E

Yarbay
23 Ekim 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme (?)
196 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
geçen yıl
ÖTV Muafiyetli Araç Tercihi
Tüm forum ailesine selamlar,

Yurtdışında yaşayan yakın bir dostum hem yatırım amaçlı hemde dede/babaannesinin hastahaneye olsun gerek başka yere olsun rahatça gidebilmesi açısından dedesinin üzerine ÖTV muafiyetli araç almak istiyor. Aracı Türkiye'de babası kullanacak. Muhtemelen senede de aracın yapacağı maksimum kilometre 5-10bin civarında olur.

Daha önce ne benim ne de arkadaşımın çevresinde bu tarz alım işlemi olmadığı için açıkçası biraz cahiliz. İnternetten ne okursak bilgimiz o kadar. Fazla da araçlarla haşır neşir olmadığımız için piyasaya da hakim değiliz bundan dolayı buraya hem sizin değerli fikirlerinizi almak hemde doğru yönlendirmede bulunabilecek bilgi sahibi insanların birikimlerinden faydalanmak amacıyla bu konuyu açıyorum.

%90 engelli raporları mevcut. Motor hacmi veya dizel/benzin ayrımı da yok. 5 yıl sonra satmak gibi bir düşünceleri de yok. Alacakları ilk araçları olacak. Bütçeleri ise 300bin TL dolaylarında.

Beklentileri ;
-En azından 4 kişinin rahatça araçta yolculuk yapabilmesi,
-Uzun yıllar boyu sorun çıkarmayacak,
-Tercih olarak sedan
-Muadillerine göre güvenlik donanımların eksiksiz olması
- Mümkünse otomatik,

Siz olsaydınız nasıl bir tercihte bulunurdunuz? Ayrıca şuan sipariş verip 6-7 ay gibi aracı beklemek istemiyorlar. Mümkünse 1 ay içerisinde işi sonuca kavuşturmak istiyorlar.

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
E
2 yıl
Seyahat İzin Belgesi hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?
Arkadaşlar merhaba,

Son gelen kısıtlamalardan sonra internet üzerinden araştırmış olsam da tam net olarak bilgi edinemedim. Kaymakamlığa gidip sorduğumda ise kendilerininde tam net bilgilerinin olmadığını 199'u arayıp bilgi almamı önerdiler fakat saatlerdir kimseye ulaşamamaktayım.

Bursa'da ikamet etmekteyim babam Manisa / Turgutlu ilçesinde çalışmakta. Yarın ''kısıtlama saatleri'' dışında yani öğle vakti kendisinin yanına gidip bir akşam konaklayıp Cuma günü yine aynı şekilde öğle vakitlerinde ''kısıtlama'' saatleri dışında Bursa'ya evimize geri döneceğiz. Getirilecek eşyalar çok olduğu için otobüsle gelmesini istemediğim için gidip gelmem gerekiyor.

Herhangi bir kısıtlama mevcut mu? Yoksa ille de seyahat izin belgesi almam gerekiyor mu? Kimisi gerekiyor diyor kimisi gerekmiyor diyor. Durup dururken eşşek yüküyle ceza yemek istemiyorum açıkçası. Bu şekilde şehirler arası yolculuk yapan ya da tam olarak bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi bu konu hakkında?

Şimdiden yardımcı olacak olan herkese çok teşekkür ederim.
E
3 yıl
Cihazımda ''BÖLGE'' Sekmesi Bulunmamakta
Arkadaşlar selamlar. Bir arkadaşımla birlikte yabancı bir oyun oynamak istiyoruz ve pc'nin bölgesini değiştirmemiz gerekiyor. Onun bilgisayarında Biçim ve Yönetimsel sekmelerinin arasında ''BÖLGE'' sekmesi bulunuyorken bende bulunmuyor. Bunun sebebi ne olabilir? Nasıl düzeltebiliriz?

Windows 10 64bit.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden çok teşekkür ederim.
E
5 yıl
1 Haftalık İsviçre / Luzern şehri gezi rehberim
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Geçen sene Ağustos ayında 1 haftalığına İsviçre Luzern'de bulunma,gezme fırsatı buldum. Bir dönem böyle bir konu açmaya yeltenmiştim fakat sonrasında zor gelmişti.Bu aralar biraz boş zamanım var hem vakit geçsin istedim hemde Alice Harikalar Diyarı gibi şehri sizlerde görün istedim.

