oyuna ekliyor. Horde için Vol'dun'dan tanıdığımız Vulpera ve Alliance için Mechagon'dan bilinen Mechagnome'lar.

- 12 boss içeren yeni raid alanı, Ny'alotha, the Waking City oyuna ekleniyor.

- Yeni PvP ve Mythic+ sezonu başlıyor, Mythic+ sezonuna özgü yeni affix: Awakened

- Worgen ve Goblin'ler için Heritage Armor'lar ekleniyor.

- Legion paketindeki Mage Tower benzeri, 1-5 kişilik Horrific Vision'lar oyuna ekleniyor.

- Old God'lar Azeroth'ta Uldum'a, Pandaria'da Vale of Eternal Blossoms'a saldırı başlatıyor.(Faction ya da Legion assault gibi)

- Heart of Azeroth leveli yükseliyor, 3. minor slot açılıyor ve 7 yeni esans oyuna ekleniyor.

- 8.2.5 yamasında yine aramıza katılan Wrathion, Mists of Pandaria paketinde olduğu gibi, yeni bir Legendary pelerinle karşımıza çıkıyor.

- Titanforged sistemi gidiyor, yerine Corrupted Item sistemi geliyor.

- Blackrock Depths pet battle zindanı ekleniyor.

- ve daha birçok pet, mount, toy ve macera bizleri bekliyor


Vulpera ırkını oynayabilmek için Horde oyuncuların;

< Resime gitmek için tıklayın >

Voldunai ile exalted olmaları ve Vol'dun'daki tüm hikaye görevlerini(Secrets in the Sands achievement'ı) bitirmeleri gerekiyor. Bunları gerçekleştirenler, yama geldiğinde kısa bir görev zinciri sonrası Vulpera karakter açabilecekler. Yanında Caravan Hyena bineği de hediye geliyor.

Mechagnome ırkını oynayabilmek için Alliance oyuncuların;

< Resime gitmek için tıklayın >

Rustbolt Resistance ile exalted olmaları ve Mechagon'daki hikaye görevlerini(The Mechagonian Threat achievement'ı) tamamlamaları gerekiyor. Sonrasında, yama geldiğinde kısa bir görev zincirinin ardından Mechagnome karakter açabilecekler. Yanında Mechagon Mechanostrider bineği hediye geliyor.


Yeni Raid : Ny'alotha, the Waking City

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Daha önce savaştığımız ve/veya karşılaştığımız birkaç Boss, Corrupted halleriyle karşımıza çıkacak. Raidin bossları;

Wrathion, The Black Emperor
Maut
The Prophet Skitra
Dark Inquisitor Xanesh
The Hivemind
Shad'har the Insatiable
Drest'agath
Vexiona
Ra-den the Despoiled
Il'gynoth, Corruption Reborn
Carapace of N'Zoth
N'Zoth, the Corruptor

İlk 10 boss, LFR'de 430, Normal'de 445, Heroic'te 460 ve Mythic'te 475 ilevel itemlar düşürecek. Son iki boss ise, LFR'de 440, Normal'de 455, Heroic'te 470 ve Mythic'te 485 ilevel itemlar düşürecek.

N'Zoth denilen arkadaş, hikayede, çok güçlü bir Old God olarak geçmese de, çakallıklarıyla ön plana çıktığı zamanlar olmuştur. Örneğin, Neltharion'un Deathwing'e dönüşmesini sağlayan, Queen Azshara ve yanındaki night elfleri Naga'ya dönüştüren, Emerald Nightmare'i kuran bu arkadaştır. Ve Corrupted hale dönüştürdüğü bu kişilerin yardımı ile, binlerce yıldır hapsedildiği yerden kurtulup, Black Empire'ı kurma hedefindedir.

Titan Saldırıları:

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Vale of Eternal Blossoms, Garrosh'un ortalığı karıştırmadan önceki haline dönmesine rağmen, bu titan saldırılarının hedeflerinden biri olacak. Diğer hedef ise Uldum. Bu bölgelerde saldırı başladığında bölge(120 level oyuncular için) ciddi biçimde değişecek, yeni düşmanlar, görevler, ve bölgeye giren oyuncularda bir 'ilerleme bar'ı belirecek. Oyuncular yapacakları aktivitelerle bu barı doldurup, düşman lideriyle dövüşme şansı yakalayacaklar.

Bu bögelerin Corrupted hallerinde 3 yeni world boss göreceğiz, bu bosslar 445 ilevel item düşürecekler.

Horrific Vision'lar

< Resime gitmek için tıklayın >

Horrific Vision'lar tek başımıza veya 5 oyuncuya kadar grupla yapabileceğimiz, Orgrimmar ve Stormwind'in alternatif haritalarında geçen, Legion paketindeki Mage Tower ve Chromie Scenario karışımı bir zindan versiyonu. Horrific Vision'lar içinde yeni bir mekanik, Corruption, var. Bu mekanik oyuncunun zindan içinde kaldığı süreyi kısıtlıyor. Yani aklımızı yitirmeden ne kadar ilerleyebileceğimizi göreceğiz.
Horrific Vision'lara girebilmek için Titan Saldırılarını tamamlamış olmak gerekiyor.

Bu zindanlarda, item satın alınabilecek ve daha uzun süre içeride kalabilmeyi sağlayan yükseltmeler için kullanılabilecek Corrupted Momento adlı yeni currency'nin yanında, kozmetik maskeler de bulabileceğiz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Legendary Pelerin: Ashjra'kamas, Shrould of Resolve

< Resime gitmek için tıklayın >

Wrathion yine bize bir pelerin hediye edecek. Pelerin upgrade edilebilir özelliğe sahip. Yapılacak olan upgrade'ler sadece item levelle sınırlı kalmayıp, pelerinin görüntüsünü değiştirecek, Horrific Vision'larda aklımızı yitirmeden daha uzun süre kalabilmemizi sağlayacak, aynı zamanda Corrupted itemlardan gelen tehlikenin azaltılmasına yardımcı olacak. Pelerini upgrade etmek için gereken malzemeler, Horrific Vision'lardan düşüyor.

Wrathion aynı zamanda Chamber of Heart'ta karşımıza vendor olarak çıkacak. Kendisi Horrific Vision'dan düşen Currency'ler karşılığında satış yapıyor. Sattığı şeyler şimdilik, Wicked Swarmer bineği, itema soket açmayı sağlayan Gouged Eye of N'Zoth, Horrific Vision'lara girebilmeyi sağlayan Vessel of Horrific Visions.

Titan Araştırması:

< Resime gitmek için tıklayın >

Wrathion'ın hediyesi pelerinin yanında, Horrific Vision'larda toplanabilen N'Zoth fragment'ları, Chamber of Heart'ta Magni ya da MOTHER'a götürülerek araştırması yapılabilecek. Bu araştırma, Legion paketindeki Chromie Scenario ya da Class Hall upgrade gibi özellikler açmamızı sağlayacak, bu şekilde Horrific Vision'larda daha uzun süre geçirebileceğiz.

Sezon 4:

Yeni PvP ve Mythic+ sezonu başlıyor.

Mythic 10+ zindanlar için Beguiling affixi yerini Awakened'a bırakıyor. Bu affix aktifken, zindan içinde, oyuncuların etkileşime geçebileceği, Obeliskler bulunuyor. Oyuncular obeliske tıklayıp, zindanın alternatif haline geçtiklerinde N'Zoth'un miniboss'larıyla karşılaşıyorlar. Buradaki miniboss öldürüldüğünde, oyuncular o an zindanın neresindelerse, orada gerçeğe dönüyorlar. Bu da oyuncuların, rogue ve invisibility potion'ları kullanmadan, zindanda farklı yerlere geçebilmelerine olanak sağlayan bir alternatif olacak. Tabi öldürülmeyen, unutulan minibosslar, zindanın son boss dövüşü sırasında gruba saldıracaklar
Titan Residium'lar yama ile resetlenecek, sahip olunan her bir residium, oyuncuya 1 silver olarak dönecek.

Sezon 3'e benzer olarak, Mythic+; PvP, Zindan dropları, World quest ve Emissary ödüllerinde artış olacak.

Mythic+ Operation: Mechagon

Legion paketindeki Karazhan zindanı gibi, Mechagon zindanı da 2 parçaya ayrılarak Mythic+'lı hale geliyor.
İlk kısmı King Grobbamak, Gunker, Trixie & Naeno, ve HK-8 Aerial Oppression Unit ile biten Outside Mechagon.
İkinci kısmı ise Tussle Tonks, K.U.-J.0., Machinist's Garden, ve King Mechagon ile biten Mechagon City.

Titanforged yerine Corrupted:

8.3 yaması içeriklerinden, yeni raid; yeni sezon PvP kutuları, Mythic+ dropları, Titan Saldırısı ve Horrific Vision'lardan düşen itemlar Warforged ya da Titanforged olmayacak, Corrupted olabilecek. Corrupted itemlar büyük ihtimalle Shadowlands ile sona erecek.
8.3 haricindeki, eski raidler vs.'den gelen itemlar ise yine Titanforged olabilecek.
Corrupted itemlar, Benthic itemlar gibi ekstra avantajlar sağlayacak, ancak aynı zamanda üzerlerinde +Corruption özelliği bulunacak. Corruption seviyesi yükseldikçe, oyuncuya zararı artacak, o yüzden kâr-zarar analizi iyi yapılıp kullanılmaları gerekecek.

Yeni raiddeki bazı bosslar, garanti Corrupted olan silahlar düşürecek. Bu silahlar güçlü etkilerinin yanında, +25 corruption'a sahip olacaklar.

Titan Purification:

< Resime gitmek için tıklayın >

Horrific Vision'lardan düşen Corrupted Memento'larla yapılabilen arındırma işlemi, item üzerindeki Corruption'la birlikte, bu Corruption tarafından itema kazandırılmış olan pozitif özelliği de silerek, itemın normal haline dönüşünü sağlıyor.

