X

Yarbay
24 Kasım 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
205 (Bu ay: 15)
Gönderiler Hakkında
X
6 ay
Neden hala 98 oktan benzin yok
Yıl olmuş 2021 ülkede hala 98 oktan yakıt yok. 2000lerin ortasında bir dönem vardı sonra kaldırıldı. Neden bu konuda geriye gittik. 3. dünya ülkelerinden beteriz.

Kullandığım araçta ve pek çok başka marka yeni nesil araçta 98 oktan kullanılması öneriliyor. Mecbur kalırsan 95 kullan ama bu durumda motor performansı düşer , daha fazla tüketir diyor kullanım kılavuzu.

Benim aracımı yurt dışında 95 ile kullanıp sonra 98e dönenler minimum 1 litre daha az tükettiğini , sarsıntı ve sesin net olarak azaldığını söylüyorlar.

Arabadan ve yakıttan misli ile vergi alan devlet neden bize önerilen yakıtın sunulmasını sağlamıyor.

Bizim verdiğimiz vergi değil mi neden hala 98 oktan alamıyoruz.
X
10 ay
Araç içi bütünleşik modem , uzaktan erişim hizmetleri
Birkaç yıl önce sadece üst segment araçlarda bulunan , şimdilerde orta segmentlerde de görülen , önümüzdeki 3-5 yıl iiçinde alt segmentlere de konulacağı kesin olan araç içi modem / uzaktan erişim hizmetleri mevcut biliyorsunuz. Mercedes ME connect , BMW connected drive, Volvo on Call gibi isimleri olan bu hizmetler BTK nın aldığı (2018/DK-YED/27) sayılı kararla 2019 yılında sonlandırıldı. . Bu modemler ve uzaktan erişim hizmetleri, acil durumda imdat çağrısı yapmaktan, siz evde oturuyorken uzaktan klimayı ve motoru çalıştırmak , sportify ya da digital radyoları dinlemek ya da aracınızın bir wifi hotspot olarak yolcularınıza internet erişimi vermek gibi geniş alanlarda işinize yarayabiliyordu . Mesela gittiğiniz yolun bir yerinde kaza varsa aynı markaya ait araçlar birbirleri ile haberleşip siz daha hızlı gitmek isteseniz bile o kısmı daha yavaş geçmenizi sağlayacak şekilde sofistike sistemler de mevcut. Ancak adına ulusal güvenlik mi dendi ya da devlet bu hizmetlerden hara.. pardon vergi almak adına mı iptal etti bilmiyorum. Sen git dünyada en yüksek oranda vergi vererek bir araba al ancak bu arabanın temel parasını ödediğin bir özelliğini devlet istemiyor diye kullanma. Bu en başta tüketici haklarına aykırı parasını ödediğin donanımı kullanamıyorsun. Hayır yasakladınız da ne oldu ? Saygıdeğer BTK ya CİMER üzerinden şikayette bulundum. Konuyu anlamamışlar bile telefon kaydı ile ilgili cevap vermişler. Ben arabamdaki modemi kullanmak istiyorum.Bekledim ki devlet biraz para ister öder kullanırız. Ama bu konuda hala düzenleme yapılmadı. Bunu kullanmanın bir yolu var mı ? Ya da bu konuda bir çalışma yapıldığını bilen var mı ? Not : araç volvo
X
11 ay
Bluetooth internet paylaşımını otomatik açan bir uygulama var mı?
Arabanın multimedya sisteminde cep telefonunun mobil şebekesini kullanıyorum. BT üzerinden paylaşıyorum. Ancak çok zahmetli .

Normalde telefonda BTu açmak çok kolay , ekran kilidini açmaya bile gerek yok . Powere bas, yukarıdan aşağı kaydır, BTa dokun açıldı.

Ama internet paylaşımı için önce önce powere basmak, sonra şifre veya parmak izi ile ekran kilidini açmak, sonra ana menüye, sonra ayarlara, oradan "daha" ya , oradan da hotspot ve tethering " e girip en son BT internet paylaşımını açmak lazım.

Bütün bunlara gerek bırakmadan telefon BT ile bir şeye bağlandığında BT internet paylaşımını otomatik başlatabilecek bir uygulama yok mu ?

Telefon (HTC U Ultra- android 8.0) başka bir telefona bağlanırsa , BT ayarlarında internet paylaşımı çıkıyor ama tablet veya multimedya cihazlarında çıkmıyor.
X
11 ay
Hafriyat kamyonlarının yasak saatlerde polisin önünde E5 ve sahil yolunda rahatça fink atabilmesi
İstanbulda sahil yoluna kamyon girmesi külliyen yasak.
E-5 (D100) karayoluna 06:00-10:00 ve 16:00-22:00 arasında girmeleri yasak.