Konu altında sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.Özel mesaj yoluyla da dilediğiniz soruları sorabilirsiniz.

Öncelikle neden gittiğimden bahsedeyim;
- Babam o dönem Makina söküm-taşıma ve kurulum işleri yapıyordu. Luzern'de makine sökülüp tıra yüklenip İzmir'e gönderilip kurulumu yapılacaktı. Kolay bir makina olduğu ve boş zamanım olduğu için ilk defa bi yurtdışı işine beni de götürmüştü. Yemek,içmek sınırsız herşey fabrika tarafından karşılanıyordu.Herhangi bir limit yoktu.Günlükte 120Euro yövmiye almıştım. 7 gün çalışmıştım.

Sabah 6'da kalkıp 7'de fabrikada iş başı yapıyorduk.Akşam 7'ye kadar çalışıyorduk sonrası serbest zamandı.O serbest zamanlarda da Luzern kentini gezme fırsatı buldum.Hatırladığım,öğrendiklerim ve bildiğim kadarıyla sizlere göstereceğim şehri.

Atatürk Havaalanından önce Zurich'e uçtuk.2.5 saat civarı sürmüştü yolculuk sanırım.
< Resime gitmek için tıklayın >

Zurich Duty Free'de fiyatlar Türkiye'ye nazaran bi tık daha pahalıydı ama çeşit olarak ATU veya SETUR'da olmayan bir çok ürün vardı.
< Resime gitmek için tıklayın >

Havaalanında ve şehirde çalışan taksilerin büyük kısmı Hybrid motorlu taksilerdi.Öğrendiğim kadarıyla devlet taksicilere teşvikte bulunuyormuş doğayı kirletmemeleri adına.Ayrıca Atatürk'te var mı bilmiyorum ama fotoğrafta da göreceğiniz gibi havaalanında Mercedes S-Class araçlar mevcut.VIP yolcuları bu araçlar ile ücreti mukabillinde evlerine taşıyorlar. Fiyatını inanın bilmiyorum.
< Resime gitmek için tıklayın >

Zurich havaalanında babamın orada yaşayan bir arkadaşı karşıladı.Araçla birlikte Zurich'te gezilecek yerleri gezdirdi ağzım açık sağa sola bakmaktan arabada fotoğraf çekmek aklımın ucundan dahi çekmedi. İsviçre bankasının nereye olduğundan,dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Lindt'in fabrikasına kadar gezdik işte.. Sonrasında bir yere kahve içmeye gitmiştik oradan şehrin manzarasını çekmiştim.
< Resime gitmek için tıklayın >

Apart kiralamıştık. Geceliği sanırım 100 Franktı. Apartın camından çektiğim görüntüler.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

İlk iş günü akşamı bayağı bir yorgun olmama rağmen çıkıp üstün körü bir turlamıştım.Sanırım oranın en lüks Hoteliydi.Müthiş bi ahenk yakalamışlar
< Resime gitmek için tıklayın >

1779 yılında sanırım Goethe burada yaşıyormuş veyahut yaşamış. Dilini bilen bir arkadaş orada yazanı çevirirse daha net bilgi sahibi oluruz
< Resime gitmek için tıklayın >

Ertesi sabah fabrikaya giderken malzeme almamız gerekiyordu. Nalburcunun önünde gördüm bu aracı. Sanırım Türkiye'de bu kasa Toyota Supra yok ya da ben bilmiyorum veyahut bugüne kadar görmedim.
< Resime gitmek için tıklayın >

İşten biraz erken çıkma fırsatı yakalamıştım.Telefonun adım ölçerine göre o kadar 14.000adım kadar atmıştım.En son belim kopma noktasına gelmişti ama en uzun ve dolu dolu gezdiğim gündü.Gerçekten muhteşem,kartpostallık bir şehir.. Şehri tepe kısmında gözcü kuleleri gibi kuleler mevcuttu ve hepsinin birbiriyle bağlantısı mevcut.Birinden çıkıp bir diğerine geçebiliyorsunuz.Her kulenin içi ayrı şekilde dizayn edilmiş.Kimisi müze gibi kimisinde saatler mevcut.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Şöyle de bir şatosu var.Hem hotel hemde lüks bir restauranttı diye hatırlıyorum.Karayolu ile ulaşımı yokmuş bildiğim kadarıyla sadece finüküler sistem ile ulaşabiliyorsun.
< Resime gitmek için tıklayın >