Heart of Azeroth:

Heart of Azeroth level 75'e geldiğinde yeni minor slot açılıyor. Ayrıca 71 ve 80 levellarda, yeni Perseverance özelliği(%3 stamina ekleyen) ekleniyor. 80 level'dan sonra şimdilik herhangi bir trait ya da slot görünmüyor ancak Heart of Azeroth leveli artmaya devam edecek.

Yeni Heart of Azeroth Esansları:

7 yeni esans oyuna ekleniyor. Oyunculara alternatif sunmalarının yanında, yeni esanslar +10 Corruptiton Resistance kazandırıyor.

Class Değişiklikleri Kısa:

Bufflananlar;

- Balance Druid nerfleniyor ancak Azerite armor özellikleriyle bu dengeleniyor.

- Arcane Mage bufflanıyor.

- Frost Mage, Ice Lance bufflanıyor.

- Mistweaver Monk, Rising Mist veLife Cocoon bufflanıyor.

- Windwalker Monk, Rising Sun Kick veBlackout Kick bufflanıyor.

- Affliction Warlock, Drain Soul & Nightfall bufflanıyor.

Nerflenenler;

- Brewmaster Monk, Stamina ve Stagger nerfleniyor.

- Holy Paladin, Glimmer of Light hedef kapasitesi nerfleniyor.

- Discipline Priest, Atonement nerflenirken, Mastery: Grace bufflanıyor.

- Shadow Priest, Auspicious Spirits nerfleniyor.

- Affliction Warlock, Deathbolt nerfleniyor.


Auction House Güncellemesi:

AH'de, alıcı ve satıcı deneyimini artırmak için birçok değişiklik yapılıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ortada, kaç tane almak istiyorsanız onu yazabileceğiniz kısım var. Resimdeki örnekte, 100 tane almak isteyen kişi, bu sayıyı yazdığı zaman, hemen altında toplam fiyatı görüyor. 'Buy'a tıkladığı zaman, o an AH'de bulunan en ucuz 100 tane itemı satın almış oluyor.
Sağ tarafta da, ucuzdan pahalıya doğru, kaç item kaç gold şeklinde görebildiğiniz bir liste çıkıyor.

Alternatif olarak, sağ listedekilere tıklayıp seçerek, sonra 'Buy' dediğinizde, seçili olanların hepsini alabiliyorsunuz.

Satışta da kolaylıklar getirilmiş;

< Resime gitmek için tıklayın >

'Undercut' olarak tabir edilen, AH'de bulunan bir ürün fiyatının daha düşük fiyatına ürünü koyma olayının gereksizliğini belirten bir mesaj eklenmiş, yukarıdaki resimde görüldüğü üzere. En ucuz fiyatın aynısına ürünü koyduğunuzda, satış olduğunda zaten sizinki de satılacak, fiyat düşürmenize gerek yok anlamında sanıyorum.

Düzenli benzer itemları satın alanlar için 'Favorite' özelliği gelmiş. Sürekli aldığınız potion&flask vs. favorilerinize ekleyip, bir sonraki alışverişinizde kolayca erişim sağlayabiliyorsunuz.


Datamine, pet, mount, toy, achievement vb. için ek yapmıyorum. Umarım işinize yarar.

Mutlu yıllar herkese.
E
5 yıl
Legion Meslekler ve Obliterum
Legion eklenti paketinin gelmesine bir haftadan az kalmışken, ilk hafta birçok kişinin aklına gelecek soruların bir kısmına cevap vermesi açısından, aslında canım sıkıldığından, açayım dedim konuyu.

Obliterum ile başlayalım,

Bu item, maksimum levela ulaştıktan sonra elde edebileceğiniz ve oyunun ilk birkaç haftası, hatta ay sonuna kadar oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulabilecek, 815 ilevel meslek craftı itemlara 5 ilevel ekleyerek, maksimum 850 ilevela çıkarmak için kullanılacak olan malzemedir. Bu malzemeyi her kullandığınızda, 2 Blood of Sargeras harcanıyor, kullanılan itemın da soulbond olması gerekiyor.
Raidlerin gelmesinden önce elde edilebilecek maksimum ilevel'ın 850 olduğu göz önüne alınırsa ki craft itemların bir çoğu BiS olacağından epey etkili bir gelişim yöntemi olacak.

Peki bu Obliterum'u nasıl elde edeceğiz ?

Obliterum, Obliterum Ash kullanarak yapılıyor. 100 tane Obliterum Ash 1 tane Obliterum üretimini sağlıyor.

Obliterum Ash ise, tüm Legion meslek craftı itemların, Obliterum Forge'da parçalanmasıyla elde ediliyor. Yani bir şeyleri craft ediyorsunuz, bunu disenchant benzeri şekilde Obliterum Forge'da parçalayıp Obliterum Ash elde ediyorsunuz. Meslek craftı itemlardan kasıt, tüm craftlar; enchant scroll'ları, flasklar vs. de dahil. Tabi parçalama sonucu elde edilen Obliterum Ash miktarı, parçaladığınız itemı yaparken kullanılan materyal gereksinimine göre değişiyor.

E sen Obliterum dedin, sonra Obliterum dedin şimdi de Obliterum Forge çıktı. Bu ne peki ?

Obliterum Forge, craft edilmiş itemları parçalayıp, Obliterum Ash elde edebilmek için kullanılan bir obje. Bunu elde edebilmek için bir dizi görev tamamlamak gerekiyor;

Maksimum levela ulaştığınızda Dalaran'da meslek vendorları ve trainerlarının olduğu bölgeden alınan 'Fire' isimli görevle başlıyor. Yangın söndürüyorsunuz.
Ardından yangını kimin çıkardığını bulmak için 'Mysterious Dust' görevi yapılıyor. Dalaran içinde biraz dolaşıp tamamlayabiliyorsunuz.
Sonrasında 'Trial by Fel Fire' görevi için craft itemlar getirmenizi istiyor. Bu itemlar;
- Imbued Silkweave Bracers (Tailoring)
- Dreadleather Bindings (Leatherworking)
- Gravenscale Armbands (Leatherworking)
- Demonsteel Armguards (Blacksmithing)
şeklinde.

Sonrasında Khadgar'dan Dalaran'a Obliterum Forge kurmak için izin almanız için 'The Council´s Approval' görevini yapıyorsunuz.
Ardından gelen görev, Obliterum Forge'un nasıl yapılacağını bilen biri olan Oxana Demonslay'e gitmenizi isteyen 'Friends in low Places'.
Oxana 'Cold Hard Coin' göreviyle, 100 tane Sightless Eye toplamanızı istiyor.

Sightless Eye nasıl elde edilir:

Sightless Eye, Dalaran Underbelly(pvp alanı)'de, kanalizasyonda kullanılan bir currency.

Sadece Obliterum Forge görevi için gereken miktarı elde edeyim de, bir an önce şuradan çıkayım diyenler için, Underbelly'de bulunan Fizzi Liverzapper oyunculara 150 Sightless Eye ödülü olan 'Experimental Potion: Test Subjects Needed' görevini veriyor.

Bu görev dışında, Dalaran kanalizasyonda bulunan Elite yaratıklardan, treasure kutularından da elde edilebiliyor.

100 tane Sightless Eye görevi tamamlandıktan sonra 'One Mage´s Trash' görevi geliyor ve yine Dalaran Underbelly'de bazı görev itemlarının toplanmasını istiyor.

Son olarak 'The Muck Stops here' görevi ile Underbelly'de spawn olan güçlü elite yaratıklardan düşen Spellsludge'lardan 20 tane toplanması isteniyor.

Hepsini tamamladığınızda Obliterum Forge'unuz kullanıma hazır hale geliyor.


Meslekler açısından genel değilişlikler;


- Maksimum skill 800'e çıkıyor.

- Tüm craft reçetelerini direkt olarak trainerdan öğrenemiyorsunuz. Birçok görev içeren zincirleri tamamlayarak öğreniliyor çoğu, basitçe söylemek gerekirse, Trainer da nasıl olduğunu bilmiyor, size denettiriyor, olursa oluyor :D

- Görevler, zindanlar dahil haritadaki her yere yollayabiliyor.

- Görevler Level 100'de başlıyor ve 110'a kadar her 2 levelda bir yenileri açılıyor. Tamamını bitirmek için haliyle maksimum levela ulaşmak gerekiyor.

- Görevlerle alınan reçeteler Rank 1 oluyor, sonra reputation veya world drop şeklinde elde edilebilen Rank 2 ve 3 reçeteler de bulunuyor. Rank artışı, meslekle veya söz konusu itemla ilgili özellikler kazandırıyor. Örneğin;
Herbalism'de bir ot için Rank 2 olduğunuzda, ot toplarken içinden Rare craft materyali çıkma ihtimali oluyor.
Item craftı için gereken materyal azalabiliyor vs.

Şimdilik bu kadar, hazırlıkları tamamlayın az kaldı :P
E
5 yıl
Medivh'in Legion Rehberi
Yok yok, o bildiğiniz Medivh değil bu.

Betada oynamış ve guildi için pve progressi hızlandıracağını düşündüğü bir rehber hazırlamış bir rus kendisi. Aranızdan birçok kişi görmüş olabilir, merak ediyor olabilir, benim gibi hala bir yerlerden beta gelir umudu taşıyor olabilir.

Şahsen benim beta erişimim olmadığı için hiçbirini deneme şansım olmadı, eğer yanlış olan yerler varsa günahı Medivh'in boynuna... Yok o rusça olarak update yapıyormuş da ingilizce versiyonu biraz eski kalmış sanırım, ayrıca Beta bu her an bir şeyler değişebilir.