Fakat ben sabah 8-8,5 sularında Bostancı Kartal yönünde giderken , onlarca hafriyat kamyonu görüyorum. Hatta Cevizliden Soğanlıka çıkarken birbirlerini geçmeye çalışıp trafiğin de canına okuyorlar. Akşamları daha az ama gene de var.

2 Haziranda CİMERe bunlara neden müsaade ediliyor. Ben sağa dönecekken emniyet şeridine 100 m önce girdim diye 1000 TL ceza yazıldı, ödedim. Bu kamyonlar niye korunuyor.Yasak saatlerde niye müsaade ediliyor. Eğer bunlara serbestlik verildiyse, yasak kalktı kardeşim deyin, yasak tabelasını kaldırın, yasak devam ediyorsa ceza kesin diye mesaj attım. 2,5 ay oldu hala cevap yok. Bence Cumhurbaşkanlığının da itibarı düşüyor. Orada koca Cumhurbaşkanı adıyla iletişim birimi kurulmuş 2.5 aydır vatandaşla iletişim kurmuyor. Laf olsun diye milletin gazını alsın diye kurulmuş, çözüm üretmeyen bir müessese olmuş belli ki.

Acaba torpilli veya başka kirli durumları olan bazı inşaat şirketleri özel izin falan almış olabilir mi ? Yoksa bize şahin kesilen devletin, inşaat şirketi patronlarına karşı süt dökmüş kuzu olması mı durum.

Hayır izin verdilerse söylesinler , kim itiraz edebilir ki. Biz de bilelim. Yani diğer kamyonlar pek girmiyor tek tük ama hemen hemen sadece hafriyat kamyonları giriyor. Eğer bu kadar çok hafriyat kamyonuna özel izin verildiyse diğer gariban sebze meyve taşıyan kamyonun günahı ne ? Onlara da ver izin, zaten olan hafriyat kamyonları trafiği engellemeye yetiyor.

DH de bir tane Fahri trafik müfettişi yok mu? Her sabah Gülsuyu köprüsü üstüne çıkıp resim çekip çekip yazsın cezaları.
X
geçen yıl
Booking.com parayı aldı kaçtı :-)
Mayıs ayı için Pragda erken rezervasyon yapmıştım. Ucuz diye iptalsiz seçtim. Parayı da ödedim (öyle daha iyi oluyor benim için daha tatile gitmeden ödemiş oluyorum hem de biraz ucuz. tatilde daha rahat harcıyorum. dönüşte otel parası derdi yok)

Ancak corona sebebiyle Çekya turist almıyor.
Tesis bana ne kardeşim diyor.

Şimdi hem Booking.com müşteri hizmetlerine, hem tesise ulaşılamıyor.
Booking.com müşteri hizmetlerini kaldırmış siteden.yok ulaşamıyorsunuz

En azından bir kısmını iade etmeleri şık olmaz mı. Sonuçta tüm avrupada seyahat kısıtlaması var. Benim dışında bir iptal sebebi.

Bu salgın bitince booking.com dan rezervasyon yapacaklar bunu unutmasın.
X
2 yıl
Philips Ultinon Essential LED ampul, H7
sahibinden ilan no 763267332

2018 Ford focus aracım için satın aldım. Fakat araç ile uyumlu çıkmadı. Focusta ampule takılan fiş yuvaya sabitlenerek oturtuluyor. Bu ampul ile bu şekilde oturtma mümkün değil. Bu nedenle bu ampul aracım ile uyumsuz çıktı. 290 TLye aldım. 230 TL istiyorum. Kendi kutusunda 2 adet ampul.

5 saatten az yanmışlardır. arabadan söktüm, Şu an kutusunda duruyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
X
2 yıl
Yeni focus 8ileri A/T kontağı kapatırken park freninin devreye girip girmemesi
Yeni focusta dizel veya benzinli farketmez 8 ileri klasik otomatik vites mevcutsa bildiğiniz gibi vites çubuğu yok elektronik kumandalı döner düğme var. Elektronik park freni de otomatikman dahil oluyor bu araçlarda.
Araçtaki donanıma bağlı olarak ayrıca anahtarsız çalıştırma, auto stop start ve auto hold da bulunuyor. Benim aracımda hepsi var. Şimdi şöyle bir durum var.
Aracı çalıştırdınız frene basarken D ye aldınız, elektronik el frenini (EPB) indirmenize gerek yok. D ye alınca araç freni bırakıp hareket ediyor.Çoğu araba böyledir 15 yıl önceki ford modelleri de böyleydi.

