Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
3
Cevap
368
Tıklama
0
Öne Çıkarma
LYS-3 ve 4 sorunsalı
C
9 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

Arkadaşlar merhaba. Ben LYS-3 ve LYS-4 ten sınava girdim. Şimdi şu puanlama sistemiyle ilgili bir kafa karışıklığı yaşıyorum. Araştırdım biraz ama anlamadım. Ama bildiğim kadarıyla sadece LYS-3 ve 4'ten sınava girildiğinde TS puanlamasına tabi olunuyormuş. Birkaç kaynaktan bakıldığında sadece LYS-3 ve 4'ten girilmesi yeterli değilmiş. Şunu bir medya resmiyle açıklamak gerekirse:https://store.donanimhaber.com/ed/0a/23/ed0a23ca091ea03b8862dda7a7399a1d.jpg Velhasıl bu hesaplamadan hareketle TS hesaplamasında temel matematik ve Fen bilimleri de etkili oluyor.
Tamam da ben sadece LYS-3 ve LYS-4 ten sınava girdim. Matematik ve fen bilimlerinin dahil olduğu sınavlara girmedim.
Bu konuyla ilgili geniş bilgi birikimine sahip olan arkadaşlar varsa lütfen beni bu konuda aydınlatırsa sevinirim. Çünkü bu durum karşısında ne yapacağımı şaşırdım TS puanlaması için diğer LYS sınavlarına da mı girmeliydim anlamadım?
< Resime gitmek için tıklayın >M
9 yıl
Binbaşı

TS sınavını sadece 3-4 etkiler matematigin her hangi bi etkisi olmaz, TM deseydiniz iş değişirdi ama.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
9 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

Fikrinizi belirtiğiniz için teşekkür ederim ama testlerin ağırlıkları TS puanı için Temel matematik ve fen bilimleri de gerektiriyor. Medya içeriğinde de görüldüğü gibi durum dediğim gibi. Ya bu puan türlerinin hesaplamasını internette yazanlar hatalı ya da biz hatalıyız. Tm puanı dediğiniz gibi etkili ama birçok kaynakta da TS puanıyla ilgili şunlar yazıyor:

TS grubundaki puan türlerine göre;
TS-1’de;
Türkçe yüzde 13,
Temel Matematik yüzde 10,
Sosyal yüzde 12,
Fen yüzde 5,
Türk Dili ve Edebiyati yüzde 15,
Cografya-1 yüzde 8,
Tarih yüzde 15,
Coğrafya-2 yüzde 7
ve Felsefe Grubu yüzde 15;

TS-2’de;
Türkçe yüzde 18,
Temel Matematik yüzde 6,
Sosyal yüzde 11,
Fen yüzde 5,
Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25,
Coğrafya-1 yüzde 5,
Tarih yüzde 15,
Coğrafya-2 yüzde 5
ve Felsefe Grubu yüzde 10.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Manuel Neuer
S
9 yıl
Teğmen

ygsyi baz alıyolar matematik ve fen içinDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.