Duvara işlenmiş bir Aslan figürü.Bunun bir hikayesi vardı.Çoook eskiden sanırım bir savaş kazanıyorlar ve o savaşın anısına bu figürü duvara işliyorlar.Ayrıca duvarın ön kısmında bir havuz mevcut ve insanlar dualarını edip,dileklerini dileyip havuza para atıyorlar.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Şehrinden merkezinden bir kaç kare;
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Reza Zarrab ve Eski bakanımıza buradan selamlar
< Resime gitmek için tıklayın >

Tarihi tahta köprüsü.
< Resime gitmek için tıklayın >


Şimdilik konuyu burada bırakıyorum.Konu ilgi görürse eğer eklemediğim diğer fotoğraf ve videoları da konuya eklerim.
E
5 yıl
Bulgaristandan araç getirmek isteyenler
Arkadaşlar merhaba yıllardır forumsa bir çok konu döndü burada Bulgaristan üzerinden araç getirmek için hatta bir dönem bende bu konu sahiplerinden biriydim. Bu konu hakkında sizlere bilgi vermek için bu konuyu açıyorum.

-Araç getirmek isteyen arkadaşlar için izlenmesi gereken yol nedir?
- Eğer hem Bulgaristanda hemde Türkiye'de emekliyseniz aracı getirebiliyorsunuz.
- Emekliliginiz yoksa eğer 6 ay orada araç ile birlikte durmanız gerekmekte. Ardından aracı Türkiye'ye sokabilir 1 yıl araçla birlikte burada kalabilirsiniz.
- Emekli olan vatandaşlarda araçla birlikre 6 ay ilk olarak orada durma şartı aranmıyor.Varsa aileden emekli birisi aracı onun üzerine alıp getirebilirsiniz.
- Emekli olan kişi öncelikle Devlet dairesine gidip emekli olduğuna dair gerekli belgeleri almalı. Ardından bu belgelerle birlikte Yeminle tercümana gidip aracıni Türkiye'ye sokmak istediğini belirterek gerekli evrakların hazırlanmasını sağlamalı. Bu işlem 15-20 gün sürmekte. ( Kircaalili arkadaşlar merkezde Behiden halledebilir)
- Aracın vergisini ve gerekli sigortalarını hallettikten sonra gerekli belgeleride alıp Türkiye'ye yol alabilir.
- Kapıkulede gerekli işlemler yapıldıktan sonra size 2 yıl süre verilecek. 2 yıl boyunca aracı burada kullanabilirsiniz.


-Dikkat edilmesk gerekenler nelerdir?
- Araç kimin üzerineyse (kapıda söylenene göre) tekrar Bulgaristan'a gitmek isterse araçla birlikte çıkılmalı.
- 2 yıl süre içerisinde örneğin araç sahibi 2 ay Bulgaristan'da bulundu, bu süre 2 yıla eklenmekte. Örnegın 1 Aralık 2017de sokulan araca devlet 1 Aralık 2019 yılına kadar aracını Türkiye'de kullanabilir. 2 ay Bulgaristan da kaldığını varsayarsak bu süre içerisinde 1 Aralık.2019da değil 1 Şubat 2020 tarihinde çıkması gerekmektedir.
- Araç sahibinin her zaman araçta bulunma şartı var. Herhangi bir çevirme de bulunmazsa eğer tamamen polisin insiyatifine veyahut vereceğiniz rüşvete göre işinizi halledebilirsiniz.