Öncelikle birkaç genel bilgi olsun;

Bu arkadaşın düşüncesine göre ki genel kabul gören fikir bu. İlk raid olan Emerald Nightmare ve Mythic+ zindanlar paket çıkışından yaklaşık 3 hafta sonra 21 eylülde gelecek gibi görünüyor. Tabi bununla ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte, WoD başlangıcında Highmaul için 2 buçuk hafta kadar beklenildiği düşünülürse pek şaşırtıcı olmaz.

Kendisi tablolar şeklinde yapmış ama burada mümkün olmadığı için ben düz yazayım;

Öncelikle;

- Tier set yok, orta kalitede itemlar, relicler ve trinketlar var.
- Titanforged itemlar maksimum 895 ilevel olabiliyor.
- Eğer guildinizde herkes birkaç alt karaktere sahip, her hafta birkaç kez bunlarla raid yapıp main karakterleri giydirebilecek durumdaysa : Normal ve Heroic raidlerde bosslar 7'şer item düşürüyor, tam yazmamış ama 30 kişi için geçerli sanırım bu. Sadece main karakterleriyle raid yapan guildler için bunun anlamı 7 boss'tan 49 tane 850, 49 tane de 865 ilevel item, bunların Titanforged; socketli vs. olması mümkün ve bonus roller harici.
- Hızlı gearlanmak için açıldığı hafta Emerald Nightmare ve Mythic+ zindanlara için harcanan zamanlar birbirine yakın olması gerekir. Nedenine gelirsek,

Emerald Nightmare raidindeki droplar : LFR ( 835 ilevel) Normal (850 ilevel) Heroic (865 ilevel) Mythic (880 ilevel) olacak şekilde ayarlanmış.

Mythic+ zindanlar için de(umuyorum ki bu nedir, Keystone nasıl alınır gibi sorular gelmez :P ) ;

Level 1 Keystone için zindan sonu Loot 840 ilevel,
Level 2 ve 3 Keystone için zindan sonu Loot 845 ilevel,
Level 4 ve 5 Keystone için zindan sonu Loot 850 ilevel,
Level 6 ve 7 Keystone için zindan sonu Loot 855 ilevel,
Level 8 ve 9 Keystone için zindan sonu Loot 860 ilevel,
Level 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 Keystone için zindan sonu Loot 865 ilevel,

Mythic+ zindanların Level sınırı yok, yani zamanınız varsa ve yeterince iyiyseniz Keystone'unuzu Level 100'e kadar yükseltmek mümkün. Ancak Keystone Level 10 sonrası sandıktan çıkan item hep 865 oluyor. Achievement'ları 15 Level'a kadar var şimdilik ve sonrasındaki yapılabilen Mythic+ zindanlar gösteriş ve kozmetik getirisi olacak.

Mythic+ zindan yapılmasının bir diğer getirisi Order Hall'den olacak. Sanıyorum 'Mission' bağlantılı bir şekilde elde edilecek. Mantığı şu: Bir önceki hafta yaptığınız en yüksek Level Mythic+ zindana göre ödüllendiriliyorsunuz. Şöyle ki;

1 Level için ödül yok,
2 ve 3 Level için 860 ilevel item,
4 ve 5 Level için 865 ilevel item,
6 ve 7 Level için 870 ilevel item,
8 ve 9 Level için 875 ilevel item,
10+ Level için 880 ilevel item,

Yani bu hafta Mythic+ Level 10 zindan tamamlamışsanız, gelecek hafta Order Hall'den 880 ilevel bir itema sahip olmayı garantiliyorsunuz. Süresi içinde tamamlamanız gerekmiyor, yeter ki tamamlayın :)
Mythic+ zindanlar süresi içinde tamamlanıp Keystone Level yükseldiğinde sanırım 2 item kazanılıyor, bundan tam emin olamadım hangi itemdan bahsettiği konusunda.
Mythic+ zindan süresi geçtikten sonra tamamlandığında Keystone patlıyor ama daha önce o Levelda tamamlamamış olanlar, itemlarını alıyorlar.
Itemların yanısıra kasalardan Artifact Power artıran itemlar düşüyor, görünüşe göre şu an için en efektif farm yöntemi Mythic+ zindanlarmış.
Mythic+ zindanlarda trash ve boss'larda drop yok, zaman kazandırması açısından güzel olmuş.

Mythic+ ile ilgili daha net bilgiler ilerde gelecektir, öyle çevrilmiş ki, anlayamıyorum;

Örneğin:

Mythic+ Level 2 Keystone ile girip, Level 3 yaptığınızda 10 tane 845, 5 tane 850 ilevel item elde edileceği, yani kişi başına 3 tane item düşeceğini yazmış.
Keystone'u 3 level yükseltmek için Mythic+ Level 5 yapınca, grupça 5 tane 850, 10 tane 855 ilevel item alındığını yazmış.
Dahası da var ama fazla kafa karıştırmayayım, ben de anlamadım zaten :)

Raid ve Mythic+ Gelmeden önce

Nereden ne alabiliriz ?

Level 110 için görevler yaparak 800-825 ilevel itemlar elde edilmesi mümkün, 825 ilevel olanlar genelde Suramar'daki grup görevlerinin sonunda gelebiliyor.
Level 110 normal zindanlar 810 ilevel itemlar düşürüyor ve zaman kaybı olarak görülmüş :)
Bind on Equipped 810 ilevel world drop itemlar mevcut.
Günlük görevler 805 ila 840 ilevel arası itemlar verebiliyor. Kendi ilevelınız ne kadar yüksekse, daha yüksek item kazanma şansı yaratıyor(840 için 835 ilevel olmanız gerekiyormuş)
Mythic zindanlar 840 ilevel item düşürüyor. 10 tane var. The Arcway ve Court of Stars 2 set bonuslu yüzükler veriyorlar sanıyorum. Tabi Titanforged/Socket'li çıkma olasılığı her zaman var.
Class Hall'ların bazı achievementları yapıldığında gelen, 8 parçalık, 4'lü tier set mevcut. 840 ilevel olarak geliyor, Class Hall resource ile upgrade edilebiliyor, Shoulder 850 ilevel.
Reputation, 820 ila 850 ilevel arası itemlar bulunuyor, craft itemlara göre zayıf kalıyorlar ancak bazı spec'ler için kullanılabilirler.
Craft itemlar 850 ilevela kadar çıkarılabiliyor. Ring'ler ve Neck'ler sokete sahip, Alchemy ve Inscription'dan gelen 2 trinket, Craftlanan relic'ler 805 ilevel.
World Boss'ları toplam 11 taneler ancak her hafta 1 tanesi aktif olacak, raidler gelene kadar 850 ilevel item düşürecekler, sonrasında 860'a yükselecek.
Legendary itemlar, class'lara özel ve 895 ilevel. Bunlara ileride geleceğiz :)
Raidler açılana kadar maksimum Titanforged item 850 ilevel olabiliyor.

Raidler gelene kadar craft ana hedef olması gerekiyor. WoD'da olduğu gibi 3 craft item sınırı YOK.
İkincil statların etkisi çok yükseltildiği için Legion'da şansınıza düşecek 1 tane soketli item, craft yaptığınız itemın çöpe gitmesine sebep olabilir.
Gem socketi bulunan Neck ve Ring craftları, büyük ihtimalle Suramar mythic'leri gelene kadar BiS olacaklar.
840 ilevel relic'ler kolay elde edilebilirker, 850 relicler Epic ve raid dropları.


Konudan konuya zıplıyorum, kafalar biraz dağılsın diye. Benim beyin yandı bunları okuyunca :)

Hazırlık

Water Strider mount(su üzerinde yürüyebilen) edinin, özellikle Suramar'da çok işe yarayacak.
Prepatch süresinde gelen senaryoları tamamlamış olun.
Mythic zindanlardan düşen Level 100-110 Heirloom trinketlarını alın, Dps ve Tank için olanlar güzel.
Legion flask ve potları elde etmek başlangıçta zor olacağından, Draenor flask ve potlarından hazırlayın kendinize.
Food buff ve HP potları hazırlayın.
Mesleklerinizi maksimum seviyeye getirin.
Glider alın! Engineering craftı yamaç paraşütleri özellikle Highmountain'de ve Dalaran'dan aşağı kısa yoldan inişte oldukça faydalı.
Gold kasın gold :)

Auto quests turn-in ve World Quest addonlarını kullanabilirsiniz.
Şu an aktif olan Darkmoon Faire'deki Big Race Roadhog achievementı ödülü olarak alınan 'Checkered Flag' hızlı level kasmak isteyenler için bir nimet :) 50 şarjı bulunan item, mountla hızlı 10 dakikalığına %30 artırıyor.

Leveling

Ne kadar DPS'iniz olduğu değil, aynı anda ne kadar fazla mob'u tag'leyebildiğiniz önemli. Aynı partide bulunulmasa bile 1 mobu 5 kişi tag'leyebiliyor, bu da daha önceki eklenti paketlerinin ilk gününde yaşanan sıkıntıları bir miktar azaltacak gibi görünüyor. Tanklar bu konuda biraz avantajlı.
İhtiyacınız olmayan hiçbir şeyi lootlamayın. Hepsi mailinize gelecek nasıl olsa :)
Treasure kutuları artık Exp. vermiyor, Artifact Power kazandıran itemlar olabiliyor içlerinde. Çok yakınınızda değillerse onları aramak için uğraşmayın.
Rare elite yaratıklar da Exp. vermiyor, onları da kovalayıp zaman kaybetmeye gerek yok.
Zindanlar eğer hızlı temizlenebiliyorsa, iyi Exp. kazandırıyorlar. 102 levela kadar sadece zindanlarda kasıp sonra, reputation ve ana hikaye görevlerinin tamamlanması gerektiği için, normal görevlere dönülebilir. Open World sunucularında lag vs. olması durumunda zindanlarla devam etmek yine mantıklı bir alternatif olur.
Mümkün olduğunca çabuk bir follower edinmek gerekiyor, sanırım ilki Level 105'te alınabiliyor.
Suramar harici diğer bölgelerde sadece Ana Hikaye görevlerini yaparak ilerleyin.
Bonus Objective'leri yakınsanız yapın, etrafta dolaşıp onları aramak da zaman kaybı olabiliyor.

