_

Yüzbaşı
06 Ocak 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
31 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
_
geçen yıl
THH başvuru yardımı, satışından kaçınılan üründe fatura tarihi
Merhaba,

MediaMarkt'tan şu ana kadar iki defa alışveriş girişimim oldu, ikisini de iptal ettiler, sinirim bozuldu, bari ikincisinde tüketici hakem heyetine başvurayım dedim. Bana gelen sipariş bilgileri mailinden kopyala yapıştırla firma ünvanı, mersis vs. bilgileri doldurdum, şikayet konusu olarak "6502 sayılı kanunda yer alan diğer talepler" seçeneğiyle aynı model ürün stoklarında olmasına rağmen tedarik edilemiyor bahanesiyle sipariş iptali gerçekleştirdiklerini vs. yazdım, yalnız gerekli alanlardan ikisi fatura numarası ve fatura tarihi. Fatura kesilip kesilmediğinden bile emin değilim, e-fatura falan yollamadılar bu adamlar. Ne yapmam gerekiyor, bilen var mı?
_
geçen yıl
350 tl - XPG 16GB (2x8GB) Gammix D30 Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
3000mhz 2x8gb ram 350 tl, sayacı yenilediler, 24 saat daha geçerli ve an itibariyle 82 stok var.https://www.itopya.com/xpg-16gb-2x8gb-gammix-d30-siyah-3000mhz-cl16-ddr4-dual-kit-ram/
_
4 yıl
Hangi Programları Kullanıyorsunuz?
Birçok anketimsi soru var "en iyi Linux dağıtımı hangisi" diye; biraz alışınca hepsinin aşağı yukarı aynı olduğunu, asıl kerametin masaüstlerinde ve programlarda olduğunu anlamıştır az çok kurcalayanlar. Ben de dağıtımıyla birlikte gelen masaüstüne-programlara yapışıp kalmayanlar için şunu sorayım: Hangi programları kullanıyorsunuz? Böylece yeni başlayanlar bir tavsiye edilen programlar veritabanı da çıkarmış oluruz.

Benimkiler şunlar:
Eski/hantal makinalar, netbooklar için:
Masaüstü: LXDE/LXQt. Openbox'u sadece LXDE panel ile kullandığım da olmuştur.
Görev yöneticisi: Htop (konsol), LXTask
Pdf: Epdfview
Kelime işlemci: abiword/softmaker textmaker (sonradan freeoffice oldu)
cd/dvd yazma: wodim, growisofs vs. (ikisi de konsol)
web tarayıcı: palemoon, qupzilla, midori
müzik: en son deadbeef kullanmıştım, ha bir de mplayer (konsol)
video: mplayer (konsol), mpv, illa basitten sıkılırsam smplayer
konsol metin editörü: nano abicim, vim'i falan hiç sevemedim, emacs denemedim bile.
metin editörü: masaüstü ile ne gelirse. İlla daha gelişmiş bir şeye ihtiyacım olursa bluefish veya geany.
resim editörü: Bir ara GIMP'le beraber daha hafif bir şey kullanıyordum GIMP çok geç açılıyor diye, şimdi hiç hatırlamıyorum.

Daha yeni makineler için:
Masaüstü: KDE Plasma (5)
Pdf: Masaüstüyle gelen, ama Evince'i Okular'a tercih ederim.
Ofis: Libreoffice
CD/DVD yazma: KDE varsa K3B, Kde yoksa ya K3B ya konsol araçları (Brasero zamanında çok başımı ağrıttı, onu kullanacağıma komut yazarım daha iyi)
görüntü işleme/dönüştürme: mplayer
web tarayıcı: firefox, opera (sırf vpn için)
müzik: kde üzerindeysem amarok, yoksa vlc veya smplayer
video: smplayer veya vlc
metin editörü ve kosnol metin editörü: hantal makinedekinin aynı
resim editörü: GIMP
e-posta istemcisi: thunderbird

Debian/Ubuntu/Mint üzerindeyken paket yöneticisi: en başta aptitude (paket kaldırırken bağımlılıkları kaldırmada daha başarılı, çakışmalarda seçenek sunuyor), sonra synaptic. ama şu resimli, janjanlı software center'lar değil.

Aklıma başka kategori gelmiyor. Siz neler kullanıyorsunuz?
_
4 yıl
Hepsiburada ve hasarlı ürünler
Şu kargo tutanağı rezaletleri illaki ya başınıza gelmiş ya da birilerinden duymuşsunuzdur. Kargocular tutanak tutmuyor, alışveriş yaptığınız yer adamakıllı, güvenilir bir yerse sorununuzu sizi kargocuların insafına bırakmadan çözüyor. İşte o güvenilir yer hepsiburada.com değil. En kötü paketlemeyle ürünü size yollayacak, ürün hasarlı geldiğinde ise bütün sorumluluğu sizin üstünüze yıkacak rezil bir firma.