Bu anlattığım yol ile geçen hafta bir akrabamın Audi A3 aracını getirdik. Imkani olan,aracı olan bazı riskleride göze alan arkadaşlara şimdiden kolaylıklar dilerim.
E
5 yıl
Bu koridor sistemi bi bize mi var?
Istanbula yeni taşındım Ispartakule de ikamet ediyorum. Gerek iş güç gereği gerekse eve gitmek için Avrupa otoyolunu kullanıyorum. Arkadaş bu yola koridor sistemi gelmedi mi? Otogara gideceğim örneğin 120ye sabitleyip gidiyorum millet fildir fıldır eskisi gibi yardirip gidiyor. Belli gişeler arasi koridor mu yok? Ya da varda bunlar çok mu zengin? Hoş arabalarda doblo nemo bipper linea tarzı araçlar oluyor her zenginin binip gezeceği araçlarda değil. Yoksa koridor sistemi gelmedi de bu devlet bizim gibi saftirik enayileri mi düdüklüyor? Yok mu bilgisi olan bu işin aslı astarı nedir?
E
5 yıl
Klima problemi
Arkadaşlar merhaba,

Peugeot 301 1.6 hdi sahibiyim. 3 yıl oldu alali fakat bu yaz çok canımı sıkmaya başladı. Son 2 yazdır klima açtığımda araç çekişten düşmezdi taş çatlasa klima ile şehir içi 6lt mazot yakardı.

Bu yaz ise klima açıldığında araba resmen gitmiyor. Şehir içi tüketim 8 litrelere çıktı. Klimayı kapattığımda ne çekişinde sorun var ne de yakıt tüketiminde. Ama gerçekten aşırı canımı sıkmaya başladı. Problem nedir fikirde üretemiyorum.
3. Senesi hiç klimaya gaz attirmadim çünkü soğutmasında sorun yok. Sorun ne olabilir? Bu tarz sorun yaşayan var mı?


Edit : Ayrıca dik bir yokuştan aşağıya inerken araçta klima kapaliysa 1. Viteste 3 -4 bin devire kadar yükseliyor klimayı açtığım an ise araç resmen o dik yokuşta motor freni yaparcasına kendini yavaşlatıp neredeyse durma noktasına geliyor
E
6 yıl
Beko SmartTV internete giremiyorum?
Merhaba arkadaslar 139 ekran beko smart tv bi televizyon aldi arkadasim. Ne yaparsak yapalim cihazdan internete girilmiyor diger TVler gibi. Hersey film izleme ve youtubedan video izleme odakli. Cihazda internete girme imkani yok mu? Varsa da nasil yapabiliriz?

Google playe girip baktigimda dahi herhangi bir internet tarayicisi bulunmamakta.
E
6 yıl
HGS Hakkında tam net bilgisi olan?
Aracı aldığımız gibi HGS etiketi çıkarmıştım. Geçenlerde arabanın camlarına film çektirdim ve etiketi söktüler Bursa'da yaşadığımızdan dolayıda gerek duyup bir daha gitmedim etiketi almaya.

Bu sabah haber aldık Istanbul'da bir akrabamız kalp krizi sonucu vefat etmiş. Yarin cenazesine gidilecek fakat araçta şuan etiket bulunmuyor. Gişelerden kaçak geçiş yapsam sonrasında plakamın üzerine HGS olduğundan dolayı normal kesim sağlanır mı? Yoksa geçiş başına cezayı geçirirler mi?

Birde bayram sonuçta PTT'ler kapalı. Bu aralar çıkartabileceğim başka bir yer var mı?
E
6 yıl
Bursa - Konya arası Yolculuk
Merhaba aksilik çıkmazsa 10 gün sonra konyaya gidip geleceğim.

Daha önce hiç gitmedim güzergahı tam olarak bilmiyorum. Kimisi bozuyukten sonra kutahya uzerinden git diyor kimiside Eskisehiri gectikten sonra Konya'ya döneceksin diyor. Yakin zamanda kullanan daha rahat olan yol hangisidir?

Ayrica güzergahta nerede dikkat etmem gerekiyor? Fazla hizli giden biri degilim 100 110 arasi sürerim genelde uzun yolda ama ilk defa gidecegim icin radar noktalarini bilmiyorum. Okudugum kadariyla bozuyuk tarafinda 101 ile radar cezasi yiyen olmus. Durup dururken devlete para bayilmak istemiyorum.

Ayrica nerede durulur. Birseyler yenilir mi?

Simdiden bilgilendirecek herkese cok tesekkur ederim
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.