Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
11
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Nihilizm lanetinden nasıl kurtulabilirim??

S Sosyal Adalet Savascısı Konu Sahibi
3 ay (12 mesaj)
Herşey aşırı anlamsız ve boş geliyor. kendimi toplumdan tamamen soyutladım artık.hiçbir şey yapma motivasyonum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sosyal Adalet Savascısı -- 11 Eylül 2021; 14:12:52 >


N Nat Alianovna
3 ay (1579 mesaj)
Nihilizm bir şeylerin düzelmeyeceği veya değişimin hiç fark etmeyeceği koşullanmasından türeyen umutsuzlukla alakalıysa basitçe kişi umutlu olmak için kendi beynini kandırabilir yani kendini şartlandırabilir veya umut ile kişinin umudunu ve pozitif gelişim ivmesini silip süpüren sağaltma ve ilerleme hedefini tamamen aradan çıkarabilirsiniz. Kişisel gelişim, hobiler, sosyal faaliyetler, entelektüellik vs hepsi kişisel zevk ve eğilimlerin parçası; yani yalnızca daha iyisi olsun, sorunlar çözülsün, dünya toz pembe olsun vs diye yapılmıyorlar. Hep daha iyisini aramak da zaten bir noktada tatminsizliğe (yani yine nihilizme) yol açabiliyor. Her şeyin temel ontolojik bazda "anlamsız" olması hayattan alınan zevkten, motivasyonlardan veya günlük performanstan bir şey kaybettirmek zorunda değil.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K Kuasar.p
3 ay (53 mesaj)
İyiye işaret. Yaratan senden henüz vazgeçmemiş demek ki.

"Maddi hayata meyledenler için hayat, deniz suyu içmeye benzer. İçtikçe susarlar, susadıkça içerler."

Dünyadayken "susuzluğu" gidermenin imkansız olduğunu anlamanı sağlamış. Sana sıkıntı vermesinin sebebi, seni bu anlamsız haz girdaplarından kurtarıp kendisine çağırmak istemesi olmalı.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

S Sosyal Adalet Savascısı Konu Sahibi
3 ay (12 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Kuasar.p

İyiye işaret. Yaratan senden henüz vazgeçmemiş demek ki.

"Maddi hayata meyledenler için hayat, deniz suyu içmeye benzer. İçtikçe susarlar, susadıkça içerler."

Dünyadayken "susuzluğu" gidermenin imkansız olduğunu anlamanı sağlamış. Sana sıkıntı vermesinin sebebi, seni bu anlamsız haz girdaplarından kurtarıp kendisine çağırmak istemesi olmalı.
Tanrı öldü. Tanrıdan geriye bir ölü kaldı. Ve onu biz öldürdük. Kendimizi nasıl avutacağız, biz katillerin katilleri? Neydi bıçaklarımızın altında ölümüne kan döken, dünyanın sahip olmuş olduğu bu en kutsal ve en kudretli şey: bu kanı kim silecek üzerimizden? Kendimizi temizlememiz için hangi su var? Hangi kefaret bayramlarını, hangi kutsal oyunları icat etmemiz gerekecek? Fazla büyük değil mi bize, bu amelin yüceliği? Sırf ona layık görünmek için bizim de tanrı olmamız gerekmez mi?
P Prof.Celal Şengör
3 ay (672 mesaj)
anlamsız bulduğun şeylerin, neden anlamsız olduklarını ve buna dair öne sürdüğün sebeplerin geçerliliğini sorgula bence.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T torlofan
3 ay (1114 mesaj)
Uzun yıllar boyunca senin durumunda bulundum. Hala daha bazen bunun içerisine giriyorum. Bundan kurtulmak diye bir şey var mı bilmiyorum ama insana terapi gibi gelen şeyler bu durumdan anlık da olsa çıkmanı sağlıyor. Benim için bu komşumun küçük kızı oluyordu mesela; onunla geçirdiğim zaman hiç bir şeyi düşünmüyordum ondan başka ve onunla değilken de yaşadığım anıları gözümde canlandırırdım bazen(özellikle askerde nöbet tutarken) Dün akşam arkadaşım evlendi ve başka bir arkadaşım 1 buçuk yaşındaki kızıyla gelmişti, onun gülümsemesi bile insana dertlerini unutturuyor. Yeğenim var 5 yaşında yaramaz mı yaramaz yine onunlayken hiç başka şeyi kafama takmıyorum. Başkaları için evcil hayvanlar, pc, konsol oyunları vs de benzer görevleri görüyor.

Yani kendini bu durumdan çıkartacak olan şey sosyalleşmen, seni mutlu eden şeyleri keşfedip zamanını ve beynini bunlara yorman. Ayrıca hormonal sıkıntıların da olabilir, düzenli spor da hormon dengeni düzeltmene yardımcı olacaktır. Ben mesela şu anda asla yapmam dediğim tarzdan şeyleri yapmaya karar verdim. Sonuçta hepimiz öleceğiz evde oturup kimseyle muhatap olmadan da aynı zaman geçiyor sosyalleşince de aynı zaman geçiyor.
Z Zodion
3 ay (4355 mesaj)
Uyuyan adam nihilist olamaz.Uyurmuş gibi yaşa.Ne gözlerine perde indirerek ne de sonuna kadar açarak;yarım tutma marifetiyle
_ _turbo_
3 ay (2858 mesaj)
Deger yargilarini gozden gecirerek bundan kurtulman mumkun.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Sosyal Adalet Savascısı

N nihilist karga
2 ay (28 mesaj)
bu sorunun cevabını öğrenmeye o kadar çok ihtiyacım var ki..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihilist karga -- 16 Ekim 2021; 0:23:49 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: axieth_ _turbo_
2 ay (2858 mesaj)
Nihilizm zihin batakliginda bogulmaktir.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


G Guest-F7923480B
2 ay (48 mesaj)
reçete arıyorsan nihilist değilsindir
S sorunluadam999
2 ay (205 mesaj)
Kapitalist olabilir maddeye değer verebilirsin.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.