Şöyle bir olay düşünün: adamlardan ürün hasarlı geliyor, kargocu mesuliyet kabul etmiyor, hepsiburadayı aradığınızda ürünün fotoğraflarını çekip hasarliurun@hepsiburada.com'a yollamanızı ve beklemenizi söylüyor. Yapıyorsunuz, cevap gelmeyince tekrar arıyorsunuz ve size şunu söylüyorlar: "o mail adresi sadece hepsiburada'nın alt satıcıları için; eğer satıcı hepsiburada ise böyle bir prosedür işlemiyor". Yani başka firma hasarlı ürün yollarsa kendisine giren çıkan olmadığından sizi koruyor hepsiburada, ama eğer malı satan kendisiyse ne halin varsa gör diyor. Daha sonra görüştüğüm temsilci ilk gün içinde kargoya geri gitmem gerektiğini söylüyor. E, hani mail yollayıp bekliyorduk?

Adamlardan üç tava sipariş ettim, tavalardan biri sığmayacağı ebatta bir kutuya konmuş, kenarı yamulmuştu. İki tava naylon bir ambalajın içerisindeyken üçüncüsünde bu naylon ambalaj yoktu ve tavada çizikler vardı; çizilmesin diye gözünüz gibi bakacağınız tava size en baştan çizik geliyor ve adamlar size "başkası sattıysa yardımcı olalım, biz sattıysak yapacak bir şey yok" minvalinde sözler söylüyorlar. İlk görüştüğüm müşteri temsilcisi bana ürünü servise gönderelim diyor; servisi arıyorum, çizik ve yamuk garanti kapsamında değil, tava gittiği gibi geri dönecek diyor, döneceği süre de 20 gün; yani iade süresi bitiyor.

Bir tek benim başıma gelmemiş, şu ürün yorumuna bakın:

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu belki teşhir diye satılabilecek üründür ama sıfır değil; adama kullanılmış ürünü sıfır diye satmışlar, şükretsin sorunsuz çıkmış. Bana da aynı şeyi yaptıklarından şüpheleniyorum; naylon yok bir şey yok. Ellerindeki hasarlı maldan kurtuldular muhtemelen.

Başıma gelen talihsizlik aslında şöyle, sözleşmedeki sorgusuz sualsiz iade ibaresinden faydalanıp ürünü geri göndermek gibi bir seçeneği değerlndirmeye hiç yanaşmadım çünkü 200 tl üzeri 40 tl indirim gibi bir kampanyaları vardı, 3 tava aldım). Hepsini iade etmeye kalksam belki o tavanın durumunu sorgulamayacaktılar, tek birini iade almayıp değiştirin dedim (tekini iade etmeye kalksam 75 liraya aldığım tavayı 35 liraya iade edeceğim) bin türlü takla attılar, değişim yapmıyor adamlar.

Bu arada "kargo tutanağı" diyecekler damlayacaktır şimdi, peşinen yazayım, tutanak tutan kargocu görmedim şimdiye kadar, tutanak zırvadan başka bir şey değil, iş göndericinin güvenilirliğinde bitiyor. Şu ana kadar iade etmek zorunda kaldığım sadece üç ürün oldu (arıza vardı), biri istanbul'da ismini hatırlamadığım bir elektronik mağazasından, biri devvitrin diye bir kozmetik firmasından (yanlış ürün sipariş etmiştim), diğeri de güzelevim diye bir siteden; ürün hasarlıydı, kargo yine göz göre göre tutanak tutmamıştı (bu taşımadan kaynaklı değil, tutanak tutmam demişti). üçünde de sorunsuz bir şekilde iade ve değişim işlemlerini gerçekleştirdim. Değişim kabul etmeyen tek site en yaygın sitelerden biri olan hepsiburada oldu.

İşe yaramayacağını bilmeme rağmen servis için kargo kodu aldım adamlardan ama hemen yollamayıp biraz tüketici hakları vs. okuyacağım, artık ne çıkarabilirsem; bakalım müşteriyi usulünce kazıklamak yasal mıymış.

Bu arada ekşide yazmadığım bir hesap vardı, yazdım, çaylakmışım daha, onaylanmak için önümde 32815 kişi var. Ekşi hesabı olan varsa yazdığım entry'i kopyalayıp göndereyim, bir zahmet bir el atıversin, özellikle şu kendi müşterileriyle alt firmaların müşterilerine davranışlarındaki çifte standart iyice duyulsun. İndirim vs., bir daha hayatta yanaşmam, ne kadar kişiyi satış sonrası saç baş yoldurtmaları hakkında uyarsam o kadar iyi.

Edit: resmigazete'de şöyle diyor: "Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir." Bir de şöyle: "İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme" hakkına sahipmişim. Ancak bir yandan da tüketici hakem heyeti yetkili servisten arızanın mümkün olmadığına dair belge istiyor ki, servisin söylediğine göre çarpma ve çizilme zaten garanti kapsamında değil, belge vermeyi reddediyor.
_
5 yıl
Bildirimsiz ve keyfi olarak silinen mesajlar
Başlamadan not düşeyim: konuda bahsi geçen satıcı ya da başlıkla bir alıp veremediğim yok, zaten ne satıcıyı ne başlığı açıklayacağım.