Ancak sürüşü bitirdiniz arabayı park yerinize yerleştirdiniz. Kitapçıkta da yazdığına göre vitesi sizin P ye almanıza gerek yok. Kontak düğmesine basıp motoru kapadığınızda vites kendiliğinden P ye geliyor . Fakat bu durumda elektronik park freninin devreye girmesi kesin değil. Bazen kendiliğinden devreye giriyor. Bazen girmiyor ve sizin düğmeyi çekmeniz gerekiyor. Kitapçığa bakarsanız EPB devreye girebilir yazıyor.Girme şartının ne olduğunu yazmıyor. Devreye girmenin neye bağlı olduğunu ben de bir türlü anlamadım. %60 giriyor %40 girmiyor gibi. Benim aklıma stop start gibi akü şarj durumuna bağlı olabileceği geliyor. Şarj iyiyse giriyor yetersizse girmiyor gibi. Bu konuda devereye girip girmemeyi neyin belirlediğini bilen var mı ?
Başka marka aracı olup motoru kapadığında elektronik park freni kendiliğinden kesin devreye giren, kesin girmeyen veya bizimki gibi kafasına göre takılan var mı ?
X
2 yıl
Arnavutluk Tirandan araba kiralanıp Karadağ ve Hırvatistana gidilebilir mi ?
Şİmdi ben bu yaz için Tirana bilet alsam , Tiranda hiç kalmayıp araba kiralayıp Karadağa geçsem oradan da mesela Hırvatistan Dubrovnike gitsem sınır geçişlerinde ülke içi kullanımlarda falan sorun olur mu ?
İngilizce ve Franszca biliyoruz. Bu iki dil yeter mi ? Yollarda sınırlarda başımız ağrır mı ?

Sabiha Gökçenden Tiran biletleri ve Tiranda araba kiralama ucuz olduğu için soruyorum ? Direk Karadağ veya Dubrovnik e ucuz bilet olsa böyle yapmayı düşünmem..
X
2 yıl
Android auto yeni arayüz ?
Ford SYNC3 lü araç sahibiyim.
Android auto TR de açık değil ama sağdan soldan apk sını bulup kurduk. Haziran sürümü 4.4.59**** sürümü var. Bunda en üstte "yeni android autoyu deneyin " seçeneği var bende klikli.
Eski arayüz olarak şunun Türkçesi vardı.
< Resime gitmek için tıklayın >

2 gün önce yeni versiyon açıldı. Apple car play e benzeyen daha kullanıcı dostu daha şık . Şu versiyon.
< Resime gitmek için tıklayın >

Herşey mükemmel gidiyorken bu sabah açmamla eski versiyona geri döndü ve ayarlardaki "yeni android autoyu deneyin" ayarı kayboldu.
Ben de 1 ağustos tarihli 4.5.59**** versiyona güncelledim ama bir şey değişmedi. O ayar hala yok.