Legendary'ler

Herkesin ulaşmaya çalışacağı ayrıcalık. Evet 895 ilevel ve class/spec spesifik.
Battleground ve arenalarda kullanılmayacak ancak PvE oyuncuları için vazgeçilmez olacak gibi görünüyor.
Genellikle World quest/normal-hc zindan vs. yaparken 2 hafta içinde 1 tane drop alınıyormuş Beta'da.
Bazı class ve spec'ler için %10 dps artışı sağladığı yazılmış.
Başlangıçta 1 tane kullanılabiliyor. Yaklaşık 45 gün sonra Class Hall upgrade ile 2 parça kullanımı açılabiliyormuş.

Daha Suramar, PvP, Artifact Power, Yapılacaklar listesi gibi başlıkları var da bunlarla oyalanalım bir süre.


Burada yazılanlar hızlı şekilde level, ilevel kasmayı amaçlayan, raidler öncesi birkaç karakteri muhtemel maksimum ilevela ulaştırması gereken, hardcore ve semi-hardcore PvE oyuncuları için genel bilgidir. Polemik olsun diye açılan bir başlık değildir. 'Vay efendim şöyle şöyle de, böyle böyle' diyecek arkadaşlar için her gün açılan bir sürü başlık oluyor, kendinizi oralarda değerlendirebilirsiniz.

Haydi iyi eğlenceler.


Ek :https://docs.google.com/spreadsheets/d/1TiiI4huz4NXKfx7PGvvVTyP6xu8VaDNZ4-FEn69mOhc/pubhtml#

Talep olursa, zaman buldukça diğer kısımları da çeviririm.

Ek2: Suda yürüyen binekler Broken Isle'da çalışmayacak.
E
5 yıl
It All Makes Sense Now ve Fabulous / Fashionista: Shirt / Fashionista: Tabard
It All Makes Sense Now

Bu Legion prepatch süresince alınabilecek olan, Feat of Strenght olduğu için normal listede görünmeyen bir achievement.

Tamamlayabilmek için ana şehirlerde(Orgrimmar-Stormwind City) bulunan Doomsayer isimli Npc ile konuşmak gerekiyor. Bu Npc ile konuşulduğunda bir Pamphlet veriyor. Toplamda 12 tane Pamphlet var. Bunlar ;

Tattered Pamphlet
Damp Pamphlet
Odorous Pamphlet
Scribbled Pamphlet
Ominous Pamphlet
Blackened Pamphlet
Worn Pamphlet
Crumpled Pamphlet
Prophetic Pamphlet
Stained Pamphlet
Demonic Pamphlet
Scrawled Pamphlet

Tamamını topladığınızda achievementı almış oluyorsunuz.

Doomsayer ile konuşup bir Pamphlet aldıktan sonra 15 dakikalık oyun içi süre boyunca tekrar Pamphlet alınamıyor. Eğer beklemeye kalkılırsa, aynı Pamphlet'lerin tekrar çıkabildiği de hesaba katıldığında, oldukça uzun sürebilecek bir durum oluşuyor. Oyuncular buna kendilerini öldürerek, süreyi sıfırlama şeklinde bir çözüm bulmuşlar. Sizi ress'leyebilecek bir arkadaşınızdan yardım isteyebilir, Spirit Healer'ın yakınında olan bir Doomsayer seçip tek başınıza da yapabilirsiniz. Şanslıysanız 10-15 dk. içinde tamamlamanız mümkün.

Tek başına yapmayı düşünenler için Spirit Healer'a en yakın olan Doomsayer'lar şehirlere göre;

[45,51] (Valley of Wisdom) Orgrimmar'da.
[47,50] (Cathedral Square) Stormwind City'de.

Not: Kendinizi öldürerek tamamlamayı düşünüyorsanız, üzerinizde ve çantanızda bulunan Durability'si olan tüm itemlarınızı bankanıza bırakın, boşuna 100lerce gold zarar etmeyin.

Achievementı takip etmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz ;

/run AddTrackedAchievement(11065);

__________________________________________________________________________

Fabulous achievementını tamamlamak ve , the Fabulous title'ını alabilmek için en zorlanılan alt achievement Shirt'lerle ilgili olan göründüğü için, mmo-champ'te yer alan, Shirt'leri en kolay ve çabuk şekilde edinebilmek için birkaç bilgiyi paylaşayım dedim.

Thomas Yance isimli NPC, The Escape From Durnholde zindanında, Southshore ve TarrenMill arasında gidip geliyor, kendisi tanesi 1 COPPER'dan, evet yanlış duymadınız 1c'dan 5 tane Shirt satıyor.

Broxel Goldgrasp isimli NPC, Northrend'de Icecrown'daki Argent Tournament alanında bulunuyor ve oyundaki ırklara ait Shirt'leri tanesi 25gold'tan satıyor. Horde ve Alliance olarak 5'er tane Shirt bu arkadaştan alınabilir.

Karandonna isimli NPC, Dalaran'da Threads of Fate dükkanında bulunuyor ve fiyatları 20 ila 800 gold arasında değişen 16 tane Shirt satıyor.

Birçok First Aid vendoru bir tanesi 16 diğeri 20 gold olan 2 tane Shirt satıyorlar.

Bunlar dışında craft yapılabilen veya AH'den alınabilecek birçok Shirt bulunuyor, ayrıca Guild vendorları 100-200 gold'a Shirt'ler satıyor, bunların bir kısmını almak için Guild olarak bazı achievementlar tamamlanmış olması gerekebilir.

Fashionista: Tabard için de basitçe alınabilecek birkaç Tabard bulunmakta, onları da ekleyeyim. Normalde Reputation gerektiren ve Faction'la Exalted olunduğunda alınabiliyor rahatlıkla ancak bunları gerektirmeyenler de var.

7 tane ırksal Tabard var ve reputation gerektirmiyor, her birini 10 silver'a almak mümkün:

Horde için Alliance için
Orgrimmar Tabard / Stormwind Tabard
Thunder Bluff Tabard / Gnomeregan Tabard
Undercity Tabard / Darnassus Tabard
Darkspear Tabard / Ironforge Tabard
Silvermoon City Tabard / Exodar Tabard
Bilgewater Cartel Tabard / Gilneas Tabard
Huojin Tabard / Tushui Tabard

2 Pvp tabardını 1'er Mark of Honor ile, diğer 2 tane Pvp tabardını da 10'ar Mark of Honor ile almak mümkün.

1 Guild tabardını 1 gold'a almak mümkün, herhangi bir rep gerektirmiyor. 1 diğer Guild tabardını 125 gold'a almak mümkün, guild ile Friendly Rep'e sahip olmak gerekiyor. Bir başka Guild tabardını da 250 gold'a alabilirsiniz, Honored rep gerektiriyor.

Garnizonda Level 1 Dwarven Bunker / War Mill olanlar, yapacakları ilk görevle Stormwind veya Orgrimmar Tabard'ına sahip olabiliyor.

Tamamlanılan 'Northrend Explorer', 'The Loremaster' gibi achievement'ların Tabard ödülleri var.

Bunlar dışında onlarca Tabard olmasına rağmen, Achievement için 15 tane gerekli ve elde edilmesi çok zaman almaz sanıyorum.

Fabulous için gerekli olan diğer alt achievementları tamamlamak için yapılması gerekenler az çok belli olduğu için onlarla ilgili açıklamaya da gerek yok :)

________________________________________________________________________________

Ek not:

Warcraft filmi adına oyuna eklenen ve filmin çıkış tarihi ile Ağustos başı arasında oyuna girenlerin sahip olabileceği Replica transmog itemlarını almak için son 1 hafta kaldı. Eğer hala bu süreçte oyuna girmediyseniz, kaçırmayın.

_________________________________________________________________________________

Ek not 2:

Birkaç gündür devam eden Fishing çılgınlığına şahit olmuşsunuzdur. Garnizon Level 3 Fishing Shack'te balık tutarken şansa yakalanılan Lunarfall Carp(Alliance) veya Frostdeep Minnow(horde) suya atılarak, Lunarfall Cavedweller(Alliance) veya Frostdeep Cavedweller(Horde) summonlanıyor. Bu npc öldürüldüğünde balık ve balıkçılıkla ilgili itemlar düşürdüğü gibi SEA TURTLE ve RIDING TURTLE'da düşürüyor. Prepatch ile gelen npc TAG/personal loot değişikliğine bağlı olarak raid grubuyla bu işlem yapılarak kişisel şansı oldukça artırıyor. Tek başına belki günler sürecek iki mount olayı, birkaç saat hatta dakikalar içinde alınabiliyor. İlgisi olanın bilgisine :)

_________________________________________________________________________________

26 Temmuz

Edit : Şu sıralar oyun scriptinde bir açık bulunduğu ve bir addon veya Lua script komutu kullanarak oyuncuların hesabına erişim sağlandığı söyleniyor.

Güvenilmeyen sitelerden addon indirmeyin.
Tanımadığınız güvenmediğiniz kişilerin size söylediği, 'şu komutu yaz şöyle olacak' gibi laflarına aldırış etmeyin, mümkünse şikayet edin.

Blizzard küçük bir patch ile, Lua script komutu girildiğinde uygulanmasını isteyip istemediğimizi soran ve muhtemel risklerden bahseden bir pencere eklemiş.