Bugün ikinci el forumlarında bir ürün için daha fazla bilgi almak üzere bir mesaj attım. Mesajın içeriği şu şekilde idi:

"Hocam ..... testlerini eklemeniz mümkün mü?"

Bir gün geçmeden mesajın silindiğini fark ettim. Forum kurallarına baktım hemen, gözden kaçırdığım bir şey var mı diye, ilgili madde şu şekilde:

quote:

İlanda gereksiz yorum, fiyata müdahele, almayacak olmasına rağmen laf atma gibi girişimler ilan sahibinin isteği doğrultusunda açılan ilanda engellenebilir yada ilan sahibi bu yorumlara izin verebilir . Burada ilan sahibinin yaklaşımı çok önemlidir. Polemik yaparak laf yetiştirmeye çalışmak yerine şikayet etmeleri en kolay yöntemdir. Polemiğe giren üyelerin de mesajları silinmektedir, ilanları kilitlenebilmektedir.


Fiyata müdahale yok, laf atma yok, almayacağıma dair en ufak bir emare yok, polemik yok. Sadece ürünün reel performansını değerlendirmek amacıyla talep edilen bir test var. Forum kurallarında mesajın silinmesini gerektirecek hiçbir şey yok, haliyle silinmesi keyfi ve forum kurallarına aykırı. Böyle keyfi bir uygulamanın sattığı şey hakkında bilgi vermek istemeyen uyanık satıcıların önünü açacağı da aşikar.

Başlıktaki şikayet butonuna tıklayarak silinen mesajımın geri gelmesini talep ettim. Buradan da forum adminlerinin kullanıcıların forum kurallarına aykırı olan şikayetlerinin değerlendirmeye alınmamasını talep ediyorum. İkinci el forumlarında başlık altına yazılan mesajlar ikinci el forum kurallarına tabi olmalıdır, kullanıcıların ve adminlerin keyfine tabi değil.

Edit: @Cango34 rumuzlu yönetici " Konu sahibi ilanı altına yazılan bir mesajı şikayet ederek sildirme hakkına sahiptir." gerekçesiyle şikayetimi kapatmış. En azından neden haksız olduğumu ikinci el forum kurallarına dayanarak açıklasaydı da neye göre yorum yazacağımızı bilseydik.
_
7 yıl
Millet İstiklal Marşı nasıl okunur görsün!
Videoyu izlemek için tıklayınız

Analar ne aslanlar doğuruyor! Urumçi'ye gitmeyen Bahçeli, Alevi Kılıçdaroğlu ve İstiklal Marşını bile bilmeyen bir cumhurbaşkanı adayıyla muhattab oluyor garibim.
Duydunuz mu, bir de kerametli elleriyle bayılanları ayıltıyor iki seçimdir!
_
7 yıl
yanlışlıkla iki defa açılmış konu
yanlışlıkla iki defa açılmış konu, silinebilir.
_
7 yıl
Ucuz modem
8-10 yıllık kablolu modemim beni bırak demeye başladı, bu sene evdeki lambaları söndürüp duran voltaj dalgalanalarına dayanamadı. Modem mi UPS mi alsam dediğim bütçemle alıp akü taktırdığım UPS'den sonra bir düzelme olmadı modemde (elektrik kısılınca internet gidiyordu, şimdi kafasına her estiğinde gidiyor, bütün portların ışıkları yanıp sönüyor). Velhasıl modeme bütçem kalmadığımdan en ucuzuna bakıyorum. Şunları gördüm, kullanan var mı?

http://www.webdenal.com/tenda-d810r_240947.html
http://www.webdenal.com/asus-dsl-x11_573945.html

Hem şu ara ayıracak bütçem olmadığından, hem de geçici bir çözüm olarak baktığımdan (tablet vs. alırsam kablosuz modem zaruri olacak, o yüzden bu geçici olabilir) e ucuzlara yöneldim. Önceliğim voltaj dalgalanmalarına dayanıklılık olduğundan Tenda 810R işimi görür gibi görünüyor ama yine de önce foruma danışayım dedim.

Bir de Airties 5021 Tenda çok kötü derseniz var:

http://www.webdenal.com/airties-air-5021_319654.html
_
7 yıl
Arama düzgün çalışmıyor
Arama yapmaya kalktığımda çıkan en yakın sonuç 2013 başlarına ait oluyor. Emin olmak için dün açılmış bir konulardaki ibareleri tarih aralığını "son 7 gün" yaparak aradım (sıcak fırsatlarda önce teknosa, sonra özel kelimelerini aradım), hiçbir sonç çıkmadı.Bazı bölümlerde yüzlerce mesaj atılıyor bir günde. Aramanın çalışmaması çok kötü...
_
7 yıl
silindi
.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.