Konu hakkında bilgisi olan var mı ? Yeni arayüzü sadece 2-3 gün deneyelim diye mi verdiler . Kalıcı olarak yeni arayüze kısa vadede geçebilecek miyiz ?
X
2 yıl
Booking.com rezaleti ( ve 1 ay sonra booking.com un para iadesi))
Birkaç yıldır yaz tatillerimi booking.com aracılığıyla yurt dışında yapıyorum.Bazen tek yer bazen tur şeklinde birden fazla yer. Yorucu , stresli ve zahmetli olsa da birden fazla yeri kısa sürelerde kalıp görmek hoşuma gitti. Bu sene de öyle yapayım dedim. İlk gençliğimden beri şu st tropez nice cannes san remo oraları bir görmek istiyorum. Ancak o sahil herhalde avrupanın en pahalı yerlerinden. 2018 Ekim ayında 2019 Temmuz ayı için booking com dan makul fiyatlı yerler bulmaya çalıştım. En pahalısı st tropez idi fakat çok yakındaki Port Grimaud'da muhteşem fiyatlı bir yer buldum. Planladığım güzergahta diğer lokasyonlarda da makul fiyatlı yerler bulunca hepsini birden rezerve ettim. Port Grimaud daki yer ön ödeme istiyordu onu da yaptım. Gayet memnun idim ki 2-3 gün sonra tesisten booking com aracılığıyla bir mail aldım. 2 gün kalış süresine izin vermediklerini, ya kalışımı 1 haftaya uzatmamı ya da iptal etmemi istediler. Ben de o zaman iptal edin 2 günden fazla vaktimiz yok dedim. Bir sayfa açıldı ve ben iptal e bastım. Bu durumda ödediğim para iade oldu ama haşırt 138 € iptal cezası çekildi. Neyse yazıştık ettik ceza iptal edildi. Booking.com a şikayet yazdım. Yani bu tam arada bir rezervasyon eğer burası o fiyata olmasa ben bu tatilin tümünü almayacaktım falan dedim. Hiç bir yerde 1 hafta sınırı yazmıyor yazsa rezervasyon yapmazdım dedim. Booking.com kesinlikle sorumluluk almadı ben şimdi o 2 gün arabada mı yatacağım. Bana aynı fiyata bir yer bulmak zorundasınız dedim. Yapmazsanız bir daha booking com u kullanmam dedim . Ne dersem deyim rezervasyonu siz iptal etmiş görünüyorsunuz. Bir şey yapamayız . Böyle bir durumda iptalden önce bize danışın falan dediler. Ve sıyrıldılar, ben kalakaldım. Şöyle söyleyeyim. 190 euro idi 2 günlük kalış bedeli, booking com un bana o zamanki önerilerinde 2 gün için 19900 euro isteyen tesis var. Booking.com rezervasyonlarında iptal isteğine hazırlıklı olun. Artık Türküz diye mi beğenmediler bilmiyorum. Tesis daha sonra hiç bir sınırlama göstermeden aynı fiyata rezervasyon vermeye de devam ediyordu Ekim ayında. Fakat o fiyat cidden çok acaip şekilde düşük bir fiyat , bir sıkıntı var ya neyse.
Sonra biraz daha uzakta nisbeten makul başka bir yer bulduk.

Temmuz ayı geldi. Gittik ve bu tatilimiz yapıp döndük. Her yer güzeldi ancak St Tropez den sonraki ayağımız olan Antibes de bir dairede kaldık. Çok otantik çok güzel bir lokasyonda eski şehirin en güzel yerlerinden birinde Ortaçağdan kalma bir bina idi, içi yenilenmiş falan. Fakat çok ciddi sorunlar vardı. Elektrikli ocağı çalıştırdık ve 10 dk sonra bozuldu bir daha da çalışmadı. Sürekli sigorta atıyordu . Buzdolabının kapısını açıyorsun ışığı yanarken sigorta atıyordu. Evde tv vardı ama yayın yoktu. Tv yayınını veren kutunun kumandası hiç bir şeyi açmıyordu. Modem sorunlu idi 15-20 dk da bir düşüyor ve yeniden başlatma gerektiriyordu. Dubleks bir daire idi ancak alt katı bodruma denk geliyordu ve dayanılmayacak şekilde küf kokuyordu. Ben de booking com a şikayet ettim. Yeri mükemmel, temiz daire bu konular iyi ama ücretin bir kısmını iade istiyorum çünkü ocak bozuk olduğu için ben tüm öğünleri dışarıda yemek zorunda kaldım , TV yayını yok yarışı seyredemedim, internet sorunlu sürekli kendi data planım devreye girdi bunlar da bütçemi mahvetti falan dedim. Tümünü değil ama bir kısmını iade istiyorum dedim.

Şikayet ve taleplerime 24 saat içinde cevap veren booking.com bu mailimi aldı ve değerlendirildiğini söyledi. ama aradan bir hafta geçmesine rağmen bir cevap vermediler. Ben de tesisin değerlendirme sayfasına lokasyon için mükemmel geri kalan herşey için en kötü seçip. (Booking.com yerin dibine batsın. Sakın !!!) yazdım (şark kurmazıyım ya evsahibi google çevirisine de baksa bundan anlamaz sanırım). Booking.com bu değerlendirme ve yorumu da yayınlamadı.
Aklınızda olsun Booking.com her şey iyiyken iyi, kötüyken Türkiyedekinden beter müşteri haklarınız haberiniz olsun. Booking.com net bir şekilde müşterinin değil, tesis sahibinin tarafını tutuyor.
Telefonumdan booking uygulamasını sildim, bilgisayarda çıkış yaptım. Bir daha da booking kullanmam.
Online rezervasyon sitesi mi yok, diğerlerini kullanacağım artık.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.