Daha detaya girmek gerekirse, uygulanan olay şu;

' /run RemoveExtraSpaces=RunScript ' komutunu yazdırıyor, kullandırıyor veya addon'a eklemiş şekilde size sunuyor. Bu komutun kullanımı sonrası, sizin hesabınıza erişimi olmasa da, yine komutlar üzerinden sizin oyundaki karakterinizi yönetme imkanına sahip oluyor bu kişi. Bu kişi siz ona yaklaştığınızda(item, gold vs. transferi gerçekleştirebilmek için belirli bir yakınlıkta olmak gerekiyor malumunuz) bunu görüyor, hatta sizin karakteriniz üzerinden arkadaşlarınıza da bu komutu yazdırıp, saadet zinciri bile oluşturabiliyor.
Tanıdıklarınızı, guildinizi bu konuda uyarmanızı tavsiye ederim.

Kaynak:http://www.eteknix.com/wow-vulnerability-could-let-people-rob-you-without-you-knowing/
E
8 yıl
Potansiyel Trojan
Battle.Net Amerika forumlarında dün paylaşılan ve göründüğü kadarıyla çözüme ulaşma yolunda hızla ilerleyen bir trojan tehlikesiyle ilgili uyarıda bulunmak istedim.

Disker ya da Disker64 adındaki gerçek zamanlı çalışan trojan, girildiği anda hem hesap şifresini hem de(varsa) authendicator kodunu ele geçirebildiği söyleniyor. Geçen yıl Mart ayında ilk kez tespit edilmiş fakat forumlarda söz konusu olan farklı bir versiyon olabilir deniyor.

Bilgisayarda genellikle aşağıdaki konumlarda bulunduğu söylenmiş:

Disker rundll32.exe c:\users\name\appdata\local\temp\w_win.dll,dw Name-PC\Name Startup

Disker64 rundll32.exe c:\users\name\appdata\local\temp\w_64.dll,dw Name-PC\Name Startup

Mac bilgisayarları etkilediğiyle ilgili henüz bir bir rapor ulaşmamış.

Linkte bulunan Antivirüs, Antimalware vs. programların trojani tanıdığı belirtilmekle birlikte, AVG, Avast, ClamAV, Comodo, DrWeb, ESET/NOD32, F-Pro, Kaspersky, Malwarebytes, MSE, Norman, SuperAntiSpyware, Sophos, TrendMicro, nProtect gibi programlarla henüz tespit edilemediği söyleniyor.

Dikkatli olmakta fayda var :)
E
8 yıl
Farklı bir bakış
Selamlar herkese,
Uzun süredir hem forumu, hem teknoloji sitelerini takip ediyorum. Forumda belirli bir bütçe ile standart mesajlar yer almaya başladığını gördüğüm için, biraz farklı bir yaklaşımda bulunmak istedim.

Bilgisayar almak istiyorum, AMD mi Intel mi, anakart ne olsun, ramler?!? vs. durumlarını yaşamayan yoktur sanırım. Kaçıncı kez bilmiyorum ama yine aynı durumdayım :)

Girişi fazla uzatmadan işlemci tercihiyle başlıyorum.

Ben overclock meraklısı biri değilim. Hiç yapmadım ve yapmayı düşünmüyorum, zaten turbo boost teknolojisiyle veya tek tık ile belirli bir miktar artış mümkün oluyor diye biliyorum. Bunlar harici O.C. yok. Başta bu konuda anlaşalım :)
İşlemcilerin güç tüketim miktarlarının karşılaştırılmasında, Intel ürünlerinin bariz şekilde daha düşük tüketim yaptığını gördüm. İki tip işlemcinin birebir karşılaştırmasını yapma imkanım olmadı ve farkın ne kadar olduğunu bilemiyorum. Düşüncem şu şekilde, ben fiyatı uygun diye AMD işlemci alırsam ve 1 yıl içerisinde elektrik kullanımındaki fark sebebiyle Intel'in fiyatına ulaşır mı ? Hani aylık 5 lira desek 60 lira farkla, eşdeğer belki daha iyi performans alabileceğimiz Intel ürünü tercih etmemiz doğru olabilir mi ?
Overclock yapmayacağım düşünüldüğünde ve Amd stok fan sesini yıllardır dinlemekten bıktığım göz önüne alınarak, AMD + işlemci soğutucu fiyatı yine eşdeğer belki daha iyi performans alabileceğimiz Intel ürünü fiyatına gelmez mi ? Intel stok fan kullanıp, otomatik o.c. dışında değer değişimi yapmamış olanlar fanın yeterliliği hakkında bilgi verebilirlerse sevinirim.
Almayı düşündüğüm AMD ya da Intel ürünler şunlar :
A) FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB Cache 32nm İşlemci / Bu nanometre ve cache olaylarından anlamıyorum, hatta GHZ farklılıklarının bile beni ne kadar etkileyeceğini bilmiyorum. Bu konuda da bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum. Bu arada HAYIR 8320 almayacağım. Onu alıp O.C ile 8350 yapabilirim biliyorum ama ben bunu yapmayacağım, yine de düşünceniz için teşekkürler.
B) Intel tarafında bir başka sıkıntı bizleri bekliyor. Yeni nesil 1150 soketli K serisi olMAyan, INTEL CORE I5 4670 var aklımda. Bir yandan yeni nesil her zaman iyidir, hem geleceğe yönelik olur diyorum; bir yandan da aradaki performans farkının fiyat farkına değip değmeyeceğine emin olamıyorum.

İşlemci için özetle ya Fx 8350+İşlemci soğutucu ya da I5 4670. Farklı tavsiyelere de açığım elbette, özellikle intel konusunda.

Anakart : Hiçbir fikrim yok. Dediğim gibi overclock kapasitesi çok yüksek bir anakart olmasına gerek yok. Crossfire ya da SLI de yapmayacağım için bu özellikleri destekleyip desteklememesi de benim için önemli değil. Yine geleceğe yönelik olması açısından kasa ön panele usb 3.0 desteği olan bir anakart istiyorum. Uçuk fiyatlı olmasını gerektirecek bir durum yok sanıyorum :)

Ekran kartı : Yine overclock yapılmayacak bir ekran kartı. Oynayacağım en baba oyun WOW olacak, onun dışında oynadığım oyunlarda da Fps ve ULTRA ayarlar gibi bir takıntım olmadığından Sapphire 7870XT'nin üstünde bir kartın gereksiz olduğunu düşünüyorum. 1920x1080'de orta ve üst seviyede bana sıkıntı yaratmasın da abartıya gerek yok. Evet coil whine probleminden haberim var ama yukarıda belirttim, uzun yıllardır amd stok fanı dinliyorum ben :) O açıdan sıkıntı yok yani.

Ram : Tamam CL9 olacak, tamam 1.5v olacak ve tamam 1600mhz 2x4gb olacak :) Marka kalitesi konusunda bilgim yok, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Gskill mi ? :)

Harddisk : 1 Tb'lık bir şey yeter de artar bile, arşiv meraklısı değilim. Film-dizi izlerim ama bilgisayarda kayıtlı tutma olayı bana göre değil. 64mb cache ve 7200 rpm uygun olur diye düşünüyorum. Ben Seagate Barracuda taraftarıyım, fiyat açısından. Başka bir fiyat/performans tavsiyesi olan varsa da dinlemek isterim :)

Kasa : Ben kasayı masanın altına koyarım ve sadece bilgisayarı açarken görürüm. Bu sebepten görünüşü benim için bir önem arz etmiyor, ışıklı ledli fanlar da ilgimi çekmiyor. Daha ziyade performansı, iç hacim genişliği, PSU kalitesi, havalandırma kapasitesi gibi seçenekler önemli. Ben yine genel olarak tercih edilen Corsair 300R düşünüyorum, son zamanlarda forumda görmeye başladığım Xigmatek'in Assassin Black Edition kasası da olabilir. İki ürün de gayet yeterli görünüyor.

SSD : 120-128 gb'lık bir Ssd düşünüyorum, çok uçuk hızlara gerek yok. Sadece windows ve bir kaç program için kullanacağım. Sandisk Ultra Plus 128gb olabilir, fiyatı oldukça uygun. Kullanan ya da bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgilendirebilirlerse sevinirim.

İşlemci soğutucu : Amd sistem tercih edersem alacağım, hem gürültüyü azaltsın hem sıcaklığı. Tabi ram slotlarıyla ya da ramlerin kendileriyle sıkıntı yaratmasın :) CM Hyper 212x olur gibi.

Monitör : Kafamı epey kurcalayan bir konu.
Oyun oynarım ama dizi ve film izlemeyi de severim. Ips-Led monitör almam gerekir mi ? Yoksa standart Led kaliteli bir monitör işimi görür mü ? Hdmi girişi olan 23" veya 23.6", kenarları ince olan bir monitör istiyorum. Marka takıntım yok ama ürün kalitesi önemli, sıkıntı çıkarmayacak bir şey istiyorum. Aoc, Samsung tavsiyeler görüyorum forumda, haklarındaki inceleme ve yorumları da okuyorum.
Bunun yanında ikinci bir monitöre daha ihtiyacım var, 18.5", 19" olabilir, hdmi vs. gereksinimi yok. Sadece diğeri gibi kaliteli bir ürün olmasını istiyorum.

Veee tüm bunlar için benim 3000 lira gibi bir bütçem var. Ekleme-çıkarma yapabiliriz, kısabilirisiz, kasabiliriz :) Yorumlarınız benim için önemli.
Rica ediyorum gelip sadece 'şunu şunu al, bunu alma' şeklinde mesaj atmayın. Açıklama yapın ki neden almamız ya da almamamız gerektiğini bilelim. Konu benim konum ama bu şekilde başka arkadaşlara da yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum. Fikirlere de saygı duyalım lütfen, sen öyle dedin ben böyle dedim diye atışma, aşağılamaya çalışma vb. şeyler olmasın mubarek günlerde. Kırmayalım birbirimizi :) Birçok kişi şimdiye kadar okumayı bıraktı ama bırakmayanlara ayrı ayrı teşekkür ederim :)

Bayramda %30 olursa güzel olur sanki :)
Şimdiden teşekkürler herkese.

Edit : İşletim sistemi olarak Windows 7 Ultimate kullanılacak; ona göre windows 8 desteği olan ıvır zıvır da gereksiz :)
E
9 yıl
Monk Sınıf Rehberi(Yeni Başlayanlara)
Giriş:

Mists of Pandaria paketiyle oyuna eklenen yeni sınıftır.

Arka plan:

Hibrid bir sınıf olan monklar, silahsız dövüşte uzmanlaşmış ve oyun içinde Deathknight'ların Rune sistemi, Paladin'lerin Holy power'larının farklı bir versiyonu olan enerji kaynağı Chi kullanırlar.
Monklar oynayabildikleri tank, healer ve melee dps rollerinin hepsinde yeteneklidirler.

Irklar:

Oyunda bulunan tüm ırklar, Mists of Pandaria paketiyle gelen Pandaren dahil, Monk sınıfını oynayabilirler. Irklara göre stat dağılımları aşağıdaki şekildedir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Oynanmak istenen role göre tercih yaparken tablodan faydalanılabilinir.

Armor:

Druid ve Rogue sınıfları gibi, Monklar sadece Leather ve Cloth Itemları kullanabilirler. Shield kullanamazlar ancak Off-hand Itemlar kullanabilirler. Asıl statları Tank ve Dps için Agility, Healer için Intellect'tir. Kullanılacak Item tercihleri buna göre yapılmalıdır. 50 Level'da gelen Leather Specialization sebebiyle Leather Itemlar giyilmesi, tercih edilmesi önemlidir.

Silahlar:

Monklar, One hand Axe, Mace ve Sword'larla beraber Fist Weapon, Staff ve Polearm kullanabilirler.

Talent Ağaçları:
1. Aşama Talentları (Level 15)

Level 15'te seçilebilecek 3 talent da hareket üzerine.

Celerity : Pasif olarak Roll ve Chi Torpedo skillerinin tekrar kullanılma sürelerini 5 sn. azaltırken, sayılarını da 1 artırıyor.

Tiger's Lust : Hedeften tüm hareket engelleyen etkileri silip, 6 sn. süre ile %70 daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Kendine veya bir başkasına uygulanabiliyor. 30 saniyede bir kullanılabilen yetenek 1 Chi gerektiriyor.

Momentum : Pasif olarak Roll ve Chi Torpedo kullanımı sonrasında hareket hızını 10 saniye boyunca %25 artırıyor. Ard arda iki roll veya chi torpedo sonrası hız 2 katına çıkıyor.

2. Aşama Talentları (Level 30)

Chi Wave : En yakındaki 7 hedefe yönelik bir yetenek. Eğer yakında düşman hedef varsa damage yaparken, dost hedefleri healliyor. Düşük canı olan hedefleri heallemek için ideal, 8 sn. yeniden kullanma süresi var ve kullanım için 2 Chi gerekiyor.

Zen Sphere : 16 sn. boyunca her 2 sn.'de bir heal alınmasını sağlayan HoT(Heal Over Time) bir yetenek. Hedefi heallerken, 10 yard içindeki düşmanlara da damage uyguluyor. Tekrar yüklenme süresi yok, kullanımı için 2 Chi gerekiyor. Monk sadece 1 Sphere halde bulundurabilir. Aktif bir Sphere varken, Zen Sphere kullanılırsa, varolan Sphere'in patlar; 10 yard içindeki düşmanlara ortalama bir damage ve aynı sınırlar içindeki dost hedeflere de heal yapar.

Chi Burst : Hedefe göre damage/heal yapan yetenek, asıl hedef ile monk arasında bulunanlara da aynı etkiyi yapıyor. Kısa bir cast süresi var, tekrar yüklenme süresi yok ve kullanım için 2 Chi gerekiyor.

3. Aşama Talentları (Level 45)

Power Strikes : Pasif olarak Jab yeteneğinin ekstra 1 Chi kazandırmasını sağlar. Bu özelliğin 20 sn. yenilenme süresi vardır. Maksimum Chi olması durumunda, Chi sphere karakterin yanında belirir ve üzerinden geçildiği taktirde +1 Chi olarak kaydedilir.

Ascension : Maksimum sahip olunabilen Chi sayısını 1 artırır (4ten 5'e), maksimum manayı %15 artırır, enerji yenilenme hızını %15 artırır.

Chi Brew : Anlık olarak tüm Chi'leri restore eder. 1.5 dk. tekrar kullanım süresi var.

4. Aşama Talentları (Level 60)

Deadly Reach : Paralysis yeteneğinin 20 yarda kadar mesafeden kullanılabilmesine olanak tanır. Monklar normalde bu yeteneği melee mesafesinde kullanabilirler.

Charging Ox Wave : Bu yetenek Monkun önünde, 30 yard mesafedeki tüm düşmanları 3 sn. süre ile stun etmeyi sağlayan bir OX çıkarır. 1.5 dk. tekrar kullanım süresi vardır.

Leg Sweep : 5 yard içerisindeki düşmanları 5 sn. süre ile stun etmeyi sağlayan yetenektir. 45 sn. tekrar kullanım süresi vardır.

5. Aşama Talentları (Level 75)

Healing Elixirs : Her Brew ya da Tea içtiğinizde maksimum canınızın %10'u kadar heal alırsınız. Bu yetenek 18 sn.'de bir gerçekleşebilir.

Dampen Harm : Yetenek kullanımı sonrasında 45 sn. içerisinde alacağınız maksimum canınızın %10'undan yüksek3 atağın, damage'ları %50 oranında azaltır. 1.5 dk. yeniden kullanma süresi vardır.

Diffuse Magic : Üzerinizdeki tüm magic debuffları siler. Ek olarak 6 sn. boyunca aldığınız magic damage'ı %90 oranında azaltır ve size karşı kullanılan tüm spelleri geriye yansıtır.

6. Aşama Talentları (Level 90)

Rushing Jade Wind : Bir hortum çıkarmanızı sağlar, hortum 30 yard önünüzdeki tüm düşmanlara Nature damage yapar. Aynı zamanda Spinning Crane Kick yeteneğinizden aldıkları damage'ı 8 sn. boyunca %30 artırır. Ayrıca yeteneği her kullandığınızda Shuffle etkisi alırsınız. Tekrar kullanım süresi 30 sn. ve kullanım için 2 Chi gerekiyor.

Invoke Xuen, the White Tiger : 3 dk. yenilenme süresi olan bu yetenekte, asıl hedefinize ve yanındaki diğer 3 hedefe de saldıran bir kaplan çıkarıyorsunuz, asıl hedefinizi tauntluyor. Kaplan 45 sn. boyunca yanınızda kalıyor.

Chi Torpedo : Roll yeteneğinin yenilenmiş hali. Monk kısa bir mesafe yuvarlanıyor ve mesafe içerisindeki düşmanlara damage vururken, dost hedefleri healliyor.

Bufflar, Debufflar, Faydalı yetenekler

Bufflar

Legacy of the Emperor Hedefin/parti ya da raidin Intellect, Strenght ve Agility'lerini %5 oranında artırır. Benzer diğer sınıf yetenekleriyle aynı anda kullanılmaz.
Avert Harm 6 sn. boyunca 10 yard içerisinde bulunan parti ya da raiddekilerin aldıkları damage miktarının %20'sini Brewmaster'a yansıtır. Canınız %10'un altına düşerse Avert Harm otomatik kapanır.

Debufflar

Keg Smash : Hedef düşmanın aldığı fiziksel hasarı %10 oranında artıran bir debuff bırakır. Benzeri diğer sınıf yetenekleriyle kullanılmaz.

Faydalı Yetenekler

Detox : Dost hedefin üzerinde bulunan tüm Poison ve Disease etkileri siler.
Grapple Weapon : Düşman hedefin silahını elinden almayı sağlar. Eğer alınan silah Monk'un silahından daha iyiyse Monk %5 damage ve healing buff ile %5 damage azaltan buff kazanır(Disarm).
Spear Hand Strike : Düşman hedefin castini durdurur ve 5 sn. süresince tekrar cast etmesini engeller(Interrupt).
Zen Meditation : 8 sn. süresince alınan magic damage'ı %90 oranında azaltır, aynı zamanda 30 yard içerisinde bulunan parti/raid üyelerine yönelik cast edilen 5 spell'in geri dönmesini sağlar. Melee atak alınması durumunda Zen Meditation kapanır.

Kalabalık Kontrolü (CC = Crowd Control)

Paralysis : Düşman hedefi 30 sn. boyunca hareketsiz kılan bir yetenektir, eğer hedefin arkasından uygulanırsa bu süre 2 katına çıkar. Herhangi bir damage alması durumunda hedef normale döner.


Brewmaster:

Rotasyonlar

Tek Hedef Rotasyonu

Dövüşün özelliğine, taktiğe, hedefe göre değişiklik göstermesi mümkün olmakla birlikte tek hedefe yönelik rotasyon genel olarak aşağıdaki şekilde ve önem sıralamasında olmalıdır.
Chi kazandıran yetenekler;
1. Keg Smash : 2 Chi kazandırır, dolayısıyla 2 ya da daha az Chi sahibiyken kullanılmalıdır.
2. Expel Harm : 1 Chi kazandırır, canınız full değilken kullanmak uygundur, az da olsa bir miktar self-heal yapar.
3. Jab : 1 Chi kazandırır, Monklar için standart Chi dinamosudur. Aynı zamanda fazla enerjiyi de harcamayı sağlar.
Chi harcama yetenekleri;
1. Blackout Kick : Shuffle buffını aktif tutabilmek için 6 sn.'de bir kullanılması gerekir. Eğer son talentınız olarak Rushing Jade Wind almışsanız, kullanım süresi doldukça Blackout Kick yerine kullanılabilir rotasyon içerisinde.
2. Tiger Palm : Dövüş başlarken ve hedef üzerinde daha fazla threat / damage avantajı için sık kullanılmalıdır. Chi/Enerji gereksinimi olmadığı gibi, tekrar kullanılabilir olması için beklemeye de gerek yok. Guard yeteneğini kullanmadan önce Tiger Palm kullanılmalıdır ki Guard'ın sağladığı absorbansı artırsın.
3. Başka kullanacak aktif yetenek olmadığı durumlarda Tiger Palm kullanılmalıdır.

Çoklu Hedef Rotasyonu

Aynı anda fazla sayıda hedefe yönelik kullanılabilecek 3 yetenek var. Ancak 2 hedefle mücadele ederken tek hedef rotasyonunu kullanıp, hedefler arası geçiş yaparak aynı şekilde devam edilmesi önerilir.
Dizzying Haze Düşmanın hareket yeteneğini sınırlayan bu yetenek aynı zamanda yüksek oranda threat yaratmaktadır. Bu debuff düşman üzerinde sürekli bulundurulmalıdır.
Breath of Fire Düşman üzerine DoT (Damage Over Time) etki yapan bu alan yeteneği düşmanlar üzerinde DoT sürekli kalacak şekilde kullanılmalıdır.
Yine çok kalabalık gruplarla karşı karşıya kalındığında Spinning Crane Kick yeteneği aktif şekilde kullanılmalıdır.

Aktif Damage Azaltımı

Brewmaster'lar yukarıda bahsedilen defansif yeteneklerin haricinde, daha uzun sürede tekrar kullanılabilen 2 yeteneğe sahipler.
Fortifying Brew : Büyük damage alınması muhtemel durumlar öncesi kullanılması tavsiye edilen yetenek, 20 sn. boyunca maksimum canı %20 artırırken, alınan damage miktarını da %20 azaltır.
Avert Harm 6 sn. boyunca 10 yard içerisinde bulunan parti ya da raiddekilerin aldıkları damage miktarının %20'sini Brewmaster'a yansıtır. Canınız %10'un altına düşerse Avert Harm otomatik kapanır.

Taunt

Provake : Brewmaster'ın tek hedefe yönelik kullanabileceği tek taunt yeteneğidir. Eğer tauntlanan hedef, o anda Brewmaster'ın summon ettiği Black Ox Statue hedef almışsa, hedef ve etrafında 8 yard içerisindeki diğer hedefler de Brewmaster'a yönelirler.
Glyph of Leer of the Ox sayesinde Brewmaster Leer of the Ox yeteneği kazanır ve bunu Provake gibi kullanabilir.

Stance

Brewmaster sürekli Stance of the Sturdy Ox formunda olmalıdır.

Statue

Brewmaster her zaman Black Ox Statue yeteneğini aktif olarak kullanmalıdır.

Stat Önem Sıralaması

Stamina > Agility > Expertise (15%) > Melee Hit (7.5%) > Crit >= Haste > Parry > Dodge > Mastery

Bu önem sıralamasına göre;
Expertise %15 cap'e ulaşmak için 90 Levelda 5,100 Expertise Rating sahibi olmak gerekiyor. Bazı ırkların, bazı silahları kullanmaları durumunda bu sayı azalmakta, şöyle ki;
Gnome'lar 2 tane sword kullanmaları durumunda,
Dwarf'lar 2 tane mace ya da tek mace kullanmaları durumunda,
Human'lar 2 tane mace/sword ya da tek mace/sword kullanmaları durumunda,
Orc'lar 2 tane axe ya da tek axe kullanmaları durumunda,
ırksal uzmanlıkları sebebiyle %1 oranında daha düşük bir değer olan 4760 Expertise Rating ile %15'lik cap'e ulaşabilirler.

Hit Rating %7.5 cap'e ulaşmak için 90 Levelda 2,550 Hit Rating sahibi olunması gerekirken, Dranei'ler ırksal özellikleri sebebiyle bu cap'e 2,210 Hit Rating ile ulaşabiliyorlar.

Gemler, Enchantlar

Gemler

Meta Socket Gemler
Alınan Magic damage'ın yüksek olduğu karşılaşmalarda Effulgent Primal Diamond diğer durumlarda Austere Primal Diamond kullanılır.
Prismatic Socket Gemler
Expertise ve Hit cap olunması durumunda Haste gemleri, aksi durumda Expertise ve Hit veren gemler kullanılmalıdır cap tamamlanana kadar.
Kırmızı Socket Gemler
Expertise ve Hit cap sağlanana kadar Agility+Hit/Expertise ya da Haste+Hit/Expertise gemleri tercih edilmelidir. Cap sağlanmışsa Agility+Haste gemleri kullanılır.
Sarı Socket Gemler
Expertise ve Hit cap sağlanana kadar Agility+Hit/Expertise ya da Haste+Hit/Expertise gemleri tercih edilmelidir. Cap sağlanmışsa Agility+Haste gemleri kullanılır.
Mavi Socket Gemler
Expertise ve Hit cap sağlanana kadar Expertise/Hit+Stamina gemleri, sağlandıktan sonra Haste+Stamina gemleri idealdir.

Enchantlar

Shoulder : Greater Ox Horn Inscription, Greater Tiger Claw Inscription
Cloak : Enchant Cloak - Accuracy, Enchant Cloak - Superior Critical Strike
Chest : Enchant Chest - Superior Stamina , Enchant Chest - Glorious Stats
Bracers : Enchant Bracer - Greater Agility
Gloves : Enchant Gloves - Superior Expertise, Enchant Gloves - Greater Haste
Belt : Living Steel Belt Buckle
Legs : Shadowleather Leg Armor
Boots : Enchant Boots - Blurred Speed
Weapon : Enchant Weapon - Dancing Steel

Tavsiye Talent

< Resime gitmek için tıklayın >

Glyphler

Glyph of Guard : Tavsiye edilir. Magic damage avantajı ya da alınan +%30 heal'ın sürekliliği.

Glyph of Breath of Fire : Tercihe bağlı. Daha iyi kalabalık kontrolü.

Glyph of Clash : Tercihe bağlı. 2. taunt yeteneği için mesafe avantajı.

Glyph of Expel Harm : Tercihe bağlı. Asıl heal/damage yeteneği için mesafe avantajı.

Glyph of Fortifying Brew : Tercihe bağlı. Aktif kullanılması durumunda dayanıklılık avantajı.

Glyph of Leer of the Ox : Tercihe bağlı. Çoklu hedeflere karşı faydalı, ekstra taunt yeteneği.

Glyph of Spinning Crane Kick : Tercihe bağlı. Fazla AoE(Area of Effect - Alan etkili) dövüşlerde hareket avantajı.

Glyph of Stoneskin : Tercihe bağlı. Bleed damage yüksek olan dövüşler için avantaj.

Mistweaver:

Rotasyonlar

Tek Hedef Heal

- Düşük damage sırasında : Hedefe Soothing Mist channel edilir, her tik 1 Chi kazandırır.
- Düşük - Orta damage sırasında : Hedefe Soothing Mist channel edilip Chi kazanılırken, Enveloping Mist cast edilir. Enveloping Mist 3 Chi harcar.
- Yüksek damage sırasında : Hedefe Soothing Mist channel edilip Chi kazanılırken, Enveloping Mist cast edilir. Enveloping Mist hedefin üzerinde bulundurulurken, Surging Mist sürekli cast edilir. Surging Mist 1 Chi kazandırır.
- Acil durumlarda : Vital Mists sebebiyle Surging Mist'in cast süresi olmayıp instant durumdayken kullanılır. Soothing Mist cast edilip, hemen ardından yine Surging Mist cast edilir.
- Hareket halindeyken : Heala ihtiyacı olan hedefin altına Healing Sphere bırakılır. Healing Sphere Chi kullanmaz ve harcamaz.
Burada önemli olan Soothing Mist channel edilirken, Enveloping Mist ve Surging Mist instant durumdadır. Bu skilleri kullanmak için channel durdurmaya gerek yok.

Çoklu Hedef Heal

Mistweaver'ın multi hedef healı sırasında kullanabileceği 2 tane yeteneği var. Standart bir kullanım sıraları var.
Herhangi bir raid/parti damage söz konusu olduğunda Renewing Mist(1 Chi kazandırır), ardından damage yoğunlaştığında Uplift(2 Chi harcar) kullanılır.
Uplift'i sürekli kullanabilmek için sadece Renewing Mist kullanmak Chi yetersizliğine sebep olacağından, arada Surging Mist ve Soothing Mist kullanılması gerekir.

Ek Olarak Yapılacaklar

Eminence ve Serpent's Zeal aktif kullanıp avantaj sağlayabilmek için mümkün olduğunca fazla Boss'un(düşman hedefin) melee mesafesinde bulunulması gerekiyor.
Mana Tea aktif mana kazanımı için düzenli olarak kullanılmalıdır.
Mistweaver kullandığı Statue'nün doğru yerde olduğuna emin olmalıdır.
Thunder Focus Tea dövüş sırasında mümkün olduğunca fazla sayıda kullanılmalıdır. Surging Mist ve Uplift yerine kullanılabilir.
Heallediğiniz hedef büyük bir damage almak üzereyken, zamanlamayı ayarlayarak Life Cacoon kullanıp, alınacak damage'ı minimize etmeniz mümkün.
Tüm parti/raid üyeleri üzerinden Poison, Disease ve Magic debuffları silip onları heallemeyi sağlayan Revival'da Mistweaver'ın en önemli yeteneklerinden biridir.

Stance

Mistweaver Monk her zaman Stance of the Wise Serpent formunda bulunmalıdır.

Statue

Her durumda Summon Jade Serpent Statue aktif olarak bulunmalıdır.

Stat Önem Sıralaması

Spirit > Haste (Breakpoint) > Intellect > Crit > Mastery > Haste (Past Breakpoint)

Burada önemli olan soft Haste cap yapıp, Enveloping Mist ve Reneving Mist yetenekleri için ekstra tik alabilmek. Bunu yapabilmek için %16.65 olan soft cap'e ulaşmak gerekiyor, bunun içinse eğer parti ya da raidde +%5 Haste buff varsa 3145, yoksa 4719 Haste Rating'e sahip olmalısınız.

Gemler, Enchantlar

Gemler

Meta Socket Gemler :
Revitalizing Primal Diamond
Prismatic ve Mavi Socket Gemler : Mana rejen sıkıntısı varsa prismatic Spirit gemleri, sıkıntı yoksa Prismatic socketler için Intellect gemleri kullanılmalı, mavi socketler içinse duruma göre Spirit ya da Intellect+Spirit gemleri kullanılabilir.
Kırmızı Socket Gemler : Mana sorunu olmadığı durumlarda Intellect, aksi durumlarda Intellect+Spirit gemleri kullanılır. Mana sıkıntısı olmayıp, Haste desteklemek için Intellect+Haste gemleri de kullanılabilir.
Sarı Socket Gemler : Haste, Intellect+Haste ve Intellect+Critical Rating gemleri kullanılabilir.

Enchantlar

Shoulder : Greater Crane Wing Inscription
Cloak : Enchant Cloak - Superior Intellect
Chest : Enchant Chest - Glorious Stats, Enchant Chest - Mighty Spirit
Bracers : Enchant Bracer - Super Intellect
Gloves : Enchant Gloves - Superior Mastery, Enchant Gloves - Greater Haste
Belt : Living Steel Belt Buckle
Legs : Greater Pearlescent Spellthread
Boots : Enchant Boots - Pandaren's Step
Main Hand : Enchant Weapon - Jade Spirit
Off Hand : Enchant Off-Hand - Major Intellect
Two Hand : Enchant Weapon - Jade Spirit

Tavsiye Talent

< Resime gitmek için tıklayın >

Glyphler

Glyph of Mana Tea : Tavsiye edilir. Mana rejenerasyonunu bariz artırır.
Glyph of Renewing Mists : Tercihe bağlı. Parti veya raid üyelerinin dağınık bulunduğu durumlarda Renewing Mists yeteneğinin etkisini artırır.
Glyph of Retreat : Tercihe bağlı. Roll ve Chi torpedo kullanımı sonrası, bir süre Threat azalmasını sağlar.
Glyph of Spinning Crane Kick : Tercihe bağlı. AoE heal sırasında hareketlilik avantajı sağlar.
Glyph of Uplift : Parti veya raidin ağır şekilde damage aldığı durumlarda Uplift yeteneği üzerinden avantaj sağlar.
Glyph of Zen Meditation : Eğer kullanılıyorsa, Zen Meditation sırasında hareket edilebilmesini sağlar.

Windwalker:

Rotasyonlar

Tek Hedef Dps

Chi Kazandıranlar: (Full Chi sahibi değilken kullanılmaları gerekenler)
Expel Harm : Canınız dolu değilken, hatta %80'in altındayken kullanılması öneriliyor, 1 Chi kazandırıyor.
Jab : Standart Chi kazandıran yetenek. Aynı zamanda fazla enerjinin harcanmasında kullanılır. 1 Chi kazandırır.
Chi Harcayanlar:(Önem sırasına göre)
Rising Sun Kick : Uyguladığı buff sebebiyle, kullanılabilir olduğu her durumda kullanılmalıdır.
Tiger Palm kullanılarak Tiger Power debuff'ı sürekli aktif halde hedef üzerinde bulundurulmalıdır.
Fist of Fury : Kullanımı mümkün olduğunda kullanılmalıdır. Ancak, eğer Rising Sun Kick kullanıma müsaitse, ya da müsait olmak üzereyse; enerji düşük seviyedeyse; Tiger Power debuff'ı silinmek üzereyse ya da kullanımın hemen ardından hareket edilmesi gerekiyorsa Fist of Fury kullanımı ertelenmelidir.
Mastery: Combo Breaker avantajıyla procladığı zaman, Blackout Kick veya Tiger Palm kullanılmalıdır.
Ekstra Chi harcamak için Blackout Kick kullanılır.
Bunların haricinde Enerji ve Chi yokken Flying Serpent Kick kullanılır, her müsait olunduğunda.

Çoklu Hedef Dps

Basit olarak 2 hatta 3 düşmana kadar tek hedef dps sıralamasının kullanılması uygundur.
4 ve daha fazla düşmanla mücadele sırasındaysa;
Hedeflerden birine Rising Sun Kick ile vurduktan sonra, Spinning Crane Kick ile dps'e devam edilir.


Energizing Brew : Maksimum enerjiyi aşıp, heba olmadıktan sonra dövüş içerisinde mümkün olduğu her zaman kullanılmalıdır.
Tigereye Brew : 10 Stack'e her ulaştığında kullanılmalıdır.
Touch of Death : Mümkün olduğu her zaman kullanılmalıdır. Bosslar üzerinde kullanmaya vakit olmayabilir :)

Stance

Windwalker Monk her zaman Stance of the Fierce Tiger formunda bulunmalıdır.

Stat Önem Sıralaması

Çift el silah kullanılması durumunda : Melee Hit (7.5%) > Agility > Expertise (7.5%) > Crit > Haste > Mastery
2 adet tek el silah kullanılması durumunda : Melee Hit (7.5%) > Agility > Expertise (7.5%) > Haste > Crit > Mastery

Bu sıralamaya göre %7.5 olan hit cap'e ulaşıp, özel atakların 'miss' şansını sıfırlamak için 2550 Hit Rating gerekiyor. Dranei'ler ırksal özellikleri sebebiyle 2210 Hit Rating ile cap'e ulaşabilirler.

Expertise %7.5 cap'e ulaşmak için 90 Levelda 2550 Expertise Rating sahibi olmak gerekiyor. Bazı ırkların, bazı silahları kullanmaları durumunda bu sayı azalmakta, şöyle ki;
Gnome'lar 2 tane sword kullanmaları durumunda,
Dwarf'lar 2 tane mace ya da tek mace kullanmaları durumunda,
Human'lar 2 tane mace/sword ya da tek mace/sword kullanmaları durumunda,
Orc'lar 2 tane axe ya da tek axe kullanmaları durumunda,
ırksal uzmanlıkları sebebiyle %1 oranında daha düşük bir değer olan 2210 Expertise Rating ile %15'lik cap'e ulaşabilirler.

Gemler, Enchantlar

Gemler

Meta Socket Gemler :
Agile Primal Diamond
Prismatic Socket Gemler :
Delicate Primordial Ruby
Mavi Socket Gemler :
Glinting Imperial Amethyst , Accurate Imperial Amethyst
Kırmızı Socket Gemler :
Delicate Primordial Ruby
Sarı Socket Gemler :
Deadly Vermilion Onyx , Deft Vermilion Onyx

Enchantlar

Shoulder : Greater Tiger Claw Inscription
Cloak : Enchant Cloak - Accuracy , Enchant Cloak - Superior Critical Strike
Chest : Enchant Chest - Glorious Stats
Bracers : Enchant Bracer - Greater Agility
Gloves : Enchant Gloves - Superior Expertise , Enchant Gloves - Greater Haste
Belt : Living Steel Belt Buckle
Legs : Shadowleather Leg Armor
Boots : Enchant Boots - Blurred Speed
Weapon : Enchant Weapon - Dancing Steel

Simulasyon-Craft hesaplamasında, 496 ilevel ve tüm raid buff-debuffları bulunduğu durumda yukarıda bahsi geçen rotasyon ile 2 tane 1h silah kullanan Windwalker'ın 2h silah kullanan birine göre yaklaşık %5'lik daha fazla dps yaptığı bulunmuş.

Tavsiye Talent

< Resime gitmek için tıklayın >

Glyphler

Major Glyphler :

Glyph of Spinning Crane Kick : Tavsiye edilir. AoE dps yaparken hareketlilik avantajı sağlar.
Glyph of Expel Harm : Tercihe bağlı. Ufak bir menzil avantajı sağlar.
Glyph of Retreat : Tercihe bağlı. Roll ve Chi torpedo kullanımı sonrası, bir süre Threat azalmasını sağlar.
Glyph of Touch of Death : Tercihe bağlı. Touch of Death yeteneğini Chi olmadan kullanmayı sağlar.
Glyph of Touch of Karma : Tercihe bağlı. Touch of Karma yeteneğinin 20 yard mesafeden kullanılmasına izin verir.
Glyph of Transcendence : Tercihe bağlı. Transcendence: Transfer yeteneğinin mesafesini 10 yard artırır.

Minor Glyphler :

Glyph of Blackout Kick : Tercihe bağlı. Hedefinizle yüz yüze karşılaşma durumunda avantaj sağlar.


Kaynaklar :

Icy-Veins.com - Class Guides
Noxxic.com - Pve Class Guides
Wowhead.com - Database
WowDb.com - Database


Elimden geldiğince Türkçe kullanmaya çalıştım ama malumunuzdur her şeyde olmuyor.
Umarım kişilerin ihtiyacını, en azından başlangıç ölçüsünde karşılar. Başlıkta belirttiğim gibi, yeni başlayanlar ve 'Nedir bu Monk?' diye soranlar içindir. Sonrasında zaten kendi oyun şeklinize göre ayar verirsiniz.
Bilgilerin tamamı kaynaklarda belirtilen sitelerden alınmıştır, eğer şikayetiniz varsa kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.
Düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz bölüm(ler) varsa, elimden geldiğince ayar verebilirim.

İyi oyunlar.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.